Cjrocn kwartsJexels in het harL, uatie in veehouderij veel beter; kkerbouw weinig rooskleurig VOORDEEL f AANBIEDINGEN van nw MELKHANDELAAR! 54 zmuijfwzum ik bezochte vergadering bedrijfsvereniging „Overkoepeling" organiseert twee belangrijke cursussen HOCOLADEVLA IN GLAS Aandacht voor bestemmingsplan buitengebied ril -I - -I - - -I -im Nieuwe apotheek officieel geopend „Woord en wederwoord" en „Gast en gastvrouw" ij LIJK halve liter Automatiek „PP" in nieuw gebouw Zomerkamp voor de Texelse jeugd Beere Bar Iedere dag geopend. Beere goed FEBRUARI 1972 85e JAARGANG No. 8646 V. v.h. Langeveld De Rooü Den Burg, Texel - Tel. 2741 de Graaf, Keesomlnau 43, Den >20) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middcnstandsbank; Coop. Raif. fciscnbank; Ainro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ5,00 p. kw. -f 50 ct incasso; los 25 cL Advert. 21 ct. per mm. excl. 4% BTW afgelopen jaar heeft zich in de rij een gunstige ontwikkeling lan. De „boterberg" die ruim geleden nog als een dreiging melkveehouderij hing, is ver- Ock wat de vleespositic be- le situatie belangrijk verbeterd, dlftkerbouwsector is de toestand rooskleurig. Zo zijn de prijzen aardappelen uitgesproken slecht wenstaande werd gememoreerd lieer J. P. Herweijer bij de ope- de gisteren in hotel „De Lin- Texel" gehouden jaarvergade- de Vereniging voor Bedrijfs- ing Texel, in de wandeling „be- eniging". De vergadering werd ;ocht. De voorzitter verwelkom- eide oud-voorzitters, de heren Lugt en A. Dros Bzn., de heren van het consulentschap voor de louderij te Alkmaar en de bei- jfsvoorlichters, de heren Kool- 'an Groningen. namiddag (de vergadering an half elf 's morgens tot vier niddags) werd de bijeenkomst ;e\vocnd door direkteur Laan ^agere Landbouwschool met de :n van de vierde klas. openingswoord merkte de heer r ook op dat het geven van de orlichtmg aan de akkerbouwers ouders een moeilijke zaak is. rdering sprak hij over de land- iriek in de Texelse Courant, itiek die men er over verneemt de heer Herweijer te kunnen dat deze rubriek een belang- nktie vervult. Sprekende over van de landbouwvoorlichting de voorzitter op dat hij vond belang van de landbouwtechni- irlichting momenteel wel eens el naar achteren wordt gescho- ewel hij overtuigd was van de van bedrijfseconomische voor zal de landbouwtechnische mg toch de volle aandacht ^Ëïlijven. houden. Meer loopstallcn ït lezen van de notulen van de ilgemene vergadering kreeg de Koolhof het woord over een laken, waarmee de voorlichters afgelopen jaar hebben bezig n. Uitvoerig werd ingegaan op ïltaat van het onderzoek van kuilgras. De heer Koolhof te mogen konstateren, dat in meen de kwaliteit van het ruw- Texel ten opzichte van andere van goede kwaliteit is. waar is de kwaliteit van het kuilgras in dit seizoen minder het vorige seizoen, maar dit is zaak te wijten aan minder goe- somstandigheden tijdens de Het valt op, dat speciaal de vaarde belangrijk lager is dat '71. Het aanmerkelijk hogere ruwe celstof wijst er op, dat in imeen te laat is gemaaid, r Koolhof ging verder in op de ouw en speciaal op het steeds aantal loopstallen. Uit het oog- n de arbeid achtte de heer Kool- hof dit een gunstige ontwikkeling. Naast de ligboxenstallen is er op Texel een belangstelling voor de gestrooide locpstallen Het is wel zeker, dat er ook in 1972 weer een aantal met stro ge strooide loopstallen bij zullen komen. De heer Koolhof wees verder op de grote verschillen