,Ik nam het leed van anderen mee naar huis NIEUWJAARS VERKOOP ik r Jubilerende adjudant J. Gulmans Ook een voorspoedig nieuwjaar voor 23 nieuwe aandeelhouders in de m N.V. Exploitatie Maatschappij De Krim KWALITEIT - LAGE PRIJZEN GRATIS Groeiend Geld-zegels vanaf 98 per pak 3palt 100 VITELLA ,uw PE DE, Den Burg G. DE JONG,Oosterend oc e Ja HERENJASSEN HERENKOSTUUMS JONGENSKOSTUUMS JONGENSCOLBERTS RIBBROEKEN le Vandaag hield adjudant J. Gulmans (59) open huis. Ieder die daartoe be hoefte gevoelde was welkom om hem te feliciteren met zijn 40-jarig ambts jubileum. Het werd een feest in niet- officiële sfeer. Plechtiger en formeler zal het ongetwijfeld aan het eind van deze maand toegaan als adjudant Gul mans 60 jaar is geworden en dan „func tioneel leeftijdsontslag" krijgt. Het voor recht om vijf jaar voor de pensioenge rechtigde leeftijd op de lauweren te gaan rusten heeft een politieman omdat zijn beroep als „bijzonder slijtend" wordt beschouwd; voor adjudant Gul mans, sinds 18 jaar commandant van de groep Texel van de Rijkspolitie geldt dat in het bijzonder want hij heeft het lang niet altijd gemakkelijk gehad. Minder dan anderen was hij in staat de problemen en tragedies waarmee hij beroepshalve te maken had van zich af te zetten. Bij de uitoefening van zijn werk ging hij verder dan verplicht was. Als er sprake was van een delinquent, van een wetsovertreder, bleef het niet bij verba liseren c.q. arresteren maar verdiepte hij zich in de achtergronden die het ge drag van de betrokkene verklaarde. Hij stuitte dan op allermiserabelste toe standen waarvan hij dan 's nachts geen oog dicht deed, al had hij menigmaal de voldoening dat het door hem verza melde materiaal later bij de rechtzit ting goed van pas kwam. Maar toch was het telkens meenemen van geestelijke last slopend. Soms bezweek hij er on der en was voor een tijdje uitgescha keld; een slepende maagkwaal is aan de spanningen van zijn beroep niet vreemd. Zijn welgemeende interesse voor een andermans problemen maakt adjudant Gulmans tot het tegengestel de van een autoritaire bullebak en dat verklaart de populariteit die hij op het gemoedelijke Texel algemeen geniet. Gemoedelijk De sfeer van gemoedelijkheid is ook duidelijk aanwezig in de huiskamer van de familie Gulmans aan de Bernhard- laan. Temidden van een enigszins rom melige omgeving („Ik heb geen show- ïnterieurtje!") zit de adjudant temidden van geluidsbanden en bandrecorders. Een grote zwarte miauwende kat springt hem op de schouders en ver dwijnt even later in een doos waarin een andere poes blijkt te zitten. Me vrouw Gulmans, bedrijvig en gezellig, draagt koffie aan voor ons en warme melk voor haar man. En als we een uurtje hebben zitten praten komt ook de sherryfles op tafel, want we zijn te voet naar de Bernhardlaan gekomen en tenslotte staat fuctioneel leeftijdsont slag niet gelijk aan een begrafenis. Adjudant J. Gulmans ,,Blij dat ik het gehaald heb" Natuurlijk blikken we terug in het verleden. Op 4 januari 1932 startte de 40-jarige carrierre toen de heer Gul mans bij de cavalerie kwam. Als 12-ja- rige was hij van school gekomen. Zelf studie was nodig om onderofficier bij de cavalerie te kunnen worden. Het had destijds overigens weinig gescheeld of Jan Gulmans had getekend voor de koloniale reserve, want in de crisisjaren had je veel over voor een vaste baan. Hij zag er op het laatste moment van af omdat zijn ouders bezwaar maakten. Van de drie kinderen was hij de enige zoon. Hij liet zich leiden door zijn ge voel, zoals later nog zo vaak zou ge beuren. Zo kreeg hij als pas geslaagd onderofficier eens te maken met een man die zijn broer zeer