Te veel van op Nutsavond f. Nieuw onderkomen voor VTB aan Maricoweg Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 30 november 1971 IR ,eziog, diakwis en demoustratie: Volgend jaar viering van 150-jarig bestaan in 'Sint Jozefschool koopt speelleersets Voorleesmiddag in Dorpshuis VERVOLG VAN PAG. 1 SiJ de strandjutter Aanvulling raadsagenda NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Een bank toaaa uMJ-4abaud oeea hem gaaC Ds. Visser naar Fivelland (Gr.) Vervolg „Wintergesprekken" Oecumenische kerstzangdienst op 20 december Geen „vrije zondagstraining" meer voor G.V.T. Sinterklaasmiddag voor Hoornder bejaarden Sinterklaasavond in 'De Spil' Goede belangstelling voor jazzgym Sint Nicolaas op bezoek bij „De Krekeltjes" Sinterklaasmiddag voor bejaardensociëteit Het Nutsdepartement Texel heeft ►ndcrdag veel kruid verschoten om iar leden een leerzame en boeiende rOnd te bieden. Oorspronkelijk was t de bedoeling dat de heer A. Dros t Eindhoven een lezing met dia's over dia zou verzorgen, maar voorzitter J. Wit vreesde dat hierop niet zoveel ibliek zou afkomen. Zo'n lezing trok oeger volle zalen maar tegenwoordig ndt men dat kijken naar al die starre aten al gauw saai. Besloten werd larom de avond aan te kondigen als ionte Avond" en er een korte verga ring, een kwis en een stereodemon- Jatic aan te verbinden. Laatstgenoem- twee onderdelen zou de voorzitter or zijn rekening nemen. De opzet iagde. De zaal was donderdag nage- cg vol, maar de lezing, vergadering, is en demonstratie was wel wat te el van het goede. Beter had men de quiz achterwege kunnen laten, lor de lezing van de heer Dros en de iziekdemonstratie zou dan meer tijd geweest. Het gebodene op zichzelf was echter zonder boeiend. Vooral de lezing van heer Dros gaf ieder het gevoel iets hebben opgestoken. De heer Dros oud-Texelaar, was voor zijn pen- hering directeur bij Philips en reis- in die functie de hele wereld af. keer was hij in India, waar hij 100 kilometer aflegde. Mede door zijn soonlijke interesse voor de zeden en voonten aldaar en omdat hij zijn nera altijd bij de hand had, was het mogelijk materiaal te verzamelen ot een lezing die ook voor de trouwe intenlezers nog veel nieuws bevatte, foor al werd de hoge beschavings- ad van het Indiase volk duidelijk, cultuur is dan ook duizenden jaren Ier dan de westerse wat ondermeer kt uit de duizenden uiterst kunstzin- ;e bouwwerken die het land rijk is. keerzijde van de medaille is de ont- llende honger en armoede waaron- dit 500 miljoen zielen tellende volk >ukt gaat. Aangrijpend waren de 's van bedelende en dakloze mensen met de heilige koeien en apen het latbeeld van de steden beheersen, ndruk maakten ook de beelden van lijkverbranding op straat; voor de doe geen tragische zaak want hij pt op een beter leven na de reïn- natie. Hoewel de heer Dros er niet r sprak, gaven de recente scher- tselingen tussen India en Pakistan de lezing een actueel karakter. I Spelletje )e dia-quiz „Wie, wat, waar, hoe?" een aardig spelletje, waaraan en- usiast werd meegedaan Er werd een tal dia's vertoond en er werden met ekking tot de afbeelding vragen ge il, waarvan het antwoord op een fje moest worden ingevuld. Zo st men de naam invullen van de lïtect van de Eiffeltoren, maar er en ook moeilijke vragen. Bijna nie- ïd wist dat de achtergevel van het rnder kerkje het jaar 1646 vermeldt, ar dat het Hendrik de achtste was zijn vrouwen in de Tower opsloot en die kerk in Parijs met zijn twee npe torens Notre Dame heet, bleek meen bekend te zijn. En wie nog felde had niets anders te doen dan stichting Katholiek Onderwijs ?1 heeft de gemeente om medewer- gevraagd bij de aanschaf van zg. speelleersets, bestaande uit 2x4 stof kernen en 2x1 repetitiekernen pleet met handleiding en ook voor Itweede gedeelte van twee leer- [lsets. Dit speelleermateriaal is een igrijk hulpmiddel om voor de leer- ïn de overgang van kleuterschool lagere school vloeiender te doen apen. Er wordt dan meer rekening fuden met het individuele ontwik- lgsniveau van elk kind. Met de ïoop van de speelleersets is [0,gemoeid. B en W willen aan verzoek graag meewerken en heb- |de gemeenteraad geadviseerd ak- [d te gaan. Sint Jozefschool heeft ook ge- Igd om medewerking bij de eerste fhting van een documentatiecen- ten behoeve van het onderwijs in rakken geschiedenis, aardrijkskun- iatuurkunde en verkeerskennis. de totaal andere lesmethode is documentatiecentrum, waar de fng de nodige feitenkennis kan ?n, onontbeerlijk. Voor de eerste iting is een bedrag van f 1543,85 imd, maar B en W achten een *g van f 1000,toereikend, school wilde ook een cassettere- -r met cassettes bij het onderwijs liken, maar Ben W vinden dat istrument niet tot de wereld ori- [ievakken behoort en voelen niet I medewerking hieraan. Derhalve |t de raad voorgesteld accoord te I met de f 1000,voor het docu- |atiecentrum en cie medewerking le cassetterecorder te weigeren. zijn oren spitsen, want er werd door de bezadigde Nutsleden op grote schaal voorgezegd en gespiekt. Maar dat hin derde niet, want het was evengoed amu sant en instructief. De eerste prijs werd toegekend aan de heer G. Dros (platen- bon) en de tweede prijs (taart) was voor zuster Haasnoot. 150-jarig bestaan De korte vergadering, die daarop volgde was voornamelijk een opinie peiling door de voorzitter om vast te stellen naar welke activiteiten de be langstelling uitgaat. Volgend jaar bestaat de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen 150 jaar. Ter gelegenheid daarvan wil men een groots opgezette avond geven in de burge meester De Koning-hal, ook toeganke lijk voor niet-leden. Voorts wordt ge dacht aan een kinderevenement, mede naar aanleiding van het succes van het Pipo-optreden voor de Texelse kmderen die voor het Nut van grote propagan distische waarde is geweest. Het aantal leden is in het afgelopen jaar gestegen van 170 tot 275. Verder wordt overwo gen in het programma van het volgende seizoen één of twee bezoeken aan de Schouwburg te Den Helder op te nemen. Met de directie van de schouwburg was daarover al contact geweest. Gekozen kan worden tussen operette, toneel, ca baret en muziek. Bij handopsteken kon den de Nustleden hun voorkeur kenbaar maken. Het bleek dat voor operette en toneel de meeste belangstelling bestond. Velen lieten ook blijken, wel twee keer naar Den Helder te willen, zodat er voor het komend jaar misschien twee „cul tuurexpedities" inzitten. Mogelijk wordt de voorkeur aan een middag boven een avond gegeven. Men spaart dan de dure (J 600,extra boot uit. Op vrijdagavond 25 februari a.s. gaat Het Nut naar „Twee op de wip"( met Willeke Alberti en Jeroen Krabbé). De 100 kaarten, die het Nut had gekocht, waren direct verkocht. Een extra portie van 25 kaarten eveneens. Voor degenen die meewillen maar verzuimden zich tij dig op te geven is er nog een kleine kans. Men wil althans trachten nog wat kaarten los te krijgen. Het laatste evenement van dit seizoen is gepland in maart: een excursie naar het NIOZ in 't Horntje. Omdat geen grotere groepen dan ca 100 personen rondgeleid kunnen worden, strekt de excursie zich over meerdere dagen uit. De leden krijgen een convocatie voor een bepaalde dag. Wie niet over een auto beschikt, kan gebruik maken van een bus. Stereo De stereo-demonstratie besloot de avond De heer De Wit vertelde wat onder de begrippen stereo en hi fi moet worden verstaan Stereo is een kwes tie van opname- en weergavetechniek. Door met twee kanalen te werken, wordt in het geluid diepte-effekt ver kregen; de geluiden van de verschillen de instrumenten in een orkest klinken uit dezelfde richting als waaruit zij in de concertzaal klonken. Hi fi is een kwaliteitsaanduiding en betekent dat de weergave ook de laagst- en de hoogst- hoorbare tonen reproduceert. Met een demonstratieplaat werd dit alles ver- duidelijks en bleek onder meer het frappante kwaliteitsverschil tussen wat men nog niet zo lang geleden alleszins aanvaardbaar achtte en wat met de ap paratuur van vandaag mogelijk is. Om dat de stereo-apparatuur van de heer De Wit voor de zaal een te klein ver mogen had, was een beroep gedaan op de fa Agter, die graag