oerderij entocht ook dit jaar groot succes De IJsb FILMNIEUWS \NDBOUW en VEETEELT top Experimentele ligboxenstal bedrijf „Labora" Bleekscheet contra Molukkers NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Embanh umm UMJ-Aohm mmhemgaM Subsidies vlootvernieuwing Burgerlijke stand 99 laai uit het soldatenleven door L van Schooien Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 25 februari 1972 briek voor imi.- :bad /2y we de boerderijentocht 1972 een succes noemen dan hebben we ij in de eerste plaats de grote ame op het oog. Zeker 100 perso- amen aan de tocht deel. Maar we n daarbij niet minder aan de grote igstelling, die er voor de diverse !ten was. Eén van de vaste deelne- verzekerde ons, dat het program ing nooit zo goed was geweest als jaai deze wijze wordt het organiseren zo'n tocht voor de landbouwvoor- tt-rs een zeer prettige bezigheid. ,1 willen in dit artikel in het kort I akties op de verschillende objecten I 'even. stal imponeerde door zijn voor scMse begrippen enorme omvang. (Ni en, die een onderkomen bieden p zo'n 130 melkkoeien zijn voor ons 3be pd tot nu toe uniek, app jpt imponerende van de omvang kon oorkomen, dat er ook nog al wat :k werd gehoord. Zo vond men ten bezwaar, dat het zicht op de door de vele stijlen moeilijk, zo [onmogelijk was. Dit geldt speciaal de dieren, die in de ligboxen aan itenzijde van het gebouw een lig- kiezen. |rder maakte de stal op veel deel- een wat kille indruk. Het ont- n van isolatie onder het met allu- tm gedekte dak maakt inderdaad, jLMe stal veel temperatuurgevoeliger rf&an stallen, waaronder de dakbedek- |wel een isolerende laag is aange- t. Ook het ontbreken van stro in ;boxen vinden veel veehouders een k het feit, dat de melkstal en de kamer niet in of direkt aan het ge- is aangebracht vond men een be- v.n| ER P li '98 Loopstal met visgraatmelkstal bedrijf „Zeeland" >t was duidelijk, dat wat het onder- ■n van de koeien betreft deze stal veel gunstiger pers kreeg dan de jaande stal. Het feit, dat de koeien op een stro-bed verkeren spreekt •ehouders sterk aan. Ook de aan- heid van een „plafond" van hout de dieren werkt er aan mee, dat 1 een veel warmere indruk maakt e zg. experimentele stal op bedrijf !ora". in veehouders van het „oude Texel" en we zowel op het bedrijf „Labo- ,s op bedrijf „Zeeland" waarderen- 'oorden over de melkkoeien. Op- ind was de flinke maat van de die- 1 bewondering was er ook voor de •aatmelkstal, die uitgerust is met lontainers, ofwel melkglazen. Door lanwezigheid van deze melkglazen men een goede controle op de gift. Bij de overgang van het mel- in de „emmers" naar het melken "e melkleiding hoort men veelal de it, dat men de controle op de melk- kwijt is. Dit wordt voorkomen bij ezigheid van containers. Het feit, [de containers op dit bedrijf ook Igekeurd zijn voor het bepalen van eikgift bij de proefmelking van de en Controlevereniging betekent flinke vereenvoudiging van het Meststal voor stieren bedrijf „Noordwijk" Mt was wel één van de objecten, die de grootste belangstelling kreeg. Alge meen was men van oordeel, dat het mesten van stieren in een omvang als de heer K. Eelman op het oog heeft al leen mogelijk is in een stal als op dit bedrijf is gebouwd. De stal biedt plaats aan 120 stieren tot een leeftijd van 16 maanden. Dit seizoen is de stal bevolkt met plm. 80 stieren. Opvallend was de „reinheid" van de dieren. Op geen en kele wijze is het mogelijk om stieren zo schoon te houden als in een stal met betonnen roostervloer. De meststal op dit bedrijf is zeer ro yaal uitgevoerd. Onder de asbestce- mentplaten van het dak is een isoleren de laag tempex met een dikte van 4 cm aangebracht. De mestkelders onder de roosters kunnen wel ruim 300 m3 drijf- mest bergen. We menen ook te mogen zeggen, dat de stieren op dit bedrijf goed ontwik keld waren en in prima conditie waren. Het rantsoen van deze dieren bestond od het moment van het bezoek uit voor- droogkuilgras, ingekuilde bietenkoppen en ingekuilde smjmais. Daarnaast werd per