(jroen ^warL-Jexels in het harL, 'akt weer bereid zitting te nemen in raadscommissie Mevr. Koning verbitterd weg uit de raad AXI >s (02220) 3132 Sein op groen voor kleuterschool en bejaardenwoningen De Cocksdorp 4 r: Beere Bar Iedere dag geopend. Beere goed BLOEMBOLLEN A. van Strien Binnenkort in VAT 69 85e JAARGANG No. 8620 NOVEMBER 1971 *e N.V. vJi. Langeveld De Rooty lus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomiaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschtynt dinsdag en vrtydaga Bank: Ncderl. Middenstandsbank; Coop. Rail- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Aboon. pr(js ƒ4,50 p. kw. -f 50 ct incasso; los 20 d. Advert 20 cL per mm. exd. 4®/» BTW De fraktie van het Progressief Ak- lord Texel (Pakt) is weer bereid zit- ig te nemen in de raadscommissies advies. Zoals bekend besloot het ikt zich terug te trekken uit de raads- mmissies na de wethoudersverkiezing aarbij zeer tegen de zin van het Pakt de KVP de derde wethouderszetel iar een Texels Belang-kandidaat ging. en achtte dit een ondemocratische twikkeling want een derde van het ezerskorps was nu niet in het dage- ks bestuur van de gemeente verte- nwoordigd. Pakt redeneerde: als men n onze inbreng niet nodig acht, dan eft men ons advies ook niet nodig. In raadsvergadering van dinsdagavond •1de de heer Westdorp mee dat men dat besluit is teruggekomen hoewel bet standpunt ten aanzien van de •thoudersverkiezing niets is veran- •d. De voorzitter, Mr. Sprenger, rea- (rde verheugd op deze mededeling. had de stap van het Pakt destijds treurd en hoopte dat de verhoudingen ook verder genormaliseerd zouden >rden. Afgezien van bovenstaande medede- g, het bedanken van mevr. Koning- uin en het royement van de heer El- als lid van het dijkleger (zie artikel Iers in dit nummer) had de raadsver gadering een weinig spectaculair ver- >p. ek flc Kamp wording 1 heer Zuidewind brak ook een lans het „Kamp Wording" dat niet meer Martien van de Wetering )ok voor ziekenfonds en verz. aan de Rozendijk mag kamperen. De heer Zuidewind zei dat dit kinderkamp al 30 jaar op Texel komt en vond dat B. en W. de hand over het hart moes ten strijken. Gezien het specifieke ka rakter is het kamp niet naar een gewo ne camping over te brengen. De heer Zuidewind had echter niet begrepen dat de privileges van het kinderkamp wa ren vervallen als gevolg van het feit dat van het terrein van de familie Smit geen gebruik meer kon worden ge maakt. Zonder de gemeente daarin te kennen wilde men nu op een ander ter- reintje aan de Rozendijk het kamp op slaan. Dit kan beslist niet worden ge tolereerd. Welicht kan het kamp wel terecht op een niet-officiële camping, maar de Rozendijk acht men onge schikt. De heer P. Smit was het daar mee eens. Hij vond dat men voorzichtig moest zijn. Het plekje waar men nu wil kamperen is veel te mooi. Getracht moet worden aan de andere kant van de den nen iets te vinden. Schaderegeling De gemeenteraad van Weerselo heeft onlangs een motie aangenomen waarin is bepaald dat sohade die voortvloeit uit het vaststellen van een bestemmings plan, bijvoorbeeld aanwijzing tot na tuurgebied, niet moet worden vergoed door de betrokken gemeente maar door het rijk. B. en W van Texel adviseer den de raad aan deze motie adhesie te betuigen, hetgeen geschiedde. Het be treft hier nl. een direkt belang voor Texel, waar straks nieuwe bestem mingsplannen voor het buitengebied en de beschermde dorpsgezichten Den Hoorn en Oosterend worden vastgesteld. Het aanwijzen van beschermde gebie den is een Rijksstreven en het rijk moet dan ook de konsekwenties maar dragen als door deze aanwijzingen bedrijfs- of andere schade ontstaat. Straatnamen Er zullen binnenkort nieuwe straat- en wegnamen worden voorgesteld. De heer C. Timmer vond dat de dorpscom missies daarin moeten worden gekend. De ervaringen in het verleden met de straatnaamgeving zijn niet altijd gun stig geweest. Met name in Oosterend is destijds nogal wat te doen geweest o.a. over de Hoekstraat die werd omgedoopt in Koetebuurt. Nog altijd zijn er men sen (waaronder wethouder Daalder) die hardnekkig de oude naam blijven ge bruiken. De heer Timmer vindt het een voor de hand liggende vorm van in spraak dat in de eerste plaats degenen die de betrokken naam het