Groen "iwartsjexeh in het harL, Jitstekend spel in een langdradige klucht Storm maakte Texel weer wat kleiner IDI niet uit op goedkoop succes Sint INicolaas weer feestelijk hel van huis ingehaald door jong en oud uitgebrand Texelse honden goed vertegenwoordigd tentoonstelling op waar werk voor Aris van Zeijlen „Sint Donatus" door storm beschadigd Bij Den Hoorn in een week negen meter weggeslagen Er hangt een heerlijk avondje in de lucht FEXELSE ire N.V. v.h. Langevcld De Roofi •us 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 arry de Graaf, Keesomlaan 43, Den el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 )AG 23 NOVEMBER 1971 85e JAARGANG No. 8625 COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Rail* fcisenbank; Am ro-bank. Postgiro 652. A boon, prys ƒ4,50 p. kw. -f 50 ct incasso; los 20 ci. Advert. 20 ct. per mm. excl. 4% BTW e Rederijkerskamer U.D.I. is niet uit goedkoop succes. Dat bleek vrijdag zaterdagavond in „De Oranjeboom", ar „De kat op het spek" van John le werd opgevoerd. Het was een uit sproken moeilijke klucht, die veel van spelers vergde, misschien wel téveel, t moeilijke bestond hierin dat een arm beroep op de rolkennis van de afdfiguren werd gedaan, waarbij zij s in het werk moesten stellen om eindeloze gepraat boeiend te maken, arin slaagden ze voor een groot deel, arbij ze geholpen werden door een ake portie aktie en onverwachte ge- urtenissen. Niettemin waren er toch leelten waarin het vervelend begon worden, maar dat is dan een verwijt i de schrijver en niet aan de U.D.I.- i| »lers. Men mag niet verwachten dat gezelschap een stuk gaat inkorten herschrijven alvorens het op te voe- lllfl Het verhaal: David Abbott heeft Italiaanse correspondentievriend, op een gegeven moment bij hem op joek komt. Het blijkt echter een )uw te zijn, en omdat het Italiaans n David nog niet zo correct was, ver- ert deze vrouw in de mening dat ivid ongehuwd is. Dat is een basis or veel moeilijkheden, maar er ge urt nog meer: de Italiaanse is door misdadige relatie gedwongen een stbaar 'halssnoer over de grens te iokkelen en dit kostbare kleinood >rdt gestolen. Alles ikomt op zijn otjes terecht als de misverstanden uit weg zijn geruimd. Daarmee heeft )I het moeten doen. Een werkelijk ogtepunt in de geschiedenis ont- eekt. Er is geen climax, geen verras- ïd slot en weinig spanning. Het kwam lemaal aan op het spel en de reeks n gekke gebeurtenisjes. Dat een over- gend deel van het publiek zich toch stelijk heeft vermaakt, pleit voor de jet van de spelers. Prestatie Een prestatie van formaat leverde de A. van Zeijlen, die als David ibott vrijwel voortdurend op de plan- n en aan het woord was. De enige nmerking die men op deze betrouw- re „vaste" UDI-ikracht kan hebben, is t het enigszins mankeert aan nuance accent. Het mag, vooral in zo'n ach i best iets feller en krachtiger in passages, die daarom vragen; men erdrijft niet zo gauw. Overigens alle voor de wijze waarop hij zijn mara- onrol tot een goed einde bracht. Mevr. ReitsmanBakker was als zijn vrouw ite een ideale tegenspeelster, lekker inig en uitgesproken talentvol Zij eft geen moeite met het leggen van juiste accenten, wat mede het gevolg van haar vérdragend stemgeluid, ook weinig volume. Goed spel zagen we ook van mevrouw C. Brücher als de huiseigenares mevr. MacWhimble, die zich beklaagt over de merkwaardige toestanden die zich in huize Abbott voordoen. Mevrouw T. Agter-Zondervan ontplooide zich weer in