Groen 7warts in het harL, ndersdenkende elementen niet welkom bij „Landsehapszorg" TAXI Werkgroep is in de eerste plaats een pressiegroep Doopsgezinde zusterkring herdacht 50-jarig jubileum orzitter en mede-oprichter G. J. de Haan nam afscheid (02220) 3132 Muzikaal gebeuren in 't asiel Schoolconcert voor voortgezet onderwijs JUMBO „Gast en gastvrouw" start een week eerder Dansavond in „De Bijenkorf" Aanvulling raadsagenda Uitgelote obligaties VW Texel Beere Bar Iedere dag geopend. Beere goed ENORME KORTING Koop nu zwaar URSUSGAAS tegen zeer LAGE prijzen. I FRANS ZEGEL, Oudeschild, telefoon 2719 25 FEBRUARI 1972 85e JAARGANG No. 8652 Verschijnt N.V. vJi. Langeveld De Roojj 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 de Graaf, Kecsomlaan 43, Den 02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 yj -V V en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif. f eisen bank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prüs ƒ5,00 p. kw. 50 ct incasso; los 25 et Advert. 21 ct. per nun. exd. 4°/o BTW lur ïeer G. J. de Haan heeft afscheid en van de werkgroep Landschaps- 'exel omdat hij zich niet langer aaj erenigen met de wijze waarop de erheid van de groep zich opstelt inzien van kwesties waarbij het ert >e landschap in het geding is. Hij ,Er is verschil tussen een werk- een pressiegroep. Landschaps- eeft zich duidelijk ontwikkeld tot ressiegroep en ik vind dat daar- Oj iet kan worden gewerkt". wel hij de doelstellingen van de ten volle onderschrijft, vindt hij Hiding ten aanzien van diverse es (dus niet alleen ten aanzien omstreden plaats van het na- creatiecentrum) verwerpelijk. De roep is niet bereid tot een com- en heeft daardoor weerstanden [1 ekt. Het ziet er ook niet naar uit t anders wordt, want men wil be- een pressiegroep zijn. De werk- maakt een standpunt kenbaar en slissende overheidsinstantie ge- ;e of provincie moet dit stand- rjfcan maar afwegen tegen dat van e bij de kwestie betrokken instan- groeperingen. Volste recht nadruk verklaart de heer De dat de groep het volste recht heeft :e aanpak maar volgens hem heeft oij de oprichting een andere be- jn voor ogen gehad. Er diende ge- te worden naar het haalbare en [»udt. bereidheid tot concessies in. lm ier De Haan is beslist niet „met ivaaie kop" weggelopen. In tegen- hij zou graag zien dat de groep ioel bereikt maar het is dan wel ist dat de tot dusver gevolgde wei- >epele tactiek wordt verlaten. De I aan is al sedert jaren een elijke autoriteit op het gebied van haps- en natuurbescherming en odanig een erkende vraagbaak, het lidmaatschap van de vooral de e tijd in de zeer kritische belang- staande werkgroep kreeg hij tiket opgedrukt dat hem belem- in zijn onafhankelijkheid en in voorlichtende taak. De heer De was voorzitter van de werkgroep, hem is nog geen opvolger be- i Open organisatie i tijde van de oprichting van de werd door de initiatiefnemers lard dat het om een open organi- ging. Ieder die een steentje aan ehoud van het Texelse landschap bijdragen kon lid worden. Dit ogen houdend gaf zich onlangs de Bosma uit Den Burg (hoofd van en woningtoezicht, lid van de mdscommissie en lid van de com- ruimtelijke ordening) op als lid. f as van mening dat het ledenbe- van de werkgroep eenzijdig was inteerd, dat het goed zou zijn dat inderen hun stem zouden inbren- n daardoor zouden bijdragen aan rat genuanceerder benadering van rschillende landschapskwesties. De Bosma kreeg bezoek van twee le an de groep, de heren Cadée en r. In het daarop volgende gesprek ■osma duidelijk blijken dat hij met t dusver gevolgde