Nieuwe straatnamen Den HoornDe KoogOosterend en het landelijke gebied MAB-club ziet terug op nadelig saldo in afgelopen jaar vast en zeker Autogordels Opbrengst beneden autocrossen bleef de verwachting Geeo terugkeer naar nietszeggende namen in Oosterend wm ik mmm w@ Raad beslist hedenavond In toekomst meer aandacht voor de motor-leden Pas op voor stichtingen Wachtmeester J. Kuip plotseling overleden Afscheidsreceptie in het raadhuis Eilandcompetitie volley m In de raadsvergadering van heden avond zal de gemeenteraad een oordeel vellen over de door B. en VV. voorge stelde namen voor diverse wegen in het buitengebied en een aantal straten in Den Hoorn, De Koog, Oosterend en Den Burg. Voor een deel gaat het om het officieel vaststellen van namen die reeds jaren in de volksmond werden ge bruikt, voor een ander deel om nieuwe namen. De namen zijn voorgesteld door de secretarie, waarna dorpshuisbestu ren, PTT en straatnaamcommissie gele genheid kregen aan- en opmerkingen te maken. Het gemeentebestuur heeft aan een deel van de aanmerkingen en wen sen gevolg gegeven waarna het defini tieve voorstel aan de raad werd gedaan. Als de gemeenteraad ermee akkoord gaat zal Texel moeten wennen aan de volgende nieuwe namen. In het buiten gebied: Tempeliersweg en Kamperfoe- lieweg. In Den Hoorn. De Kuil. In De Koog. Orchismient, Nikadel, Duinroos straat, Watermunt, Wintergroen en Zeekraal. In Oosterend: Slotkolk, An kerstraat en Wulkpad. In Den Burg: Drijverstraat, Brouwerstraat, Binsber- genstraat, Wilsterstraat, Marelstraat, Georgiëweg en Spinbaan. De naam Tempelierweg wordt gege ven aan de weg die nu bekend is als Oude Grensweg, gelegen noordelijk van het Gerritslanderdijkje en eindigend bij kampeercentrum „De Bremakker". De naam is gekozen omdat in de middel eeuwen in Gerritsland een klooster van de orde der Tempelieren heeft gestaan. Van deze orde waren in Nederland maar enkele kloosters aanwezig. De juiste plaats van het klooster kan ove rigens niet precies worden achterhaald B. en W. vinden het juist dat histori sche feit in de wegnaamgeving vast te leggen. Officieel vastgelegd worden de be staande namen Californiëweg, Peli- kaanweg, Bosrandweg en Mienterglop. De naam Kamperfoelieweg wordt ge geven aan die weg die nu bekend is als Bosweg en aanvangt bij het huis Dorps straat 45 te De Koog en eindigt op het Mienterglop. De naam Bosweg wordt nl. weinig zeggend geacht. In Den Hoorn worden de namen Stolpweg en Mokweg officieel vastge legd. De naam Naalrand zal worden ge geven aan de straat die is gelegen on geveer in het verlengde van de huidige straat met dezelfde naam gelegen tus sen Stolpweg en Mokweg. De naam De Kuil wordt gegeven aan de straat tus sen het Lage Achterom en de Verleng de Naalrand. De Koog Orchismient gaat de geprojecteerde straat heten (met het bijbehorende woongebied) ten zuiden van de Epelaan, aanvangend bij de Ruijslaan en eindi gend op de Kamerstraat. De naam Nikadel is gekozen voor de straat ten oosten en nagenoeg evenwij dig lopende aan de Dorpsstraat, aan vangend bij de Dorpsstraat t.o. de Brink en eindigend bij de Dorpsstraat t.o. de Badweg. De Nikadel is een min of meer ingeburgerde naam voor een bepaald stuk land. Navraag bij de familie Dal- meijer die deze grond jarenlang voor agrarische doeleinden gebruikte leerde dat de grond altijd met deze naam werd aangeduid. Duinroosstraat gaat de straat heten ten oosten van de Boodtlaan. Water- Pgswiftii j/~y—-S- Brlwit l«*n b.lt.n rlo d* In de krant van 7 januari j.l. stond een artikel, waarin iemand uitlegt, wat een stichting eigenlijk is. In zeer bepaalde gevallen is een stich ting misschien nuttig en nodig, maar we vervallen met die stichtingen in een regentenmentaliteit, die een gevaar vormt voor de democratie. Dat