Meer toeristen erbij betekent: meer meters prikkeldraad Burgemeester is het eens met dr Duinker: Hoorzitting Everstekoog99 Schoolvoetbal start april op 15 Dit seizoen weer rommeltjesmarkten in Oosterend Wie heeft er speelgoed over voor Bartimeushoeve Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 21 maart 1972 DE KOOG De drijfveer die zit ach- r het plan Everstekoog en de andere jcreatieplannen is dat zoveel mogelijk Lnsen op verantwoorde wijze moeten nnen genieten, aldus burgemeester brenger in zijn antwoord op de criti- jhc opmerkingen die door dr. J. C. Juinker werden geuit tijdens de in de Caps-nol gehouden hearing over het jan Everstekoog. De voorzichtigheid je het gemeentebestuur betracht bij kt openen van verdere opvangmoge- heden blijkt onder meer uit het feit kt het oorspronkelijke plan Everste- .og-Gerritsland in tweeën is gehakt, ferst zal het meest noordelijke gedeelte Jorden ontwikkeld, in afwachting van Jderzoekingen die gaande zijn naar de •gelijkheid tot verdere akkommoda- kuitbreiding op Texel. Alvorens het plan Everstekoog aan te Lkken is aan de Werkgroep Basisplan- Recreatie gevraagd of dit plan de Eaagkracht van Texel niet teboven zou fcan? Nadrukkelijk is daarop geant- rf>rd dat dit niet het geval zal zyn. (en mag wel enig vertrouwen hebben T het beleid dat erop is gericht een zo £|bed mogelijk evenwicht te vinden tus- de behoefte aan meer verb lijf srecre- pemogelijkLeden en de noodzaak om bxel te bewaren. Maar hoe men een i ook maakt, er is maar één moge- (kheid om de uitbreiding van prikkel- tegen te gaan: stoppen met de [eristische ontwikkelingen. Elke toe- ne van het toerisme maakt het nood- ielijk verder te gaan met afzetting kwetsbare terreinen over geheel bxel. Dat de lieden, die momenteel plannen Ibben in het gebied Everstekoog over En fijne neus zouden beschikken (zoals s opgemerkt) ontkende Mr. Sprenger. I tien jaar is bekend dat in dit gebied |creatiebouw zou worden toegestaan, in heeft geen bijzonder fijne neus no- om dat te kunnen weten. Bollen |De heer J. Kuip uit De Westen sprak In een „onjuiste planologie" ten aan- fen van het plan Everstekoog. Al eens Irder had hij erop gewezen dat door realisering van het plan Everstekoog (stbare bollengrond („De beste narcis- ligrond van de wereld") verloren gaat. |iit betekent dat de bollenkwekers naar onden van veel mindere kwaliteit zul- [én moeten uitkijken hetgeen funest is or de superieure kwaliteit van de op bxel gekweekte narcissen en dat ter- lij 1 straks in EEG-verband tegen de pgelse bollenkwekers zal moeten wor- opgebokst. De heer Kuip wees brtstochtelijk op de belangen van 130 bxelse bollenkwekers en noemde het in jerritsland onmogelijk maken van de pllenteelt een misstap. Stedebouwkundige Groen wees erop lat het in dergelijke zaken een kwestie In afwegen is. De belangen van de bol- ■nkwekers worden niet miskend maar de recreatie gaat voor. Burgemeester prenger onderkende het door de 'heer uip naar voren gebrachte bezwaar als fcer ernstig. „Dat praat je niet zomaar pder tafel. In het verleden is al veel r de kwestie gediscussieerd. Maar zou het betekenen om dergelijke jcreatieplannen elders op Texel te an ontwikkelen? Versnippering, het- feen nu juist in strijd is met de concen- Het schoolvoetbaltoernooi 1972 van Je Texelse lagere scholen