Vissers moeten uitwijken voor transport drinkwaterfabriek Wf? 5 O Combinatie moet in herfst proefdraaien m m m m m n m m m 1 Wat is een stichting? Contact Natuurbescherming in geweer tegen autorally Rally-organisatoren bespreken situatie met B en W Damprobleem af~~S m m m J§ gp H J I p p n§ it 1 ÉH H III SÉ H n H H Voor Von Sion-middag voor bejaarden gaat niet door Trainingsdag voor jeugdleiders Wintervoordeel bij woningverbetering Muziekschool geeft weer cursussen voor volwassenen Ongelukkigerwijze arriveert het transport van de zeewater-ontziltings- installatie precies in het weekend in Oudeschild. Omdat het drijvend en andere materieel, dat bij het vervoer en het afladen is ingeschakeld vrij veel ruimte in beslag neemt, is via Rijkswaterstaat aan de huisvarende vissers het verzoek gedaan voor een deel uit te wijken naar een andere haven. Bovenstaand feit is overigens slechts een schoonheidsfoutje bij de overigens zeer vlotte uitvoering van de werken bij Oudeschild. Vooral dank zij het zeer gunstige weer van de afgelopen maan den, blijft men met gemak op schema. Ir. O. Wijnstra, die voor het ingenieurs bureau Tebhin het toezicht heeft op de bouw van de combinatie elektriciteits- centrale-waterfabriek, vertelde ons gisterochtend tijdens een persconferen tie op de bouwplaats, dat onder meer normale weersomstandigheden er ze ker al 15 onwerkbare dagen zouden zijn geweest. Geheel volgens plan kan na de voorbereidende bouwwerkzaam heden maandag worden begonnen met de mechanische montage. Vanavond ar riveren reeds alle onderdelen voor de ontziltingsinstallatie in de haven en in de week na 17 januari komen uit En geland de turbines en generatoren voor de elektriciteitscentrale. Het centrale gebouw is momenteel praktisch dicht; de fundering voor de ontziltingsinstal latie is gereed. Vertraging bij de toelevering behoeft niet meer te worden gevreesd. 95°/o van alle benodigde onderdelen is momen teel direkt voor montage beschikbaar. In de eerste week van april zullen de instrumenten zijn geplaatst en zal het elektriciteitswerk worden voltooid. In middels wordt uiteraard hard doorge werkt aan de inlaatsluis en het pomp station. Eind juli zal worden begonnen met het testen van de verschillende on derdelen van het project. Begin okto ber zal de elektriciteitscentrale zijn eerste stroom opwekken en kort daar- Dinsdagmiddag 12 januari, om 2 uur 's middags zullen de heren B. de Jong en P. Nortier, van de Stichting Auto sport Promotions met B. en W. de moei lijkheden bespreken die zijn ontstaan rond de in september te houden Texel- rally. Bij het gesprek zullen ook verte genwoordigers aanwezig zijn van Staatsbosbeheer, Rijkswaterstaat, poli tie en anderen die bij de kwestie be trokken zijn. De heer Nortier vertelde ons ervan overtuigd te zijn dat de op Texel heer sende ongerustheid het gevolg is van misverstanden die door goede voorlich ting van de zijde van Autosport Promo tions uit de weg kunnen worden ge ruimd. De heer Nortier heeft de burge meester gevraagd een gesprek te willen arrangeren tussen vertegenwoordigers van de tegenstanders en Autosport Pro motions. Mogelijk zal dit aansluitend op de bespreking ten raadhuize gebeu ren. Men hoopt de opposanten ervan te overtuigen dat de rally een uiterst gedisciplineerd gebeuren gaat worden, waarbij geen schade wordt aangericht en waarbij publiek zal worden geweerd. De heer Nortier noemde het aantal an- ti-reakties „ontstellend". Met name de aan het gemeentebestuur gezonden brieven van allerlei mensen uit het land tonen aan dat men over het algemeen geen flauw benul heeft van wat een autorally