(jroen ^^warL-Jexelsin het 'remie vrijwillig verzekerden tot f44,40 per maand verhoogd „Ik ben de enige platenproducer die op een brommer Gevolg van sterk gestegen verpleegprijzen arief aanvullende verzekering kan worden gehandhaafd Dader van drie inbraken Veel bejaarden kwamen te De Koog gegrepen l^cer naar „Vriendenkring" Kerstbijeenkomst Herv. vrouwen in Den Hoorn Gaat Henny Kok 't maken in de platenwereld? Weg was te smal voor passeren levende kerststal" ^addenserenade* dagelijks yvoor] de radio! R.K. kerk te Den Burg 'i KERST-AVONDVERKOOP - SDAG 21 DECEMBER 1971 FEXELSE tgave N.V. ?Ji. Langeveld De Root) 5tbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 85e JAARGANG No. 8633 COURANT Verschijnt dinsdag en vrtJdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- fcisenbank; Ainro-bank. Postgiro 652. A boon. pr(js ƒ4,50 p. kw. 50 ct incasso; los 20 ct Advert. 20 ct. per mm. excl. 4"/# BTW Het Algemeen Ziekenfonds Texel ziet ch genoodzaakt de premie voor de rij willige verzekering van ƒ37,70 tot 44,40 per maand te verhogen. Vooral sterk gestegen verpleegprijzen van ziekenhuizen noodzaken hiertoe. Die jrpleegprijzen gaan nl. met tientallen ocentcn omhoog; de academische zie- mhuizen hebben zelfs een verhoging in 70°/o aangekondigd. Aangezien on- /eer de helft van de vergoedingen, het ziekenfonds uitbetaalt betrek- 1 ng heeft op ziekenhuiskosten, kon I iorwerking in de tarieven niet uit- ijven. In vergelijking met andere zie- jnfondsen in den lande is bij het zie- >nfonds overigens sprake van een be- heiden tarief; elders wordt wel tien t twintig gulden meer betaald. Het bovenstaande kwam aan de orde dens de donderdagavond in „De vaan" gehouden jaarvergadering van it Algemeen Ziekenfonds Texel. Daar erd meegedeeld dat de Ziekenfonds- ad, de instantie, die het beleid van de ïkenfondsen controleert, geen enkele >eite had met de verhoging, waar- hijnlijk omdat ook het nieuwe tarief idelijk gezien bepaald niet extreem in worden genoemd. De aanvullende irzckering is veel minder gevoelig >or de kostenverhogingen van de zie- I tnhuizen (vroeger was dat anders) en ivendien wordt hier over een forse re- Tve beschikt, een feit dat aantoont dat gelden goed worden belegd. Over '70 werd een overschot geboekt van 1.679,Door deze twee oorzaken n het ziekenfonds zich veroorloven •t tarief van 70 cent per maand onge- ijzigd te laten. Daarmee is tevens het obleem opgelost dat ontstond toen het roene Kruis Texel zijn contributie met verhoogde. Aangezien deze con- ibutie tegelijk met de premie voor de invullende verzekering door het zie- :nfonds Texel wordt geïncasseerd, eigde deze wijziging veel rompslomp kosten voor het ziekenfonds mee te engen in verband met het geautoma- ;eerde systeem, dat bij het maken van kwitanties wordt toegepast. Dui mden drukplaatjes zouden moeten [orden veranderd. Ongerust De heer C. Ellen sprak zijn ongerust- •id uit over de sterk stijgende zieken- liskosten. Hij was bang dat de artsen llicht zouden gaan aarzelen alvorens m patient „hogerop" te sturen, het- n niet in het belang is van de be- fokken patient. Die vrees werd door t bestuur echter niet gedeeld. De art- n zullen zich alleen laten leiden door aard van het ziektegeval en zullen n patiënt dan naar het dichtstbijzijn- ziekenhuis sturen. Voor het zieken- mds Texel is het een gelukkige om- ndigheid, dat dit meestal niet 'n duur ademisch ziekenhuis is. Moeilijk ramen Administrateur J. Vlaming vertelde, it het bij een klein ziekenfonds als 'exel" altijd een moeilijke zaak is om n betrouwbare prognose te maken, niiitiH waarop de nieuwe tarieven worden ge baseerd. Men dient een flinke slag om de arm te houden, want in een bepaald jaar hoeven niet eens zo heel veel meer mensen dan gewoonlijk naar een zieken huis te gaan, om een flinke tegenvaller te veroorzaken. Bij grote ziekenfondsen kan men veel nauwkeuriger ramen. Deze situatie heeft tot dusver overigens niet tot moeilijkheden geleid. Uit het jaarverslag van de heer Alb. Backer, voorgelezen