Groen e2warL-Jexels in het hart. Verdeelde raad wenste geen stemming over Texel-rally TAXI toekomst weigering mogelijk op grond van gebruiksregels in bestemmingsplan r Sprenger: Nu onvoldoende reden om evenement te weigeren Beere Bar Iedere dag geepend. Beere goed Circus Boltini naar Texel I (02220) 3132 Vier maanden geëist tegen stelende Duitser Volwassenencursus muziekschool „Gouden" gymvereniging geeft gedenkboek uit ƒ2000,boete geëist tegen Oosterender sex-handelaar Buurtvereniging viert 25-jarig bestaan 85e JAARGANG No. 8644 G 28 JANUARI 1972 N.V. v.h. Lange veld Dc Rooij 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 ut) de Graaf, Keesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbont; Coop. Raif. felsen bank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prjjs ƒ5,00 p. kw. 50 ct incasso; los 25 ct. Advert. 21 ct. per mm. exd. 4°/o BTW met veel spanning tegemoet gezie- tespreking door de gemeenteraad de Texel-rally is een langdurige, nogal tamme vertoning geworden, et naar voren brengen van pro- en a-argumenten viel weinig nieuws luisteren. Uit wat de sprekers naar i brachten viel te concluderen dat iad zeer verdeeld was; er waren 7 rally-voorstanders maar tot een ming waarbij het vóór of tegen van de raad duidelijk naar voren zijn gekomen, kwam het niet. De L. J. Weijdt die in de vorige ver dring het plan had aangekondigd 8 i notie van afkeuring te zullen voor- i als nadere informatie over de zijn verontrusting niet had weg- IJ men, zei daar nu vanaf te willen Hij meende dat een dergelijke rao- ia de pers zou doorkomen als een b van wantrouwen waardoor de he- estie een onnodig scherp karakter «rijgen hetgeen hij niet in het be- van Texel achtte. Aangezien nie- 1 anders een motie van af- of goed- 'j ing voorstelde was de hele discus- 2C nets anders dan een voortzetting het inmiddels al lang niet boeiend te noemen uitwisselen van argu- ;en waaraan ieder even zwaar kon als hij zelf wilde. De wat saaie -zonder-klapstuk was ongetwijfeld eleurstelling voor de meer dan 100 igstellenden die van de rally-rel ige wilden zijn. De nooit meer dan man sterke plaatselijke pers was keer versterkt met een zestal col- I 5 van het vasteland en ook de radio present. or het begin van de vergadering ïandigde reaktiegroep-leider Frans ^00 het pakket handtekeningen van •voorstanders. De groep had 1800 nen bezocht. Omdat er 400 niet waren had men 1400 mensen hun mening kunnen vragen. 903 iden vóór; 357 personen zeiden mening te hebben en 248 waren Hieruit trok de reaktiegroep de usie dat de meerderheid van de lse bevolking het beleid van B. en en aanzien van de rally niet af- Van Loo en zijn medestanders n in een stoet auto's voorzien van sters naar Den Burg gekomen, het laatste moment, zo deelde Mr. kc iger mee, waren met betrekking e rally-kwestie nog enkele stukken ngekomen. In een telegram van de ictcommissie voor Natuur- en schapsbescherming werd de raad 'cht niet akkoord te gaan met de ally. „Alle voorzorgen ten spijt zal rroepelijk afbreuk worden gedaan sfeer en karakter van Texel. Stel )stbaar goed niet in de waagschaal, geen dag!" En er was ook een brief le Stichting Autosport Promotions in de raad werd verzocht wèl ak- 1 te gaan met de rally. Geen voorstander Sprenger maakte nog enkele jtc ekeningen bij de uitvoerige nota en W over deze zaak aan de raad i verstuurd. O.m. merkte hij op e bevoegdheid tot beslissen in deze ikkelijk is toegekend aan B. en W. :ollege is geen voorstander van de geconstateerd is dat er onvol le reden is om het evenement niet toe te staan. De toestemming van nu houdt niet in dat ook een volgende rally moet worden toegestaan. Bij het vast stellen van het bestemmingsplan