Samenwerking" 'e IJsberg" kerbouwer en veehouder Een bank die gelooft in vele kleintjes FILMNIEUWS Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 4 februari 1972 JDBOUW en VEETEELT Burgerlijke stand NEDERU SCHE MIDDENSTANDSBANK haal uit het soldatenleven door L van Schooten VOOr Onilt'p ri-<tuMit* d in i) om) ïtkan ite k el bi bij iO,— :heid aan ten. aaide gedeelten van ons land :n „samenwerking" tot stand tussen akkerbouwers en vee- ap het gebied van de voeder- In veel gevallen betreft het rijbedrijven, die geen kans >p hun bedrijf voldoende ruw- innen voor de sterk uitgebrei- eehouderij. Aan akkerbouw- bchoefte aan een uitbreiding bouwplan door „nieuwe" ge it „nieuwe" gewas is in een vallen snijmais. De akkerbou- ït de volledige teelt van dit ge- voor zijn rekening en bij de •dt het direkt naar het bedrijf (treffende veehouder gebracht. n2 tftluidelijk zijn, dat ook hier de [rking het best op z'n plaats is nch|lvcn' die in eikaars nabijheid iche I Mogelijkheid voor Texel ons gebied komen er veehou- ijven, die er aan toe zijn om eiding van de veestapel te ver en door aankoop van ruwvoer re bedrijven. Dit geldt zeker bedrijven, die op eigen bedrijf oende mogelijkheden hebben iogere opbrengst van het gras omen. We denken hierbij aan die met de stikstofbemesting heel stuk beneden 300 kg zui- ;tof per bunder grasland zitten., het voordeliger zijn om eerst tot opvoering van de stikstof- fg- Texel zijn akkerbouwbedrij- zoeken naar verruiming van •plan. Vooral nu de teelt van [appelen vragen begint op te /erder ziet het er naar uit, dat [ppervlakte febrieksaardappelen imende jaren beperkt zal moe ien. Welke mogelijkheden zijn |et wegvallen van deze teelten gen? ard is het altijd mogelijk de granen uit te breiden, hoewel uitbreiding ook grenzen zijn. ken hierbij aan het belang van pe vruchtwisseling. (artikel willen we eens bekijken erspectief zit in de teelt van Èappelen en/of snijmais voor na- veehouderijbedrijven. Daarbij Ve deze gewassen tegenover zo- n \v| -insl op .T.\ prgerst voeraardappelen - snijmais Ian in dit geval voor de drie ge lde zg. saldo's berekenen. Daar- len kosten, die voor de drie ge- Igelijk of praktisch gelijk zijn lenomen. Het saldo kan dus ze- beschouwd worden als „winst". Zomergerst T^«*an voor dit gewas uit van een '^st van 4.500 kg per ha en een irengst van 3 ton. Direkte kosten 130 kg zaaizaad ad 65 ct p. kg 85,- Bemesting 500 kg 17-17-17 165,- Onkruidbestrijding (2 maal) 60,- Combinen 175,- Persen van stro 70,- Schonen en drogen 60,- Totaal direkte kosten 615, Saldo is 1.530,min ƒ615,is ƒ915, Voeraardappelen Opbrengst 42 ton per ha ad 6 ct per kg ƒ2.520, Direkte kosten Pootgoed 500, Poten 100, Bemesting 350, Ziektebestrijding 75, Rooien 400, Afvoer 100, Totale direkte kosten ƒ1.525, Saldo is ƒ2.520,ƒ1.525,— is ƒ995, Snijmais 40 ton ingekuilde mais ad 50,per ton ƒ2.000, Direkte kosten Zaaizaad ontsmetting bestrijding tegen vogelschade 120, Zaaien m. precisiezaaimachine 100, Bemesting 250, Onkruidbestrijding en ziektebestrijding 125, Oogsten en vervoer naar veehouder 375, Inkuilkosten 100, 1st I gerst ad 31 ct po ad ƒ45, 1.395, 135, ƒ1.530, Totaal direkte kosten ƒ1.070, Saldo ƒ2.000,ƒ1.070,— is ƒ930,— We komen dus tot de volgende saldo's Zomergerst per ha 915, Vooraardappelen 995, Snijmais 930, Daarbij kunnen we nog de volgende opmerkingen maken. a. Snijmais is voor ons gebied een nieuw gewas. We hebben als op brengst aangenomen 40 ton ingekuild produkt per bunder. Aan de over kant komt men