Cjroen *2wartsjexels in het harL, jeen „echt" toneel in DeKaaps-nol Hebt u al een idee voor Ouwe Sunderklaas? kleurstelling voor Duinkanters weid op het]strand Netto-opbrengst SVC-verloting meer dan ƒ1100, Raadsvergadering Jan P. Strijbos spreekt over Galapagos Eerste wandeltocht van Winterserie Abonnementsgeld omhoog Ouwe Sunderklaas in de dorpen DAG 7 DECEMBER 1971 1 85e JAARGANG No. 8629 rEXELSE®»COlIRANT ave N.V. v.h. Langeveld De RooJJ I bus 11- Den Burg, Texel Tel. 2741 Harry dc Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, *s avonds (02220) 2403 Verechünl dinadag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raö- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Aboon. prijs ƒ4,50 p. kw. 50 cl Incasso; los 20 ct. Advert. 20 ct per mm. excl. 4o/$ BTW ;iui )E KOOG De toneelvereniging i Duinkanters" te De Koog heeft de cht „Engeltje" van B. West ra en F. >st uitgekozen voor de eerstvolgende itervoorstelling, maar wanneer het k kan woren opgevoerd is niet te gen omdat de vereniging niet be- ikt over een zaal met behoorlijke to- lakkcmodatie. Die was er in 't ver en ook niet in Dc Koog; men heeft altijd provisorisch in allerlei zaal- beholpen maar men troostte zich de gedachte dat men evenals in de ere Texelse dorpen ooit eens over dorpshuis met echt toneel zou be- ikken. e plannen om de RST-kantine „De j^i ips-nol" tevens tot dorpshuis te ma- dat in de wintermaanden voor de ;ers kon worden gebruikt werden tonelisten dan ook met vreugde roet. 'Deze winter zou de vereniging jaar bestaan en een uitvoering op 'n vaardig toneel zou aan het zilveren ileum ongetwijfeld extra luister bij en. De teleurstelling was dan ook at toen na het gereedkomen van het ouvv bleek dat er helemaal geen to- was! Weer knoeien heer H. van Splunter, voorzitter de Duinkanters; „Aan een dorps zonder toneel hebben wij mets. rit dan moeten we toch weer aan 't eien met board, latten en gordijnen, r hebben we genoeg van. We willen [wel eens een vast toneel met cou- •n, zoals elk dorpshuis heeft. Toen Koger organisaties begin van dit in de gelegenheid werden gesteld te zeggen of zij van het toekomstige «huis gebruik willen maken heb- ook wij ons gemeld en heeft men de indruk gegeven dat ook onze ingen zouden worden behartigd, ir dat is niet gebeurd. Nu wordt na- aan of in de zaal met een proviso- toneel kan worden gemaakt, ir het blijft een bezwaar dat dit tel- s moet worden opgeruimd om de •re gebruikers van de zaal niet te [eren terwijl ook met over echte .issen, decors, kleed- en schmink- nte e.d. kan worden beschikt. We len dat erg jammer, temeer omdat kansen op 'n echt toneel nu voor- 1 zijn verkeken. We kunnen van de «commissie, de gemeente of de reatiestichting «liet verlangen dat ilsnog een toneel laten aanbouwen. Nooit om gevraagd heer Th. v.d. Heerik, direkteur de Recreatiestichting: Wij hebben e eerste plaats een kantine voor ons peerterrein willen bouwen. Ons is t gebleken dat de dorpscommissie arv en permanent toneel in wilde heb- )RI DE KOOG Er wordt wel eens ezegd. het geld ligt op straat. De eer J. Eelman in De Koog heeft chter betere ervaringen met het trand. De ervaring heeft hem ge- >erd, dat na een storm waarbij jumafslag is opgetreden veel klei- e voorwerpen, die in de loop der /den door de mensen in het duin in verloren, dan weer aan het licht omen De heer Eelman heeft al