Verkoop TEM aan de provincie!" Nieuwe woonwijk Oudeschild Vriendenkring maakte het zich moeilijk met Engels blijspel Kon. Wilhelminafonds houdt ledenwerfactie op Texel i Het spook van Canterville Opeu brief van de heer M. Bakker Oproep in uit zee opgevist Ook reumapatiënten willen leven Oproep vrije akkommodaties voor de Paasdagen DENKSPORTVIJFKAMP Vrijdag- en zaterdagavond a.s. zal de Texelse denksportvijfkamp, georgani seerd door de Stichting Texelse Sport raad, worden gehouden. Thans is vast gesteld dat de biljartwedstrijden zullen worden gehouden op vrijdagavond, aan vang half acht, in hotel „De Graaf" te Den Burg en de overige denksportwed strijden (dus klaverjassen, bridgen, dammen en schaken) op zaterdagavond in theehuis „Marinus" te De Cocksdorp, aanvang acht uur. Bij het vissen ten noorden van de Waddeneilanden haalde de TX 33 „Jan Maarten" '(schipper M. Drijver) een ge vaarlijke mijn op. Via Scheveningen Radio werd de mijnopruimingsdienst van de Marine gewaarschuwd, waarna koers werd gezet naar de haven van Den Helder. Buitengaats werd het stuk oorlogstuig aan de marine oyergedra- gen. OUDESCHILD Bovenstaande teke: ng toont de nieuwe woonwijk van Ou- ;child zoals die is geprojecteerd in ;t gebied dat begrensd wordt door ;emskerkstraat, Loodssingel, Tromp- •aat öïi een nieuw aan te leggen ont- N utingsweg. De uitbreiding van het Xjift rp omvat 30 woningen in gesloten jbouwing, 13 enkele of dubbele wonin- 14 bungalows, tien garageboxen ;mede een complex van 16 apparte- (enten voor toeristische doeleinden. De ijk zal door twee straten ontsloten prden; verder zijn de huizen via niet .rgaande paden bereikbaar. De woon- ijk maakt deel uit van het bestem- lingsplan Oudeschild dat donderdag- •ond tijdens een openbare hooravond het dorpshuis 't Skiltje zal worden iproken Het plan heeft ook betrek ing op het oude gedeelte van het dorp, haven, de nieuwe haven en het ter- |in van de water- en elektriciteitsfa- •iek en is aangepast aan het feit dat •h rond de haven als gevolg van de dijkverhoging vrij ingrijpende verande- Brigen zullen voordoen. Zo zullen alle tóupures verdwijnen en zal het terrein fan de bestaande haven kleiner worden dior de bredere dijkvoet. Mede als ge- ilg daarvan moet nieuwe parkeer- limte worden gecreëerd. Een parkeer- rein voor ongeveer 400 auto's is in it plan geprojecteerd op een deel van !t terrein van J. C. Rab N.V. aan de lemskerkstraat, De n.v. Rab verwacht in de toekomst niet zodanig te zullen tbreiden dat tegen dit voornemen be- aar kan bestaan. Voor alle zekerheid 11 de n.v. haar terrein echter niet ver pen, wel verpachten. In het nieuwe Ëan zijn ook enkele stukken voor indu- ■ïevestiging aangewezen De grootste ■arvoor bestemde oppervlakte bevindt fth tussen de geprojecteerde kom van ;d£ werkhaven en de bestaande Wadden dijk. 'Hier is o.m. plaats voor een eepswerf. Er komen via het oude upsgedeelte twee nieuwe 'doorbraken' tar het Bolwerk. Deze nu hoog op de k gelegen weg zal na de dijkwerken derhalve meter lager komen te liggen jen daardoor in niveau weinig verschil len van de De Ruyterstraat. teel opgehangen in de hal van het raad huis te Den Burg. Ook het bestem mingsplan Everstekoog wordt daar ge toond. Gedurende de uren dat het raad huis geopend is kan ieder de plannen rustig bekijken en desgewenst toelich ting vragen van de betrokken ambtena ren. De kaarten van Oudeschild worden ook getoond in de etalage van de Fa. Frans Zegel te Oudeschild. In de Raif- feisenbank