Ci m Vergadering bedrijfsvereniging Zilveren insigne voor jubilerende besteller Dood fietser niet het gevolg van aanrijding Politie vaak niet of te laat op de hoogte Tineke Witte schaatskampioen huishoudschool Texel vertegenwoordigd op Caravan-RAI W intergesprekken der Kerken KRUISWOORDPUZZEL VERVOLG VAN PAG. I Ook N.H. Gemeente Den Burg en Oudeschild verstevigen financiële basis M^'4^5 - >^<»™S£lS3BbS DE COCKSDORP Bovenstaand plaatje maakten wij ten huize van de heer J. Eelman aan de Postweg bij De Cocksdorp. De heer Eelman kreeg dins- dagochtend bezoek van directeur L. M. v.d. Stempel en chef personeelszaken J. van Glabbeek van het postkantoor Den Helder in verband met zijn 25-jarig dienst verband met de PTT. De heer v.d. Stem pel schetste de heer Eelman als een rus tige, maar harde werker eerlijk, open en recht door zee. Zittend in de commis sie, die het onlangs ingevoerde éénbe- stelllngssysteem begeleidde, had hij ge toond geen praatjesmaker te zijn, maar wat hij naar voren bracht was zinvol en steekhoudend. De heer v.d. Stempel wees erop dat Eelman nog een man van de oude stempel is, in die zin dat hij een andere werkinstelling had dan veel jon geren. Dit hangt ongetwijfeld samen met het verleden, toen er veel harder, maar De 70-jarige heer C. R. Daalder uit Den Burg is maandagavond in het zie kenhuis te Den Helder overleden aan een hartverlamming en niet aan de ge volgen van de verwondingen waarvan hij herstellende was. Zoals bekend werd de heer Daalder op 24 januari aangereden op het kruis punt Julianastraat-Schilderend en liep daarbij een hoofdwond en een gebroken rib op. Voor observatie werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. De politie heeft nu laten vaststellen dat de dood niet door genoemde bles sures kan zijn veroorzaakt, zodat dit geval niet als een verkeersongeval met dodelijke afloop geldt. feij verkeersongevallen De laatste tijd gebeurt het steeds va ker dat de politie niet of veel te laat op de hoogte wordt gesteld van een ver keersongeluk. Betrokkenen laten de melding veelal achterwege om een pro ces verbaal met eventuele boete te ont lopen en trachten de schade onderling te regelen, temeer daar ook de verze kering hiermee veelal genoegen neemt. In de praktijk blijkt echter herhaalde lijk dat het antwoord op de schuld vraag moeilijker is te geven dan aan vankelijk scheen. Omdat de schade ook nooit meevalt zit een konflikt er „dik" in. Vaak gebeurt het dat de politie pas door verzekering of een der betrokke nen wordt benaderd als de reparateur de rekening heeft ge stuurd. Het is dan niet meer mogelijk de toedracht van het gebeuren behoorlijk te onderzoeken, Als gedrags regel mag worden gevolgd dat de politie altijd wordt gewaarschuwd, met uitzon dering van die gevallen waarin het om niet meer gaat dan krassen op de lak, een kapot achterlicht of iets dergelijks waarbij geen twijfel over de schuld vraag kan bestaan. Het is dan evengoed mogelijk dat de politie proces verbaal niet nodig acht, maar de betrokkenen zijn dan in ieder geval „gedekt" en hoe ven zich achteraf geen verwijten te ma ken. De politie verzocht ons met nadruk te vermelden dat men onder alle omstan digheden de politie dient te verwittigen als ook maar het geringste lichamelijke letsel is ontstaan. Dit omdat later te vaak blijkt dat het ogenschijnlijk gerin ge letsel van veel