Groen iwa in het hart-, 10-jarige Sf C ziet toekomst met veel optimisme tegemoet Winteruit voering „Excelsior" van uitstekend gehalte VOORDEEL AANBIEDINGEN van uw MELKHANDELAAR! KOFFIEROOM 1,49 [ubileumviering vrijdag en zaterdag te De Cocksdorp Harlem Shadows99 hoogtepunt van gevarieerd programma IN GLAS Ook drumband zeer goed op dreef Deze zomer wielerwedstrijd GVT nam deel aan Turnkringwedstrijden Bidstond voor het gewas halve liter van 1,62 voor G 7 MAART 1972 85e JAARGANG No. 8655 ire N.V. ?.b. Langcveld De Rooü 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 fry de Graaf, Kecsomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Midden stands bank; Coop. RaM feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ5,00 p. kw. 50 ct incasso; los 25 ct Advert. 21 ct. per man. exd. 4»/o BTW fV| y COCKSDORP De sportvereni- De Cocksdorp (SVC) bestaat op iini a.s. 40 jaar. Het jubileum zal Br in het komend weekend al wor- fcevierd want daarvoor is in de zo- Igeen tijd. Vrijdagavond zal het ge- pvaardige feit in hotel „Kikkert" .'Stelijke wijze worden herdacht in tezigheid van leden, donateurs, ge- den en oud-spelers met hun da- Aanvang kwart voor acht. Om- fcks negen uur zal door de toneel- van SVC een blijspel worden op- lerd: „Hoogheid uw kameel staat __f'. Ook zaterdagavond is er feest in „Kikkert", maar dan is ieder wel de komende maanden zullen nog |le evenementen in het teken van 40-jarig jubileum staan. Het is de eling op eerste of tweede paasdag tlftal van Texelse spelers uit te la- spelen tegen TDYV (derde klas B) en op 22 april is de uitvoering de gymnastiekafdeling gepland, e^een extra feestelijk tintje zullen de aasten hun beste beentje voorzet- |in de grote zaal van De Slufter- pi. Op de jubileumdag zelf, dus op uni, zal iets op het veld worden lan. Mogelijk wordt het een sport en jubileum is een passende aan- om eens terug te blikken in de hiedenis. We hebben dat gedaan fen met enkele SVC-ers, waaronder b van het eerste uur. Daarbij bleek itpi De Cocksdorp al veel langer dan ^aar in min of meer georganiseerd |and wordt gevoetbald. Zo was er, voordat SVC het levenslicht zag, J>r volharding sterk" (DVS) waar- Ihet huidige bestuurslid de heer A. pdorp als 13-jarig knaapje lid was. ps onder meer gevoetbald in het nalige poldertje De Volharding. Ivan het voetbal bestond de korf- plub „SEOTO" wat een afkorting I van „Samenwerking En Oefening Tot Overwinning". In die tijd was Cocksdorp rijk aan verenigingen; zij het in grote getale aanwezig van jonge mensen was het een Pglevende gemeenschap met o.m. I zangvereniging onder leiding van j*et ALTERNATIEF por zo'n doorsnee trouwreportage? een moderne fotoserie met een per soonlijk karakter een spontane Impressie van een on vergetelijke gebeurtenis. In fantastische kleuren, briljant zwart wit of gekomblneerd pettlg dat dit op Texel mogelijk Is j. nauta fotografie Ptografie In al z'n facetten de heer S. de Waard (ja, de oud-burge meester) en een toneelvereniging die onder leiding stond van de postbode v. d. Gijn. Korfbal verdwenen Voetbal en korfbal bleken eikaars concurrent te zijn. Dat was afgelopen toen het initiatief werd genomen tot één sportvereniging in De Cocksdorp (SVC), onder voorzitterschap van de heer W. Stolk. Gevoetbald werd op een stuk land van „Veldzicht"; later op land van Reuvers. In 1950 werd met veel feestelijk vertoon het „eigen" terrein aan de Vuurtorenweg in gebruik geno men. Het huidige (gemeente)terrein da teert van 1967. De korfbalsport had binnen de nieu we vereniging nog maar slechts een kort bestaan. Binnen een jaar was dit onderdeel van de baan. Dat was een algemeen verschijnsel want over heel Texel (dat toen 7 korfbalverenigingen telde die een spannende competitie speelden) leek ieder plotseling genoeg te hebben van korfbal. Een goede op volger was bij SVC de gymnastiekaf deling, aanvankelijk onder leiding van meester B. T. Zondervan, later onder leiding van dokter J. Westerhuis die als zodanig weer werd opgevolgd door dokter Van Dommelen. Zoals elke ver eniging heeft SVC vele ups en downs gekend. De vereniging deed van zich spreken in het begin van de jaren vijf tig- Piet Kraak Met name de ingebruikneming van het terrein aan de Vuurtorenweg was een „stunt" waarover heel Texel sprak want Stormvogels met de beroemde keeper Piet Kraak kwam naar De