te De Koog is de plankaart voor Everstekoog opgehangen. ■Gedetailleerde kaarten van het be- pmmingsplan Oudeschild zijn momen- leuma is een ziekte, die ons allen Jngaat, een ziekte die ook ons kan ïffen. Reumapatiënten moeten met ziekte leven. Een leven lang. Dat Wit niet mee. Laten wij, gezonde men- jsen. zorgen dat de reumapatiënten ook ■ven kunnen. et Nationaal Rheumafonds zorgt verpleging die vele technische ■orzienmgen vergt. Elk verpleegbed pst veel geld. De bouw van speciale ■imaklinieken kost nóg meer geld. Het Btenschappelijk onderzoek is een in tensieve speurtocht naar de oorzaken van de vele vormen van reuma. Effek- heve bestrijding begint bij de bron. Het poren van de bronnen is een zeer stbare zaak Vakantie is geen luxe r hen, die dagelijks moeten vechten een beetje beweging in hun lede- sief ontvangsten van vastrecht etc., It de reumapatiënten uit zijn isole- nt met een zorgeloze vakantie in het reuma-vakantiecentrum, in aan- aste vakantiebungalows of door mid- van bootreizen. Zulke vakanties ten natuurlijk veel meer dan nor- Deskundige en intensieve maat- appelijke en sociale begeleiding zijn groot belang voor het zelfvertrou- n van de reumapatiënt. Evenzo ver rekking van aangepaste vervoermid- en, allerlei hulpmiddelen van de est uiteenlopende aard, aanpassing in Op onze eerste oproep betreffende vrije akkommodaties tijdens de Paasda gen (bungalows, gemeubileerde huizen, caravans, hotels, pensions en logies-ont- bijt) ontvingen we zeer weinig reakties. Mede als gevolg van de all-in reizen, zijn de meeste hotels volgens onze in formatie thans voor de Paasdagen al nagenoeg volgeboekt. Bij gunstige weersomstandigheden verwachten wij daarom een beroep te moeten doen op o.a. de logies-ontbijtadressen en ver warmde huisjes en caravans. Uit de bij ons beschikbare gegevens betreffende de bungalows moeten we konstateren, dat ook hier nog maar wei nig ruimte beschikbaar is. We doen derhalve een dringend beroep op al on ze leden de beschikbare akkommodaties aan ons op te geven! Ook indien u ons reeds een opgave verstrekte, zien we graag nog eens uw telefoontje tegemoet, onder het motto, beter 2x te veel dan lx te weinig! En vergeet u vooral niet ons ook te bellen indien uw akkommodatie bezet raakt, zodat we de toekomstige gasten niet met een kluitje in het riet hoeven te sturen, met het risico dat zij helemaal niet naar Texel komen. We rekenen op aller medewerking. DEN HOORN De toneelvereniging „De Vriendenkring" te Den Hoorn heeft het toneelseizoen 1971-1972 afgesloten met „Het spook van Canterville", een drie bedrijven tellend blijspel naar de novelle van niemand minder dan Oscar Wilde. De titel, de schrijver en het suc ces dat De Vriendenkring onlangs boek te met „Sil de strandjutter" wekten ho ge verwachtingen, waaraan deze keer niet geheel werd voldaan. „Het spook van Canterville" mag een goedgeschre ven stuk zijn; het liep bepaald niet over van aktie. De vrij langdradige verwik kelingen rond het familiespook in het oude kasteel werden daardoor een tikje vervelend, temeer daar te weinig met humor en verrassingen was gewerkt om de geschiedenis wat sterker te kruiden. Waarbij men moet bedenken dat het spook in kwestie zich gedurende het overgrote deel van het stnk als een niet onsympathieke heer presenteerde zodat er niet veel te griezelen viel. Aanvan kelijk was dat wel het geval. Kettingge- rammel, onweer, gekreun en lichteffek- ten deden vermoeden dat de zenuwen zeer op proef zouden