een rol die 'haar zeer goed ligt: het bedaarde moederlijke type als contrast tegenover de opwinding van het jeug dige volkje om haar heen. Als Kate's moeder leverde ze dan ook een zeer bevredigende prestatie. Debuut De heer Theo v.d. Berg stond voor het eerst op de planken. Hij was de taxi chauffeur, alias postbode, alias dief, alias politieman, die het op het sieraad van de Italiaanse heeft voorzien. Be giftigd met veel zelfvertrouwen en een Amsterdams accent speelde de heer v.d. Berg zeer ontspannen en maakte er een geslaagd debuut van. En dan had de schrijver nog een ze kere Koenraad Kuit aangevoerd, een in stemmig zwart geklede geloofsverkon diger, die zeer tegen zijn wil betrokken raakt bij de uiterst lichtzinnige verwik kelingen in huize Abbott. Als zodanig deed de heer Dick van Egmond het goed al zou een „stijvere" oudere figuur een nog geiniger indruk hebben gewekt. Dick van Egmond is nl. een uitgespro ken type voor jongensachtige rollen. Een duidelijke bijdrage aan de lol le verde ook mevrouw A. Dros, die als vrouwelijke loodgieter het bad komt re pareren. Een korte maar voortreffelijk gespeelde rol. De heer W. Tin'holt was de misdadige Arturo Cellini, de Italiaan, die zich on der meer met sieradensmokkel bezig houdt en blijk geeft van een sadistische mentaliteit De heer Tinholt had er geen moeite mee. Last, but beslist not least, Ook vele Texelse hondenvrienden wa ren met hun dieren present op de grote Internationale Hondententoonstelling, die in het afgelopen weekend in Am sterdam werd gehouden. Verschillende liefhebbers moesten er heel wat voor over hebben om hun dieren hier ge keurd te krijgen. De meesten vertrok ken zaterdagochtend met de boot van zeven uur van het eiland, wat bij de toen gladde wegen geen pretje was. De genen, die hun hond voor zondag had den ingeschreven, moesten zaterdag avond al van Texel vertrekken, omdat op zondag de eerste boot pas om acht uur vertrekt en het dan dus onmogelijk zou zijn om tijdig op de tentoonstelling te zijn. De witte dwergpoedel Luky's Lady Toy of Mirror Home van Marleen Ellen uit Den Burg verwierf 'het predikaat „Uitmuntend". De Groenendaler Marko van mevrouw Veldhuijsen ikreeg „Zeer goed", plaatsing 4. „Zeer goed" was ook de waardering voor de dashond Buffy van Dolo van mevrouw T. Bakker uit Den Burg. De heer R. Daalder uit De Koog noemen we mej. E. Remmers, die als de schone en temperamentvolle Italiaanse Maria een moeilijke rol tot een zeer goed einde bracht. We zagen van haar spel, dat in overeenstemming was met de reputatie, die mej. Remmers zich als een der meest actieve UDI-speelsters heeft opgebouwd. Haar helaas niet zo duidelijke stem, was in deze rol geen ernstig bezwaar. De regie was weer in handen van de heer A. Poel, die deze keer werd ge assisteerd door de heer H. Dros. Souf- fleuse was mevrouw A. Bonne. De dansmuziek werd beide avonden ver zorgd door de groep Mark Five. bracht zijn Duitse staander, draadhaar, „Texa van Texeleiland" voor de jury en verwierf in de jeugdklasse de waarde ring „Zeer goed", plaatsing 1. De Duitse draadhaar „Dina van Oemberg" van de heer L. Daalder was „goed". „Zeer goed", plaatsing 2, was de dashond „Piggelmee van 't Gouwe Boltje" (jeugdklasse( van mevrouw C. A Flap per-van Twisk; ook Jody van 't Gouwe Boltje was „zeer goed", evenals Engel se Cockerspaniel „Esmeralda van 't Gouwe Boltje" van Bettina Flapper. De volgende keuring waar de Texelse honden heengaan is de clubmatch van