Cocksdorp om tegen Racingclub Haar lem te spelen. Er was ook een open luchtspel. Toch werd het geen finan cieel succes want er kwamen niet meer dan 1500 mensen terwijl de organisato ren op enkele duizenden hadden gere kend. Een volgend klapstuk, ongeveer een jaar later, was de wedstrijd EDO- VSV met o.a. Piet van der Kuil. Dit werd een financieel debacle. Een rente loze lening en allerlei akties waren no dig om weer uit de zorgen te komen. De kwaliteit van het SVC-voetbal bewoog zich in stijgende lijn. Het eer ste elftal werd kampioen in '54. Het tweede volgde dit voorbeeld. Eén jaar heeft SVC in de tweede klasse van de afdeling Noordholland van de KNVB gezeten. Maar er veranderde iets in De Cocksdorp. De gezinnen werden klei ner. Vele jongeren gingen naar elders. De gemiddelde leeftijd ging flink om hoog. Spelers moesten uit een steeds kleiner reservoir worden geput. Dat geldt ook voor Eierland, waar als ge volg van de landbouwmechanisatie jonge krachten wegtrokken om elders emplooi te zoeken. Dat had zijn gevol gen voor de grootte van SVC en de kwaliteit van het voetbal. Het was een situatie die in feite nog steeds voort- Het eerste elftal van de Sportvereniging De Cocksdorp In 1932. Bovenste rij van links naar rechts M. Zeeman, G. Bakker, M. C. Boon, J. Lampers, P. Boon, C. van Boven, J. Bruin. Tweede rij: N. Lampers, G. van Vooren, J. v. d. Kooi. Voorste rij: C. Zuidema, H Stolk, C. Lagerveld (-\) en J Lampers. (Foto Jildert Zuidema). duurt al is er nu wel een lichtpuntje in de vorm van wat meer jonge gezin nen (Ploosterstraat e.d.) die zich in De Cocksdorp hebben gevestigd. SVC telt nu 70 voetballers en 85 gymleden. SVC worstelt met problemen waar mee ook andere sportverenigingen zit ten. Een der ernstigste is het ontbreken van een behoorlijke sportzaal voor gymnastiek en training. „Toen ik 17 was", vertelt de nu 57-jarige mevrouw M. de Jong-Nieboer, „gymden we in hetzelfde schoollokaaltje waarmee we het ook nu nog moeten doen". Het wachten is op een dorpshuis of op de nieuwe school met gymnastieklokaal; 't zal lang wachten worden, zo wordt ge vreesd. En dan de financiële problemen. Uit de contributies en subsidies kan SVC zich bij lange na niet bedruipen. Het tekort moet worden gedekt door verkoop van oliebollen, toneeluitvoe ringen, een verloting, gecostumeerd voetbal en de verhuur als zomerbunga- lows van de kleedkamers. Dat laatste levert „schoon" zo'n ƒ2.500,per jaar op. Voelt SVC iets voor een Texelse meersportenvereniging? Voorzitter Hooischuur antwoord ontkennend. „Misschien is het wat voor Den Burg maar voor een vereniging als de onze zou het fnuikend zijn. De voetbalclubs in de dorpen zijn een verlengstuk van de gemeenschap. Het is mooi om te stre ven naar voetbal van zo hoog mogelijke klasse maar als dat niet meer iets is van het eigen dorp gaat veel van de aantrekkelijkheid verloren voor dege nen die zich niet tot de topspelers kun nen rekenen, dat is natuurlijk de meer derheid. In 1947 zijn we een tijdje ge fuseerd geweest met Texel maar dat leidde ertoe dat Texel een paar goede voetballers uitzocht, de rest kwam niet meer aan bod. We moeten streven naar een situatie waarin het voetballen voor een zo groot mogelijk aantal mensen aantrekkelijk wordt". Waarbij Hooi schuur nog eens wil wijzen op de grote betekenis die de voetbalclubs hebben bij het „bezig houden" van de jeugd. Tegenwoordig is veel te doen over jeugdwerk, vormingsaktiviteit, zinvolle vrije tijdsbesteding maar het lijkt maar half te worden gewaardeerd dat de sportverenigingen al tientallen jaren bezig zijn grote aantallen jongeren van de straat te houden. De sfeer bin nen SVC mag dan op het ogenblik niet ideaal zijn, voor de toekomst is het be stuur verre van pessimistisch gestemd. Van harte wordt gehoopt dat de ver eniging zijn belangrijke taak, zij het met te weinig geld en te weinig hulp, nog tot in lengte van jaren zal kunnen voortzetten. De afgelopen jaren zijn herhaaldelijk pogingen gedaan om op Texel een wie lersportevenement te organiseren. Uit voering van de plannen stuitten af op organisatorische problemen. Voor dit jaar zal andermaal een poging worden ondernomen nu echter met een zodani ge aanpak dat er wel iets van terecht komt. Een eerste oriënterende bespre king zal worden gehouden op zaterdag middag 11 maart, aanvang twee uur in hotel „De