een krachtige in stallatie had uitgeleend voor dit doel. DEN HOORN Evenals vorig jaar wordt in „De Waldhoorn" elke dins dag om vier uur, een voorleesmiddag voor de kleuterschool en de eerste klas van de lagere school gehouden. Vorig jaar had Rita Wilner de leiding; nu is het mevrouw J. Heetland-Horselink slagenheid, berusting en blijdschap het kwam allemaal perfekt over. Dat gold in het bijzonder voor het tweede en derde bedrijf. In de aanvang van het eerste bedrijf waren er wat aarzelingen, ook bij de andere spelers. Als Jaakje, de vrouw van Sil, zagen we mevrouw G. Grabowski-Lap. Zij ac teerde ingetogen, gevoelig en met juist voldoende nuance om geloofwaardig te zijn als het wat stille vrouwtje dat de stormachtige buien van haar onstuimige echtgenoot als onvermijdelijk aanvaardt en een groot godsvertrouwen heeft. Heel best deed ook mevrouw A. Eijk- Bonté het als de oude buurvrouw en weduwe Gonne, die bij elke storm bij de familie Droeviger komt aanlopen om te treuren over haar man, die zoveel jaren geleden bij precies zó'n storm op zee is geblevenEen mooi type was de heer B Bruijn als de buurman Ane. Hij acteerde goed; ook zijn „stille spel" gaf blijk van intensieve betrokkenheid hij de gebeurtenissen. Een wat kleinere rol had de heer G. Witvliet, als dominee. Met hem komt Sil in conflict als de dominee weigert het geredde kind te dopen en eerst wil nagaan wie de ouders zijn. In beide tijdsfasen van het stuk (een verschil van 17 jaar) gaf hij goed spel ten beste. Goed deed ook de heer W. J. Bakker het als Gert, de vriend van Sil en hetzelfde geldt voor mevr. B. de Leeuw-Bakker als Nien, zijn vrouw. Heel goed als het uitdagende verleidstertje Maam was mej. M. Lont, al had zij slechts een korte rol. Leuk en spontaan spel zagen we van mevr. B. van Duin-Rodenburg als Lobke, het scherpzinnige meisje dat zelfs haar dictatoriale vader de baas is en hem de les durft te lezen. Mevrouw Van Duin kende haar vrij lange rol per fekt. Een uitermate geschikt type voor de rol van Jelle, de oudste zoon, bleek de heer J. Lap te zijn. Houding, voorkomen en spreektrant waren volkomen pas send. Ook de heer D. Welboren als de jongste zoon Wietse deed het goed, al moesten we even wennen aan de lange haren, die omstreeks 1900 nog geen mode waren, zeker niet op de eilanden waar het „kaal-met-een-kuiffie" wel zo praktisch werd gevonden. Maar we zou den niet zo ver willen gaan te verlangen dat men in dergelijke gevallen zijn haardos opoffert. De heer Welboren ac teerde met eenzelfde spontaniteit die we ook bij de andere medewerkers consta teerden. Qua voorkomen vormde hij een goed contrast met Jelle en dat mocht ook wel, want tenslotte laat hij zich kennen als de serieuze denker, die zijn geweten laat spreken. De regie berustte bij de heer G. Wit vliet. Hij heeft eer van zijn werk Soufleuse was mej. N. Goënga-Vinke. We hebben haar niet in de zaal kunnen horen en we vragen ons af of de spelers haar wel konden volgen, want een groot deel van het stuk klonk storm geweld, waarin 'n fluisterstem al gauw verloren gaat. Met het grimeren had de heer A. Welboren zich belast. Hij had de taak om de spelers halverwege het stuk 17 jaar ouder te maken en is daar aardig in geslaagd. Goed décor Een paar waarderende woorden zou den we tenslotte willen neerschrijven voor het waarlijk uitstekend verzorgde décor en de costuums. Tot in de kleinste details paste alles in de tijd waarin het stuk speelde. Veel goede raad had men gekregen van de familie Cupido te Oudeschild, die ook een koffer met ori ginele Terschellinger kleren had uitge leend. Verschillende vrouwelijke spelers hadden de echte Terschellinger kap op, hoewel men zich kan afvragen of dat bij storm en ontij de gewoonte was. Aan het slot van de avond bracht de heer W. Duinker in herinnering, dat „De Vriendenkring" deze winter het 10- jarig bestaan herdenkt. De volle zaal bij deze uitvoering vond hij een mooier ca deau dan toespraken en bloemstukken, niet in de laatste plaats omdat de kas nu weer op peil is. Aan de agenda van de raadsvergader ing van hedenavond zijn