(froen ZwartsJexels in het harL, ïjf stemmen tegen nieuw systeem van reserveren door herder bereikt compromis toeh in discussie xploitant blijft baas in eigen liuis; gast heeft vrije keus Burger dorpscommissie nuttig genoeg om te blijven Mgr. Zwartkruis installeerde bestuur van parochie Texel A hangt een heerlijk oudje in de lucht Ds. Uidam herdenkt zilveren ambtsjubileum Niet alleen een feestcommissie FEXELSE are N.V. v.h. Langeveld Dc Rood bus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Kecsomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 85e JAARGANG No. 8621 COURANT Vcrschynt dinsdag en vrt)dags Bank: Nederl. Middenstands bank; Coop. Rail- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. A boon, prijs ƒ4,50 p. kw. -f 50 ct incasso; loc 20 d Advert 20 ct. per mm. exd. 4% BTW Iel vijf stemmen tegen heeft de VVV dagavond tijdens een buitengewone nvergadering in hotel „De Linde- i-Texel" besloten over te gaan tot invoeren van een reserveringsdienst ivvc stijl. Bij het nieuwe systeem, geheel vrijwillig is, kan een adspi- Texel-bezoeker aan de VVV op- tot geven een bepaalde akkommoda- te zoeken en te reserveren, waarbij bevestiging door gast en gastheer loor de gast 3°/o van het logiesbedrag door de gastheer eveneens 3% aan l/VV moet worden betaald. Het ma- uni te betalen bedrag door gast en Iheer is vastgesteld op ƒ30,Lo- 'erstrekkers die aan het reserve- ;ssysteem niet willen meedoen kun- dat aangeven door een bepaald te- in de lijst; ook deelname aan het eem gedurende één of meerdere pe en is mogelijk. Al sinds 1969 werkt VVV met een reserveringssysteem daarbij werd aan de gast alleen kostenbedrag in rekening gebracht, nieuwe systeem kan een belangrijke mstenvergroting voor de VVV tot dg hebben. Dat is dringende nood- want er is steeds meer geld nodig propaganda en men kan niet blij- doorgaan met het verhogen van de ributie. t oorspronkelijke voorstel voor de ■e regeling was al in de laatstge- j aarvergadering aan de orde 'ld, maar er kwam toen nogal wat aar, voornamelijk als gevolg het feit, dat met de betrokken II )itanten tevoren geen overleg was iegd waardoor misverstanden ont- len. Toegezegd werd het besluit te agen tot dit vooroverleg wel had isgevonden Er werd een vergade- belegd van vertegenwoordigers de diverse bedrijfsgroeperingen, 'bij men het eens werd over een jewijzigde reserveringsdienst zoals inleiding van dit artikel beschre- de problemen uit de weg waren ,md was het te verwachten dat het lare plan tot invoering van de reserveringsdienst geen «weer- zou ondervinden in de vergade- Dit 'bleek echter een misrekening, er 'kwam toch vrij sterk verweer van degenen die zelf aan het erleg hadden deelgenomen. Maar u waren er iweer misverstanden 'in pel. Onuitroeibaar bleek de ver- ing te zijn die ontstond omdat de i-arrangementen en de reserve- iienst, twee totaal verschillende •aktiviteiten, telkens door elkaar ;n gehaald waardoor er in de dis weinig lijn zat. Schriftelijk protest igalowexploitant Jan G. H. Hen- was op reis en daarom niet vergadering maar hij had zijn in een brief aan het bestuur toekomen. In deze brief schreef 'hij villekeurig aantal bungalow- en tementenexploitanten te hebben eld, maar daarbij had hij maar voorstanders van het reserverings- kunnen vinden. Er waren veer- egenstanders. Er was wel een rui neerderheid die wilde meedoen en daar zijn wij terdege op voorbereid. Met onze geweldige boeken- voorraad en daarnaast andere creatieve vrijetljds