Graaf" te Den Burg. Aanwe zig daarbij is onder meer het bestuur van de Helderse wielervereniging DOK. Het is van belang dat zoveel mogelijk Texelse wielersportliefhebbers deze be spreking bijwonen. Zij zijn derhalve welkom. De leden van gymnastiekvereniging Texel boekten goede resultaten op de „Februariwedstrijden" voor de kring Noordholland, die in het afgelopen weekend in de 'Groeneweghal' te Scha- gen werden gehouden, 's Middags na men de meisjes deel aan het onderdeel „springen lange mat", waarbij zij de 4de plaats veroverden met 7.6 punten, lste werd gymvereniging „De Halter" uit Alkmaar met 9 punten en de 2de en 3de plaats werden bezet dor resp. OKK uit Den Helder met 8.5 punten en Quick uit Bergen (7.7 punten). Een eer ste plaats behaalden de jongens bij het „kastspringen" met 8,1 punt. Hier werd „De Halter" tweede met 7,5 punten. De wedstrijden voor dames en heren wer den 's avonds gehouden. De heren van GVT behaalden tweemaal een 2de prijs en wel bij het paardspringen en bij het onderdeel „vrije oefening". De pres taties van de dames bij de „baloefe ningen" leverden helaas geen prijzen op. Groot succes oogstte de GVT-ploeg met een demonstratie tafelspringen, die ook tijdens het avondprogramma werd gegeven. Morgenavond (woensdag) om half acht wordt in de Hervormde kerk te Den Burg een bidstond voor gewas en arbeid gehouden. Voorganger ds ds. Mulder. OOSTEREND De Christelijke Mu ziekvereniging „Excelsior" heeft zater dag een concert van zeer goed gehalte gegeven in „De Bijenkorf". Het pro gramma, met als hoogtepunten het moeilijke Harlem Shadows van Mein- dert Boekei, Les cancanières van Alyre Delhaye en de Tiger Rag van La Rocca, was veelzijdig zodat alle luisteraars in de (niet geheel bezette) zaal er veel ge noegen aan beleefden. Gezien het peil van de uitvoering moet er hard zijn ge studeerd. Opmerkelijk was de rust en zekerheid waarmee werd gemusiceerd. De weinige fouten veroorzaakten niet de minste paniek. Na de goedgespeelde openingsmars Evergreen en het zingen van „Prijs de Heer met blijde galmen" opende voor zitter Th. Medema de avond waarbij hij onder meer burgemeester Sprenger en de wethouders Dros en Daalder alsme de direkteur Heertjes van de Muziek school verwelkomde. „We zullen ons best doen", beloofde de heer Medema Die belofte werd gestand gedaan. In structief en zinvol was het dat dirigent A. Kuik bij de verschillende nummers een korte toelichting gaf. TIJDELIJK Een goed begin vormde de mars Graf Waldersee, een geschenk van ere voorzitter J. Daalder. De bekende hit die erin was verwerkt trof een deel van het publiek zeer aangenaam. Volgde de suite „Impromptu" van Gerard Boedijn waarmee „Excelsior" op het laatstgehouden konkoers een eerste prijs in de wacht sleepte. Het nummer gaf geen luisterproblemen maar een gemakkelijk stuk is Im promptu beslist niet. Dat er met veel vlijt gestudeerd was bleek wel uit de gepolijste uitvoering van dit werk. Su bliem zonder meer! Roddelaarsters Een alleraardigst stuk is „Les canca nières" (De roddelaarsters) van Delhaye dat voortreffelijk werd uitgevoerd en waarbij vooral het solowerk van de „roddelaarsters" Betty Bakker en me vrouw F. van Dijk-Timmer tot de ver beelding sprak. De twee gaven elkaar in techniek en muzikaliteit weinig toe. Op voortreffelijke wijze zorgde de ove rige korpsleden voor de begeleiding. Ook „The passing hours" van Wricht in een arrangement van Sibgerling was ook een werk dat op het laatstgehouden konkoers te Zaandam werd gespeeld. De uitvoering was ook nu goed, doch niet geheel vlekkeloos. Enkele inzetten waren ongelijk en in het begin waren de bugels onzeker; in het middenge deelte was de bugel-techniek daarente gen opvallend goed. Het lijkt een normale zaak te wor den dat in uitvoeringen van Texelse muziekverenigingen tenminste één nummer wordt opgenomen dat door de dirigent zelf is gecomponeerd. Voor Ex celsior schreef de heer Kuik de „Mars zonder naam". Getuige de reakties viel dit werk in goede smaak en terecht want het zat leuk in elkaar en klonk lekker. Drumband In kwaliteit bleef de drumband niet bij het muziekkorps achter. De nieuwe tamboer-maitre, de heer Vink deed het nog wat onzeker maar het was zonder meer duidelijk dat hij zijn taak zeer se rieus opvat, wat ook blijkt uit het feit (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1