ANWB protesteert tegen Texel-rally Bejaardenomroep wil zendmachtiging risï. s-mam „Onjuist in een natuurgebied" Keesomstudiefoods ontving! aanvragen in 1970 Verzoek aan minister 'rnm Grondtransakties in komende raad *t Amateurtje brengt ernstig stuk Lied tegen de rally Veerdienst stagneerde *VSè VERVOLG VAN PAG. 1 KRUISWOORDPUZZEL „De Robbedoes" scb| materialen aan De Algemene Nederlandse Toeristen bond ANWB heeft bij het gemeentebe stuur geprotesteerd tegen het toestaan van de in september te houden Texel- rally. Het gemeentebestuur ontving het volgende schrijven: „Met verontrusting hebben wij ken nis genomen van de berichten in de pers dat het in de bedoeling zou liggen op Texel een autorally te organiseren We zijn van mening dat een autorally in de fraaie natuurgebieden die uw ge meente rijk is, daaraan ernstige afbreuk zal doen. Met name is te voorzien dat aanzienlijke schade zal worden toege bracht aan de onverharde wegen en terreinen. Bovendien zal het lawaai het vogelleven ongetwijfeld niet ten goede komen. In verband met het vorenstaan de spreken we gaarne de hoop uit dat uwerzijds goedkeuring tot het houden van deze rally zal worden onthouden. Te uwer informatie delen wij u nog mee dat de Werkgroep Landschapszorg Texel zich ook over de rally tot ons heeft gewend. Aan deze werkgroep hebben we meegedeeld afwijzend ten opzichte van de plannen te staan". De brief was getekend door direkteur A. Blankert. "£T Omdat het ongetwijfeld bevreemding zal wekken dat een organisatie als de A.N.W.B. waarvan honderdduizenden automobilisten lid zijn zich uitspreekt tegen een autosportevenement en daar bij blijkbaar uitsluitend gebruik maakt van de argumenten van de aktiegroep zonder nadere inlichtingen in te win nen bij het gemeentebestuur, hebben wij de A.N.W.B. om nadere toelichting van hun stellmgname gevraagd. De heer H. Verhoef van de A.N.W.B.-pers dienst deelde mee dat het geen zin had om nadere informatie omtrent de rally bij het gemeentebestuur te vragen om dat de A.N.W.B. principieel bezwaar heeft tegen het houden van een auto sportevenement op Texel. Men be schouwt het hele eiland als een natuur gebied en het daarin houden van een rally wordt onjuist geacht. „We zijn na tuurlijk niet tegen auto's, maar we zijn er wel tegen als ze als middel worden gebruikt om sport te bedrijven op open bare wegen of in natuurgebieden". Deze argumenten komen beter naar voren in de brief die de A.N.W.B. schreef aan de Werkgroep Landschaps zorg Texel. Deze brief luidt als volgt: „Een aantal jaren geleden hebben wij ons gekeerd tegen grote autorally's op de wegen, omdat zulks naar onze mening In de dinsdagavond 25 januari te hou den raadsvergadering zullen diverse grondtransactics worden behandeld. Met de heer E. Baijs te Oudeschild werd overeenstemming bereikt omtrent aankoop van enkele stukken grond in Oudeschild, gelegen achter de Heems- kerekstraat bij de hoek van de Rond weg. Het gaat om totaal 7570 m2 die voor ƒ21.670,eigendom van de ge meente zal worden. De grond is nodig voor wegaanleg, woningbouw en open baar groen, ingevolge het nieuwe be stemmingsplan. Met notaris J. R. van Wijland te Den Burg ruilt de gemeente enkele strook jes grond aan de Burdetstraat, hoek Bernhardlaan. De gemeente draagt aan de heer Van Wijland een strookje van 57 m2 over en de heer Van Wijland geeft een stukje van 5 m2 terug. Voor het verschil betaalt de notaris ƒ7.520, De ruiling is voor de gemeente van be lang aangezien hierdoor ter plaatse een betere begrenzing van de Bernhardlaan wordt verkregen. Verkopen De heer J. J. Drijver te Den Burg koopt een stuk grond, gelegen aan de Bernhardlaan. Het terrein is 500 m2 groot; de heer Drijver betaalt er ƒ20.000,voor. Betrokkene wil hier een woning laten bouwen. De heer N. C. J. Bakker uit Den Hoorn gaat een woning bouwen op een terrein aan de Stnj bosstraat te De Koog. Hij koopt dit 450 m2 grote per ceel voor ƒ18.700, De heer P. Eelman te De Koog koopt voor