Waddeneiland SyJt wordt „tweede Roergebied van Europa" AGENDA Sinaasappels kweken in huiskamer Der Spiegeluit de hand lopende ontwikkeling Tijd van kleine verhuurders is er al lang voorbij.... Leuke hobby trekt steeds meer beoefenaars FILMNIEUWS - 4 n :.i.k rubriek voor LANDBOUW en VEETEELT Grond van ƒ6.000. per under Derde blad Texelse Courant, vrijdag 12 november 1971 jit U.K «ei De tijd van de kleine verhuurders en .giesverschaffers op Sylt is definitief oorbij. Het vreemdelingenverkeer is in industriële fase aangeland". Met eze woorden begint een uitvoerig arti- el over de ontwikkeling van het toe- sme op het tegen de Deense grens ge- >gen Duitse Waddeneiland Sylt, dat in ptember door het Westduitse tijd- hrift „Der Spiegel" werd gcpubli- lerd. Omdat Texel in meerdere opzich- n met Sylt is te vergelijken als ei nd met als een der belangrijkste bron- en van bestaan het toerisme verkeert exel ongeveer in dezelfde positie is (t interessant te weten hoe de zaken ich bij onze buren ontwikkelen. Wij amen de belangrijkste punten uit het tikel over. Der Spiegel schildert de huidige si- latie niet bepaald rooskleurig af. In- ■gendeel, men komt tot de konklusie, at het toerisme volledig uit de hand reigt te lopen en bezig is te verwor- en tot een „industrie". De fout moet •zocht worden in de organisatie en het ileid, er is sprake van een betreurens- aardige misplannmg, aldus Der Spie- huidige welvaartsstaat stijgen de ge middelde inkomens nog steeds en daar mee ook het aantal vakantiegangers. Gerekend wordt op zo'n 250.000 gasten in 1985. Om zoveel mensen te kunnen ontvan gen en de service te geven, die gevraagd wordt, moesten de voorzieningen wor den uitgebreid, wat dan weer ten koste van een landschap ging. De meer dan 7000 jaar oude heidevelden in de kern van het eiland zijn in de laatste jaren opgeofferd aan nieuwbouw of veran derd in grindgroeven. Straten en par keerplaatsen doorsnijden het duinland schap, dat zich over de smalle armen van 't ongeveer 35 km lange eiland uit strekt. ■I De eerste toeristen, die in 1855 op vit verschenen, werden met open ar- ïen ontvangen. Na zeven jaar was het nd( mtal gestegen tot 1000, in 1895 telde ien rond 10.000 gasten en in 1905 was et aantal al gestegen tot 20.000. Voor- amelijk mensen uit gegoede kringen, ussen de twee wereldoorlogen bleef groei van het toerisme stilstaan en reeg Sylt niet meer dan 3.000 gasten jaar. Na 1945 kwam het weer op ng. In 1970 werden 188.000 vakantie- angers geteld, en dit is nog maar het egin, voorspellen deskundigen. In de Vrijdag 12 november en Burg, LTS-kantine, 19.30 uur, bij eenkomst aquariumvereniging voor uitslag huiskeuring, osterend, Hervormde pastorie, 20.00 uur, gespreksavond Herv. gemeente over „Kerkgang als zonde". Zaterdag 13 november e Waal, De Wielewaal, 20.00 uur, to neeluitvoering ,,'t Amateurtje" met „Verlate huwelijksreis", en Burg, „J'elleboog", 20.00 uur, op treden „Valentino's", udeschild, ,,'t Skiltje", 20.00 uur prin senbal van Carnavalsvereniging. Zondag 14 november en Burg, Wezenland, 14.00 uur, start puzzelrit MAB-club. Vuiler dan Ruhrgebied De luchtvervuiling door uitlaatgas sen in de hoofdstad Westerland (het centrum van het toerisme) bereikt de graad van Gelsenkirchen, een der ern stigst verontreinigde steden in 't Ruhr gebied. Nog erger is het met het dorps- en stadsuiterlijk en het landschap op Sylt. Als aanblik v. stad en land gemeten zou worden naar de maatstaf Van de luchtverontreiniging, dan zou op veel plaatsen de grens van het verdragelijke al lang overschreden zijn, meent