de volgende punten toegevoegd: 14. Opdracht aan de afgevaardigde van de gemeente naar de vergadering van aandeelhouders van de N.V. Texelse Electriciteitsmaatschappij (T.E.M.) tot het stemmen vóór het verlenen van machtiging aan de directeur der N.V. tot het aankopen van een perceeltje grond te Eierland van de heer C. C. Handgraaf en mevrouw P. van Drunick te Eierland, ten behoeve van de bouw van een transformatorhuisje, aldaar 15. Idem tot het verkopen van een per ceeltje grond nabij de Slingerweg te Den Burg aan de vennootschap onder firma „Graaf Spuiterij" te Den Burg. 16. Idem voor de verstrekking van een hypothecaire lening van maximaal f 45.000,ten behoeve van de aankoop van de woning Bernhardlaan 65 te Den Burg, aan de heer J. Endenburg. Als alles volgens plan verloopt zal de V.T.B. (Verenigde Texelse Beurdien- sten) over enkele maanden een nieuwe huisvesting hebben op het industrie terrein aan de Maricoweg. Onlangs startte aannemersbedrijf C. H. F. Duin met de bouw van een bungalow annex kantoorruimte op het toevallig aan zijn bedrijf grenzende, ruim 5200 m2 metende perceel gr°nd van de V.T.B. Naast een woning, bestemd voor de heer J. Zuidewind en een kantoor ruimte wordt een loods gebouwd van 20 bij 40 meter met een maximale hoogte van 7,80 meter. De loods zal worden uitgevoerd in een nog vrij onbekend materiaal, ge perst asbest en beton. Fabrikant is Bio Nederland N.V. uit Someren. Dit is een oorsprong Belgische firma, die sinds kort een vestiging in Nederland heeft en gespecialiceerd is in de bouw van grote loodsen en hallen volgens het zgn. panelen-montagesysteem De bouwplaten worden ter plaatse door de fabrikant gemonteerd. Het materiaal bestaat uit dubbelwandige blokken, die tot 6 meter breed geleverd worden en sterk isolerend zijn. Het uiterlijk van de opslagloods is strak en sober. De grijze tint zal mogelijk in de toe komst door een vrolijker kleur worden vervangen. Het gebouw is zo praktisch en economisch mogelijk ingedeeld zon der enige overbodige versiering. De voorgevel wordt volledig in be slag genomen door een viertal schuif deuren (per stuk 5 meter breed) en ook in een der zijwanden zijn enkele royale ingangen geprojecteerd. De bedrijfs ruimte zal niet worden afgeschut in verschillende afdelingen met het oog op de vrachtwagens, die er gemakkelijk in en uit moeten kunnen rijden. Wel zal er een reparatiewerkplaats in worden ondergebracht. Rond de loods komt 'n flinke strook bestrating en het gehele terrein zal t.z.t. worden omringd door een boomsingel. Slepende zaak In februari volgend jaar kan het complex in gebruik worden genomen. Eindelijk, want de plannen voor de bouw van een nieuwe loods zijn in middels al enige jaren oud. De eerste, die in 1964 met voorstellen kwam was f ondernemers: akti viteiten wijlen de heer Jn. Bruin, een der ven noten destijds. Vanaf dat ogenblik wer den talloze onderhandelingen gevoerd met de Gemeente Texel en werden di verse ontwerpen voor een gebouw ge tekend. De besprekingen liepen echter steeds dood omdat herhaaldelijk van beide zijden bezwaren werden geopperd en geen overeenstemming kon worden bereikt. Gevaarlijke situaties Het lossen en laden van de vracht wagens gebeurt al sinds enige jaren op het terreintje voor het huidige V.T.B.- gebouw, wat vooral tegen het vallen van de avond vaak zeer gevaarlijke si tuaties voor het verkeer meebrengt. Hoewel tot op heden nog geen ernsti ge ongevallen werden veroorzaakt, is het gemanouvreer met de reusachtige vrachtwagens langs en op het Schil derend langzamerhand een onhoudbare toestand geworden. Temeer omdat door de aanleg van de Bernhardlaan het verkeer op het Schilderend aanmerke lijk is toegenomen. Deze gevaarlijke si tuatie is voor de gemeente Texel dc be langrijkste reden geweest, de onder handelingen te besnoeien. Voor de V.T.B. was het voornaamste bezwaar naast het gevaar voor het ver keer ook de beperkte ruimte in het gebouw. Vooral met slechte weersom standigheden geeft het lossen en laden van goederen in de open lucht veel ongemak. In de nieuwe loods rijden de wagens