dag en per dier 2 kg B-brok ver strekt. Het oordeel over de ingekuilde snij- mais was zeer gunstig. Speciaal de frisse geur van dit produkt viel op. Dat de proef, die de heer Eelman in 1971 met snijmais heeft genomen goed beval len is, kan worden opgemaak uit het feit dat de heer heer Eelman dit jaar een oppervlakte van bijna 7 ha smjmais gaat verbouwen. Ligboxenstal bedrijf Th. Witte nabij „St. Marcus" Zeer veel waardering was er ook voor deze ligboxenstal. Speciaal ook het feit, dat de heer Witte deze stal met hulp van een „losse" vakman overeind heeft gekregen kreeg bewondering. Hierbij werd ook vooral de aanvaardbare prijs van deze stal in rekening gebracht. Als men er in slaagt om een gebouw als dit met stenen wanden, ijzeren spanten, een dak van asbestplaten, dat geïsoleerd is met tempex, een metalen vastzethek voor het melkvee plus doorloopmelkstal en melkkamer te bouwen voor een prijs van ƒ950,per stuks grootvee, dan is dit een vermelding waard. Uit de reaktie van de deelnemers bleek wel duidelijk, dat wanneer een ligboxenstal door een goede isolatie van het dak minder kil is en als bovendien de ligboxen een ligbed van stro hebben een veel groter aantal veehouders waar dering kan opbrengen voor de ligboxen stal dan in gevallen, waarin deze voor zieningen ontbreken. Van een Texelse veehouder kregen we te horen, dat de bedrijf svoorlichters aan deze zaken veel meer aandacht moeten geven. Naar zijn mening moet er alles op gezet worden om .het veehouderijbedrijf leefbaar te houden en daarbij achtte hij het klimaat in de stal wel zeer belangrijk. Grupstal op bedrijf „Molenhoeve" Ongeveer de helft van een door het bouwbedrijf van M. Boon te De Cocks- dorp gebouwde schuur van geïsoleerde betonplaten is door de heren Kooiman ingericht als dubbele Hollandse stal voor plm. 50 melkkoeien. De schuur kan dus eventueel uitgebreid worden tot een stal voor plm. 100 melkkoeien. De koeien zijn hier bevestigd aan zg. Amerikaanse beugels. Dit is op dit be drijf speciaal gebeurd, omdat men bij de melktijden de dieren van de grupstal haalt om ze te melken in de visgraat melkstal. De Amerikaanse beugels be letten nl. dat de dieren doorlopen naar de voergang. De eigenlijke bevestiging gebeurt met een eenvoudige knip, waardoor het los en wees vastmaken van de dieren een kwestie van weinig tijd is. De heren Kooiman zijn over dit systeem zeer te vreden. Het feit, dat men het van stal halen hier graag op de koop toeneemt bewijst wel heel duidelijk, dat het melken in een zg. doorloopmelkstal zeer aantrek kelijk is. Het komt ons voor, dat vee houders, die in de toekomst naar een aantal melkkoeien van 40 stuks en meer toegaan op den duur vrij algemeen zul len overgaan tot het melken in de door loopmelkstal. Eenvoudige dubbele Hollandse stal op „Bargcrhof" Dit objekt was opgenomen om te la ten zien hoe veehouders, die hun melk vee uit het oogpunt van de arbeid zeer ondoelmatig hebben ondergebracht tot een meer aanvaardbare oplossing kun nen komen. Tot vorig jaar moest het melkvee op dit bedrijf op 3 plaatsen worden gestald. Zelfs bij een aantal van 20 melkkoeien wordt dit al een bezwaarlijke zaak. Wij kunnen ons voorstellen, dat voor al op bedrijven met een wat beperkte oppervlakte grond en bovendien in ge vallen, waarin de veehouder in de 2e helft van zijn arbeidsperiode is geko men zonder dat een opvolger aanwezig is er niet toe overgaat om een grote in vestering te gaan doen voor het onder brengen van het melkvee. We kunnen er echter ook in komen, dat men het niet kan opbrengen om tot aan de AOW-leeftijd door te gaan met de melkveehouderij in een ondoelmatige stal. We zijn echter van mening, dat in de ze gevallen de bouw van een eenvoudi ge dubbele Hollandse stal voor een prijs van ƒ850,per koe de aandacht ver dient. Algemeen was men van gedachte, dat deze stal met houten wanden het in ieder geval wel 25 jaar zou uithouden. Vergrote melkveestal bedrijf „Ruysdaal" Op dit bedrijf is een uitbreiding van de melkveestal verkregen door aan de