Groen Vwarts Texels in het harL, TB internationaal nv ond roemloos einde AOT verleent Texelse bejaarden 50 pet korting op bustarieven „Zuid-Eierland" bood weer genoeglijke toneelavond m Nu 700 Texelaars lid van bejaardenbond paratierekeningen bleven onbetaald en gevolgen voor VTB Texel sif°: Dpeningswandeltocht Blikschade Vrouw ernstig gewond bij aanrijding Lantaarnpaal geveld Wit schaap; zwarte lammetjes Revuegroep naar Schiermonnikoog Vriendenkring brengt blijspel Gezelligheid belangrijker dan kwaliteit Ook reduktie in City-theater 29 FEBRUARI 1972 85e JAARGANG No. 8652 K f - N.V. vil. Langere ld De RooU Den Burg, Texel - Tel. 2741 y de Graaf, Keesomlaan 43, Den 02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif. feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ5,00 p. kw. -f 50 ct incasso; los 25 ct Advert. 21 ct per mm. exd. 4o/0 BTW mi krant van dinsdag heeft men kunnen lezen: De verenigde Beurtdiensten Internationaal in de wandeling „Burgatrans" is verklaard. Gebleken is dat veel niet weten dat het betrokken be ien heel ander is dan de bekende VTB. Bij de VTB echter, zo ie firmant J. Zuidewind ons, zijn moeilijkheden. Het faillissement betrekking op het enkele jaren gestichte dochterbedrijf dat aar administratief op Texel is igd, maar overigens opereerde Roiterdam. Deze dochter n.v. iet niet kunnen bolwerken. 1 ge: c llllü |/i rgatrans" werd per 1 januari 1968 ■leven geroepen door de Havenbe- Burger Zoon te Rotterdam en mootschap onder firma Verenigde 5e Beurtdiensten te Den Burg. De lad een meerderheidsbelang. De ing was dat met de nieuwe on- ning het internationale transport ichtiger wijze zou worden aange- geschaft werden twee M.A.N.-die- an ƒ60.000,per stuk en deze n ingezet op lijnen naar Oosten- a? n Engeland. Aan vervoersaanbod een gebrek en het zou Burgatrans u nog voor de wiind zijn gegaan genoemde diesels het niet bij Reparatiekosten zondag 5 maart a.s. start de wan- rtveremging het nieuwe wandel- p met een „openings-propaganda- Deze keer wordt gestart vanuit in Oosterend en wel tussen 13.00 .00 uur. De wandelafstanden zijn 20 km. «■inschrijving is mogelijk op zater- 6 februari: Den Burg: hotel „De van 14.00 - 15.00 uur. Ooster- Ellen, Oesterstraat 5. voorinschrijvingsprijs bedraagt kinderen tot 16 jaar ƒ1,25; voor en ƒ1,50. inschrijven aan de start betaalt 0,50 meer. Ook is inschrijving mo tegen organisatiekosten, dus zon- ïerinnering. Men bespaart dan 5TEREND Zaterdagmiddag te- alf drie werden twee auto's be- igd bij een aanrijding dn de Kot- aat. Mevrouw Dros had juist haar geparkeerd toen zij bijna frontaal geraakt door de uit tegengestelde ig naderende mevrouw V. in haar ot. Laatsgenoemde had de aan- gevestigd op een andere wagen a een uitrit de straat wilde op- In een schrikreaktie week zij uit rechts en gaf zij gas inplaats van nmen toen ze plotseling de auto ïevrouw Dros zag. Toch kwam de aiet bijzonder hard aan. De totale zal waarschijnlijk beneden de hd gulden blijven. ig jaar Pasen was de WV Texel b de gasten die „op de bonnefooi" Texel kwamen te kunnen plaatsen noodzaakt met een geluidswagen iet eiland te gaan. weten niet of we weer zo'n toe- krijgen, maar willen daar nu wel •orbereid zijn. Daarom verzoeken le leden die gasten met de paasda- "unnen opnemen, ons nu al op te wat zij beschikbaar hebben. !en we ook even weten wat er ueel al vol is? We zouden de ge- is graag deze week binnen krijgen we ze op een lijst kunnen zetten. voortduring hadden laten afweten. Dit materieel, aldus de heer J. Zuidewind, voldeed niet aan de eisen. De reparatie kosten waren enorm. Zo erg was het met de kwaliteit gesteld dat de Burga- trans-leiding de wagens niet meer wilde gebruiken en met de fabriek een rege ling wilde treffen. Schadeclaim Burgatrans had een schadeclaim van twee ton ingediend. De helft van dit be drag bestond uit reparatiekosten die de n.v. had moeten maken om de telkens tot stilstand gekomen wagens weer op gang te krijgen. In mei 1970 