Cjrocn Twartrjexels in het harL Zo spoedig mogelijk de koers opnieuw bepalen TAXI 0) ,,'t Galjoen" (02220) 3132 DROS BAKKERIJ door burgemeester Mr. W. H. Sprenger Beere Bar Iedere dag geopend. Beere goed BAR De Koog FEXELSE DAG 31 DECEMBER 1971 85e JAARGANG No. 8636 COURANT jave N.V. tJi. Langereld De Roofl Ibus 11 Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Aniro-bank. Postgiro 652. Abonn. pr(js ƒ4,50 p. kw. -f 50 ct incasso; los 20 ct. Advert. 20 ct per mm. excl. 49/# BTW vang de recreatiebehoefte op door concentratie in het groot en sprei ding in het klein. Die koers was grotendeels in kaart gebracht, namelijk in de ruilverkave lingsplannen en in het recreatiefacet- plan. Beide waren langzamerhand aan herziening toe, maar golden nog duide lijk als uitgangspunt. Tegen de echter- grond van het recreatiefacetplan waren oe schetsen voor Krim en Everstekoog- Gerritsland uitgewerkt, de verplaatsfng van Texels Museum voorbereid en de Ceres-vlieger opgelaten. Het werkschema van de nieuwe ka pitein kon er dus erg simpel uitzien; a. mondvoorraad en brandstof veilig stellen (haven, waterfabrieken TEM- centrale bij Oudeschild) b. vernieuwing van brug en kombuis voltooien (raadhuis) c. kooienstelsel uitbreiden (bouw van huizen via Woningbouwvereniging en Stichting Bejaardenzorg) d modernisering van werkruimten (Bolder), passagiersverblijven (kanti ne voor Kogerstrand en zwembad, beide via Recreatiestichting), zieken boeg (verpleeghuis), berging (hangar op vlieveld, parkeerplaatsen) en sa nitair (rioolzuivering aan de Pont- weg, waterleiding bij de strandsla- gen). Verder moest alleen wat dieper vaar water worden opgezocht (door middel van toeristische heffingen) en we moes ten drie tussenhavens in de gaten hou den (Krim, Texels Museum en Everste- koog). ANDERE REDERS Helaas, zo simpel lag het niet! Want er is inmiddels iets veranderd. In het water, in de atmosfeer, in de stuurhut en in de rederij. Nieuwe stromingen worden zichtbaar. Het stormsein is gehesen. De derde stuurman heeft zo zijn eigen denkbeel den. Enkele reders vragen zich af, of we niet een andere kant uit moeten. Dit alles heeft het beeld van 1971 be paald. Optreden van kritische groepen; interne spanningen; onzekerheid; twij fel over de algemene koers. Dat werkt remmend, vooral voor personeel dat al tijd met vaart en animo gewerkt heeft. Voor het personeel is 1971 tóch al een overladen jaar geweest. Volkstelling, kamerverkiezingen, deelnemen aan al lerlei studies, wennen aan nieuwe werkmethoden; en dan bovendien nog beoordeeld worden door doelmatigheids- specialisten. Zoiets kan zelfs voor de meest onverstoorbare soms te veel wor den. Van doelmatigheid gesproken: aan de inrichting van ons schip valt nog wel iets te vertimmeren. Maar laat men zich niet ongerust maken:het moet en zal er plezierig toeven blijven. KRITISCH KIEZEN Er liggen nu een paar kleine vraagjes op tafel, Hoe gaan de Texelse agrariërs zich opstellen binnen de EEG (Met of zon der stolpboerderij? met of zonder fruit, bollen en champignons?) Waar gaat de visserij zich op rich ten? (garnalen? haring? mossel?) Is het zomerseizoen een kurk of een molensteen voor de recreatiebedrijven? Moeten we blij zijn met een derde TESO-boot? Hoeveel mensen kan ons landschap nog hebben? Hoeveel vuil kan de Waddenzee nog hebben? Een paar kleine vraagjes, die grote antwoorden vergen. En als de antwoor den eenmaal gegeven zijn, een stevig collegiaal beleid, dat die antwoorden waar maakt. 1972 nadert. Zal het een vreugdejaar worden zoals 1572? of 'n rampjaar zoals 1672? Blijven we doormodderen zoals in 1772? of komt er een bestuurswisseling zoals in 1872? Het doet er eigenlijk niet zo veel toe. Belangrijk is, of we erin slagen, elkaar in goed vertrouwen te ontmoeten en de handen ineen te slaan vóór het te laat is. Er is geen enkele reden voor paniek. In een periode van crisis moet je stil durven staan om de balans op te ma ken. „Alles komt op tijd voor hem die wachten kan" moet Rabelais geschreven hebben. Maar je moet wèl zorgen dat je beurt niet voorbij gaat. Het zal zaak zijn, zo spoedig mogelijk de