ernstiger of langduri ger aard is. Veel narigheid en verwik kelingen kunnen door tijdig inschakelen van de politie worden voorkomen. Het besluit om de politie niet te bellen wordt in de hand gewerkt door de plaatselijke gemoedelijkheid. Men wil het opleggen van een boete „waar nie mand wat aan heeft" voorkomen, maar men, dient dan wel te beseffen dat het bedrag van die eventuele boete meestal van weinig betekenis is in vergelijking met de duizenden guldens schade die al bij een eenvoudige aanrijding kunnen ontstaan. Voor Gehoorapparatenservice op Texel ELECTROHUIS voor minder centen moest worden ge zwoegd. Lovende woorden had de direc teur ook voor mevrouw Eelman. ,,Als er moeilijkheden zijn laat je die 's morgens niet bij de deur achter, die draag je de hele dag met /e mee. Het is dan belang rijk, dat een vrouw voor /e zorgt die je opvangt". Daarop kreeg de heer Eelman het zilveren jubileuminsigne opgespeld. Bloemen waren er voor mevrouw Eelman. Uiteraard werd de traditionele gratificatie (een reeks bankbiljetten vormden in een doorzichtige envelop een fraai schil derij") niet vergeten. Op de foto van links naar rechts mevrouw Eelman, de heer Eelman en directeur v.d. Stempel. Woensdag j.l. werden de schaatswed strijden van de landbouwhuishoud- school in Den Burg gehouden. Organi sator was de heer H. de Klein, gymna stiekleraar van de school. Het zonnetje was er met bij, maar de stemming was zowel bij leerlingen als leerkrachten op perbest. Eerst werd gestreden om het kam pioenschap van de eigen klas, daarna van de parallelklassen en tenslotte ging het om het kampioenschap van de hele school. Elke deelneemster deed haar ui terste best. Opmerkelijk was het dat de gemaakte tijden in de loop van de mor gen steeds beter werden. Na de laatste spannende wedstrijd volgde de feeste lijke prijsuitreiking door de direktrice, mej. T. Brand. Kampioen van de eigen klas IA, Tineke Witte 12,7 sec. IB, Hilian Koning, 13,9 sec. 2A, Anneke van der Laan, 13,6 sec. 2B, Ineke Koorn, 13,6 sec. 3Tn, Annie van der Star, 12,2 sec. 3Th, Gina Buys, 12,8 sec. 3Phn, Joke Schraag, 13,5 sec. 0.V.B., Rika van der Berg, 13,0 sec. Kampioen van de parallelklassen klassen 1: Tineke Witte, 11,5 sec. klassen 2: Anneke v. d. Laan, 13,5 sec. klassen 3 -f O.V.B.; Gina Buys, 11,5 sec. Schoolkampioen: 1. Tineke Witte (klasse 1). 2. Anneke van der Laan (klasse 2). 3. Gina Buys (klasse 3). AMSTERDAM Tot en met zondag wordt in Amsterdam de Caravan-rai gehouden. Op deze tentoonstelling van caravans, kampeerwagens en aanver wante zaken is door de Federatie van VVV's in Noordholland boven het Noordzeekanaal een informatiestand in gericht waar drie informatrices inlich tingen geven over de kampeermogelijk- heden in de provincie. Hoewel deze keer geen Texelse informatrices met dit werk zijn belast (de stand wordt „bemand" door mej. M, Langereis uit Bergen, mej. M. Janse uit Westzaan en mej. I. van der Weide uit Zaandam) heeft de VVV Texel voor voldoende foldermateriaal gezorgd dat aan de be zoekers kan worden uitgereikt. Geble ken is dat naar dit materiaal veel vraag is, zodat men het inmiddels alweer heeft moeten aanvullen. Voor de vijfde maal zullen Katholie ken, Gereformeerden, Hervormden en Doopsgezinden in een van de komende weken bijeen komen voor de zogenaam de wintergesprekken. Gepoogd wordt dan gezamenlijk aktuele betekenis