werden de wagens aan de importeur teruggeleverd. Vijf man personeel werd ontslagen. In de hoop dat de kwestie over de schade claim snel zou worden opgelost werd het transport nog een paar maanden uitgevoerd met gehuurde trekkers. De zaak bleef echter slepen; de opgesta pelde reparatierekeningen bleven onbe taald. Zelfs werd een proces aanhangig gemaakt om de leveranciers van het materieel tot het aangaan van een re geling te bewegen, maar dit werd door- kruisd toen fabriek, importeur en hoofd dealer besloten Burgatrans in gebreke te stellen. Dit leidde tenslotte tot het faillissement. Verloren Feit is dat het dn Burgatrans gestoken geld als verloren moet worden be schouwd, maar voor de VTB op Texel en voor Burger te Rotterdam zijn dat klappen die wel kunnen worden opge vangen. Dat er bij de VTB op Texel geen ernstige moeilijkheden zijn moge blijken uit de onlangs gestarte bouw van een nieuwe bedrijfsvestiging aan de Maricoweg. De onderneming hoopt dit gebouw over twee maanden te kunnen betrekken. Het internationale vervoer wordt nu zoveel mogelijk door de VTB zelf uitgevoerd. Aktiviteit op het gebied van het in ternationale transport is noodzakelijk omdat Texel alleen voor een bedrijf als de VTB te klein is geworden. Ongunstig voor de bedrijfseconomie is met name de seizoenspiek waardoor men een deel van het jaar met een „leegloop" aan materieel zit. Overigens blijft het stre ven gericht op het creëren van steun punten op het vasteland. Het is dus be slist niet uitgesloten dat de VTB ander maal overgaat tot het stichten van een transportbedrijf dat opereert vanuit een groot landelijk handels- en industrie centrum. Bij een aanrijding die zich vrijdagoch tend even na half negen voordeed op het kruispunt Beatrixlaan-Keesomlaan te Den Burg werd de 43-jarige me vrouw H.A.M.-M., die op een bromfiets reed, zeer ernstig gewond. Met sche delletsel en enkele fracturen moest zij naar het ziekenhuis te Den Helder wor den vervoerd. De op de Beatrixlaan rijdende vrouw verzuimde voorrang te geven aan de van links komende en in de richting van de Elemert rijdende AOT-bus, be stuurd door de 37-jarige A. Dekker. Zaterdagavond werd in de Kantoor straat te Den Burg een lantaarnpaal ge ramd. De paal knapte af en moet als verloren worden beschouwd hetgeen een schadepost van ƒ600,betekent. De dader heeft zich nog niet bij de politie bekend gemaakt. Evenals een zwart schaap witte lammet/es kan hebben, zoals toneelvereniging Sint Jan vorige week aantoonde, is het tegen deel mogelijk. Het (op een witte bles op de kop na) zwarte tweetal op de foto werd in de afgelopen week geboren bij de heer A. van Heerwaarden aan de Pontweg. Het zijn niet de eerste Texelse lammeren van het jaar, hoewel zij zich rij kelijk vroeg aandienden, maar de enige zwarte tweeling met een witte moeder en een zwarte vader zijn zij beslist. Ten minste voorlopig, want de heer Van Heer waarden, die gepensioneerd is en er voor zijn plezier een vijftal schapen op na houdt, heeft zijn hele kudde door de zwarte ram laten bezoeken Op zaterdag 11 maart zal de revue- groep van buurtvereniging Schoonoord singel - Witte Kruislaan - Kogerstraat op uitnodiging van de Bejaardenbond aldaar optreden op Schiermonnikoog. Naast de succesvolle „Waddenrevue" zullen ook fragmenten uit de nieuwe revue „Geef me de vijf" worden ge bracht. Het gezelschap reist met eigen auto's en zal het weekend op Schier monnikoog logeren. De reis- en verblijf kosten worden vergoed. De toneelvereniging „De Vrienden kring" te Den Hoorn heeft onlangs het blijspel 'Het spook van Canterville' van Oscar Wilde in studie genomen.. De op voering van het stuk vindt op vrijdag 10 en zaterdag 11 maart plaats in het dorpshuis „De Waldhoorn". De regie is weer in handen van de heer A. Welbo- EIERLAND Het was geen hoge schooltoneel dat we vrijdagavond te zien kregen, maar gezellig was het wel en iedereen amuseerde zich dan ook kostelijk. We hebben het over de op voering van „De avond van