werkwijze van oep oneens was. Waaruit de heren en Helder concludeerden dat hij >ok niet in de werkgroep zou pas- }it zou bovendien ongewenst zijn de heer Bosma zelf deel uit- maakt van het gemeentelijk apparaat, waartegen de werkgroep herhaaldelijk in het geweer moet komen. Zowel voor de groep, voor de gemeente als voor de heer Bosma zelf zou dat een moeilijke toestand worden. Geweigerd In het anderhalf uur durende gesprek trachtten de werkgroepvertegenwoor digers de heer Bosma ervan te overtui gen dat hij beter van zijn lidmaatschap kon afzien. Bosma deed dit echter na drukkelijk niet en zei te verwachten dat hij voor de eerstvolgende vergade ring van de werkgroep zou worden uit genodigd. Per brief van 17 februari kreeg de heer Bosma te verstaan dat hij was geweigerd. Het is ons gebleken dat u negatief staat ten opzichte van het werk dat de werkgroep tot nog toe heeft gedaan, aldus de brief waarin voorts werd opgemerkt dat de heer Bosma zijn steentje tot het behoud van het landschap beter zou kunnen bijdra gen in de commissie ruimtelijke orde ning. Een soortgelijke poging om lid te worden deed de heer C. G. van Es, ook in dienst van de gemeente Texel maar tevens administrateur van het Texels Museum en uit dien hoofde en uit per soonlijke belangstelling geïnteresseerd in natuur en landschap van Texel. Ook hij kreeg na zijn aanmelding bezoek van de heren Cadée en Helder waarbij hij liet blijken te willen streven naar een compromis, zich derhalve opstelde tegen de tot dusver gevoerde beleidslijn van de groep. Dit bleek voor de groep niet acceptabel waarna de heer Van Es zijn opgave als lid in beraad hield maar er naar alle waarschijnlijkheid van zal af zien. De heer A. J. Dijksen, onlangs officieel tot woordvoerder van de werkgroep Landsehapszorg aangewezen, vertelde ons dat de „openheid" van de werk groep niet inhoudt dat letterlijk ieder een kan worden toegelaten. Het is rede lijk dat de leden het in grote lijnen eens moeten zijn met het gevoerde be leid. „Bosma veroordeelde alles wat we hebben gedaan. Binnen de groep heb ben we geen behoefte aan tegenspel. De groep is opgericht om zelf tegenspel te bieden aan degenen die met hun plan nen het Texelse landschap bedreigen. Het opnemen van de heer Bosma als lid zou betekenen dat we gemeentelijke in vloed in de werkgroep halen, terwijl we ons nu juist zo vaak tegen de gemeente lijke plannenmakerij teweer moeten stellen. Als we daaraan zouden begin nen zou het al gauw onmogelijk worden om effektieve aktie te voeren. Een in- nerlij'k verdeelde werkgroep kan geen krachtig geluid laten horen en heeft dus geen bestaansrecht". Geen NlOZ-grocp In de wandeling wordt de Werkgroep Landsehapszorg Texel zelden bij de juiste naam genoemd. Meestal hoort men (geringschattend) spreken over „de NlOZ-biologcn". Zowel de heer G. J. de Haan als de werkgroep stellen er prijs op te verklaren dat de groep geen enkele binding met 't Nederlands Insti tuut voor Onderzoek der Zee heeft. Het NIOZ moet zich als zuiver wetenschap pelijke instelling zelfs nadrukkelijk dis tantiëren van aktiegroepen. Wel zijn mensen die bij het NIOZ werken lid van de werkgroep maar dat zijn er slechts vier van de totaal 16 leden. In het jeugdcentrum „'tasiel" wordt zaterdag a.s. een „Super session" ge houden. Dit is een muzikaal gebeuren, waarbij het contact tussen publiek en de optredende band bepalend is voor de sfeer. De instrumenten worden be speeld door bassist Henk van der Geest, Jaap Dros en Piet Turner (sologitaar) en maar liefst drie drummers; Bram de Visser, Rinus Bremer en Lodie