worden gesteld maar het werd toch echt een ontspan nend spel waarin het succes uitsluitend afhing van de wijze waarop de acteurs en actrices hun moeilijke taak vervul den. Waarmee we willen zeggen dat De Vriendenkring, zoals gewoonlijk, geen goedkoop succes nastreefde. Het een en ander in aanmerking nemende kan wor den gezegd dat een prestatie van for maat werd geboekt. Als om welke reden dan ook de fa milie Welboren ooit eens uit Den Hoorn zou verdwijnen, zou dat een klap zijn voor het culturele leven van dat dorp. Die gedachte bekroop ons althans bij het doornemen van het programma met rolverdeling waarin we niet minder dan zeven keer de naam Welboren tegen kwamen. De heer Daan Welboren had de dubbelrol Lord Canterville-spook voor zijn rekening genomen; Kees Wel boren zagen we als Lord Archibald- Archibald, Yvonne Welboren als het on stuimige tweelingzusje Puck; de heer A. Welboren was regisseur en speelde een korte rol als politieinspecteur en souffleuse was Carry Welboren-Roelofs. En alsof het nog niet op kon, werd za terdagavond de dansmuziek verzorgd door de band Mark Five waarin ook twee Welborens zitting hebben. Fraai decor Traditiegetrouw pakte De Vrienden kring de zaken serieus aan. Dat bleek al uit het buitengewoon goede decor van een kasteelkamer, verrassend echt en sfeervol. Er is heel wat getimmerd en geschilderd met eigen krachten Op de onlangs gehouden vergadering van de afdeling Texel van het Koningin Wilhelminafonds werd unaniem beslo ten het houden van de jaarlijkse koliek- te voor de kankerbestrijding op Texel niet in te voeren. Het aantal leden en contribuanten op het eiland is in ver houding tot andere gebieden hoog. Het contactorgaan van het KWF vermeldt 521 contribuanten op Texel tegen bijv. 331 in de hele provincie Utrecht. Als men eerst langs de deur zou moe ten gaan om de contributie te innen en daarna of gelijktijdig nog de kollektebus zou presenteren, wordt het te veel van het goede, zo menen de medewerkers (sters) van de Texelse afdeling. Boven dien voorziet men grote organisatori sche problemen. De jaarlijkse kollckte wordt steeds op 30 augustus (verjaardag van wijlen koningin Wilhelmina) ge- houden en om in één dag heel het ei- woning, enz. Dit kost' veel"?7"*?. land a* te werken zou een groot aantal in u weet het wel. ympathie en medeleven voor de door ma geplaagde medemens zijn niet >g- Alleen met geld kan de verple- revalidatie en maatschappelijke eleiding van talloze reumapatiënten hg worden gesteld en zijn de weten- appelijke werkers in staat hun drin- de en spoedeisende onderzoekingen rt te zetten. et UW geld is het Nationaal Rheu- x fonds in staat aan al deze aktivitei- vom en steun te geven. n de week van 13 - 18 maart staat gehele land in het teken van de lan- jke kollekte voor de reumabestrij- g. Ook Texel! Wordt u deze week kollektebus voorgehouden, laat u dan niet onbetuigd. Ontmoet u geen lektant? Het gironummer van het tionaal Rheumafonds te 's-Gravenha- 2 3 4 Helpt u mee? moeten worden aange- kollektanten zocht. Nu wil men de aktiviteiten niet on veranderd laten doorgaan. Integendeel is men voornemens de inkomsten zo veel mogelijk te vergroten. In plaats van de door het hoofdbestuur voorge stelde kollekte, wil men in de komende maanden een ledenwerfaktie houden. Momenteel telt Den Burg 290 leden; De Cocksdorp, Zuid- en Midden-Eierland 79; De Waal en Oosterend 239; Oude schild 273 en Den Hoorn en De Koog samen 171. Totaal dus 1049 leden, een respectabel