zijde van de stolp, waar het melkvee is gestald een „afdak" te bouwen. Hier door werd een uitbreiding met 15 plaat sen verkregen. Bovendien werd door deze uitbrei ding de mogelijkheid geschapen om een rondgaande mestketting aan te leggen. Hoewel de deelnemers in deze stal weer duidelijk kennis maakten met de aantrekkelijkheid van een ruim ge strooide ligboxenstal, waarbij ook het prima vee op dit bedrijf aan meewerkte waren er toch heel wat bedenkingen ten aanzien van de arbeidsbehoefte van deze stal. We hoorden de wat ondeu gende opmerking: „Dit is ook een loop stal, maar voor de veehouder". Persoon lijk zijn we er van overtuigd, dat deze verbouwing een verbetering is voor dit dit bedrijf. Aan de andere kant zijn we er van overtuigd, dat het verzorgen van zo'n 40 melkkoeien in deze stal voor één man wel een hele opgave wordt. Ook als deze stal mettertijd zal worden voorzien van een melkleiding zal toch de verzorging van zo'n koppel melkvee van de veehouder veel meer tijd en moeite vragen dan in een ligboxenstal. Tot besluit We menen, dat zolanp de animo voor de boerderij entocht zo blijft als tot nu toe het geval is geweest, deze aktiviteit voortgang moet vinden. Het feit, dat de excursie ook werd meegemaakt door een drietal dames bewijst wel, dat men zo'n tocht als een zeer aantrekkelijke vorm van voorlichting beschouwt. De „bleekscheet" is weer in de weer Dat zijn wij wel gewend Want het is niet de eerste keer Dat hij zijn kleur bekend! Hier schold hij de Molukkers uit Zo kwam het aan de gang Die maakten hem met schoensmeer zwart Het blijkt, zij zijn niet bang! Bleekscheten bleven daarna thuis Met ware heldenmoed Aangeven durfden zij hen niet Och, och, wat was die goed! 'k Hoop dat de overheden gaan In Holland „recht door zee" En hier zo iets niet kan bestaan Daar doen wij niet aan mee! J. J. de Waal, Den Burg Het enkele jaren geleden op touw ge zette plan voor vernieuwing van de zee visserijvloot verloopt uitstekend. Gere kend werd op maximaal 15 nieuwe hek trawlers in vijf jaar, waarvan er nu reeds elf geheel of gedeeltelijk zijn ge realiseerd. Het gaat hier om investerin gen van 4 tot 5 miljoen gulden per schip. Momenteel wordt bestudeerd of ook voer de kottervloot tot een regeling moet worden gekomen. Uier! ij i.. moeilijkheid dat de capaUïtii ai. t. vloot eigenlijk al te groot is. De minis ter van landbouw en visserij voelt er niets voor, deze capaciteit met subsidie regelingen kunstmatig te verhogen, maar sluit de mogelijkheid om op ande re wijze tot vlootvernieuwing te gera ken niet uit. van 16 tot en met 22 februari 1972 Geboren: Jan Jacob, zv. Jacob S. Keijser en Margaretha Dros; Geert, zv. Kornelis de Weerd en Jantje Grunpen; Johanna, dv. Cornells F. M. Buijsman en Elisabeth J. de Zwart; Barry, zv. Roelof Berkenbosch en Pietje Monsma. Ondertrouwd: Ernst E. van Ba vel en Gerda A. Heerschap. Overleden: Jan Medema, oud 54 jaar, wonende te Den Burg; Marretje Bak ker, wv. Brouwer, oud 72 jaar, wonen de te Oosterend, Joannes P. van Heer waarden, oud 54 jaar, wonende te Den Burg; Clasina Rijneveld, ev. van Hee- ringen, oud 71 jaar, wonende te Den Burg. „Voor een paar kogels meeris de titel van een spannend Westernver haal, waarin een aantal mensen elkaar achtervolgen, bedriegen en naar het le ven staat om een kapitaal van §500.000 in bezit te krijgen. Het fortuin is ver borgen in het huis van een kolonel, die op zijn sterfbed de naam van z-jn lie velingsboek en van zijn invalide dochter Regina fluistert. Met deze summiere aanwijzingen komt een tweetal vrijbui ters, door het gerecht met het opsporen van het fortuin belast, op het goede spoor terecht. Het huis van de kolonel verbrandt weliswaar voor het grootste deel, maar geassisteerd door de trouwe dienaar van de kolonel en de ineens op gedoken invalide dochter zouden zij het kapitaal hebben kunnen opsporen. Het meisje in de rolstoel dat zich voor Re gina uitgeeft blijkt echter de verpleeg ster van de inmiddels overleden kolo nelsdochter te zijn, die met de huis