dit gevaar ook door anderen wordt gezien blijkt in het geval van het verzorgingshuis bij „Irene", dat ook weer een stichting moet worden. Daar bij wordt dan gelukkig wel bedongen, dat het gemeentebestuur toch ook wat in te brengen krijgt. Vooral omdat zo'n stichtingsbestuur zichzelf kan aanval len is die regentenmentaliteit levens groot aanwezig. Een lid van de gemeenteraad kan niet in dienst zijn bij de gemeente of aan de gemeente leveren, maar hoe zit dat bij de stichtingen? We moeten die stichtin>- gen in stand houden waar het werkelijk* niet anders kan maar de verenigingen, waarin ieder meebeslissen kan, in ere houden of herstellen. A. Zoete-Bl-om, Den Burf i munt zal de naam zijn van de straat en het woongebied ten noorden van de Duinroosstraat. Wintergroen gaat de straat heten (plus woongebied) ten zui den van de Duinroosstraat. De naam Strijbosstraat wordt officieel vastge steld en Zeekraal wordt de aanduiding van straat en woongebied aanvangend bij de Nikadel en eindigend op de grens van het ontwerp-bestemmingsplan. Duinroos, zeekraal, wintergroen en wa termunt zijn waterplanten die aanslui ten bij Parnassiastraat e.d. De Oranje vereniging had de namen Pirola en De Helmtuun voorgesteld maar door toe passing daarvan zou volgens B. en W. de uniformiteit doorbroken worden. Wel willen zij het begrip De Helmtuun te zijner tijd wel in de straatnaamge- ving betrekken. Behalve duinroos zijn de andere benamingen van dien aard, dat de toevoeging „straat" niet nodig is. Daarbij wordt gevolg gegeven aan de PTT-wens dat de toevoeging straat en weg zoveel mogelijk achterwege wordt gelaten. Oosterend Voor Oosterend wordt de naam Bij- enkorfweg officieel vastgelegd. Slotkolk gaat de straat heten die begint bij het industrieterrein en die evenwijding loopt aan de Kotterstraat. De naam is van oude agrarische oorsprong; zo werd vroeger het land aangeduid waar zich nu het industrieterrein bevindt. De grond was voorheen eigendom van de N.H. kerk en werd onder de naam Slotskolk altijd verhuurd. Ankerstraat zal de benaming zijn van de straat die begint bij de Peperstraat, gaat in zuidelijke richting en eindigt op de Achtertune. De suggestie is over genomen van de dorpscommissie Oos terend die echter een andere straat op het oog hadden. Enkele leden van de straatnaamcommissie gaven de voor keur aan de naam Koningstraat, piaar deze wordt door B. en W. weinig zeg gend geacht. Bovendien kan verwarring optreden met de Koningsweg. „Met het oog op de konsekwenties welke hieraan verbonden kunnen zijn achten wij het niet juist de suggestie van de dorpscommissie over te nemen om na men van nieuwe straten te benoemen naar kleinkinderen van koningin Ju liana", aldus B. en W. die, zo vernamen wij desgevraagd, daarmee doelen op het feit dat men daarmee het risico neemt dat een straat wordt genoemd naar iemand die wellicht later in on gunstige zin van zich doet spreken. Be ter is bij het noemen naar personen te wachten tot hun betekenis voor de ge meenschap objectief kan worden be oordeelt, wat over het algemeen pas ge ruime tijd na hun dood het geval is. De naam Wulkpad (voor het pad uit mondende in een straat, gelegen onge veer in het verlengde van de Koete- buurt en eindigend op de Ankerstraat) hangt samen met het feit dat tot de tweede wereldoorlog door Texelse vis sers veel op wulken (schelpdieren) is gevist. Om dezelfde reden is de Oester reeds in de straatnaamgeving opgeno men. In Oostcrend leeft het vraagstuk van de naamgeving van straten meer dan in ander dorpen. Van de dorpscommissie en de bewoners van de Koetebuurt, Achtertune en Verlorenkost was bij B. en W. een verzoek binnengekomen om genoemde straten weer de benamingen te geven die van 1927 - 1958 in gebruik waren, dus