Bisschop Th. Zwartkruis installeert zondag wijkraden en kerkbestuur O nu in één parochie Alle Texelse katholieken SPORTPROGRAMMA Voormalige „Dokter Wagemaker" is te koop Vissers met de bus naar „Europort" Burgerlijke stand Damclub Texel Eilandcompetitie volleybal Badmintonclub Texel Derde blad Texelse Courant, vrijdag 5 november 1971 P De komende zondag zal in de ge schiedenis van de R.K. kerk op Texel een belangrijke dag worden. Dan zal 1. in de St. Joannes de Doper-kerk te Den Burg Mgr. Th. Zwartkruis, de bis schop van Haarlem, tijdens een plechti ge Eucharistieviering het nieuwe Pa rochiebestuur voor heel Texel en de ijkraden voor de diverse dorpen offi- :ieel installeren. Met deze installatie vordt een kroon gezet op ruim vier jaren van inspannende en vaak moei- laam vorderende voorbereiding. Voor aan zal Texel geen zes parochies meer ellen, maar bestaat er slechts één Pa- ;ochie R.K. Texel. Het spreekt voor ich, dat het samengaan belangrijke oordelen biedt. Niet alleen is één erkrechtelijk orgaan financieel gun- liger, ook zal de beleidsvoering over et hele eiland meer economisch inge- icht kunnen worden. ÏXI oorapparatenservice Texel ELECTROHUIS Charitas-werkgroep, die belast is met de zorg voor de noodlijdende mens, zo wel in als buiten de parochie en ten slotte een materiële werkgroep, die zich over de financieën ontfermt. Zowel schulden als bezittingen en in komsten van de parochies zullen in een gezamenlijke pot worden gestopt. Al leen bijzondere akties van plaatselijke aard kunnen nog door de wijkraden georganiseerd worden. De opbrengst van een dergelijke lokale aktie zal dan niet via de centrale kas, maar via het plaatselijke uitvoerende orgaan besteed mogen worden. Ook de taak van de Charitas werkgroep wijkt iets af. Dit forum zal zich meer dan gebruikelijk was toeleggen op het opsporen van de noodlijdende mensen en groeperingen. Vroeger was hun belangrijkste taak het beheren van de gelden. Tenslotte vormen de vier pastores een team, dat naast het pastorale werk, ook een be langrijke taak in het bestuur zal ver vullen. Er is intern nogal het een en ander ivvijzigd. Vroeger had iedere parochie jn eigen kerk, bestuur en pastoor en oeg zorg voor alle facetten, waarmee in kerkelijke gemeenschap te maken eeg. Enige jaren geleden kwam men |t de ontdekking, en niet op Texel al en, dat het voor sommige (vooral de einere) parochies onmogelijk zou blij- n, zich in de toekomst zonder steun in anderen staande te houden. In het jzonder de grote financiële lasten, o.a lor het bouwen van een nieuwe kerk kostbare onderhouds- of reparatie- irkzaamheden waren nauwelijks ier op te brengen. Ook het aanstel van een pastoor werd langzamer- pd een dure grap voor een parochie slechts enkele honderden leden. |en op Texel de noodzaak van verandering zich aftekende, werd Pastorale Raad opgericht, die de (ïatie onder de loupe nam en even- ile mogelijkheden bestudeerde. •let de daadwerkelijke reorganisatie jrd vier jaar geleden begonnen. Een pngrijke kracht hierbij was pastor Schie, die van de bisschop op- [cht had gekregen aan de bundeling de Texelse parochies te werken, iproken