inhoudt. Het volgende probleem dat van de hand van C. Dijker geplaatst wordt, is er een met een verrassende zettenreeks, waaruit een gewonnen eindspel ont staat. Het is de moeite waard om van dit eindspel de winst te onderzoeken. A 88 Wit; 36-31; 32-28; 35-30; 24x2; 2:46; 14x34; 23x41; 26x28; 34x25. Gehoorapparatenservice op Texel ELECTROHUIS op zal ook het eerste water van de ont- zilter worden geproduceerd. Per 31 de cember zal de combinatie aan de TEM worden overgedragen. Tweede Zoals bekend is de Texelse waterfa- briek de tweede in Nederland, althans de tweede fabriek die drinkwater pro duceert. De eerste werd gebouwd in Terneuzen; deze is veel groter en pro duceert een tien maal zo grote hoeveel heid Na ingebruikneming van de wa- terfabriek zal de hoeveelheid aan de duinen onttrokken water kunnen wor- Wegens onvoldoende belangstelling zal het Von Sion-programma dat zater dagmiddag a.s. aan de bejaarden zou worden aangeboden niet doorgaan. Van heel Texel had zich slechts een vijftig tal belangstellenden gemeld. De bejaar den zijn echter van harte welkom bij het avondprogramma, eveneens in de Burgemeester De Koninghal, aanvang 20.00 uur. den teruggebracht van 700.000 m3 naar de verantwoorde hoeveelheid van 450.000 m3. Ir. Wijnstra kon ons niet met zekerheid vertellen of de waterfa- briek het hele jaar zal werken of al leen tijdens de zomerperiode. Wel staat vast dat het door de fabriek afgelever de en om smaak gebrachte water een hardheid van 2Vfe graden DH zal heb ben.. Het zal dus zeer zacht water zijn, dat echter met het zeer harde leiding water zal worden gemengd. De hard heid van het water dat bij de Texelse huisvrouwen uit de kraan komt zal uit eindelijk afhangen van de mengverhou- dmg. Dit is overigens een zaak van het PWN en niet voor TEBHIN. Feit is dat de bouwwerkzaamheden bij Oudeschild aan heel wat Texelse handen werk ge ven. Om die reden is de gebruikelijke winterwerkloosheid in de bouw momen teel minder ernstig dan gewoonlijk. Op zaterdag 15 januari van 10.00 tot 16.00 uur wordt in het jeugdhonk, van de Doopsgezinde kerk, Den Burg, de tweede trainingsdag gehouden voor hen die mee willen helpen in de (be)gelei- ding van jeugdgroepen van 12 tot 15 jaar. Deze trainingsdag staat voor ieder open. Op zaterdag 15 januari zal toneel, pantomime etc. aan de orde komen, ter wijl het gesprek zal gaan over zin en betekenis van het jeugdwerk in deze tijd. De vorige keer was het samenstel len van het programma het onderwerp van gesprek. Kosten van de trainings dag ƒ2,50. Opgaven worden ingewacht aan de Hervormde of Doopsgezinde pa storie in Den Burg. Een rechtspersoon is al wat buiten de mens door het recht wordt erkend als drager van eigen rechten en verplich tingen. Het verschil tussen beide categorieën is duidelijk. De mens heeft zowel een stoffelijk als een geestelijk bestaan; de rechtspersoon heeft geen stoffelijke exi stentie: we kunnen haar niet zien; ze is niet voor zintuigelijke waarneming vatbaar doch alleen object van ons den ken. De mens heeft reeds van nature rechtspersoonlijkheid, doch de rechts persoon is een creatie van het recht; zij zou niet bestaan als de wet het niet be paalde. Handelsbevoegdheid In sommige opzichten staan mensen en rechtspersonen voor het recht gelijk, bijv. beiden kunnen eigendom en ande re zakelijke rechten hebben, zij kunnen overeenkomsten sluiten, van iemand erven, procederen, enz., in het kort ge zegd; ongeveer het gehele vermogens recht is op beiden van toepassing. Er zijn echter ook belangrijke ver schilpunten, die in hoofdzaak gelegen zijn op het terrein van het familierecht. Een