wel tot opbrengsten van 50 ton per bunder. We zijn van mening dat het in ieder geval in dit stadium niet verantwoord is hier van uit te gaan voor ons gebied. b. Uit het oogpunt van de arbeid is snijmais zeer aantrekkelijk. We kun nen wel stellen, dat bij de kostenop- stelling, zoals we die genomen heb ben dit gewas vanaf het zaaien tot de oogst weinig arbeid vraagt. c. Bij de teelt van voeraardappelen zijn we uitgegaan van een aflevering di rekt na het rooien. In dit geval kan de prijs naar we menen niet hoger gesteld worden dan 6 ct per kg. Tenslotte dit. We zullen het zeer op prijs stellen uw op- en aanmerkingen over deze opstelling te vernemen. van 26 jan. tot en met 1 febr. 1972 Geboren: Elizabeth Geertruida, dv. Johannes T. Witte en Maria H. Pel; Su- sanne Jeannette, dv. Menno Stam en Gertruda M P Raemaekers; Torvald Klaas, zv. Lieuwe H. Visser en Maartje Eenhoorn; Stefhan Johan, zv. Johannes G. Witte en Maria M. Rodenburg; Mar- tinus Hendrikus, zv. Hendrik van Heer- waarden en Maria Klippel Overleden: Maartje Sluisman, wv. Barhorst, oud 76 jaar, wonende te De Cocksdorp. Zaterdag, zondag en maandag (8 uur) draait in het City theater de spectacu laire film „Spartacus", naar een op his torische gegevens gebaseerd verhaal. Het is een indrukwekkende produktie met een unieke rolbezetting van bekende sterren als Kirk Douglas, Tony Curtus, John Gavin en Jean Simmons. Sparta cus is een slaaf, die wordt uitverkoren voor opleiding tot zwaardvechter. Hij blijkt een van de talentvolste vechters te zijn en moet zijn vaardigheid tonen aan generaal Marcus Crassus van Rome in een tweestrijd met een kolossale ne ger. De neger blijkt de sterkste maar weigert zijn vriend te doden, waarmee hij zijn eigen doodvonnis tekent. Na zijn dood gaat de verbeten Spartacus over tot verzet. Met de getrainde zwaard vechters en duizenden ontvluchte sla ven brengt hij een respectabel leger op de been en trekt ten strijde. Aan zijn zijde de onafscheidelijke knappe slavin Varinia, Spartacus' grote liefde. De steeds groeiende strijdmacht dwingt de Romeinse Senaat tot tegenaktie. Cras sus zendt zijn leger uit, om de opstande lingen te onderdrukken, maar wordt op allerlei manieren tegengewerkt door zijn aartsrivaal Graechus, die hem uit zijn funktie wil stoten. Na diverse veld slagen en een langdurige, felle strijd rond de poorten van Rome wordt Spar tacus verslagen. Aanvankelijk is men in de veronderstelling dat hij op het slag veld is gesneuveld. Zijn geliefde Varinia wordt met haar pasgeboren zoon door Crassus mee naar Rome gevoerd en hier met rijkdom overladen. Tot zijn woede blijft zij ongevoelig voor zijn attenties. Als blijkt dat Spartacus nog leeft en zich onder de krijgsgevangenen bevindt, laat Crassus hem opnieuw aan een tweegevecht deelnemen, waarbij de winnaar zal worden gekruisigd. Dit wordt uiteindelijk het tragische lot van de held van de slavenopstand. In de laatste ogenblikken voor zijn dood ziet hij echter, dat zijn strijd niet tevergeefs is geweest. Langs de weg waar hij ge kruisigd is passeert Varinia met zijn zoon, vrijgekocht, op weg naar een vrij leven. Toegang 14 jaar. Zondagmiddag (3 uur) een film van het duo Abbott en Costello. In „Op glad ijs" zoeken zij, als straatfotografen, stad en land af naar exklusieve plaatjes. Door hun argeloosheid en onhandig op treden komen zij in tal van wonderlijke situaties terecht, waarin zij ruimschoots de kans krijgen ongewone foto's te ma ken. Onder meer zijn ze getuige van een brand en raken