ZDH bouwt zelf lieuwe kleedkamers (i >e Us berg FILMNIEUWS en kostbaar jaar voor de boeg nieuwe brug oodzakelijk F? KI Een bank. die iedere spaarder iels le bieden heeft iut$' n sd Handwerkexpositie van Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen Filmavond visclub uitgesteld Extra cursus „Gast en gastvrouw" „Meersportenvereniging" LANDBOUW en VEETEELT Kweekbestrijding op bietenland nu uitvoeren Burgerlijke stand 55 aal uit het soldatenleven door L van Schooten NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 18 februari 1972 - VOO febru 'koop t scho laai voor PRIJ: 1 J< iO; 95; >0. odei jarzi prijs| laarz< i vooj eren, its ïori Hen jrtinl OORN De sportvereniging ft niet voor niets de Dubbele 1971 gekregen. Uit het jaar dat vrijdagavond tijdens de idering in de kantine „De Spil" irgclezcn door secretaris E. leek dat kan worden terugge en periode met ongekend veel :en met als hoogtepunten de de kantine, diverse tournooien ring van het 40-jarig jubileum. komende jaar wordt weer [le elftallen zijn betrokken bij •n en er zal weer worden ge- u aan nieuwe kleedkamers. De kleedkamers voldoen niet de eisen die men er in de te- ligc tijd aan mag stellen. Ze orden uitgebreid met een apar te en de dan nieuw ontstane [ie zal worden overdekt en tot iuvv worden gemaakt, voorzien :ls, banken en ander gerief. Er een plan worden ontworpen, de kosten kunnen worden be nder belangrijk besluit dat vrij- Id genomen was verhoging van [ibutie. Hoewel men met de hui- ntnbutie, de laagste van alle I sportverenigingen, nog wel uit- ?rd verhoging noodzakelijk ge lat door subsidie verstrekkende ts de aanmerking was gemaakt Contributie tot een redelijk peil irden opgetrokken om op den kor subsidie in aanmerking te j blijven komen. Besloten werd leven met vijftig cent per maand jgen. De nieuwe tarieven luiden; Dillen ƒ1,25 per maand; voor ad- Jn ƒ1,50; voor junioren ƒ2,en (nioren ƒ3,Opgemerkt werd tarieven ook nu nog de laagste leel zijn, zodat er nauwelijks re- klagen is. Goed geboerd t financieel overzicht van pen- 2»ster De Porto bleek dat de in- van het afgelopen jaar '7 bedroegen en de uitgaven 15. Er was dus een behoorlijk aar de vreugde daarover dient er Jlen te zijn omdat men zich di- eer geplaatst ziet voor aanzien- :gaven. Niet alleen zal de bouw kleedkamers ondanks de zelf- mheid duizenden guldens ver- r 7®k de aanschaf van een ongelijke 4 |n behoeve van de gymnastiekaf- noodzakelijk gebleken. De con- erhoging betekent een jaarlijk- ïstenvermeerdering van ƒ900, ,r 150 leden) zodat het bestuur de or 1st toch wel met optimisme tege- Jet. glitter F. Zwanenburg deelde mee ^nenkort kan worden begonnen ZWJ 8 fe met het plaatsen van meidoorntakken op de veelbesproken tuinwal langs het ZDH-terrcin. Toen de wens naar voren kwam om de nu uitsluitend met prik keldraad beveiligde nieuwe wal voor „ouderwetse" duindoorntakken te voor zien, toonde ZDH zich direkt bereid dit karwei op tc knappen waardoor het fi nancieel een haalbare kaart werd voor Staatsbosbeheer. De benodigde takken zijn inmiddels in De Geul gekapt en met het planten kan binnenkort, uiteraard met hulp en onder toezicht van Staats bosbeheer, worden begonnen. Bij de bestuursverkiezing werden de heren C. Slegtenhorst en F. Zwanen burg als bestuursleden herkozen. Me vrouw Leijen-Bouwman was reeds tot bestuurslid voor de gymafdeling be noemd. De heren H. de Vries en C. Slegtenhorst werden in de elftalcom missie herkozen. Omdat de heer H. Ar- nout niet herkiesbaar was moest voor hem een plaatsvervanger worden ge vonden. Eenvoudig bleek dat niet want het lidmaatschap van de elftalcommis sie is nu eenmaal niet zo'n dankbare taak. Welke beslissing de commissie ook neemt, altijd zullen sommige daartegen bezwaar maken. Bij de stemming werd aanvankelijk de heer W. de Porto in zijn plaats gekozen, maar de heer De Porto die al zeer veel tijd aan ZDH op offert voelde niets voor deze extra funktie. Tenslotte toonde de heer Zwa nenburg zich bereid deze funktie met hem te delen, waarmee de vergadering akkoord ging. De provinciale handwerkcommissie van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen organiseert haar jaarlijk se handwerktentoonstelling dit jaar op 21 en 22 maart in „Het Wapen van Heemskerk", Breedstraat te Alkmaar. De expositie is geopend dinsdag van 8.30 tot 18.