Groen 'Zwarts lex els in het harL> Dit jaar ook folklore-avonden in drie buitendorpen LTS-ers bleven thuis na ongeregeldheden augustus wordt 10-jarig jubileum gevierd VVV-Texel neemt deel aan propagandistische Rijnreis Motief mishandelingen onbekend Beere Bar Iedere dag geopend. Beere goed Koningin Wilhelmina Fonds zoekt kollektanten voor kankerbestrijding Gemeente verwijdert „illegale" opritten Voorlopig nog geen aardgas voor Texel Radardemonstratie in haven Oudeschild nummertjesmiddag ,V. v.b. Langevcld De Rootf Den Burg, Texel - Tel. 2741 de Graaf, Keesomlaan 43, Den 12220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif. feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ5,00 p. kw. 50 ct incasso; los 25 ct Advert. 21 ct. per mui. excl. 4°/o BTW zomerprogramma voor 1972 van chting Folklore Texel ziet er ns anders uit dan in voorgaande Dit jaar zullen nl. in het voor- ook drie folklore-avonden geor- luttrd worden. Deze extra avonden stgesteld op 7, 14 en 21 juni en alle gehouden worden in de bui pen. Waarschijnlijk zullen dit de worden, waar in die periode het c aantal gasten vertoefd, t.w. De Den Hoorn en Den Cocksdorp. rd dinsdagavond op de jaarvcr- ig van de Stichting Folklore in „Casino" besloten naar aan- van een voorstel van het be- om ook in de minder drukke va- ijd wat aktiviteiten voor de toe- te ondernemen. it het vrijwel volledige gezelschap Dansgroep Oude Dansen en een iantal belangstellenden heette de Albers ook ere-lid mevrouw 'er-Pool en ex-voorzitter F. de relkom. Op de uitbreiding van de eiten met optreden in de buiten- na, is het programma vrijwel aan vorig jaar. In Den Burg zijn olklorewoensdagen in juli (5, 12, 16 juli) en op 2 en 9 augustus, be- e uit een middag- en avondpro- la en alleen avonden op 16 en 22 us. 'olklorestichting heeft in 1971 uit- i gedraaid. Dit blijkt onder meer financieel verslag van penning- r J Kiltz. Geen geldzorgen probleem waar het geld in het f jaar vandaan moet komen en en ermee moet zien rond te ko- vat in andere Texelse verenigin- eens bestaat, kent men niet. vooral te danken aan de regelma- tvangst van contributie en giften, ens heeft men besloten het innen le contributiegelden, dat nog voor een klein deel via huisbe- eschied, volgens een nieuwe me te doen. De leden krijgen in het g een bijdrage-kaart toegezonden, al werd in 1971 ontvangen 30 aan bijdragen, waarvan (over 1969 en 1970) aan subsi- n de Provinciale VVV's. Andere rijke ontvangsten waren 483,55 weegschaal-schandblok op de ƒ308,40 voor de Seven-Up Bingo met Kees Verkerk en 238,86 erlote schapenvachten. Het Fol- iickertje bracht minder op dan en, doordat men wegens tijdge- eel minder heeft kunnen verko- 'och werd nog een bedrag van 64 bijeen gebracht. Aan de cre- e van de balans kwam men tot taal van ƒ20.285,81, waarvan de le posten gebruikt werden voor ring van 't programma (ƒ4.217,30), erk ƒ2.584,06 en aanschaffingen leuw materiaal ƒ3.236,19. Aange- werden bijvoorbeeld een geluids- atie, schrijfmachine en tien nieu- veren kappen. Goedkope kappen tappen werden vervaardigd door t Boersma, die wel een heel re- prijs van ƒ140,per stuk in ng bracht. Wanneer een dergelij- door een edelsmid wordt gele- aetaald men ruim ƒ1.500,wist F. de Jong te vertellen. Men is er Boersma dan ook bijzonder aar. het zeer uitgebreide jaarverslag e heer W Albers bleek dat weer ïorme lange lijst van aktiviteiten werkt. Om een greep uit de vele nenten te doen: volksdansen, uit- *1 van oude ambachten op folklo- in, bejaardenmiddag, de boeren- ft, ringsteken en optreden elders herland en zelfs in het buitenland. Over het algemeen was