brandweer volgt met enthousiasme cursus persluchtmaskerdrager CJ I ringleiding ^Oefeningen in zo realistisch mogelijke omstandigheden Maatschappelijk werk kop 1N.H. nu in één organisatie Damclub Texel Ook derde klassen gaan schoolzwemmen „Sint Jan" speelt voor bejaarden „De Boortol" demonstreert mechanisch gereedschap Nutsdepartement naar „lm weissen Rössl" Bouwvergunningen B. en W. willen geen cafe's in landelijk gebied Kunnen slechthorenden toch prettig naar radio en tv luisteren? Paaltjesrooier bijna betrapt TX 88 gaat varen en vissen met toeristen Wekelijks spreekuur in Den Burg Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 7 maart 1972 men, persluchtcylinders en maskers on herkenbaar geworden brandweerlieden door het gebouw om een opdracht te vervullen. let is in de geschiedenis van Texel lukkig) niet zo heel vaak voorgeko- n, dat de brandweer met gevaar ir eigen leven een gebouw moest nendringen om mensenlevens te den en misschien zal het ook in de komst nooit nodig zijn. Maar omdat n tenslotte nooit kan weten moet het instellend zijn dat de Texelse ndweer niet alleen altijd paraat is, ar ook alles in het werk stelt om zo id mogelijk op alle mogelijke situ- es te zijn voorbereid. Er wordt op ette tijden aktief geoefend en men idt nauwkeurig de ontwikkehngen brandbestrijdingsmethoden en ver eringen van materiaal in de gaten, is deugdelijk materiaal belangrijk, ar met brandwachters die er niet e om kunnen gaan, is zelfs de est moderne apparatuur nutteloos, arom streeft men naar een korps 2 goed getrainde en grondig ge- trueerde brandwachten. In het ka- daarvan volgen momenteel onge- ir 15 van de 36 Texelse brandwach- s de opleiding „Persluchtmaskerdra- De cursus wordt geleid door ifdbr and wachter Van Dongen uit len Helder, geassisteerd door enkele xelse brandwachten, die al tot de ide" garde behoren. Ook nemen :ele personeelsledenleden van de Irijfsbrandweerploeg, van het NIOZ het B1VO aan de opleiding deel. )mdat men voor het behalen van het loma in elk geval brandwacht 2de s moet zijn, mogen zij de opleiding 1 volgen, maar krijgen een getuig- ™rift, zodat zij het persluchtmasker h mogen dragen. De cursisten moe een vrij zware medische keuring dergaan, omdat men bij het dragen n een persluchtmasker beslist geen ringen in de ademhalingsorganen g hebben. Het uit vijf lessen be- ande theoretische gedeelte van de rsus, dat wordt afgesloten met een >sentijds schriftelijk examen is al eni- maanden achter de rug. Momenteel 0—2 2—0 1—1 2—0 2—0 1—1 1—1 0—2 2—0 itslagen 29 februari: an Heenvaarden J. Hooijberg Blom-C. v. d. Werf Groenhof-J. Schoo Kikkert-W. Stam |Joniker-J. A. van Es Dros-J. P. Stam Duin-D. v. d. Werf 'Vinke-J. P. Hooijberg Kooiman-W. Bakker van Heerwaarden werd het slacht- van een combinatie. Daarmee ft J Hooijberg een lastige klip om- ,ld. C. v. d. Werf merkte hoe sterk Ie jeugd al speelt. Ook J. Virike en W. kunnen daarover meepraten. »st Hooijberg en Arie Kikkert waren le overwinnaars. In het einspel kan D. d. Werf maar net aan de nederlaag .tsnappen. C. Groenhof wist op goede 'ze de partij in evenwicht te houden, -k W. Bakker kon het tegen P. Kooi- (an niet redden. Henk Jonker kwam ler op 50°/o. 