Pierenoogstm achi/te" Duinker klaar voor van Gebr. gebruik Texelse „duunpannetjes" voor Willeke en Jeroen 140 Nutsleden in Helder se schouivburg Land en huizen openbaar geveild Antwoordkaart voor bloedafnameavond snel retourneren Afdeling Oosterend van bejaardenbond houdt jaarvergadering Geen oneerlijke concurrentie voor vogels en pierenstekers B^sssswssassiSsassaKJsimgi Onze racebaan - de Pc Angola-koffie met bloedsmaak F. Zwanenburg 25 jaar bij de zaak Een gezelschap van 140 Texelaars, leden van het Nutsdepartement Texel, stak de afgelopen vrijdagavond om 7 uur het Marsdiep over om een bezoek te brengen aan de schouwburg van Den iHelder om daar getuige te zijn van de 100ste opvoering van het succesvolle toneelstuk „Twee op de wip" met Wil leke Alberti en Jeroen Krabbé. Met een extra boot keerde de Texelse schouw burgbezoekers rond middernacht weer huiswaarts, 't Nut bood haar leden (in het kader van een „herstrukturering" van de aktiviteiten en ook om propa ganda te maken) zeer voordelig de ge legenheid de Helderse schouwburg te bezoeken en hierna weer naar Texel terug te keren. Voor een plaats in het theater en de overtocht van en naar Den Helder, al of niet met eigen auto, moest slechts 6,75 per persoon betaald worden. De voorzitter van 't Nut, de heer J. C. de Wit uit Den Burg vertelde ons, dat het mogelijk is voor dit bedrag een schouwburgbezoek te organiseren, om dat de extra kosten (vooral voor het inschakelen van een extra boot) uit de kas van de vereniging kunnen worden betaald. Uiteraard is het wel van be lang, dat de vereniging een groot aan tal leden telt, zodat een flink bedrag aan contributie wordt ontvangen. Over het ledental heeft het Nutsdepartement overigens niet te klagen. Sinds voor zitter De Wit vorig jaar een aanvang maakte met zijn akties, om de vereni ging nieuw leven in te blazen, is het aanzienlijk gestegen. Begin 1971 telde men zo'n 160 leden, momenteel zijn het er ruim 270. Verwacht wordt, dat de zeer geslaagde avond van vorige week ook weer de nodige nieuwe leden zal opleveren. „Twee op de wip" „Twee op de wip" is oorspronkelijk een Amerikaans toneelstuk van W. Gibson, dat in 1958 in New York in premiere ging. In Nederland werd het jaren geleden met groot succes opge voerd door Andrea Domburg en Guus Hermus. De opvoering, die vrijdag in Den Helder door Willeke Alberti en Jeroen Krabbé werd gegeven, is een bewerking van regisseur Willy van He- mert. Het gegeven voor het verhaal is nogal dramatisch en weinig origineel: Een jonge succesvolle jurist, getrouwd met een Frangaise en door zijn schoon vader in het zadel geholpen, komt tot de ontdekking, dat hij in feite zelf wei nig gepresteerd heeft en zijn carrière voornamelijk door profiteren van ande ren heeft opgebouwd. Om zich op eigen kracht waar te maken, breekt hij volle dig met zijn welvarend bestaan en pro beert in Amsterdam een nieuw leven te beginnen. Hier ontmoet hij het wei nig talentvolle Joodse danseresje Edith, dat bereid is zijn eenzaamheid wat te verlichten. Al gauw groeit tussen hen een grote liefde. Aan het geluk komt echter snel een einde, als blijkt dat de man zijn verleden en zijn vrouw niet kan vergeten. Geslaagde produktie Met zeer fraaie dekors van Wim Bij moer, muziek van Ruud Bos onder re gie van Willy van Hemert is het een zeer geslaagde produktie geworden, waarbij men volop de kans krijgt met het talent van de zo langzamerhand tot een nationale ster uitgegroeide Willeke en van akteur Jeroen Krabbé kennis te maken. Omdat