Groen 2rwartrjexeh in het karL> »g steeds stijgende kwaliteitslijn bij Kon. Fanfarekorps/D.E.K. Smidt en D. Pool wegens mw lidmaatschap gehuldigd Morgen twee diamanten paren ■A )k brengen van Ichte muziek is een kunst ersoneel Maartenhiiis bluste zelf brandje ANSUL andblusapparaten Veel sehade bij aanrijding Ingaand morgen reduktie van A.O.T. voor bejaarden Bejaardenhulp „Textant" van start Zwemmen in Den Helder 29 FEBRUARI 1972 85e JAARGANG No. 8653 N.V. vJi. Langeveld De Roou 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 de Graaf, Keesomlaan 43, Den >2220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Ncderl. Middenstandsbank; Coop. Raif. fcisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ5,00 p. kw. -f 50 ct incasso; los 25 ct Advert. 21 ct. per mm. exd. 4°/o BTW J combinatie Koninklijk Tcxels lekorps-Door Eigen Kracht doet feeds beter. De winterconcerten t jaar, waarvan zaterdag de laat- Ivoering werd gegeven in de Bur ster De Koninghal te Den Burg, dat overtuigend bevestigd. Een deels licht maar toch niet bijzon- lakkelijk programma werd onder van dirigent P. Heertjes over- Id zeer goed gebracht. Daarbij was kwaliteitsverschil tussen de uit- gen in Den Hoorn en die te Den De vergelijking valt in het voor ren het laatste concert. Dit on- het feit dat de akoestiek van de KOOG Door snelle reaktie en effend optreden heeft het perso- an het Maartenhuis nabij De Koog week kunnen voorkomen, dat chter het hoofdgebouw staand rtje in vlammen opging. Het ge uit hout opgetrokken gebouwtje door een drietal meisjes van het e personeel als slaapplaats ge- en daarom met een oliekachel irmd. Een der bewoonsters had de }1 in de loop van de dag aange- was daarop vertrokken, aar had zij de kachel te hoog af- {d, zodat de wand erachter door ote hitte van de kachelpijp is smeulen. Een toevallig passerend eelslid ontdekte de rookontwik- die hierbij ontstond en sloeg dellijk alarm. Met behulp van jrbrandblusapparaat en de tuin- was het vuur in een oogwenk be- in. Voor alle zekerheid werd toch andweer gewaarschuwd, die het meulende paneel verwijderde. Op rijwel totaal verbrande schot na. h aan het gebouwtje, noch aan de tans ernstige schade ontstaan. Dat iet vuur op zo'n doeltreffende wij lijf is gegaan, is mede te danken ten instruktiedag, die de Texelse iweer in het afgelopen jaar voor ersoneel van het Maartenhuis en 'oor de verschillende bejaarden- i heeft gehouden. Ook deze brand werd geblust meet b bakker's ijzerhandel nv De heer Witmer uit Den Helder, vertegen woordiger van de Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen, voorziet de heer Dirk Pool uit Den Hoorn, lid van DEK, van de gouden speld ter gelegen heid van zijn 60-iarig jubileum als muzi kant. Links D E.K -voorzitter Kiljan. Op de achtergrond mevrouw Pool. De Koninghal nogal „kort" is waardoor foutjes niet worden verdoezeld. Alle leden van de combinatie, totaal ongeveer tachtig personen!, kwamen op de planken voor het openingsnummer, de bekende en eenvoudige Overlord- mars van Wichers. De uitvoering was vlot en goed. Drumband Evenals in Den Hoorn had men het optreden van de drumband beter ach terwege kunnen laten want hieraan mankeerde teveel om voor openbare uitvoering geschikt te zijn. De show werd uitgesproken slordig uitgevoerd. We kregen de indruk dat er onvoldoen de was gestudeerd want het samenspel was slecht. Eén nummer moest zelfs (met het excuus dat er „een misver stand" was) worden overgedaan omdat de majorettes het lieten afweten. De be wegingen van deze majorettes waren overigens zielloos en zeer ongelijk. De heer Bert Eenhoorn die het