resp. Hoekstraat, Bosweg en Nieuwstraat. B. en W. achten deze na- ben echter nietszeggend. Namen als Achtertune en Verlorenkost zijn histo risch verantwoord. Verlorenkost en Kostverloren is een historische naam die ook veel in andere gemeenten wordt gebruikt. B. en W. vinden de naam Koe tebuurt ook niet discriminerend, in te genstelling tot de bewoners die menen dat zowel de woorden 'koet' als 'buurt' een ongunstige indruk maken. B. en W. (Zie vervolg achterpagina) SPORTNIEUWS S.V. DE KOOG De voetballers hadden zondag i.v.m. het Europees kampioenschap schaatsen vrij. De trainingstijden zijn gewijzigd. Voorlopig zal in de zaal worden ge traind: donderdags van 6.30 - 7.30 uur voor adspiranten en van 7.30 - 9.00 uur voor senioren. Willen de voetballers dit even in de gaten houden )ei De MAB-club Texel sloot het afgelo pen boekjaar af met een kastekort van ƒ220,Oorzaak was voornamelijk het verlies, dat geleden werd op de Inter nationale Vogelsterrit in het begin van vorig jaar en de te geringe opbrengst van de beide autocrossen. Dit werd mee gedeeld op de vrijdagavond in hotel De Lindeboom-Texel gehouden jaarverga dering. In het vroege voorjaar had het bestuur van de MAB aan B. en W. een brief gestuurd, waarin werd gevraagd om onderhandelingen over de vermake lijkheidsbelasting, die voor de jaarlijkse oross-evenementen moet worden be taald. Deze belasting bedraagt ongeveer 40% van de totale kosten. Toen op het schrijven geen reaktie werd ontvangen, zond men opnieuw een verzoek, waarop gereageerd werd, met de belofte, dat de zaak in behandeling zou worden ge nomen. Toen in juni duidelijk werd, dat de aanslag althans voor dit seizoen niet verlaagd zou worden, was de Vogelster rit inmiddels gehouden. De totale kos ten voor de vogelrit bedroegen zo'n ƒ1200,—. Toch is de MAB-club voornemens in het komend seizoen opnieuw een derge lijke rit te organiseren. Door de Vogel sterrit heeft Texel weer een stuk posi tieve bekendheid verworven. De kosten zullen aanmerkelijk lager kunnen wor den gehouden, omdat veel posten een malig zijn. Verwacht wordt, dat de be langstelling nog belangrijk groter zal zijn dat vorig jaar (totaal namen 177 personen deel, waarvan slechts 2 leden van de MAB-Texel) en de sterritten misschien zullen uitgroeien tot een jaar lijks terugkerend evenement. Uit het jaarverslag van secretaris E. Moojen bleek dat het 25ste jaar van de MAB-club Texel in meerdere opzichten toch succesvol mag worden genoemd. Het aantal leden is van 127 tot 150 uit gegroeid; inclusief ere- en huisleden telt de club nu 203 leden. Voor de di verse ritten, die werden georganiseerd bestond een goede belangstelling. Voor al de Koning Thialfrit, waarmee het af gelopen jaar werd geopend, de snertrit en de Neptunusrit aan het eind van 1971 genoten grote deelname. Minder publiek bij crossen Minder goed liep het met de crossen. Ondanks het stralend mooie weer en extra attrakties zoals het precisiesprin- gen door de Skydivingschool Texel bleef het bezoekersaantal onder de ver wachtingen. Vooral doordat nog steeds geen overeenstemming (tot verminde ring) van de vermakelijkheidsbelasting met het gemeentebestuur kon worden bereikt, bleef er van de autocrossen geen cent over. Winnaars werden dit jaar C. Pol en D. v. d. Meer. Het is niet onwaarschijnlijk, dat zij hun titels in het komend seizoen niet meer zullen kunnen verdedigen. De voorzitter, de heer C. de Wit liet blijken, dat op de huidige voorwaarden niet kan worden doorgegaan. Overwogen wordt, geen autocrossen meer te houden „In ieder geval zijn we voor 1972 zeer pessimis tisch gestemd". Rally meer succes Een der aanwezigen verbaasde zich erover, dat de onderhandelingen met B. en W. zo stroef verlopen: „Met een rally heeft men meer succes. Misschien maakt