de belang stelling voor de op touw gezette attrek- ties groot. Vooral de dansgroep „Oude Dansen" geniet een steeds groter wor dende belangstelling. Op uitnodiging van het district West van de Federatie van .Folkloristische Verenigingen bracht de groep een bezoek aan Terschelling op 6 en 7 maart. Op 27 maart werd in Rotterdam opgetreden en in september werd op uitnodiging in de Bundesgar- tenschau te Keulen gedanst. De Ter- schellinger dansgroep zal op 4 en 5 maart a.s. een tegenbezoek aan Texel brengen. Bij deze gelegenheid zal in besloten kring opgetreden worden. Op de folklorewoensdagen verliep niet alles geheel naar wens. Wegens niet beschikbaar zijn van de heer Wieten werd geen poppenkastspel opgevoerd en ook had men niet altijd iemand kun nen vinden om bij de weegschaal te po steren. Vlaggetjes Van de vlaggetjes, waarmee tijdens de folkloredagen het centrum van Den Burg is opgesierd zijn er, door te laat binnenhalen ruim 40 verloren gegaan. Men hoopt dat dit jaar hieraan beter aandacht wordt besteed. Voor een aan gename tegemoetkoming in de kosten voor aanschaf van nieuwe vlaggetjes zorgde de heer Langeveld door de Fol- klorestichting een bedrag van ƒ100, voor dit doel te overhandigen. Het zomerprogramma van het afge lopen jaar stond onder leiding van me vrouw A. Timmer-Zijm en de heren W. Albers en J. Kiltz. In het najaar heeft in het bestuur een nieuwe funktiever- deling plaatsgevonden. Het voorzitter schap berust nu bij de heer J. Kiltz, secretaresse is mevrouw A. Timmer- Zijm en penmngmeesteresse mevrouw A. Eyk-Bonté, die in de plaats trad van mevrouw R. Bakker-de Boer. Het ver trek van mevrouw Bakker uit het be stuur werd betreurd. Onder dankzeg ging voor haar werk werd haar een boeket fraaie bloemen aangeboden en sprak de voorzitter de hoop uit, dat in de toekomst toch nog van haar mede werking gebruik zou mogen worden ge maakt, zij het minder rechtstreeks. Dank was men ook verschuldigd aan mevrouw D. van Sambeek-Schrama voor het behartigen van kledingzaken en aan mejuffrouw T. Zwieringa voor assistentie bij tal van zaken. De dans groep is sinds vorig jaar zelfstandiger geworden en staat onder leiding van de heren W. Brugmans, W. Raateland en J. Veltkamp. Zij werken in nauw con tact met de Stichting Folklore Texel. Medaille De heer J. Veldwisch viel dit jaar de eer te beurt de medaille voor bijzondere verdiensten omgehangen te krijgen. Vooral zijn onvermoeibare stuwende kracht bij het volksdansen was aanlei ding tot het toekennen van de onder scheiding. Na de vertoning van de fol- klorefilm 1970 en enkele nieuwe frag menten van hoogtepunten uit 1971 tij dens de vergadering, kregen de heren J. Vroom en F. de Jong een geschenk onder couvert aangeboden voor het be schikbaar stellen van veel tijd en kost bare apparatuur. Omdat het in augustus precies 10 jaar geleden zal zijn, dat de eerste gezamen lijke aktiviteiten tot het doen herleven van de Texelse folklore werden onder nomen, heeft het bestuur voorgesteld een jubileumgids samen te stellen. Het moet een overzicht worden van de afge lopen 10 jaar, rijk geïllustreerd met fo to's. Naast dit historische verslag zullen ook informaties worden opgenomen met betrekking tot het folkloreprogramma. Op die wijze is de gids niet alleen als herinnering voor de Texelaars van be lang maar ook interessant voor de toeris ten. Financiering zal voor een belang rijk deel moeten geschieden door het plaatsen van advertenties door Texelse bedrijven. Men wil een oplaag van 5000 stuks laten drukken. Mogelijk zal een inlegvel met Duitse vertaling van de belangrijkste punten worden toege voegd. Na