„Bejaardenberaad" zal talloze aktiviteiten coördineren Doorbraakkrijgt een fraaier aanzien 10e IJsberg p 4 februari installatie door burgemeester menwerking met Den Helder inrichting dienstencentrum Prijs van ƒ100, voor cle heer J. Kan Raadsvergadering Bakker en Moerbeek gaan verbouwen „Excelsior' loot obligaties uit aal uit het soldatenleven door L van Sehooten Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 18 januari 1972 'tien Texelse organisaties en in- I igen, die zich op het terrein van bejaardenwerk bewegen, hebben .Bejaardenraad Texel" gevormd, oei is in de ruimste zin de belan- e behartigen, zonder afbreuk te aan de zelfstandigheid van de be en noch van de betrokken instan- Het initiatief tot oprichting van d komt onder meer van de Stich- lejaardenzorg Texel, dat sinds het in van het bejaardenwoningen- lex „Starkenburgh" tot de ontdck- is gekomen, dat op het gebied van erlening aan bejaarden behoefte coördinatie. samenwerking met de Sociale Texel besloot men de instellin- >n groeperingen die hiervoor in rking kwamen uit te nodigen •en vergadering op 23 december aanwezig waren afgevaardigden e Algemene Bond voor Bejaarden Fexel, de Stichting Gezinsverzor- n Bejaardenhulp Texel, het Groe- Rode Kruis, de Overkoepeling Vrouwenorganisaties, de Stichting reel Werk, de Stichting Bejaar- Texel, het C.E. Gollardsrust- het rusthuis St. Jan, het gemeen- uur, de Sociale Dienst, het alge bejaardentehuis „Irene", de wo- Duwveremging Texel en de stich- amen Eén (i.o.). Het Texels Theo- onvent heeft zich naderhand aan- en. Aan de hand van een ont- eglement werden de plannen Geen bejaardenberaad uiteengezet tvoerig besproken en werd een pig dagelijks bestuur gekozen, itter van dit bestuur is de heer M. r t en de overige vier zetels wor- ?deeld door mevrouw J. E. Kuitse de heren J. de Beurs, G. Bakker Agter sr. Administrateur is de van Trigt van de Sociale Dienst, jfebruari zal burgemeester Spren- t Bejaardenberaad Texel officieel eren. Het bejaardenberaad zal be- uit afgevaardigden van bovenge nstellingen. De deelnemende [cr|saties regelen zelf de benoeming entuele vervangingen van hun enwoordigers. Naast één afge- 7 ij gde wordt ook per deelnemende tie een plaatsvervangend verte- ordiger aangewezen, lat men niet over een volledig ht beschikt van het aantal ver- oe *en, instellingen en groeperingen, h op een of andere wijze met be- n bezig houdt, werden in eerste :ie de meest voor de hand liggen- 'n tellingen aangeschreven en van nnen op de hoogte gesteld. Het is de bedoeling, dat ook andere in- e J len van belang, die zich met be- t0 nwerk bezighouden of in de toe- in die richting gaan werken in Braad worden opgenomen. Een k om toetreding kan zowel door jaardenberaad als door betreffen- anties worden ingediend. Coördinerend optreden belangrijkste taak heeft het he rberaad zich gesteld, de werk- p eden van de talloze instellingen renigingen te coördineren. Er momenteel op Texel bijzonder oor de bejaarden gedaan. Zoals de hulpverlening van de Stichting Ge zinsverzorging en Bejaardenhulp Texel, die vooral de laatste jaren veel meer aandacht aan deze bevolkingsgroep be steedt. Maar ook op het recreatieve en culturele vlak komen de bejaarden steeds meer aan hun trekken. En mocht men hen al over het hoofd zien, dan is er nog de snelgroeiende Bejaardenbond, die niet alleen voor haar respectabel aantal