(jroen 2,'wgrtsjexels in het harL, Duinbrand veroorzaakte zwarte woestijn van 25 hectare „Everstekoog" maakt toeristische druk op Texel niet te zwaar POPCONCERT VAT 69 ifbranden oude begroeiing uit de hand liep 2323 Burgemeester bij hoorzitting in De Kaaps-nol: i Texel voldoet aan rijksopdracht Onkerkelijken thans grootste groep op Texel Beere Bar Iedere dag geopend, goed TAXI TOON SMIDT Wilhelminalaan 4 -6, Den Burg CARDINAL POINT De 7 Provinciën Ome-Frient Sjow >AG 17 MAART 1972 85e JAARGANG No. 8658 N.V. v.b. Langeveld De Rood bus 11 Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Kecsomlaan 43, Den el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. RaiL fcisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ5,00 p. kw. 50 ct incasso; los 25 cL Advert. 21 ct. per mm. excl. 4% BTW Volgens de uitkomsten van de volks telling 1971 vormen de onkerkelijken op Texel thans de grootste groep onder de „kerkelijke" richtingen. Immers, zij maken nu 28% uit van de totale bevol king. In 1960 waren het de Ned. Her vormden die met 33,8% de grootste groep vormden. Thans, in 1971, zijn zij met 26,5% teruggevallen naar de derde plaats. De tweede plaats blijft, ondanks teruggang, bezet door het rooms katho lieke volksdeel met 27,5%. De gereformeerden, excl. geref. ker ken vrijgemaakt, namen toe van 8,3 tot 9%. Overige kerkelijke gezindten daal- Hier werd het vuur gekeerd. Staande in de juist omgeploegde strook grond, hou den brandweerlieden het tegenvuur onder controle, terwijl op de achtergrond het vlammenfront snel nadert. den van 10,3 tot 9,5%. We merken hier bij op dat in 1960 het percentage doops gezinden 8,8% bedroeg. Gegevens om trent de aantallen geref. kerken, christ. geref., geref. gemeenten, oud gerefor meerden, doopsgezinden, ev. luthersen, remonstranten en lsraelieten resp. an dere kerkgezindschappen komen pas be schikbaar zodra de volledige uitkomsten van de volkstelling 1971 gepubliceerd worden. Ten einde enig inzicht te geven in het verloop gedurende de laatste 130 jaar kunnen we hier het volgende overzicht geven van de bevolking van Texel naar kerkelijke gezindte in verhoudingscij- fers. N.H. Ger. R.K. overige geen 1840 78,2 21,2 1899 54,0 6,5 20,2 18,0 1,3 1909 51,4 6,2 21,7 16,7 4,0 1920 47,6 8,4 23,8 14,7 5,5 1930 38,0 6,3 24,2 16,5 15,0 1947 36,9 8,6 26,3 11,2 17,0 1960 33,8 8,3 28,2 10,3 19,4 1971 26,5 9,0 27,5 9,5 28,0 Het heeft *nd weinig gescheeld of de die dinsdagmiddag urenlang in kurkdroge duinterrein tussen Witte en Jan Ayeslag woedde, was uitge- n op een catastrofe. Zo ongeveer voorwaarden waren daarvoor aan lig: een aanwakkerende wind uit lelijke richting en een uiterst brand- 5 vrijwel aaneengesloten heideter- waar de afgelopen maanden geen [en van betekenis is gevallen. De ind ontstond even na één uur in het Skettersweitje bij de Witteweg. Per- leel van Staatsbosbeheer was daar inde met het afbranden van oude be- iing een maatregel die in het kader natuurbeheer wordt toegepast en als resultaat heeft dat nieuw groen kans krijgt. De zaak liep echter uit |hand toen het vuur oversloeg naar verderop liggende heideterreinen. Wanhopige pogingen werden gedaan de vlammen onder controle te krij- maar de kurkdroge heide brandde benzine en vormde al spoedig een breder wordend front dat zich in noordelijke richting verplaatste, at eerst tegen twee uur alarm werd (lagen liet de situatie zich vrij hope- aanzien toen de brandweer arri- |rde. Een oppervlakte van meerdere jtaren was toen reeds afgebrand en auw was de bestrijding er uitslui- op gericht de opmars van het vuur fr het noorden te belemmeren. In ie- geval mochten de vlammen niet Bder komen dan het Jan Ayeslag want vlak daarachter begint het bos. En als dat vlam zou hebben gevat bij deze fcelukkige windrichting zou dat ze- cer tot een ramp hebben geleid waar- de gevolgen in de eerste tachtig niet zouden kunnen worden her- ld. Opmars stuiten .anvankelijk werd getracht met rzwepen de vlammen uit te slaan, was een ondoenlijk werk want de [tte was verschrikkelijk. Bovendien ilde het weinig uit. Water werd nau- Jijks gegeven. Besloten werd de klei- |voorraad in,de wagens te bewaren het meest critische moment in deze iag tegen de rode haan: als het vuur |t Jan Ayeslag zou bereiken en tot jé prijs overslaan moest worden voor den. Al gauw werd het verstandige luit genomen om de heide rustig te telefoon 02220) dag en nacht Speciaal