diverse aarzelende reakties uit de vergadering heeft men besloten allereerst de belangstelling voor even tuele advertenties af te tasten voor een definitief besluit over het al of niet uit geven van een jubileumgids zal worden genomen. In de rondvraag hield de heer W. Nauta een pleidooi voor het maken van een juist onderscheid tussen werkelijk folkloristische gebruiken en toeristische attrakties, die z.i. weinig of niets met folklore te maken hebben. Hij verklaar de zich niet met de huidige opzet van de dansgroep „Oude Dansen" te kunnen verenigigen en heeft daarom te kennen gegeven, in het nieuwe seizoen geen deel meer van het gezelschap te willen uitmaken. Een volkomen onbegrijpelijke aktivdteit van de Folklore vond hij ook het dierentuuntje in Den Burg. „De tro pische vogels en een paar geiten die daar rondlopen hebben niets met fol klore te maken". Echte folklore noemde hij de Meierblis, Luilak, Sint Maarten en Ouwe Sunderklaas. De zienswijze van de heer Nauta vond in de vergadering weinig weerklank. Het bestuur toonde zich bereid de heer Nauta gelegenheid te geven zijn op- en aanmerkingen naar voren te brengen. In verband met het late uur werd ech ter voorgesteld dit uit te stellen tot een der volgende vergaderingen van het bestuur. De VW Texel heeft na grondig over leg besloten deel te nemen aan een ge heel nieuwe vorm van propaganda, op gezet en georganiseerd door het Neder lands Nationaal Bureau voor Toerisme. Met het (gehuurde) rijnschip „Holland Pearl" zal van 21 februari tot en met 3 maart een soort varende tentoonstelling van hetgeen Nederland als vakantieland te bieden heeft langs de belangrijkste Duitse steden aan de Rijn trekken. In de plaatsen als Düsseldorf, Bonn, Keulen en Karlsruhe zal de boot steeds een hele dag plus avond blijven liggen, om zoveel mogelijk mensen de gelegen heid te geven de expositie te bezichti gen en zich te laten informeren. Naast een serie stands waarin WV's uit de verschillende delen van het land hun informatiemateriaal zullen etaleren, zullen ook diavertoningen en lezingen worden gehouden. Ook is het de bedoe ling, dat buiten de VW organisaties om reklame wordt gemaakt voor belang rijke toeristische attraktiepunten in heel Nederland. Reeds in de te bezoe ken plaatsen aan de aktie „Holland ist hier", zoals de propagandareis wordt aangeduid, veel bekendheid gegeven en verwacht wordt dat er veel belangstel ling zal zijn. Uitnodigingen werden ver zonden naar invloedrijke organisaties op toeristisch gebied als reisbureaus, pers e.d. Het Koningin Wilhelmina Fonds, dat al meer dan 20 jaar (ook) op Texel ak- tief is in het kader van de kankerbe strijding, belegt op donderdag 24 febru ari 's middags om 3 uur een bijeen komst in een zaaltje van de Doopsgezin de kerk te Den Burg. Doel is overleg te plegen met de plaatselijke medewerk sters over het opnieuw invoeren van het koliekteren voor de kankerbestrij ding. Aanvankelijk werd op Texel alleen door een kleine groep gekollekteerd, wat vooral in het begin betrekkelijk weinig opbracht. Daarom werd een le- denwerfaktie op touw gezet met als resultaat dat hier momenteel zo'n 1050 leden genoteerd staan. Nu gebleken is dat juist in die gebieden waar veel le den worden geteld de kollektes ook de hoogste opbrengst opleveren, wil men de jaarlijkse kankerbestrijdingskollekte weer invoeren. Sinds enige jaren wordt de kontribu- tie per giro geïnd, zodat de vrijwillig sters hiervoor voldoende tijd overhou den. Daar echter een aantal dames bin nenkort geen hulp meer zal kunnen verlenen wordt uitgekeken naar plaats vervangsters. Gegadigden zijn op de bijeenkomst