door waarnemend secretaris P. M. Boom, bleek dat de reorganisatie van de buitendienst de belangrijkste gebeurtenis was in 1970. Die reorganisatie was noodzakelijk als gevolg van het vertrek van bode J. Dekker per 1 juli van dat jaar. Heel Texel is nu aan bode M. de Graaf toe gewezen. Onloyaal In het jaarverslag werd gewag ge maakt van „onloyale" handelingen van de heer J. Dekker. Hoewel zijn ontslag op voor beide partijen zeer bevredigen de voorwaarden was geregeld (er was een gunstige afvloeiingsregeling) schreef hij nog tijdens zijn werk bij het zieken fonds personen boven de welstands- grens in eigen portefeuille in, zonder hen te wijzen op de mogelijkheid tot in schrijving bij Noordholland-Noord Ook gaf hij een verkeerde voorstelling van zaken over zijn ontslag. Het bestuur was over een en ander zeer ontstemd, maar kqp niets anders doen dan alle vrijwil lig verzekerden een circulaire te sturen, waarin op de mogelijkheid tot aanslui ting bij „Noordholland-Noord" werd gewezen. Hieraan werd tevens een en quête verbonden. Dat de heer De Graaf nu héél Texel „doet" is mogelijk omdat driekwart van ae verzekerden per bank betaalt. Wel blijft de controle over de ca. 5000 ver plicht verzekerden, waarvoor jaarlijks 5000 km per auto wordt afgelegd. Genoeg artsen De heer C. Ellen informeerde in de rondvraag of de plaatselijke artsen de seizoendrukte aankunnen. Dit werd be vestigd; er zijn althans nooit klachtens vernomen. In de weekenden hebben 's zomers twee artsen dienst en in geval van ongelukken e.d. blijken zich onder de vakantiegangers altijd artsen te be vinden, die eerste hulp willen verlenen. Op de vraag van de heer Ellen of op Texel mogelijkheden zijn voor het stich ten van een groepspraktijk, zei voor zitter J. P. Rijkaart, dat een dergelijk initiatief, als het wenselijk zou zijn, uit sluitend van de artsen kan uitgaan. Mo menteel wordt het als een behoudens- waardig voorrecht beschouwd, dat ieder zijn eigen arts kan kiezen. Bij de bestuursverkiezing werden de heren P. M. Boom, J. Trap Dzn. en J. Lok bij acclamatie herkozen. DE KOOG Drie inbraken, die de laatste tijd in De Koog zijn gebeurd en waarbij totaal voor duizenden guldens aan goederen werden ontvreemd zijn opgelost. Na succesvol speurwerk heeft de Rijkspolitie de 23-jarige Duitser H. B. kunnen insluiten. Hij is vandaag voor de officier van justitie geleid. Vorige week haalde B. uit de Luberti- school een televisietoestel, bandrekor- der, platenspeler en radio. Met uitzon dering van de platenspeler trof de poli tie deze artikelen donderdagochtend aan in het pand Kaapstraat 3, dat B be woonde in gezelschap van een 19-jarige landgenote, die onlangs bij hem haar in trek had genomen. De platenspeler bleek in Amsterdam te zijn verkocht. Voorts werd een collectie kleding aan getroffen Deze was afkomstig van een inbraak die B. begin vorige maand uit voerde in het filiaal van Langeveld De Rooij aan de Dorpsstraat. De kle ding was de voorraad van een boetiek, die achter genoemd pandje is gelegen. Ook een deel van deze kleding was reeds in Amsterdam te gelde gemaakt. De derde inbraak was al opgelost nog voordat de benadeelden iets hadden ge merkt. In het onderkomen aan de Kaap- straat werd nl. ook een versterker met luidsprekerboxen en microfoons gevon den. Toen vrijdagavond bij de politie werd gemeld, dat deze artikelen werden vermist uit de r.k. kerk van De Koog, was duidelijk dat B. daar zijn derde slag had geslagen. Driemaal bleek in dit geval geen scheepsrecht te zijn. Niet alleen B. maar ook zijn vriendinnetje, wegens heling, zullen zich voor de rech ter moeten verantwoorden. De Duitser verbleef al sinds de zomer op Texel. Hij had toen een seizoenbaantje en ver richtte nadien te hooi en te gras wat werkzaamheen bij diverse bazen. Door de inbraken werd voor aanvullend in komen gezorgd. B. was hier zonder ver blijfsvergunning. Een overweldigende belangstelling genoot het optreden van de toneelver eniging „De Vriendenkring" uit Den Hoorn met het