in de produktie van het rundvee, zoals die naar voren ko men in het verslag van de Fokvereni- ging „Texel". Hij was van oordeel, dat dergelijke grote verschillen niet nodig zijn, omdat alle veehouders in principe dezelfde mogelijkheden hebben om tot een goede produktie te komen. Met na me werd gewezen op de gunstige in vloed van de stier Keimpe 33 op de pro duktie van het Texelse melkvee. De heer Koolhof wekte de aanwezi gen op om goede aandacht te geven aan het Bestemmingsplan voor het buiten gebied, dat waarschijnlijk deze zomer ter visie zal worden gelegd. Spreker was van mening, dat er voor moet wor den gewaakt, dat aan de uitoefening van de agrarische bedrijven geen onver antwoorde beperkingen worden opge legd. Praatje van C. van Groningen De heer Van Groningen begon met er op te wijzen, dat er in ons gebied dui delijk van een ontwikkeling in de agra rische bedrijven kan worden gesproken. Het aantal echte landbouwbedrijven is op Texel gedaald tot plm 310. Daarbij zijn nog een flink aantal kleinere be drijven. Wat de leeftijdsopbouw betreft is het zo, dat plm. 180 bedrijfshoofden ouder zijn dan 50 jaar. Op plm. 100 van deze 180 bedrijven is op het moment nog geen opvolger aanwezig. Dit leidt dus tot de konklusie dat er in de eerstvol gende 10 jaren een flink aantal bedrij ven „vrij" zal komen. De praktijk van de laatste jaren bewijst, dat deze vrij komende bedrijven in de meeste geval len niet verder als zelfstandig bedrijf worden voortgezet, maar vrijwel steeds bij andere bedrijven worden gevoegd. Een symptoom van bedrijfsontwikke ling noemde de heer Van Groningen ook het ontstaan van bedrijven met zg. „etagekoeien". Hierbij heeft men het oog op een vergroting van het aantal stuks melkvee boven het aantal, waar voor het bedrijf ruwvoer levert. Spre ker zag als een mogelijke ontwikkeling een „samenwerking" tussen akkerbou wers en veehouders op het gebied van de ruwvoedervoorziening. De heer Van Groningen achtte het niet uitgesloten, dat in de toekomst de veehouders ruw voer in de vorm van voeraardappelen, Italiaans raaigras en snijmais gaan be trekken van naburige akkerbouwbedrij ven. Enkele korte opmerkingen werden ge maakt over een tweetal proefvelden. Op een proefveld tot bestrijding van wilde haver in zomergerst bleek het middel Bidisin zeer goede resultaten te geven. Een aantal van 1000 wilde haverplanten per are werd hierbij teruggebracht tot 10. Op een proefveld ter bestrijding van rhizoctoma en schurft op voor pootgoed geteelde aardappelen bleek dat het mid del PCNB de aantasting door rhizocto- nia sterk terugdringt. Met een hoeveel heid van 50 kg per ha van het strooi- middel en 40 kg per ha van het spuit- middel waren de knollen praktisch vrij van rhizoctonia. De heer Van Groningen ging ook nog even in op het resultaat van de kweek- bestrijding in bieten bij een voorjaars- bespuiting met TCA. Hoewel speciaal bij een late behandeling in 1971 vrij veel schade werd waargenomen tijdens de eerste groei van de bieten was spre ker toch van mening, dat de Texelse bietentelers wel door zouden gaan met deze wijze van kweekbestrijding. Wel adviseerde hij de bietenverbouwers de behandeling zo vroeg mogelijk uit te voeren. Indien het weer het toelaat is een bespuiting in februari beter dan in maart. (Zie vervolg pagina 2) Onder auspiciën van het Overkoepe lend Orgaan van Vrouwenorganisaties Texel zullen binnenkort twee cursussen werden gegeven waarvoor, zo wordt