entallen munten geraapt. Na de lafste storm was de oogst wel zeer root, hij kwam met een handvol eld thuis Er waren nog geldige uldens, kwartjes en dubbelt/es bij, ie niet langer dan enkele jaren ge- den kunnen zijn verloren, maar ok muntstukjes van veel oudere atum, zoals enkele centen uit 1905, m 21/: centstuk uit 1916, een gul- in uit 1931 en een oude Rijksdaal- |afger. Interessant was ook een bron- Iw'fcn medaille met het opschrift ,,£er- 9 prijs genietroepen 1-2,1917" lijkens de afbeelding is het een edaille, die gewonnen is bij een -haatswedstrijd. Mogelijk is deze ahouden door de soldaten, die hier ie^ idens de mobilisatie van de eerste ereldoorlog gelegerd waren. In de J )0P de eigenaar ervan te kunnen isporen, hebben we de kranten in februari 1917 erop nageslagen. rlJ ierin worden diverse uitslagen van kaatswedstrijden genoemd (het jj as een langdurige en strenge win- 0 maar over een schaatswedstrijd >n soldaten wordt niet gesproken - e medaille zou dus ook op het [ste/and gewonnen kunnen zijn. De at 1 her Eelman deed zijn vondst op het I. wand nabij paal 21 ben We hebben het schetsontwerp van het gebouw aan de dorpscommissie voorgelegd en hen in de gelegenheid gesteld aanmerkingen te maken. Afge zien van een wijziging van onderge schikt belang, leidde dat niet tot in grijpende veranderingen van het plan. Niemand heeft ons om 'n vast toneel ge vraagd. Als dat wel was gebeurd had den we het wellicht wel gedaan want zoiets kost niet veel meer dan ongeveer 20.000,extra, wat niet meer is dan 5% van de totale investering. Van achteraf bijbouwen kan geen sprake zijn, maar we willen best meewerken aan een redelijke oplossing. Momenteel wordt bekeken of een verplaatsbaar to neel kan worden gemaakt over de volle breedte van de zaal. Met een beetje goede wil van de zijde van de gebrui kers van de zaal (met name de volley balvereniging) zal het best goedkomen. Niet redelijk De heer C. R. Alkema, voorzitter van de beheerscommissie van de Kaaps-nol vindt het niet redelijk dat men nu zo verbolgen is over het achterwege blij ven van het toneel. „We moeten be denken dat de Recreatiestichting in de eerste plaats een kantine voor zichzelf heeft gemaakt. Laten we blij zijn dat de Koger gemeenschap er in de winter gebruik van mag maken en niet teveel commentaar hebben. Een toneel zou 'n volkomen onrendabele voorziening zijn geweest". Zo ongeveer denkt ook de heer G.A. Oskam, van de Stichting Cultureel Werk erover. „Wat nu voor de Koger dorpsgemeenschap is gecreeerd is het maximum haalbare. De toneelvereni ging moet daar begrip voor hebben. Een toneel zou technisch en financieel niet haalbaar zijn geweest, zeker niet voor de hooguit drie toneelvoorstel lingen die hier jaarlijks plaatsvinden. Bij het aankopen van een verplaats baar toneel in de Kaaps-nol hebben wij inmiddels onze financiële medewerking toegezegd. Als de Duinkanters met zo'n voorziening akkoord kunnen gaan zal het snel in orde worden gemaakt en kunnen de Duinkanters binnenkort hun wintervoorstelling geven". De Cocksdorp De onlangs door de sportvereniging De Cocksdorp gehou den verloting heeft bruto 2200,op gebracht. Na aftrek van kosten zal een bedrag van ongeveer 1150,resteren. Dat had iets hoger kunnen zijn als men erin geslaagd was alle loten aan de man te brengen, maar het bestuur van SVC is toch niet ontevreden. Het geld