stuk „Sil, de strand jutter" voor bejaarden in het afgelopen weekend. De 225 zitplaatsen in de grote zaal van „De Oranjeboom" moesten met nog 40 stoelen worden aangevuld om het publiek te kunnen opvangen. De be jaarden kwamen uit alle dorpen. De op voering van het stuk werd zo mogelijk nog briljanter gebracht dan de voor gaande keren in Den Hoorn. Hoewel dat veel extra moeite had gekost, had men het originele dekor naar Den Burg overgebracht. In de pauze en ook na af loop van de uitvoering luisterde de heer W. Stiggelbout de avond op met draai- orgelmuziek. De voorzitter van de Be- jaardenbond, de heer J. Agter Sr. toon de zich in zijn slotwoord trots en vol daan. Niet alleen was de belangstelling groot, ook gaven zich diverse nieuwe le den op. Omdat het uitbreiden van het aantal leden de bejaardenbond vooral op financiëel gebied een ruimere armslag geeft, is dat een verheugend feit. De kas kon zonder enig bezwaar een geschenk onder couvert aan de Vriendenkring af staan als tegemoetkoming van de kosten. De voorzitter van de toneelvereni ging, de heer W. Kikkert, dankte na mens het gezelschap en liet blijken, dat men in de toekomst graag nog eens voor de Bejaardenbond wil optreden. DEN HOORN Woensdag. 22 no vember om 8 uur zal in „Ons Huis" te Den Hoorn de jaarlijkse kerstsamen komst worden gehouden voor de Her vormde Vrouwenvereniging van Den Hoorn en de P.H. Polder. Alle leden worden voor de bijeenkomst van harte uitgenodigd. Op de Kadijksweg deed zich zondag- iddag om kwart voor één een aanrij- ng voor, waarbij een bestelwagen en in personenwagen flink werden be- hadigd. T. uit Den Burg reed in de I istelauto en stopte. Omdat hij zijn wa- I n niet uiterst rechts op de smalle weg I et zijn eveneens smalle bermen neer- I tte bleef er voor tegenligger K. te I emig ruimte over. K. reed echter toch >or en ramde de stilstaande ^bestel- agen links-voor. De Opel van K. werd ij zwaar gehavend en ook de bestel- agen liep schade op. Evenals vorig jaar zal met de Kerst- igen weer een opvoering van het ver- lal van Christus' geboorte worden ge- 'ven De levende kerststal, die ge- >rmd wordt door leden van de R.K. ugdvereniging is op de Eerste Kerst- ig om 3 uur in de middag in de St. lannes de Doper-kerk te Den Burg te wonderen. Gehoopt wordt, dat weer den het spel van de jeugd komen bij- onen. DE COCKSDORP Henny Kok heeft het druk. Hij is de halve week op reis, van de ene studio naar de andere maar is vol enthousiasme. We zijn eens wezen kijken. In huize Kok, eenzaam aan de Duinweg tegenover de Krim-camping, lijkt alles en iedereen door die koorts achtige stemming te zijn bevangen, in clusief de blaffende hand en de talrijke wegspringende katten. De telefoon gaat herhaaldelijk. De meeste gesprekken zijn kort maar andere zijn zéér lang. Het zijn afspraken met studio's, met leerlingen en met musici. Maar we zijn welkom. Image-building gaat vóór al les. „Het is momenteel gewoon een gek kenhuis. Het hek is van de dam. Mor gen moet ik naar de Tros, overmorgen naar de KRO, 't houdt niet op", zegt Henny zuchtend en even de benen strekkend achter zijn zoveelste kop kof fie. Al die drukte houdt rechtstreeks verband met 't juist gelanceerde gram mofoonplaatje „Waddenserenade" ge componeerd en op trompet gespeeld door Henny Kok himself. Dat plaatje, zo verzekert Henny Kok ons met een vermoeide doch voldane grijns, gaat het onverbiddelijk doen op de markt. De reakties van allerlei jongens uit het vak liegen er niet om. Ook zelf heeft Henny Kok allang het gevoel dat de Wadden serenade hem eindelijk het succes zal brengen waarnaar hij al zo'n jaar of tien streeft. Omstreden Nu is Henny Kok een omstreden per soonlijkheid. Er zijn mensen, waaronder plaatselijke autoriteiten, die bij het ho ren van zijn naam glimlachend het hoofd schudden, maar anderen zien in hem een begenadigd en veelzijdig muzi kaal talent dat allang wereldberoemd zou zijn als hij maar wat commerciëler en harder zou zijn. Het is daarom nut tig niet alleen te luisteren