de schrijver van het artikel. Sylt verschilt in zoverre van Texel, dat het wel een vaste verbinding heeft de Hindenburgerdamm, een smalle dijk, waarover een spoorbaan werd aange legd. Op het eiland zelf werd tientallen jaren lang gebruik gemaakt van een particulier en bescheiden spoorwegnet tussen de belangrijkste plaatsjes. Het eilandtreintje is echter al geruime tijd veel te klein om de drukte in de topwe- ken te verwerken. Daarom heeft men het wegennet drastisch uitgebreid en een intensieve busdienst ingevoerd. In de zomer worden zelfs bussen geleend van het Hamburgse stadsvervoer. Ent housiast wordt al gewerkt aan plannen om de Hindenburgerdamm te verbreden en er een brede autoweg van te maken, zodat de auto's in onafgebroken files naar het vakantieoord kunnen stromen. Kort seizoen Evenals in alle vakantiecentra langs de zeekust klaagt men op Sylt over het korte seizoen. Zou men kans zien de drukte te verspreiden over een langer tijdsbestek, dan zouden met weinig meer investeringen veel meer toeristen In de stad Westerland verrijzen al wol kenkrabbers van 15 tot 25 verdiepingen, waarin naast luxueus ingerichte appar tementswoningen alle mogelijke voor zieningen zijn te vinden als bars, café's, veel beter opgevangen kunnen worden. Nergens droomt men meer van een eeu wige zomer, dan op Sylt, meent Der Spiegel Althans de kleine neringdoen den, want de meest gewiekste zakenlie den dromen niet. Zij bouwen hotels, re staurants, appartementen en allerlei aantrekkelijke voorzieningen, waarmee zij de badgasten naar zich toe trekken, restaurants tot sauna en golfzwemba- den toe. Tegen de concurrentie van het kapitaal kan de kleine middenstander niet op, hoewel hij zich diep in de schul den steekt. Steeds hogere kredieten worden opgenomen om pensions, ka mers en winkelpanden te moderniseren en gelijke tred te houden met de grote zakenman. 8 m2 per persoon Aanvankelijk heeft men de bedoeling gehad het hele eiland gelijkmatig te „verdelen" onder de toeristen. Voorge steld werd door de gemeente Wester land een zg. strandkaart in te voeren, waarop iedere gast de beschikking kon krijgen over een stukje strand van 8 m2, de gemiddelde oppervlakte, die momen teel theoretisch per persoon beschikbaar is. Het idee vond in de minder volge stouwde dorpjes weinig weerklank. Men was van mening, dat de hoofdstad zelf zijn gasten maar op de een of andere wijze moest opvangen. Dit gebeurde dan ook, in de vorm van grote recreatie- en vermaakcentra en het ziet er naar uit, dat Westerland met de grootste winst gaat strijken. industrie en de schadelijke gevolgen hiervan in de steden en voor het milieu in het algemeen. De schade die door de ontwikkeling op Sylt ontstaat is aan zienlijk, het milieu verslechtert, het landschap gaat volledig verloren en de lucht vervuilt zeer snel Ook de vervui ling van de zee is rond Sylt merkbaar, ieder voorjaar spoelen grote hoeveelhe den industrievuil op de stranden aan. Der Spiegel is niet de enige, die de toekomst van het Westduitse vakantie oord met angst tegemoet ziet. Veel inwoners van Sylt slaan de ontwikkelingen nu met bezorgdheid ga de, maar zwijgen zolang er goede zaken gedaan worden. Hun grootste zorg is de concurrent, de bouwer en eigenaar van de afschuwelijke flatgebouwen en grote concerns, die geleidelijk de zake lijke touwtjes op het eiland in handen nemen en met de winst strijken. On danks enkele kleine protestakties als een demonstratie onder het motto „Bur gerinitiatief" tegen de appartementen- bouw en een handtekeninginzameling, waaruit blijkt dat de