Cjrocn "ZwartsJexels in het harL, Verzet tegen internationale rally op Texel neemt snel toe Probleemloos wassen met zeep na centrale waterontharding bedreiging voor reputatie van schoon eiland van rust B en W bestuderen de mogelijkheden -Id. Cabaret Jan Davidson op feestavond van paardenvrienden Vrije puzzelrit op 2 januari „Service van de zaak" Massa's reacties op ons artikel Aan de dorpsgeest mankeert nog wel iets DWARSGEBAKKEN Op Texel gebakken dus dagelijks vers iAG 28 DECEMBER 1971 fEXELSE 85e JAARGANG No. 8635 COURANT ^tc N.V. rJi. Langereld De Root] bos 11 Den Burs, Teiel Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den lei. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdag en rrtjdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Rail* feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prjjs ƒ4,50 p. kw. -f 50 ct incasso; los 20 cL Advert. 20 ct. per mm. excl. 4°/t BTW „NEE geen rally op Texel!" staat lezen op de 30 x 40 cm grote affiches momenteel door tegenstanders van voor september volgend jaar geplan- autorally overal op Texel worden ngeplakt. Het verspreiden van de af- hes heeft tot doel het reeds bestaande rzet tegen de autorally algemeen te iken. Met als doel de rally, waarvoor de finitieve toestemmingen reeds zijn rleend, alsnog tegen te houden? Niek elboren, een der initiatiefnemers: 'We pen dat er nog iets aan te doen is al n we niet erg optimistisch. In ieder val moet duidelijk worden gemaakt t zoiets niet voor zoete koek wordt slikt. We zijn vooral verontrust door t soort van publiciteit dat deze rally veroorzaken. De naam van Texel natuur- en rustgebied met schoon iter en schone lucht zal teniet wor- I n gedaan. Voor het échte Texel is die lly beslist een anti-reklame'. Mensenmassa's Verder is men van mening dat het ;terende natuurschoon van Texel niet ij wijze van proef" vernield mag >rden. Die vermeiingen zullen vooral tstaan door de ongetwijfeld grote «nsenmassa's die op het evenement Jllen afkomen en zullen samenstro- Sn op de kwetsbaarste punten van het 1 id se hap. Bevreemdend wordt het ge- I emd dat de plannen worden gesteund H or iemand als bosbouwkundig hoofd- I ïbtenaar M. Mantje, uitgerekend de I in die zich de laatste tijd opwerpt als 1 hoeder van het echte Texel en er het fst een landschapspark van zou wil- j i maken. 3 Beslist onjuist is het volgens de men- 1 i van de anti rally aktie dat in dit 9 val één persoon, de burgemeester, de Hedkcuring heeft kunnen verlenen «der tussenkomst van de gemeente- Ad. Dergelijke vérstrekkende beslis- »gen zouden door de gemeenteraad Jkan de jaarlijkse feestavond van de «remging voor Vrienden van het a ard (zaterdagavond 8 januari a.s. in J1 tel „De Lindeboom-Texel") werkt het jaaret „Jan Davidson" uit Hoogwoud ■jïe. Het is een uit jonge mensen be- M ande groep waarover het bestuur I n de vereniging zeer goede beoordelin- i heeft vernomen. Extra aantrekkelijk J >rdt de feestavond door de medewer- 1| ig van de tenor G. Groot uit Twisk. 9 ze zanger treedt niet alleen veel in «en land maar ook in Duitsland en «stenrijk op. Het is de bedoeling dat I heer Groot een deel van zijn reper- re ten gehore zal brengen. m 3e verzorging van de dansmuziek is M Texelse handen gesteld. Zoals ge- ■M akelijk zullen tijdens de avond ook Prijzen van het concours hippique j>rden uitgereikt. ;M Kaarten voor de avond kunnen wor- iton besteld of afgehaald bij mevrouw M eman-Smit, hoeve Concordia, Spang, I 1(02220) 2505. Voor leden bedraagt I toegangsprijs ƒ3,p.p., voor niet- f en ƒ5,50. Joor omstandigheden wordt de oude- Arsnt voor ponys en paarden in Eier- I id (die altijd omstreeks kerstmis I rd gehouden) deze keer verschoven |ar zondag 2 januari. Het is weer een 9 je puzzelrit, waaraan door iedere 9 ird- of ponyruiter van elke leeftijd |n worden deelgenomen. 