leden in de bres springt maar ook in het belang van de niet aangeslotenen 55 en 65-plussers handelt. Door toedoen van deze bond bezit Texel momenteel een enthousiast bejaardenkoor, 'n gym nastiekvereniging en in vrijwel alle dorpen drukbezochte bejaardensociëtei ten. Het bejaardenberaad wil geen der deelnemende instanties in haar aktivi teiten belemmeren. Wel streeft men er naar, een plan op te stellen van zo goed mogelijk op elkaar afgestemde voorzie ningen. Door het verzamelen en uit wisselen van informatie onderling en het prijs geven van advies over even tueel te nemen maatregelen hoopt men dit te bereiken Ook streeft men naar bevordermg van de zelfstandigheid van de bejaarden in het eigen leefmilieu en wordt de totstandkoming van noodza kelijk geachte voorzieningen gestimu leerd. Hierbij zal het bejaardenberaad zich laten adviseren door terzake deskundi gen, die als dit zinvol wordt geacht ook op vergaderingen zullen worden uitge nodigd. Dienstencentrum Ruim anderhalf jaar geleden heeft de Stichting Bejaardenzorg Texel zich in gespannen voor de oprichting van een dienstverlenend centrum op Texel. Vooral omdat voor een dergelijke in stelling door rijk en gemeente een be hoorlijke subsidie kan worden verleend, was dit bijzonder aantrekkelijk. Eis hiervoor was echter dat binnen een straal van 800 meter rond het diensten centrum 450 bejaarden wonen. Op Texel is een zo klein gebied met dit aantal echter niet aanwezig zodat men van dit idee moest afzien. Nieuwe perspectieven gaf het rap port „Ideeën en suggesties voor het be jaardenbeleid in Noordholland" Hierin werd een regionale opzet voor het be jaardenbeleid gesuggereerd. Diverse ge meenten vormen gezamenlijk een re gionale bejaardenraad, die onder super visie van een regionale consulent of projectieleider geëxploiteerd moet wor den. In iedere deelnemende gemeente is een bejaardenraad gevestigd en één of meerdere wijkposten. Door een wissel werking in advies en informatie tussen de plaatselijke beraden en de projectlei der kan op de meest doeltreffende wijze gecoördineerd, begeleid en overlegd worden. Bovendien biedt een dergelijke opzet ook subsidiemogelijkheden. Een regionaal orgaan bestaat echter nog niet, wel zijn er plannen tot stich ting en verwacht wordt, dat Texel t.z.t. hieraan wel zal deelnemen Wijkpost Om toch met een soort „dienstencen trum" of „wijkpost" van start te kun nen gaan, zoekt het bejaardenberaad momenteel aansluiting met een in Den Helder in oprichting zijnde stichting. Onder een wijkpost wordt een aktiecen- trum verstaan waarin en van waaruit de bejaardenwerk(st)er en eventuele vrijwillig(st)ers hun arbeid verrichten. Onder meer kan deze taak bestaan uit het houden van een dagelijks spreek uur, bezoeken van bejaarden, verstrek ken van informatie, bemiddelen met organisaties, het „bewaken" van even tueel aanwezig telefoon/alarmsysteem en bevorderen van sociëteitswerk. Het bejaardenberaad Texel wil een derge lijke wijkpost instellen in het complex bejaardenwoningen „Starkenburgh", waar ruimte beschikbaar is. Als hier met succes wordt gewerkt kan worden overwogen tot het instellen van meer dere dienstencentra, bijvoorbeeld in het Jan Dirkszoord. Ook is het de bedoeling, dat in de toekomst via het bejaardenberaad werkgroepen worden geformeerd, waarin ook „buitenstaanders" kunnen worden opgenomen. Gedacht wordt aan