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur en woensdag van 9.00 tot 16.00 uur. De entree bedraagt voor niet-leden ƒ1,50; de leden hebb envrij entree op ƒ1,50; de leden hebben vrij entree op ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 20 februari op om 7.47 uur en gaat onder om 18.02 uur; 23 februari op om 7.41 uur en onder om 18.07 uur. Maan; 21 februari E.K.; 29 februari V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 18 febr. 10.45 en 23.12; 19 febr. 11.19 en 23.43; 20 febr. 11.52 en 21 febr. 0.12 en 12.27; 22 febr. 0.43 en 13.06; 23 febr. 1.33 en 14.15; 24 febr 3.00 en 15.46; 25 febr. 4.50 en 17.36; 26 febr. 6.22 en 18.56. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. Vrijdag (vanavond) zou door de Vis club „Texel" in „Casino" een filmavond worden gehouden, met tot doel propa ganda te maken voor de sportvisserij. Doordat de aangekondigde films o,a. over sportvisserij in Ierland niet tijdig in het bezit kunnen zijn, is de avond echter tot nader te bepalen datum uit gesteld. Voor de in het afgelopen jaar gehou den cursus „Gast en gastvrouw" door mejuffrouw T. Hermans uit Alkmaar bestaat zoveel animo, dat het de moeite loont om nog een tweede cursus toe te geven. Deze zal op dinsdag 7 maart van start gaan in het Rode Kruisgebouwtje te Den Burg. De cursus, waarin o.a. aandacht wordt besteed aan fondue bereiden, barbe cuerecepten en het organiseren van feestjes, bestaat uit 5 lessen, die resp. worden gehouden op 7, 14, 21 en 28 maart en 4 april (van 9 00 - 12.30 uur). De kosten bedragen ƒ10,per per soon totaal. Opgave (gaarne zo spoedig mogelijk) kan gedaan worden bij me vrouw Van der Knaap, Witte Kruislaan 22 te Den Burg, telefoon (02220) 2536. Vn-i. Britten t»n Ititri - bulten »erentvojrd,ifrhet< .er> de redektle Hoewel ik geen enkele funktie meer in het bestuur van S.V. Texel bekleed en dus niet meer rechtstreeks bij deze sportvereniging betrokken ben, zou ik graag enige kanttekeningen willen ma ken bij het artikel „Meersportenvereni ging" in de Texelse Courant van 11 fe bruari j.l., gezien uit voetbaloogpunt. Er wordt gesteld: samenwerking ont staat alleen bij administratie, training en grote financiële akties. rubriek voor Oiul«*r pcilaMic tun GvoniniSrti Het gebeurt niet zo heel dikwijls, dat men in deze tijd van het jaar het advies kan geven om een bewerking uit te voeren, die het nodig maakt met een tractor plus werktuig op de percelen te komen. Op dit moment is dat heel goed mogelijk. We zijn van mening, dat deze gele genheid moet worden benut om de che mische bestrijding van kweek op een vroeg tijdstip uit te. voeren. Als u dit leest is het de 2e helft van februari. We zijn van oordeel, dat dit een zeer geschikte tijd is om percelen, waar dit jaar bieten zullen worden verbouwd en waar kweek aanwezig is te bespuiten met TCA. Laat men niet te gauw denken, dat het niet nodig is. We kunnen rustig stel len, dat kweek in bieten een zeer hin derlijke zaak is. Het betekent extra- arbeid en in veel gevallen ook een oor zaak voor opbrengstvermindering. Als u de kans hebt om op korte ter mijn te spuiten, dan kunt u op klei- en zavelgrond een hoeveelheid van 20 kg TCA per ha gebruiken. Op zandgrond