werd met kerk- en charitas- ;uren, waarbij de Pastorale Raad iel een belangrijke funktie vervulde I adfvies-kollege. Pastor Van Schie |nt dat velen hun steentje hebben jedragen, om een klimaat te schep- waarin een eenheid mogelijk Veel gepraat Inslotte kwam men na veel ge it en overleg, waarbij de nodige |ek werd geuit en nogal wat weer- gebroken moest worden langza- land lijn in de besprekingen en lotte kwam een ontwerp voor de dsvoermg tot stand. De zes kerk- ïren zijn opgeheven. Inplaats van organen zijn drie werkgroepen ge- eerd. Dat zijn de Pastorale werk- die zich bezighoud met vrijwel I wat onder pastoraal werk valt; de tik Ititn balUn GEEN SCHADE ar aanleiding van 't artikel in uw enng van vrijdag j.l., betreffende e, veroorzaakt door het archeolo- onderzoek langs de Beatrixlaan n Burg, zou ik er op willen wijzen tegenstelling tot wat in dit arti- ordt beweerd, in geen enkel ge- ieper is, en zal worden gegraven Ie vaste grondslag, i ieder die zich hiervan persoon- 'il overtuigen, vervoege zich op werkdag op het opgravingsterrein. De technisch leider van deze opgraving, ML J. A. de Haan SCHRIFT bericht was gebaseerd op gege- an de dienst gemeentewerken, is men van mening, dat door eper graven dan de vaste grond en schade is veroorzaakt die ligt orde van grootte van f 125000, de heer De Haan het daarmee ;ns is, moet hij zijn protesten bij neentebestuur indienen. Wij ach- onvoldoende deskundig om te wie gelijk heeft - Red. Meer zeggenschap De voorzitters van deze vier groepen vormen samen het dagelijks bestuur van de Parochie. De leden van de werkgroepen zijn vrijwel allen afkom stig uit de vroegere kerk- en charitas- besturen. Voor de Charitaswerkgroep is nog geen voorzitter aangesteld, wel voor de beide andere groepen. Voor zitter van de Pastorale groep zal de heer J. van Heerwaarden worden, voor de materiële groep de heer W. van Heerwaarden. Beiden werden door de bisschop benoemd. Een belangrijke wij ziging is hier, dat in de geformeerde werkgroepen geen pastores zitting heb ben en dus de zeggenschap van de le ken groter is geworden. Uiteraard zal het contact tussen de groepen en het team van pastores nauw blijven, om het systeem goed te laten functione ren. Wijkraden De kerkbesturen zijn inmiddels offi cieel ontbonden, maar zullen niet ge heel vervallen. De taak van beleids orgaan zal worden geruild voor een meer uitvoerende funktie in de dorpen. Zij zullen werken onder de naam wijk raad. De leden van de wijkraden wor den door de parochianen ter plaatse gekozen. De wijkraden vaardigen dan weer vertegenwoordigers af voor de werkgroepen of hechten hun goedkeu ring aan een benoeming hiervoor. Texel is niet de eerste met het sa menvoegen van een aantal kleine pa rochies, vertelde ons pastor Van Schie, maar mag wel tot de voorlopers gere kend worden Waarschijnlijk zal de pa storie R.K. Texel een voorbeeld zijn voor anderen, die ook genoodzaakt zijn zich meer economisch te organiseren. En misschien niet alleen voor de Rooms-Katholieken, want ook de ande re kerken kampen momenteel met soortgelijke problemen. Grote belangstelling De Eucharistieviering in Den