9 restart wordt bij de school van Zuid- 9 irland om half elf. De route is onge- ler 10 kilometer, uitgezet door de heer Dros die met de heren v. d. Wal en J rseput het evenement weer organi st. nschrijfgeld bedraagt ƒ1,50 en moet de start worden voldaan. De finish- ats wordt niet Ibekend gemaakt. Op geheime plaats zullen omstreeks i uur 's middags de prijzen, waaron- de wisselbeker, worden uitgereikt, wordt op geattendeerd dat alleen insgewijs kan worden deelgenomen. genomen moeten worden. Gehoopt wordt dat de gemeenteraad een motie van afkeuring zal aannemen en dat de bepalingen zodanig worden gewijzigd dat beslissingen omtrent dergelijke in grijpende evenementen alleen door de gemeenteraad kunnen worden genomen. Wie het koor van tegenstanders wil versterken kan via telefoonnummer (02220) 2702 het fraaie affiche bestel len. Er zijn geen kosten aan verbonden. De eerste oplaag van 250 exemplaren kon worden bekostigd uit financiële bijdragen van de initiatiefnemers. De „anti rally aktie" overweegt ook een handtekeningenaktie. Meer aktie Ook van andere zijden worden akties tegen de autorally ondernomen of zijn in voorbereiding. Zo zal het Contact Natuurbescherming Noordholland in het geweer komen en de Vriendenkring Texel. De landelijke-vereniging tot be houd van de Waddenzee is bezig met het verzamelen van inlichtingen op ba sis waarvan kan worden geprotesteerd. Verder zijn enkele particulieren aktief, waaronder professor H. Postma en Dr. J. Duinker van het NIOZ. Aktie schijnt ook op til te zijn onder leerlingen van de Rijksscholengemeenschap. In een brief aan de gemeenteraad heeft de Werkgroep Landschapszorg Texel reeds haar bezwaren naar voren gebracht. In deze brief wordt de verwachting uitge sproken dat de rally zoveel publiek zal trekken als maar door Teso vervoerd zal kunnen worden. Het blad „Autore vue" voorspelt bovendien extra belang stelling van autosportminnaars voor Texel in de zomer voorafgaande aan de rally en van de rallyrijders die alvast het terrein willen verkennen. Omdat de route geheim wordt gehouden zullen de rallyrijders alle Texelse wegen gebrui ken om proef te rijden, zodat reeds schade is ontstaan nog voordat de rally begonnen is. „In een gebied dat op de nominatie staat tot „internationaal landschapspark" te worden verklaard hoort naar onze mening geen rally thuis. De schade die te verwachten is aan bospaden, duinpaden en holle weg getjes door (oefenende) rally rijders en door de te verwachten vele bezoekers zal in ieder geval wat hun specifieke vegetatie betreft onherstelbaar blijken". De Werkgroep besluit de brief met het verzoek al het mogelijke te doen om te voorkomen dat deze rally zal plaats vinden en B. en W. te doen terugkomen op de reeds gedane toezeggingen. B-I.... .«O lu*n bultio «ri.hree*Bpfeld 4* rW*kU*'j In deze tijd van het jaar wordt veel meer dan anders gesproken over vrede, goede voornemens, medemenselijkheid e.d. Het stemt hoopvol als niet iedereen het bij woorden laat, waarbij ik niet denk aan lofwaardige initiatieven zoals het plaatsen van kerstbomen bij bejaar denhuizen, het sturen van fruitmanden naar zieken door instanties waar van zoiets mag worden verwacht maar op die kleine moeiten die iedere indivi duele burger zich getroosten kan en waarmee hij anderen een dienst bewijst zonder er zelf een cent beter van te worden. Een fraai voorbeeld ter navol ging vind ik het volgende. Sinds 6 de cember ligt in het Lidwinaziekenhuis de vrouw van autoverhuurder Jan Geus uit Den Burg. Na van een gezonde zoon bevallen te zijn, deden zich complica ties voor waardoor mevrouw Geus nog weken lang verpleegd moest worden. Donderdag a.s. komt ze thuis. Elke avond bezoekt Jan Geus zijn vrouw tij dens het bezoekuur half zeven - kwart over zeven. Het