zouden we met hoger gaan dan 15 - 17 kg per bunder. Hoewel het niet zeker is, dat een laat uitgevoerde bespuiting ook dit jaar weer een zelfde groeiremming in de bieten zal geven als in 1971 het geval was lijkt het ons onverantwoord het ri sico te nemen nu er een goede kans is om de bespuiting vroeger uit te voeren. We willen er op wijzen, dat ook voor de zaadteelt van stoppelknollen een late bespuiting met TCA mogelijk is. Verder kunt u ook voor de bestrijding van wil de haver in percelen, waar bieten of stoppelknollenzaad wordt geteeld ge bruik maken van TCA. We hebben de indruk, dat in dit geval een bespuiting met 10 - 12 kg TCA per ha al een zeer goed resultaat geeft. 1. De administratie heeft dus voorna melijk betrekking op het heffen van een gezinscontributie en het innen daar van. Zoals de zaken op een der eerste vergaderingen werden gesteld, zal de contributie voor een eenling, die als enige uit een gezin één sport beoefent, ongeveer het dubbele van de huidige contributie van S.V. Texel gaan bedra gen. Voor mij een onverteerbare zaak, voor de zoveelste maal betaalt dan de vrijgezel voor het rijke kindertal van een ander. 2. Op het ogenblik kan S.V. Texel, ook in samenwerking met Texelse Boys, geen fulltime jeugdtrainer betalen. Voornamelijk omdat de reiskosten een grote kostenpost zijn. Samenwerking met de zaalsporten heeft weinig zin in dit opzicht: zij reizen nauwelijks. Door de contributie te verhogen, en dan daar heb je geen meersportenvereniging voor nodig. 3. Grote financiële akties. S.V. Texel heeft bijna een aktie achter de rug met ƒ30.000,aan loten. Deze waren bin nen een maand verkocht. Zelfs in Oos terend, toch ook een dorp waar ze er wat van kunnen, zag men hiervoor geen kans vorig jaar. Dacht u dat iets derge lijks met een meersportenvereniging beter zou lukken Voor alle voetbalverenigingen is het hard nodig, dat er een gediplomeerde jeugdtrainer komt, met een volledige baan. Dan zal het over een aantal jaren niet meer mogelijk zijn, dat er 5 eerste elftallen in de laagste afdeling van de afdeling Noordholland bivakkeren en een elftal in de laagste afdeling van de KNVB. Samenwerking op dit gebied is voor S.V. Texel en Texelse Boys veel belangrijker dan een meersportenver eniging in Den Burg. Als wie dan ook, kans zou zien de be sturen van ZDH, SVC, De Koog, Oos terend, Texelse Boys en S.V. Texel hier voor te interesseren, zou er veel ge wonnen zijn. F. Schellinger, Oudeschild Voor het komend weekend (zaterdag en zondagavond om 8 uur) staat op het filmprogramma de griezelfilm „De doodskus van de vampier", een nieuwe variatie op de mythe van de afschuwe lijke vampiers. De hoofdrol speelt dit keer een jonge vrouw, die de reïncar natie is van Carmilla, het enige lid van een verschrikkelijke vampierfamilie waarvan men nooit de graftombe heeft kunnen opsporen om het onschadelijk te maken. Jarenlang wordt geen spoor van Carmilla ontdekt, tot zij in de persoon van de aantrekkelijke Gravin herleeft. Gravin wordt geïntroduceerd op een so cietyfeestje, waar zij haar eerste slacht offer, de dochter van de gastheer, uit kiest. Het meisje sterft na een paar we ken van vreselijke dromen en waan voorstellingen door de fatale beet van Gravin en al spoedig volgen de slacht offers elkaar in snel tempo op. Dankzij speurwerk van de verloofde van het eerste slachtoffer wordt het graf van de vrouwelijke vampier tenslotte gevonden en kan het monsterachtige creatuur voor eeuwig onschadelijk gemaakt wor den. De film is toegankelijk voor per sonen van 18 jaar en ouder. Een minder beangstigende sfeer heerst in de jeugdfilm „Sjors en Sjimmie en de toverring", die zondagmiddag (om 3 uur) draait. Het onafscheidelijke twee tal komt in het bezit van een eeuwen oude ring, die een