het vrijdag de 100ste voor stelling van „Twee op de wip" was, werden de spelers en medewerkers van „achter de schermen" aan het eind van Vrijdagmiddag werd door notaris Van Wijland in „De Lindeboom-Texel" een openbare verkoping gehouden van enkele huizen en een stuk bollenland. Het woonhuis Postweg C 23 bij De Cocksdorp werd op verzoek van mej. M. Rijs in veiling gebracht Eigenaar werd de heer J. Schraag te Oudeschild voor ƒ18.150,De Stichting Bejaar denzorg Texel werd voor ƒ29.000, eigenaresse van het pand Hollewal 14 te Den Burg, dat op verzoek van de erven Jac. Witte in verkoop werd gebracht. Het bedrijfsgebouw Sinkel aan de We verstraat bleef eigendom van de heer P. Swarthof. Er werd nl. niet afge mijnd, nadat aanvankelijk tot ƒ23.000, was opgeboden. Een 1,56 ha. groot stuk bollenland bij Den Burg van de heer P. W. Swama werd aan de heer D. J. Zijm, Den Burg, verkocht voor 13.000,—. Onlangs zijn door de plaatselijke Rode Kruis-afdeling over heel Texel huis aan huis kaarten verzonden met behulp waarvan men zich kan opgeven voor de op 17 maart te houden bloedafname avond. Het afdelingsbestuur verzocht ons erop te wijzen, dat het in verband met de organisatie van de avond be slist noodzakelijk is dat degenen, die bloed willen afstaan hun kaart zo snel mogelijk opsturen, in ieder geval vóór het a.s. weekend. de avond even in het zonnetje gezet. Zij ontvingen een extra applaus en een bloemenhulde. „Duunpannetjes" Voorzitter J. de Wit maakte van de gelegenheid gebruik, Willeke Alberti en Jeroen Krabbé persoonlijk de hand te schudden en namens de 140 Texelse be zoekers beiden een trommeltje echte Texelse „duunpannetjes" te overhan digen. „Want het is niet alleen voor jullie een avond met een speciale kleur" meende hij, „maar ook voor de Texe laars, die in de zaal zitten en die meest al niet zo eenvoudig een bezoek aan een schouwburg kunnen brengen". De heer De Wit knoopte er meteen een klein gesprekje aan vast, waarin hij reclame voor Texel maakte. Overigens worden van „Twee op de wip" nog 160 voor stellingen opgevoerd. 't Nut heeft het voornemen in de toekomst vaker dergelijke theaterbe zoeken voor haar leden te organiseren. Dit jaar bestaat de vereniging 150 jaar, wat tevens een goede reden is, om eens een extra evenement te organise ren. Voorzitter De Wit vertelde ons, dat al twee avonden voor de schouwburg in Den Helder op het programma staan. Een daarvan is bestemd voor een opera, die waarschijnlijk in de herfst zal wor den opgevoerd en voor de andere avond heeft men nog geen keuze gemaakt. OOSTEREND Woensdag 1 maart houdt de afdeling Oosterend van de Al gemene Bond van Bejaarden in „Jatry" de jaarlijkse ledenvergadering. De bij eenkomst begint om 14.30 uur. Niet al leen zullen de gebruikelijke jaarversla gen worden doorgenomen, ook ontspan ning komt aan bod. Hiervoor zorgt het in bejaardenkringen reeds bekende reisbureau „Hippo" uit Hippolytushoef met film- en diavertoning. Gehoopt wordt op een grote belangstelling. OOSTEREND Uitvinden is 1% in spiratie en 99% transpiratie. De gebroe ders Jan (27) en Flip (24) Duinker te Nieuweschild hebben dat in het afgelo pen jaar ervaren bij de ontwikkeling van een machine waarmee zij binnen kort pieren willen gaan oogsten. Na vo rig jaar reeds experimenteel te hebben gewerkt zijn de heren Duinker sinds dien onverdroten bezig geweest met het verhelpen van allerlei kinderziekten. Verwacht mag worden dat de machine goed zal werken als hij over ongeveer een maand te water gaat. Ter voorkoming