rechtspersoon kan natuurlijk geen huwelijk sluiten, kan geen ouderlijke macht hebben, zij kan geen curator over een curandus zijn, maar zij kan wèl voogd zijn. Over de handelsbevoegdheid van de rechtspersonen bestaat verschil van me ning. De een stelt de rechtspersoon ge lijk met een minderjarige. Zij mist dan handelingsbevoegdheid; het bestuur vertegenwoordigt de rechtspersoon, zo als de voogd de minderjarige vertegen woordigt. Anderen zijn van oordeel dat de rechtspersoon zelf handelt en wel door middel van haar orgaan: het be stuur. Meestal wordt de laatste mening gehuldigd. Verklaring We onderscheiden de volgende rechts personen 1. publiekrechtelijke lichamen, zoals de staat, de provincie, de gemeente, het waterschap enz. 2. privaatrechtelijke lichamen, verdeeld in a. stichtingen; b. corporaties of verenigingen van personen, die kunnen hebben 1. een economisch doel; 2. een ideëel doel. De publiekrechtelijke lichamen ont staan krachtens wettelijke voorschrif ten. Hun bestaan is noodzakelijk, ter wijl zij op publiekrechtelijk terrein een funktie te vervullen hebben. De privaatrechtelijke lichamen ont staan ingevolge particulier initiatief, al is soms voor de oprichting een goedkeu ring of een verklaring van geen be zwaar van de overheid nodig. Zij spe len alleen een rol op privaatrechtelijk terrein. Stichtingen Stichtingen hebben pas tamelijk re cent een wettelijke regeling gekregen, namelijk in de Wet op de stichtingen van 31 mei 1956, welke wet op 1 janu ari 1957 in werking as getreden. Deze wet is niet van toepassing op instellin gen die onder de Algemene Bijstands wet vallen, op rechtspersoonlijkheid be zittende fondsen overeenkomstig de Pensioen- en Spaarfondsenwet en op het notarieel pensioenfonds. Tengevolge van de wijziging van de Wet op de stichtingen in 1963 vallen overheidsstichtingen thans wèl onder de wet, terwijl de wet van toepassing kan worden verklaard op kerkelijke stichtingen. De stichting wordt in artikel 1 van de wet omschreven als „een door een rechtshandeling in het leven geroepen Het rijkssubsidie voor verbetering van woningen en woonbuurten zal met 20°/o worden verhoogd voor werkzaamheden die worden uitgevoerd binnen de perio de 1 december 1971 tot 1 maart 1972. De minister van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening, drs. B. J. Udink, heeft tot deze maatregel besloten om de werkgelegenheid in het voor de bouw nijverheid ongunstige winterseizoen te bevorderen. Om voor het extra subsidie in aanmerking te kunnen komen is als voorwaarde gesteld dat de werkzaamhe den in de normale werkuren worden uitgevoerd door werknemers in dienst van bouwvakpatroons of door bouw vakpatroons zelf. Bij het indienen van een aanvrage dient een getekende ver klaring te worden overgelegd waaruit blijkt dat aan die voorwaarde zal wor den voldaan. Het rijksaandeel in het subsidie zal met 20% worden verhoogd. Aan de gemeenten wordt overgelaten of zij hun aandeel 1/5 van het totaal eveneens met 20% willen verhogen. Voor werkzaamheden die gedeeltelijk in vrije tijd zijn uitgevoerd kan de ver hoogde bijdrage niet worden toegekend. In deze gevallen blijft toekenning van de normale bijdrage wel mogelijk. Op een nog nader te bepalen datun tegen het eind van deze maand zullei3 onder auspieciën van de muziekschoo Texel weer cursussen voor volwassenei worden gegeven. Het is de bedoeling zi wel een cursus voor beginners als voo gevorderden te organiseren. Per cursu moeten er dan wel ongeveer 20 deelne mers zijn. Van beginners wordt aange nomen dat zij geen enkele muzikal vooropleiding hebben genoten. Het les rooster