betrokken bij een bank roof, die vanuit een ziekenhuis wordt gepleegd. Via hun misdadige kontakten komen zij ook in een wintersportoord terecht, waar zij een oude vriend tegen het lijf lopen en een heel aantrekkelijk zangeresje. Een der vrienden raakt he vig verliefd op haar en is in de zevende hemel, als zij hem toevertrouwd, dat zij in het huwelijk wil treden. De uitverko rene blijkt echter de oude jeugdvriend te zijn, zodat hij als een muurbloempje achter blijft. Gelukkig zijn er nog zijn trouwe kameraad en een aardig ver pleegstertje, die hem over zijn treurige stemming heen helpen. Een vrolijke film voor alle leeftijden. Zaterdag 5 februari Oudeschild, ,,'t Skiltje", 20.00 uur, to neeluitvoering „De Kerkestraat is een keurige straat". Den Burg, hotel 'De Oranjeboom', 20.00 uur, Vereniging Oud-leerlingen La gere Landbouwschool met toneeluit voering „Zwart schaap, witte lamme tjes". Den Burg, „Casino", 13.45 uur, bijeen komst Waddenruiters en Kleppertjes. Woensdag 9 februari Den Burg, bijeenkomst Doopsgezinde jongere zusterkring. De Koog, ten huize van mevrouw Mets van Houte, 20.00 uur, serie winterge sprekken, thema „De profeet als waakhond". Donderdag 10 februari Den Burg, hotel „De Graaf", 20.00 uur, postzegelruilbeurs. Zaterdag 12 februari Den Burg, hotel 'De Oranjeboom', 20.00 uur toneeluitvoering „St. Jan" met „Rumoer in een kleine wereld". Den Burg, Wezenland, 20.00 uur, start avondrit MAB-club. Zondag 13 februari De Dennen, Catharinahoeve, 13.30 - 14.00 uur, start 4e wandeltocht win- terserie. Iedere woensdagmorgen Den Burg, „Casino", 11.00 uur bejaar- dengymnastiek Iedere vrijdagavond Oosterend, „De Bijenkorf", 19.30 uur, bijeenkomst modelbouwclub Iedere zaterdagmiddag De Dennen, „Dennenoord", 15.00 uur, trimmen in de Dennen. Iedere vrijdag en zaterdag De Waal, Wagenmuseum, 14.00 - 17.00 uur open. EVENEMENTEN IN DE KOMENDE TIEN WEKEN Dinsdag 15 februari Den Burg, bijeenkomst plattelandsvrou wen. Den Burg, jaarvergadering Folklore. Oudeschild serie wintergesprekken N.H. gemeente. Woensdag 16 februari De Cocksdorp, serie wintergesprekken N.H. gemeente. Donderdag 17 februari Den Hoorn, serie wintergesprekken N. H. gemeente. Vrijdag 18 februari Den Burg, bijeenkomst fotoclub. Den Hoorn, uitvoering Fanfare-DEK. Den Burg, jaarvergadering Bejaarden- bond. Zaterdag 19 februari Den Hoorn, uitvoering Fanfare-DEK. Oudeschild, carnaval. Maandag 21 februari Den Burg, bijeenkomst Christelijke plattelandsvrouwen. Dindsdag 22 februari Den Burg, viering 50-jarig bestaan Doopsgezinde zusterkring. Woensdag 23 februari Den Burg, bijeenkomst vrouwenvereni gingen NKV en R.K. Gilde. De Cocksdorp, bijeenkomst plattelands vrouwen. Vrijdag 25 februari Den Burg, zangavond N.H gemeente, Zaterdag 26 februari Den Burg, uitvoering Fanfare-DEK. De Waal, uitvoering 't Amateurtje. Vrijdag 3 maart Den Burg, bijeenkomst In Aqua Vita. Zaterdag 4 maart Oosterend, uitvoering Excelsior. De Waal, uitvoering 't Amateurtje. Zondag 5 maart Openingswandeltocht NHWB. Maandag 6 maart Den Burg, bijeenkomst muntenverzame- laars. Vrijdag 10 maart Oosterend, serie wintergesprekken N.H. gemeente. Donderdag 16 maart Den Burg, postzegelruilbeurs Zaterdag 18 maart Den Burg, jubileumavond bestuurders- bond NVV. Oosterend, uitvoering GVO. Maandag 20 maart Den Burg, bijeenkomst Christelijke plattelandsvrouwen. Vrijdag 24 maart Den Burg, bijeenkomst fotoclub. Zaterdag 25 maart Den Burg, uitvoering GVT Maandag 3 april Den Burg, paasrit Donderdag 6 april Den Burg, lezing