voor ziekenfonds en verzekering. laten branden door ver vóór het vuur en langszij een barrière op te werpen. Geschenk uit de hemel 'Het Texelse brandweerkorps alleen kon wat dat betreft niet snel genoeg werken. De ca honderd mariniers, de nagenoeg complete bezetting van het amfibisch oefenkamp, kwamen dan ook als een geschenk uit de hemel. Een door slaggevende rol bij het stoppen van het vuur heeft ook Sabena-chauffeur Piet Beers gespeeld door in ijltempo een strook grond om te ploegen. Het was se- condenwerk. Zo snel rukten de vlam men op dat de trekker op het laatst bij na door het vuur reed terwijl de be stuurder geruime tijd door de bruine verstikkende rook aan het oog was ont trokken. 'Mariniers, brandweerlieden, personeel van Staatsbosbeheer en te- hulp geschoten voorbijgangers stelden zich met schoppen en zwepen langs de omgeploegde strook op. Elke poging van het vuur om het rampzalige over- steekje te maken werd in de kiem ge smoord. Pas toen, omstreeks half vier, zag het er naar uit dat de zaak onder controle was. Maar voor dat tijdstip zag het er nog enkele malen verontrustend uit. Op een bepaald moment van de strijd gaf de heer M. Mantje zelfs bevel een onder controle te houden tegenvuur te ontsteken om op deze manier de on brandbare barrière te verbreden. Deze maatregel had het gewenste effekt maar was voor het indammen van het vuur toch niet van doorslaggevende beteke nis. Zucht van verlichting Dank zij de honderden hardwerkende vuurbestrijders maar ook dank zij de helpende hand van het geluk bereikte het vuur het Jan Ayeslag nèt niet. De vlak naast de weg gelegen nol raakte nog in brand maar het vuur bereikte met moeite de slecht begroeide top en kon daar makkelijk onschadelijk wor den gemaakt. Een zucht van verlichting slaakten de heren M. Mantje, A. Kuik, G. J. de Haan, D. van Wilsum, S. Swin- kels, J. van Hoorn en de anderen die min of meer leidinggevend bij de veld slag betrokken waren. Een duidelijke centrale leiding bij de bestrijding ont brak en dat was misschien ook niet goed mogelijk in dit uitgestrekte door rook en duinen onoverzichtelijke ter rein. Om opnieuw oplaaien van het vuur te voorkomen werd voor de rest van de middag en de nacht een wacht dienst ingesteld. Om het gevaar van alsnog uitbreken te elimineren werden twee shovels (buldozers) van de fa. Wes- terlaken ingeschakeld. Ze schepten grond van de omgeploegde strook en wierpen deze op de nog smeulende hei ernaast. Ernstig Over de ernst van de aangerichte landschapssChade lopen de meningen sterk uiteen. De heer M. Mantje is van Deze opname geeft een goed beeld van het brede front, waarin de heidebrand in noordelijke richting oprukte en aldus een oppervlakte van 25 hectare heide in een zwarte vlakte veranderde. mening dat het afbranden van 25 hec tare hei in dit gebied niet zo'n ramp is. Staatsbosbeheer was zelfs niet zo geluk kig met dit oude heideveld. Nu het is afgebrand kan een nieuwe, veelzijdige vegetatie ontstaan. Anderen denken er anders over. Het afbranden van oude begroeiing in het belang van natuurbe heer kan goed zijn maar het dient te geschieden bij vochtige of bevroren grond waardoor de wortels in tact blij ven. Het verbrande terrein betrof een der oudste heidegebieden van Texel. Het zal tientallen jaren duren alvorens de vegetatie zich hier zal hebben her steld. Wie gelijk heeft zal de tijd leren. DE KOOG In de „Kaaps-nol" te De Koog werd door het gemeentebestuur dinsdag een openbare hooravond gehou den over het voorontwerp van het be stemmingsplan „Everstekoog-Gerrits- land, le fase" (in de wandeling Plan Everstekoog genoemd). De belangstel ling was groot en de discussie en vragen getuigden van een instelling die uitging boven bezorgdheid om de eigen belan gen in engere zin. Een belangrijke uit spraak die burgemeester W. H. Spren- ger tijdens deze hearing deed, was dat het ontwerpen van het plan in feite het gevolg is van de „rijksopdracht" die Texel heeft gekregen om aan zoveel mogelijk recreanten verblijfsmogelijk- heid te bieden met behoud van natuur en landschap. Tijdens de discussie kwam namelijk enkele keren de vraag aan de orde of de gemeente er wel goed aan doet dit plan uit te voeren. De toeristische verblijfsakkommodatic zal er namelijk met ongeveer 8.000 per sonen mee worden vergroot en terwijl volgens de visie van het recreatiefacet- plan 1965 de maximale opvang van Texel momenteel