bijzondere tover kracht bezit: Alle door de drager uitge sproken wensen worden in een oogwenk vervuld. Hierdoor komen Sjors en Sjimmie tot hun grote verbazing in de Middeleeuwen terecht, waar zij een niet ongevaarlijk en buitengewoon spannend avontuur beleven met een tweetal boeven, dat het op de magische ring heeft voorzien. Toegang alle leef tijden. van 9 tot en met 15 februari 1972 Geboren: Ronald Alexander Jacob, zv. Jacob Dijker en Catharina M. den Brok; Jannette, dv. Dirk Lap en Hinke van den Berg; Jan Willem Alexander, zv. Wilhelmus J. M. Boom en Anna M. Witte; Saskia Marianne Corinna, dv. Hendrik M. Koopman en Dina Douma. Overleden: Jacob Vlaming, oud 68 jaar, wonende te Oosterend; Anna Mali- nak, wv. Kaan, oud 70 jaar, wonende te Oudeschild. Voor Gehoorapparatenservice op Texel ELECTROHUIS Ikd iMaar jij bent bevooroordeeld", jSjoerd Ba?" Loes rook lont. „Waarom Heeft de Stip soms een knappe Jvas zo akelig dicht bij de waar- pt Kees bijna de macht over het Irerloor en daardoor een tegenlig- l loeiende claxonvloeken verleid- zei Sjoerd. „Loes, je moet lulke tere onderwerpen aanroe- zuchtte diep. Hij kende zijn zus ■Onvergeeflijk romantisch, vast- jid als een terrier, onverzadiglijk igierig. raakte wel lelijk van de kaart, pt, Keesje", zei ze. „Vertel het laan je ouwe zus. Daar zijn je pheimen veilig". noet niet kletsen", zei Kees nors. |t spreken met de bestuurder, fhuwde Sjoerd. „Zal ik haar in pte geheim inwijden, Kees?" J je het niet doet blijft ze zeuren", fes berustend, „ik waarschuw je i Louise, als je tegen iemand een erover loslaat, dan ga je de pot Pen-marie met een teentje knof- I knikte Sjoerd. En zo kwam Loes Irhaal aan de weet. Kees luisterde fnd naar het ooggetuigverslag van maar die hield het allemaal nog en Kees vond dat hij er zo nog |afkwam dan dat hij het zelf had want je kunt nu eenmaal moei- I zelf een pluim op de hoed steken, "der geval verklaarde Loes dat ze ridderlijkheid nooit van haar I verwacht had, „er in ieder geval Pg nooit iets van had gemerkt" en ft toch wel een hele „Miss Uni- moest wezen, die hem zó diep ften zinken. ■niddels, jongetje", zei ze, „vergooi je je beste kansen. Je weet deksels goed dat Terry Leeracker een oogje op je heeft". „Truus bedoel je". „Zo heette ze op school; nu heet ze Terry". „Zo-zo", zei Sjoerd, „je bent een heet- begeerde prooi, vader. Wie is de jonge dame, Loes?" „Ook een defensie-aangelegenheid", lichtte Loes hem in. „Maar veel hoger, hè. Ik heb d'r wel niet zo erg veel ver stand van, maar ik geloof toch dat een majoor hoger is dan een adjudant". „Als 't een grgot-majoor is wél", wist Sjoerd, „ander niet". „Hij is bij de grenadiers en als ie pak- kie-deftig aan heeft, heeft ie grote gou den kwasten op z'n buik". „Ja, dat moet een groot-majoor zijn. En bij de garde nog wel. Tja Kees, daar kan ons Ruthje niet aan tippen". „Zie waar je voordeel ligt, broer", ad viseerde Loes lachend. „Luister es", zei Kees, „als je een vrouw kiest, kijk je niet naar haar gou den kwasten en nog minder naar die van haar ouwe heer. Ik vind Truusje. „Terry", wees Loes terecht. „Ik vind Truusje een lief kind, al heeft ze nogal wat kouwe drukte, maar die ouwe heer van haar, met die knevel heeft zo'n echt strijd-broeders-rond-het- vaandel-gezicht. Als zo iemand je schoonvader is, sta je constant voor hem in de houding". „En zou je dat met de Stip niet doen?" „Wel als hij z'n aanzoek doet", wist Sjoerd. „Buik in, borst vooruit, op die kin", imiteerde hij de adjudant. „Maar ik bezweer je dat je je kaken op elkaar houdt", dreigde Kees broeder lijk, „ook tegen de ouwelui". Loes lachte geheimzinnig, maar Sjoerd, constateerde Kees met waarde ring, wist de ware toon te vinden. Hij wees haar op het voorrecht dat zij, met de wetenschap van