is dringend nodig omdat de vereniging veel heeft moeten uitgeven aan een brug voor de gymnastiekafde- ling en aan een verlichtingsinstallatie op het veld. De vorige week werd met belangloze medewerking van notaris Van Wijland en zijn staf de trekking gehouden in Vismans Eethuisje, waar tijdens de actie ook de prijzen tentoon gesteld hebben gestaan. De eerste prijs een bromfiets, werd gewonnen door E. v. Leersum, Thijsselaan 103, Den Burg; tweede prijs, radio, A. Bakker, De Ruy- terstraat 86 te Oudeschild; derde prijs, werphengel, Betsema, De Ruyterstraat 12 te Oudeschild; vierde prijs, heren horloge, A. J. van 't Noordende, Kik- kertstraat te De Cocksdorp, vijfde prijs, koffiemolen, D. Lap, Thijsselaan 105 te Den Burg en zesde prijs, mand bood schappen, P. de Bloois te De Cocksdorp Voor zover dat nog niet is gebeurd, worden de winnaars verzocht hun prijs zo spoedig mogelijk bij Visman af te halen. Dinsdagavond, 14 december, aanvang half acht komt de gemeenteraad bijeen. De agenda luidt als volgt 1. Beëdiging van mevr. M. Maas-Diemer als lid van de raad. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Wijziging van de gemeentebegroting voor 1971. 4 Bespreking van de beleidslijnen voor 1972. 5. Bespreking van het aangeboden vijf jarenplan 1972 t/m 1976. 6. Vaststelling van de begroting van de dienst gemeentewerken voor 1972. 7. Vaststelling van de begroting van de sociale dienst voor 1972. 8. Vaststelling van de begroting van het grondbedrijf voor 1972. 9. Vaststelling van de gemeentebegro ting voor 1972. Woensdag 22 december DE KOOG Woensdagavond 22 de cember, aanvang acht uur, vertoont de heer Jan P. Strijbos (81) in de „Kaaps- nol" te De Koog de film, die hij maakte tijdens zijn reis naar de Galapagos- eilanden. Verwacht mag worden dat de heer Strijbos de film weer van boeiend mondeling commentaar zal voorzien. Het was oorspronkelijk de bedoeling in meerdere dorpen een „Galapagos- avond" te houden, maar het moet voor lopig bij de avond in De Koog blijven, omdat de heer Strijbos op 27 december al vertrekt naar de Zuidpool, een reis die tot 6 februari zal duren. Leden van de Oranjevereniging hebben vrije toe gang. Anderen betalen 2, Zondag 12 december wordt de eerste winterwandeltocht gehouden van dit seizoen, georganiseerd door vereniging ,,'t Gouwe Boltje". De starttijd is van 13.30 - 14.00 uur. Er wordt gelopen over twee afstanden t.w. 10 pn 15 km. De voorinschrijving is voor junioren t/m 15 jaar ƒ1.75, voor senioren 2,75, voor de 4 wandeltoch ten samen. Men kan voorinschrijven vanaf heden tot 11 december a.s. bij H. Ploeger, Beatrixlaan 66, Den Burg en C. A. de Grave, Westermient B 157 b Bij inschrijven aan de start moet ƒ0,50 extra betaald worden. Leden van de wandelsportvereniging krijgen en kor ting van ƒ0,50, jun. 0,25. Wie regel matig deelneemt aan de wandeltochten, wordt aangeraden lid van de wandel vereniging te worden. Niet alleen is de meestal behoorlijke korting op inschrij vingen een overweging waard, ook ont vangt men als lid elke maand het tijd schrift „Voetnoten". Bovendien steunt men een gezonde en door iedereen te beoefenen sport. De kosten van het lid maatschap bedragen voor senioren ƒ2,-, voor junioren ƒ1,per jaar. Als men zich voor 1972 opgeeft kan hier tijdens de winterserie al van geprofiteerd wor den. Mededelingen over de volgende wandeltochten volgen