Groen ^wartsfexels in het harL, lewoners 99 woningen in verzet tegen nieuwe voorlopige huur Schietbaan De Mok kan niet veiliger torzitter Bosma: Misselijke en ibehoorlijke manier van doen mil Huizen voldoen niet aan eisen en voorschriften Monique and the Saints Beere Bar Iedere dag geopend. j Beere goed Terschelling akkoord met heffing toeristenbelasting via bootkaartje Galapagos-avond ook in De Waal Burgerlijke stand Angst is „psychologisch neveneffekt* VAT 69 G 10 DECEMBER 1971 EEXELSE 85e JAARGANG No. 8630 N.V. vJi. Langeveld De Rootj 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 rry de Graaf, Kecsomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 COURANT Verschijnt dinsdag co vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Rail- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Aboon. prjjs ƒ4,50 p. kw. 50 ct incasso; los 20 ct. Advert 20 ct per nun. excl. 4°/# BTW mrders van de veelbesproken 99 |ngen in Den Burg zuid-oost zijn in t gekomen tegen de per 1 novem- [j.l. afgekondigde huurverhoging 4°/o met terugwerkende kracht, nvankelijk was door de minister ,kalc" voorlopige huur van 177,25 naand vastgesteld, maar op 12 ok- j.l. liet bestuur van de woning- vereniging Texel weten dat de itieve huur, die pas kan worden aid als het hele complex gereed is, zal uitvallen in verband met de ddels sterk gestegen kosten van lo- en materialen. Hoewel het bouw- nog niet geheel voltooid was werd ainister gevraagd een tussentijdse berekening te mogen maken. „Wij en dit nodig omdat een definitieve vaststelling te zijner tijd toch met jwerkendc kracht zal worden toe- st met het gevolg dat dan door U hoog bedrag bijbetaald zou moeten len", aldus het bestuur in de brief ewoners en toekomstige bewoners, nieuwe voorlopige huurprijs was laid op 203,per maand, zo liet bestuur voorts weten, een stijging Balve van 25,75. De terugwerkende ht hield in dat die bijv. al 9 maan- woonden 9 x ƒ25,75 231,75 sten bijbetalen, desgewenst in 12 ndelijkse termijnen. initiatief van enkele huurders Iide zich een actiegroep die tegen huurverhoging bezwaar maakte. kwestie kwam ter sprake op de adering die op 2 november werd >uden in de „Raadskelder" en waar werd besloten tot oprichting van 'n rtvereniging „Wijk 99" die echter (staat van de actiegroep. Brief Bsloten werd 't protest neer te leg- in een brief aan het bestuur van de ingbouwvereniging en een afschrift ^Jenden aan 't gemeentebestuur ver- Iflfld van de handtekeningen van het endeel van de huurders. Aldus ge- edde. Uit de brief blijkt dat de pro- erende huurders tegen een huur- ïoging op zichzelf geen bezwaar Den, maar in dit geval achten zij de ïoging niet gerechtvaardigd omdat 99 woningen volgens hen in menig cht niet deugen. Zo wordt gesteld, de huizen niet voldoen aan de eisen men aan een moderne woning kan _/ien qua afwerking en indeling; de is te hoog voor wat wordt gebo- Volgens de opposanten voldoen de nngen ook niet aan de voorschrif- en wenken voor het ontwerpen van ïingen en ook niet aan de minimum n ten aanzien van de geluidshinder, ten vraagt zich af waar of het einde Yu is sprake van een voorlopige ver ing van 14°/o; hoe hoog zal de defi- eve huur straks zijn? Ook wordt ge- agd welke maatregelen zullen wor- genomen tegen de geluidshinder en onvoldoende en slechte afwerking de huizen. En de brief wordt be en met „In afwachting van uw be lten, waarvoor wij u de gelegenheid iiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiuiii Zaterdag Vrijdag en zondag: DISCOTHEEK willen geven tot uiterlijk 1 december 1971, in verband