knecht onder één hoedje speelt om de buit te veroveren. Gelukkig wordt het spel tijdig doorzien en radikaal beëin digd Voor het zover is worden echter heel wat gevechten geleverd, onder meer met een broer van de kolonel, die met zijn beruchte bende ook een poging onderneemt het kapitaal te roven. De film draait in het City theater zowel zaterdag- als zondagavond (8 uur) en is geschikt voor personen van 18 jaar en ouder. Zondagmiddag (3 uur) wordt ook ai jacht gemaakt op een felbegeerde prooi. Deze keer is het de formule van een sensationele ontdekking van een be roemd atoomgeleerde. De formule ver dwijnt en ook de assistent van de ge leerde. Michael King, een succesvolle inbreker en ongrijpbaar voor de politie, neemt de taak op zich, het geval uit te zoeken. Ieder spoor dat hij volgt leidt naar een mysterieuze figuur, die door zijn personeel nog nooit in levende lijve is aangebouwd en aangeduid wordt met „het genie". Er moet heel wat vinding rijkheid en moed aan te pas komen, voor King de geheimzinnige man achter de schermen ontmaskert en de unieke formule aan de atoomgeleerde terug kan geven. „Een miljoen voor 7 moor den" is toegankelijk voor personen van 14 jaar en ouder. Ze zou geen man trouwen om z'n of rang, 20 was ze niet, ze zou op manier van hem houden, maar ze iets in hem zien, dn zijn toekomst are geborgen weten. Hij keek naar [vader. Waar die met zijn gedachten ocht Joost weten. Vader.op- werd zijn hart warm. Zoals hij at kon je je hem voorstellen zoals roeger geweest was, in zijn smerige rail, met die bijna zwarte ogen die i zagen, die korte, stevige handen alles maken konden. Hij had het toch maar gelapt, zonder relaties, l^r titels, leider van een der groot- autobedrijven van Den Haag, met veilige aandelenmeerderheid. Zijn )psgat was nog maagdelijk.mis- "7 bij een jubileum, zou hij de aje-nassau krijgen, wat' voor Den nauwelijks iets betekende. Hij it aan de onderscheidingen die de t van Terrys vader sierden. Ze wa- hem gegund, het was niet eens alle- 1 kerstboomversiering, hij had de taire Willemsorde en die kreeg je cadeau. Maar needéze toe- ist lachte hem niet toe. Méér dan de van de nieuwe gardecommandant J zijn heerlijkheid interesseerde hem loorsnee van de motor van die nieu- Japanse wagen. Die Japanners kon- wel wat. Dat was niet langer imita- Als hij uit dienst kwam, zou het niet zo gek zijn, je eens te wagen aan een nieuw merk waar muziek in zat, een service-apparaat op te bouwen. Hij luisterde allang niet meer naar Terry, maakte al plannen. Die avond liep hij met Sjoerd nog een straatje om. „Heel verschil jó", zei Sjoerd. Kees had geen nadere uitleg nodig. „Ik geloof", ging Sjoerd voort, „dat als je een beetje je best deed, je die juffrouw Terry best aan de haalt sloeg. Ze zat alleen maar zo op te scheppen om indruk op jou te maken". ,,'t Is geen kwaaie meid", zei Kees, „laat ik liever zeggen; het is een prima meid. Met zó een brengt een man het ver". „Maar niet in jouw richting", glim lachte Sjoerd. „Al dat heilige vuur. Jij hebt liever een ijsberg, niet?" „Ik denk, dat mijn ijsberg warmer is" zei Kees. HOOFDSTUK VIII Driemaal scheepsrecht Kees Bot vond dat het geluk van avond met hem was. In het busstation had hij het toilet on bezet gevonden en met een door oefe ning verkregen handigheid in die be nauwde ruimte zijn uniform voor een burgerpak verwisseld, 't Was een inge wikkeld ritueel deels zittend deels staand te verrichten, waarbij hij geducht ge hinderd werd door de ketting van de trekker, maar Kees zag kans in min der dan vier minuten de gedaantever wisseling te bewerkstelligen. De juf frouw achter het buffet kende eveneens het klappen van de zweep en bergde de weekendtas veilig onder haar toon bank. 