voor het buitengebied is het mogelijk voor waarden voor het gebruik vast te stel len; dergelijke voorwaarden zijn er nu niet; derhalve kon een rally waarvan mag worden aangenomen dat deze geen schade veroorzaakt niet worden ge weerd Het is niet goed verder in te grijpén in de vrijheid van de burgers dan krachtens de bestaande bepalingen. Overigens liet Mr. Sprenger blijken dat het niet onmogelijk zou zijn geweest dat B en W., als de aanvraag nu was ingediend, tot een andere beslissing ge komen waren niet omdat er zoveel verzet is gekomen maar omdat de ge dachten met betrekking tot het gebruik van het buitengebied dan verder ont wikkeld zouden zijn. Het zou in ieder geval niet korrekt zijn er van slecht bestuur getuigen als men nu op de toe stemming zou terugkomen. Niet zo tam De heer L J. Weijdt zei dat het nu wordt voorgesteld alsof die hele rally weinig meer is dan een tam spelletje met beperkte snelheden e d. Hij geloof de niet dat zoiets aantrekkelijk is voor een internationale tv-udtzending. Hij verwachtte dan ook dat het er hele maal niet zo tam zal toegaan. Overigens had de heer Weijdt weinig goede woor den voor de verdachtmakingen die aan het adres van B. en W. zijn geuit in al lerlei landelijke kranten. Hij meende dat dit zeker anti-reklame voor het ei land is geweest en wilde dan ook geen aanleiding geven tot nog meer van der gelijk geschrijf. Zijn standpunt ten aan zien van de toestemming voor de rally was- „I-k distancieer me ervan maar ik wantrouw u niet". De heer F Blanken had bedenkingen tegen de manier van doen, door zowel de nee- als ja-groep. Hij geloofde wel dat de rally geen schade in het land schap zou aanrichten maar een belang rijke vraag bleef voor hem of een rally wel past in een natuurgebied als Texel. Hij meende daarop ontkennend te moe ten antwoorden. Hij vond dat B. en W. eerst de opinie hadden moeten peilen alvorens te beslissen. Hij vroeg welke gevolgen het zou hebben als de meer derheid van de raad de beslissing van B en W. zou blijken te betreuren. Mr. Sprenger antwoordde op die vraag niet onmiddellijk en zorgde daardoor toch nog voor een beetje spanning. Onbelangrijk De heer P Smit was de eerste voor stander die aan het woord kwam. Hij zei niet auto-minded te zijn maar meen de dat de bezwaren tegen de rally geba seerd zijn op vage veronderstellingen. Een belangrijk verschil met de vogel- sterrit van de MAB-club of de rally's die af en toe door bedrijven op Texel worden gehouden, zag hij met. Hij wil de alle bezwaarden de raad geven con sequent te zijn door niet deel te nemen aan veel gevaarlijker „rallies" en „cros sen" in de zomer op de Pontweg Het feit dat de heren Mantje en Har- ting met de rally akkoord waren ge gaan, was voor de heer Smit op zichzelf al voldoende aanleiding om geen be zwaar te hebben. Overigens vond hij het een „totaal onbelangrijke zaak". De heer C. Timmer, die zich al eer der gereserveerd had uitgelaten, meen de dat B. en W. net zo goed als de te genstanders uitgaan van veronderstel lingen. „Want u kunt niet garanderen dat er niets gebeurt en dat er geen schade ontstaat". Niet gelukkig was de heer Timmer over de Eurovisie-uitzen ding waarin de onrust van de rally naast de rust en stilte van Texel wordt getoond. En wat de vaagheid van de veronderstellingen der tegenstanders betreft: „Wie beslist of een veronder stelling vaag is of niet. Er is tegenwoor dig zoveel vaags ter discussie. In ieder geval is aangetoond dat velen bang zijn voor de image van Texel. De bezwaar schriften liggen er. Veel ervan is over trokken maar een feit is toch dat die rally niet past op Texel. Het is een dis sonant van de beleidsnota". Erg boos toonde zich de heer