Burg aanstaande zondag zal om 10.30 uur aanvangen. Verwacht wordt een grote belangstelling. Wie de plechtigheid wil meemaken wordt dan ook aangeraden op tijd aanwezig te zijn. Na het offici ële gedeelte in de kerk zal Mgr. Zwart kruis met ruim honderd genodigden, waaronder burgemeester en wethou ders, die ook voor de installatieplech tigheid zijn uitgenodigd, bijeenkomen in „Casino". Op deze bijeenkomst met een minder formeel karakter zullen ve len in de gelegenheid gesteld worden persoonlijk met de bisschop kennis te maken. Tegen het middaguur zal Mgr. Zwartkruis Texel weer verlaten. 1 TERSCHELLING De „Schellinger- land", de voormalige .Dokter Wagema ker" van TESO, is te koop. Rederij Doek- sen heeft het schip acht jaar m gebruik gehad voor het vrachtvervoer op de lijn Harlingen-Terschelllng, maar wegens ouderdomsgebreken wordt de Schellin- gerland nu door een iets groter schip opgevolgd. Dat is de Haringvliet", een veerboot, die tot voor kort dienst heeft gedaan in Zuidholland. De Haringvliet zal de naam Schellingerland krijgen en is momenteel in revisie op een Amsterdam se werf. Over een maand zal het schip in de vaart komen In december 1963 werd de Dokter Wa gemaker aan Doeksen verkocht Jaren lang is het naar de oprichter van TESO genoemde schip het vlaggeschip van TESO geweest. Op de foto ziet men de Schellingerland in de haven van Harlm- gen. OOSTERENDDe vissers, leden van DETV, die zaterdag 13 november een bezoek brengen aan de tentoonstelling „Europort '71" maken gebruik van een speciale bus, die 's morgens op de vol gende haltes deelnemers laat instappen Oost (bij C. Vonk) om 6.50 uur; Oos terend (kerkplein) om 7.05 uur; Oude- schild (voormalige visafslag) 7.20 uur en Den Burg (Elemert) 7.35 uur. van 27 oktober t.e.m. 3 november 1971 Geboren. Heinrich-Jan, zv. Jan Bon- nema en Baukje Jilderda. Ondertrouwd: Cornelis de Wijn en Annelies Bakker. Overleden: Jacob Witte, oud 70 jaar, wonende te Den Burg; Anton A Broek man, oud 46 jaar, wonende te Den Burg. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 6 november op om 7.43 uur en gaat onder om 17.04 uur; 10 november op om 7.50 uur en onder om 16.57 uur. Maati- 9 nov L.K.: 18 nov. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild. 5 nov. 10 09 en 22.30; 6 nov. 10.52 en 23.09; 7 nov. 11.35 en 23.46; 8 nov. 12.16 en 9 nov. 0 20 en 12.55; 10 nov. 0.59 en 13.45; 11 nov. 1,51 en 14.47; 12 nov. 2.57 en 16.01; 13 nov. 4.13 en 17.13. Dammen Uitslagen 2 november 1971 P. Bakelaar-D. v. d. Werf 20 H. de Beurs-G. J. van Es 20 B. Duin-J. Stam 20 C. Groenhof-H. Jonker 20 A. Kikkert-G. Blom 02 C. Dijker-P. Jansen 20 G. Kuik-J. P. Hooijberg 02 C. Vinke-P. Kooiman 02 H. Bruining-J. Hooijberg 02 J. A. van Es-R. Vink 20 J. A. v. d Slikke-W. Bakker 11 W. Stam-J. Vinke 02 C. v. d. Werf-J. v. Heerwaarden 02 Hans de Beurs behaalde een vlotte overwinning op Gerard van Es. De ver rassendste uitslag was wel de overwin ning van Bert Duin op J. Stam. Bert Duin heeft daarmee momenteel een score van 8 punten uit 5 partijen en dat lijkt een beloftevolle start. Gerrit Blom behaalde zijn tweede overwin ning. H. Bruining verloor