naar wat an deren van hem zeggen en wat hij van zichzelf zegt, maar vooral de feiten te laten spreken. Het eerste onweerlegba re feit dat ons koers heeft doen zetten naar Koks eenvoudige woonstee in Texels noordpunt was het Wadden plaatje dat écht bestaat, getuige niet al leen het present-exemplaar dat wij kre gen toegestuurd maar getuige ook de bijna dagelijkse uitzendingen ervan via de Hilversumse zender en de piraten voor onze kust. Op de hoes een foto van Henny, zittend op een aangespoeld ha ringvat,de dure Diamond Schenkelaars trompet (die hij cadeau heeft gehad) aan de mond en op de achtergrond de Eierlandse vuurtoren. Het opschrift vermeldt met grote letters de naam Henny Kok en de titel Waddenserena de. Aan de andere kant „Sorrento sou venir", ook geschreven en gespeeld door Henny. Het plaatje is uitgebracht door Negram-Delta, een onderneming waar mee Henny Kok de laatste tijd veel werkt. Goed plaatje Ook de grootste sarcast die weigert deze profeet op eigen eiland te erken nen zal moeten toegeven dat het een goed stukje muziek is, niet alleen fout loos, maar virtuoos gebracht. Het genre deed ons sterk aan Willy Schobben den ken, maar daar is Henny het niet mee eens. „Nee, dat heb ik juist willen voorkomen. Draai maar eens wat van Schobben, dan zal het verschil direkt opvallen. Het is echt een heel eigen stijl". Henny vertelt dat hij de „jongens" die het nummer van achtergrondbege leiding hebben voorzien, zelf heeft uit gezocht: Cor Baan, de gitarist van het huisorkest „Van 12 tot 2", basist Piet Baan uit de show van Jasperina de Jong, de vibrafonist Fred Rozendaal („ook een zeer vooraanstaand musicus", verzekert Henny ons) en het zangtrio van Lettie de Jong. Aan de kwaliteit zal het niet mankeren als de „Wadden serenade" geen topper wordt. Pluggen Maar de smaak van het publiek is grillig, al kunnen de uiterst commer cieel ingestelde platenmannen daar wel wat aan doen. Het herhaaldelijk via de diverse zenders ten gehore brengen („pluggen") is een manier om de melo die bekend te maken, maar daar begint men beslist niet aan als niemand er wat in ziet. Het feit dat de Waddenserenade op het ogenblik hevig geplugd wordt, mag dus tot enige voldoening strekken. Op Texel is Henny Kok eigenlijk al leen bekend als leraar van zijn eigen muziekschool. Maar zijn contacten met de platenwereld leidden ertoe dat hij zich nu ook arrangeur, componist, tekstdichter, producer en solist mag noemen. Bij de Waddenserenade was Henny Kok de producer, de componist en de solist en die combinatie is beslist een unicum. Kun je nu zomaar producer worden? Henny: „Nee, natuurlijk niet. Je moet niet alleen een goede muzikale kennis, en een zeer goed muzikaal gehoor heb ben maar ook het kaf van het koren weten te onderscheiden. Je moet kun nen vaststellen of je talent hebt en of het zich zodanig zal kunnen ontwikke len dat er een plaatje inzit. Of je een goede producer bent, blijkt uiteindelijk uit de verkoopcijfers. Ik heb de laatste tijd voor Negram-Delta veel opnamen gemaakt die goed verkocht worden. Er gaat een hoop tijd zitten in het speu ren naar leuk talent". Talent „Ik maak veel talentenjachten mee. Een ontdekking waar ik erg gelukkig mee ben is Tineke van Tongeren, een meisje uit IJmuiden dat heel goed trompet speelt. Ik ben haar manager. We hebben een eerste plaatje uitge bracht en nu volgt een Lp. ,t Is wel jammer dat Tineke in een tv-uitzending heeft geblunderd door een verkeerde aanzet. Had te voorkomen geweest met play back, maar daar houd ik niet van. Dat is het publiek bedonderen. Daar heb je het weer: ik ben niet slecht ge noeg. Ik zou ook niet kunnen zien dat zo'n kind haar schoolwerk ervoor liet zitten. Ik wil niet dat 't gaat zoals Wil- ma; die wordt verkocht als een kilo suiker". Nog meer successen: „Wat 't ook goed (Zie vervolg pagina 2) Woensdag, 22 en donderdag, 23 december zijn de winkels tot 's avonds 9.00 uur geopend. WINKELIERSVERENIGING DEN BURG

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1