start zaterdag 15 april a.s. op de terreinen van S.V. (Bxel. De finale volgt op 22 april. De •ogst geklasseerde van iedere pool _-at over naar de finalepool, maar ook de op één na beste, zodat een finalepool van vier elftallen ontstaat. De wedstrij den duren twee keer een kwartier, zon der rust. De commissie heeft besloten in aanstelling tot andere jaren een in- forijfgeld van ƒ10,per elftal te vra- :n. |ln pool a spelen: CVO-school Den urg; o.l.s. De Cocksdorp; o.l.s. De _aal; en het tweede elftal van de Sint Weefschool. In pool b: eerste elftal Sint zefschool, o.l.s. Oosterend; o.l.s. De en het tweede elftal van de o.l.s. n Burg. In pool c; eerste elftal o.l.s. n Burg; School met de Bijbel Ooster- d, o.l.s. Oudeschild en o.l.s. Den oorn. Ten behoeve van de supporters publi- ren wij het wedstrijdschema van de rste ronde op zaterdag 15 april: Veld A lj.30 u.: CVO-De Cocksdorp 'in u-; O'end m.d. Bijb.-ols Den Burg I 11.40 u.: Oudeschild-Den Hoorn [2.15 u.: CVO-De Waal Ton U: Cocksdorp-St. Jozefsch II u.: ols Den Burg I-Oudeschild a ja U': De Cocksdorp-De Waal u.: ols Den Burg I-Den Hoorn Veld B^'end m Bijb.-Oudeschild •30 u.: St. Jozefsch. I-ols Den Burg H 05 u De Waal-St. Jozefschool II •40 u.: St. Jozefschool I-ols Oosterend •15 u.: De Koog-ols Den Burg II •50 u.: O'end m.d. Bijbel-Den Hoorn 50 u.: osl Oosterend-De Koog 5 u.: CVO-St. Jozefschool U •40 u.: St. Jozefschool I-De Koog ■15 ols Oosterend-ols Den Burg II tratiegedachte die een flinke opvang van mensen mogelijk maakt met behoud van veel onaangetast gebied. Een ande re oplossing dan Everstekoog zou onder meer betekenen: grote verkeerstromen dwars over Texel. De heer Groen wees nog op de mogelijkheden om tot in hoogste instantie bezwaar aan te teke nen tegen het plan. Als het plan ter vi sie is gelegd kan men in beroep gaan bij de raad. Als dat niet het gewenste re sultaat heeft, bij Gedeputeerde Staten en tenslotte bij de Kroon. De procedure voor de Kroon duurt al gauw een paar jaar maar de uitspraak is dan ook on herroepelijk. In enigszins verwijtende zin reageer de wethouder J. Daalder op hetgeen door bollenkweker Kuip naar voren was gebracht. Volgens Daalder had Kuip na aanvankelijke bezwaren toch wel laten blijken iets voor recreatie te voelen. Hij vond dat hij dan nu konsekwent moest zijn en niet opnieuw de zaak in discussie moest brengen. De heer Kuip: „Ik ben voor de keus gesteld. Als ieder een om mij heen wèl voor recreatie voelt, zodat ik rondom in de huisjes zit, is dat ook verre van ideaal en zal ik mee moeten spelen. Ik heb niet voor mijzelf alleen willen pleiten maar voor het belang van de Texelse bollenteelt in het algemeen". Gebonden De heer J. Nauta jr. vergeleek het plan Everstekoog met De Krim. Hij vreesde dat evenals bij De Krim B. en W. zich hadden laten binden door met toekomstige exploitanten afspraken te maken of bij hen verwachtingen te wek ken. Hij vreesde dat men alweer voor voldongen feiten is geplaatst. De verge lijking met De Krim werd door de bur gemeester met kracht van de hand ge wezen. Bij De Krim waren er inderdaad verplichtingen maar in het geval Ever stekoog is aan de belanghebbenden al leen gevraagd met wensen en plannen te komen zonder dat ook maar iets is toegezegd. Op de vraag of B. en W. zelf vinden dat het Everstekoog-plan een goed