tempo aan gaf moet zijn groepje maar eens zeer serieus aan de studie zetten en in ieder geval niet toestaan dat tijdens de uit voering wordt gelachen want daarmee wordt de indruk gewekt dat er maar een slag naar wordt geslagen. Het is te hopen dat het nu wat magere en weinig geoefende groepje zijn oude glorie spoe dig zal weten te herkrijgen door alles op alles te zetten. Volgende keer beter! De mars Fairest of the fair van Sousa was een geschenk van oud-lid Wil Hui- zinga die het korps heeft moeten verla ten wegens „emigratie" naar Den Hel der. Deze mars werd pittig en ook ove rigens zeer bevredigend gespeeld. Het korps was ook zeer goed op dreef bij Symfonie Concertante. Een oud en bekend stuk dat steeds weer leuk is om te horen. Van de drie delen was het Andante Maestoso het minst sterk. De bugels zijn in kwantiteit gegroeid. Hoe wel niet ontkend kan worden dat daar steeds beter wordt geblazen valt er nog wel wat te perfectioneren. Bij Lord of the Isles van Rimmer-Mol kon gesproken worden van een behoor lijke uitvoering. Technisch rammelde het hier en daar nog enigszins, er vielen wat steekjes. De klankverhoudingen waren goed. We constateerden dat de uitvoering van dit nummer in Den Burg merkbaar beter was dan die van 19 fe bruari in Den Hoorn. Jeugdgroep Een leuk intermezzo temidden van het ervaren werk werd gevormd door het optreden van de jeugdgroep. Texels Hoop deed het goed onder leiding van de heer J. Wieten die er blijkbaar ook zelf veel plezier in had. Volgde een geslaagd optreden van het amusementsorkest waarin zich een aan tal bekwame muzikanten bevindt. Het lijkt ons voor de heer Wieten prettig werken met een dergelijke groep zon der uitgesproken zwakkelingen. Afge zien van enkele missers kan gesproken worden van een orkest met een aange naam geluid, hoewel hier en daar de goede klankverhouding wel even zoek was. We hebben genoten van de St. Louis Blue's met solist Klaas Modder maar nog meer van „Abide with me" waarbij werd gezongen door mevrouw B. v. d. Meer-Langeveld („Onze soliste", zei voorzitter P. J. Koorn) die langza merhand beroemd begint te worden op Texel. En terecht, want wat zij brengt is klasse. Wat een aangeriaam geluid en wat een verschijning, wars van alle show. We hopen haar nog vaak te ho ren. Bij het eerste nummer was de be geleiding wel wat aan de „grove" kant. De volgende keer dienen de verant woordelijke mensen er ook voor te zor gen dat mevrouw Van der Meer vrij op het toneel of op een apart podium komt te staan en niet weggedrukt tegen het gcrdijn. Ook moet de leider van het or kest wat meer tijd geven want mevrouw Van der Meer moest nu, vooral de eer ste keer, wel erg snel van start. Het lij ken kleinigheden maar juist door aan dergelijke details aandacht te schenken wordt een „volwassen" presentatie be reikt. Volgde het bekende Lone Some met Frans Zegel als goede sopraansaxofo nist. Daarna „Summertime" met solist mevrouw Van der Meer. Dit tweede op treden was andermaal uitstekend het geen niet alleen met applaus maar ook met bloemen werd duidelijk gemaakt, overhandigd door de zeer jeugdige Theo Bakker. Het deed velen genoegen dat Henk Timmer in het amusementsorkest weer zijn partijtje meeblies. Hij is een tijdlang uitgeschakeld geweest na het (Zie vervolg achterpagina) Op de steeds beruchter wordende kruising Beatrixlaan-Gasthuisstraat vond vrijdagavond tegen 6 uur een aan rijding plaats, waarbij de Ford Escort- personenwagen van de heer M. v. d. Kerkhof uit Den Burg vrij ernstig werd beschadigd. De heer Van der Kerkhof reed op de Beatrixlaan en kreeg geen voorrang van de met een Datsum-per- sonenwagen uit de Gasthuisstraat ko mende mevrouw K.