ideeën. Spellen, puzzles en bouw- modellen bijvoorbeeld Of allerlei leuke en nuttige schrijfbenodigdheden. Reden te meer om nu reeds langs te komen. Al Is het maar om een idee op te doen. Dat is bij ons heel gewoon. boekhandel j. nauta 1 exelse boekhandel X maar niet in zomer-, herfst-, kerst- en paasvakantie. Aan deze brief was vol gens het nieuwe systeem echter al te gemoet gekomen, daar de deelnemende exploitanten zelf kunnen bepalen wan neer de VW voor hen mag reserveren en wanneer niet. Dat hadden de tegen standers blijkbaar niet begrepen. Ver der klaagde de heer Hennink over de all in-arangementen waarin volgens hem niet allerlei extraatjes moeten zijn verrekend. In de prijs is o.m. het huren van een fiets begrepen alsmede het be zoeken van het museum en de premie van een annuleringsverzekering. De klant denkt echter dat het totale bedrag alleen voor het verblijf wordt betaald, vindt dit vrij veel en komt daarom wel licht niet terug in het betrokken be drijf. Bevreemding Maar dat had dus met de reserve ringsdienst niets te maken. Het was voorzitter W. A. Visser die dit omstan dig uitlegde en er zijn bevreemding over uitsprak dat de heer Henninik toch een dergenen is geweest die hebben deelgenomen aan het vooroverleg waar men tot een akkoord kwam. Merkwaar dig vond hij het ook dat de heer Hen- mnk die schreef geen voorstander te zijn van reserveren in de zomervakan tie, onlangs toch een reservering van 'n Duits gezin van 5-26 augustus voor een van zijn bungalows heeft geaccepteerd. De 'heer Visser constateerde dat er aldus niet veel overbleef van de weerstanden. De exploitant wordt niets opgedrongen. De heer J. Venneman had nog wel be zwaren. Hij vreesde dat er straks spra ke is van twee soorten leden: Deelne mers aan het reserveringssysteem en niet-deelnemers. De eersten betekenen een belangrijke bron van inkomsten en zullen wellicht beter van gasten wor den voorzien dan de anderen. Oók de heer Venneman klaagde over de prijs- opbouw van de all in-arrangementen, maar zijn verdere bedenkingen hadden weer betrekking op het reserveringssy steem. Een nadeel vond hij dat bij reser veren door de VW in een vroeg sta dium de akkommodatie wordt bezet waardoor voor „vaste" klanten die zich doorgaans wat later melden geen plaats meer is. De heer Venneman zag liever geen reserveringssysteem, maar gaf de voorkeur aan contributieverhoging. Snelle groei Op de klachten met betrekking tot de all in-arangementen gingen de heren Visser en J W. Dekker toch in. Voor zo ver er sprake is van misverstanden die door de prijsopbouw kunnen ontstaan, zijn deze wel op te lossen. Van anti-pro- paganda als gevolg van deze schoon heidsfoutjes is nog geen sprake blijkens de enorme toename van het aantal overnachtingen in all-in verband. Van september *69 tot 15 mei 1970 werden 7.000 overnachtingen geboekt en in de zelfde periode van het volgende winter seizoen 10.500 overnachtingen, een toe name van 50%. „Andere VVV's likke baarden als ze dat van Texel horen", al dus de heer Dekker, die ook prettige ge luiden kon uiten over de logiesbezetting van deze herfstperiode. Vorige iweek waren vele hotels volgeboekt, een si tuatie die in deze tijd van het jaar nooit eerder ls voorgekomen. Texel heeft er wat betreft vóór- en naseizoen de gang in. Eigen keus Bij het reserveren bepaalt de klant zelf zijn keus uit de mogelijkheden die de VVV hem biedt. Of men de klant een volledig overzicht kan geven hangt af van de exploitanten die hun vrije akkommodatie