dit geheim, was op genomen in de selecte kring bestaande uit haar broeder, Sjoerd zelf, en de heer Geulemans G soldaat eerste klas. En dat zij zich een goede dienst'kameraad had te betonen. Dat ging er bij Loes in als koek, en Kees noteerde weer eens hoe die Sjoerd met zijn zus precies de toon wist te vin den. Hij liet de wagen lekker voortsnor ren en peinsde hoe het zou zijn: Sjoerd als zwager. Geen ongeschikt vooruit zicht. Aan hém zou het zeker niet lig gen. Vader mocht Sjoerd wel, moeder mocht hem graag, maar Kees over peinsde hoe alles veranderen kon wan neer Sjoerd niet meer kwam als dienst- kameraad van de zoon des huizes, „een nette, beschaafde, rustige jongen", zo als mama had gezegd, maar als schoon- zoon-in-spé. Ouders waren zulke rare mensen En vanzelf vlogen zijn gedachten naar een ander toekomstbeeld, en hij zat stil letjes voor zich uit te grijnzen, terwijl de kilometerpaaltjes voorbij schoten. De Stip als aanstaande schoonvader! Nee, dat tartte ieder voorstellingsvermogen! En toch Vader Bot was woedend, toen hij hoorde waarom Sjoerd naar de leger plaats was ontboden, en zelfs zijn vrouw iets meer gewend aan ambtelijke poes pas, vond het „ongehoord". „Het had je je hele weekend kunnen kosten", zei de oude heer. „O", antwoordde Sjoerd, „maar dat vindt de kapitein juist jé van hét. Als dat weekend er niet in zat, zegt hij, dan was de straf lang zo streng niet. Hij weet drommels goed hoe de meeste lui de hele week drijven op dat weekend, en dat je ze het meest hebt, als je ze dat afneemt. Komt hij rond voor uit. Nou, als dan zo'n vent als Ome Wullem de pik op je heeft, dan ben je in de aap gelogeerd". „En ik dacht", zei vader Bot, „dat ik pes gelezen had dat het juist zo belang rijk werd geacht dat de soldaat het weekend zoveel mogelijk doorbracht in de sfeer van het gezin". „Dat is ook zo", stemde Sjoerd toe, „maar als je commandant er anders over denkt, maken ze hem niks. Het moet natuurlijk niet te veel in de pa pieren gaan lopen, want dan komt er bonje van, zoals met dat ventje van Meerveld". „Wat was dat?" „Die kleine Meerveld, nou het manne ke was net achttien geloof ik, die barst te al de eerste week van het heimwee. Enig zoontje, moeder weduwe, zo'n ge voelig ventje. En ze zaten hem alle maal te rijen, Walvisbeen voorop, die vond het heerlijk om dat jong dwars te zitten. Als Geert er op een gegeven mo ment met voorgesprongen was en een paar van die ontgroeners een wasbak had gegeven, nou, dan waren er mis schien wel ongelukken gebeurd. Maar afijn, Meerveld je was dan eindelijk aan zijn eerste weekend toe. De jongen was gewoon niet meer van deze aarde. In spectie, Ome Wullem vindt dat z'n haar te lang is, de kapitein vindt het ook, Meerveld niet naar huis. De vent heeft liggen janken op zijn krib. Ome Wullem zou wel een kaerel van hem maken. Papkindjes en moedersjochies niet in zijn sectie. Meerveldje z'n best doen, maar hoe gaat dat, juist als je je zo uit slooft komen er brokken van. Vrijdags een douw, wéér niet naar huis. Zater dagsmorgens Meerveldje helemaal van de kaart. Zaterdagmiddag mevrouwtje Meerveld, doodongerust, loopt toevallig de overste tegen het lijf. Ik weet niet wat er precies besproken is, maar Ome Wullem is veertien dagen zo zacht ge weest als een lam en Meerveld had geen kind maar aan hem. De jongen is later toch afgekeurd, hij kon er niet tegen". „Zo'n vent zou in staat zijn zelfmoord te plegen", zei Kees. „Maar dat kun je Ome Wullem niet door z'n dikke sche del boren. En onze kapitein, die zit geestelijk nog in de derde klas van de lagere school. Ferme jongens, Hollands trots, rechtop van lijf, rechtop van ziel, van mannen in oorlog, van mannen in vree, enzovoorts, enzovoorts".

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 5