merendeel van de wer kende Texelaars is op dit (korte) be zoekuur aangewezen omdat het mid dagbezoekuur (2-3 uur) niet schikt. De Texelaars die 's avonds komen, moeten echter al vóór zeven uur het ziekenhuis verlaten om de bus naar de haven te kunnen halen. Het is dus maar een krap halfuurtje dat ze bij hun verwanten kunnen doorbrengen. Jan Geus ging daarom met eigen auto maar en nu komt het hij laat anderen daarvan zoveel mogelijk meeprofiteren. Elke avond gaat hij met een VW-busje naar Het artikel in de krant van 19 no vember over het automatisch wassen met ouderwetse zeep ter vervanging van de schadelijke synthetische was middelen, heeft veel reakties opgele verd. We hadden om die reakties ge vraagd om na gunstige bevindingen in eigen kring een nog vollediger in druk te krijgen van de wasresultaten met het zeer harde Texelse leidingwa ter. Want, zo staat inmiddels wel vast, wassen met groene of andere zeep in zacht water gaat uitstekend en levert noch voor machine nog voor de was nadelen op. Landelijke bekendheid hebben enkele huisvrouwen uit Eind hoven verworven die al jaren groene zeep in hun wasautomaat gebruiken met telkens een prachtige schone en witte was als resultaat. De publiciteit die de dames kregen was voor duizen den huisvrouwen in het land aanlei ding om het ook te gaan doen en zo een bijdrage te leveren aan de bestrij ding van de watervervuiling. De fabrikanten van synthetische was middelen, blijkbaar geschrokken door deze zeep en soda-aktie, plaatsten in alle dagbladen een advertentie waarin ze uitlegden dat ook zij mets liever zou den doen dan een goed fosfaatvrij was middel op de markt te brengen. De la boratoria werken er hard aan. Inmid dels zouden de huisvrouwen niet moe ten geloven in „schijnoplossingen" zoals het gebruik van groene zeep. Weglaten van fosfaten op dit moment zou beteke nen, aldus de wasmiddelenfabrikanten, dat ons wasgoed minder schoon en fris wordt en dat derhalve uit het oogpunt van hygiëne een stap terug zou worden gedaan. Bovendien zouden vlekken niet verdwijnen en zou de levensduur van de wasautomaten als gevolg van kalk aanslag aanzienlijk worden bekort. Het Eindhovense zeep- en sodacomité rea geerde daarop in een open brief en no digde de fabrikanten uit de met zeep gewassen was eens te komen keuren. De fabrikanten hadden in hun adver tentie ook getracht het effekt van het wassen met fosfaatloze middelen te kleineren door erop te wijzen dat slechts een derde deel van de fosfaat vervuiling van het Nederlandse opper vlaktewater van de wasmachine afkom stig is. 't Huisvrouwencomité vroeg zich daarop af waarom dan de wasmiddelen fabrikanten toch zo naarstig zoeken naar vervangers voor de fosfaten. „Wanneer bij iedere vervuilingsbron wordt verteld hoe klein het percentage maar is, zijn we tenslotte nergens", al dus de dames. Texel De situatie op Texel is niet vergelijk baar met die van Eindhoven. Hier heb ben we geen aanvoer van reeds veront reinigd oppervlaktewater vanuit het buitenland en er is ook geen industrie zodat het effekt van het weglaten van het fosfaat uit wasmiddelen veel gro ter zou zijn, maar een ongunstige om standigheid is dat het leidingwater hier zeer hard is (18 DH) waardoor de af zetting van kalk in de machines veel ernstiger kan zijn. Over dat laatste meer zekerheid krijgen was het tweede doel van ons artikel. De reakties die we vernamen waren zo talrijk dat het te ver zou voeren om op ieder verhaal dat we te horen kregen apart in te gaan Daarom de volgende algemene opmerking, waarmee wij tevens de ge stelde vragen hopen te beantwoorden. Ook in het Texelse harde water kan met behoorlijke resultaten met zeep en soda worden gewassen, zo blijkt over het algemeen uit de ervaringen. Wel menen sommige vrouwen iets van de roemruchte grauwsluier