C. Koorn. Naast het gewenste stempel van rust en stilte krijgt Texel nu het stem pel van de autorally, zo constateerde hij. Van de principetoestemming van B en W. had hij kennis genomen via „een sensationeel autoblaadje", hetgeen hij betreurde. Zijn afwijzing formuleerde ■hij als volgt: „Ik ben 'n geboren Texe laar en ik wil het eiland liever niet la ten vervuilen door deze rotzooi!" Mej. A. G. Luijsterburg vertolkte een heel ander standpunt. „Nu er wat meer over de rally bekend is geworden staat voor mij vast dat die hele deining een storm is in een glas water. De gevaren zijn belachelijk overtrokken". Mej. Luijsterburg zei geen enkel bezwaar te hebben tegen deze „gedisciplineerde" rally gedurende die paar uur op die ene middag Daarvan wordt heel wat min der last ondervonden dan van de dui zenden auto's die zomers verwerkt moe ten worden En wat de „image" betreft: ,,'t Kon wel eens verdraaid aardige re- klame voor Texel zijn, juist voor de na tuurliefhebbers". De heer J. Zuidevvind (WD) zei van mening te zijn dat de burgemeester als zeer voorzichtig bekend staat. Dit gaf hem voldoende zekerheid dat 't bij de rally met tot excessen zal komen. Hij had geen bezwaar. De heer C. Ellen (Pakt) had wèl ern stige bedenkingen Hij wees op de ver antwoordelijkheid die Texel draagt ten aanzien van de autoproblematiek in dit dichtbevolkte land. Met een Texels image gelijk aan dat van Monte Carlo was hij allerminst gelukkig. Tot de bur gemeester: „U bent in verkeerd gezel schap. Voorkom deze rally en keer te rug!" De heer J. J. Westdorp (Pakt) stelde dat iedereen het recht heeft om te age ren en te protesteren, maar met een halsstarrig standpunt achtte hij het al gemeen belang niet gediend. Voor hem stond vast dat de rally geen schade zou veroorzaken. „De voorstanders van de rally vinden mij aan hun zijde". Nadat Mr. Sprenger was ingegaan op de diverse opmerkingen van tegenstan ders en ook in tweede instantie nog was gesproken was dit onderwerp afgehan deld en kon worden gepauzeerd om degenen die in de rest van de raadsver gadering niet geïnteresseerd waren ge legenheid te geven te vertrekken. Mr. Sprenger wees er nog wel op dat de feitelijke beslissing ten aanzien van de rally nog moet worden genomen Er zal nl. een oordeel moeten worden geveld over route en reglement. Efficiëncyonderzoek Bij de aanbieding van het eerste deel rapport van het efficiëncyonderzoek van het gemeentelijk apparaat, merkte Mr Sprenger op dat de raadsleden nog een pré-advies krijgen toegezonden waarin staat vermeld welke maatrege len B. en W. sinds het afsluiten van het onderzoek hebben genomen en waarin verdere voorstellen worden gedaan. In tegenstelling tot de indruk die wellicht door het rapport is gewekt, benadrukte de voorzitter dat het beslist niet de be doeling is het grondbedrijf op te heffen omdat daar sprake zou zijn van beden kelijke ontwikkelingen. Het tegendeel is eerder het geval, maar wel zullen maatregelen nodig zijn om het grond bedrijf nauwer te binden aan andere af delingen. Akkoord ging de raad met de voorge stelde nieuwe straatnamen in diverse dorpen en het buitengebied. Enkele raadsleden poogden nog veranderingen aan te brengen maar daarin slaagden zij niet. Zo vond de heer Koom de naam Kruiskoogweg i.p.v. Kamperfoe- lieweg passender; en gaf de heer Bak ker de voorkeur aan de naam Waalder- weg boven Georgiëweg en aan Koete straat boven Koetebuurt. Het voorstel van de heer Koorn om de Kruiskoog weg in te voeren kwam zelfs in stem ming maar werd met 10-5 verworpen. De raad ging akkoord met het voor stel om het voorbereidingsbesluit voor het buurtschap Oost te hernieuwen. De heer Bakker was tegen. Meegedeeld werd dat eventuele