'n de persoonlijke kampioenschappen ,n district Noorderkwartier en West- 'iesland werden door de Texelaars be- rlijke resultaten geboekt, loofdklasse: Bakelaar-N. de Boer f. Tesselaar-J. Hooijberg lie klasse: J- P. de Boer-C. Vinke J2e klasse: J. Muller-G. Dros JJeugd: A. Kikkert-W. Dirks G. de Boer-J. P. Hooijberg J. P. Hooijberg-A. Kikkert 1—1 0—2 1—1 0—2 0—2 1—1 1—1 1—0 1—0 0—1 1—0 1—0 —Vz SCHAKEN I Uitslagen: D VeltJkamp-G. Goslinga J. Piersma-G. v. d. Hoek B Eelman-F. Eijgenraam A. C Bakker-G. v. d. Hoek J. Hoogerheide-J. Piersma v. d. Hoek-J. Hoogerheide Vz Doordat er in de gepubliceerde stand van enkele weken geleden enige fouten ^ren geslopen vermelden we de hui- je, gecorrigeerde stand: A. C. Bakker J. Hoogerheide J. Piersma C. Joustra A. Terpstra j- H. van Daalen F. Eijgenraam P. Eelman P- G. v. d. Hoek 10. D. Veltkamp m- J. Vlaming 01®* F. Bom 13. M. Brons 14. G. Goslinga gesp. pnt. 18 15 17 14 18 12% 13 12 14 11 16 8 15 5% 16 5% 14 4 15 3 5 1 7 1 11 1 9 [Er tnoeten nog diverse partijen wor- |en gespeeld om de competitie goed te 'ten eindigen. Er wordt gehoopt op .n trouwe opkomst, vooral van dege- ïn die met hun partijen op achter zijn. [P de clubavond leverde G. v. d. Hoek *n goede prestatie door J. Hoogerheide imise af te dwingen. F. Eijgenraam rerkte zich door z'n zege naast P. Eel- ian. J. Hoogerheide won van concur- *nt J. Piersma. zijn de cursisten, onderverdeeld in twee ploegen van 9 a 10 man, iedere week fop donderdag of vrijdag) ergens op Texel bezig met het in praktijk brengen van de vergaarde kennis en het opdoen van praktische ervaring. Onbekend terrein De lessen duren gemiddeld een uur of twee en worden steeds in een ander gebouw gehouden, om te voorkomen dat men met de situatie op het oefenter rein bekend wordt. Onder meer werd al geoefend in het gemeentehuis en de Jac. P. Thijsseschool. Er wordt overi gens geen gelegenheid'overgeslagen om het de brandweermannen zo moeilijk mogelijk te maken. Dit ontdekten wij, toen we vorige week zo'n les bijwoon den in de LTS. De opleiding is er o.a. op gericht, dat men zo snel mogelijk een slachtoffer dat zich ergens in de brand bevindt kan opsporen en dat binnen korte tijd kan worden vastgesteld óf er nog mensen in het brandende gebouw verblijven. Of men moet de bron van het vuur, bijvoorbeeld een lek in een gasleiding kunnen opsporen om het vuur zo effektief mogelijk te bestrijden. Honderd en één problemen kunnen zich daarbij voordoen. De speurmethoden zijn uiteraard op de theoretische lessen behandeld. Zo is bekend, dat een kind in een brandend huis meestal onder een bed wegkruipt en dat veel vrouwen in paniek de klerenkast in vluchten als zij geen uitweg uit het vuur kunnen vinden. Maar ook is van belang, dat op de juiste wijze met de persluchtappara- tuur wordt omgesprongen en dat men eraan gewend raakt het nogal onhandi ge masker te dragen. Kunstgrepen Om een zo realistisöh mogelijke si tuatie te scheppen worden allerlei kunstgrepen toegepast. Een elektrische brandsimulator zorgt voor felrood flik kerend licht met niet van de werkelijk heid te onderscheiden geknetter; een opengedraaide persluchtcylinder doet dienst als lekkende gastank enz. Om de ondoordringende rookgordijnen na te bootsen, die gewoonlijk in een brandend gebouw hangen, worden de cursisten gemaskerd met een viltachtig wit folie maskertje dat alleen een vaag schijnsel van het immitatievuur doorlaat. In ploegjes van twee dwalen de met hel- Op verzoek van de hoofden van de basisscholen hebben B. en W. en ge meenteraad besloten ook de leerlingen van de derde klassen bij het school zwemmen te betrekken en tevens dege nen die een 'diploma bezitten onder de leerlingen van de 4e, 5e en 6e