van ongerustheid on der degenen die bang zijn dat sportvis sers of vogels gedupeerd zullen worden als de machine aan het werk gaat zij vermeld dat de machine niet op het droogvallende wad zal worden ingezet, maar in water van een tot anderhalve meter diepte waar uiteraard geen pie renstekers of vogels kunnen komen. Het aantal pieren per vierkante meter is hier weliswaar beduidend lager dan op het droogvallende wad, maar dank zij de machinale winnig wordt hier toch een rendabele oogst verwacht. Jet In de wandeling wordt het apparaat dat de gebroeders Duinker hebben uit gevonden 'pierenspitmachine' genoemd. Dit is echter onjuist want het ding spit niet, maar spoelt met een krachtige wa terstraal de pieren uit de bodem. Die waterstraal wordt opgewekt door een „jet", een in een tunnel geplaatste schroef die schuin naar beneden is ge richt. Het water waarin zich pieren, maar ook allerlei onbruikbare schelpen e.d. bevinden komt terecht op een trans portband die van palingwant is ver vaardigd. De mensen die de machine bedienen hebben niets anders te doen dan de op het want liggende pieren ver zamelen. De machine bestaat uit een kooi waarin de jet is geplaatst. Op een hoog punt bevindt zich de 30 pk Merce des (auto)motor en aan de voorkant van de kooi zit de transportband die in hoogte verstelbaar is. Het hele spul staat op acht wielen die, om wegzakken in de modder te voorkomen, in verschil lende sporen staan. Als de machine in werking is rijdt de kooi in water van omstreeks een meter diepte, links en rechts geflankeerd door twee 10 meter lange vletten die de gebroeders Duinker tweede hands hebben gekocht. Drie meter per minuut Vanuit de vletten worden de pieren van de transportband gehaald. De hele combinatie beweegt zich met een snel heid van 3 meter per minuut voort met behulp van een lier over een tevoren uitgezette baan van zo'n 350 meter. Die baan wordt een keer of vier „bewerkt" waarna een nieuwe baan moet worden uitgezet. Hoe groot de pierenoogsten zullen zijn met de machine kunnen wor den binnengehaald, valt op dit moment niet bij benadering te zeggen. De expe rimenten van vorig jaar waren nogal bemoedigend In ieder geval wordt ervan uitgegaan dat de machine, die door twee man wordt bediend, een gemiddelde uurproduktie zal hebben die vergelijk baar is met die van vier pierenspitters op het droge wad. Het is de bedoeling dat de machine tien maan den van het jaar zal werken. Belang rijk is dat de machinale winningsme- De machine op het droge. Opvallend is de transportband waarop de losgespoelde pieren terecht komen en vanuit twee vlet ten kunnen worden verzameld. De hele machine verdwijnt voor ongeveer de helft in het water. thode gunstig is voor de kwaliteit van de pieren. Niet de enigen De gebroeders Duinker zijn overigens niet de enigen die trachten de pieren- winning te mechaniseren. Ook op Wie- ringen schijnt een apparaat in werking te zijn, maar dat werkt met pompen inplaats van een „jet". Verder zijn op Texel ook de heren C. Koning en P. Slik bezig geweest. Bij alle machines is het principe uiterst eenvoudig maar in de praktijk doen zich massa's technische problemen voor. Aan de hand van hun ervaringen hebben Jan en Flip Duinker eindeloos lang getekend, gerekend, ge construeerd, gesloopt en opnieuw ont worpen. Het wordt nu tijd dat we wat gaan verdienen, zeggen ze. De gebroeders Duinker stichtten hun bedrijf in 1963. Naast de handel in pie ren, buitenboordmotoren en de verhuur van boten aan sportvissers houden ze