eenvoudig naar binnen, laden hun goederen af of zetten de gehele vrachtcontainer af, die dan later gelost kan worden. De besprekingen resul teerde vorig jaar augustus in de aan koop door gemeente van de gebouwen aan het Schilderend. Alle problemen waren uit de weg geruimd, toen ten slotte de V.T.B. een geschikt bouwter rein aan de Maricoweg werd aangebo den. DEN HOORN Ds J. P. B. Visser, predikant van de Nederlands Hervorm de gemeente Den Hoorn, vertrekt eind januari naar de streekgemeente Fivel land in de provincie Groningen, stand plaats Loppersum, waar hij een toezeg ging van beroep heeft aangenomen. De Herv. gemeente is nu op zoek naar een emeritus-predikant, die als bijstand in het pastoraat in Den Hoorn wil ko men wonen en werken. De aan de pre dikantsplaats verbonden kosten kan Den Hoorn nl. niet meer opbrengen. Het eerstvolgende thema van de door de kerken georganiseerde „winterge sprekken" is 'Welvaart als verzoeking?' De data en plaatsen zijn als volgt Den Burg, 8 december, in de „Witte Burcht", 20.00 uur; Oudeschild, 7 december, in de Herv. Pastorie, 20.00 uur; De Koog/De Koog, 14 december, in het „Witte Huis", 20.00 uur. De Cooksdorp/Eierland, 15 december, in gebouw naast Herv. Kerk, 20.00 uur. Den Hoorn, 16 december, in „Ons Huis" 20 00 uur. Oosterend, 17 december, in de Herv. Kerk, 20.00 uur. De jaarlijkse oecumenische kerstzang- samenkomst te Den Burg zal worden gehouden op 20 november en wel in de r.k. kerk. Meegewerkt wordt o.m. door het Kon. Texels Fanfarekorps en het katholiek dameskoor. SUCCES VOOR H O-LEDEN Texelse konijnenfokkers, aangesloten bij de vereniging „Helder Omstreken" behaalden een mooi resultaat op de vo rige week te Amsterdam gehouden kleindierententoonstelling. De heer S. M. Bakelaar uit Den Burg had de vol doening van een provinciaal kampioen schap (N.B.K.V.) bij de Weners en het zelfde resultaat boekte de heer C. Bruin bij Alaska's en Havanna's. De zg. vrije training op de zondag ochtend is door de gymnastiekvereni ging Texel stopgezet tot januari. Dit in verband met de drukte in de december maand. DEN HOORN Maandagmiddag 6 december, aanvang half drie, wordt in „De Waldhoorn" een Sinterklaasmiddag voor de bejaarden gehouden. De heer J. M. Vroom zal films vetonen over folklore en reisbelevenissen. Alle be jaarden van Den Hoorn en wijk H zijn welkom. Wie met vervoersproblemen zit, wordt verzocht zich te wenden tot mevrouw Lap-Schrier, telefoon 215. Er wordt dan voor vervoer gezorgd. DEN HOORN Vrijdagavond a.s. wordt in de kantine „De Spil" op het ZDH-terrein een Sinterklaasavond ge houden voor jongens en meisjes van de lagere school Begonnen wordt om ze ven uur. Er wordt een mooie jeugdfilm vertoond. Om ongeveer kwart over ne gen is de bijeenkomst afgelopen. De avond wodt georganiseerd door ZDH. Degenen, die buiten het dorp wonen en niet over vervoer beschikken, worden verzocht daarvan via telefoon 272 ken nis te geven. Het wordt dan geregeld. O V Afgelopen zondag heeft de gymna stiekvereniging Texel in de Burge meester De Koning-hal een technische morgen jazzgymnastiek georganiseerd. De leiding was in handen van mevrouw Kuiper, bijgestaan door Maureen van Amstel, Mariska Coutinho en Christy Neijens. Er was veel belangstellinga 40 deelnemers. Het is de bedoeling iets dergelijks te herhalen, mogelijk op een nog geschikter tijdstip. Berichten hier over volgen nog. DEN HOORN Vrijdagochtend van 9 tot 10 uur zal Sint Nicolaas met zijn knecht een bezoek brengen aan de kleu terschool „De Krekeltjes". Kinderen vanaf drie jaar zijn hartelijk welkom, evenals de ouders maar beslist geen an dere familieleden. Aan deze regel moet men streng de hand houden. Van 10 tot 11 uur brengt Sint Nicolaas een bezoek aan de Jan Drijverschool. Donderdag houden de leden van de bejaardensociëteit Den Burg in „De Witte Burcht" hun traditionele Sint Ni- colaasmiddag. Begonnen wordt om twee uur. Omstreeks drie uur wordt be gonnen met een kienspel. Het spreekt vanzelf dat ook een tractatie aan deze middag is verbonden.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 3