vermeldt daarom o.m. noten le|—i zen, muziek beluisterenen rhytmiek. Bij de gevorderden wordt de reed zs opgedane kennis verder uitgediept. ng e' De cursus wordt gegeven door d heer F. Kassenaar en duurt drie maan den bij één lesavond van twee uur pe week. De kosten bedragen 25,pe persoon. Besloten is de eerste les o een donderdagavond te houden. Daarn zal in onderling overleg worden uitge maakt welke lesavond voor de meest cursisten het beste schikt. Opgave, liefs zo spoedig mogelijk, bij het bureau Cu turele Zaken, raadhuis, tel. 3041. rechtspersoon, welke geen leden kent en beoogt met een daartoe bestemd ver mogen een bepaald doel te verwezelij- ken". Met betrekking tot de oprichting wordt in artikel 3 onderscheid gemaakt tussen oprichting onder de levenden en na de dood. Onder de levenden is een notariële akte vereist. Na de dood is een openbaar testament nodig. Onder openbaar testament wordt hier verstaan een testament dat ten overstaan van een notaris tot stand is gekomen. De oprichting van een stichting in een an der testament wordt behandeld als een aan de erfgenamen opgelegde verplich ting om (bij notariële akte) een stich ting op te richten. De oprichting onder de levenden kan geschieden door één of meer personen. De oprichting bij testa ment geschiedt steeds door één persoon. Bestuur Het vermogen waarvan in artikel 1 wordt gesproken, moet in de oprich tingsakte nader worden omschreven. Bovendien moet de oprichtingsakte ook bevatten de statuten, d.i. dus de rege ling van de organisatie van de stich ting. Ten minste moet daarin worden opgenomen: a. de naam der stichting, waarvan het woord „stichting" deel moet uitmaken, b. het doel der stichting c. de wijze van benoeming der bestuur ders. Is aan deze minimale eisen voldaan, dan is een stichting in het leven geroe pen De organisatie van het bestuur vereist nog bijzondere aandacht. Meest al wordt het namelijk zó geregeld dat het bestuur zich zelf aanvult. Dit kan bijv. op de volgende wijze geschieden: de stichter benoemt voor de eerste maal drie bestuurders. Ieder be stuurslid krijgt het recht een opvolger aan te wijzen, die in funktie treedt als een bestuurslid overlijdt of bedankt. Heeft een bestuurslid van dit recht (van subrogatie) geen gebruik gemaakt, dan zullen de overige bestuursleden een nieuw lid naast zich benoemen. Op die wijze blijft het bestuur steeds voltallig. De oprichter kan zich bij de oprich- tingsaktie het recht voorbehouden om zo lang hij leeft zelf in een vakature, door benoeming van een nieuw be stuurslid, te voorzien. Omzetting Voor het voortbestaan van een stich ting is o.m. van belang dat de stichting geen leden kent en dat het doel niet is het doen van uitkeringen aan de op richters) of aan hen, die deel uitmaken van haar organen. Ook uitkeringen aan derden zijn niet helemaal vrijgelaten. Dergelijke uitkeringen moeten namelijk een ideele of sociale strekking hebben. Komt het voortbestaan van een stich ting door de hiervoor genoemde rede nen in gevaar dan kan het bestuur met goedvinden van de rechtbank de stich ting omzetten dn een naamloze vennoot schap of een vereniging. In het algemeen kunnen de statuten slechts worden gewijzigd indien zijzelf daartoe de mogelijkheid openen. De wijziging moet bij notariële akte tot stand komen. Een aantal gegevens betreffende de stichting moet worden gepubliceerd in een daartoe bestemd openbaar centraal register. Wordt niet gezorgd voor een eerste inschrijving, dan zijn de bestuur ders voor hetgeen zij voor de stichting verrichten, hoofdelijk aansprakelijk naast de stichting. Het toezicht op het bestuur kan in