plan is (dus een plan dat in hoge mate in het belang is van een verant woorde recreatieontwikkeling van Texel en gericht is op de toekomst) werd zon der meer bevestigend geantwoord. Lo gisch, anders zouden B. en W. er niet mee zijn gekomen. Voorts werd door Nauta jr. de vrees geuit dat uitvoering van het plan met zich zou meebrengen het noodgedwongen drastisch uitbrei den van wegen en parkeerterreinen over heel Texel. De toename van het toerisme die erdoor wordt veroorzaakt is nl. van een niet gering percentage. De heer Oskam dacht dat het wel zou meevallen. Niet ieder die met de auto naar zijn vakantiebestemming komt, ge bruikt die auto daar voortdurend. Velen laten de wagen tot de terugreis onaan geroerd. Bovendien had de heer Oskam hoop op een mentaliteitsverbetering ten aanzien van het autogebruik. Een ande re vragensteller vond dat de gemeente die mentaliteitsverandering moest sti muleren door het aantal strandslagen en parkeerterreinen niet uit te breiden. Oskam: Er komen geen nieuwe strand slagen bij en de parkeerterreinen zijn hoofdzakelijk een aangelegenheid van Staatsbosbeheer. Roofbouw? Omdat er van wordt uitgegaan dat de gasten in Everstekoog zich zullen vermaken buiten dit terrein, dus in de bossen, duinen en op de stranden in de omgeving veronderstelde de heer Nauta dat dit betekent dat roofbouw zal ge schieden op het kostbare Texelse na tuurgebied. Op deze vraag was reeds geantwoord. De commissie basisplannen is van mening dat Everstekoog geen te grote belasting veroorzaakt. Volgens de heer Nauta werd in het efficiëncyrap port gesproken over een „improvisatie- karakter bij het ontwikkelen van be stemmingsplannen!" „Hoe ligt dat hier?" Mr. Sprenger stelde dat Nauta het effi- ciëntyrapport blijkbaar niet goed gele zen had want zoiets staat er niet in. Bij de ontwikkeling van bestemmingsplan nen is juist geen sprake van improvise ren en dat geldt ook voor Everstekoog. Er is gewerkt volgens een programma van eisen, Mr. Sprenger was het niet eens met de visie dat recreatieplannen zodanig moeten zijn ontworpen dat erop gerekend wordt dat de mensen zich vrijwel uitsluitend op het verblijfsfer- rein vermaken. Men komt naar Texel voor strand, bos, duinen en de andere aantrekkelijkheden maar niet om op het terrein zelf te blijven zitten. Op de vraag wat dit plan de gemeente heeft gekost aan ontwerpen, hierbij inbegre pen het werk van het gemeentelijk ap paraat, het stedebouwkundig bureau enz. werd geen exact antwoord gegeven. De heer Oskam: niet zo duur als het Krimplan. Volgens Mr Sprenger deed het er ook weinig toe. Het maken van plannen hoort tot de totale gemeentelij ke taak. „Wij moeten nu eenmaal an ders redeneren dan een ondernemer". De heer J. Hennink was het niet eens met de concentratiefilosofie. Verder zag hij het uit de hand lopen wat het aantal verblijfsrecreanten op Texel betreft. Voor 1980 vreesde hij voor 100.000 toe risten. Het was volgens hem beter een limiet te stellen. Mensen die in het ene jaar dan niet meer op Texel terecht kunnen, komen het volgend jaar wel. De heer Oskam nam het getal 100.000 niet serieus. De onderhanden zijnde plannen kunnen het totale toeristenaan tal niet hoger maken dan 50.000. Alvo rens over een maximum te gaan denken moet het rapport van de werkgroep re creatiebasisplannen worden