met de belangrijkheid van deze zaak, verblijven wij", - enz. Geen antwoord Er kwam geen antwoord van de wo ningbouwvereniging voor de genoemde datum en dat was andermaal aanlei ding tot gramschap bij de opposanten. Ze waren toch al verbolgen omdat tijdens de receptie die de woningbouw vereniging onlangs gaf ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan en het 25-ja- ng bestuurslidmaatschap van de heer P. Smit, opmerkingen waren gemaakt die kennelijk aan het adres van de op standige huurders waren gericht. Zo sprak burgemeester Sprenger over de veranderde mentaliteit der huurders in de loop der jaren. „In 1946 was iemand dolblij met een woning en daarbij soms critisch. Nu zijn ze zeker kritisch en misschien dolblij. Tegenwoordig wil men in een woning lawaai kunnen ma ken maar men wil toch de buurman niet horen en men vraagt meer gerief, maar wenst geen huurverhoging omdat ook de auto en de koelkast betaald moeten worden". Vooral dat laatste zette kwaad bloed. Grieven De heer J. van Amstel, oud-archi- tect, en een der initiatiefnemers van de actie heeft aan de hand van de Voor schriften en Wenken en de Bouwver ordening nagegaan wat er volgens hem allemaal aan de huizen mankeert. Het ergst is de geluidsoverdracht tussen de woningen onderling. Een muziekinsru- ment of radio is niet alleen hoorbaar in de aangrenzende woning maar zelfs nog huizen verder, wat veroorzaakt schijnt te worden door de doorlopende vloeren en plafonds. Het doortrekken van het toilet maakt een kabaal dat de buren 's nachts doet wakker schrikken en irritant is ook het voortgeplante ge luid van weglopend water uit afvoeren e.d. Van Amstel heeft de indruk dat veel van het ongerief dat nu wordt on dervonden, te maken heeft met de ge dwongen bezuinigingen die moesten worden doorgevoerd om de kostprijs op het door de minister geeiste niveau te brengen. „Daar willen we graag eens tekst en uitleg over hebben en we wil len ook dat wordt nagegaan wat ach teraf nog aan ongerief kan worden verholpen". Overigens geeft de actiegroep toe dat niet alle huurders van het complex van 99 bereid zijn te 'protesteren. Sommigen hebben laten weten dat ze blij zijn dat ze een huis hebben en niets voelen voor actie tegen onontkoombare huurverho gingen. Maar volgens de actiegroep speelt hier de angst om zich bij het be stuur impopulair te maken een be langrijke rol. Misselijk „Een misselijke en onbehoorlijke ma nier van doen", aldus veroordeelt de heer M. Bosma, voorzitter van de wo ningbouwvereniging de wijze waarop de actiegroep de grieven naar voren heeft gebracht. Hij wijst erop dat de actiegroep een aangetekende brief (met notabene 'n kopie die eerder bij B en W arriveerde) heeft gestuurd die besloten werd met een soort ultimatum. Het zou normaal geweest zijn om eens met het bestuur te gaan praten; wat nu is ge beurd wijst op diepgeworteld wan trouwen. Het bestuur heeft zich dan ook niet aan het „ultimatum" gestoord en heeft de brief aangehouden tot de volgende bestuursvergadering. De heer Bosma acht de klachten niet terecht. Het is niet redelijk de hoogste eisen te stellen aan woningen die volgens 'n minimale prijs moesten worden ge bouwd omdat men anders van het hele projekt had moeten afzien. „Er is beslist wel gebouwd volgens de bepalingen van de bouwverordening en de Voorschriften en Wenken. An ders zouden we immers geen vergun ning hebben gehad. Nee, er is geen vas te opzichter aan het projékt verbonden geweest; dat zou niets hebben uitge maakt en .alleen maar kostenverho gend hebben gewerkt waardoor de hu ren nog