moeten doorgeven. In de herfstvakantie heeft men daarmee slechte ervaringen gehad. De als „vrij" opgegeven adressen bleken veelal bezet te zijn, tot ergenis van de zoekende gast die geneigd is zijn heil ergens an ders te zoeken. De heer P. Beemsterboer betwijfelde of de veertien tegenstanders die door de heer Hennink waren genoemd wer kelijk hebben begrepen hoe de vork in de steel zit. Hij meende dat van geen be zwaar sprake kan zijn als nadrukkelijk wordt bepaald dat ieder baas blijft over zijn eigen bungalow. De ook als tegenstander genoemde heer J. van Strien bevestigde dat. Volgens hem had de heer Hennink de zaken veel ne gatiever voorgesteld en hij nam het ook kwalijk dat zijn naam ongevraagd op de lijst van tegenstanders was vermeld. De heer J. Kikkert van „Juliana" vond dat men niet op het bereikte compromis behoorde terug te komen. Hij stelde dat het reserveringssysteem elders ook ingang heeft gevonden. De heer J. Witte maakte er bezwaar tegen dat in het vooroverleg de ge meubileerde verhuursector niet was ge hoord. De heer Van der Star deelde de angst van de heer Venneman dat de deelnemers aan het systeem zouden worden bevoordeeld. Voordelen De heer Dekker wees nog eens op het grote pluspunt van het reserveren: een zoekende klant die anders voor Texel verloren zou gaan. kan nu worden ge holpen. En voor de VVV zelf is het van levensbelang dat er meer inkomsten ko men. Er staan belangrijke prijsstijgin gen voor de deur. De lonen gaan iwaar- schijnlijk met 10 of 11% omhoog (wat op de begroting 10 000,scheelt) om maar met te praten van de hogere por tokosten (scheelt ƒ15.000,De contri butie kan echt niet veel hoger. Nu al drukt deze last op sommigen zo zwaar dat zij overwegen te bedanken. Als dat eenmaal begint komt zoveel meer te drukken op de blijvers, waardoor deze er ook de brui aan geven en dat zou een ramp zijn. De heer Dekker betreurde het dat er zoveel wantrouwen is terwijl de VVV toch veel vertrouwen geeft. Om 10 uur werd het voorstel in stemming gebraoht waarbij vijf van de 47 aanwezige stem gerechtigden door opstaan te kennen gaven dat zij tegen waren. In het begin van de vergadering deel de voorzitter Visser mee dat Drs. J. K. Feikema heeft laten weten om gezond heidsredenen te zullen bedanken als hoofdbestuurslid. Hij bleef echter be reid zonodig adviezen te geven. De heer Visser zei het te betreuren dat de heer Feikema het bestuur verlaat. Elf jaar lang heeft de heer Feikema zich voor het VVV werk ingespannen. Vliegtuiglawaai Direkteur J. W. Dekker vertelde dat de afgelopen zomer weer veel klachten zijn binnengekomen van vakantiegasten uit De Cocksdorp en omgeving over het lawaai van oefenende straaljagers. Het VVV bestuur had daarom een telegram aan het ministerie van defensie ge stuurd met het verzoek het vliegen over land te staken. Uit het antwoord van Defensie bleek, dat men streeft naar beperking van de hinder. (zie verder pagina 2) Zaterdag a.s. herdenkt ds. P. Uidam zijn 25-jarig ambtsjubileum. Ds. Ui dam deed op 10 november 1946 intrede in Holysloot en Zunderdorp. Bijna drie jaar later vertrok hij naar De Glind waar hij ruim vier jaar bleef. Zijn vol gende standplaats was Doesburg. Van 17 november 1963 tot 1 april 1970 was ds. Uidam predikant van de Gerefor meerde Kerk van Den Burg. Zijn ge zondheidstoestand dwong hem toen met emeritaat te gaan, maar 'hij bleef in Den Burg wonen. Ter gelegenheid van het jubileum wordt zaterdagmiddag om twee uur een korte dienst gehouden in de