afgewacht. Tenten bij de Pontwcg De heer M. H. Bakker was het niet eens met de situering van kampeerter reinen vlak bij de Pontweg. Er zal van de nachtrust van de kampeerders wei nig terecht komen. Volgens de heer Groen was dit echter bewust zo ge pland. De huisjes staan op de rustigste plaatsen omdat die een veel groter deel van het jaar gebruikt worden. Boven dien zijn het juist de huurders van huis jes die uit zijn op rust, vooral in de winter. Ook met het oog op het land- schapschoon is het beter dat de huisjes verder van de weg staan omdat in de winter weinig afschermend effekt van de boomsingels is te verwachten. De heer F. van Loo vond dat de ex ploitanten gedwongen moeten worden sporthal, zwembaden, kindercrèches e.d. te scheppen en niet alleen huisjes. De ze gedachte werd niet ondersteund. Het plan Everstekoog zou hoogstens de mo gelijkheid van kindercrèches bieden. Het totale plan Eeverstekoog-Gerrits- land geeft wèl ruimte aan zwembaden e.d. Evenwicht al verbroken Wat betreft het nagestreefde even wicht tussen natuur en verblijf srecrea- tie stelde dr. P. A. J. W. de Wilde dat dit evenwicht allang is verbroken op Texel. Volgens hem hebben meerdere deskundigen zich in die zin uitgelaten, maar hun argumenten worden onder ta fel gewerkt en andere argumenten wor den naar voren gebracht, net zoals het uitkomt. De heer Oskam wees erop dat juist deskundigen van Staatsbosbeheer geen moeite hebben met het Everste koog-plan. Staatsbosbeheer is in de commissie basisplannen vertegenwoor digd. De heer De Wilde vond dat men niet teveel moest luisteren naar de „commerciële" vleugel van Staatsbosbe- heer-autoriteiten en uitsluitend diende af te gaan op adviezen van het Rijksin stituut voor Natuurbeheer (RIN). De heer Uitgeest vond het maar een kostbare zaak, zo'n bestemmingsplan. Die 8.000 toeristen zouden beter over de bestaande akkommodatie verdeeld kun nen worden en als die niet toereikend is kunnen ze op de boerderijen terecht. Het blijft dan rustiger voor iedereen en ook de bollengrond blijft intact. Die ge dachte werd niet ondersteund. Recreatie op boerderijen zet wat de opvang van toeristen betreft maar weinig zoden aan de dijk. Drs. W. Helder vond dat men eerst,de onderzoekingen maar eens moest af wachten alvorens plannen te ontwer pen. Hij vroeg zich af of het gemeente bestuur een opvangnorm wil stellen of ten alle tijde aan het „Teso-aanbod" zal willen blijven voldoen. Mr. Sprenger herhaalde: deskundigen hebben ons verzekerd: met dit plan kunt u doorgaan. Overigeps komen de konklusies van de commissie basisplan recreatie beschikbaar vóór de tervisie- legging van het plan Everstekoog. OOSTEREND Ten bate van dc re stauratie van de N.H. kerk te Ooster end (er is nog een flinke schuld af te lossen) zullen deze zomer weer rom meltjesmarkten worden gehouden en wel op 24 juni, 8 juli, 22 juli en 5 au gustus. Op 10 juni zal bovendien een visbakdag worden gehouden, waarbij toeristen en Texelaars in Oosterend te recht kunnen voor versgebakken vis. De organisatoren zetten nu alles op alles om voor de rommeltjesmarkt inte ressante koopwaar bijeen te garen. Evenals vorige jaren wordt weer een beroep gedaan op het publiek. Wie an tieke, curieuse of alleen maar leuke ar tikelen voor dit doel wil afstaan, weet dat hij er een goed doel mee kan