t.z.t. Verwacht wordt, dat evenals vorig jaar een grote ploeg sportieve wandelaars op 12 december bij Catharinahoeve aan de start verschijnt! Drastische onkostenstijgingen in dc Nederlandse dag- en nieuws bladsector gaan ook aan ons be drijf niet voorbij. Daarom zijn wij genoodzaakt de abonnementsprijs voor de Texelse Courant met in gang van 1 januari a.s. te verho gen tot ƒ5,per kwartaal (excl. incassokosten). Wij attenderen onze lezers erop, dat bij vooruitbetaling per bank of giro de incassokosten (ƒ2,per jaar) kunnen worden bespaard. Onze abonnees aan de vaste wal, die het abonnementsgeld voor het komend jaar nog niet hebben overgemaakt, worden verzocht de halfjaarlijkse toezending van een acceptgirokaart af te wachten. De automatisch betalende abonnees ontvingen reeds een wijzigingsfor mulier. KERSTMIDDAG VOOR KOGER BEJAARDEN DE KOOG Maandagmiddag 20 de cember, aanvang vier uur, wordt in De Kaapsnol een kerstbijeenkomst voor de Koger bejaarden gehouden. Het pro gramma vermeldt een broodmaaltijd en mogelijk wordt er ook een dia-verto ning aan verbonden. UITSLAG VERLOTING „ATHENA" OUDESCHILD De verloting van de handwerk- en hobbyclub Athena" te Oudeschild is afgesloten. Hieronder de uitslag van de trekking. De prijzen kunnen worden afgehaald bij mevr. H. Maas, Buurtje 11, dagelijks van 11-12 uur 's morgens en 's middags tot 4 uur. Hoofdprijzen: 1361, 1022, 013, 07, 970, 274, 600, 851, 168, 440 Troostprijzen: 447, 569, 556, 125, 743, 749, 854, 314, 997, 883, 1256, 1370, 458, 127, 89, 431, 274, 964, 496, 090, 434, 237, 60, 1486, 806, 802, 450, 422, 881, 270, 15, 295, 324, 445, 411, 461, 1018, 158, 958, 879, 563, 849, 216, 1948, 848, 1334, 951, 1497, 1311, 405, 1340, 136, 862, 1463, 814, 847, 1056, 260, 310, 1903, 51, 1039, 12, 1314, 893, 1192, 306, 43, 322, 996, 837, 8, 1257, 808, 466, 249, 1936, 311, 1946, 36, 47, 1935, 1053, 728, 1261, 193, 32, 61, 437 en 1024. Hebt U al een idee voor Ouwe Sun derklaas? Onder deze kop plaatsten we de laatste jaren in deze krant een arti kel, dat tot doel had dc fantasie op gang te brengen bij het zoeken van een pakkende, op de Texelse aktualiteit ge ïnspireerde voorstelling. Naar men ons verzekerde wordt van deze tips dank baar gebruik gemaakt, al was het maar om te weten wat men beslist NIET moet spelen om origineel te zijn. Eerlijk gezegd waren we van plan het stuk nu eens achterwege te laten. Het aantal „speulers" mag er dan wat groter door geworden zijn, een flink stuk spontani teit wordt door een dergelijk „spelen op advies" teniet gedaan. Bovendien is het artikel een gevaar voor het instand houden van dc echte Ouwe Sunder- klaasgeest. De Texelaars met de juiste instelling horen het hele jaar naar deze 12e december toe te leven en zich al die tijd af te vragen: wat moet ik straks spelen. Door ons artikel werken wij in dat opzicht, vrezen we, de ge- makszucht in de hand. In plaats van voortdurend het eiland- gebeuren oplettend te bekijken, denkt men: ik zoek straks wel wat uit. Der halve wordt de kritische instelling, het gevoel voor betrekkelijkheid en de nei ging tot relativeren (allemaal voortref felijke en typische Texelse eigenschap pen) aangetast en maken plaats voor een afwachtende houding vol gemakszucht (een minder voortreffelijke Texelse eigenschap). Met de belangen van de Texelse volksziel voor ogen, waren we dus van plan géén