door een blunder een stuk en kon toen de neder laag niet meer keren. J. A. v. d. Slikke en W. Bakker speelden een degelijke partij. P. Kooiman bevestigde z'n goe de vorm. Ronnie Vink had eerst een stuk meer, maar Hans van Es hield goed vol en won later zelfs de partij. A.s. zaterdag om 11 uur wordt er te gen koploper Heemstede 2 gespeeld. Met een verzwakt team zal het een zware opgave worden om de winst thuis te houden. Schaken Uitslagen P. Eelman-J. Hoogerheide 01 M. Brons-A. Ter.pstra 0<1 H. van Daalen-F. Blom 10 J. Piersma-D. Veltkamp 10 J. Piersma had nog vrij veel moeite om z'n eerste overwinning te behalen. Tegen koploper A. Terpstra moest M. Brons zijn eerste nederlaag slikken. H. van Daalen speelde een goede aanval lende partij en zag uiteindelijk na stug verzet van F. Blom zijn moeite be kroond met het volle punt. P Eelman offerde een stuk voor een veelbeloven de aanval. Toen deze echter niet door sloeg keerden de kansen. A. Terpstra gaat aan de kop, gevolgd door J. Hoo gerheide, A. C. Bakker en C. Joustra. Belangstellenden voor schaken kunnen zich nog steeds opgeven in hotel „De Graaf", elke dinsdagavond om 8 uur. ZATERDAG 6 NOVEMBER 1971 Afdeling Noordholland Meervogels '31-Oosterend, 15.00 u. Junioren HRC 2-Texel, 15.00 uur Schagen 2-Oosterend, 15.00 uur (vertrek boot 14.00 uur) Adspiranten Oosterend a-HCSC b, 15.15 uur Helder d-Cocksdorp a, 15.00 uur De Koog a-JVC a, 15.00 uur Tex. Boys a-Helder e, 15.15 uur BKC c-Oosterend b, 15.00 uur (vertrek boot 14.00 uur) ZDH a-Oudesluis a, 15.00 uur HRC g-Tex. Boys c, 15.00 uur Tex. Boys b-Oosterend c, 14.00 uur Pupillen Afdeling A Texel b-Texel a, 14.30 uur Oosterend a-Tex. Boys b, 14.15 uur Afdeling B Oosterend b-Cocksdorp b, 13.30 u. De Koog b-Tex. Boys c, 14.00 uur ZONDAG 7 NOVEMBER 1971 4de klasse B KNVB Texel-SRC, 14.30 uur Afdeling Noordholland Oudendijk-Tex. Boys, 14.00 uur (vertrek boot 12.00 uur) Apollo '68-Oosterend, 14.00 uur (vertrek boot 12.00 uur) Meervogels Z-ZDH, 14.30 uur (vertrek boot 12.00 uur) Schellinkhout-De Koog, 14.00 uur (vertrek boot 12.00 uur) Cocksdorp-Winkel, 14.00 uur Kaagvogels 4-Texel 4, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) Schagen 6-Oosterend 3, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) De Koog 2-Watervogels 5, 14.30 u. Wiron 3-ZDH 3, 14.30 uur Junioren Tex. Boys-Kaagvogels, 12.15 uur Petten-ZDH, 14.30 uur (vertrek boot 12.00 uur) WGW 4-Cocksdorp, 14.30 uur Adspiranten Texel a-Kaagvogels a, 12.15 uur SAMEN REIZEN Zaterdag Oosterend jun. en Oosterend ads. b. Zondag lOosterend, Tex. Boys en De Koog. ZDH en ZDH jun. Oosterend 3 en Texel 4. MEDEDELINGEN Tex. Boys Zaterdag op het Boysveld twee ad- adspirantenwedstrijden. Om 2 uur b te gen Oosterend c en om kwart over drie a tegen Helder e. Adspiranten c gaat met de boot van 2 uur naar Den Hel der. Zij spelen tegen HRC g. Na de twee gelijke spelen zou het nu wel eens leuk zijn om met een overwinning thuis te komen. Zondag gaat het eerste naar Ouden dijk. Een hoog geplaatste tegenstander. Er zal door alle elf spelers flink aan getrokken moeten worden om een gun stig resultaat te behalen. 