't Was eigenlijk onzinnig, vond Kees, je mocht gerust buiten de legerplaats in burger lopen, maar je moest er in uni form uit of in. Gelukkig was hij ruim op tijd voor de bus. En terwijl hij uit stond te kijken, schoof opeens een klein lelijk eendje langs en herkende Kees met een schok de befaamde staatsiewa gen van overste Haren. Pijlsnel dacht hij na, wat dat hem voor een douw kon kosten, want al was hij zich van niets strafbaars bewust, je wist het maar nooit. Ergens in het reglement op de krijgstucht kon wel een paragraafje staan waarover hij gestruikeld was. „Zo", zei de overste, zijn hoofd bui ten het portier stekend, „aangekleed gaat uit. Naar de stad zeker?" „Jawel overste", zei Kees, met zijn houding verlegen, want in burger kon je moeilijk in de houding springen en salueren. „Nou, spring d'r maar in", zei de overste, „ik moet ook die kant uit". Kees zat nog enigszins verdwaasd door de voorruit te kijken. Dat was nou weer net iets voor de overste, eerst je de stuipen op het lijf jagen en je dan een lift geven. Hij grinnikte. „Je hebt er zin in", zei zijn superieur. „Wat ga je doen, dienstplichtig soldaat Bot?" „Naar de volksuniversiteit, overste". „Klinkt nogal geleerd. Welke studie?" „Nou, studie niet bepaald. Er is van avond een causerie met muzikale illus tratie over Oscar Peterson, Thelonious Monk, en nog een paar van die neger pianisten. Nou, daar ben ik nogal gek op, en dat wou 'k wel es horen". „Jaja, die zoon van mij jit daar ook doorlopend plaatjes van te draaien. Ik hoor het mooie er zo niet van". „Daar moet u voor gaan zitten, over ste, dat moet je léren mooi vinden. Vond u Bach mooi de eerste keer dat u 't hoorde?" „Jongen", beleed de overste, „ik ben niet muzikaal. Ik ben alleen maar dol op een draaiorgel, en op marsmuziek. Mijn kinderen zegggen dat ik een kui tuurkannibaal ben. Maar ik ben nou weer dol op zeilen". „U hebt een staverse jol, niet?" „Nou, die is van Hans, m'n zoon, ik mag er wel eens mee. Ik zeil zelf een Valk". Daar zat je nou, dacht Kees, met je overste te prevelementen over zeilen. Zou zo'n man weten wat een beurt ie hiermee maakte? Morgen was het over heel de compagnie. Maar stunten was niks voor de overste. Die deed zoiets gewoon, bij ingeving. „Ik zet je hier af", zei de overste, „je bent er vlakbij niet? Veel plezier, en zorg je dat je op tijd binnen bent? An ders geef ik je een douw". „Een lift en een douw", grinnikte Kees, „dat zou een mooie combinatie zijn! Dank u wel overste". Dat was een goed begin, overpeinsde Kees, terwijl hij op zijn dooie gemak langzaam door de straten slenterde, overbodig winkels keek, om nog ruim op tijd bij het concertgebouw aan te ko- Hij was vroeg en kon nog een plaats een beetje vooraan krijgen. Het pro gramma had aardige bijzonderheden over de componisten die zouden worden besproken en beluisterd en toen de spreker op het kleine podium kwam, keek Kees haastig om en constateerde dat de niet zo grote zaal mudvol zat, meest jongeren, een enkele oudere er tussen. De man die de causerie hield deed dat met duidelijke kennis van za ken, en de aandacht van de toehoorders bewees dat hij hun belangstelling wist vast te houden. Een prachtige stereofo- nische versterker-installatie gaf de illu sie, als zaten de musici in de zaal, en het ritme kreeg de toehoorders in z n an. Kese vergat alles, genietend van de zeldzame virtuositeit van Errol Gar ner, de diepzinnige varianten van Monk. Het licht, dat de zaal half in schemer had gehuld, floepte op volle sterkte aan, de betovering was verbroken en ieder haastte zich naar de ruime foyer. Kees voelde zich ontnuchterd. Nu moest je iemand bij je hebben waarmee je je in drukken kon uitwisselen. Hij schuifelde door de volte om te proberen aan een flesje cola te komen. Zacht lurkend aan het rietje, stond hij tegen de wand het gedwarrel aan te zien, en zag Ruth. Ze keek naar hem. Opeens begreep hij, dat ze onzeker was. Ze kende hem alleen als soldaat, had hem nog nooit in burger gezien. Hij zelf zou het eerste teken van herken ning moeten geven. Kees kende volledig de taktiek om met een meisje in contact te komen, maar hier leek hij alles ver geten. Hij zag haar aan en knikte. Nu hing alles van haar af. Zou ze terug groeten? Zou ze misschien.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 5