artikel te schrijven. Maar we hebben een concessie moeten doen, omdat men ons de afgelopen week herhaaldelijk opbelde met de vraag waar het artikel bleef. Er werd op gerekend en het moest uiterlijk dins dag in de krant staan, want anders hoefde het niet meer.... We hebben een concessie gedaan: wel een artikel tje met wat voorvallen van het afge lopen jaar maar dan zeer beknopt, zodat de eigen fantasie een behoorlijke kans krijgt. Traditiegetrouw laten we de opsomming voorafgaan door enkele welgemeende verzoeken aan de speu lers" Laat de voorstelling spreken Als opschriften met te vermiiden zijn, maak ze dan zo bondig mogelijk en werk met duidelijke grote letters. Pleeg geen ge schiedvervalsing in de voorstellingen; meningen kunnen verschillen, maar de feiten zijn heilig. Als u zich niet meer herinnert hoe een bepaalde gebeurtenis zich heeft voorgedaan, bel dan Uw re- dakteur. Hij bladert graag even in het archief. En het allerbelangrijkste ad vies: doe in ieder geval mee. Daar gaat-ie dan: Voor het eerst amateurbiertapwedstrijden op Texel; vissersverenigingen fuseerden, gemeen te houdt hearings in verschillende dor pen, J'elleboog geluiddicht; Jan Cremer op Texel; dorpscommissie had van We- zentuin speelplaats willen maken; schoolkinderen demonstreren tegen vuilstorten in zee; VW heeft telex; redders per ongeluk door TEM gealar meerd; B. en W. maken eind aan Meierblis-misstanden; hervatting schoolmelksubsidie; protest tegen twee de woningen in Den Hoorn; Den Hoorn mag niet doodbloeden; protesten tegen volkstelling uiteindelijk slechts 15 weigeringen; raadsleden komen en gaan; MAB-club vraagt een jaar belasting vrijdom; TESO-tarieven iets omhoog; winkeliers bang voor grootwinkelbe drijf; bejaardenbond afd. Texel groeit snel; Koger gemeenschap mag Kaaps nol tegen vergoeding gebruiken; Bena res gestrand, raad akkoord met toeris tenbelasting; korstmossen doen het nog op Texel; GS akkoord met vuilstort- (Zie vervolg pagina 2) Ten aanzien van de Ouwe Sunder- klaasviering van zaterdag bereikten ons uit de diverse dorpen de volgende be richten. it Den Burg In Den Burg gaan de kinderen om half zes de straat op. Op het terras van „De Lindeboom-Texel" worden ze door de jury beoordeeld van 17.30-18.30 uur. De bekendmaking van de prijzen volgt om ongeveer 19.45 uur. De volwassenen worden van 20.00-21.30 uur beoordeeld en wel op drie plaatsen: Bij de ingang van het raadhuis; bij Frans Zegel t.o. het postkantoor en bij Bakkers Ijzer handel in de Weverstraat. Bij het raad huis dient een nummer te worden af gehaald, uiterlijk tot negen uur. Zonder nummer is geen beoordeling mogelijk. Gelet wordt op het „speulen"; op de Texelse aktualiteit en op de aankleding. iv De Koog In De Koog begint het Ouwe Sunder- klaasfeest voor de kinderen al om drie uur 's middags. Ze worden dan in De Kaapsnol verwacht, waar de jury zitting heeft. Het is de bedoeling de deelne- mertjes enige tijd bezig te houden, met een filmvertoning of iets dergelijks. Van 8 - 9 u. 