ernstig had mis handeld. Na wat praten kwam voor hem vast te staan dat niet deze man maar de mishandelde broer de geeste lijke terrorist was die nu slachtoffer van zijn eigen getreiter was geworden. Ook heeft hij eens een soldaat in be scherming moeten nemen tegen de woedende burgerij. De man had echt per ongeluk een kind doodge schoten. Deze maar ook reeksen minder spectaculaire zaken trok hij zich altijd persoonlijk aan. ,,Ik heb 't me moeilijk gemaakt omdat ik het leed van anderen op mijn schouders nam", zegt hij, maar met voldoening voegt hij eraan toe dat hij nu toch zijn zestigste levensjaar haalt, iets dat vele van zijn collega's niet hebben mogen beleven. Record Voldoening geeft het hem ook dat hij 21 jaar lang groepscommandant is ge weest, waarvan 18 jaar op Texel. Dat is waarschijnlijk een record. Hij werd 't al op zijn 39e. „Ik had personeel met kleinkinderen". Mensen die in Friesland zijn geboren en elders een carrière opbouwen keren vaak na pensionering naar hun heiteland terug. Niet echter adjudant Gulmans. „Een hoop Friezen zullen er misschien verontwaardigd over zijn, maar ik verlang totaal niet terug naar Friesland. Wel naar Drente, waar ik mijn carrièrre ben begonnen en waar ik mijn vrouw heb ontmoet". 'Dus terug naar Drente? „Toch niet. De binding met Texel wint het van de heimwee naar Drente. Toen ik hier kwam was ik van plan niet langer dan vijf jaar te blijven. Avonden zou je met adjudant Gul mans kunnen praten over alles wat in de afgelopen jaren is gebeurd, zowel goede als kwade dingen. Het grootste probleem waarmee de Texelse politie kampt is gebrek aan mankracht. Toen de adjudant op Texel kwam kon hij be schikken over negen man personeel. Sindsdien heeft het toerisme zich stor menderhand ontwikkeld maar het per- soneelscorps is slechts met één man VVV/U' aan Ultra bullao f«reiilwee*0*eld d* rtdthlt DE ANTI-RALLY-AKTIE We hebben een verheugend aantal positieve reakties gehad op de vorige week gestarte anti-rally-aktie. Omdat ook de provinciale pers er aandacht aan had besteed kwamen de instemmende geluiden ook van het vasteland. De tele foon ((02220) 2702) heeft vooral in de eerste dagen niet stilgestaan. Velen zei den dat zij van de plannen voor de rally hadden kennis genomen en dat zij stom verbaasd waren dat voor zoiets toe stemming kon worden verleend. Nota bene in deze tijd, nu ieder zich het hoofd breekt over de problemen die de auto's oproepen ten aanzien van het leefmilieu. Het waren vooral mensen die regelmatig hun vakantie op Texel doorbrachten, die protest aantekenden. Sommigen boden aan in eigen familie kring of bedrijf handtekeningen tegen de rally te verzamelen en deze naar het gemeentebestuur te zenden. Ook verna men wij het aanbod van iemand die al le auto's van zijn bedrijf van een anti- rally-poster wilde voorzien. We vonden het wel flauw dat sommigen opbelden maar onmiddellijk de hoorn weer neer legden nadat zij contact kregen. Blijk baar wilden zij alleen maar weten om wiens telefoonnummer het ging. Daar van hebben we overigens nooit een ge heim willen maken: het nummer is dat van de heer N. Welboren, De Ruijter- straat 135, Oudeschild. Het ziet er naar uit dat de media ook aandacht aan de strijd zullen schenken. Gisteren gebeur- he al door de radiorubriek „Dingen van de dag". In minder dan geen tijd waren de 250 posters „uitverkocht". We heb ben er inmiddels 500 laten bijmaken en deze zijn nu verkrijgbaar op de volgen de adressen: Den Burg: Lemstra, We verstraat 45; Oosterend: C. Ellen, Oos terstraat 5; De Waal: M. A. Binsbergen, Langewaal 2; Den Hoorn: D. Welboren, Diek 11; De Cocksdorp: C. Zuidema Kikkertstraat 