Trap. Voor het welslagen van de muzikale happening is het wachten op een groep experimenteel ingestelde jongeren. De zaal is open vanaf 8 uur. Op maandag 28 februari zal het or kest The New Sound Inc. in de Burge meester De Koninghal twee concerten geven voor de leerlingen van het voort gezet middelbaar onderwijs. Het eerste concert begint om 13.30 uur en is be doeld voor de laagste klassen en het tweede concert, voor de bovenbouw van het voortgezet onderwijs, vangt aan om 14.45 uur. Het concert, dat zich in het bijzonder richt op de inwerking van de Jazz op de Popmuziek en omgekeerd zal steeds worden toegelicht. The New Sound Inc. treedt vrij fre quent op in opdracht van de stichting Het Schoolconcert. Een aardige bijzon derheid is, dat sinds kort de vroegere slagwerkleraar van de Texelse Muziek school, de heer L. M. de Lussanet de la Sablonière als drummer aan The New Sound Inc. verbonden is. De kosten voor de voorstellingen zullen ƒ1,per leerling bedragen. Op 2 mei a.s. zal door liet toneelge zelschap „De Noorder Compagnie" een aantal voorstellingen verzorgd worden. Overdag worden voor door de scholen geselecteerde groepjes leerlingen zg. in structievoorstellingen van de eenakter „De laatste ♦rein" gegeven. Hierbij is de aandacht niet zozeer gericht op de to neelopvoering, maar op het aktief bij het akteren betrekken van de leerlin gen. Deze voorstellingen vier in to taal worden gehouden in de kantine van de LTS. In verband met het be perkt aantal leerlingen, dat in deze ruimte kan worden ondergebracht is een rooster opgesteld voor de verschil lende scholen. Om 11 uur 's morgens wordt gestart met de eerste voorstelling (van ruim an derhalf uur) voor 35 leerlingen van de LTS en huishoudschool en 5 leerlingen van de landbouwschool. De middag voorstelling begint om 15.15 uur en is bestemd voor 75 leerlingen van de Rijksscholengemeenschap. Aan de instruktievoorstellingen zijn geen kosten verbonden. Buiten het ka der van de schoolvoorstellingen treedt „De Noorder Compagnie" 's avonds (20.00 uur) op in de Burgemeester De Koninghal met twee Franse comedies; „Een reisje naar Biarritz" van Sarment en „Wijlen de moeder van mevrouw" van Feydeau. De entree hiervoor be draagt voor scholieren ƒ2,50 en voor an dere bezoekers ƒ5,Beide evenemen ten werden gearrangeerd door de Stich ting Cultureel Werk Texel. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini]i{ji Zaterdag, zondag Vrijdag Discotheek. Iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil In de Doopsgezinde kerk te Den Burg hing een feestelijke sfeer tijdens de dinsdagavond gehouden bijeenkomst ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Oudere Doopsgezinde Zuster kring van Den Burg. Omdat de (totaal 5) geïnviteerde Doopsgezinde Zuster- kringen op Texel een behoorlijk leden tal hebben en het kerkgebouw aan de Kogerstraat niet al te veel plaatsruim te biedt, werd het een gesloten aange legenheid, waarbij geen Zusterkringen van andere gezindten uitgenodigd wa ren. Aanwezig waren wel echtgenotes van de dominees die in de afgelopen 50 jaar in Den Burg aangesteld waren; de dames Van Bilderbeek en Koopmans en ds. Blanksma-v. d. Zwaag, die de jubi lerende Zusterkring allen enige tijd ge leid hebben. Een ereplaats was inge ruimd voor de hoogbejaarde mevrouw Roepcr-Keijser, die deel uitmaakte van het oprichtingsbestuur. De avond werd gevuld met een geva rieerd en toepasselijk programma. Niet alleen werden door diverse personen korte toespraken gehouden en werd een blik geworpen in het verre en recente verleden, ook werden enkele