Cjrocn cZwartsJ~exeh in het harL> en W: Rally-tegenstanders hebben bezwaren sterk overtrokken Reaktie pakt zaken grootser aan VAT 69 'exel wordt niet bestuurd door misdadige figuren *aaseiland wil door Texel worden geadopteerd De 7 Provinciën „Neerlands Hoop" dinsdag in De Koning-hal Jggeveen vertrok van onze rede Vandaag start handtekeningenaktie ar bol Poster huis aan huis via de krant Afscheid adjudant Culmans Nieuw adresseersysteem voor Texelse Courant 21 JANUARI 1972 .V. v.h. Langcveld De Rooü l - Den Burg, Texel - Tel. 2741 de Graaf, Keesomlaan 43, Den 2220) 2741, 's avonds (02220) 2403 85e JAARGANG No. 8642 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Ncdcrl. Middenstandsbank; Coop. Raif. feiscnbank; Ainro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ5,00 p. kw. 50 ct incasso; los 25 ct. Advert. 21 ct. per ram. cxcl. 4°/o BTW Bar Discotheek Dit weekend Dit is het duo Freek de Jonge (rechts) en Bram Vermeulen ofte wel het cabaret met de merk waardige naam „Necrlands Hoop in Bange Dagen". Op dinsdag avond a.s. komt Neerlands Hoop in Bange Dagen naar de burge meester De Koning-hal te Den Burg, waar het nieuwe program ma „Neerlands Hoop in Panama" zal worden gebracht. De voor stelling is in de eerste plaats be doeld voor de bovenbouw van het voortgezet onderwijs, maar ook andere belangstellenden zijn wel kom. Kaarten (a ƒ3,'s avonds aan de zaal verkrijgbaar. V Tot zondag 2 uur in AS JE GOGUM BENT tikel 127 van de Algemene Politiever ordening, waarbij aan burgemeester en wethouders de bevoegdheid wordt ge geven ontheffing te verlenen van het verbod, tussen 1 juli en 1 oktober mo torrijtuigen of paarden te berijden bin nen 1000 meter afstand van strandpaal 20 en binnen 50 meter van de palen 15 en 31. Voorts kunnen burgemeester en wet houders volgens artikel 64, sub c, van de A.P.V. ontheffing verlenen van het verbod tot gehele of gedeeltelijke af sluiting van openbare wegen. Tenslotte dient nog te worden gewe zen op de bevoegdheid van de burge meester, ingevolge artikel 17 van de zelfde verordening vergunning te ver lenen tot het houden van openbare ver makelijkheden in de vorm van een wed strijd op een terrein. Al deze bepalingen spelen bij deze aangelegenheid een rol, maar uiteraard is artikel 24 van de Wegenverkeerswet hierbij het belangrijkste. De hier ge noemde bevoegdheid is in de praktijk gedelegeerd aan de burgemeester, maar gezien het uitzonderlijke karakter heeft deze de kwestie voorgelegd aan het ge hele college. Bij toepassing van dit artikel moet het criterium zijn de vraag, of een rally veel overlast zal geven voor het overige verkeer of zelfs gevaar kan opleveren. Andere aspecten mogen hierbij niet be trokken worden, dit in tegenstelling met de overige bepalingen, waarbij bijv. ook de openbare rust betrokken mag worden. Ónze conclusie is in dit ver band geweest, dat het houden van een rally van dit kaliber in het algemeen (Zie vervolg pagina 2) IJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1 Vrijdag DISCOTHEEK fllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Nederlandse reiziger Jacob Roggeveen ontdekte op 5 april 1722 in het 'ke deel van de Stille Oceaan een 140 km2 groot eiland, dat hij de naam land gaf, omdat hij zijn ontdekking deed op eerste paasdag. Jacob veen was zijn reis begonnen op de rede van Texel. Omdat het dit jaar >ld< ar geleden is dat het Paaseiland werd ontdekt, kwam de burgemeester t buitengewoon eenzaam plekje grond in de oceaan op het idee om e vragen het Paaseiland als .zusterstad" te willen adopteren. Het verzoek 'ia de Nederlandse ambassadeur te Santiago en het ministerie van buiten zaken ter kennis gebracht van het gemeentebestuur. ,,Deze adoptie zal een symbolisch karakter dragen en alleen op historische en sentimentele n zeer worden gewaardeerd"aldus B en W, die inmiddels hebben laten zeer vereerd te zijn met het idee. Het is de bedoeling een wapenschild irkonde, alsmede een vlag van de gemeente Texel aan te bieden. Even- bunnen in een later stadium informaties over landschap, historie, ge- n en bestaansbronnen e.d. worden uitgewisseld onder toevoeging van de Illustraties. Paaseiland, iets kleiner dan Texel, is van vulcanische oorsprong. Het is vs grondgebied, hoewel de afstand tussen ,,lsla de Pascua" en Chili is dan die tussen Spanje en Noord-Amerika. Het eiland