Gereformeerde kerk, waarna gele genheid wordt geboden dominee en me vrouw Uidam geluk te wensen. Moet de dorpscommissie van Den Burg blijven voortbestaan? Dit was het belangrijkste discussiepunt, dat vrijdag avond op de jaarvergadering van de dorpscommissie in hotel „Den Burg" aan de orde kwam. Het bestuur was nl. van mening, dat de burgers in geen en kel opzicht van dc aktiviteiten van de dorpscommissie op de hoogte is. Men vond dat algemeen de veronderstelling leeft, dat de dorpscommissie eigenlijk een feestcommissie is, omdat alleen op feestdagen als Ouwe Sundcrklaas en Koninginnedag uiterlijke activiteiten worden ontplooid. Er wordt echter ook veel werk verzet om bepaalde objecten ten behoeve van de burgers van de grond te krijgen. Zo voerde men in het afgelopen jaar besprekingen met vertegenwoordigers „Evenals in de gewone maatschappij vormt zich ook in de kerk steeds ster ker een beeld van grotere samenhang en duidelijke solidariteit. Ik ben dan ook bijzonder verheugd, dat vertegen woordigers van zowel het burgerlijk ge zag als van andere christelijke kerken aanwezig zijn, bij deze belangrijke ge beurtenis". Deze woorden sprak Mgr. Th. Zwartkruis zondagmorgen tijdens een plechtige Eucharistieviering ter ge legenheid van de installatie van het nieuwe bestuur voor de parochie U.K. Texel in de H. Joannes de Doper-kerk te Den Burg. De plechtigheid werd bij gewoond door onder meer burgemeester Sprenger en de wethouders Dros en Joustra, afgevaardigden van andere ge zindten en enkele honderden parochia nen en belangstellenden, zodat de zit plaatsen in de kerk nagenoeg allen be zet waren. De voorzitter van de pastorale werk groep, de heer J. van Heerwaarden, richtte een korte welkomstgroet aan de bisschop, waarin hij naar voren bracht dat Texel, aan de start van een ingrijpende verandering in struktuur en beleid staande, de begeleiding van de bisschop onmisbaar acht. Pastor Van Sdhie verwelkomde parochianen en ge nodigden, waarna de Eucharistieviering en installatieplechtigheid werden ge houden. 't Werd 'n sfeervolle, feestelij ke dienst. Vooral droeg hiertoe het koor Na afloop van de plechtigheid In de kerk werd Mgr Zwartkruis (tweede van rechts) door pastor Van Schie (rechts) voorge steld aan o.m burgemeester Sprenger Op de achtergrond wethouder J C. Dros. bij, gedirigeerd door de heer J. J Klein Bog, met begeleiding van zuster Rood op het orgel en bij enkele liederen ge assisteerd door mevrouw Cadée-Coenen (dwarsfluit) en trompettist de heer Hil- len (van het Kon. Texels Fanfarekorps). Mgr. Zwartkruis en pastor Van Schie hielden beiden een korte preek, waarin zij enige punten uit de jarenlange voor bereiding van de ééniwording van R.K. Texel aanhaalden. De bisschop vertelde hoge verwachtingen van het „experi ment" te hebben. Procfboerderij „Texel is eigenlijk voor het bisdom Haarlem een soort proefboerderij. Ho pelijk zal deze goed gedijen". Het nieu we bestuur bestaande uit het team van pastores en de pastorale, C-haritas- en Materiële werkgroepen, geassisteerd door de wijkraden, omschreef hij als een groep parochianen, die inziet dat de no den gezamenlijk gelenigd moeten wor den. Na vele woorden van bemoediging en goedkeuring te hebben uitgesproken en tevens de hoop dat dit samengaan met alleen een succes mocht worden, maar ook een voorbeeld voor anderen, werd het bestuur officieel geïnstalleerd. van de gemeente, voor de realisering van een aantal speelgelegeniheden in Den Burg. De besprekingen resulteer