meerderheid der bevolking het met de protesten eens is, gebeurt er weinig, waardoor de „indu strialisatie" wordt stopgezet. Toekomstige toerist Met vooruitziende blik constateerde men nl. dat de toerist van de toekomst helemaal niet meer zo graag aan het strand ligt, maar zijn vertier binnens huis zoekt. In de reusachtige torenflats, die in Westerland als paddestoelen uit de grond schieten, komt deze gast ruim schoots aan zijn trekken. Men heeft van de nood een deugd gemaakt zonder ge wetensbezwaren; het is immers de wens en behoefte van de badgast, die ver vult wordt! Der Spiegel maakt bezwaar tegen deze industriële vorm van toerisme, vooral omdat er voldoende slechte er varingen met de industrie bekend zijn. Als voorbeeld wordt genoemd de auto- Voor zover onze leden op dit moment al verhuren voor het seizoen 1972, ver zoeken wij hen ons dit op te geven en tevens te vermelden wat er nog be schikbaar is voor de maanden juni, juli en augustus. Dit i.v.m. de tientallen te lefonische en schriftelijke aanvragen die wij dagelijks ontvangen. BURGERLIJKE STAND van 3 tot en met 9 november 1971 Geboren: Martine, dv. Harmen R. Platte en Klasina Boon. Ondertrouwd: Frans Zoetelief en Maria C. A. Duijzer; Klaas de Vries en Aaltje Beijert; Frederik T. J. Buijsman en Renette A. de Gorter;Teunis Dogger en Lina M. van der Vliet. Overleden: Jan A. Eelman, oud 66 jaar, wonende te Den Burg. Zaterdag- en zondagavond om 8 uur draait de Amerikaanse oorlogsfilm „Raid on Rommel", een geromantiseerd verhaal over een riskante aktie van een handjevol Engelse krijgsgevangenen in Noord-Afrika, tijdens de tweede we reldoorlog. De Duitse commandant van het kamp krijgt de opdracht te eva cueren en de gevangenen over te bren gen naar Tobroek, waar zware batte rijen langs de kust de grootste hinder paal vormen voor de naderende Gealli eerde vloot. Kapitein Foster (Richard Burton), die het kustgeschut van veld maarschalk Rommel wil gaan uitscha kelen, laat zich (zogenaamd uitgeput) oppikken door het gevangenen-konvooi in de gloeiende Lybische woestijn. Vol gens plan neemt hij de leiding van het transport over, tijdens een aanval van Britse gevechtsvliegtuigen. De plannen worden enigszins gewijzigd, als het convooi op twee vijandelijke patnser- divisies stuit. Door een enorme benzi- ne-opslagplaats te vernietigen wordt deze barricade opgeheven en vervol gen de ex-gevangenen koortsachtig het plan om de kustbatterijen uit te scha kelen. De tijd dringt want een smaldeel van de Engelse vloot is onderweg. De aktie slaagt volledig, weliswaar ten koste van de levens van alle krijgsge vangenen, kapitein Foster en een Britse majoor uitgezonderd. Een film vol spanning, geschikt voor personen van 14 jaar en ouder. In „Het eiland der dolfijnen" ziet men hoe het meisje Karana en haar onafscheidelijke metgezel, de hond Rontu, zich een weg door het leven ba nen op het onbewoonde eiland der dol fijnen. Een ontroerende verfilming van een bekroond jeugdboek, die zeker vooral het jeugdige publiek zal aan spreken. De film (in kleur) wordt zon dagmiddag (3 uur) vertoond. Toegang alle leeftijden. HOOFDINGELANDEN HERKOZEN Voor het Waterschap Texel zijn bij kandidaatstelling tot hoofdingelanden herkozen, de heren L. Roeper K.W.zn., N. J. de Wit en J. Vermuë. Oiiilcr rrilnltlM' NUTSSPAARBANK Het artikel, dat een paar weken ge leden geplaatst werd onder de kop „Als je grond van ƒ6.000,koopt" is blij kens de reakties goed gelezen. Heel wat lezers lieten blijken, dat ze grond van ƒ6.000,per bunder voor boerenge- bruik te duur vinden. Toch