's avonds beoordeelt de jury de volwassen deelnemers in de Dorpsstraat. Uitslag en prijsuitreiking heeft om kwart voor tien plaatst in Het Witte Huis. Er wordt beoordeeld zonder num mers. De organisatie berust bij de Oranjevereniging. De winnaars van vo rig jaar worden verzocht de wisselbe kers tijdig terug te bezorgen bij de heer F. Kaczor. Oosterend In Oosterend is de jury aktief in het bekende rondje van het dorpscentrum. Van half zes tot half zeven worden de kinderen daar beoordeeld; om half ze ven uitslag en uitreiking van de (geld)- prijzen in De Bijenkorf. De volwassenen worden beoordeeld van acht uur tot half tien. Om half tien prijsuitreiking in De Bijenkorf. Bij zowel jonge als oude deelnemers wordt onderscheid ge maakt in slechts 2 categorieën: enke lingen en groepen van twee of meer deelnemers. In De Bijenkorf is geen dansen na afloop; wél in „Jatry". De organisatie van Ouwe Sunderklaas in Oosterend berust bij de dorpshuiscom- •^r De Cocksdorp In Texels noordelijkste dorp wordt het Ouwe Sunderklaasfeest weer als vanouds gevierd: de speulers hopen weer overal in de Kikkertstraat, Ploos- terstraat en Hodshonstraat de deuren geopend te vinden. De kinderen laten zich bewonderen vanaf half zes. De jury heeft van half zes tot half acht zitting ten huize van dokter Siebinga, waar alle deelnemertjes een versnapering krijgen. Er wordt niet met nummers ge werkt. Prijzen zijn uitgeloofd voor de vier meest geslaagde voorstellingen. De volwassenen worden beoordeeld van acht tot elf uur. De jury zit ver spreid over diverse adressen in de ge noemde straten. Om beoordeeld te wor den, moet tevoren een nummer worden afgehaald bij de heer C. Visman a ƒ0,50. Omstreeks half twaalf zal de uitslag worden bekend gemaakt en de prijzen worden uitgereikt in „Topido". ic Den Hoorn In Den Hoorn worden de deelnemen de kinderen (t/m 13 jaar) van vijf tot zes uur beoordeeld in „De Waldhoorn". De ouderen komen van kwart voor acht tot negen uur aan bod, zowel op straat als in „De Waldhoorn". De jury zit ver spreid over het traject Duinker-Hoge- werfje. De Hoornders worden opgeroe pen hun deuren los te laten en lampen buiten te hangen. Voor groepen, paren en enkelingen zijn wisselbekers uitge loofd alsmede andere aantrekkelijke prijzen. De uitslag wordt in het dorps huis bekend gemaakt even na negen uur. In De Waldhoorn wordt gedanst. Oudeschild In Oudeschild kunnen de deelnemen de kinderen van half vijf tot vijf uur in het dorpshuis 't Skiltje nummers afha len, waardoor zij zich door de jury, ook in het dorpshuis, kunnen laten beoorde len van kwart voor vijf tot half zes. De uitslag volgt direct daarop. De ouderen kunnen hun nummers van acht tot ne gen uur in 't Skiltje afhalen. De be oordeling door de jury geschiedt op straat en wel van half negen tot half tien. Daarna uitslag in 't Skiltje. In het dorpshuis wordt gedanst op muziek van de Siko's. De winnaars van vorig jaar worden verzocht zo spoedig mogelijk hun wisselbekers in te leveren bij mevr. Schellinger-Zegel, Heemkerckstraat 8 De Waal Zoals gebruikelijk wordt in De Waal alleen door de kinderen gespeeld. Het gaat er wel iets anders toe dan vorig jaar. De deelnemers worden tussen zes uur en half zeven in het dorpshuis ver wacht waar ze een kaartje afhalen. Daarna kunnen ze zich tijdens een rond gang tot half acht door het dorp door de jury laten bewonderen. De jury is ver spreid over huizen aan het Hogereind en de Polderweg; elk huis waarin zich een jurvlid bevindt is gemerkt met een J. Om 8 uur wordt in het dorpshuis de prijsuitreiking gehouden. Het is de bedoeling dat de uitslagen van alle dorpen in de krant van dinsdag worden gepubliceerd.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1