aantal, maar gezien het al gemeen belang van de kankerbestrij ding is men ervan overtuigd, dat het aantal nog flink verhoogd kan worden. Vooral in Den Burg hoopt men nog heel wat adressen te kunnen noteren. Per telefoon De aktie zal voornamelijk via de te lefoon gevoerd worden. Per wijk of straat worden brieven verzonden, waar in de geadresseerde op het belangrijke werk van de kankerbestrijding wordt gewezen en ook wordt in dit schrijven de tijd en dag aangegeven, waarop men een telefoontje van de aktiegroep 'kan verwachten. Reeds werd een aanvang hiermee gemaakt. Vijftig gezinnen werden benaderd en 39 hiervan gaven zich als lid van het KWF op. De aktie belooft dus een groot succes te worden. De contribuanten betalen jaarlijks ƒ1, a ƒ1,50. Voor een lidmaatschap betaalt men ƒ5,per jaar. (Nog geen dubbel tje per week!) De contributie wordt door de medewerkers opgehaald en het lidmaatschap wordt per acceptgiro vol daan; een efficiënte methode. Omdat niet iedereen per telefoon te bereiken is, zullen ook huisbezoeken worden afgelegd. Natuurlijk kan men zich ten alle tijden uit eigen beweging aanmelden. Men kan zich opgeven bij de volgende adressen (zowel voor een lidmaatschap als voor contribuant); me vrouw I. Dros-Beers, Jac. P. Thijsselaan 70, telefoon (02220) 3204, mevrouw A. Zegers-Bakker, Jac. P. Thijsselaan 112, telefoon (02220) 3561 voor Den Burg; mevrouw Langeveld-Boon, Pijpersdijk K 60, telefoon (02228) 209 en mevrouw Groenhof, Epelaan 6, telefoon (02228) 368 voor Den Hoorn en De Koog; me vrouw Boon-Duinker, Nieuwe Schild voor Oosterend en De Waal; mevrouw Dros-Koorn, „De Volharding" voor Ei- erland en De Cocksdorp en voor Oude schild mevrouw Schagen-Koorn, De Ruijterstraat 13. Afscheid Op genoemde vergadering, waarop onder meer aanwezig was de heer A. H. Bos, een promotor van het KWF, werd afscheid genomen van twee medewerk- om tot dit resultaat te komen. De heer W. Kikkert, die de avond opende ver zocht het publiek duidelijk kenbaar te maken hoe men dacht over dit stuk handenarbeid van regisseur en spelers. Een krachtig applaus na het openen van het doek was de weliswaar niet sponta ne maar toch zeer gemeende reaktie. Het verhaal gaat over een welgestelde Amerikaanse familie die voor enkele maanden een romantisch oud kasteel in Engeland huurt. In Canterville Castle waart echter de geest rond van de 17e eeuwse Lord Simon Canterville (vol gens de dienstregeling op woensdag en zaterdag) tot grote vreugde van de kin deren van de Amerikaanse familie. De tweelingzusjes Puck en Muck zitten het spook dwars met allerlei streken, maar dochter Virginia is begaan met het lot van de eeuwig dolende edelman die in zijn graf geen rust kan vinden en vat zelfs liefde voor hem op. De politie komt eraan te pas als zij voor een tijdje, met het spook, onderduikt. Een geluk kig einde besluit dit niet alledaagse spookverhaal. Moeilijke rol De heer D. Welboren leverde in de betrekkelijk korte rol van Lord Canter- vile bevredigend spel maar kreeg kans op volle ontplooiing als het spook in meerdere gedaanten. Deze rol wes wel licht de moeilijkste van het stuk. Niet tegenstaande zijn wat jeugdige stemge luid kon de heer Welboren zich als zo danig waarmaken al was het duidelijk dat hij voortdurend figuurlijk op de te nen moest staan, waarbij hij niet kon voorkomen dat zijn voordracht mank ging aan nuancegebrek. Dat nuancegebrek was juist voor schrift bij de rol van de huishoudster juffrouw Umney die door mevrouw