ƒ9.000,een 239 m2 groot bouw terrein aan de Bernhardlaan, hij wil er een woonhuis bouwen. Eenzelfde plan heeft de heer J. N. Spaans te Den Burg. Hij koopt een aan grenzend terrein van 239 m2 voor ƒ8.400,Het prijsverschil hangt sa men met het feit dat eerstgenoemd per ceel op de hoek ligt. De heer W. Storm, thans wonend te Bergisch-Gladbach in Duitsland koopt van de gemeente een 630 m2 groot bouwterrein aan de Epelaan te Koog voor ƒ28.350,hij wil hier een woon huis laten bouwen. onverenigbaar was met de eisen van de verkeersveiligheid. Wij zijn van mening, dat het houden van een autorally in natuurgebieden évenmin op zijn plaats is. De onrust en het lawaai, die autorally's met zich meebrengen zijn o.i. onverenigbaar met het gedrag dat in deze gebieden noodza kelijk is. Gezien de doelstellingen van onze vereniging staan wij bepaald positief te genover de auto. Dit neemt echter niet weg, dat het ongelimiteerd gebruik er van in bepaalde gebieden niet toelaat baar is. Hiertoe behoren ongetwijfeld ook de natuurgebieden, waarbij mpt veel zorg zal moeten worden gestreefd naar een synthese van de voor deze ge bieden noodzakelijke rust enerzijds en de bereikbaarheid per auto anderzijds. Dit impliceert duidelijk beperking van het autogebruik. De bezwaren van de auto in natuur gebieden gelden uiteraard a fortiori in dien het betrokken gebied een rijk vo gelleven kent. Een en ander was voor ons aanleiding aan het gemeentebestuur van Texel on ze grote bezorgdheid kenbaar te ma ken. DE WAAL De Waalder toneelver eniging ,,'t Amateurtje" heeft „Waarom zweeg je zo lang?" in studie genomen. Het is een vrij ernstig toneelstuk in drie bedrijven, geschreven door H. Turnhout en B. Peets. Het zal op de zaterdagavon den 26 februari en 4 maart in „De Wie lewaal" worden opgevoerd. In het KRO-programma „Goal" van vrydagavond tekende het ook op Texel niet onbekende duo Klepstcin en Ham- melburg protest aan tegen de Texel- rally in hun „lied van de week": „Voor alle blitse race-chauffeurs Is hier ons wekelijks lied Want deze hippe blitse racers Doen het duo veel verdriet Met hun hippe race-antennes En hun blitse race-uitlaat Scheuren zij de pleinen rond En maken herrie op de straat En nu lijkt het ook al niet te vermijden Dat men op Texel straks een rally zal gaan rijden Niet dat die 40 auto's daar nu zoveel schade zullen doen Maar dan komen ook de blitschauffeurs straks in het hoogseizoen En die verknallen alles letterlijk als men hen dan laat gaan En zo gaat er weer een stuk natuur natuur volledig naar de maan De knalpijp krom, het racestuur rond En uitlaatgas dat is gezond Het laatste stuk natuur gaat op zijn kont Je kunt er wel om lachen, maar meestal moet je treuren Om het Nederlandse sportgebeuren". Gistermiddag zijn de diensten van 13.00, 14.00 en 15.00 uur van Texel (en daardoor ook de diensten van 13.30, 14.30 en 15.30 uur, van Den Helder) uit gevallen. Teso moest hiertoe besluiten omdat door de harde oostenwind het waterpeil van de Waddenzee sterk was gezakt. Daardoor werd het binnenlopen van de fuikhaven van Den Helder, die onvoldoende diep is, onmogelijk. Hedenmiddag zijn de diensten van 14.00, 15.00 en 16.00 uur vervallen Om dat de wind afneemt, ziet de toestand voor morgen er iets gunstiger uit. IJSBAAN DEN BURG MORGEN OPEN Morgenmiddag om twee uur wordt de ijsbaan van Den Burg (speelweide) geopend. Het bestuur van de ijsclub liet ons weten dat de kwaliteit van het ijs bijzonder goed is, beter dan het ooit is geweest. Dank zij het geboomte rond de baan heeft de harde oostenwind geen nadelige invloed gehad bij het toevrie- De Stichting Bejaardenomroep Texel heeft de Minister van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk om een zendmachtiging gevraagd. Wordt deze machtiging verstrekt dan wil de stich ting een fm-zender met klein bereik in gebruik nemen, waardoor alle op Texel wonende bejaarden (en andere geïnte resseerden) de programma's kunnen be luisteren. ..Enkele jaren