meest moe ten gebruiken, tegen eventuele nieuwe aanduidingen bezwaar kunnen maken De heer C. Koorn had een idee voor een beplanting van het stukje „zwarte" grond rond de kastanjeboom op de Ste nenplaats zet er duindoorns op. Vervolgens waren de raadsleden ge ruime tijd zoet met stemmingen en be noemingen. O.a. werden drie commis sarissen gekozen in het bestuur van de n.v. AOT. Het werden Mr. Sprenger (met 15 stemmen);, J. J. Westdorp (met 11 stemmen) en J: Zuidewind (met 8 stemmen). De heren Mr. Sprenger, Witte, Koorn, Zuidewind en Weijdt werden gekozen in de commissie van advies ter behande ling van beroepsschriften ingevolge de woningwet, bouwverordening en veror dening op de seizoenwoonverblijven. Deze commissie wordt om advies ge vraagd als iemand tegen weigering van een bouwvergunning door B. en W. bij de gemeenteraad in beroep gaat. De leden van de woningcommissie werdén allen herkozen. Hogere vergoedingen Akkoord gingen de raadsleden met de verhoging van hun vergoeding voor het bijwonen van raads- en commissiever gaderingen. Voor raadsvergaderingen wordt de verhoging opgetrokken van 32,50 tot 39,en voor commissiever gaderingen van 27,50 tot 34,De heer M. Bakker vond de vergoeding toCh nog aan de lage kant. Tegenwoor dig is arbeid ƒ12,per uur waard en hij meende dat dan een vergoeding van 50,voor het bijwonen van een raads vergadering billijk was. Machtiging tot een zo rigoreuze verhoging heeft men van provinciewege echter niet gege ven. De overige agendapunten waren vrijwel allen hamerstukken. Een belangrijke grondtransactie was de aankoop van 3,76 hectare grond, ge legen aan de Langeveldstraat te De Cocksdorp, van de heer J. Reuvers. In de koopsom van ƒ107.703,70 is een ver goeding wegens zwaarder drukkende lasten inbegrepen. Het land wordt nog gepacht door de heer M. P. Reuvers; besloten werd deze pachtovereenkomst te beëindigen en de heer M. P. Reuvers een schadeloosstelling van ƒ33.402,te betalen. Verder ikwam een ruiling van grond (met gesloten beurzen) tot stand met mevrouw E. D. Kuijper-Reuvers uit Den Burg. Ook deze grond ligt in De Cocksdorp en grenst aan het perceel dat van Reuvers is gekocht. Door aankoop en ruiling is nu een si tuatie geschapen waarin zowel de bouw van de bejaardenwoningen als van de kleuterschool te De Cocksdorp mogelijk wordt. Op de vraag van de heer West- dorp of ook de financiering van de kleu terschool al rond is, antwoordde Mr. Sprenger tot ieders voldoening bevesti gend. Er kan dus gebouwd worden. Er is nl. een voorbereidingsbesluit geno men waardoor artikel 19 kan worden toegepast. Het bestemmingsplan voor De Cocksdorp kan echter nog niet ter visie worden gelegd want het is wegge stuurd voor vooroverleg. De heer J. Witte herinnerde eraan dat nog steeds (Zie vervolg pagina 2) Herdenking \an het begirt begin van de bijeen- nst herdadht burgemeester Sprenger heer Anton Arend Broekman die de- fde ochtend op 46-jarige leeftijd plot ing was overleden. De heer Broek- n was meer dan 25 jaar bij de ge- ente Texel in dienst geweest waar- ïde laatste 14 jaar als ontvanger. Mr. renger schetste hem als een volko- d,k n betrouwbare en hoog gerespecteer- kracht. Hij betuigde medeleven met achterblijvende gezin dat reeds eer- zwaar werd getroffen. De raadsle- namen daarop enkele minuten stilte acht. rijdagochtend (heden) zullen vele lega's Anton Broekman begeleiden zijn laatste tocht, naar Driehuis Wes- eld. In verband daarmee zal het dhuis minimaal bezet zijn. Wie iets het raadhuis heeft te bespreken :dt derhalve aangeraden 's middags >e heer L. J. Weijdt, die de heer F. ndaart opvolgde als raadslid voor :els Belang, legde de verklaring en belofte af. De heer Sprenger verge- de heer Weijdt met zijn voorgan- De heer Weijdt is wat meer Texels wat meer technisch, maar de over komst met de heer Standaart is dat een grote belangstelling heeft voor gemeente Texel en alles wat deze leente aangaat. „Zéér belangrijke blemen vragen om een oplossing. We en dat u een positieve bijdrage wilt ren bij de besluitvorming", oen de heer J. Witte in een vorige isvergadering had geïnformeerd te afspraJken de „regeringspartijen" meer hebben gemaakt bij de wet- dersverkiezing had wethouder Jou- daarop volgens de notulen geant- rd: ,,Dat zal dan nog wel