5; De Koog: C. de Boer.jr Kamerstraat 17; Oudeschild: N. Welbo ren, De Ruijterstraat 135. De aktiegroep uitgebreid.... Het is ook veel moeilij ker in de zomerperiode gedetacheerden aan te trekken. Als gevolg van te wei nig mankracht komt tegenwoordig van de normale surveillance weinig terecht. Er is veel direkt aktiewerk. Drankmisbruik De ontwikkeling van de criminaliteit op Texel is niet verontrustend, maar het drankmisbruik baart wel zorgen. Beschonken achter het stuur zitten wordt nog altijd niet als een misdaad beschouwd, behalve als het verkeerd afloopt. „Er zou veel verbeteren als de houding van het publiek verandert. We hebben herhaaldelijk meegemaakt dat we een dronken chauffeur niet konden pakken omdat hij de tip had gekregen dat de politie hem opwachtte. Het zou normaal moeten zijn dat de gewone man voorkomt dat een beschonkene in zijn wagen stapt, bijv. door het sleu teltje weg te nemen of de politie te waarschuwen zodat hij kan worden op gevangen, maar dat gebeurt hoogst zel den. Toch hebben we al van heel wat Texelaars het rijbewijs ingenomen we gens rijden onder invloed. Ik vind wel dat de rechtbank strenger zou moeten straffen. Inbeslagname van het rijbe wijs gedurende langere tijd is het enige wat indruk maakt; een geldboete haalt weinig uit". Prettig is het dat geweld- delicten op Texel zeldzaam zijn. Nooit heeft adjudant Gulmans iets te maken gehad met bankovervallen, moord of kindermishandeling. Een gevaar voor het morele peil op het eiland acht hij de jaarlijkse golf van personeel van el ders dat in de recreatiebedrijven komt werken. Daar blijken veel lieden van minder allooi bij te zijn. Graag zou hij zien dat de toeristische situatie zodanig verandert dat meer werk met eigen krachten kan worden gedaan. De top drukte zou moeten worden opgevangen door een soort „Open toeristenhulp". Sleep-in De adjudant heeft meer meningen. Hij vindt bijvoorbeeld dat op Texel zo spoedig mogelijk een „sleep-in" moet worden toegestaan, een eenvoudige overnachtingsgelegenheid voor jongelui die anders in de open lucht of klande- stien in boeten e.d. bivakkeren. Hij is ook niet tegen de autorally; hij kan zich niet voorstellen dat Texel daarvan schade zal ondervinden. „De ravage die de toeristen aanrichten is veel erger; dit gebeurt tenminste gecontroleerd". En wat gaat de adjudant in zijn vrije tijd doen? „In 't begin zal het moeilijk zijn want ik ben met mijn werk ver groeid geraakt. Ik houd van muziek en heb nu volop de tijd voor mijn opname hobby. Ook kan ik wandelen zoveel als ik wil. Ik ben gek op strandwandelen, maar ik deed het zelden omdat de men sen gezegd zouden hebben: kijk de ad judant loopt te jutten. Ook vissen staat op het vrijetijdsprogramma. Een innige wens van adjudant Gulmans is nog eens een grote cruise te maken. Zijn zoons Tjip en Bert varen beiden en hij is een beetje jaloers op hen. Maar in ieder ge val: voorlopig zal adjudant b.d. Gul mans zich niet vervelen. SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend UITSLAGEN W.Waard-Oosterend 1—0 W.WAARD-OOSTEREND 1—0 Een met een aantal invallers spelend Oosterend kon het tegen koploper Wie- ringerwaard niet bolwerken en moest met een kleine 10 nederlaag genoe gen nemen. Hoewel Wieringerwaard gedurende de gehele wedstrijd sterker was, maakte de SVO-verdediging met Terwindt weer in het centrum, een sterke indruk en wist de stand tot de rust op 00 te houden, mede doordat de Wieringerwaard-voorwaartsen er barmelijk slecht schoten en was er eens een bal op doel, dan stond daar altijd de uitstekend keepende Koning. Aan vallend moest Oosterend het hoofdzake lijk van W. Keijser en Schaatsenberg