geleden werd door eni ge onzer medewerkers begonnen met het samenstellen van verzoekplatenpro- gramma's voor de Texelse bejaarden, die opgenomen zijn in de drie plaatse lijke bejaardentehuizen", aldus het be stuur in de brief aan de Minister. „Be doelde programma's mogen zich in een nog steeds groeiende belangstelling verheugen. Diverse nog thuis wonende bejaar den hebben ons in de afgelopen tijd be naderd met de vraag, waarom voor hen niet iets dergelijks kan worden gedaan. Helaas ontbreken ons thans nog de mo gelijkheden om deze verhoudingsgewijs vrij grote groep te bereiken. Waar de voornaamste doelstelling on zer stichting is voor alle Texelse be jaarden regelmatig radioprogramma's te verzorgen, mogen wij, teneinde ook de grote groep thuiszittende bejaarden te kunnen bereiken, Uwe Excellentie verzoeken zoveel mogelijk te bevorde ren, dat ons op zo kort mogelijke ter mijn machtiging wordt verleend onze programma's via de FM band uit te zen den". ty» -J* slaagde (het toestel stond binnen veer tig meter stil) mag een geluk worden genoemd. Pas van de mensen die kwa men toelopen hoorde de vlieger dat hij op Texel was. Dat was voor de heer Post bekend gebied. In maart vorig jaar had hij hier in opdracht van de Noordhollandse VW-federatie (die een toestel met het kenteken PH-VVV zeer toepasselijk vond) drie bloemenmeisjes naar de Grune Woche-tentoonstelling in Essen vervoerd. Onbeschadigd De heer Post en zijn passagier vonden onderdak in het vliegveldhotel, waar de politie de spannende lotgevallen van het tweetal aan het papier toevertrouw de. Later kwamen ook de Rijkslucht vaartdienst en de Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie er aan tepas. Laatst genoemde instanties waren nodig om formeel vast te stellen dat het toestel onbeschadigd was en dat het zijn vlucht kon voortzetten. Intussen moest worden voorkomen dat toestromend publiek het Robbenwachter Koos Boon hield zondag middag de nieuwsgierigen op een af stand. Uit het feit, dat de Cessna tot zijn wielassen door de zachte grond was ge ploegd, mag worden geconcludeerd, dat het weinig heeft gescheeld of het toestel was over de kop geslagen. bollenland zou oplopen waardoor veel schade aan de crocussen zou ontstaan. De beide toegangen naar het land wer den afgesloten met landbouwwerktui gen en de heer Koos Boon uit De Cocksdorp (ervaren in het bewaken van zeehonden) zorgde er gedurende de zon dag voor dat geen onbevoegden het ter rein betraden. Zondagmiddag waren de zaken geregeld. Over planken die door de fa. H. Daalder Zonen beschikbaar waren gesteld werd het toestelletje met handkracht van het land en over de sloot gerold, waarna de politie de „startbaan" in gereedheid bracht door een recht stuk van enkele honderden meters lengte vrij van verkeer en toe schouwers te houden. De Cessna taxiede erheen (waarbij de vleugels af en toe bijna vastraakten in de begroeiing) en vlieger Post zorgde voor een feilloze start. 16 17 Horizontaal 1. lijst 6. metaal 11. stapel 12. verhoogde toon 14. deel van de wet 16. clown 18. Grieks eiland 19. verbond 21. plaats in Utrecht 23. bijbelse naam 24. godin van de jacht 25. voorzetsel 26. voorgerecht 27 plaats in Noordholland 28. voorzetsel 30. aanzien 33. plotselinge woéde 36. muziekdrama 39. woede 40. klaar Verticaal 2. Indische dakbedekking 3. voetstuk 4. verlaagde toon 5. deel van de voet 7. onder anderen 8. vrucht 9. vulkaan 10. steenslag 12. soort stof 13. mannelijk zoogdier 15. oude munt 17. elektrisch geladen deeltje 20 zijrivier van de Donau 22. deel van een geweer 24. nevel 29. muziekinstrument 31. maanstand 32. kleine gewichtseenheid 33. deel van een huis 34. dun 35. mak k 41. zangnoot 42. plaats aan de Zeeuws-Vlaam-36. familielid se grens 37. lidwoord 43. meubelbekledingsstof 38. groet 46. rode kleurstof 44. Mohammedaanse geestelijk< "r 49 nauw 45. voorzetsel 52. voorzetsel 47. iedere 54. deel van het gebit 48. soort hamer 55. schrijfbehoefte 49. jongensnaam 