klassen aan het schoolzwemmen te laten blijven deelnemen. Het gaat om totaal 210 kin deren. De daarmee gepaard gaande kos ten voor de gemeente belopen 2.365, een bedrag dat alsnog door een wijzi ging in de gemeentebegroting 1972 is opgenomen. Zaterdagmiddag a.s., aanvang half drie geeft de toneelvereniging 'Sint Jan' een uitvoering voor de Texelse bejaar den in hotel „De Oranjeboom". Opge voerd zal worden de klucht „Rumoer in een kleine wereld", het stuk dat 'Sint Jan' dit jaar ter gelegenheid van carna val eerder voor het voetlicht bracht. De voorstelling is voor bejaarden vrij toe gankelijk. Donderdag, vrijdag en zaterdag a.s. wordt in hotel „De Lindeboom-Texel" gedemonstreerd met mechanisch ge reedschap zoals zaagmachines, draai banken, vandiktebanken, lastrafo's en lintzaagmachines. De apparatuur wordt getoond dn diverse types en prijsklassen, zowel bestemd voor de vakman als de doehet-zelver. Initiatiefnemer is de fa. ,,De Boortol" uit Alkmaar waarvan de heer A. Kunst op Texel de vertegen woordiger is. De demonstraties begin nen donderdagmiddag om één uur en eindigen om half tien 's avonds. Vrijdag kan men van negen uur 's morgens tot half tien 's avonds terecht en zaterdag van negen uur 's morgens tot zes uur 's avonds. Om de show ook voor dames aantrek kelijk te maken demonstreert de fa. ,,'t Swarte Schaep" spinnewielen en weef- machines. Ongetwijfeld zal oók veel belangstel ling bestaan voor de apparaten waar mee zeemansknopen en Braziliaans te- nerifewerk kan worden gemaakt. Ver der zijn er bandweefapparaten, macra- mestokken en dassenbreiplanken. Opdrachten Zo moest in het uitgebreide en van vele trappen, gangen, halletjes en ver trekken voorziene LTS-gebouw een „gaslek" worden opgespoord. Het lek, in de vorm van een sissende fles be vond zich ergens in het verwarmings- hok in het souterrain en gaf heel wat moeite voor het was opgespoord. Een ander team zag wel waar de brand on geveer moest zijn, maar nam de ver keerde deur, terwijl weer twee andere cursisten op de terugweg de kluts kwijtraakten met het aantal traptreden en bochten naar links of rechts. Voor een toeschouwer zijn de akties verma kelijk: men heeft soms het idee in een ouderwetse comedie capersfilm terecht te zijn gekomen. Voor de cursisten is 't echter bittere ernst. Want van de juiste handeling op het juiste ogenblik kan het leven van een mens, en vaak genoeg ook van de brandweerman zelf, afhan gen. Situatieschets Met een kopje koffie werd in de kantine gepauzeerd. Na iedere vol brachte opdracht wordt een situatie schetsje gemaakt, om het geheugen te trainen. Tot in de kleinste details wor den hierop de obstakels, die men is te gengekomen en die als herkennings punten dienden, aangegeven. Het ver vullen van een opdracht is niet aan tijd gebonden. Het aangespen en aansluiten van de persluchtapparatuur moet wél (tenminste voor het examen) binnen een bepaalde tijd worden gedaan en wordt dan ook gedurende iedere les een paar keer geoefend. Het materiaal dat gebruikt wordt is deels van het Texelse brandweerkorps en deels geleend van het NIOZ. Gebruikt worden perslucht- flessen geen zuurstofcylinders omdat dat te kostbaar zou worden met een inhoud van 1000 liter bij 200 atmosfeer, wat inhoudt, dat na ongeveer 20 minu ten gewisseld moet worden. De fles geeft kort voor die tijd een signaal, zo dat de gebruiker, evenals tijdens een echte brand onmiddellijk terugkeert naar de plaats waar de opdracht werd