de Kynologenclub West-Friesland te Egmond aan Zee op 16 januari. Deze geldt als voorproefje voor de tentoon stelling in Leeuwarden op tweede paas- Eigenaars van rashonden, die hun die ren graag eens naar een tentoonstelling willen sturen, kunnen contact opnemen met mevr. T. Ellen, Zwaanstraat 10 te Den Burg, telefoon (02228) 358. Zij ver schaft gaarne alle nodige inlichtingen. DEN HOORN De hoeve Sint Dona- tus bij Den Hoorn liep zondagavond tus sen 10 en 11 uur sohade op als gevolg van de storm. Een stuk van de gevel aan de oostzijde werd in elkaar gedrukt, vlak bij de vertrekken waar de vijf kin deren (5 - 12 jaar) van de familie Ruig- haver sliepen. De kinderen schrokken wakker en renden in paniek naar de slaapkamer van hun vader. De eigenaar van Sint Donatus, de heer W. H. Bak ker, meent dat niet meer dan voor enige honderden guldens schade is aangericht. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, dat hun eigen huisarts zitting heeft. Deze tijden zijn als volgt Dokter Siebinga, dinsdag 23 november om 14.00 uur. Dokter Barnard, woensdag 24 november om 13.30 uur. 'De noordwesterstorm, die zondag en maandag woedde heeft Texel weer wat kleiner gemaakt. Het ernstigst was de afslag tussen paal 9 en 11 waar gemid deld vijf meter duin werd weggeslagen. Bij de storm van woensdag was hier al vier meter verdwenen, zodat totaal 9 meter duin door de zee is verzwolgen. Ook bij eerdere stormen sloeg de erf vijand op de zuid-westhoek van Texel het meest succesvol toe. Bij Rijkswater- DE COCKSDORP Gisteravond te- in elf uur brak brand uit in de woning mgeveldstraat 19 van de heer Th. ilander te De Cocksdorp. Hoewel de andweer zeer snel ter plaatse was, >n niet worden voorkomen dat de oonkamer en twee slaapkamers door ït vuur werden verwoest, zodat het lis voorlopig niet kan worden be- oond. De schade aan de woning zal >or de verzekering worden gedekt, aar ook een groot deel van de inboedel verloren gegaan. De jaarlijkse intocht van Sint Nico- laas is weer een onvergetelijk festijn ge worden voor jongsten onder ons. Precies volgens tijdschema arriveerde de goede bisschop met de kotter TX 99 (voor deze gelegenheid omgedoopt in „Span je") in de haven van Oudeschild, waar honderden kinderen met hun ouders het gure weer trotseerden om de goedhei ligman te verwelkomen. In de voorste gelederen stonden de fraai uitgedoste lcerlingetjes van de kleuterscholen aan getreden en natuurlijk was ook het Kon. Texels Fanfare/D.E.K. present. Direct na het betreden van Texels bo dem werd de vitale heilige begroet door de heer B. Bakker namens de Winke liersvereniging die zich weer met de or- verse oude en jonge relaties de hand te ganisatie van de intocht had belast. In middels voorzag een legertje zwarte knechten ieder van lekkers. Nadat de Sint geruime tijd bezig was geweest di- schudden, stapte hij in de auto en liet zich naar Den Burg rijden. Daar werd, met even-veel bekijks en feestvertoon als in vorige jaren een rond gemaakt. Op het podium op de Groeneplaats werd Sint Nicolaas begroet door loco^burge- meester Daalder, wegens afwezigheid van mr. Sprenger. De heer Daalder zei blij te zijn dat de Sint wat minder vroeg dan gewoonlijk was gekomen, waardoor de spanning voor de jeugd wat makke lijker was te dragen. Wat de sortering van de Texelse zaken betreft kon Sin terklaas gerust zijn; hij kon inkopen wat hij wilde en men zou hem onge twijfeld vlot aan alles kunnen helpen. Snoeplust Sint Nicolaas