van de boodschap van de profeet Amos te ontdekken. Het thema zal zijn: „De profeet als waakhond". Ieder is van harte welkom. Plaatsen en tijden voor deze vijfde avond zijn als volgt: Oudeschild, 15 februari 20.00 uur, Herv. pastorie. Den Burg, 16 februari, 20.00 uur, zaal Doopsgezinde kerk. De Cocksdorp, 16 februari, 20.00 uur, gebouw naast Herv. kerk. Den Hoorn, 17 februari, 20.00 uur, „Ons Huis". De Koog, 9 februari, 20.00 uur ten huize van mevrouw Mets-van Houte. Oosterend, 10 maart, 20.00 uur, Herv. kerk. Het gesprek in Den Burg wordt dus met gehouden in de Witte Burcht, zoals aanvankelijk was afgesproken. WEEKENDDIENSTEN ARTSEN van zaterdagmorgen 8 uur tot maandagmorgen 8 uur Uitsluitend voor spoedgevallen Dokter BARNARD, Oosterend, tel. (02223) 234. GROENE KRUIS van vrijdagavond 24.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. FORTGENS, Oosterend, tel. (02223) 250. DIERENARTSEN ingaande vrijdagavond 6.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur J. BEEKMAN, De Waal, telefoon (02220) 2527. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de periode 5 februari tot en met 11 februari 1972, telefoon 2182, b.g.g. telefoon 2406. KRUISWOORDPUZZEL 6 Verticaal Horizontaal1. 1. lijst 2. 4. ik 3. 7. muziekterm 4. 10. samenwerking 5. 13. lol 6. 14. drank 7. 16. schortje 8. 18. onbepaald voornaamwoord 9. 20. bloeiwijze 11. 22. seconde 12. 23. ziekenhuis '13. 25. wilde haver 15. 26. vreemde munt 17. 27. plaats op Ameland 18. 28. voorzetsel 19. 29. heilige 21. 30. meisjesnaam 23. 32. rechtsvoorschrift 24. 34. kindergroet 29. 36. muziekinstrument 30. 37. soort stof 38. water in Brabant 131. 39. hoofddeksel '32. 41. luchtmacht 33. 42. windrichting 35. 43. gewicht 40. 45. meisjesnaam 44. 47. eenheid van kracht 45. 48. nieuw 46. 49. wapen 47. 50. ijzerhoudende aarde 48. 52. zijrivier van de Donau 51. 53. plaats in Gelderland 56. 54. Engels telwoord 57. 55. gemanierde vrouw 58. 59. bedwelming 59. 62. berichten 60. 65. bediende 61. 66. vriend (Fr.) 63. 67. heiligenbeeld 64. gil aanzien herkauwer jongensnaam huilen onder anderen ofschoon (Eng.) wandversiering deel van een ladder deel van de bijbel lengtemaat boom buigzaam rekken laag muurholte herinnering onderscheidingsteken wauwelen bevel eenheid v. elektrische stroom- sterkte sportterm oever klopje transportonderneming sieraad gebogen voor jongensnaam tijdje niets neerslag groet maand bijwoord eerwaarde heer uitroep gemeenschappelijk stuk grond familielid Chinese maat Wat de graslandverbetering betreft blijven de Texelse landbouwvoorlich- ters van oordeel, dat inzaai volgens de oude methode van frezen met de Ho- word frees, ploegen, kilveren en inzaai met de graszaai- of vlaszaaimachine de voorkeur verdient boven een bewerking met de Lely-frees. Als een voordeel van de „oude" methode zag de heer Van Groningen speciaal ook de mogelijkheid om de ligging van de percelen te ver beteren. In de plaats van de aftredende be stuursleden, de heren KL Eelman en H. J. Bakker, werden gekozen de heren L. Stroo en P. C. Hin. Voorzitter dankte de heren Eelman en Bakker voor hun werk in de zesjarige bestuursperiode. Hierna volgde middagpauze met erwtensoep en broodjes. Inleiding Ir. Zijlstra De inleiding, die de heer Zijlstra hield over de reis, die een aantal veehouders en andere deskundigen op het gebied van de rundveefokkerij