den in een aantal afspraken, waarvan de belangrijkste wel was een subsidie regeling Een buurtvereniging krijgt voor het inrichten van een speelterrein een schenking van 1/3 en een lening van 1/3 van de te maken kosten van de gemeente; het restant moet de buurt zelf bijeenbrengen. De regeling geldt voor heel Texel. Gerealiseerd zijn nu een „trapveldje" aan de Bernhardlaan nabij het industrieterrein en een verbe tering aan een tijdelijk speelterreintje aan de Beatrixlaan. Andere objecten zijn nog in behandeling. De dorpscom missie speelde ook een rol in de organi satie van de in het voorjaar gehouden aktie „Schoon Texel". Geen erkenning Na een bijzondere vergadering met de wijkvertegenwoordigers kwam het somber gestemde bestuur tot de kon- klusie, dat er een gebrék aan belang stelling en erkenning voor het werk van de dorpscommissie bestond, en vroeg men zich af of het niet beter zou zijn de aktiviteiten te staken. Men voelde er weinig voor alleen als feest- commisie te blijven voortbestaan. De kwestie werd vrijdagavond aan de ver gadering, bestaande uit het voltallige bestuur en een achttal belangstellenden, voorgelegd. De commissie werd hier in zijn veronderstelling tegengesproken. Met name de heer G. A. Oskam was er van overtuigd, dat de waardering voor de aktiviteiten wel degelijk aanwezig is. „Er is een duidelijke groei in de werkzaamheden en invloed van de com missie te zien. Natuurlijk zal het tijd vergen om tot realisatie van bijv. speel terreinen en andere objecten te komen. Het ziet er naar uit, dat de taak van de dorpscommissies steeds talrijker wordt. De burgers kunnen via deze organisatie invloed uitoefenen op de gemeente en via de dorpscommissie tal van proble men kenbaar maken. Bovendien mag de commissie van Den Burg een van de aktiefste genoemd worden". Ook de an dere aanwezigen waren unaniem van mening, dat de dorpscommissie moet blijven voortbestaan en dat er wél waardering voor 'het werk is. Alleen al het feit, dat de lijstkollektes ieder jaar weer een grotere opbrengst opleveren toont dit aan Voozitter G. Praamstra toonde zich verheugd over de positieve geluiden en deelde mee, dat men door zal gaan. „Wij zijn bijzonder blij met deze rea'kties, want we willen ook niet zomaar stoppen, na het opbouwen van een goed kontakt tussen de diverse wij- (Zie vervolg achterpagina) Iedere groep werd een taak opgelegd. Voor de pastores bestaat deze uit het voorgaan van de gelovigen in de vie ring van de Euoharistie. De werkgroep Pastoraal kreeg de opdracht mee te denken in kwesties van de pastoraal, waarbij zij moet ingaan op vragen van de mensen en adviezen ter harte dient te nemen. De taak van de Oharitas- groep is het, attent te zijn op de noden van de medemens, zowel materieel als op geestelijk terrein binnen de geloofs gemeenschap van Texel, maar zelfs daarbuiten. De Materiële Zaken Werk groep zal zorg dragen voor het geld, de gebouwen en alle andere materiële za ken van de parochie Texel. De wijkra den tenslotte, werd opgedragen in de dorpen waar zij aangesteld bedacht te zijn op alles wat zorg vraagt en de werkgroepen te adviseren. Na de plech tigheid kwamen bisschop, bestuur en genodigden bijeen in „Casino". Hier werd door velen van de gelegenheid ge bruik gemaakt de bisschop te begroeten en met de vertegenwoordigers van de andere christelijke kerken van gedach ten te wisselen. Tegen het middaguur vertrok Mgr. Zwartkruis weer naar Haarlem.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1