reageerde vriendelijk op deze welkomstwoorden, maar hij had ook een ernstige boodschap. Hij maakte zich zorgen om de snoeplust van de Texelse kinderen. Teveel snoepen is on gezond, vooral voor de tanden. Daarom Kinderen van een der kleuterscholen tijdens hun zanghulde. De officiële verwelkoming door loco burgemeester i. Daalder op het podium op de Groeneplaats was besloten op vijf december wat min der snoep te geven. In de personeels- gelederen van de goedheiligman had de ook daar blijkbaar te grote snoeplust, reeds zijn tol geeist. Eén der mede werkers leed in zo ernstige mate aan kiespijn, dat hij in Spanje moest blijven. Vervolgens kwamen deputaties van de kleuterscholen op het podium om een liedje te zingen. Dank zij de geluids installatie kon ieder er van meegenie ten. Met het spelen van „Hoor de wind waait door de bomen" door het Fanfare werd de plechtigheid op de Groene plaats besloten. staat doet men alles om deze ontwikke ling tot staan te brengen. Volgens jaar zullen hier drie strandhoofden worden aangelegd. •Bij paal 12 ontstond aan het duin geen schade, maar hier ontstond een strand- verlaging van maar liefst driekwart meter, een bedenkelijk verschijnsel, waardoor de duinen bij een volgende storm veel kwetsbaarder zijn geworden. Bij paal 17 was de afslag gering, onge veer anderhalve meter. Bij De Koog sloeg bij-na niets weg, maar bij paal 21 en enkele kilometer ten noorden daar van, verdween 2Ve tot drie meter van de daar toch al steile duinen. Slufter wandelt De Sluftergeul is nog iets verschoven en ondermijnt nu de duinen aan de noordzijde van de Slufteropening. Aan gezien Rijkswaterstaat de monding door de aanleg van duindijken aan de zuid zijde verkleint, kan men zeggen dat de Slufteropening in noordelijke richting wandelt. Ten noorden van het Knmslag sloeg tot anderhalve meter weg en bij de vuurtoren zelf werd voor het eerst sinds jaren weer afslag van enige be tekenis geconstateerd. De laatste jaren groeiden de duinen hier aan. Strand- exploitant Th. van der Laan, die zijn pa viljoen had laten staan, heeft geluk ge had. Het water stroomde tot onder het gebouwtje, maar het bleef behouden. Ook aan de zuidpunt van het eiland ont stond enige, schade. De rietschermen bij de Hors, tussen Mokslag en de militaire wachtpost sloegen gedeeltelijk weg en zullen in de komende weken worden vernieuwd. Waterstand Storm en waterstand maakte het ook voor district Den Helder (waartoe Texel wordt gerekend) nodig om beperkte dijkbewaking in te stellen. Het desbe treffende telegram werd om kwart voor zeven zondagavond ontvangen, waarna het dijkleger met patrouilleren begon, terwijl burgemeester, dijkgraaf, hoofd dienstkring Rijkswaterstaat e.a. de hoofdpost (raadhuis) bezet hielden. Om kwart voor tien bereikte het water bij Oudeschild de hoogste stand: 2.45 meter plus N.A.P. Deze hoogte hield aan tot kwart over tien en was omstreeks mid dernacht alweer tot 1,95 gezakt, waar na men het gevaar geweken achtte. Zwakke plek Een momenteel zwa'kke plek in de oostelijke zeewering van Texel is de dijk bij het uitgegraven waterbassin ten behoeve van de water- en elektrici- (Zie vervolg pagina 2) en daar zijn wij nu helemaal klaar voor. Nooit tevoren trof Sint op Texel een boekengebled aan met zo'n geweldige keus Voor jong en oud, Voor lief en stout. Wat fijn dat dit nu op Texel mogelijk is boekhandel j. nauta de texelse (kado)boekhandel

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1