hadden ge maakt naar de Verenigde Staten en Ca nada werd met buitengewone belang stelling gevolgd. Door bedoelde groep is een flink aan tal fokbedrijven plus enkele KI-stations bezocht om te onderzoeken of import van Amerikaans of Canadees melkvee kan meewerken aan de verbetering van het Hollandse melkvee. Uit de causerie van de heer Zijlstra bleek, dat de produktie van de gecon troleerde melkkoeien in de Verenigde Staten wel iets hoger ligt dan van het Noordhollandse rundvee, waarbij ech ter moet worden bedacht, dat het per centage gecontroleerde melkkoeien in de Verenigde Staten veel lager ligt dan in Holland. Opvallend is de belangrijke grotere maat van het Amerikaanse melkvee. Bij de topfokkers bestaat een streven naar een zo groot mogelijke maat van het vee. In de dia's, die over deze reis wer den vertoond kwam de maat van de A- merikaanse koeien en stieren duidelijk tot uiting. Als sterke punten van het Ameri kaanse vee noemde de heer Zijlstra de soliditeit van het uier en de goede con ditie van benen en klauwen. Zoals hiervoor reeds is vermeld is de produktie van het Amerikaanse vee goed. Naast een plas, die wat hoger ligt dan die van het Hollandse melkvee is het vetgehalte lager. Dit scheelt wel 0.3% tot 0.4% met de melk van het Hol landse vee. Over 't eiwitgehalte is wei nig bekend, maar zeker is, dat dit ook lager ligt dan van het Hollandse vee. Met name in Noordholland zag de heer Zijlstra geen voordeel in import van Amerikaans of Canadees vee. Als we de top van het Noordhollandse vee bekijken doet dit niets of weinig onder voor het Amerikaanse of Canadese vee. Voor andere provincies in ons land ligt dit anders en daaruit is het te verkla ren, dat men in het zuiden van ons land overgegaan is tot import van Ameri kaans vee. Ook met het oog op het binnenhalen van bepaalde ziekten meende de heer Zijlstra, dat import van Amerikaans of Canadees vee met grote voorzichtigheid moet worden behandeld. Na de inleiding van de heer Zijlstra volgde nog een korte bespreking. Werkplan 1972 Tenslotte gaf de heer Van Groningen nog een korte uiteenzetting van het werkplan voor 1972. We stippen hieruit de volgende punten aan. In februari zal de langzamerhand tra ditionele boerderijentocht worden ge houden. Ook dit jaar zal weer een proefveld tot bestrijding van rhizocto- nia via een grondbehandeling met PCNB worden aangelegd. Verder wordt gedacht aan een proef veld, waarin de mogelijkheid van be strijding van meeldauw in zomergerst zal worden onderzocht. Naar aanleiding van een suggestie van een der leden zal worden gepro beerd om op praktijkschaal een proef aan te leggen over de invloed van het uiterlijk tot 1 mei voormaaien of voor weiden van Italiaans raaigras, dat be stemd is voor de zaadwinning. Verder zal er ook dit jaar weer aan dacht worden gegeven aan goede me thoden bij het winnen en bewaren van voordroogkuilgras. Ook zal blijvende aandacht worden gegeven aan de ver betering van grasland voor chemische onkruidbestrijding en het vernieuwen van het grasland. De heer Van Groningen achtte het niet onmogelijk, dat in de naaste toe komst ook de vraag van recreatie op de boerderij een punt zal worden, waaraan de landbouwvoorlichting aandacht moet schenken. „Trouw moet blijken" Volgens de begroting 1972 heeft de Nederlands Hervormde gemeente Den Burg een tekort van ƒ4.836,Men wil dit