de statuten worden geregeld, maar daarnaast kan ook het Openbaar Mini sterie aan het bestuur inlichtingen vra gen en een bestuurder voor dragen voor ontslag door de rechtbank. „Het hele idee van een autorally op een van de Waddeneilanden is in strijd met het karakter van deze eilanden. Een „wereldprimeur" als deze zal Texel slechts schade toebrengen omdat ook dit eiland zijn charme juist vindt in vrijwel statische faktoren als natuur-, rust- en stiltegebied met een rijk aan biologisch leven. Uitbreiding van dor pen, wegenaanleg, ongebreideld auto verkeer, autorally's enz komen daarme de altijd in strijd", aldus het Contact Natuurbescherming Noordholland in een schrijven aan gemeentebestuur en gemeenteraad van Texel. Het Contact natuurbescherming, een overkoepelend orgaan waarbij ruim 30 verenigingen met een gezamenlijk ledental van 12.000 zijn aangesloten schrijft grote bezwaren te hebben tegen het verlenen van toe stemming voor de rally. Blijkbaar niet zeker wetende dat deze toestemming al is gegeven, wordt gevraagd: „Wij ver zoeken u zeer dringend uw toestem ming aan deze rally te onthouden. Dit geld ook voor het geval er inmiddels wel toestemming verleend zou zijn. Ge zien de voor september 1972 te houden rally is er naar onze mening nog alle gelegenheid een eventueel verleende vergunning in te trekken". Het Contact Natuurbescherming ar gumenteert als volgt; „Wij namen kennis van de plannen die bij de Stichting Autosport Promo tions bestaat om in het najaar van 1972 op Texel een autorally te organiseren. Volgens ondermeer een publikaite in „Autovisie" van 26-11-1971 wordt voor dit soort rally's de voorkeur gegeven aan een korte maar hevige wedstrijd, en betreffende Texel maakt men dan de opmerking dat op dit Waddeneiland al les wordt aangetroffen voor een zware rally die in één middag kan worden verreden. Men noemt dan asfaltwegen, dijken, bos- en duinpaden, grasland en strand. Het merendeel van het toekom stige wedstrijdgebied is normaliter voor gemotoriseerd vervoer afgesloten ter rein. In de Autorevue van 26-11-1971 wordt de verwachting uitgesproken dat in de zomer van 1972 verkenningstoch ten door toekomstige deelnemers aan deze Wereldprimeur zullen plaatsvin den". Onaangenaam „Het treft ons onaangenaam uit de pers te moeten vernemen dat instanties, die in het leven zijn geroepen om onze laatste natuurlijke terreinen te conser veren en doelmatig te beheren, in prin cipe geen bezwaar tegen een dergelijk plan hebben. Dat het gemeentebestuur van Texel deze mening ook zou zijn toe gedaan na kennis te hebben genomen van de overwegende bezwaren die niet alleen op Texel maar ook elders leven, willen wij vooralsnog niet aannemen. De Nederlandse Waddeneilanden staan bij honderdduizenden mensen be kend als een uniek natuurgebied, waar men zowel passief als aktief de heilza me werking van rust en stilte en de aanwezigheid van landschapsschoon en een rijk biologisch leven, op eigen wijze kan ervaren. Dergelijke gebieden zijn uiterst schaars geworden in Nederland, terwijl de behoefte dagelijks stijgt. De druk van buitenaf die op deze terrei nen inwerkt, is ook op Texel extreem zwaar. Het steeds toenemend aantal au to's brengt zoveel zorgen met zich mee, dat gemeentebesturen van verschillen de Waddeneilanden zich ernstig bera den op het treffen van maatregelen die het karakter van de eilanden veilig stellen. Dit beraad zal er zeker toe lei den dat het aantal auto's dat toegela ten kan worden tijdens het toeristensei zoen aan banden wordt gelegd. Beter zal zijn de toerist in principe te ver plichten zijn auto thuis te laten indien hij