sociaal en maatschappelijk werksters, artsen, gezinsverzorgsters en anderen, die meer met de praktijk op de hoogte zijn. Dat zijn echter nog toekomstplan nen. Voorlopig beijvert men zich voor samenwerking met Den Helder, zodat zo spoedig mogelijk van start kan wor den gegaan. De heer J. Ran, Emmalaan 5 te Den Burg, was de zesde gelukkige in de lo terij van de S.V.T. Onder toezicht van notaris J. R. van Wijland was donder dag j.l. weer trekking gehouden in „De Kletskeet". De volgende trekking wordt op donderdagavond 10 februari gehou den. Dinsdagavond, aanvang half acht, vergadert de gemeenteraad. De agenda luidt als volgt. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelin gen. 3. Aanbieding van het eerste deel rapport van het Centraal Adviesbureau voor Organisatie, Documentatie, Regi stratuur en Personeelsbeheer ter zake van het ingestelde organisatie- en ef- ficiency-onderzoek. 4 Mededeling van het jaarverslag over 1970 van de Stichting Prof. Dr. W. II. Keesomstudiefonds te Texel. 5. Benoeming van straten en wegen in diverse gebieden van de gemeente, te weten gedeelten van: a. het buitenge bied; b Den Hoorn; c. De Koog; d. Oosterend; e. Den Burg. 6. Bespreking van een op 30 septem ber 1972 door de Stichting Autosport Promotions te Scheveningen op Texel te organiseren autorally. 7. Wijziging van de gemeenschappe lijke regeling Vleeskeuringskring Den Helder. 8. Beslissing op een verzoek van de Vereniging voor Christelijk Volkson derwijs te Texel, waarin met toepassing van artikel 72 van de Lager-onderwijs- wet 1920 medewerking wordt gevraagd voor het inrichten van een documenta tiecentrum en voor het aanschaffen van reken- en letterdozen ten behoeve van haar lagere school. 9. Beslissing op een verzoek van de Stichting Algemeen Christelijk Kleuter onderwijs te Oosterend, waarin met toepassing van artikel 50 van de Kleu teronderwijswet medewerking wordt gevraagd voor het aanschaffen van enig meubilair, enig materiaal voor kleuter- gymnastiek en -ritmiek en een bouw- rekenkist ten behoeve van zijn kleuter school. De .doorbraak" tussen VVarmoesstraat en Groeneplaats zal binnenkort een be langrijk fraaier aanzien krijgen als ge volg van de verbouwing die Bakkers Juweliers en Optische bedrijven n.v. en Modehuis Moerbeek n.v. laten uitvoe ren. Als gevolg van deze verbouwingen zullen aan beide zijden van de door- ondernérrièrs-aktiviteiten braak etalagepuicn komen. Dat voor de ze veranderingen door de gemeente ver gunning is gegeven houdt niet in dat reeds een beslissing is genomen inzake de vraag of de doorbraak autoweg moet worden of voetpad moet blijven. Zoals bekend zijn de meningen daarover ver deeld. De verbouwing aan de zaak van Bak ker, die uitgevoerd wordt door de fa. H. Daalder Zonen uit De Cocksdorp is het meest ingrijpend. Het bedrijfs pand zal naar achteren worden uitge breid tot aan de Warmoesstraat. Daar door kan de winkel van de huidige 30 m2 worden vergroot tot 100 m2. Dat maakt het scheppen van aparte afdelin gen voor optiek en verlovingsringen e.d. nodig. De verkoop van deze artikelen vraagt om een resp. rustige en vertrou welijke sfeer en daaraan kwam de „ou de" winkel niet tegemoet. In de nieuw bouw aan de Warmoesstraat komen kantoor en werkplaats; de aan te bou wen vleugel is 15 meter lang. De ver bouwing moet voor pasen in gebruik genomen zijn. Het ontwerp werd ge maakt door