de zeven de juli" door de toneelvereniging „Zuid- Eierland" voor de tot en met de laatste plaats bezette kapel „Bethel". Dit „dwaas blijspel" in drie bedrijven van Gerard van Dijk vertegenwoordigde niet bepaald het summum van toneel schrijfkunst en de uitvoering bleef dui delijk beneden het peil dat de meeste amateurtoncelverenigingen op Texel de laatste jaren hebben bereikt, maar aan het succes van de avond deed dat niets af in tegendeel zouden we bijna zeg- w mm- De Texelse bejaarden zullen met in gang van de nieuwe tariefsverhogingen van de N.V. A.O.T. op vertoon van een legitimatiebewijs aanspraak mogen ma ken op een korting van 50°/o op het vervoer over heel Texel. Onder een le gitimatiebewijs wordt naast paspoort, rijbewijs e.d. ook de lidmaatschapskaart van de Bejaardenbond gerekend. Ook is een reduktie op de toegangsprijs voor het City theater toegezegd. Voor ƒ1,25 heeft de bejaarde in de toekomst toe gang tot alle rangen, zowel bij middag als avondvoorstellingen, met uitzonde ring van zaterdag en zondag. Dit deelde voorzitter J. Agter sr. vrijdagavond mee op de drukbezochte jaarvergadering van de afdeling Den Burg van de Algemene Bejaardenbond. De kortingen op busvervoer en bios coopbezoek zijn de nieuwste resultaten van het steeds aktiever wordende be stuur van de Bejaardenbond. Vorig jaar werd onder meer het recht op gratis vervoer met de veerboten van de N.V. T.E.S.O. verworven voor groepsreizen. Niet alleen op financieel terrein oogst de Bejaardenbond successen, ook is er over de op touw gezette bejaardenakti- viteiten niet te klagen. Dit bleek duide lijk uit het jaarverslag. Acht evenemen ten werden in 1971 georganiseerd, waarvan vooral de uitvoering van het toneelstuk „Sil de strandjutter" door „De Vriendenkring" een hoogtepunt was. Voor het optreden van de zangver eniging en de toneelavond was een sub sidie van ƒ150,ontvangen van de Stichting Cultureel Werk, waarvoor men zeer dankbaar was. Het Bejaarden koor en de gymnastiekvereniging tellen momenteel een respectabel aantal ak- tieve leden. Groeiend ledental Ook is het ledental van de Bejaarden bond zelf in het afgelopen jaar weer flink toegenomen. Op 1 januari 1970 had Texel 54 leden, nu zijn het er ruim 700. Daarmee is het streefgetal van 600 voor 1971 ruimschoots overschreden, stelde de voorzitter met voldoening vast. Het bestuur dat grotendeels voor de uitbreiding van 't ledental heeft ge zorgd werd veel lof toegezwaaid Me vrouw Kiewiet-Broekman uit De Koog heeft het hoogste aantal nieuwe leden (53) geworven, waarmee zij een taart heeft verdiend. Jammer vond de heer Agter het, dat slechts sporadisch door leden zelf een nieuweling wordt opge geven. „Dat moet toch niet zo moeilijk zijn; er zijn meer dan 1300 bejaarden op Texel". Het financieel verslag van penning meester F. Taag was kort en duidelijk. Op 1 januari 1971 werd gestart met een saldo van ƒ650,12 en aan het eind van het jaar was hier nog ƒ347,08 van over. Belangrijke inkomsten waren van dona teurs en contributie (ƒ836,53) en de voornaamste uitgaveposten waren de verschillende evenementen (ƒ766,55) en de afdracht aan de landelijke bond 513,25. Erelid De heer Taag trad overigens tijdens deze jaarvergadering af, na vanaf de oprichting van de Texelse Bejaarden bond in het bestuur te hebben gezeten. Omdat de heer Taag beschouwd mag worden als de grondlegger van de Tex else afdelingen werd besloten hem tot erelid te benoemen. De voorzitter richt te een hartelijk dankwoord tot de heer Taag en onderstreepte zijn erkentelijk heid met een cadeau: een grote doos sigaren. Zijn funktie werd overgenomen door de heer D. Biesboer, ex-voorzitter van de afdeling Oosterend en sinds ver huizing naar Den Burg bij de afdeling Den Burg aangesloten. Ook heeft men na lang zoeken een secretaris gevonden; de heer A. J. de Graaf. Deze funktie werd tot op heden door voorzitter J. Agter vervuld, omdat men er lange tijd niet in slaagde de ge schikte persoon te vinden. De Bejaar