te bespeuren, maar niemand twijfelt eraan dat de was door en door schoon is. Ook met de vlekverwijdering zit het wel goed en volgens sommigen zelfs beter dan bij wassen met de synthetische middelen. Met name poepluiers van babys laten zich in ouderwets zeepsop heel goed rei nigen Zeepsoorten De ervaringen met de verschillende zeepsoorten loopt nogal uiteen. Geëx perimenteerd werd met verschilferde harde Sunlightzeep, groene (zachte) zeep en zg. Drietexzeep. De ervaringen met laatstgenoemd middel zijn 't gun stigst. Niet alleen lost een blokje ta melijk zachte Drietex zeep zeer snel op waardoor verschilferen niet nodig is (in vijf of zes plakken snijden is vol doende) maar ook het reinigend vermo gen, vooral voor babywas lijkt beter dan van groene zeep. Ook de geur die het wasgoed uiteindelijk heeft is bij Drietex aangenaam en volgens sommi ge dames voelt het wasgoed ook veel zachter aan. Dat laatste klopt dan met de Drietekreklame die beweert dat de ze zeep vooral ideaal is voor babywas, mede door het ontbreken van scherpe bestanddelen. Vaak werd ons gevraagd naar de exacte hoeveelheden soda en zeep die gebruikt moeten worden. Ant woord: voor een hoeveelheid was met een drooggewicht van 4 - 5 kg (de ca paciteit van bijna alle wasautomaten) is voor de voorwas een half pakje soda en voor de hoofdwas een half kuipje zach te zeep (of één blok Drietex-zeep) no dig. Men kan de zeep in het daarvoor bestemde bakje doen maar er is dan (al thans bij groene zeep) een kans dat deze er niet goed uitspoelt. Beter is het even op te letten en de (eventueel tevoren opgeloste) zeep in de machine te gieten als het wasprogramma aan de hoofd was toe is. Aan dit ongemak is tege moet te komen door toepassing van poederzeep. Deze is, ten behoeve van wasserijen, in de handel maar voor zover wij kunnen nagaan nog niet voor de gewone huisvrouw te koop. Kalk Het enige probleem waarmee we op Texel blijven zitten is de kalkafzetting. Hoewel het lang zo erg niet is als de fabrikanten doen voorkomen is na en kele maanden wassen met zeep te mer ken dat de trommel van de machine zijn hoge glans verloren heeft wat niet erg is maar ook dat zich op het warm- te-element meer kalk heeft afgezet dan in eenzelfde periode bij gebruik van een fosfaatwasmiddel. Dit nadeel is te ondervangen door de kalk af en toe te verwijderen. Wie over een zg. boven- lader-machine beschikt kan de trommel op eenvoudige wijze verwijderen en het element met een borsteltje reinigen. De kalk is niet hard. Met de hand verwij deren is niet mogelijk (tenzij men de he le automaat sloopt) bij een machine met „patrijspoort". Verwijderen van de kalk is daar mogelijk door af en toe, bijv. eens per maand, de machine door te spoelen met een azijnoplossing. Door op 1 liter azijn een liter water toe te voe gen ontstaat een betrekkelijk onschul dig zuur die de trommel of het metaal van het element niet aantast maar wel de kalk oplost. Aangezien het element zich onderin de trommel bevindt is maar een kleine hoeveelheid van deze oplossing nodig om de kalk op te los sen. Aangenomen mag worden dat de kalk is verdwenen als de oplossing een nacht in de machine heeft gestaan. Calgon Ons werd gevraagd of het euvel van de kalkafzetting kan worden voorko men door toevoeging van Calgon, een produkt dat speciaal is gemaakt om kalkafzetting in machines te verwijde- ren en te voorkomen. Dat is inderdaad een uitstekende methode maar Calgon bestaat zelf uit fosfaten. In ie der geval moet men Calgon dus niet als regel toepassen want dan kan net zo goed weer worden overgegaan op de gewraakte synthetische wasmiddelen. Wel zou het incidenteel losweken van de afgezette kalk door middel van Cal gon zinvol kunnen zijn. Dit wordt mo menteel beproefd; ook wordt nagegaan of afgezette kalk met andere