gegeven, om zich van nieuwe zuurstof te voorzien. De Texelse brandwachten hopen in april examen te doen. Op 17 oktober zal het Nutsdeparte ment in de schouwburg van Den Helder een uitvoering bijwonen van de Hof- standoperette. Gebracht zal worden de operette „lm weissen Rössl" met ver sterkt orkest, 'koor en ballet. Het is de bedoeling voor de terugreis weer een extra boot te laten varen. Nadere be richten volgen te zijner tijd. In de afgelopen maand werden door B. en W. aan de volgende personen en instellingen de daarbij genoemde bouw vergunningen verleend. De heer A. C. van der Vis te De Koog voor uitbreiding van een bedrijfspand aan de Dorpsstraat; aan de heer C. Grootjen te Oudeschild voor het bou wen van een diepvriescel aldaar; Bouw bedrijf Drebo N.V. te Roden voor het bouwen van een zomerhuis in Eierland; de heer H. J. Kanis te De Cocksdorp voor het uitbreiden van een stal aldaar; de heer H. J. Kanis te eD Cocksdorp voor het uitbreiden van hotel en woon huis aldaar; aan mevrouw I. W. Frei- herr van Landsberg-Velen te Drenstein- furt voor het bouwen van een berging te De Koog; de heer C. Drijver te Oos terend voor het bouwen van een schuur in Oosterend; aan Recreatie Stichting Texel te Den Burg voor het uitbreiden en veranderen van een kantine in Den Hoorn; de heer L. E. Postema te Hoog land voor het bouwen van een woonhuis in De Cocksdorp; de heer R. W. van Beek te 's-Gravenhage voor het veran deren en verbeteren van een zomerhuis in De Koog; de heer G. J. de Ruiter te Enschede voor het veranderen en ver beteren van een voorgevel in De Cocks dorp; de Gemeente Texel voor het ver anderen en verbeteren van een gevel in Den Burg; de heer W. Bakker te Den Hoorn voor het veranderen van café- bar tot café-dancing aldaar; de heer A. Boxem te Alkmaar voor het bouwen van een zomerhuis in Eierland; de heer G. A. van Rossem te De Cocksdorp voor het vernieuwen van een garage aldaar; de heer A. J. Verhoeve te De Koog voor het veranderen van een woonhuis; aan de heer P. Roeper te Den Burg voor het bouwen van een garage-berging al daar; de heer A. M. van Boven te Ou deschild voor het veranderen van een garage tot woonhuis aldaar; de heer D. Hillen te De Koog voor het bouwen van een woonhuis aldaar; aan de heer F. Boon te Den Hoorn voor uitbreiden van een woonhuis in Oosterend; de he ren I. en W. Löcherbach te Lüdenscheid voor het veranderen van een apparte mentengebouw alsmede het bouwen van een ketelhuis in De Koog; de heer A. van der Vis te Oosterend voor het bou wen van een garage aldaar; de firma v.h. J. Koorn Mzn. te Den Burg voor het bouwen van een zomerhuis in Eier land en Modehuis Moerbeek N.V. te Den Burg voor het vernieuwen van een win kelpand. De heer J. P. Goudsblom mag van B. en W. geen cafébedrijf beginnen in de boerderij W 42 tussen De Waal en Oos terend. Hoewel door slechts enkele kleine veranderingen het pand kan worden aangepast aan de eisen van de drank- en 'horecawet, hebben B. en W. laten weten dat zij op grond van artikel 352 van de bouwverordening niet bereid zijn om mee te werken aan de plannen van de heer Goudsblom. In dit artikel is bepaald: „Zolang bij een bestemmingsplan, tot stand gekomen als uitbreidingsplan of als voorschriften ex artikel 43 van de Woningwet 1901, hetzij vóór, hetzij na inwerkingtreding van de Wet op de Ruimtelijke Ordening geen voorschrif ten zijn gegeven omtrent het gebruik van de in die plannen of voorschriften begrepen bouwwerken, open