57. deel van een Franse ontken-50. op een aangeduide plaats ning 58. zuil, pilaar 60. schaalvormige mand 62. ooievaar 64. godheid 65. boom 66. het bevoelen 67 uitroep 69. Ned. Televisie Stichting 70. opstootje 71. jongeling 72. Russische rivier 51 muziekterm '53. duw 54. operatitel 56. naam 57. plaats op Ameland 59. beloning 61. tegen 63. lucht-, windzak 68. uitroep 70. ambtshalve (Lat. afk.) De Stichting Prof. Dr. W. H. Keesom- studiefonds heeft in 1970 21 aanvragen behandeld, tegen 13 het jaar ervoor. Het was het grootste aantal aanvragen se dert de stichting in 1953 in het leven werd geroepen. De toelagen werden ge vraagd voor de volgende opleidingen: 1 voor een accordeonopleiding aan een muzieklyceum; 3 voor universitaire stu dies, 7 voor een opleiding aan een mid delbaar technische school, 1 voor een opleiding aan een hogere landbouwtech- nologische school; 3 voor een opleiding aan een middelbare bosbouw- en cul tuurtechnische school; 1 voor een oplei ding aan een bosbouwtechnische school; 1 voor een opleiding aan een sociale academie; 1 voor een opleiding tot on derwijzer aan een pedagogische acade mie, 1 voor een opleiding aan een hor logemakersvakschool; 1 voor een Wel fare-opleiding van het Nederlandse Ro de Kruis; 1 voor een schriftelijke oplei ding landbouwmeetkundig tekenaar. De gevraagde toelagen liepen uiteen van ƒ500,tot ƒ4950,per jaar. Beslissingen Op een verzoek om een toelage voor het volgen van een accordeonopleiding aan een muzieklyceum werd besloten ƒ1000,toe te kennen. Dit geld hoefde echter met te worden uitbetaald als ge volg van toekenning van een studietoe lage door het Rijk. Op de 3 aanvragen om toelagen voor universitaire studies werden 2 gehono reerd met een toelage van ƒ1000,en 1 met een bijdrage van ƒ500,Ook de ze bedragen hoefden niet te worden uit betaald. De 7 verzoeken om toelagen voor het volgen van een opleiding aan een mid delbaar technische school werden ieder gehonoreerd met een toelage van ƒ1000,—. De aanvraag om een toelage voor het volgen van een opleiding aan een hoge re landbouwtechnologische school werd beloond met een bedrag van ƒ750, Op de verzoeken om toelagen voor het volgen van een opleiding aan een middelbare bosbouw- en cultuurtechni sche school werd ten behoeve van de drie aanvragers een toelage van ƒ1000,- voor ieder verleend. Een bedrag van ƒ85,en van ƒ500,hoefde niet te worden uitbetaald. De aanvraag om een toelage vl volgen van een opleiding aan ej bouwtechnische school werd reerd met een bedrag van ƒ10001 uitbetaling kon achterwege blijvf gens het in een zeer vroeg stadnf ken van de studie. De aanvraag om een toelage vl volgen van een opleiding aan eer| le academie werd beloond met drag van ƒ500, Het verzoek voor het volgen vl opleiding tot onderwijzer aan een gogische academie werd afgewezl gens een te hoog inkomen van I ders van de aanvrager en het nied zakelijk zijn van het buiten Ta pension gaan voor het volgen val opleiding. De aanvrage om een toelage vd volgen van een opleiding aan ea logemakersvakschool werd gehonl met een toelage van ƒ250, Het verzoek om een toelage vd volgen van een Welfare-opleidin het Nederlandse Rode Kruis loond met een bijdrage van ƒ1000 De aanvraag om een toelage vd volgen van een schriftelijke opj landmeetkundig tekenaar werd zen. Dit wegens een te hoog ir van aanvrager, de aard van de en de mogelijkheid van verkrijgiil een toelage van de werkgever. Uit de rekening van inkomst! uitgaven blijkt, dat het nadehg| over het boekjaar 1970 ƒ652,7 draagt. Ook in dit jaar werd vanl meente een subsidie ontvangen ƒ2.000,—. De Stichting Algemeen Chrj Kleuteronderwijs te Oosterend wi haar kleuterschool „De Robbedoes!, meubilair, een bouwrekenkist, riaal voor de kleutergymnastiek teriaal voor ritmiek aanschaff kosten bedragen ƒ1893,35. B. achten deze aanschaffingen no lijk en hebben de gemeenteraad gesteld de gevraagde medewer verlenen.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2