op 24 februari van harte welkom. In het begin van deze week heeft de afdeling Gemeentewerken een grote hoeveelheid balken, klossen en hout blokken verwijderd, die door particu lieren langs trottoirbanden waren neer gelegd bij wijze van oprit naar garages en particuliere parkeerruimten. Wette lijk is het op deze wijze creëren van een oprit verboden, maar tot op heden werd het steeds oogluikend toegestaan. Het steeds vaker binnenkomen van klachten over het overal op de rijbaan rondslingeren van de (soms massieve) hulpstukken meestal door baldadige jongelui bij de stoepranden weggesleept is echter aanleiding geweest voor een grondige opruimaktie. De obstakels le verden te veel gevaar op voor het ver keer en zullen in de toekomst dan ook niet meer getolereerd kunnen worden. Wie het niet zonder oprit kan stellen, kan bij Gemeentewerken een aanvraag indienen, waarna voor de aanleg van een betonnen oprit in de trottoirband zal worden gezorgd. De kosten voor een dergelijke legale oprit, die maximaal ƒ150,zullen bedragen komen voor rekening van de aanvrager! De VVV Texel werkt aan de tentoon stelling mee in nauwe samenwerking met de Waddenfederatie en de Federa tie van VVV's in Noordholland. Beide organisaties zullen een stand inrichten. De stands, met een oppervlakte van zo'n 10 m2 staan naast elkaar en zullen resp. bezet worden door de heer Van Twist van Ameland en mejuffrouw J. Zwie ringa van Texel. Door de intensieve samenwerking met Waddenfederatie en de Federatie van VVV's in Noordholland is het mogelijk, dat slechts een bescheiden financiële in breng wordt gevraagd. De VVV-kanto- ren van Texel en Ameland betalen slechts een paar honderd gulden. Naast het vermoeden, dat deze vorm van re klame wel eens zeer goede resultaten zou kunnen geven, is het lage bedrag dat voor deelname moet worden neergeteld doorslaggevend geweest. Direkteur J. W. Dekker acht het be sluit tot deelname in de propagandareis juist in het kader van de ernstige be zuiniging waar de WV Texel momen teel naar streeft volkomen verantwoord. „Op deze wijze worden we in de gele genheid gesteld op betrekkelijk goed kope wijze uitstekende informatie te geven in een voor Texel uiterst belang rijk gebied. Vooral ook omdat het in de bedoeling ligt, de nadruk te leggen op de mogelijkheden voor vakanties in voor- en naseizoen, met name onze All- in reizen, hebben wij gemeend deze kans niet voorbij te moeten laten gaan". Een grote groep van de Texelse scho lieren, die in Den Helder de LTS be zoeken is woensdag van school wegge bleven naar aanleiding van moeilijkhe den met een groep Molukse jongeren bij de bushalte bij het stationsgebouw te Den Helder. Toen zij 's middags na schcoltijd per bus bij het station arri veerden, met de bedoeling over te stap pen op de bus naar de Texelse boot, werden zij opgewacht door een 20-tal Molukse jongeren. Schijnbaar zonder enige aanleiding werden enkele scholie ren door de Molukkers lastig gevallen, zelfs uit de bus getrokken, in het ge zicht geslagen, over de grond gegooid cn getrapt. De 16-jarige Texelaar Peter Hin uit Den Hoorn liep bij de mishan deling de ernstigste verwondingen op, onder meer aan zijn gezicht. Voor zover er nog verwachtingen voor het binnen afzienbare tijd verkrij gen van aardgasvoorziening op Texel gekoesterd werden zullen deze wel defi nitief verdwenen zijn, door het schrij ven, dat B. en W. onlangs van de N V. Nederlandse Gasunie ontvingen. In dit schrijven, waarin de aanvraag voor aan sluiting van Texel op het leidingnet (opnieuw) wordt afgewezen staat onder meer het volgende; „Een ontsluiting van Texel voor