erven of terreinen en geen aanpassing aan de Wet op de Ruimtelijke Ordening heeft plaats gevonden, is het verboden die bouwwerken, open erven of terreinen te gebruiken, in gebruik te geven of te la ten gebruiken op een wijze of tot een doel strijdig met de uit dat plan of die voorschriften voortvloeiende bestem ming, nadat de bij het bestemmingsplan aangegeven bestemming is verwezen lijkt". B. en W. hebben eerder een gelijk soortige aanvraag voor een andere voormalige boerderij afgewezen. Zij achten het ongewenst dat in het land schap café's e.d. worden opgericht. Te gen de afwijzende beslissing kan de heer Goudsblom in beroep gaan bij de gemeenteraad. CONTROLEUR TOERISTENBELASTING WERD NIET GEVRAAGD TE SOLLICITEREN De onlangs benoemde controleur voor de toeristenbelasting is niet door B. en W of een der gemeenteambtenaren ge vraagd te solliciteren naar deze funktie. In een der vorige raadsvergaderingen werd hiernaar geïnformeerd. B. en W. hebben de raad laten weten dat wel door een der ambtenaren op de geplaat ste advertentie is gewezen. Omdat na selectie en beoordeling juist degene is benoemd die op de advertentie was ge attendeerd ontstond de indruk dat van bevoordeling sprake was en dat andere sollicitanten bij voorbaat geen kans hadden. Ja! met Daarvoor moet je bij ELECTROHUIS zijn In het vorige weekend werden langs het trajckt Hollewalsweg-Wcsterwcg weer bermpaaltjes gerooid, deze keer 86 stuks. De dader is zeer systematisch te werk gegaan. Over een afstand van honderden meters bleef geen der (plas tic) paaltjes overeind. Drie weken gele den gebeurde iets dergelijks. Het heeft deze keer weinig gescheeld of de dader was gegrepen. Een der omwonenden werd in de nacht van zaterdag op zondag om streeks 4 uur wakker en zag iemand bezig met het uit de grond wrikken van een paaltje. Toen de dader zag dat zijn aktiviteiten waren opgemerkt verwij derde hij zich snel met zijn bromfiets. Met de auto werd de achtervolging in gezet maar de onbekende was al in het nachtelijk duister verdwenen voordat hiï kon worden achterhaald. Ook de in middels gealarmeerde politie kon wei nig meer uitrichten. Ook buiten het zomerseizoen OUDESCHILD De kotter TX 88 van de heer J. Th. Boom te Oudeschild wordt momenteel geschikt gemaakt voor de passagiersvaart. Het is de be doeling met Pasen te starten met rond vaarten van twee uur over de Wadden zee waarbij het publiek in de gelegen heid wordt gesteld kennis te maken met het werk van de garnalenvisser. Het net gaat overboord en de gevangen vis en garnalen zullen onder de opvarenden worden verdeeld. Alles zal uitvoerig worden toegelicht door de heer Boom die zijn passagiers tevens iets zal ver tellen over navigatie, betekenis van boeien en vuurtoren e.d. Zeven jaar ge leden hield de heer Boom zich voor het laatst met passagiersvaren bezig. De 18 meter lange TX 88 werd gebouwd in 1960. Het vaartuig kwam voor recre atieve doeleinden beschikbaar nadat schipper Alfons Boom de visserij vaar wel zegde en ging werken bij Teso. De heer Boom senior zal het passagiersva ren als zelfstandig bedrijf beoefenen, dus los van de fa. Boom Zonen. Hij zal worden geassisteerd door zijn dochter Ria. In de drukke tijd zal tweemaal per dag worden afgevaren uit Oudeschild, om 10.00 en 14.00 uur. Tweemaal per week zal gedurende de excursie Den Helder worden aangedaan waar een be zoek wordt gebracht aan de visserijha ven. Getracht zal worden de rondvaar ten ook buiten