M. Kikkert-Kuiper werd gespeeld. Op de juiste wijze gaf zij gestalte aan het we reldvreemde, zich raadselachtig gedra gende vrouwtje. Jammer was het dat zij door onvoldoende stemvolume moei lijk verstaanbaar was. De heer W. J. Bakker deed het aardig als de in schoonmaakmiddelen handelende Ame rikaan Hiram Otis. Mevrouw N. Goën- ga-Vinke acteerde ook bevredigend, maar wat te nuchter en met te weinig stemvolume. Als de gade van een Ame rikaanse zakenman zou ze zich best wat meer mogen aanstellen. Zeer vlot spel zagen we van mevrouw B. van Duin-Rodenburg en Yvonne Welboren, resp als de voortdurend kattekwaad uithalende tweelingzusjes Muck en Puck. Heel goed was de heer Kees Wel boren als Lord Archibald-Archibald, een jeugdig edelman uit de buurt. Het verwende, fatterige type kwam er over tuigend uit al had ook hij wat meer kracht in zijn stem kunnen leggen. Opvallend goed deed mej. Lont het als de dochter Virginia die met het spook zeer bijzondere relaties aan knoopt. Zij bracht haar uiterst moeilij ke, merendeels zeer serieuze rol met gevoel en de nodige expressie. De heer A. Welboren tenslotte zagen we in het laatste bedrijf vlot en met overgave acteren als de politieinspec teur die met de opsporing van Virginia is belast. Edelachtbare heren, Het is 46 jaar geleden dat het Pro vinciaal bestuur van Noordholland blijk gaf geen direkte medewerking te kun nen verlenen aan de stroomlevering op ons eiland, hetgeen ons noopte onder de voortvarende leiding van wijlen R. P. Keijser, toenmalig wethouder, onszelf te helpen voor deze zeer noodzakelijke levensbehoefte, waarvoor wij de heer Keijser veel dank zijn verschuldigd. Gedurende deze 46 jaar hebben wij steeds méér voor de stroom moeten be talen, op dit moment 5 cent per kWh meer dan onze „medeprovincialcn". Als wij volgens de laatste becijferin gen alles moeten betalen wat het pro- jekt „Texelstroom" kost dan zullen wij nog eens 5 sent extra moeten betalen, ergo totaal 10 cent meer per kWh. De gemiddelde opbrengst per kWh bij het P.E.N. bedroeg 9,5 cent all4n, d.w.z. in clusief ontvangsten van vastrecht etc., bij de N.V. T.E.M. was dit 14,35 cent, plus bovenstaande 5 cent maakt 20 cent. Gezien bovenstaande cijfers en de we tenschap dat de Provincie Noordholland in de afgelopen 46 jaar nooit enige bij drage gaf aan de meerkosten die sters von het eerste uur. Dit waren me vrouw A. Zoete-Blom, de oprichtster van de Texelse afdeling die in de op richtingsjaren menig uurtje lopend door polder Eicrland ging om leden te wer ven en sinds de oprichting aktief voor het KWF werkzaam is (sinds 1949) en mevrouw Laan-Kistenmaker die zich een twintigtal jaren verdienstelijk heeft gemaakt. Beiden ontvingen uit handen van de heer Bos de bronzen KWF-leg- penning met inscriptie en werden voor de vele inspanning en tijd aan het KWF besteed hartelijk dank gezegd. Hun werk zal worden voortgezet door de da mes M. Zegers-Bakker en I. Dros-Beers. Meer inlichtingen Omdat men van mening is, dat mede door de geringe belangstelling voor ver gaderingen en voorlichtingsavonden te weinig informatie wordt verstrekt, werd besloten indien dit mogelijk is, zo veel mogelijk inlichtingen via de Texel se Courant te verstrekken over de ont wikkelingen in de medische wetenschap rond het kankeronderzoek. In dat ka der werden wij alvast verzocht onder staande lijst van waarschuwingstekens te publiceren. Om kanker in een vroeg stadium te kunnen opsporen kan men zich door de volgende symptomen laten leiden, waarbij dient te worden opgemerkt, dat bij het signaleren van een of meer van deze verschijnselen vaak geen kanker aanwezig is, doch wel dat de kans be staat. 