hoger zouden zijn geworden. Door te suggereren dat tijdens de bouw is geknoeid om de huizen goed koper te maken wordt een aanval ge daan op aannemer en architect, beslist ten onrechte, dat weten we zeker. Ik voel" er niets voor om alle bere keningen en stukken over te leggen om toe te lichten wat allemaal is gedaan om tot de haalbare prijs .per woning te komen. Dat is een zaak tussen bestuur en aannemer. Als men ons wantrouwt moet men zijn lidmaatschap tmaar op zeggen en de woning verlaten. Ik ge loof helemaal niet dat de actie zoveel aanhang heeft. De kachel is aange maakt door een paar mensen. Het is geen kunst, veel handtekeningen bij een te krijgen. Bijna iedereen is bereid tegen prijsverhogingen te protesteren. De heer Bosma zegt dat de vereni ging graag nog betere woningen zou willen bouwen, maar wie betaald dat7 Een woningwetwoning is nu eenmaal het goedkoopste dat bereikbaar is. Dat in aanmerking nemende kun je de af werking niet slecht noemen. Als er in die natuurlijk worden hersteld. Maar die natuurlijk worden herhteld. Maar 'n maximale geluidsisolatie zou de wo ningen aanmerkelijk duurder maken en dat kan niet. En wat is geluidshinder? Het hangt er maar vanaf wat voor buren je hebt. En is het nu zo ver schrikkelijk dat je wat hoort? Het wordt pas erg als je ernaar gaat zitten luisteren Ik geloof niet dat het bij de 99 woningen zoveel slechter is dan bij andere woningen onder één kap De heer Bosma heeft de indruk dat men de nadelen van de woningen aangrijpt als stok om mee te slaan. Men is tegen huurverhoging en komt met het argu ment dat de woningen niet deugen. Optreden Verschillende leden van de actie groep hebben zich voorgenomen de huurverhoging onder protest te betalen, (Zie vervolg pagina 2) Duuiiuiimiuiiiiuiiiiiiuiiuuiiummiiiiiiimiiuumiuiiuiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiimt TERSCHELLING De gemeente raad van Terschelling is dinsdagavond met slechts één stem tegen akkoord ge gaan met het voorstel van B en W om over te gaan tot heffing van toeristen belasting via het bootkaartje. Rederij Doeksen had zich bereid verklaard het tarief voor 'n overtocht met een rijks daalder te verhogen en dit bedrag af te staan aan de gemeente. In principe geldt de heffing voor iedereen, met uitzondering van kinderen van 4 jaar en jonger. Iemand die dagelijks de oversteek naar Harlingen maakt betaalt dus dagelijks 2,50 toeristenbelasting. De jaarlijkse opbrengst van de belasting volgens de ze radicale methode beloopt 300.000, Daar gaan geen kosten af want con trole en administratie zijn nauwelijks nodig. Volgens onze zegsman op Ter schelling is de nieuwe regeling door de bevolking met veel instemming begroet. Terschelling moet zijn evenveel betaald lasting volgens de „Texelse" methode, dus via de logiesverstrekker maar hier uit sproten veel moeilijkheden voort. Van de 10 aanwezige raadsleden stemde de heer G. Luidenga van de VVD tegen Hij had principieel be- Zaterdag 11 december Ouwe Sunderklaas Den Burg, Hotel De Lindeboom-Texel, 17.30 uur beoordeling kinderen. Den Burg 20.00-211.30 uur beoordeling volwassenen, nummers afhalen op ter ras Hotel „De Lindeboom-Texel". Den Burg, J'elleboog, 20.00 uur, „Moni que and the Saints". Den Burg, Casino, dansen m.m.v. de Yamaha's. De Koog, Kaapsnol, 16.00 u., beoorde ling kinderen. 