telt weinig meer e 0 inwoners van hetzelfde ras dat men op andere Zuidzee-eilanden aan- roeger moeten er veel meer gewoond hebben, maar door slavenhandel, en oorlog is het aantal danig geslonken. Paaseiland is bekend geworden om zijn reusachtige stenen beelden, n er vele tientallen staan De herkomst is een mysterie, dat onder meer e Noor Thor Heyerdahl is onderzocht. Het verslag van zijn bevindingen Hj neer in het boek Aku Aku. Paaseiland ligt ver buiten de scheepvaart- Tot voor kort kwam er eens per jaar een oorlogsschip om de bevolking )orraden. Mogelijk wordt dat binnenkort anders als de plannen voor de van een luchthaven, als schakel In de luchtlijnen tussen Zuid-Amerika en 'ië worden uitgevoerd. De reaktiegroep, die wilde aantonen, dat het aantal rallyvoorstanders op Texel belangrijk groter is dan het aan tal tegenstanders, is daarin nog niet ge slaagd. Het overwicht van voorstanders had moeten blijken uit het grotere aan tal ja-posters voor de ramen. Welis waar zijn de posters vlot van de hand gegaan, maar uiteindelijk kwam maar een klein deel voor de ramen te hangen, zodat de aantallen nee en ja ongeveer tegen elkaar opwegen. Volgens de re aktiegroep heeft een belangrijke rol ge speeld dat veel voorstanders de moeite niet namen om even een poster af te halen. Men heeft het de ja-stemmers nu extra gemakkelijk willen maken door de posterplaat als advertentie te laten afdrukken in de Texelse Courant, Van adjudant J. Gulmans, die zoals bekend per 1 februari zijn functie als commandant van de groep Rijkspolitie Texel neerlegt, zal vrijdagmiddag, 28 januari afscheid worden genomen. Eerst wordt de officiële afscheidsre ceptie voor genodigden gehouden, maar van half vijf tot half zes is iedereen welkom. Deze week is door de Drukkerij Texelse Courant een automatische adresseermachine in gebruik genomen Als gevolg van het vooral in de afge lopen jaren sterk gestegen aantal abon nees op het vasteland, werd het oude adresseersysteem veel te tijdrovend. De ingebruikneming van de machine maakte het noodzakelijk voor alle post- abonnees een adresplaatje te vervaar digen. Het is niet uitgesloten, dat daar bij fouten zijn gemaakt in namen of nummers. We verzoeken daarom de postabonnees het adresbandje even te controleren. Wie een fout ziet, kan ons telefonisch verwittigen of het betref fende adresbandje voorzien van kor- rektie toezenden. wat betekent dat de poster huis aan huis wordt bezorgd. Gehoopt wordt nu dat men de pagina waarop de adver tentie staat voor de ramen wil hangen. De reaktiegroep is al tevreden als men de poster tot en met dinsdag (want dan is de raadsvergadering) laat hangen. Reaktieleider Frans van Loo vertelde ons dat hij de Texelaars op deze wijze de gelegenheid wil geven om zich niet alleen uit te spreken voor de Texel-rally, maar ook om een gebaar te maken tegenover de groeperingen van natuur- en landschapsbescherming, die volgens hem een gezonde ontwikke ling op Texel in de weg staan. Onbegrijpelijk De afwijzende reaktie van de ANWB is voor de reaktiegroep een gevoelige slag geweest. „Onbegrijpelijk", zegt Frans van Loo. „De ANWB met zijn honderdduizënden automobilisten als lid maakt bezwaar tegen zoiets on schuldigs als deze rally zonder eerst behoorlijk te informeren. Het is boven dien inconsequent want de ANWB heeft wèl autoroutes uitgezet door de mooiste gebieden van Nederland Wie tegen auto's in natuurgebieden is, moet zo iets ook niet doen". Handtekeningen Met de bedoeling de gemeenteraad af te houden van een motie van afkeu ring of wantrouwen jegens het beleid van de burgemeester in deze, wil de reaktiegroep ook nog een handteke- ningaktie organiseren. Vrijdag, zater dag en maandag zullen medewerkers van de groep de dorpen afgaan en trachten bij ieder huis een handteke ning te krijgen. Het is niet de bedoe ling dat meerdere leden uit een gezin tekenen. Uitgaande van ongeveer 3400 gezinnen op Texel beschouwt men 2000 handtekeningen als een overtuigende meerderheid. As de aktie slaagt, zullen de hand tekeningen dinsdagavond, even voor half acht, aan de gemeenteraad worden aangeboden. Zaterdag, zondag Holland Kwintet gemeente Texel zijn 15 bezwaar- ontvangen tegen de op zaterdag mber a s. te houden internatio- orally. De bezwaren zijn afkom- de Werkgroep Landschapszorg l{ Vereniging tot Behoud van Na- jmenten, de