liederen gezongen en was plaats ingeruimd voor een ernstig ogenblik van gebed en over denking. Tijdens een korte openings toespraak door voorzitster mevrouw A. Tiessen-Spaans kreeg het oud-bestuurs lid mevrouw Roeper-Keijser als aan denken aan de feestavond een klein presentje aangeboden en ook was er een kleine attentie (een plant) voor me vrouw Keijser-Kuyper, die al bijna een halve eeuw met de Zusterkring te ma ken heeft. Vele gelukwensen en bloem stukken waren ontvangen. Geschenken De heer F. Schellinger voerde als voorzitter van de kerkeraad het woord en toonde zich bijzonder blij met het 50-jarig bestaan. De gelukwensen van de kerkeraad werden onderstreept door een geschenk onder couvert, bedoeld als bijdrage voor de inzameling die de Zusterkring momenteel voor de Vrou- wenzendingshulp houdt. Een gezelschap van leidsters en assis tenten kwam de felicitaties van de zon dagsschool aanbieden, waarbij Anneriet Koegelberg het geheel op rijm gezet te woord voerde. Zij overhandigde een grote hoeveelheid handwerkjes van zondagsschoolleerlingen ter aanvulling van de verkooptafel, die in de kerk was opgesteld. Vrouwenzcndingshulp De opbrengst van de op deze tafel uitgestalde artikelen, voornamelijk handwerk van de leden der Zusterkrin gen is bestemd voor de eerder genoem de Vrouwenzendingshulp. Ook leden van de Doopsgezinde Jeugdgroep kwa men gelukwensen, en boden hierbij een aantal fraaie borduurwerkjes aan, die vlot van de hand gingen en daardoor ook een bijdrage in de zendingshulpak- tie leverden. Een meer persoonlijk ca deau boden de kringen van De Cocks- dorp-Eierland, Oudeschild, Oosterend en De Koog aan. Gedurende de feestavond lieten zij door fotograaf J. de Waal een groot aantal opnamen maken, die voor een aardige aanvulling van het nog zeer be scheiden dia-archief bedoeld waren. Een (leeg) diamagazijn werd alvast over handigd. Met zeer veel inspanning heeft men een aantal oude foto's van de be ginperiode van de Zusterkring verza meld en hiervan dia's laten vervaardi gen. Met een toelichting door mevrouw Bakker-Zuidewind, de dochter van me vrouw Zuidewind-Keijser, de opricht ster van de Zusterkring werden deze kostbare momentopnamen van gedenk waardige gebeurtenissen uit het verle den getoond. Ook mevrouw J. Room-Wilkeshuis kon het niet nalaten nog eens een blik in het verleden te werpen. Met een leuk gedicht gaf zij een overzicht van het wel en wee in de 50 jaren van de Zus terkring. Vier dames van de Jongere Zusterkring (tot 40 jaar) gaven hun vi sie op de toekomst, die zij met optimis tische verwachtingen bezagen. Voor een stijlvolle bijdrage aan de feestavond zorgde mevrouw B. v. d. Meer-Langeveld. Zij zong, met muzikale begeleiding van de heer J. Hooy enkele fragmenten uit werk van Schubert. Het applaus dat zij voor haar optreden ont ving was een alleszins verdiende belo ning voor de goede vocale prestatie, die zij leverde. De tussentijdse samenzang werd begeleid door orgelmuziek van de heer Kassenaar. Ernstig moment Ds. Blanksma-v. d. Zwaag legde de nadruk op de ernstige ondertoon, die de viering van het 50-jarig jubileum droeg met een korte schriftlezing en een over denking van de betekenis van het ge loof in de aktiviteiten, die door de Zus terkringen worden ondernomen. Met het sterk afwisselende programma heeft men van de jubileumavond een geslaag de viering weten te maken, waar met genoegen aan zal worden teruggedacht. De Oudere Zusterkring van Den Burg telt momenteel 61 leden en vormt met de nog niet zo lang bestaande Jongere afdeling en de Zusterkringen uit de verschillende