waren er ook stemmen, die be toogden, dat het ook bij deze prijs van de grond nog mogelijk is om tot een rendabele exploitatie te komen. Eén hunner staafde zijn mening met cijfers. We willen enkele van die cijfers over nemen. De man in kwestie heeft van zijn vrij grote bedrijf maar een oppervlakte van plm. 9 ha bij het bedrijfsgebouw liggen. Hij zet er alles op om een zo groot mo gelijk aantal melkkoeien op deze 9 ha te houden. In de afgelopen droge zomer heeft hij het klaargespeeld om op die 9 Maandag 15 november en Burg, hotel „De Zwaan", 20.00 uur bijeenkomst Chr. Plattelandsvrouwen Woensdag 17 november e Cocksdorp, gebouw naast Herv kerk 20 00 uur, gespreksavond Herv. ge meente over „Kerkgang als zonde". Donderdag 18 november en Hoorn, „Ons Huis", 20.00 uur, ge spreksavond Herv. gemeente over „Kerkgang als zonde", m Burg, „Casino", tentoonstelling „Op Eigen Wieken". Vrijdag 19 november Burg, „Casino", tentoonstelling ,Op Eigen Wieken". Burg, hotel „De Oranjeboom", 20.00 uur, toneeluitvoering UDI met X>e kat op het spek", en Burg, Doopsgezinde gebouw, 20.00 uur, bijeenkomst fotoclub De Kieken dief. Cocksdorp, 20.00 uur, bijeenkomst plattelandsvrouwen De Cocksdorp- Eierland met lezing over glasblazen. Zaterdag 20 november en Burg, „Casino", tentoonstelling ,Op Eigen Wieken", en Burg, hotel „De Oranjeboom", 20.00 uur, toneeluitvoering UDI met „De kat op het spek", e Waal, De Wielewaal, 20.00 uur, to neeluitvoering ,,'t Amateurtje" met „Verlate huwelijksreis", docht Sint Nicolaas. Zondag 21 november en Burg, „Casino", tentoonstelling „Op Eigen Wieken". Ieder woensdagmorgen en Burg, „Casino", 11.00 uur, bejaar- dengymnastiek. Iedere vrijdagavond osterend, „De Bijenkorf" 19.30 uur, bijeenkomst modelbouwclub. In de woning van de familie Verseput aan het Gerrits- landerdijkje staat momenteel in de huiskamer temidden van gewone kamerplanten een sinaasappelboompje te bloeien. Tegenwoordig is het niet zo opmerkelijk een sinaas- appclboompje te bezitten. Het hobby-kweken van zuid vruchten wordt steeds populairder de laatste jaren. Wel ongewoon is het, dat dit boompje langer dan een seizoen in leven is gebleven en alle tekenen vertoont het nog wel enige tijd te zullen uithouden. Mevrouw L. Verseput-de Box vertelde, het boompje vorig jaar in december bij bloemist Kortenhoeven te hebben gekocht. Gewoonlijk gaat zo'n boom mee tot na de zomer en sterft dan af, omdat de bloemen niet bevrucht zijn. Mevrouw Verseput werd tijdens een vakantie in Spanje geïnteresseerd in het kweken van zuidvruchten en verza melde zoveel mogelijk gegevens, door ogen en oren open te houden tijdens excursies door diverse boomgaarden in de omgeving van de kustplaats Valencia. Thuisgekomen vulde zij 'haar ikennis aan met waardevolle inlichtingen uit boe ken en kocht een klein boompje, waar al enige (nog donker groene) vruchtjes aanzaten. De plant kreeg naast veel zon licht en normale kamertemperatuur, om de veertien dagen een bemesting en werd iedere morgen besproeid (net als in de fruitkwekerijen in Spanje, vertelde mevrouw Verse put) met regenwater. Tegen de zomer begonnen de groene vruchten groter te worden en te verkleuren, eerst lichtgeel en in augustus en september kregen zij tenslotte de bekende rood/oranje kleur van rijpe sinaasappelen. Ook verscheen in het voorjaar de nieuwe witte bloesem. De sinaasappel boom bloeit het gehele jaar door en verliest in de herfst dan ook geen bladeren. Kunstmatige bestuiving De bloemetjes werden met een veertje bestoven; een kunstmatige bevruohtingsmethode, waarmee mevrouw Verseput