aard gas hebben wij nogmaals op alternatie ve mogelijkheden onderzocht. In aanmerking zou kunnen komen een aansluiting vanaf onze hogedruk- transport-leiding naar Den Helder, waarbij als enige mogelijkheid voor de toevoerleiding een tracé via Oosterland, het Wad en de Texelstroom naar Oude- schild dient te worden gekozen. De aanleg van deze 40 km lange toevoerleiding vergt een investering van tenminste ƒ6.500.000,welk be drag in geen verhouding staat tot de verwachte gasafzet en bovendien een veelvoud is van de normaliter door Gas unie aanvaarde kostennorm. Bij de begroting van deze investering is uitgegaan van minimaal te stellen voorwaarden met name voor de leiding- aanleg door het Wad. Echter het an keren van schepen, veranderingen in het bodemprofiel en stroomsnelheden in het gebied van de Texelstroom bren gen niet te miskennen risico's met zich mee. Opheffen van storingen in deze 'gasvoorziening zullen ongetwijfeld ge ruime tijd vergen, mogelijk zelfs enige weken. Onzerzijds zou zulks onaan vaardbaar zijn te meer daar het gas voor verwarmingsdoeleinden zal wor den gebruikt. Voor een voldoende waarborg ten aanzien van de bedrijfszekerheid van het leidinggedeelte door het Wad ter lengte van ca 24 km zullen extra voor zieningen noodzakelijk zijn, als gevolg waarvan de eerder genoemde investe ring nog beduidend hoger zal uitko- Onder de gemolesteerde scholieren bevonden zich ook enkele jongens uit Wieringen. Om ernstiger ongeregeldhe den te voorkomen besloten de LTS-ers geen tegenakties te ondernemen en zich zo snel mogelijk te verwijderen. Thuis gekomen alarmeerden zij de politie van Den Helder en besloten na onderling overleg woensdag niet naar school te gaan. De inmiddels ingeschakelde re cherche en kinderpolitie van Den Hel der hebben woensdag zowel bij het sta tion als op de i-oute naar de school ex tra toezicht gehouden met het oog op eventuele herhaling van de ongeregeld heden en zullen dat zonodig in de ko mende dagen blijven doen. Het incident is in behandeling bij de recherche. Tot enig resultaat heeft het speurwerk ech ter nog niet geleid, daar de lastig ge vallen LTS-ers weigeren ook maar eni ge informatie over de identiteit van de Molukse jongens te verschaffen uit angst voor represaillemaatregelen. Wat het motief voor de agressieve uitingen van de Molukkers is geweest is niet bekend. De LTS-leerlingen vermoedden dat zij het gevolg zijn van een incident, dat dinsdagmorgen plaatsvond. Zwarte schoensmeer Acht Molukse jongens zouden kort voor de aanvang van de lessen een LTS- er met zwarte schoensmeer hebben in gesmeerd. Een der leerkrachten heeft in de loop van de dag de politie van dit geval op de hoogte gesteld. De ongere geldheden later op de dag zouden een wraakneming hierop zijn. Bij de politie en ook bij de direktie van de LTS ver moedt men echter, dat al eerder moei lijkheden tussen de jongelui bestonden, waarbij niet uitgesloten wordt geacht, dat beledigende scheldwoorden aan het adres van de Molukkers zijn gemaakt. Op vrijdag 3 maart zullen in de haven te Oudeschild een aantal nieuwe radars voor visserij schepen worden gedemon streerd, die onlangs door Decca Radar te Londen op de markt werden ge bracht. De demonstratie, georganiseerd door de Internationale Navigatie Apparaten N.V. te Rotterdam, zal om 15.00 uur aanvangen. Met het oog op vlottere service aan de afnemers van navigatie- apparaten in dit gebied zal op zaterdag 4 maart in Den Helder tevens een ser- vice-depot van dit bedrijf in gebruik worden genomen. A.s. zondagmiddag speciale AS JE GOGUM BENT.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1