R.K. Gilde. Vrijdag 7 april Den Burg, uitvoering UDI Zaterdag 8 april Den Burg, uitvoering UDI Donderdag 13 april Den Burg, postzegelruilbeurs Zaterdag 15 april Wandel- en fietstocht ANWB. Zondag 16 april Wandel- en fietstocht ANWB. Maandag 17 april Den Burg, bijeenkomst Chr. platte landsvrouwen. Donderdag 20 april Den Burg, bijeenkomst plattelandsvrou wen. Vrijdag 21 april Den Burg, bijeenkomst fotoclub. Woensdag 26 april De Cocksdorp, bijeenkomst plattelands vrouwen. ïoe bedoel je dat?" vroeg de ka- leteen al mjdig want dat was |jk een steek op hèm. Maar als pmans hier de ontwapenaar wou zou hij hem wel eens even eren. zei Sjoerd rustig, „ik bedoel lel het fascisme als het commu- Jet gevaarlijkst werden door het apparaat, dat er achter stond. Hitier geworden zijn zonder fieren van de Wehrmacht, die unden?" es even", zei de kapitein, een pgelucht, want de ontwapening phjkbaar niet aan de orde, „ik J geen wereldgeschiedenis te ver- Jheb je anders wel nodig voor je Beschouwing", vond Sjoerd. 1 is hier geen debatclub", wees Item hem terecht, „geef jij hier V of ik?" felukkig u kapitein" zei Sjoerd |at bedoelde zo'n vent daar nou - moest hem in de gaten houden ïvas zeer de vraag of hij wel vol- I respect had voor zijn meerde- voor sergeant Walvisbeen was r vraag, ,,'t Is een goeie voor de lolonne", zei de sergeant, in het midden latend wat daaronder diende te worden verstaan. Dat alles kwam in vele dingen tot ui ting, bijvoorbeeld in de militaire groet die Sjoerd altijd respectvol maar nim mer volmaakt model bracht, nèt niet voldoende optrekken van de knieën, nèt met hard genoeg stampen, nèt niet ge noeg doorzwaaien met de armen. Want dat vond Walvisbeen heerlijk. Op zijn bevel gingen daar al die armen, stamp ten al die voeten, vielen de geweerkol ven met één dreunende slag. En de ke rels stonden alsof ze een bezemsteel hadden ingeslikt als hij, Adam Walvis been, met alle kracht der longen brulde „Gief akt!" Dan dacht hij aan dat versje dat zijn socialistische vader, voor wiens overtuiging hij zich thans diep schaamde, hem geleerd had: „Heel het raderwerk staat stil als uw machtige arm het wil". En die machtige arm, dat was zijn arm, die van sergeant Adam Walvis been. Het arendsogen speurde hij naar on gerechtigheden bij de jongens, die aan getreden stonden om naar huis te gaan en allemaal koortachtig rekenden of ze de trein nog wel zouden halen. Walvis been was zich dan altijd bewust van de verscheurdheid van zijn innerlijke ge voelens. Zo'n vent er tussenuit te halen omdat er iets aan zijn uitrusting man keerde, hem voor het front uit te voete ren en hem niet met verlof te laten gaan, streelde zijn machtsbewustzijn. Maar ze daar allemaal te zien staan, stijf als planken zonder dat er een knoop los zat of een pruik te lang was, dat was omdat ze voor hem sidderden, doodsbenauwd dat hij ze terug zou stu ren. Dat was omdat hij er zo de wind onder had. Hij en kapitein De Mol, die evenmin iets door de vingers zag. De kapitein knikte goedkeurend. Het commando inrukken werd gegeven, ze liepen rustig naar de deur, eenmaal bin nen brak het tumult los. Kees en Sjoerd stompten mekaar van plezier. Na zijn verblijf tussen de mu ren voelde Kees zich als een jong veu len in de wei. Hij groette zelfs met op vallende vriendelijkheid de wit-getreste „kalkemmers", die op het perron sur veilleerden en die arme jongens, zo veel vriendelijkheid bij de uitoefening van hun plicht niet gewend, vatten meteen argwaan op en hij zag ze nog kijken, toen