een brief ondertekend door bijv. de bekende rallyrijder Steve MacQueen meer indruk,..." Het bestuur heeft echter de hoop op wijziging van het be lastingvoorstel aan de raad nog niet op gegeven. Bij de opening van de vergadering werd een ogenblik stilgestaan bij het overlijden van de heer C. Mets, die een aktief en zeer gewaardeerd lid van de MAB is geweest. De voorzitter: „Hij was een groot organisator en heeft ook in onze vereniging zijn sporen meer dan verdiend". Programma 1972 Het rittenprogramma voor 1972 ziet er in grote trekken hetzelfde uit als in voorgaande jaren. Op 12 februari zal de eerste puzzelavondrit worden gereden. Het trajekt wordt nu eens niet door het bestuur, maar door een der leden, de heer Moens uitgezet. Voorts op 3 april en op 6 mei de internationale Stemt. Het herfst- en winterprogramma is vrij wel identiek aan dat van 1971. Motoreu Omdat het aantal motorrijders onder de leden de laatste tijd flink is toegeno men, wordt overwogen ook in de mo torsport wat meer aktief te worden. Ge dacht wordt aan een nationale betrouw- baarheidsrit. De voorbereidingen hier voor zijn echter nog in zo'n vroeg sta dium dat nog niets kan worden meege deeld. Als een betrouwbaarheidsrit wordt gehouden zal dat echter pas in december zijn. Ook over eventuele oe- fenritten en een oefenterrein kon nog weinig worden verteld. Geïnformeerd zal worden of het bescheiden stukje kaal duinterrein bij de Mok met nog ander oefenterrein kan worden uitge breid. De plannen voor het komend jaar en de enigszins afgaande lijn, die de finan ciële positie te zien geeft, noodzaken tot verhoging van de contributie. Sinds 1966 wordt door leden ƒ6,per jaar betaald, donateurs betalen ƒ2,50 en een K.N.M.V.-lid ƒ4,Met ingang van 1972 zijn deze bedragen verhoogd tot resp. ƒ10,ƒ5,en ƒ7,50. Hoewel diverse aanwezigen de verhoging nogal dras tisch noemden, was men toch wel van de noodzaak overtuigd. Het bestuur bleef ongewijzigd. Zowel de beide bestuursleden A. Brans en D. P. van Egmond als voorzitter C. de Wit werden met ruime meerderheid van stemmen voor een nieuwe zittingsperio de herkozen. In de rondvraag kwamen tal van kwesties ter sprake. De heer A. van Liere zag graag de traditionele feest avond, die er al enkele jaren door aller lei oorzaken bij ingeschoten is in ere hersteld. „Ouderwetse" prijzen De heer J. Mets stelde voor in plaats van allerlei gebruiksartikelen als prij zen, weer de „ouderwetse" bekers en medailles in te voeren. „Voor de ware auto- en motorsportliefhebber heeft zo'n onderscheiding veel meer waarde, en bovendien is het vaak nog goedkoper ook". De heer D. Bakker informeerde, of de MAB-club Texel ook zal deelne men aan de aktie „Een tank benzine voor Yamati" ten behoeve van de mo torrijders Jan Thiel en Martin Mij- waard, die alleen met eigen middelen wisten op te klimmen tot coureurs van internationale befaamdheid. Hij kreeg een bevestigend antwoord. Na een korte pauze werd een film vertoond van allerlei evenementen die in de afgelopen jaren door de MAB-club werden georganiseerd. OOSTEREND In zijn wonii Oosterend is zondagavond wacht] ter der Rijkspolitie eerste klasse Kuipers plotseling overleden. Hij 48 jaar. Jan Schelte Kuipers, geborei Lemsterland, kwam op 13 oktober naar Texel, waar hij smdsdien de tie van rayoncommandant voor Ot end bekleedde. De begrafenis heeft derdagmiddag plaats te Oosterend De receptie die vrijdagmiddag v Jo' gehouden ter gelegenheid van he scheid van de heer J. Gulmans als mandant van de groep Texel va Rijkspolitie, zal in het raadhuis wc gehouden. Na de officiële bijeenk voor genodigden is ieder ander we van half vijf tot half zes. Uitslagen 21 januari Dames Tevoko B-Badminton 1 De Koog 2-Smash '68 Tevoko A-Badminton 1 Smash '68-'t Groentje