-G., eveneens woon achtig te Den Burg. De wagen van de heer Van der Kerkhof werd over de ge hele rechterzijde flink beschadigd, de Datsun alleen aan de linkervoorzijde. Niemand werd gewond. Naar aanleiding van de bekendma king van de toezegging, die de N.V. A.O.T. onlangs heeft gedaan, dat de Texelse bejaarden een reduktie van 50°/o op het busvervoer over geheel Texel zullen krijgen, hebben de chauf feurs van de bussen al diverse bejaar den moeten teleurstellen, die reeds aan spraak op de korting maakten. De reduktie, zo schreven wij, is van kracht tegelijk met het ingaan van de nieuwe tarieven, d.w.z. per 1 maart. In gaand morgen kunnen alle bejaarden op vertoon van een legitimatiebewijs voor half geld reizen. De korting is ook van kracht voor leden van de Algemene Bejaardenbond, die nog geen 65 jaar zijn. Zij dienen wel een afgestempelde lidmaatschapskaart te tonen. Het vormingscentrum „Textant" gaat zich met ingang van heden bezighou den met bejaardenhulp. Na overleg met de leiding van de bestaande organisatie voor bejaardenhulp is besloten dat de Textant-leden zich in het bijzonder be zig zullen houden met karweitjes in het enigszins technische vlak, zoals het re pareren van een slot, het witten van een gang of wc, het weer goed doen func tioneren van een klemmende deur, het verhelpen van eenvoudige storingen op elektriciteitsgebied (reparatie van een stekker, schemerlampje of theelichtje, het vervangen van lampen op moeilijk bereikbare plaatsen), maar ook werkjes als ramen lappen, het ontstoppen van een verstopt afvoerputje, gootsteen of wasbak en het reinigen van de dak goot worden graag uitgevoerd. De bejaarden kunnen de hulp van Textant zelf inroepen maar ook anderen (buren, familie) kunnen dat doen. Men gebruike het telefoonnummer (02220) 3368. Doorgaans worden de karweitjes gratis uitgevoerd. Wel dient eventueel gebruikt materiaal te worden vergoed. 'X Zaterdag 4 maart a.s. wordt voor X X de laatste keer dit seizoen X door Z.P.C. TX 71 zwemmen J in Den Helder georganiseerd X Zorg dat u erbij bent X Verzamelen half 6 bij 't zwembad. Een 60-jarig huwelijksjubileum is een bijzonderheid maar als op dezelfde dag twee Texelse echtparen dit diamanten feest beleven dan is dat plaatselijk top- nieuws. Het betreft het echtpaar Scha- gen-Dogger in het C.E. Gollards Rust oord en het echtpaar Knol-Bakker in het algemeen bejaardenhuis „Irene" die er 1 maart (morgen) 60 jaar huwelijks trouw hebben opzitten. Voor beide pa ren geldt dat zij kunnen bogen op een redelijk goede lichamelijke en gees telijk uitstekende gezondheid zodat er alle reden is om de dag niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Albert Schagen wordt dit jaar 84; zijn vrouw D. Schagen-Dogger is 79. Beiden zijn geboren en getogen in Öudeschild; vijf jaar geleden namen ze hun intrek in het Gollards Rustoord waar ze best tevreden zijn. Ze zijn op en top Oude schilders gebleven. Hartelijk, recht door zee, vrijmoedig en vrijgevig. Koffie met koek werd ons tijdens het interview op ruime schaal verstrekt en een paar bor rels konden er ook best af. Het maken van de foto leverde problemen op. Moe der bepaalde uiteindelijk dat het wel mocht, maar dan wou ze wel de foto even zien voordat hij in de krant kwam. Aldus geschiedde (ook de steeds criti- scher wordende bejaarden weten wat inspraak is!) en.... de opname werd afgekeurd! Gelukkig hadden we ook een reserve opname gemaakt en deze kon wel voor publicatie worden vrijge geven. Albert Schagen is altijd visser geweest. Zelf heeft hij twee schuiten