architectenbureau Alkema te De Koog; het winkelinterieur wordt gemaakt naar een plan van de fa. L. Rademaker te Soest. Modehuis Moerbeek De damesmodeafdeling van Modehuis Moerbeek krijgt aan de doorbraakzijde ook een nieuwe gevel met etalages. Bo vendien zullen de bovenramen in de voorgevel verdwijnen en zal de achter gevel met asbest profielplaten worden bekleed, evenals dat met de andere af delingen van het gebouw is gebeurd. De afdeling damesmode wordt wat groter omdat het gangetje dat vroeger toegang gaf tot garage Smidt bij de winkel ruimte wordt getrokken. Een ruimere indruk in de zaak zal ook ontstaan doordat de nu centraal geplaatste trap naar de bovenverdieping een andere plaats krijgt. Eind januari zal met de bouw worden begonnen. Als alles klaar is zal de totale verkoopruimte van Mo dehuis Moerbeek 600 m2 bedragen; er is dan niet minder dan 34 strekkende meter etalage ontstaan. 10. Verlening van voorschotten op de exploitatievergoeding aan de bijzondere kleuterscholen voor het jaar 1972. 11. Verlening van een voorschot op de huurvergoeding aan de Christelijke kleuterschool te Den Burg voor het jaar 1972. 12. Aankoop diverse gronden aan en nabij de Heemskerckstraat te Oude- schild van de heer E. Baijs, Heems kerckstraat 17 te Oudeschild. 13. Ruiling van gronden aan de Bern- hardlaan te Den Burg met de heer J. R. van Wijland, Burdetstraat 13 te Den Burg. 14. Verkoop van een perceel bouw terrein aan de Bernhardlaan te Den Burg aan de heer J. J. Drijver, Vogelen zang 2 te Den Burg. 15. Verkoop van een perceel bouwter rein aan de Strijbosstraat te De Koog aan de heer N. C J. Bakker, Diek 3 te Den Hoorn. 16. Verkoop van een .perceel bouw terrein aan de Epelaan te De Koog aan de heer W. J. M. Koorn, Wilhelmina- laan 54 te Den Burg. 17. Verkoop van een perceel bouw terrein aan de Bernhardlaan te Den Burg aan de heer P. Eelman, Boodtlaan 10 te De Koog. 18. Verkoop van een perceel bouw terrein aan de Bernhardlaan te Den Burg aan de heer J. N. Spaans, Wilhel- minalaan 24a te Den Burg. 19. Verkoop van een perceel grond aan de Kamerstraat te De Koog aan de heer J. Damming, Kerkenkavel 1 te Hollandscheveld en de heer J. G. A. Geerlings, Mr. G. Vixseboxsestraat 12 te Holten. 20. Verkoop van een perceel bouw terrein aan de Epelaan te De Koog aan de heer W. Storm, 507 - Bergisch - Gladbach (Did), lm Eichholzchen. 21. Vervallen. 22. Uitgifte in erfpacht van een per ceel grond nabij de Strijbosstraat te De Koog aan de naamloze vennootschap „N.V. Koopcentrum De Koog" gevestigd te De Koog. 23. Verhoging van het crediet voor de bouw van een elektriciteitscentrale an nex waterfabriek, door de N.V. TEM 24. Wijziging van de subsidieregeling ten behoeve van de VW Texel. 25. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1970. 26. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1971. 27. Wijziging van de begroting van de dienst-gemeentewerken voor 1972. 28. Wijziging van de begroting van het grondbedrijf voor 1972. 29. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1972. 30. Vaststelling van een voorberei- dingsbesluit voor de buurtschap Oost. Door het bestuur van de Chr. Mu ziekvereniging zijn de volgende num mers van de renteloze obligatielening uitgeloot. 10,— 132, 125, 1, 41, 138, 34, 181, 150, 99. 25,— 143, 121, 167, 106, 159, 120, 23, 207, 30, 135, 108, 40. 