blijken", heer Joustra herinnerde zich dat Na enige discussie kwam vast te n dat het de heer J. Zuidewind was eest die deze opmerking maakte. Mevrouw J. Koning-Bruin (Pakt) heeft aan het slot van de dinsdagavond gehouden raadsvergadering meegedeeld dat zij haar taak als raadslid zal neer leggen. Mevrouw Koning liet in een uit voerige motivering waarin een duidelij ke toon van verbittering doorklonk, blijken dat de houding die sommige raadsfrakties tegenover het Pakt heb ben ingenomen aan dit besluit niet vreemd is. Mevrouw Koning heeft 18 jaar in de gemeenteraad zitting gehad en ze zei dat zij een jaar lang had ge wikt en gewogen alvorens te besluiten haar zetel aan een ander ter beschik king te stellen. Die zetel zal nu worden ingenomen door mevrouw M. Maas-Die- mer, hoewel de heer M. Binsbergen uit De Waal volgens de verkiezingslijst als eerste in aanmerking zou komen. We gens drukke werkzaamheden zal de heer Binsbergen echter bedanken. Me vrouw Maas, die ons vertelde dat zij bereid is om in de raad zitting te ne men, werd geboren op 16 juni 1926 te Amsterdam. Sinds 1950 is zij Texelse en woont aan de Duinweg B 151 b. „Huichelen is niet mijn sterkste zijde" aldus mevrouw Koning die daarom be slist niet wilde danken voor de goede samenwerking met de andere raadsle den, want aan die samenwerking had het de laatste tijd nogal gemankeerd. Een andere omstandigheid die haar raadswerk bemoeilijkte was dat een zoon van haar werkzaam is in de hore ca en een andere in de recreatie. Aan gezien zich herhaaldelijk problemen rond horeca of recreatie voordoen, moest mevrouw Koning zwijgen om niet de indruk te wekken dat zij uit was op verdediging van familiebelangen. Het gebied waarop zij zich kon bewegen was daardoor nogal beperkt geworden. Geschokt „De gang van zaken rond de wet houdersverkiezing heeft mij echt wel een beetje getroffen en heeft mij ge schokt in het vertrouwen in de men sen". De raad vergelijkende met een voet balteam dat is samengesteld uit ver schillende clubs, zei mevrouw Koning: „De keuzecommissie, de Texelse bevol king, heeft het team samengesteld door van de ene club er vier aan te wijzen, van de andere club twee, van weer een andere één, enz. Nu zou je mogen ver wachten dat je met vier spelers van een club in het team een der spitsplaat- sen zou mogen bezetten, maar aange zien de kleur van ons shirt de rest van de spelers niet aanstaat (en misschien waren ook onze sportbroekjes te kort en was ons decolleté wat te laag) heb ben zij ons buitenspel gezet, althans naar de achterhoede verwezen. Als er dan onderling ook nog gekrakeel op klinkt, dan mankeert er iets aan de teamgeest. Je zou als speler de neiging hebben om terug te trappen maar daar acht ik me eigenlijk wat te hoog voor. Daarom ga ik het spel voortaan volgen vanaf de publieke tribune en ik hoop dat mijn opvolgster minder kwetsbaar MEVROUW J KONING-BRUIN gaande vrouw MEVROUW M MAAS-DIEMER komende vrouw is en meer incasseringsvermogen heeft dan ik. Ik hoop oprecht dat de team geest in deze raad weer spoedig her steld zal worden en dat men respect zal weten op te brengen voor 'n ander mans spelopvatting, want ik geloof dat men bij alle verschil toch hetzelfde doel voor ogen heeft: het belang van de gemeente Texel". Ernstig verlies Voor Mr. Sprenger kwam deze mede deling niet als een verrassing, want me vrouw Koning had hem tevoren reeds ingelicht. De burgemeester zei de over wegingen van mevrouw Koning te moe ten respecteren maar hij vond het toch spijtig dat zij had besloten weg te gaan. „Ik vind het een ernstig verlies voor de hele raad. Ik had persoonlijk de in druk dat u niet zómaar een van de vijf tien was. Maar we zullen erin moeten berusten en ik verwacht dat u wel ter reinen zult vinden waarop u uw gaven toch in het belang van de gemeente Texel nuttig kunt maken". Enkele raadsleden sloten zich bij de ze woorden aan. De heer P. Smit (KVP) memoreerde dat mevrouw Koning, de heer Daalder en hijzelf 18 jaar geleden tegelijk in de raad zijn gekomen. Het speet de heer Smit bijzonder dat me vrouw Koning er nu een punt achter zet. „Zij heeft altijd met inzet van alles wat ze had en met eerlijke overtuiging in deze raad het woord gevoerd en haar mening naar voren gebracht. Ik was het niet altijd met haar