zich ook bezig met eenvoudig scheeps- bouwwerk zoals het opknappen van verwaarloosde vaartuigen, het plaatsen van motoren e.d. Waar het beroep be gint en de hobby eindigt is niet duide lijk. niaoofM^/ald <i <a« V Als moeder van drie kinderen en velen met mij, zeer erkente het besluit, dat de minister van en Waterstaat op aandringen gemeentebestuur heeft genomet maximum toegestane snelheid deel van de Pontweg iets te b i(Over. een afstand van ca 1300 Den Burg gaat gedurende het I een maximum snelheid van 70 uur gelden Red.) Dit besluit beklemtoont nóg gevaarlijke verkeerssituatie ds wezig. Reeds verschillende maatregelen gevraagd en ove kruispunten zijn verbreed, een weg naar Den Burg is afgesloi laas lijkt ons deze verlaging vai gestane maximum snelheid me: 10 km géén afdoende oplossing probleem. Want: bedenk wel, dat veilig steekplaatsen bij de kruispunt* en met 10 niet nodig zijn voor lagere schoolkinderen wonende westzijde van de Pontweg, ma denk ook aan de jeugd op weg van de scholengemeenschap, hel bad e.d. Jeugd van Den Burg naar sport, de Dennen, het str wij allen moeten die kruispunt* ken. En gunnen wij ook onze gas een veilige vakantie? Intussen v 'de Teso steeds méér autoverki deze racebaan Reeds verschillende malen is bleem in de vergadering van d koepeling van Texelse Vrouwei saties ter sprake geweest. Men erover eens dat men Burgeme* Wethouders wil steunen in hun naar een veilig Texel. Wij blij\ ken naar een afdoende beveilig gen wij daarbij een beroep doec| Texelaars om mee te denken en Pontweg? Ja! mits goed beveilj Dankzij aller medewerking! Y Boerhorst-V ke Hopelijk weet iedereen, dat N* een belangrijk deel van de kc Angola invoert. Hierdoor geeft deld iedere Nederlander (ongewi aan onderdrukking van de door Portugal. De Angolezen gedwongen om op de koffieplanj werken. Ze zijn uit hun dorpen haald en worden als slaven beh Portugal gebruikt een gedeelte winst om het Angolese volk os duim te houden (ontbladeringsi wapens e.d.) Het Angola-comité is een aU gon om de koffieconcerns over géén Angola-koffie meer in te O.a. Van Nelle en Douwe Egbej gen nu dat ze géén politiek mi economisch standpunt innemen,! ze kijken niet hoe de koffie ve: wordt Zij stoppen allen dan, verbod van de regering komt o! consument deze koffie niet nu hebben. Nu, consumenten op Tj kan dus wat aan gedaan wor" géén Angola-koffie, want u hel: mee mensen doden. (N.b Douwe Egberts „rood m* vat géén Angola-koffie, maar kopen ervan steunt u natuurlijk concern.) Kerstin van Wij Parkstraat 10, Den! Flip Duinker beoefent met siasme de duiksport en doet eej dagen examen voor het derde 1 vet. Als er nog meer animo oi blijkt te zijn wil hij een duikdT richten die dan, zo hoopt hij, im nen oefenen in het te bouwen oi te bad van de „Molenkoog". As onderduiker kwam hij in de oor logsjaren naar Texel: Ferry Zwanen burg uit Den Hoorn. Hij bleef op het eiland want hij vond er niet alleen zijn vrouw maar ook goed werk bij Bakkers Ijzerhandel, waar hij op 3 februari 1947 in dienst trad Dat was onlangs dus pre cies 25 jaar geleden en dat gedenk waardige feit werd donderdagavond tij dens een gezellige bijeenkomst van di- rektie en personeel gevierd ten huize van de heer B. Bakker. Wegens ziekte was dat niet eerder mogelijk maar de heer Zwanenburg had wel een gouden horloge gekregen. De heer Zwanenburg was niet de eerste medewerker van Bakkers Ijzerhandel die het 25-jarig jubileum beleefde; vorig jaar bereikte ook de heer W. Combé deze mijlpaal en ook hij ontving