zuren ver wijderd kan worden zonder de andere delen van de machine gevaar te laten Den Helder en nodigt de op de boot aanwezige ziekenbezoekers uit om mee te rijden (soms tot een aantal vér bo ven het wettelijke maximum, maar dat doet er nu met toe!). Hoewel hij zelf alleen in het Lidwina moet zijn, zet hij eerst passagiers af bij Parkzicht; daarna gaat het in snelle vaart naar het Lid winaziekenhuis. Daar kan het bezoek het volle uur duren, want als de mee rijders tien minuten voor het vertrek van de boot van half acht weer bij de hoofdingang staan, worden ze weer door Jan Geus opgepikt en comfortabel naar boord gereden. Elke avond bele ven aldus 12 tot 17 mensen een extra lang bezoekuur plus comfortabel ver voer heen en terug. Die „all-in" reis kost niets. Jan Geus noemt het „service van de zaak" als iemand toch zijn por- te monnee tevoorschijn wil halen. Hij voelt zich voldoende beloond met de ge lukkige gezichten vooral van de minder goed ter been zijnden die hij op deze manier van veel ongemak verlost. Ten slotte is het voor hem een kleine moei te. Inderdaad, een kleine moeite. De wereld zou een stuk beter zijn als meer mensen, ieder op zijn eigen terrein, zich af en toe een kleine moeite ten behoeve van hun medemensen zouden getroos ten Een meerijder. (Naam en adres bij de redaktie bekend). De kwestie „toneel-Kaapsnol'blijkt bij de Koger gemeenschap niet zo erg te leven als wij hadden gehoopt. Zoals de lezers van deze krant weten waren wij teleurgesteld over het ontbreken van een edit, vast toneel in het „dorps huis" De Kaaps-nol. Hoewel gedane za ken geen keer kunnen nemen, bleek van de zijde van de Stichting Cultureel Werk Texel en Recreatiestichting dat men de bouw van een verplaatsbaar to neel wilde steunen. Cultureel Werk zegde later een bedrag van ƒ3.000, toe, hetgeen voor een noodtoneel toerei kend is. Dankbaar gestemd over dit aanbod wilden wij echter zien meer geld op tafel te krijgen om van dit noodtoneeltje wat méér te maken: iets dat zoveel mogelijk een echt toneel zou benaderen, met gordijnen, coulissen ev. decors e.d., als het kan iets dat de hele winter kan blijven staan. We vonden dat dit niet alleen een zaak was van De Duinkanters maar van veel andere groeperingen die ongetwijfeld wel eens van een toneel gebruik zouden willen maken. Daarom kreeg iedere vereniging waarvan wij dachten dat deze belang bij een toneel had, een uitnodiging om op dinsdag 21 december j.l. naar een vergadering te komen waar de zaken onder ogen zouden worden gezien. Op die avond kwam precies één vertegen woordiger! Alle anderen lieten verstek gaan; van hen had slechts één de moeite genomen afbericht te doen. Onfatsoen bij de verenigingen en schuldgevoelens bij de Koger dorpscommissie schijnen hoogtij te vieren. We geven de moed echter (nog) niet op. We gaan zo spoedig mogelijk weer een vergadering houden. Laat niemand thuis blijven als was het alleen maar om eens te tonen dat het niet waar is dat De Koog een moreel verziekte gemeenschap is, waar de ge meenschapszin en eenheid hebben plaatsgemaakt voor egoisme. We reke nen op u! Bestuur toneelvereniging „De Duinkanters" lopen. Voor die proeven wil men graag beschikken over een aantal gebruikte elementen waarop zich een behoorlijke kalkkorst heeft afgezet. Aangezien de kalkafzetting ook in aanzienlijke mate plaatshad bij gebruik van synthetische middelen (zó hard is het Texelse wa ter!) zullen de reparateurs van wasau tomaten ongetwijfeld af en toe wel en kele defekte elementen verwijderen. Na een seintje aan de redaktie worden ze gaarne afgehaald. Wasserij Een interessante reaktie kregen wij (Zie vervolg pagina 2) NATUURWTT, BOERENBRUIN, BOERENROQ. PUNTJES EN BOLLEN. KRENTEN-ROZUNENBROOO, KRENTEN BOLLEK.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1