1. Abnormale bloeding of etterlijke af scheiding. 2. Iedere knobbel in de borst of elders. 3. Een zweer die niet spoedig geneest. 4. Blijvende verandering in de stoel gang. 5. Blijvende heesheid of hoest. 6. Blijvende stoornissen van de spijsver tering of moeilijkheden bij het slik ken. 7. Veranderingen in een wrat of een moedervlek. Iedereen die één of meer van deze pun ten bij zichzelf constateert, doet er goed aan zijn huisarts te raadplegen. 12.000 inwoners van hun provincie (de bewoners van Texel) moesten betalen voor hun stroomvoorziening, gekoppeld aan de wetenschap dat zij wel akkoord gaan met de financiële last die één hun ner gemeentes op zich moet nemen, om dat zij opnieuw van mening zijn, gelijk 46 jaar geleden, dat Texel niet van stroom is te voorzien via het Marsdiep, acht ik 't van 't hoogste belang dat alle Texelaars zich inzetten om te komen tot hetzelfde tarief als geldt voor de overige bewoners van Noordholland, met recht op een gelijke behandeling als elke inwoner van deze provincie. Zesenveertig jaar lang deemoedig wachten is lang genoeg! Alles zelf betaald Alles wat eigendom is van N.V. T.E.M. is door ons Texelaars zelf betaald in de vorm van de tarieven, derhalve behoe ven wij niemand daar voor te bedanken, het is namelijk ons eigendom; de direk- tien en het bestuur dezer N.V die ons eiland steeds tot in de verste uithoeken van stroom hebben voorzien, praktisch zonder storing, zijn we dankbaar voor hun inzet. Zou echter de N.V. T.E.M. onder deze zeer zware financiële druk op moeten gaan in het P.E.N., dan kun nen wij met een gerust hart afscheid nemen, ze heeft de Texelse gemeen schap een onmisbare dienst bewezen, doch deze loden last opbrengen, dat mo gen en kunnen wij niet verlangen, der halve zal de Provincie ons moeten hel pen. Verkopen Waarom verkoopt u de T.E.M. met lusten en lasten aandelenpakket niet aan de Provinoie? Het is technisch een uitstekend verzorgd bedrijf. De Rijks overheid heeft onze gemeente tot recre atiegemeente aangewezen en het Pro vinciaal bestuur heeft dit onderstreept; Gastheer spelen met veel hogere kos- tencijfers is echter moeilijk. Wij worden genoodzaakt eiland te blijven, de overheid heeft dit zo gesteld. Derhalve is diezelfde overheid verplicht de problemen (geen gas, tekort water en hoge stroomtanieven) financieel op te lossen. U dankend voor de medewerking ver blijf ik, hoogachtend, M. Bakker, Elemert 14, Den Burg Bij deze roep ik alle Texelaars op om via hun organisaties een ondersteunend schrijven te richten aan het College van B. en W. van Texel, daarin de aandacht vestigend op het bovenstaande. Daarbij denk ik o.a. aan alle vak- en standsorganisaties, alle politieke par tijen, het N.V.V., N.K.O.V. en C.N.V., de overkoepelende vrouwenorganisaties (1.000 huisvrouwen!) etc., etc. er is niet één Texelaar die hier geen belang bij heeft. Wacht niet te lang, het moet nu ge beuren, nu het College van B. en W. in onderhandeling is over deze zaken, het zal voor hen een steun zijn. Het heeft geen zin om de N.V T.E.M. over deze zaken die uw beurs raken te benaderen, de oplossingen liggen bij de Provinciale overheid, de N.V. T.E.M. draait onder de gegeven omstandighe den met de scherpst mogelijke prijzen. M. Bakker, Elemert 14, Den Burg

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 7