'Het tweede is vrij. IDe junioren spelen zondag op eigen terrein de belangrijke wedstrijd tegen Kaagvogels. Aanvang 12.15 uur. Als de zenuwen bijtijds onder controle zijn kan het een leuke wedstrijd worden. Adspiranten b vertrekt vanaf het Boysveld per auto om precies kwart over twee naar Oosterend a. Pupillen c vertrekt vanaf het Boys veld om half twee per auto naar De Koog b. Tevens wil ik nog even terug komen op de opstellingen. Kijk vrijdags alle maal even in het kastje dan weet ie dereen waar hij moet voetballen. En als je dan niet kunt, bel dan even op (tel. 3057) want ook afgelopen zater dag bleven er weer diverse jongens zonder afbericht weg. A.W. ZDH-nieuws Het eerste vertrekt zondag met de boot van 12.00 uur naar het sterke Meervogels in Zaandam. Het zal een zware opgaaf worden, maar met een goede inzet is er misschien nog wel een puntje weg te slepen. ZDH 2 is vrij, terwijl het derde uit speelt tegen Wiron 3. Er is goede moed in het derde dus wordt gerekend op 2 punten. Vertrek boot 13,00 uur met eigen vervoer. De heren Wijngaarden, Hoondert en Grabowski riiden met ei gen auto!. De junioren gaan samen met het eerste in de bus naar Petten. Een* tegenstander die thuis zijn beste wed strijden speelt, dus laat je niet verras sen. Vertrek boot 12.00 uur. De adspiranten spelen zaterdag thuis tegen Callandsoog a. De wedstrijd be gint om 15.00 uur, en staat onder lei ding van mevr. Veldhuizen-Muurmans. De pupillen zijn zaterdag vrij. S.V. Oosterend iZaterdag a.s. spelen de senioren op nieuw uit. Ditmaal gaan ze met de boot van 1 uur over om in Akersloot Meer vogels '31 te bestrijden. Meervogels staat stevig in de mid denmoot en blijkt thuis moeilijk te kloppen, zodat ook nu er volop voor de punten gespeeld moet worden. Aanvang 3 uur. Scheidsrechter G. G. M. Goes. De junioren zullen proberen zich te herstellen van de smadelijke nederlaag van vorige week en treden nu in Schagen aan tegen Schagen 2, wat opnieuw een moeilijke wedstrijd wordt. Aanvang 3 uur. Scheidsrechter A. Nienkemper. Adspiranten a spelen ook op zater dag, want om 3.15 u. komt H.C.S.C. b. op bezoek, wat opnieuw twee punten kan betekenen. Scheidsrechter is H. J. Arnout. Adspiranten b gaat met de boot van 2 uur over om in Breezand BKC c te ontmoeten, waar we het op een gelijk spel houden. Aanvang 3 uur. Scheids rechter is F. Bal. Adspiranten c gaat uit naar koploper Tex. Boys b en hier zal het voor de c-tjes wel te moeilijk worden om suc ces te hebben. Aanvang 2 uur. Scheids rechter is L. J. v. d. Brink. Voor het pupillenprogramma zie el ders in dit blad. Zondag speelt het eerste in Hens broek tegen Apollo '68. Deze ploeg won afgelopen zondag met 50 van Tex. Boys, dus dat zegt genoeg. De hele wedstrijd een volledige inzet en pro beer er zo een eervol resultaat uit te slepen. Boot 12.00 uur. Aanvang 2.00 uur. Scheidsrechter C. J. Bottemanne. Het tweede is vrij. Het derde gaat naar Schagen, waar het om 14.30 uur tegen Schagen 6 in het veld komt, waar we toch wel een puntje van verwachten. Boot 13.00 uur. Scheidsrechter N D. van Geelen. S.V. De Koog De wedstrijd tussen de pupillen De Koog b en Tex. Boys c (2 