bedrag bijeenkrijgen uit bijdragen van doopleden en naamleden die dit jaar voor het eerst om een bijdrage ge vraagd zullen worden. Gerekend wordt reeds op totaal ƒ32.000,aan vrijwilli ge bijdragen van de trouwe leden. Om het genoemde tekort gedekt te krijgen is ingehaakt op de landelijke aktie „Trouw moet blijken" die in Den Burg tot 5 februari duurt. In Oudeschild is een dergelijke aktie reeds gehouden. Degenen die als Neder lands Hervormd in het bevolkingsregis ter staan ingeschreven hebben een brief gekregen waarin aan de hand van cijfers en feiten wordt aangetoond dat extra inkomsten ook inderdaad nodig zijn. De kerkeraad en een groep vrij willigers benaderen de „zich hervormd noemenden" waarbij wordt gehoopt dat een toezegging voor een vrijwillige bij drage kan worden genoteerd. Ook kan gebruik worden gemaakt van een in- vulstrook die bij de brief is ingesloten. De muren van de kerk in Den Burg zijn dringend aan een restauratiebeurt toe. Door het slechte voegwerk zijn de muren drijfnat waardoor de kalk naar beneden valt en het orgel ernstig te lijden heeft. De kerk gaat dit jaar in de steigers. Gehoopt wordt dat de ge vraagde subsidies binnenkomen; anders moet de restauratie halverwege worden gestaakt. ƒ11.000,is nodig voor deze kerkre stauratie. (ƒ7.500,voor het voegen van de buitenmuren en ƒ1.000,voor het bijwerken van de binnenmuren en ƒ2.500,voor het orgel). De begroting vermeldt verder een bedrag van ƒ10.042,voor het normale onderhoud van de kerk, Eben Haezer en pastorie en de kosterswoning, ƒ36.415,is no dig voor salarissen; ƒ1.250,voor de kerkdiensten; ƒ1.300,voor het ge meenteblaadje; ƒ250,voor de begraaf plaats; ƒ2.432,voor afschrijving en rente. Enkele grepen uit de te verwachten inkomsten: ƒ7.775,aan huur voor Eben Haezer, pacht en rente; ƒ10.000, aan koliekten; ƒ5.000,uit speciale ak- ties waarbij wordt gedacht aan een ba- CONSULTATIEBUREAU V0 ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de bei worden op het bureau verwacht tijden, dat hun eigen huisarts heeft. Deze tijden zijn als volgt Dokter Secgers, dinsdag 8 ff om 14.00 uur. Dokter Van Loon, woensdag 9 fe om 13.00 uur, Dokter Coutinho, woensdag 9 ff r, om 15.00 uur. it 11 PROTESTANTSE KERKDIENt Zondag 6 februari 1972 HERVORMDE GEMEENTE! Den Burg 10.00 uur ds. Waarden u De Cocksdorp 10 uur Eerw. h Loerakker. Collecte Werelddia Den Hoorn 11.00 uur ds De Gier De Koog 10 uur dienst in De Wa n. Om 9.45 uur staat vervoer geri c de kerk. Geeft men tevoren b n; tel. 234, dan wordt men afgehi jc De Waal 10 uur Eerw. heer Vele collecte Werelddiakonaat Oosterend 9.30 uur ds. De Gier collecte Werelddiakonaat Oudeschild 17.00 uur ds. De Giei collecte Werelddiakonaat GEREFORMEERDE KERKl Den Burg 10 uur Cand. Douwes| 19.00 uur Cand Douwes Oosterend 10 uur ds. Kruithof 15.00 uur ds. Kruithof GEREFORMEERDE GEMEENf Oosterend 10.00 en 16.00 uur. DOOPSGEZINDE GEMEI Den Burg 10.00 uur ds. Kuitse Den Burg 10.00 uur ds. Kuitse Keitkbusje Den Hoorn Oosterend 11.15 uur ds. Kuitse I R.K. KERKDIENSTEN weekend 5 en 6 februari 197| Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag: 8.30 en 10.30 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 rnlN zondag 9.15 uur. 1^ Oosterend: zondag 10.45 uur Ij. Oudesdhild: zaterdag 19.00 uur; zondag: 19.00 uur Den Hoorn: zondag 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2