het seizoen voort te zet ten, waarbij voor de winterperiode wordt gedacht aan één keer per week. De tocht zal dan deel uitmaken van het pakket van recreatiemogelijkheden dat de wintertoerisme ter beschikking staat. GESLAAGD OUDESCHILD Onlangs slaagde mej. Els v. d. Schans A.d. voor het di ploma confectie-coupeuse. Zij volgde een opleiding aan de Rotterdamse Snij- school. Per 1 januari 1972 zijn de vier instel lingen voor algemeen maatschappelijk werk in de kop van Noordholland t.w. de katholieke, gereformeerde, hervorm de instellingen en de vereniging Huma- nitas binnen 1 stichting samen gaan werken. Zij richtten hiertoe één ge meenschappelijke instelling op waar door het voor ieder makkelijker gaat worden om een beroep te doen op het maatschappelijk werk wanneer men er behoefte aan heeft. De nieuwe stichting zal haar werk zaamheden verrichten in de gemeenten Texel, Den Helder, Anna Paulowna, Zij- pe, Callantsoog, Schagen, Wieringen, Wieringermeer, Wieringerwaard/Bar- singerhorn. Het centrale bureau van de nieuwe stichting is gevestigd in Den Helder, Spuistraat 1-3, telefoon (02230) 13706. Welke problemen? Personen en gezinnen met de meest uiteenlopende moeilijkheden op per soonlijk en sociaal terrein kunnen een beroep doen op de nieuwe stichting. Reeds in het verleden kwamen velen met problemen op het gebied van hu welijk, opvoeding, sexualiteit, eenzaam heid, geldzorgen enz. In een aantal ge vallen konden moeilijkheden naar meer gespecialiseerde instanties worden ver wezen. In de meeste gevallen echter werden de moeilijkheden door de maat schappelijke werkers(sters) van de toen nog onafhankelijke instellingen zelf, be handeld. Levensbeschouwing Het is zeker niet de bedoeling van de nieuwe stichting om iedere levensbe schouwelijkheid over boord te zetten. Het bestuur van de nieuwe stichting maar ook het team maatschappelijk werkers bestaat zo veel mogelijk uit mensen afkomstig vanuit de verschil lende levensbeschouwelijke groepen. Mocht u dus per sé in kontakt willen komen met een maatschappelijk werker (ster) van uw eigen religieuze of we reldlijke overtuiging dan zal indien mogelijk hieraan tegemoet gekomen worden. Hoe komt u in kontakt met de stichting? Er zijn verschillende mogelijkheden om met de stichting in kontakt te ko men. a. U komt met moeilijkheden aan bij uw predikant, pastor of kapelaan, wijk zuster, gezinszorg, huisarts, diaken, iemand van de parochiële charitas instelling, op het gemeentehuis (mis schien wel kennissen of familie) enz. Indien nodig zullen zij u zeker de weg naar de stichting wijzen. brV belt hetzij het bureau in Den Hel der, hetzij één der spreekuurposten op «(let u er wel even op, op welk tijdstip één der maatschappelijk wer kers er spreekuur houdt) en maakt telefonisch een afspraak. U kunt dan afspreken dat u naar het bureau of spreekuurpost komt. U kunt ook om bezoek bij u thuis vragen. c. U gaat gewoon ook zonder af spraak vooraf naar het bureau of spreekuurpost toe. d. U vraagt in een briefje om een af spraak. In verband met de geheim houding zal de naam van de stichting niet op de envelop (waarin u bericht terug krijgt) staan vermeld. Op Texel wordt iedere vrijdagochtend van 10.00 - 11.00 uur spreekuur gehou den in de kleuterschool „Maris Stella" te Den Burg (Gasthuisstraat). Telefoon (02220) 2610. De maatschappelijk werk ster die hier zitting houdt is mej. H. C. A. Brilman.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 5