verwacht, ruime belangstelling zal be staan. Op de maandagen 21 en 28 februari en 6, 13 en 20 maart zal een cursus „Gast en Gastvrouw" worden gegeven in het Rode Kruisgebouw te Den Burg en het dorpshuis 't Skiltje te Oude- schild. In Den Burg telkens 's middags van 2 00 - 4.00 uur en in Oudeschild 's avonds van half acht tot tien uur. Voor Den Burg dienen belangstellen den zich op te geven bij mevrouw Van van 59 voor der Knaap, Wittekruislaan 22, telefoon 2536 en voor Oudeschild bij mevrouw Visser, Loodssingel 42, telefoon 2768. De totale kosten voor deze vijf lessen bedragen ƒ10,De lessen worden ge geven door mej. T Hermans uit Alk maar. De cursus omvat onderricht in tafel dekken, fondue bereiden, barbecuere cepten, koud buffet, serveren van war me en koude gerechten, het organiseren van verjaardagen en andere feestjes, tafelversieringen, menu's voor verwach te en onverwachte gasten, de organisa tie van uitstapjes en picknicks en alge mene omgangsvormen Op de dinsdagen 15, 22 en 29 februari en 7 maart wordt de cursus „Woord en wederwoord" (spreken in het openbaar) gegeven in Den Burg en Oosterend. Het is de bedoeling de lessen te geven ten huize van een der deelneemsters; mocht dat op bezwaren stuiten dan zal een zaaltje moeten worden gehuurd. De vier lessen, a twee uur, worden gegeven door mej. C. M. van Zoelen uit Den Haag, agrarisch sociaal voor lichtster van de Hollandse Maatschap pij van Landbouw. In Oosterend worden de lessen tel kens s' middags gegeven van twee tot vier uur en in Den Burg van half acht tot half tien 's avonds. Kosten ƒ7,50 per persoon. Met nadruk zij vermeld dat ook mag worden deelgenomen door heren, het geen overigens geldt voor alle cursus sen die door de „overkoepeling" worden georganiseerd. Deelneemsters voor Den Burg worden verzocht zich met spoed op te geven bij mevrouw Van der Knaap, Witte- kruislaan 22, telefoon 2536 en voor Oos terend bij mevrouw Duinker, Kotter- straat 18, telefoon (02223) 356. De heer A. L. v. d. Vis neemt de zaak over DE KOOG Nog voor Pasen zal het welbekende automatiek PP (Paul Patat) te De Koog in een nieuw, aanmerkelijk groter gebouw worden ondergebracht. De nieuwbouw, op dezelfde plaats aan de Dorpsstraat, gaat binnenkort van start. Woensdag wordt door de fa. Bar- horst begonnen met het slopen van het bestaande gebouwtje dat slechts een oppervlakte van 4x7 meter heeft. ■#if ondernemers-aktiviteiten "3^ •Het nieuwe gebouw dat met de kort ste zijde aan de Dorpsstraat komt is 16 meter lang en 7 meter breed. Er komt een „gewoon" pannendak op. Een bo venverdieping blijft voorlopig achter wege; bij de bouw zal er echter wel re kening mee worden gehouden. De bouw van een nieuw onderkomen was vooral noodzakelijk omdat in het bestaande gebouw geen ruimte was voor behoor lijke keukenakkommodatie. Voor de keuken was men aangewezen op pen sion „Het Vogelhuis" aan de andere zij de van de straat. Het noodgedwongen voortdurend heen en weer lopen werkte niet bepaald een efficiënte bedrijfsvoe ring in de hand. Het nieuwe gebouw omvat een ruime keuken, dagverblijf, garage, sanitaire voorzieningen en verkoopruimte. De verkoopruimte wordt niet zo veel groter dan in het bestaande gebouw, in het be lang van een knusse sfeer De bouw zal worden uitgevoerd door aannemer De Vries uit Leeuwarden die, evenals de architect, een persoonlijke relatie is van de familie Van der Vis. Hoewel de naam „Automatiek PP" gehandhaafd blijft zal de heer