uur) zal waarschijnlijk voor de b-tjes een zware opgave worden. Ook de adspiranten De Koog a zullen tegen JVC a (aanvang 15.15 uur) een zware dobber hebben. Gerekend wordt op een volledige inzet en een beetje geluk. Adspiranten b is vrij. De Koog 1 treedt in het strijdperk tegen Schellinkhout (2 uur). Een te genstander, die de laatste tijd behoor lijk begint op te komen. Gehoopt wordt op tenminste 1 puntje. De Koog 2 speelt tegen koploper Wa tervogels 5 om 14.30 u. Scheidsrech ter is de heer G. v. d. Meer. Het be looft een moeilijke wedstrijd te worden. Jammer dat juist nu keeper Dekker overstapt naar het eerste. Hopelijk weet oudgediende Kees Duyzer zijn taak goed over te nemen. De verwach tingen zijn redelijk, afgaand op de laat ste wedstrijden. Uitslagen 29 oktober Heren le klasse: Apollo - HBS .2—1 Dr. Globetr. - Badminton 12 HBS - WTS 2—0 2e klasse: Koorn - Tevoko 1—2 v. d. Meer - AmRo-bank 20 Dames: Badminton 2 - De Koog 2 20 De Koog 1 - Badminton 2 02 Badminton 1 - Smash '68 12 Badminton 2-'t Groentje 20 Tevoko A - Tevoko B 20 Donderdag 28 oktober werd de wed strijd HBS-Badminton overgespeeld, omdat de eerste ontmoeting in 11 ge ëindigd was. Setstanden le set 1510 - 2e set 10 15 - 3e set 1513. Uitslag 21 voor TEVOKO Wedstrijdprogramma 6 november Dames promotieklasse: 14.15 u. Tevoko 1-TOG 1 Heren promotieklasse: 15.15 u. Tevoko 1-Madjoe Heren le klasse: 116.15 u. Tevoko 2-Zeemacht Wedstrijdprogramma maandag 8 nov. Dames promotieklasse (veld 2) 19.00 u. HCSC-Tevoko 1 Dames le klasse (veld 1) 19.00 u. Seahawks 1-Tevoko 2 HBS. VOLLEYBAL S.V. DE KOOG Hoe het precies met het programma van de eilandcompetitie zit, is helaas nog niet bekend. Het programma is nl. veranderd. Voor vrijdag 5 november stonden beide damesteams in het pro gramma, maar voor de heren is nog niets meegedeeld. Uitslagen 1 november 1971: E. Veenstra-G. Veenstra 217 Mej. Jannes-T. v. Lingen 521 M. Witte-R. Nickols 21—1 B. Oostra-A. de Haan 21'11 R Berkenbosch-Gretha Witte 219 C. Oostra-D. Keyser 2118 J. Wendrich-iH. Dros 2120 Mevr. Rey-H. Prins 1821 H. Elzinga-G.Witte 8—21 Mevr. den Draak-Mevr. Rijkaart 1421 Nelly Witte-iM. Warnaar 021 Mej. Keizer-Mevr. Visser 217 De eerste wedstrijden zijn dus van start gegaan, en enkele verrassingen zijn niet uitgebleven,men raadplege de uitslagen. Met het in gebruik nemen van een nieuw systeem, wat punten toekenning betreft, (alleen de setpuntentellen nu) denkt de wedstrijdleiding in de roos geschoten te hebben, betreffende com petitie 1971-1972. Om zeven uur begint de competitie en iedere deelnemer kan aan de hand van deze lijst zien, wanneer hij of zij ongeveer aan de beurt is. Programma 8 november 1971: IMevr. de Boer-Mevr. Keyser Mej. J. Veeger-Mevr. Loning Mevr. Oostra-Mevr. Prins T. v. Lingen-Mevr. Rijkaart C'. Oostra-Mevr. den Draak Dhr. Piersma-H. Elzinga E. Veenstra-Mej. Jannes G. Veenstra-D. Keizer M. Warnaar-P. v. Bruggen M. Witte-H. Prins B. Oostra-R. Nickols Om precies 7 uur moeten aanwezig zijn: R. Berkenbosch-Nelly Witte-Mevr. Rey -A. de Haan-J Wendrich-R. Veenstra JH. Dros - Gretha Witte.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 5