'In de komende dagen zal de heer Krotje bij de eigenaars van deze obliga ties langs komen om deze te verzilveren Men wordt verzocht de obligaties ge reed te houden. SCHIETOEFENINGEN Op 25 en 26 januari, uitwijkdatum 27 en 28 januari a.s. gaat H.M. De Ruyter in sector 045 graden - 075 graden recht wijzend met een straal van 9 mijl van uit het hoge geleidelicht Nieuwe Haven. Veiligheidsschip aanwezig. Wat", vroeg zijn vrouw verbaasd haar stoel, „dat noem ik toch zeg. Is ie er in een legerauto n meisje vandoor gegaan? En dat het hier ritselt van de M.P.'s?" veel minder een kwestie van dan van stommiteit", meende 1(J' nans. „Maar dat zeg ik altijd; die t die grote bekken lopen altijd ke stommiteiten tegen de lamp. et niet voor niks Bot, en bot is Bot heette hij. Ze viste even ver- gs r 1 :el ak at die Karei Bot, waar u 't laatst tad?" Het was een slag in de is lei *eb het nooit over ene Karei ge- ?es Bot, Cornelis, zo heet ie. Ha- Ik heb het niet op Hagenezen, ldsla, een hoop in de keuken en 'ndjevol op je bord". verborg haar gloeiend gezicht de krant, veilig niet alleen voor ken van haar vader, maar vooral ie van moeder. Die had alles di- de gaten! schien ben jij het wel wéér ge spotte haar vader, „net als de _keer". e 1 loeg de spijker zo keihard op de it Ruth ineendook, als voelde ze e\ „Dat zie je maar weer Ruth", doceer de haar vader tevreden verder. „Je dacht nou dat het een hele gentleman was, die keer dat ie het zogenaamd voor jou opnam. Jij hebt hem natuurlijk meteen voor een soort ridder versleten uit een meisjesboek". Jawel, dacht Ruth niet zonder ver maak, je moest eens weten welke boe ken meisjes tegenwoordig lezen. Zéker niet Cissy van Marxveldt. Haar vader •hield er nog altijd ouderwetse opvat tingen op na en was er van overtuigd, dat een rechtgeaarde dochter er net zo over dacht. „Ik kreeg toch de indruk", kwam zacht haar moeders stem. „dat het een behoorlijke jongen was. Had ie zo maar gewoon een grietje meegenomen?" „O ja, hij wel. Meneer Bot wel. Had de luit naar het station gebracht, pikt terug een hippie op. Je kunt wel na gaan wat het is, dat zich zo laat 's avonds door een soldaat laat oppikken". Ruth grimaste achter de reddende krant. „Dom van zo'n jongen", zei de moe der met iets van teleurstelling in haar stem. Ze was in haar hart die soldaat dankbaar geweest die haar Ruth van de ongewenste attenties van een onguur stelletje had verlost. Het speet haar dat die jongen nu. „En wat gaf ie als excuus?" vroeg ze. „Ik kan merken", zei Ackermans waarderend, „dat jij al lang met me ge trouwd bent, en het klappen van de zweep kent. Natuurlijk had hij een ex cuus. Een soldaat zonder smoes, dat is geen soldaat. En ik neem hem de smoes niet eens kwalijk, al geloof ik er geen klap van. Hielp haar om de bus te ha len. Oók toevallig! Enfin, met zoiets moet je bij kapitein De Mol aankomen. En De Mol is zo ongemakkelijk. Voor mij mag een soldaat smoezen tot ie een ons weegt, laat ie 't maar proberen. De Mol vindt het feit erg, maar dat je een smoes verzint vindt hij nóg erger. De man snapt niks van die jongens.Enfin, meneer Bot mag acht dagen brommen. Is er best vanaf gekomen, als je 't mij vraagt". „Ik moet nog even een briefje aan Eef schrijven", bedacht Ruth zich en ver dween naar haar kamer. Daar zat ze, het hoofd in de handen. Jouw dolende ridder. Jawel, haar dolende ridder had zich lelijk in de penarie gewerkt. Acht