een Waddeneiland bezoekt. Alhoewel de plannen ten aanzien van de rally op Texel thans nog spreken over een 30-tal deelnemers, mag aange nomen worden dat voordien reeds ter reinkennis wordt opgedaan op bij voor keur soortgelijke terreinen als het uit eindelijke rallygebied. Dit terreinver- kennen zal niet alleen gebeuren door toekomstige deelnemers, maar zeker ook door personen die niet zullen deel nemen aan de officiële rally maar wel willen tonen ook tot een dergelijke prestatie in staat te zijn". „De aanwezigheid van gebieden di niet voor gemotoriseerd vervoer ope zijn gesteld, wordt door vele tiendu zenden (waaronder óók veel automob listen!) op hoge prijs gesteld. Toestel# ming tot rally-rijden in deze geslote gebieden ontkracht het verbod dat vor iedere andere automobilist geldt. Zwaar dient te wegen dat ook doe een beperkt aantal rally-rijders scha<j i wordt toegebracht aan de flora va bermen en ander terrein, een nadelig invloed op de fauna valt te vrezeijte Hierbij mag opgemerkt worden, d; juist tijdens een periode dat vele tier passeren tijdens hun reis naar zuideli duizenden vogels de Waddeneinlande ker streken, onnodige onrust won veroorzaakt. Omgewoelde paden, be: de men enz. zullen het gevolg zijn van ee jk dergelijke rally, waarbij nog niet g$2t sproken wordt over mogelijke veron reiniging door benzine of oiiereste danwel brandgevaar". WEEKENDDIENSTEN ARTSEN van zaterdagmorgen 8 uur tot maandagmorgen 8 uur Uitsluitend voor spoedgevallen Dokter COUTINHO, Den Burg, (02220) 2023. GROENE KRUIS van vrijdagavond 24.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. FORTGENS, Oosterend, tel. (0222 250. ■P< DIERENARTSEN ingaande vrijdagavond 6.00 uur to maandagmorgen 8.00 uur J. BEEKMAN, De Waal, telefoon (0222fco 2527. 7] 00 NOODSLACHTINGEN ti Voor noodslachtingen in de perioi oc 8 januari tot en met 14 januari 197 erj telefoon 2182, b.g.g. telefoon 2406. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt zi worden op het bureau verwacht op i tijden, dat hun eigen huisarts zittii )S heeft. Deze tijden zijn als volgt Dokter Seegers, dinsdag 14 decembi om 14.00 uur. Dokter Van Loon, woensdag 12 janu. van 13.00-15.00 uur. Dokter Coutinho, woensdag 12 janus d van 15.00-16.00 uur. R.K. KERKDIENSTEN weekend 8 en 9 januari 1972 Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag: 8.30 en 10.30 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur zondag: 9.15 uur Oosterend. zondag 10.45 uur Oudeschild: zaterdag 19.00 uur zondag 19.00 uur Den Hoorn: zondag 9.15 uur De Koog: zondag 10.30 uur PROTESTANTSE KERKDIENSTE> Zondag 9 januari 1972 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur ds. Mulder Bevestiging ambtsdragers De Cocksdorp 10.00 uur ds. J Papine Salm, van Castricum Den Hoorn 10.00 uur ds. Visser De Koog 10.00 uur gezamenlijke dieifn te De Waal. Zij, die geen vervppa hebben, worden verzocht zich op t(va] gen bij de Pastorie, tel. 234. Om 10 uur begint de Zondagssch< weer. De Waal 10 uur ds. Waardenburg Oosterend 9.30 uur ds. De Gier Oudeschild 11.00 uur ds. De Gier Restauratiecollecte Oosterend GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 uur Kand. Douwes 19.00 uur Kand. Douwes Oosterend 10.00 uur ds. Kruithof Bevestiging ambtsdragers 15.00 uur ds. Kruithof GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 uur. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 1 Oosterend 10.00 uur ds. Kuitse. j r Dienst voor alle wijken. Avondma^' Bevestiging diakenen. Kerkbusje ijf. Hoorn. ?a lz ial di >P' :d t4*te ijk id istl log g *rc tje

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2