gehad, de TX 12 en TX 9 De TX 12 was 45 voet lang, wat in die tijd een royaal formaat was want de grootste Oosterender blazers waren niet langer dan ongeveer 50 voet. Schagen hield zich van oktober tot april bezig met wulken vissen; daarna schakelde hij tot januari over op garnalen en een perio de was hij ook doende met zeegraswin ning dat een belangrijk deel van zijn broodwinning uitmaakte. Het was in de tijd dat de Texelse vissersvloot zeer groot was. Het hoogste nummer was 186 en ondanks de veel kleinere schepen lag Echtpaar Schagen-Dogger Echtpaar Knol-Bakker de haven toen net zo vol als nu in de weekends. Als rechtgeaard Oudeschil der kwam Schagen niet op de Noord zee; die „verre" visserij heeft hem nooit getrokken. Ook mevrouw Schagen stamt uit een visserijfamilie en het is dus niet zo verwondelijk dat ook de kin deren zich tot de zilte baren voelden aangetrokken. Drie werken er bij Teso: Klaas (is al jaren kapitein), Albert en Piet. Henk is Loods in Vlissingen en Jonas heeft er meer dan 25 jaar opzit ten op de kotter van de gebroeders Van der Vis. Zelfs de enige dochter Elly ging op een gegeven moment varen toen ze ging werken bij het buffet van de Texelse boot De heer Schagen heeft vorig jaar een week of zes in het Lid- winaziekenhuis gelegen, maar sindsdien heeft hij over zijn gezondheid geen ern stige klachten, al moet hij zich (wegens het hart) wel in acht nemen. Het dia manten feest start morgen om half acht in het Gollards Rustoord met koffie drinken in gezelschap van de kinderen. Van half vier tot vijf uur wordt in „De Lindeboom-Texel" receptie gehouden gevolgd door een etentje met kinderen en kleinkinderen. Het echtpaar Schagen heeft altijd van de zee geleefd; het echtpaar Knol-Bak ker heeft zijn brood verdiend op het land, het boerenland in Eierland waar de nu 86-jarige Arie Knol als landar beider een bestaan had. Hij werd ook in de Eierlandse polder geboren, evenals zijn vrouw, de nu 79-jarige G. Knol- Bakker. De aanwezigheid van de familie Knol op Texel hangt nauw met Eier land samen want de overgrootvader van Arie Knol kwam naar Texel in de hoop dat hij in de juist bedijkte nieuwe pol der een boerderij kon beginnen. Naast zijn landarbeidersbestaan begon de heer Knol in 1928 een baantje als verzeke ringsagent. Dit werk breidde zich in de loop der jaren sterk uit. 49 jaar lang was hij voor de Groot Noordholland- sche en de Algemene Friesche langs de weg. Pas op zijn 82ste stopte hij ermee. Drie jaar geleden kwam het echtpaar van Jan Dirkszoord naar „Irene" waar het hen uitstekend bevalt. Van hun vier kinderen emigreerde er een naar Australië, een andere vond zijn be staan in Den Helder en Martje en Ja cob bleven op Texel. Mevrouw Knol geniet een gezondheid waarop menig jongere jaloers zou kunnen zijn. Bij de heer Knol is het wat minder, al wei gert hij te klagen. In geestelijk opzicht is hij opmerkelijk vitaal en strijdvaar dig. Dat blijkt niet alleen uit het ent housiasme waarmee hij de klaverjas- en biljartsport beoefent maar ook uit zijn politieke interesse. „Ik was altijd al een felle rooie", zegt hij en als we hem vra gen of hij lid is van de bejaardenbond merkt hij op dat de hele bejaardenbond niet nodig zou zijn geweest als alle be jaarden maar lid geworden zouden zijn van de Partij van de Arbeid. Het wordt morgen een feest binnen de muren van „Irene". Om 10 uur ko men familie en bewoners van het be jaardenhuis bijeen in de grote zaal. Een officiële receptie wordt niet gegeven maar wie het diamanten paar wil feli citeren is welkom in „Irene".

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1