het werk van de natuur (de wind) nabootste. Terwijl op dit ogenblik de laatste sinaasappeltjes met een gemiddelde grootte van een ei, hangen te rijpen, duiken overal tussen de bladeren alweer de nieuwe knoppen op, die volgend jaar moeten uitgroeien. „Eigenlijk zou de boom grondig ge snoeid en het aantal knoppen voor drie kwart weggeknipt moeten worden", be kent mevrouw Verseput, „maar het is ÜiafeJ! zo'n fraai gezicht zo, dat doe ik liever niet. De rijpe vruchten worden ook niet geplukt, maar blijven hangen tot ze vanzelf afvallen". In januari vertrekt het echtpaar Verseput voor een vakan tie van drie maanden naar Spanje. Mevrouw Verseput hoopt een boompje met sinaasappels of citroenen mee terug te nemen en eens te proberen of zij dat hier in leven kan houden. ha vanaf de eerste helft wan april tot aan het eind van de weideperiode 30 - 33 melkkoeien te houden. Eruit halen wat erin zit U zult begrijpen, dat het bij een der gelijke bezetting beslist nodig is om uit de grond te halen wat er in zit. Dat heeft deze man bereikt door een eerste gift van 500 kg 17-17-17 per bunder en vervolgens nog zes maal een gift van 300 kg Magnesamon per bunder. In to taal dus een stikstofbemesting van plm. 450 kg zuivere stikstof per bunder. Naast de beweiding heeft hij het nog klaar weten te spelen om 3V* ha te maaien voor de hooi winning. Van deze oppervlakte heeft hij 1.200 pak hooi ge wonnen. Ik geloof, dat deze veehouder hiermee een stukje aanschouwelijk onderwijs geeft hoe in gevallen, waarin de bedrijfsoppervlakte aan de kleine kant is, of voor het geval slechts een gedeelte van de totale oppervlakte bij het be drijfsgebouw ligt, toch een flinke vee bezetting kan worden bereikt. Naast de goede bedrijfsvoering in z'n totaliteit is het vooral de stikstofbemesting, die het hier gedaan heeft. Kapitaal aan melkgeld! In de 7 maanden, die de weideperiode op dit bedrijf duurt levert deze veehou der van ruim 30 melkkoeien die op de oppervlakte van 9 ha hebben geweid voor een bedrag van plm. ƒ40.000, aan melk af. We nemen aan, dat de die ren naast weidegang tijdens het melken nog wel wat onder de neus zullen heb ben gekregen. Als we hiervoor een be drag van ƒ4 000,berekenen, dan blijft toch als resultaat over, dat na aftrek van de voerkosten per bunder in deze 7-maandse periode voor ƒ4.000,melk is geleverd. Op grond van deze uitkomsten komt de veehouder in kwestie tot de uitspraak, dat hij grond van ƒ6.000,per ha „niet duur kan vinden". Ons commentaar Wij blijven er bij, dat het in gevallen, waarin grond gekocht wordt voor ƒ6 000,per bunder beslist nodig is om de grond goed te gebruiken. Wat een goed gebruik is leert ons de veehouder, die we hiervoor beschreven. Tegelijk zijn we er van overtuigd, dat het aantal veehouders, dat het lei den van een bedrijf zo in de vingers heeft als de veehouder in kwestie niet zo heel groot is. Het zou ook onjuist zijn om bij een beoordeling van de ren tabiliteit van het boerenbedrijf uit te gaan van topfiguren, want die zijn er evenmin als in elk ander beroep, niet zo heel veel. Intussen moet het ook duidelijk zijn, dat het onmogelijk is om de prijzen voor de landbouwprodukten zo te stel len dat er zelfs voor „kneusjes" nog een goed inkomen is te bereiken. Als je op het moment gevallen tegenkomt, waarin op bedrijven met een pachtprijs van nog geen ƒ200,per bunder de veehouder er nog niet in slaagt om tot een redelijk inkomen te komen, dan is er reden om er ernstig over te denken om het bedrijf te beëindigen.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 6