Heren De Koog-Dok HBS-Badminton Dok-Tevoko De Koog-Amro HBS-'t Groentje SCHAKEN Uitslagen C. Joustra-F. Eijgenraam P. Eelman-J. Hoogerheide H. van Daalen-G. v. d. Hoek J. Piersma-A. C. Bakker G. v. d. Hoek-H. van Daalen J. Piersma verraste door koplopc C. Bakker te verslaan, terwijl hij beginfase 2 pionnen achterstond, een prachtige mataanval werd de evenwel beslist. F. Eijgenraam digde zich goed, maar bleek toch opgewassen tegen C. Joustra. J gerheide staat nu weer bovenaan 10% uit 12, gevolgd door A. C. Ba G< met 10 uit 12, C. Joustra met 9 us en runner-up J. Piersma met 8% ui Jür TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,80, elke regel meer ƒ0,60. Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te worden voldaan. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de Boekhandel) en onder nummer ƒ1,25 meer. Al les inclusief 4% BTW. Voor eieren Gravenstr. 20. Altijd vers altijd goedkoop Merkbenzine voor witte prijs. Dros' Smederij Eierland C 42 Volop handappels. M Huisman, „De Veen", tel. (02220) 2203 Algehele, totale oprui ming! De grootste en goedkoopste bontzaak van Nederland houdt een werkelijke, radikale, al gehele opruiming. Dui zenden korte en lange bontmantels en bonthoe- den gaan nu weg met on gelooflijke kortingen van 20% tot 50%. Desgewenst zeer soepele kredietservi ce. Bont kopen is een zaak van vertrouwen, 'n 3-jarig garantiecertificaat is dat vertrouwen waard. Zie etalages voor honder den guldens voordeel - pakmee - weggeef - kol der - prijzen. Dames, haast u, nu of nooit! Dit kan alleen De Bontko ning, Voorstreek 71, Leeuwarden, telef (05100) 20713. Ook met de oprui ming: als u per bus, trein of eigen auto komt, alge hele reiskostenvergoe ding bij koop! Voor gebruikte en on geregelde meubelen J. Jongedijk, Schilderend 60, tel (02220) 2777 Houdt U van een lek kere, kruimelige aard appel, dan gauw naar J. Huisman, „Berkhoeve", Pontweg K 90, want die heeft ze Wie heeft vrijdagmid dag mijn rode kinder fietsje vanaf de ijsbaan weggenomen Gaarne bericht aan Erik Kramer, Beatrixlaan 58, tel. 2464 Te koop noren, mt. 36, voetbalsch. mt. 2 en 4. J. Waaijer, Peperstr. 25, Oosterend, tel. 258 Te koop 140 pak goed hooi. N. J. Witte, Schilderend 121, Den Burg, tel. (02220) 2238 Te koop zware impe rial (wegens overcompl.) Schoonmaakbedrijf Vin- ke, tel. 2478 Jan Bakker Ans Kroon Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon. Vamor ge- dipl.. tel. (02230) 13252. Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier land, telefoon (02225) 297 Op 20 januari 1972 is geboren Linda Christine dochter van Rob en Hetty Graaf en zusje van Judith J. P Thijsselaan 13, Den Burg. Hoera, ik heb een zusje en pappa en mamma weer een dochter. Zij is geboren op zater dag, 22 januari 1972, weegt 2900 gram en is 49 cm. lang. Haar doopnamen zijn Sandra Natalja Cristina Wij noemen haar Sandra Ab, Corry en Linda Witte „Ons Genoegen", Haffelderweg 40, Den Burg, Texel. hebben het genoeg* mede namens weder se ouders, kennis te ven van hun voorg men huwelijk op 28 januari 1972 om uur in het Gemeente te Wieringerwerf. Kerkelijke bevesti om 15.45 uur in de C formeerde Kerk te denmeer door de eerw. Heer Ds. R. Nederlanden en de ed. Heer A. J. Timr evangelist te Alkma< Gelegenheid tot teren van 17.00 uur in Hotel „Lely' Slootdorp. Beverwijk, Asjesstra: Heemstede, Leidsev; weg 143. Toek. adres: Bennet kerweg 948, Zwaans! A.s. donderdag, januari hopen onze liefde ouders en g ouders A. van der Vis J. van der Vis-Viss hun 45-jarige echt eniging te herdenken Hun dankbare kind en kleinkinderen Gré van der Vis A. J. van der Vis M. v.d Vis-Boks Marjette en Jannel Receptie van 4.00 tot uur in de Raadhuiske Den Burg, januari n 10

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2