koers opnieuw te bepalen. Zo spoe dig mogelijk, dat betekent; zodra vol doende gegevens ter beschikking staan. Rapporten zijn op komst; op grond van die rapporten zal een verantwoorde keus gedaan moeten worden. Ieders kri tiek is daarbij welkom; tijdens hoorzit ting, overleg of beroepsprocedure; mon deling of schriftelijk; in gewichtige ver gaderingen of zomaar op straat. Ik dank alle critici voor hun bijdra ge in 1971; en bij voorbaat voor het ver volg. Maar laten we niet vergeten-, 't schip moet varen! Als de beslissing ge vallen is, dan moet de discussie afge sloten zijn. In het bijzonder dank ik ook de critici van Ouwe Sunderklaas. Want zij zor gen ervoor, dat de bestuurders met te hoog te paard gaan zitten. Hun humor behoedt ons voor beroepsblindheid. Zij houden ons af en toe de spiegel voor. Laten we niet vergeten erin te kijken. Tenslotte dank ik die vele, vele ge meentenaren, die zonder ophef en zon der onnodig geredeneer hun medemen sen opzoeken. Zij zorgen voor de koek bij de koffie, voor het bloemetje bij het ziekbed, voor het lied bij het feest en voor het klankbord bij de narigheid. Zij houden onze gemeenschap levend, ook als het schip stilligt. Zij zijn even on misbaar als de loods en de machinist; want zelfs op een prachtig schip als het onze kun je je verlaten voelen; en dan helpt alleen menselijk contact. Ik wens alle lezers een goede vaart op de TX 1972. W. H. Sprenger 28 december 1971. (Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Wij wensen U een voorspoedig en een vers dwarsgebakken Bums- jaar toe. Directie en medewerkers. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin GEWONE MENSEN Als U de vaderlandse geschiedenis nagaat, komt u in de jaren '71 weinig opvallends tegen. Zou het daaraan liggen, dat 1971 naar mijn gevoel zo'n onbevredigend jaar is geweest? Natuurlijk, er is wel het een en ander gebeurd; Rijkswaterstaat is met de nieuwe haven van Oudeschild begonnen en de TEM-centrale staat al overeind. Maar je ziet nog geen zoden aan de dijk. En intussen puilen de maxi-kotters de oude haven uit en volgens gemeenteraadslid Ellen puilt het zand uit de mini-zakken van het Waterschap. Geen wonder, dat „men" zich afvraagt: hoe zit dat eigenlijk allemaal? derstrepen dat een woningbouwvereni ging het tegenwoordig niet gemakkelijk heeft, deels door de stijging van grond en bouwprijzen, deels door de verande ringen in het waarde-oordeel van de bewoners. Ik probeerde dit laatste met een zwart-wit beeld te illustreren. Dat bleek een gevaarlijk experiment. Uit het pers verslag was niet duidelijk te lezen, dat ik bewust overdreven heb; maar boven dien kreeg een aantal bewoners van ,,de 99 woningen" in Den Burg de in druk, dat mijn zwart-wit verhaal op hen sloeg. Inderdaad had hun protest- Ik zou veel meer voorbeelden kunnen ven van kortsluiting, van gebrekkige mmunicatie. Je praat al gauw over enheid, duidelijkheid, meedenken en Blspraak; maar het is niet zo eenvou- l dat in praktijk te brengen. Met goe- 'Twil kom je een eind (mits die goede 1 van twee kanten komt) maar goede Hl alleen is niet genoeg. Democratise- ïg eist tijd en moeite. Veel tijd en el moeite. Waar haal je tijd en moeite ndaan, als je in tijdnood zit en tobt et overbelasting? In 1971 zijn we begonnen met hoor- .tingen en met een voorlichtingsru- ïek in de krant. Bestuurders en amb- laren hebben zich daarmee een schep tra werk op de hals gehaald; het lijkt goed besteed, al kan er nog wel iets :hfrbeterd worden. Het is niet voldoen- een nieuw middel te gebruiken; het at erom dat je het zo goed mogelijk bruikt, d.w.z. zodanig dat het doel _reikt wordt. |||lE>at doel is tweeledig. In de eerste aats willen de kiezers laten zien, waar gekozenen mee bezig zijn; zodat u e gekozenen (en de niet gekozen bur- meester) aan hun jas kunt trekken hun besluiten u niet bevallen. In de eede plaats willen we kennis nemen n uw reakties; want besturen is af- ïgen en oordelen. Afwegen van het gemeen belang tegen persoonlijke be ugen en groepsbelangen; oordelen er moeilijke vragen. dat oordelen en afwegen blijft de taak van de overheid; met name; van de verantwoordelijke bestuurders. RECHTZETTING Laat ik na dit misschien wat theo retisch klinkende vertoog snel de schoen aantrekken die mij past. Gere zen misverstand ruim je niet op met goede voornemens; je kunt beter recht zetten wat kromgetrokken is. 