eens, dat hoeft ook niet, maar ik heb altijd groot res pect gehad voor haar werk, niet alleen in de raad maar ook in allerlei commis sies. Jannie, het spijt me oprecht dat je weggaat". „Het is voor onze fraktie een vrij groot verlies", aldus de heer J. J. West- dorp (Pakt) „want het zal niet meeval len voor de opvolgster om mevrouw Koning te evenaren. Haar was niets menselijks vreemd en het waren dan ook menselijke motieven die haar tot haar besluit brachten". Niet met reisje mee De heer Westdorp maakte van de ge legenheid gebruik om uit te leggen waarom de leden van het Pakt niet met het laatstgehouden raadsreisje zijn mee- geweest. „Wij mochten en konden deze keer niet meegaan omdat wij niet op ons mochten nemen dat het peil van zedelijkheid en moraal gedrukt zou worden" Waaraan de fraktievoorzitter toevoegde dat het rond de wethouders- verkiezing allemaal volgens de regels is toegegaan en dat het Pakt zich bij deze nederlaag had neer te leggen, maar dat het niet te accepteren was dat bepaalde partijen hovaardig waren te stellen dat de Paktmoraal zo laag is. Betreurenswaardig Wethouder Daalder vond dat de heer Westdorp de zaak uit zijn proporties had getrokken en noemde dat betreu renswaardig. Hij wees erop dat zijn fraktie destijds bij de wethoudersver kiezing heeft laten blijken zich niet te kunnen verenigen met de ideeën op het gebied van zeden en moraal, zoals die door de linkse fraktie werden gehul digd Er was geen sprake van persoon lijke aversie tegen de Pakt-leden. Het spijt me heel erg dat deze kwestie op dit moment en op deze wijze hier naar voren wordt gebracht. De heer Daal der hoopte echter op een betere toe komst en vond het bemoedigend dat de heer Westdorp eerder in de vergadering had laten weten dat zijn fraktie weer zitting wil nemen in raadscommissies. Uit de tijd De heer C. Timmer vond het door de heer Westdorp aangevoerde argument om niet met het raadsreisje mee te gaan maar vreemd „Ik zou er niet over pra- kizeren om mensen daérop aan te kij ken Dan zou onze fraktie kunnen zeg gen: we gaan niet mee want wij voelen ons mensen die uit de tijd zijn" Westdorp: „Maar dèt hebben wij nooit gezegd". Timmer: „Maar het Pakt staat wel achter deze gedachte" HEFFING TOERISTENBELASTING OP TERSCHELLING ANDERS In de jongste raadsvergadering van Terschelling zou een voorstel tot hef fing van toeristenbelasting aan de or de komen, dat als twee druppels water leek op de Texelse regeling, dus een kwartje per persoon per nacht, te in casseren en later af te dragen door de logiesverstrekker. Hiertegen zijn nogal wat bezwaren ingekomen. B en W van Terschelling hebben daarom het voor stel teruggenomen en zullen nu een re geling ontwerpen waarbij het kwartje rechtstreeks van de toerist wordt gein- casseerd. Zoals bekend is daarnaast een plan in de maak om de toeristenbelas ting bij de boot te doen betalen, nl. een rijksdaalder per overtocht, ongeacht de verblijfsduur op het eiland. BAZAAR BRACHT F 2000,— OP DE WAAL De jaarlijkse bazaar van de Hervormde Vrouwenvereniging te De Waal heeft deze keer bruto ruim f 2000,opgebracht. De bazaar werd druk bezocht. Vooral de fraaie hand werken hadden veel aftrek. De op brengst komt ten goede aan de verwar ming van de kerk. Er is nog een prijs niet afgehaald. Het gaat om lot 836 rood. De bezitter daarvan heeft een snijmachine gewonnen en kan deze af halen bij mevrouw J. Verijzer-Koop- man. De organisatoren van de bazaar verzochten ons de dank te willen over brengen aan ieder die aan het welsla gen heeft meegewerkt. SCHIETOEFENINGEN Op 12 november wordt geschoten te Breezandijk van 11 tot 18 uur met de Houwitser. Sector 180 graden Afsluit dijk richting Den Oever. Hoogte 15000 voet en diepte 15 km. REIZENDE BIBLIOTHEEK DEN HOORN Ingaand vrijdag (he den) is in „De Waldhoorn" weer het uitlenen begonnen van de Reizende Bi bliotheek, Er is weer een ruime collec tie, waaronder veel jeugdboeken. 'Men kan elke week terecht van half vijf tot half zes. Plant nu bloembollen van eerste kwaliteit. Wij hebben een uitzonderlijke kollektie voor tuinbeplanting en kamerkuituur. Verzendhuis Witte Kruislaan 28, tel. (02220) 2904 voor meer nieuws naar de zondagmiddag- matinee. AS JE GOGUM BENT t

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1