denbond heeft voor het komend seizoen weer vele plannen. Voor zaterdag 11 maart (om half drie) staat op het programma de opvoering van de carnavalsklucht „Zwart schaap, witte lammetjes" door toneelvereniging „St. Jan" in hotel „De Oranjeboom". Gerekend wordt op een volle zaal. Men wil nog veel meer aktiviteiten ontplooien dan tot op heden het geval gen. Men moet weten dat de Eicrlandse club bepaald niet streeft naar een top prestatie. Het gaat in de eerste plaats om de gezellige samenkomst van pol derbewoners onder elkaar. De jaarlijkse uitvoering van „Zuid-Eierland" is een van de weinige mogelijkheden dat de merendeels eenzaam en afgelegen wo nende Eierlanders elkaar weer eens treffen. Waarmee niet gezegd wil zijn dat de tonelisten er maar een slag naar sloegen. Ze deden duidelijk hun best, de een met meer resultaat dan de ander. Zoals dat doorgaans met een klucht het geval is, hing het gebrachte ver haal aan elkaar van misverstanden. De bazige notarisvrouw Melie van Wijn gaarden merkt dat haar respectabele echtgenoot een brief heeft ontvangen van een blijkbaar verliefd vrouwsper soon dat zich kennelijk op de avond van de zevende juli kostelijk met hem heeft geamuseerd. Dit voorval leidt ertoe dat meerdere betrokkenen bij de historie zich voor een ander moeten uitgeven. Zo moet de advocaat Harry de Glint, een zakenvriend van de notaris, een tijdlang als huisknecht fungeren en moet de echte huisknecht de zaken vriend uithangen. Dat geeft uiteraard mogelijkheden tot gekke verwikkelin gen en de schrijver (die beweert dat zijn stuk op ware gebeurtenissen be rust) heeft daarvan dankbaar gebruik gemaakt zonder dat hij erin slaagde er een erg origineel verhaal van te maken terwijl ook een verrassend slot achter wege bleef. De verwikkelingen worden afgerond als meerdere personages el kaar voor het leven trouw hebben ge zworen. Rolverdeling Als de dorpsnotaris Martin van Wijn gaarden zagen we de heer J. van Ben- nekom, tevens regisseur van het stuk. Het juiste type was mevrouw T. van Bennekom-Seefat als de bazige notaris vrouw. De notariszoon Jan werd ge speeld door de heer J. Zoetelief en de notarisdochter Ankie werd verbeeld door mevrouw E. Douma-Schijf. Goed deed mevrouw F. van Exel-Dootjes het als de trouwhartige dienster. Ook het spel van mevrouw R. de Ridder- v. d. Star als de berooie en minzieke freule Henriëtte van Terwinselen viel in gun stige zin op. De heer C. Wetsten had de rol van de dorre en stijve huisknecht Engelbert Angevare voor zijn rekening genomen en de heer A. Knol zagen we als de tot huisknecht veroordeelde ad vocaat Harry de Glint. Tenslotte was er nog Ina Leijen die met verve de rol van de lieve en charmante Joke van Anraad speelde. Mevrouw J. v. d. Star-van het Laar souffleerde. Koffiezetster Gebruikelijk is het niet maar met waardering willen we ook de naam (Zie vervolg pagina 2) was. De gedachten gaan onder meer uit naar dam- en schaakclubs en hobby- en ontw-ikkelingsverenigingen. Ook is het de bedoeling dat een zwem- en dansver- eniging in het leven geroepen wordt. Vooral voor de laatstgenoemde, „bewe gelijke" bezigheden hield de heer Agter een enthousiast pleidooi. In de rondvraag bracht de heer W. Brugmans zijn instemming tot uiting voor het oprichten van een bejaarden dansgroep. Elders in Nederland had hij een dergelijke dansgroep bezocht en was tot de konklusie gekomen, dat dan sen een gezonde en creatieve bezigheid is, waaraan zelfs hoogbejaarde mensen kunnen deelnemen. Opgave voor bij voldoende animo op te richten clubs kan bij het bestuur gedaan worden. Ook werd besloten een_ lijst van de bestaan de en nog verlangde aktiviteiten te zen den naar het onlangs opgerichte Bejaar- denberaad. Na de jaarvergadering zorgde de re vuegroep Schoonoordsingel - Witte Kruislaan - Kogerstraat met de nieuwe revue „Geef me de vijf" voor enkele uren aangenaam amusement. Over de ze revue schreven wij reeds uitvoerig.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1