reeds lopende bouwaanvragen niet door dit besluit worden getroffen. Grondverkopen Naast de grondtransakties waarover wij reeds eerder schreven ging de raad ook akkoord met de verkoop van een 630 m2 groot bouwterrein aan de Epe- laan te De Koog aan de heer W. J. M. Koorn te Den Burg. De heer Koorn wil er een woning bouwen, hetgeen in over eenstemming is met het bestaande be stemmingsplan. De verkoopprijs be draagt 28.350,oftewel 45,— per m2. Ook de verkoop van een bouwterrein van 600 m2 aan de Kamerstraat aan de heer J. G. A. Geerlings te Holten en de heer J. Daming te Hollandscheveld (ge zamenlijk hoofdelijk en ieder voor de onverdeelde helft) riep geen bezwaren op. Het plan van de heren om hier een woonhuis te bouwen is weliswaar niet in overeenstemming met het uitbrei dingsplan maar daaraan kan worden te gemoetgekomen daar toepassing van ar tikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening De verkoopprijs van het op een hoek liggende perceel is gesteld op ƒ28.500,of ƒ47,50 per m2. Voor de Alkmaarse rechtbank ver soheen dinsdag de 23-jarige Duitser Heinz R. wegens het plegen van diver se inbraken in De Koog. R. was in de afgelopen zomer naar Texel gekomen maar omdat het hem goed beviel bleef hij ook 's winters. Om in zijn levens onderhoud te kunnen voorzien ging hij uit stelen. Hij haalde een partij kleding weg van een boetiek aan de Dorpsstraat en brak een maand later in in de Lu- bertischool waar hij zich tv-toestel, ra dio, bandrecorder en platenspeler toe eigende. De derde inbraak werd gedaan in de r.k. kerk te De Koog; hier werd een geluidsinstallatie gestolen. Het opvallende gedrag van de jonge man die met zijn vriendin woonde aan de Kaapstraat, was voor de politie aan leiding om hem te verdenken. Toen hij werd aangehouden was een deel van de gestolen waar reeds in Amsterdam ver kocht. De officier van justitie eiste dinsdag 4 maanden gevangenisstraf met aftrek; hij zei bij zijn eis rekening te hebben gehouden met het feit dat R. zo spoedig mogelijk naar Duitsland terugwil om daar te kunnen trouwen met zijn vrien din die een kind van hem verwacht. Uitspraak over veertien dagen. De volwassenencursus voor beginners is donderdag 27 januari gestart in de muziekschool aan de Parkstraat. De cursus voor gevorderden kon we gens gebrek aan aanmeldingen (er zijn 10 aanmeldingen) nog geen doorgang vinden. Gegadigden kunnen zich nog tot uiterlijk 31 januari opgeven bij het bu reau Culturele Zaken, telefoon (02220) 3041, toestel 131, of rechtstreeks bij de cursusleider, de heer F. G. Kassenaar, Kogerstraat 31, Den Burg. Ter gelegenheid van het feit dat de gymnastiekvereniging Texel volgend jaar 50 jaar bestaat is besloten een ju- bilcumgedenkboek uit te geven, dat reeds dit voorjaar verkrijgbaar zal zijn. In ca honderd bladzijden van bet boek zal een overzicht zijn van de rijke histo rie waarop de aktieve gymnastiekver eniging kan terugzien. De tekst zal voor- en tegenspoed weergeven zoals die via oude notulen, jaarverslagen en krantenknipsels naar voren is gekomen. Het-geheel wordt rijkelijk met foto's geïllustreerd. O.m. is een beroep gedaan op het archief van de Texelse Courant (waar het boek ook wordt gedrukt) maar er zijn ook nieuwe opnamen ge maakt. Er is naar gestreefd dat alle le den en oud-leden in het boek „iets van zichzelf" kunnen terugvinden. De sa menstellers zijn al maanden druk bezig; het leeuwendeel van het karwei zit er thans op. Het jubileumboek zal in een beperkte genummerde oplaag verschijnen omdat ander de kosten te hoog worden. Het is wel zaak dat ieder die het boek wil hebben niet aarzelt met bestellen. Met het aantal bestellingen wordt nl. bij het drukken rekening gehouden. Om