20.00-21.00 uur beoorde ling volwassenen. De Koog, De Toekomst, dansen m.m.v. „De Roetertoeters". Oosterend 18.30-19.30 uur beoordeling kinderen; 20.00-21.30 uur beoordeling volwassenen. Oosterend, Jatry, 21.30 uur dansen. De Cocksdorp 18.30-20.30 uur beoorde ling kinderen; 20.00-23 00 uur volwas senen. Nummers afhalen bij Visman. Den Hoorn, De Waldhoorn, 17.00-18.00 uur beoordeling kinderen; 19.45-21.00 uur beoordeling volwassenen. Den Hoorn, De Waldhoorn, 21.00 uur, dansen. Oudeschild 16.45-17.30 uur beoordeling kinderen; 20.30-21.30 uur volwassenen. Oudeschild, ,,'t Skiltje", 21.30 uur dan sen m.m.v. de Siko's. De Waal 18 00-19.30 uur beoordeling kinderen. Zondag 12 december Catharina-hoeve, Winterserie wandel tochten, le wandeltocht, start tussen 13.30 en 14.00 uur (10 of 15 km.) Dinsdag 14 december Den Burg, LTS-kantine, 20.00 uur, ad- ventsavond plattelandsvrouwen. De Koog, Het Witte Huis, 20.00 uur, Wintergesprekken gezamenlijke kerken, thema „Welvaart als verzoeking". Woensdag 15 december Den Burg, Witte Burcht, 20.00 uur, zwaar tegen toeristenbelasting omdat de Rijksoverheid de taak heeft de aan het toerisme verbonden extra kosten voor haar rekening te nemen en ook vond hij de voorgestelde heffing via 't bootkaartje onbillijk omdat door ie mand die slechts een dag of een uur op Terschelling moet zijn evenveel betaald wordt als door een vakantieganger die een maand blijft. Tijdens de vergadering werd uitvoe rig dank gebracht aan rederij Doeksen. Zonder medewerking van de rederij zou deze eenvoudige heffingsmethode niet mogelijk zijn geweest. B en W hadden naast de toeristen belasting de woonforensenbelasting willen handhaven waardoor de tweede woningbezitters van het eiland nog benijdenswaardiger melkkoetjes zouden worden maar dat ging de meerderheid van de gemeenteraad toch te ver. Met zes tegen vier stemmen werd besloten de woonforensenbelasting niet te hand haven. Heffing van toeristenbelasting via 't bootkaartje zou op Texel niet mogelijk zijn omdat Teso hieraan niet wil mee werken. kerstavond met kerstspel o.l.v. mei. E. van Westen voor R.K vrouwengilde. De Cocksdorp, gebouw naast Herv Kerk, wintergesprekken gezamenlijke kerken, thema „Welvaart als verzoe king". De Waal, t.h.v. fam. Beekman, gemeen teavond Herv. gemeente Waal en Koog. Donderdag 16 december Den Burg, De Zwaan, 20.00 uur, alg ver gadering Ziekenfonds Texel. Den Hoorn, Ons Huis, 20.00 uur, winter gesprekken gezamenlijke kerken: „Wel vaart als verzoeking". Vrijdag 17 december Den Burg, gebouw Doopsgez gemeente, 20.00 uur, .Fotoclub De Kiekendief. De Cocksdorp, Hotel De Hoop, 19.30 u. adventsavond met broodmaaltijd platte landsvrouwen De Cocksdorp-Eierland. Oosterend, Herv. kerk, 20.00 uur, win tergesprekken gezamenlijke kerken: „Welvaart als verzoeking". Ieder weekend Openstelling Wagenmuseum De Waal, vrijdag en zaterdag van 14.00-17.00 uur. DE WAAL Jan P. Strijbos zal toch nog een tweede filmavond over de Galapagoseilanden geven op Texel, en wel in de centraalverwarmde kerk van De Waal op donderdagavond 23 decem ber, aanvang 8 uur; toegangsprijs ƒ1,50; kinderen half geld. Zoals bekend wordt de Galapagos-avond in De Koog op woensdag 22 december gegeven en wel in De Kaapsnol. van 1 tot en met 7 december 1971 Geboren: Patricia, dv. Johan H. F. Schlepers en Fenna de Jong. Ondertrouwd: Wilhelm Pronk en Anna M. Maat; Jan Kikkert en Maria M. Meeldijk. Overleden: Hiltje Hoekstra, echtge note van Kiewiet, oud 72 jaar. In het artikel dat wij onlangs wijd den aan de volgend jaar op Texel te houden internationale autorally maak ten wc gewag van een „incident" dat zich voordeed bij het inspecteren van de eventuele route. In de buurt van de Mok liepen de organisatoren in het ver lengde van de pistoolschietbaan en zo vertelden zij, op een gegeven moment