reeds is bereikt, dus zonder uitvoering van plannen als Ever- stekoog-Gcrritsland, de Krim e.d. Bur gemeester Sprenger lichtte echter toe dat het oorspronkelijke facctplan inmid dels is herzien en dat een grotere op- vangmogelijkheid beslist verantwoord is, zij het dat men zeer omzichtig te werk dient te gaan. Het plan Everstekoog omvat een op pervlakte van 132 hectare en wordt be grensd door Pontweg, Californiëweg, Schumakersweg, Bosrandweg en Ruijs- weg. Volgens het ontwerp bestemmings plan waaraan al enkele jaren wordt ge werkt zal het hele gebied, op enkele A.s. zondagmiddag de formatie beter bekend als I PUNCTI CARDINALI ook bekend van o.a. de EDDY READY GO SHOW. agrarische „enclaves" na, worden be stemd voor campings, huisjes en appar tementen. Zoals bekend bevinden zich in dit gebied al diverse recreatieterrei nen. Aan de westkant zijn ongeveer 300 huisjes gebouwd en er bevinden zich twee hotel-café-restaurantbedrijven, een camping, enkele kantines en een kampwinkel alles volgens de bepa lingen van het oude uitbreidingsplan 1956. Voor het nieuwe plan hebben zich in de afgelopen jaren diverse gegadigden gemeld met min of meer uitgewerkte plannen. Het gaat hier om het plan van de Stichting Vakantieverblijven (SVV) die globaal omvatten: een uitbreiding van het bestaande huisjesterrein met netto 4,5 hectare; een appartcmenten- projekt van 100 eenheden op 2,4 hecta re, een kampeerterrein van 2,4 hectare, een speelterrein van 1,6 ha en een par keerterrein van 0,75 ha. Verder is er het plan voor het recreatiedorp „Texelhof" van de N.V. Leiderdorp en dit omvat 314 zomerhuizen en 205 appartementen op een oppervlakte van 20,5 hectare en een kampeerterrein van 4,7 hectare net to. De N.V. Exploitatiemaatschappij Flakke wil in het gebied een complex van 88 zomerhuizen stichten op een op pervlakte van 3,6 hectare. In uitvoering is reeds het plan van Staatsbosbeheer voor het dagrecreatieterrein „Kercke- land". Tenslotte is er een (niet georganiseerde) groep van kleinere ondernemers die samen kunnen beschikken over een kwart van de totale oppervlakte die volgens het ontwerpplan voor de helft camping- en voor de andere helft huisjesterrein mag worden. Bij het ontwerpen van het plan werd er vanuit gegaan dat de mensen in het algemeen hun recreatief verblijf buiten het overnachtingsterrein zullen hebben in verband met de nabijheid van zee, strand, duinen en bos. De terreinen voor de verblijfsrecreatie konden daardoor een vrij grote dichtheid krijgen. Hier door leek het evenmin nodig een grote verscheidenheid aan ruimteverslinden- de voorzieningen op de eigenlijke kam peer- en huisjesterreinen aan te bren gen waardoor de gasten aan deze ter reinen zouden worden gebonden. Be langrijk in dit verband is het bos ten westen van de terreinen dat er spe ciaal op werd ingericht om vrij grote aantallen mensen te kunnen herbergen voor recreatief verblijf in de open lucht. Het ministerie van CRM stelde hiervoor zelf een zg. doelsubsidie beschikbaar. Openbaar Aan het begin van de hooravond in De Koog wees de burgemeester erop dat het plan Everstekoog niet eerder openbaar ter discussie kwam hoewel er uitgebreid vooroverleg met belangstel lenden, commissie ruimtelijke ordening e.d. is geweest. Na het recreatiefacet- plan van '65 dat uitgangspunt is ge weest van het huidige beleid is de rege ring gekomen met de Tweede nota Ruimtelijke Ordening waarin voor Texel de opdracht was vervat om de verblijfsrecreatiemogelijkheden te ver ruimen en het natuurgebied te behou den. Het plan Everstekoog weerspiegelt de concentratiegedachte om aan deze tweeledige opdracht te voldoen. Door de verblijfsrecreatiebebouwing te concen treren blijven de overige gebieden on aangetast. Het plan Everstekoog werd in dit verband in de provinciale nota „Recreatie in Noordholland taak stelling" (1968) een „gelukkig voor beeld" genoemd. In sommige opzichten heeft de praktijk de theorie echter ach terhaald. De oorspronkelijke ideëen om trent eigendomsverwerving '(de gemeen te wilde alle recreatiegrond in bezit ne men en in erfpacht aan ondernemers uitgeven) heeft men door financiële on haalbaarheid moeten verlaten. Ook het oorspronkelijk gedachte bezoekersmaxi mum voor Texel heeft men moeten verruimen. In 1970 was reeds het aantal (Zie vervolg pagina 2) Zondagavond Bar - Discotheek op veler verzoek

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1