't Zijn gewoonlijk niet de onbelang rijkste onderwerpen, die tot misver stand aanleiding geven. In 1971 waren het de dijkbescherming, het landschap en de woningbouw. In de gemeenteraad zijn vragen ge steld over het gebruik van plastic zak ken voor de dijkwacht en over de be strijding van het perevuur. Een onder zoek werd toegezegd, maar het resul taat daarvan is niet in het openbaar meegedeeld. Wellicht zijn daardoor het Waterschap en Staatsbosbeheer onver diend in opspraak gekomen; dat spijt mij. Meegedeeld had moeten worden: 1. het Waterschap heeft een proef geno men met een partij plastic zakken, op advies van de Unie van Water schappen; ik heb niet de indruk ge kregen dat dijkgraaf en heemraden daardoor de veiligheid in gevaar hebben gebracht of anderszins te kortgeschoten zijn; 2. het personeel van Staatsbosbeheer heeft geheel volgens zijn instructies maatregelen genomen ter bestrijding en voorkoming van perevuur; er is mij verzekerd dat men bij het rooien van besmette meidoorns met verder is gegaan dan strikt onvermijdelijk was. aktie de keus van mijn voorbeeld be paald; maar geen ogenblik heb ik de opzet gehad, die bewoners als „slecht rekenend" en als „lawaaimakend" te bestempelen; ook niet de opzet een me ning te geven over hun protest. Duide lijk onzorgvuldigheid aan mijn kant, waarvoor ik de betrokkenen hiermee mijn verontschuldigingen aanbied. Wie meent, dat ik na deze schuldbe lijdenis het nieuwe jaar zorgeloos in ga, heeft het mis. Want er is nog veel meer dat 1971 onbevredigend maakt. Waar schijnlijk denken sommigen nu aan de autorally, maar daar moet ik over zwij gen, in afwachting van de volgende dis cussie in de gemeenteraad. Nee, ik denk niet aan bepaalde onderwerpen. Het gaat mij om Texel als geheel. ZANDBANKEN Je kunt ons eiland vergelijken met een reusachtige motorkotter, 1000 maal 23 m. lang, die 's zomers 1000 maal 30 passagiers aan boord heeft. In 1968 ben ik niet op een rijdende tram, maar op een varende boot ge sprongen; een boot die bij laag water tussen de zandbanken door moest zien te komen. Bij laag water, want de geld middelen vloeiden traag. Tussen de zandbanken, want overal lagen zo scheen het problemen, die zich niet opzij lieten schuiven. ZWART-WIT BEELD Iets in-gewikkelder is het gesteld met de woningbouwzaken. Ter gelegenheid van 't 25-j. bestaan van de Woningbouwver eniging Texel heb ik de situatie van 1971 vergeleken met de situatie van 25 jaar geleden. Mijn bedoeling was, te on- Maar daar stond één ding tegenover: er was een vaste koers, een gemeen schappelijke richting. Waar wilde men heen? Dat kwam in het kort hierop neer: houd het agrarische bedrijf bij de tijd geef de visserij meer ruimte Bestuurders en ambtenaren zijn ge- Dne mensen, die fouten kunnen ma- n. Zij kunnen niet iedereen tevreden ellen, maar hebben er een hekel aan, nand zonder noodzaak nadeel te be rgen Zij moeten zelf beschikken er parate kennis en deskundigheid, aar ze zijn niet alwetend en profiteren is graag van het inzicht en de be- vaamheid van anderen. Die anderen mogen gerust buiten ïxel wonen. Het zou onaardig zijn, al en de hulp en de bestedingen van de erkanters te aanvaarden, maar hun rdeel in het Marsdiep te gooien. Nogiets: inzicht en bekwaamheid zijn sitieve eigenschappen. Wie ze bezit yi lpt de overheid door te spreken (of schrijven) want hij verruimt het ge- I' :htsveld en draagt hierdoor bij tot ist oordelen en juist afwegen. Maar Martien van de Wetering wenst U een voorspoedig 1972 uiuisiuuiiiininnniiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiMiiiiiiuuiiiiuiuiiüI maak een slippertje in 't havenrestaurant zie pagina 3 Nieuwjaarsavond gezellig uit in ,,'t Galjoen", bij kaarslicht. Geopend tot 3.00 uur. Wij wensen jong en oud een voorspoedig 1972. Fam. P. Saai

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1