hij de trein instapte. „Ze mogen ook wel eens 'n goed woord hebben", zei Kees grootmoedig. ..Wij gaan naar hus en zij hebben dienst". „Ik dacht dat je na die bekeuring het niet zo erg op ze had", grinnikte Sjoerd. „Een man die zijn plicht doet", ver klaarde Kees, „dat is mijn man". En hij dacht aan de korporaal met de varkens- oogjes, die hij hoopte nog eens in een donker laantje alléén tegen te komen. Maar die wachtmeester was toch echt de beroerdste niet geweest. Vandaar sprongen zijn gedachten lichtvoetig over naar een zekere blonde dame, tot Sjoerd zei: „Wat zit jij te grijzen", en hij be greep dat hij zijn hartsgevoelens beter in toom kon houden. „Jammer dat Geert er niet bij is, dan was het spul volmaakt", zei hij. Maar Geert had de wacht. 'In den huize Bot werden de beide landsverdedigers warm ontvangen. De begroeting was hevig maar kort, want ze spurtten meteen naar boven om zich om te kleden. „Ik snap het niet", zei mevrouw Bot hoofdschuddend, „ze lopen toch heus niet voor schut in dat uniform". „Nee", beaamde haar man, „dan wij met ons bokkebaai, onze beenwindsels en onze taillehaken en die gore veld- muts op je kop". „Daar heb ik jou anders nooit mee gezien", zei ze. „Nee, omdat ik een buitenmodelletje kon overnemen en ik kende toen een grietje dat het me goed vond staan. Trouwens, die vindt het nu haar zoon óók nog goed staan". „Een mens trouwt eigenlijk veel te jong", zei mevrouw Bot met een schat tende blik op haar man. Je weet dan nog niet wat je doet". „Als de man het dan maar weet", vond Kees Bot senior en keek lachend naar zijn vrouw. Op zulke ogenblikken kon ze nog net kleuren als dat „grietje" dat ze was toen hij haar in zijn buiten modelletje trachtte te imponeren. „Uit mijn keuken", gebood de vrouw des huizes haar zoon, „als je wat heb ben wilt krijg je het wel. Maar ik laat jou geen baas. De vorige week was al de melk op". „Melk is goed voor elk", meende Kees. „Voor èlk", wees ze terecht, „en d'r zijn er hier méér. En toen ik dacht zes karbonaden te hebben, waren er nog maar vijf". „Die ene was ingelijfd bij de Konink lijke landmacht", lichtte Kees toe. „Jullie lijkt wel uitgehongerd. Krijg je daar niet genoeg te eten?" „Niet zo lekker als hier", grinnikte Sjoerd. Hij had met één oogopslag ge zien dat Loes er niet was en dat drukte zijn stemming een beetje, maar dat ging over toen hij hoorde dat ze alleen maar aan 't winkelen was in de stad. De vrouw des huizes liet haar keu rend oog over de tafel gaan. Kees dacht al aan geen dienst meer, Loes zat te lachen naar Sjoerd, die haar charmes belangrijker vond dan de tramontanen van sergeant en kapitein, en zich de varkenshaas en de spruitjes liet sma ken. „Ik denk wel es dat jullie daar niet half genoeg krijgt", zei ook Loes, die de beide landsverdedigers zag bunkeren. „We krijgen wel genoeg, maar het is nooit zo lekker", vond Kees tussen twee happen door. „Je besteedt zowat je hele soldij aan extra-eten". „Daarom zit je natuurlijk altijd om geld verlegen", ontdekte vader Bot. „Maar is dat nou zo Sjoerd of is de vent alleen maar een verwende lekkerbek". „Meneer", zei Sjoerd op zijn rustige manier, „het eten is heus wel goed, maar het is niet altijd lekker, 't Zijn dikwijls eenpansmaaltijden en als je het nou toevallig niet lust. „Kom, kom," zei vader Bot, „daar werd bij mij thuis ook niet naar ge vraagd. Mijn moeder zei altijd; zet het maar zeven voet van je, dan hindert je de lucht ook niet". (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 5