buitendorpen een Federa tie, die ongeveer een keer per maand bijeenkomt. De belangrijkste aktivitei ten van de Doopsgezinde Zusterkringen bestaan uit het organiseren van lezin gen en ontspannmgsbij eenkomsten voor de leden, maar ook wordt aan liefdadig heidswerk gedaan, bijvoorbeeld door het houden van bazaars e.d. De verkoop van handwerkjes en an dere verzamelde artikelen t.b.v. de Vrouwenzendingshulp bracht overigens ruim ƒ300,op. De door de Overkoepeling van Vrou wenorganisaties georganiseerde och tendcursus „Gast en gastvrouw", die per 7 maart van start zou gaan, begint een week eerder dan oorspronkelijk de bedoeling was, d.w.z. dat de eerste les in het Rode Kruisgebouwtje te Den Burg op dinsdag 29 februari gegeven zal worden. i OOSTEREND In het dorpshuis 'De Bijenkorf' te Oosterend wordt vrijdag avond (heden) een gezellige avond ge houden voor danslustige inwoners. De danslessen die ieder jaar in Oosterend werden gegeven zijn dit jaar niet door gegaan, zodat er momenteel alleen bij incidentele feestelijke gebeurtenissen gelegenheid tot dansen geboden wordt. Het echtpaar Oosterhof uit Oosterend heeft gemeend, dat hier wat aan gedaan moet worden en organiseerde bij wijze van experiment de vanavond te houden bijeenkomst. Onder deskundige leiding kan men de misschien inmiddels ver leerde elementaire danspassen doorne men en tevens is de avond een goede gelegenheid voor versteviging van het contact tussen de dorpelingen. Als het eerste „avondje uit" slaagt, is het de bedoeling in de toekomst om de 3 of 4 weken dergelijke bijeenkomsten te hou den. Aan de agenda van de op dinsdag avond a.s. te houden raadsvergadering zijn de volgende punten toegevoegd: 23. Verkoop van een perceel bouwter rein te Den Burg aan de heer L. H. Se- gerink, wonende aldaar. 24. Verkoop van een perceel bouwter rein te Den Burg aan de heer J. H. Ra ven, wonende te Oudeschild. 25. Opdracht aan de afgevaardigde van de gemeente naar de algemene ver gadering van aandeelhouders van de N.V. Texelsche Electricteitsmaatschap- pij (T.E.M.) tot het stemmen voor het verlenen van machtiging aan de direk- teur dezer N.V. tot het aan de heer F. Boon te Den Hoorn verstrekken van een geldlening ter financiering van de kos ten van aankoop en verbouwing van de woning O 54 te Nieuweschild. Per 17 februari werden de obligaties van de WV Texel met de volgende nummers uitgeloot: 3, 4, 9, 26, 27, 30, 53, 65, 90, 98, 101, 102 125, 126, 140, 143, 155, 157, 161, 163, 174, 202, 206, 214, 225, 234, 235, 238, 244, 249, 256, 273, 279, 291, 296, 302, 306, 307, 309, 314, 315, 319, 321, 343, 346, 360, 362, 376, 397, 411, 431, 440, 459, 474, 478, 2005, 2006, 2027, 2039, 2043, 2058, 2064, 2086, 2097, 2119, 2140, 2134, 2182, 2189, 2194, 2207, 2209, 2220, 2227, 2230, 2236, 2250, 2278, 2279, 2403, 2407, 2415, 2421, 2422, 2429, 2433, 2448, 2449, 2451, 2454, 2460, 2476, 2510, 2526, 2537, 2542, 2543, 2546, 2557, 2590, 2598, 2599, 3023, 3032, 3033, 3040, 3056, 3068, 3086, 3101, 3111, 3112, 3115, 3131, 3160, 3176, 3193, 3194, 3195 en 3196. Zij zijn per 1 mei 1972 bij de Amro- bank te Den Burg betaalbaar gesteld. nmniDiiiuiBmiinuiiiumiiiuiuuuuuajmuiiaaiuinnuiaiuiuuuHUfiWiauin: Martien van de Wetering Ook voor ziekenfonds en verz. j| llllllUJlli;illllllllini!lll,!l!lllllllllllllllinilll!lllll!lllllllll!IIIIH!IUIIIIIIllUHIIII!lllliui UUIUMUlMIllUfflUtlimiUiBK iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiJ Doet Uw voordeel, bestel niet te weinig iliumminiminlinnnnnnnnnnnnnnnunnnmnnimnnnnnnnnnmmnniiii

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1