da gen zwaar! Weekend niet naar huis! En omdat hij haar naar de bus had ge bracht. Daar zat een verschrikkelijke onrechtvaardigheid in. En haar hart was goed genoeg om naar beneden te gaan en haar vader alles te vertellen. Maar wat schoot ze daarmee op? Dat ze op haar huid zou krijgen om dat ze van de les gespijbeld en smoes jes verzonnen had, dat was niet het erg ste. Maar het feit stond vast: de soldaat had een militair voertuig misbruikt. Daarvoor kreeg je een douw. En wat zou er ten goede veranderen, als zij voor de waarheid uitkwam? Dat juist hij het was! Wel toevallig! Tè toevallig. Wie zou het geloven? Eerst in „De Rustende Jager" en nu weer? Ja, al te toevallig. Ze zag ze grijnzen. En toch was de gedachte haar onver draagbaar, dat hij dooi* haar acht dagen onder arrest moest opknappen. Onschuldig in de bak! Ze was verstrooid die avond. Haar moeder merkte het. Vader liet de hond uit. „Loop je een eindje mee Ruth". „Vanavond liever niet", zei ze, „ik ben erg moe. 't Was gisteren ook laat". Toen de deur dichtgevallen was zaten moeder en dochter tegenover elkaar. Greet Ackermans keek naar dat aan dachtig, tè aandachtig op het boek neergebogen blonde hoofd. Ruth had wat Ruth zag op en ontmoette haar moeders blik. Ze wilde eerst schichtig wegkijken begon toen te glimlachen. „Wat is er Ruth", vroeg haar moeder, „zit 't je niet glad?" Ruth haalde haar schouders op in een kwasi onverschillig gebaar. „Zeg, als je er liever niet over praat maar valt 't je soms tegen van die jongen, die soldaat, dat ie achteraf toch zo'n eh allemansvriend blijkt te zijn? Ik bedoel er niks bijzonders mee hoor, maar je kunt je in mensen teleurgesteld voelen". Ruth was in tweestrijd. Maar moeder was te vertrouwen. Die zweeg. „Moeder", zei ze, „u moet niet lachen, maar toen vader daarnet zei: misschien ben jij het wel wéér geweest toen sloeg ie de spijker pal op de kop!" Ze zag haar moeder schrikken. „Ruth!" „Ach nee lieverd, schrik maar niet hoor. Het was heel doodgewoon. Ik was bij Mies geweest en had me verlaat, ik miste de bus, hij stond er net, heel toe vallig, zag me rennen. Hij pikte me op, bracht me naar de bushalte. En daarna moeten ze 'em gepikt hebben". Haar moeder zat met haar haakwerk in haar schoot te staren. Toen kwam er een glimlach in haar ogen. „Nou", zei ze, „dat is dan wel toeval- iig"- „Geen zinnig mens zou het geloven". „Ik zou het misschien ook niet gelo ven, als iemand anders het me vertelde. Maar waarom zou jij het fantaseren? Enfin, een troost hij is dan tóch een fatsoenlijke vent. Jakkes, ik vind het zo goedkoop. Zoals vader het vertelde: met een willekeurig grietje in een auto, zó maar opgepikt". „Vader weet ook niet beter. Hij had de schijn tegen". „Hij heeft natuurlijk jouw naam niet genoemd". „Blijkbaar niet". „En nou knapt ie voor jou acht dagen zwaar op". „Ja, dat zit me zo dwars. En het is helemaal mijn schuld. Als ik niet ge spijbeld had van de les en me niet ver laat had op dat partijtje, maar gewoon naar huis was gegaan, had ik makkelijk de bus gehaald. Hij is de dupe van mijn eh stiekemheid". „Ja meisje, je zegt het zelf. Waarom er niet rond voor uitgekomen?". „Vader was in zo'n slechte bui. Hij had het vast niet goedgevonden". „En dan maar een leugentje. Weg van de minste weerstand. Je ziet nu weer, een ander is de dupe". (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 5