destijds als blijk van er kentelijkheid een gouden horloge. Het jubileum Zwanenburg viel samen met het koperen jubileum van mej. Hopman die binnenkort afscheid neemt wegens huwelijk. De heer Zwanenburg begon destijds in de werkplaats van Bakkers Ijzerhandel in de tijd dat de zaak zich moest behelpen met een nood- winkel. Een jaar later ging hij over naar de toen juist in gebruik genomen nieuwe winkel. Nadien werd hij ver tegenwoordiger. Zo'n twintig jaar ach tereen was hij voor de zaak langs de weg; pas de laatste tijd verricht hij weer zijn winkeltaak. Bakkers Ijzer handel telt momenteel, inclusief de ba zen, 18 medewerkers. De meesten wa ren donderdagavond present en hebben er een gezellige bijeenkomst van ge maakt. Op de foto biedt de heer G. Bakker de jubilaris zijn gelukwensen aan. Geheel links de heer B. Bakker; naast hem de heer W. Combé die op 15 april vorig jaar zijn zilveren jubileum herdacht. Vierde van links mej. Hop man. TEXELAARTJES Voor eieren Gravenstr. 20. Altijd vers altijd goedkoop Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon. Vamor ge- dipl.. tel, f02230) 13252 Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier- tand, telefoon (02225) 297 Voor gebruikte en on geregelde meubelen J. Jongedijk, Schilderend 60, tel. (02220) 2777 Dc Wieringer fotogra fen maken bruidsrepor tages in kleur goedkoper dan in zwart-wit. Telef. (02279) 1482. Postbus 12 Onze laatste Bontman tels kunt U nu kopen ver beneden de normale waarde! Bijv. van 575,- nu tegeef, slechts ƒ250, bijv. van ƒ985,nu te- geef slechts 475,enz. Zo goedkoop kocht U nooit een bontmantel. U zult zeggen, dat is niet mogelijk, dat is haast voor niets. Dit kan alleen de grootste en goedkoop ste bontzaak v. Nederland De Bontkoning, Voor streek 71, Leeuwarden, telefoon 05100 -20.7.13. Kredietservice mogelijk. Komt U van buiten de stad per bus, trein of eigen auto, bij koop reis kostenvergoeding voor 2 personen. Ruime sortering groene, bonte en bloeiende plan ten. Bloemisterij Hin, Kogerstr. 92a, tel. 2361 Volop handappels. M Huisman, „De Veen", tel. (02220) 2203 Te koop grammofoon platen, talencursussen Frans, Duits, Engels, Spaans en Italiaans, ge heel compleet per cursus ƒ35,—. Tel. 070-652405 of 111097 Te koop broeiramen voor vroege groente- en bloementeelt. Bloemiste rij Hin, Kogerstraat 92a, tel. 2361 Te koop Lely kunst meststrooier, centrifu gaal op dubbel luoht. C. A. Witte, „De Hoefslag", 't Noorden O 138, tel. (02223) 318 Te koop gebruikte Lely kunstmeststrooier en diverse weidesiepen. Dros Smederij, tel. (02225) 229 Gevr. voetbalschoenen, mt. 37; te koop voetbal schoenen mt. 35. Benny Bakker, tel. (02226) 271 C.V. ketel te koop, 32.000 kal. P. Koper, tel. (02225) 232 Te koop aangeb. kin derled. m. z.g.a.n. bedje en hand weef toest. m. standaard. Mevr. Daal der, „De Zilvermeeuw", Boodtl. 26, De Koog, tel. (02228) 254 Te koop 70 F. Buijsman, Holle! tel. 2133 Verloren: mijE| woordenboek, van „Woelige Hoel Tjakkerstraat 35.1 Blanken. Graag I tingen telefonisch! Jonge vrouw I voor enkele urenj kantoor- of win Brieven onder aan bur. v.d. bladl Te koop 2 nwe.fai buiten- en binnei®! 11 x 32 Labour i korting. C. Jonge® (02225) 235 - Met grote blfl geven wij U ken: de geboorte va: zoon en broertje Ronald E. Uitgeest! J. Uitgeest Bert Nico Texel, 29 februari] Kogerweg K De Koog. Charl van Beek Dia van Beek-de I berichten U de geboorte Isabelle Den Burg - Texel, 29 februari 1972, De Zes 11b.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2