vroeg tijdig bestellen te stimuleren heeft het bestuur van de GVT een extra voorde lige voorintekenprijs vastgesteld, nl. ƒ19,75 terwijl de prijs na het verschij nen 25,zal bedragen. Er wordt op gerekend dat tenminste de leden en oud-leden het boek zullen willen heb ben, maar ook voor veel andere belang stellenden belooft het een boeiend ge heel te worden. Geïnteresseerden kun nen zich wenden tot mevrouw N. Uit geest, Parkstraat 18, Den Burg of de heer L. Heerschap, Wittekruislaan 33 te Den Burg. Het circus Toni Boltini komt naar Texel. Van 17 - 29 juli a.s. zal het circus zijn tenten opslaan op een nog nader aan te wijzen terrein in of bij De Koog. De gemeente heeft het circus voor de genoemde periode een standplaatsver gunning gegeven. Wegens het ongevraagd toesturen van sex-blaadjes stond de 24-jarige Th.M. uit Oosterend dinsdag voor de Alk maarse rechtbank. In augustus vorig jaar had hij vier postzakken, inhouden de negenhonderd blaadjes met bijbeho rende reklamefolders, bij het postkan toortje van Oosterend bezorgd. Toen de PTT-mannen kennis namen van de aard van de zending werd de politie gewaar schuwd. Bij het onderzoek bleek dat de geadresseerden de blaadjes niet hadden besteld. Vooral dat feit was aanleiding tot de vervolging. „Mensen moeten niet worden lastig gevallen met dingen waarom zij niet hebben gevraagd", al dus de officier van justitie. M. legde uit dat hij door het toezen den van de blaadjes het adressenbe stand van zijn klanten kon saneren. Wie niet betaalde of niets bestelde ging er na verloop van tijd uit. De officier vond de blaadjes aanstote lijk voor de eerbaarheid. M. echter zag er geen kwaad in en wees erop dat der gelijke blaadjes in de steden open en bloot in de winkels liggen. Het deed overigens weinig ter zake. Het onge vraagd aanbieden bepaalde de ernst van de zaak. Geëist werd een geldboete van ƒ2000,- of drie maanden en in beslagname van de 900 blaadjes. Uitspraak over 14 dagen. Vrijdagavond 4 februari houdt de buurtvereniging Schoonoordsingel - Ko gerstraat - Wittekruislaan een feestelij ke bijeenkomst in het Fanfaregebouw tje in verband met het 25-jarig bestaan. Het programma zal worden verzorgd door de revuegroep die nu 5 jaar bestaat en de voorpremière zal brengen van de nieuwe revue „Geef me de vijf", ge schreven door mevrouw J. Craanen- Hemelrijk. In de revue zijn tal van ak- tuele gegevens verwerkt; een der hoog tepunten is een „politieke poppenkast". Alle leden zijn bij de jubileumviering welkom. Begonnen wordt om acht uur. A Vrijdag 28 januari Oosterend, „De Bijenkorf", 20.00 uur, optreden „De Vriendenkring" met „Sil de strandjutter" Zaterdag 29 januari Oudeschild, ,,'t Skiltje", 20.00 uur, to neeluitvoering door „Nieuw Leven" met „De Kerkestraat is een keurige straat". Den Burg, hotel „De Oranjeboom, 20.00 uur, toneeluitvoering oud-leerlingen lagere landbouwschool met „Zwart schaap, witte lammetjes". Zondag 30 januari De Dennen, „Catharinahoeve", 13.30 - 14.00 uur, start 3e wandeltocht win- terserie. Woensdag 2 februari Den Burg, 10.00 - 16.00 uur, vergade ring bedrijfsvoorlichting voor de landbouw, 's middags lezing door Ir. J. Zijlstra. Iedere woensdagmorgen Den Burg, „Casino", 11.00 uur bejaar- dengymnastiek Iedere vrijdagavond Oosterend, „De Bijenkorf", 19.30 uur, bijeenkomst modelbouwclub Iedere zaterdagmiddag De Dennen, „Dennenoord", 15.00 uur, trimmen in de Dennen. Iedere vrijdag en zaterdag De Waal, Wagenmuseum, 14.00 - 17.00 uur open. tititfrauuuuufianuuuiiumiuiiuuuuuiiitLUiiiuiuiiiiuimioiiiioiiuiuiimiiiniiiiu Martien van de Wetering Ook voor ziekenfonds en verz. 1 luiiiiiuuiiiiiiinniiiniiiiiiii^

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1