hebben, die hoewel hardwerkend niet opgewassen waren tegen de stevig en resoluut ingrijpende Wieringerwaard- verdediging. Na de rust een nog feller Wieringer waard dat met grote inzet een doelpunt trachtte te forceren. Van die inzet werd keeper Koning het slachtoffer, want bij een corner raakte hij zodanig gebles seerd, dat hij moest uitvallen. Klaas de Vries stapte onder de lat en met 10 man ging men verder. Hoewel men lang stand wist te houden en De Vries een paar keer goed ingreep, kon men toch niet verhinderen dat de Wieringer- waard-midvoor, een kwartier voor tijd, met een onhoudbaar schot z'n ploeg de leiding wist te geven. Oosterend pro beerde de bakens wel te verzetten. Zo waren Raven en Keijser dicht bij een treffer maar het ontbrak hen net aan dat kleine beetje geluk, zodat Wierin gerwaard verdiend de punten binnen haalde. In het eerste uur van 1972 ging van ons heen na een langdurig lijden onze geliefde zuster en schoonzuster Adriana Paulina Kuyper, echtgenote van K. Kikkert, op de leeftijd van 71 jaar. A. Voigt-Kuyper T. Huisman- Kuyper T. Huisman M. Boon-Kuyper P. S. Kuyper C. v. Holk-Drijver Texel, 1 januari 1972. TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,80, elke regel meer ƒ0,60. Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te worden voldaan. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de Boekhandel) en onder nummer ƒ1,25 meer. Al les inclusief 4°/o BTW. Voor eieren Gravenstr. 20. Altijd vers altijd goedkoop Merkbenzine voor witte prijs. Dros' Smederij Dierland C 42 Volop handappels. M Huisman, „De Veen", tel. (02220) 2203 Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon. Vamor ge- dipl., tel. (02230) 13252. Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier- land, telefoon (02225) 297 Voor gebruikte en on geregelde meubelen J Jongedijk, Schilderend 60, tel. (02220) 2777 pillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ H (die zich op 30 en 31 december nog hebben 1 aangemeld; hartelijk welkom 1 Het totaal aantal aandeelhouders in de 1 E.M.K. bedraagt thans 286 ÜP 1 it< lii kk Ibi ei tri ril ca ae' W 1 e* s— |?al IP- lPrt Itia In verband met de enorme groei bestaat nog slechts een beperkte mogelijkheid om aande len te verkrijgen. TOT NADER ORDER ZIJN NOG AANDE LEN VERKRIJGBAAR, tegen 'n storting van 40% (van ƒ500,dus ƒ200,per gewoon aandeel. =boi ii i Belangrijke mededeling voor onze aandeel- =pg houders van het eerste uur: Zoals u bekend is, kan iedere houder van tien jj, gewone aandelen recht doen gelden op één |jj prioriteitsaandeel. Indien u van deze moge- lijkheid gebruik wilt maken, dan wordt het i' NU de tijd! Na 1 februari 1972 kan de Direk- g tie u niet meer garanderen dat nog voldoende =kvt gewone aandelen beschikbaar zijn, om het vereiste aantal van tien aandelen te verkrij gen. illlillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllliiliiiiiiiiillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll bc S.V. De Koog wenst al haar leden en donateurs een voorspoedig en sportief 1972 KOEKJES naar keus 1 G.G.-zegel GRATIS Bij 1 pond koffie van 355 nu 334 1 kg suiker voor 1,00 1 grote baal fiC vruchtenhagelslag 1 G.G.-zegel GRATIS 1 liter prima 7Q AFWAS K* 1 G.G.-zegel GRATIS 1 fles IJK LIMONADE 1 3 G.G.-zegels GRATIS 1 G.G.-zegel GRATIS Bij 1 Gelderse worst en 1 pak zuurkool 2 G.G.-zegels GRATIS 2 literflessen 1QQ SINAS IW 1 G.G.-zegel GRATIS 200 gram 14C BONBONS 1 G.G.-zegel GRATIS Be Ja Di xie ZIE DE ETALAGES 129,— 99,— 30,— 15,— 20,- 25,— 20,— 15,— 69,- 59,- 25,- 10,- 15,- textielhuis WEVERSTRAAT li a d Buil |Ver: zo 'te i

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2