hoorden wij de kogels om onze oren fluiten Naar aanleiding daarvan werden wij door een abonnee opgebeld die een soortgelijke ervaring had opge daan. Wandelend met zijn familie over het pad dat langs het amfibisch oefen kamp naar de Hors voert, hoorde hij kogels in het zand slaan. Welliswaar is er een kogelvanger maar onze zegsman had de indruk dat deze niet hoog ge noeg is. Wel zou iemand van normale lengte die over het pad loopt niet ge raakt kunnen worden maar hoe zit het als ouders hun kinderen op de schou ders dragen? En als men niet via het pad maar op grotere afstand van de kogelvanger door de duinen loopt, leve ren de eventueel over de vanger gevlo gen en met een boog neerkomende ko gels dan gevaar op? Bij de gemeente wist men ons te ver zekeren dat de pistoolschietbaan van De Mok aan hoge veiligheidseisen vol doet; aan de voorwaarden die aan de hinderwetvergunning zijn verbonden is voldaan. De zandwal die als kogel vanger dienst doet is van royale hoogte. Alleen als de schutters het zelf zou den willen kunnen ze over de kogel vanger heenschieten maar het is onmo gelijk dat dan de op het pad achter de kogelvanger lopende mensen worden geraakt, op de schouders gedragen kin deren lopen evenmin gevaar. In theorie is het denkbaar dat iemand in het (zeer slecht begaanbare) terrein op grotere afstand door een neervallende kogel die zijn kracht al heeft verloren zou kun nen worden geraakt, maar die kans is zo uiterst klein dat in de praktijk van geen enkel gevaar gesproken kan wor den. Afscherming Niettemin is toch overleg met de commandant van het amfibisch oefen kamp gevoerd. Men concludeerde daar bij dat gesproken moet worden van een psychologisch neveneffekt. De voorbij gangers kunnen nl. zien dat er gescho ten wordt en horen de knallen. Dat is beangstigend en men voelt zich in ge vaar. De commandant vertelde ons be reid te zijn daar wat aan to-doen door de schietbaan meer aan het gezicht en het gehoor te onttrekken met behulp van zandzakken of andere afscher mingen. Aan de veiligheid valt niets te verbeteren want die is maximaal. De verhalen over kogels die de men sen om de oren zouden fluiten kunnen niet op waarheid berusten. „Degenen die dat beweren hebben óf 'n hekel aan militairen of kijken teveel naar cow boyfilms op de televisie", aldus de com mandant. Militair gebied Overigens moeten de mensen wel be denken dat het hele schiereiland de Mok en de Mokvallei en zelfs een deel van het broedterrein De Geul militair gebied is Men is bevoegd dit gebied voor het publiek af te sluiten en als de klachten blijven aanhouden zal men dat tijdens oefeningen zeker doen De laatste jaren doen zich wel meer moeilijkheden voor waarschijnlijk omdat niet voldoende bekend is dat de Mokbaai en het ande re gebied buiten het eigenlijke kampe ment eigendom van Defensie is. Vroe ger gaf dat geen problemen want er kwam nooit iemand in deze omgeving. Vooral in het afgelopen jaar schijnen de toeristen de fraaie zuidpunt van Texel te hebben ontdekt. Het is er veel drukker geworden. Met het oog daarop zal ervoor worden gezorgd dat beter békend wordt gemaakt dat het hier om een militair gebied gaat waarin het publiek welkom is zolang de belangen van de militaire gebruikers niet wor den geschaad. maak een slippertje in 't havenrestaurant zie pagina 3 is vrijdag- en zaterdagavond geopend met op zondagmiddag EEN SPECIAAL AFGEZAKT OUWE SUNDERKLAAS- MATINEE Maar op zaterdagavond Zie daarvoor de Koger adverten tie op de binnenpagina. AS JE GOGUM BENT

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1