Vriendenkring Texel, tact Natuurbescherming Noord- de Landelijke Vereniging tot Be de Waddenzee, de ANWB en tal particulieren Over de meeste bezwaarschriften schreven wij rder uitvoerig. In de andere be- iriften komen geen nieuwe as- laar voren. De inhoud van alle schriften kan als volgt worden vat te verwachten aan natuur- als bos- en duinpaden, ook door vooraf, en wellicht ook door 'chade te verwachten door een ■loop van belangstellenden. De fan Texel ligt in vrijwel statische als natuurschoon, rust en stilte ebied met een rijk biologisch \itbreiding van dorpen, ongebrei- toverkeer, rally's e.d. komen d mee in strijd. Via de t.v. uitge leiden van een rally zullen een onjuist beeld geven van Texel, et in hedendaagse termen uit te ,de image van Texel zal worden 1" ïocht denken dat B. en W. als an deze bezwaarschriften zou- teruggekomen op hun wei houding jegens de rally komt uit. In een uitvoerige nota ;emeenteraad stellen B. en W., rvan overtuigd zjjn dat de ge- waren sterk overtrokken zijn. 'en in de oprechte bezorgdheid bezwaarden. „Het valt wel te n, dat men zich vooraf niet heeft geïnformeerd. Wij willen het recht ontzeggen te ageren erheidsbesluiten dat is in ocratie gelukkig mogelijk j kunnen ons niet onttrekken edachte, dat men vaak protes- >rdat men op de hoogte is van rgronden. »k in alle persberichten die be- voor het wel en wee van tgangspunt was, wagen wij te en. Uit artikelen in sommige de goede niet te na gespro- ou men de indruk krijgen dat >rdt bestuurd door mensen die n wat ze doen of door misda- iren, die ons eiland willens en e| ïaar de afgrond leiden. Enig /oor eikaars standpunt en het en, dat de bestuurders natuur- anders willen dan de belangen emeente behartigen, is in der- .westies toch wel gewenst. Is iet geval, dan wordt een aktie onnodig scherp en wordt de sfeer ver slechterd, terwijl toch alle partijen in feite hetzelfde beogen". In hun nota geven B. en W. een over zicht van de voorgeschiedenis, die bij onze lezers voor het grootste deel reeds bekend zal zijn. Mogelijk nog niet be kend is dat in de week voorafgaand aan de rally 120 tot 150 televisiemede werkers op Texel zullen zijn alsmede 200 officials en 300 personen die tot de deelnemende teams behoren. Men streeft ernaar ook aandacht te besteden aan het eiland. Hiertoe zal tevoren waarschijnlijk in het voorjaar een film worden opgenomen van ongeveer 20 minuten. Bij wijze van „Texel-pro- motion' zal hierin aandacht worden besteed aan alle facetten van Texel, anvankelijk is niet gesproken over mo gelijke herhaling van de rally. Pas in een later stadium is die gedachte van de zijde van de organisatoren geopperd. „Daarover is onzerzijds uiteraard geen enkele toezegging gedaan", aldus B. en W. Op 27 mei 1971 besloot het college de principetoestemming te geven en wel omdat de route geheel in overeen stemming met Staatsbosbeheer, Rijks waterstaat en het college kon worden bepaald; omdat op de openbare wegen sprake zou zijn van een lage maximum snelheid en van strenge bepalingen in het wedstrijdreglement ten aanzien van de echte wedstrijdtrajecten, waardoor de rally zeer gedisciplineerd zal zijn en schade nauwelijks te vrezen is, omdat tevoren niet kan worden getraind. Het uitgangspunt van deze principe beslissing is door de burgemeester nog eens tot uitdrukking gebracht tijdens een ontvangst ten raadhuize op 29 ok tober j.l. van de rallycommissie van het Bureau Permanent International des Constructeurs de 1' Automobile. Er is toen uitdrukkelijk gesteld dat de toeris ten naar Texel komen om te genieten van rust, frisse lucht en stilte. Een rally hoeft daarmee niet in strijd te zijn, mits men rekening houdt met de waarden en rechten van de natuur. Wetsartikelen Met betrekking tot de wetsartikelen en bepalingen van de Algemene Politie verordening, die bij de rally in het ge ding zijn, wordt 't volgende opgemerkt: In artikel 24 van de Wegenverkeers wet is bepaald, dat het verboden is op een weg een wedstrijd met voertuigen te houden. Öntheffing kan worden ver leend door de minister van verkeer en waterstaat voor wegen in beheer bij het rijk en voor alle andere wegen mits deze binnen één gemeente zijn gelegen door burgemeester en wethouders. Aangezien het parcours ook over het strand loopt is mede van toepassing ar-

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1