Paul van der Vis er niet langer de scepter zwaaien. Het bedrijf is overgenomen door zijn broer, de heer A. L. van der Vis. Paul van der Vis is nu eigenaar van „Het Vogelhuis". De Raad van het Zomerwerk van de gezamenlijke kerken op Texel is van plan in de komende zomer van 22 - 29 juli een kamp te organiseren voor de Texelse jeugd in de leeftijdsgroep van 12 tot 15 jaar. Dit kamp staat open voor iedereen in de vermelde leeftijdsgroep. Om organisatorische redenen is het noodzakelijk dat men over niet al te lange tijd weet op hoeveel kinderen ge rekend kan worden. Daarom graag zo snel mogelijke opgaven bij de secretaris van de raad voor het zomerwerk (Ko- gerstraat 17a, Den Burg, telefoon 2786) of bij één van de pastores van de Ka tholieke kerk of één der predikanten van de protestante kerken. Van 5-12 augustus zal weer een aan tal kinderen uit de binnenstad van Am sterdam, onder de hoede van het Leger der Heils, een vakantie op Texel door brengen, op uitnodiging van de kerken. OOSTEREND Het gebeurt niet zo vaak dat het afhalen van medicijnen tot plechtigheid wordt gemaakt. Toch had zo'n plechtigheid dinsdag plaats te Oosterend, waar dokter L. Barnard zijn nieuwe apotheek bij zijn praktijk wo ning aan de Kotterstraat officieel in ge bruik liet stellen door wethouder J. Daalder, de „eerste burger" van het dorp. De heer Daalder kwam als eerste zijn medicijnen afhalen. De pillen wer den hem ter hand gesteld door mevrouw Barnard. Ook andere patiënten zullen door mevrouw Barnard aan hun pillen, poeders of drankjes worden geholpen, want de tijd dat men de medicijnen zelf mocht pakken uit een kastje of van een tafeltje is al geruime tijd voorbij. Het overheidsverbod om nog langer me dicijnen onbeheerd op de afhalers te la ten wachten was de belangrijkste aan leiding voor de inrichting van een nieuwe apotheek annex aangenaam verwarmde wachtruimte. Aanvankelijk was het nieuwe voor schrift opgevolgd door een loketje te maken, dat in de garage uitkwam. Wie medicijnen wilde afhalen, moest dus de garage m, langs de „eend" van de dok ter en eventuele andere barrières lopen om het luikje te bereiken. Dat was pri mitief en niet strokend met de stand die een medicus ook in een gemoedelijk dorp als Oosterend dient op te houden. De dokter zag uit naar een betere op lossing. Die deed ziöh voor toen hij in de gelegenheid kwam het buurhuis (voormalige onderwijzerswoning) van de heer C G Vlaming, Nieuweschild, te kopen. Aannemer E. Vermeulen voerde een verbouwing uit, die tot resultaat had, dat de vier meter ruimte tussen beide huizen tot wachtruimte werd. Een kamer van het aangekochte ihuis werd tot apotheek gemaakt en de verbinding tussen wadhtruimte en apotheek werd gevormd door een bo ven- en onderdeur, die dank zij een neerklapbare tafel in twee handgrepen tot loket is te maken. Het bruinge- beitste vurenhout, het schone metsel werk en de ruwe, rode tegels op de vloer, maken een knusse indruk. In een „praatje over de onderdeur" noemde de heer Daalder de apotheek een aanwinst voor Oosterend. Als wethouder, belast met huisvestingsaangelegenheden had 't hem plezier gedaan, dat het tot „be drijfspand" maken van de woning niet ten koste is gegaan van de woning voorraad. De heer Barnard heeft nl. zijn ouders inwonend. miiininnnnniiminnmnmnimrauiiiDiuninniiiinumiHiiiiiiiiiiiimiuiiiiniiiiiiiiTii i i iiiiiiuiiUQUiiiiiiiiuuiiiiiiiiiiiiiiuniiuuiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1