die nen. Vooral tijdens de grote schoon maak worden steeds weer tal van arti kelen weggegooid die via de rommel- tjesmarkt beslist nog een koper hadden kunnen vinden. Met uitzondering van oude meubelen (want die kan men aan de straatstenen niet kwijt) is eigenlijk alles welkom, vooral typisch Texelse artikelen of zaken die daarvoor kunnen doorgaan. Ook boeken zijn zeer gewild Gooi dus geen oude boeken weg. Op 15 en 22 april zullen in Oosterend en omgeving de spullen worden afge haald. Wie dan iets klaar heeft staan wordt verzocht een der volgende tele foonnummers in Oosterend (02223) te bellen: 488, 389, 284 en 424. De fraai gerestaureerd „Bartimeus hoeve", het voormalige „Noorderbuurt" bij Oosterend zal binnen afzienbare tijd in gebruik worden genomen als vor mingscentrum voor blinde en slecht ziende leerlingen van het instituut „Bartimeus" te Zeist. Naast inspanning zal er echter ook ontspanning moeten zijn. Daartoe zijn nodig: tafeltennista fel, tafelbiljart, gezelschapsspellen, dam- en schaakbord, voetbalspel, sjoel bak, poppen, poppenhuis, autootjes, boe ken enz. Aangenomen mag worden dat velen over dergelijke artikelen beschik ken maar er nooit meer naar omkijken en daarom met de aanstaande grote schoonmaak weggooien. Beter is het een seintje te geven aan de heer Piet Daal der, Bartimeushoeve bij Oosterend, te lefoon (02223) 611. Hij is gaarne bereid nog bruikbare spullen af te halen. DAMCLUB TEXEL Uitslagen 14 maart: C. Dijker-J. Hooijberg 11 H. Bruining-P. Jansen 02 G. J. van Es-J. v. d. Slikke 20 G. Blom-W. Stam 02 A. Kikkert-C. Groenhof afgebr. H. Jonker-J. Schoo 02 J. Vinke-G. Dros 02 C. Vinke-J. P. Hooijberg 11 H. Bruining had met moeite een mooie damzet kunnen winnen. Toen hij één zet wachtte, was P. Jansen attent om de winst zelf te forceren, G. J. van Es en W. Stam stegen weer enkele plaatsen op de ranglijst. J. Vinke liet de remise glippen. C. Dijker moest genoegen ne men met remise al was het met voor deel. SCHAKEN Uitslagen 14 maart: D. Veltkamp-J. Hoogerheide 01 A. C. Bakker-F. Eijgenraam 10 G. Goslinga-G. v. d. Hoek 01 D. Veltkamp-J. Piersma 01 M. Brons-G. Goslinga 01 G. Goslinga-F. Eijgenraam 10 G. v. d. Hoek-F. Eijgenraam 01 G. Goslinga was verrassend produk- tief. F. Eijgenraam en G. v. d. Hoek haalden in de middenmoot weer een ipunt erbij. De koplopers maakten geen fouten. C. Joustra heeft nog steeds de beste papieren, maar is achter met zijn partijen, Voor het competitieverloop zou het wenselijk zijn, als iedereen zijn pro gramma volledig af kon werken. A.s. zaterdagmiddag wordt in hotel De Graaf een vriendschappelijke wed strijd gespeeld tegen MSC uit Den Hel der, aanvang 2 uur. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Verloren: kleine herenportemonnee, donkerbruin, knipsluiting, inh. plm. 90 gulden en fotootje; sleutelbos ong. 12 sleutels; gele autoped met luchtbanden; gouden oorknop (blaadje met parel); blauwe zachtlederen portemonnee met knipsluiting inh. o.a. 25,en wat kleingeld en treinkaartjes; zwarte lede ren portemonnee inh. o.a. 8 of 10 gunlen spoorkaartje en sleutel; rood kinder fietsje met autoped luchtbanden, groen zadeltje; witte lederen portemonnee met knipsluiting, inh. o.a. ƒ25,en 4 gulden kleingeld; wieldop en sierring DAF 33; damesbril met zwart montuur; bruine portemonnee inh. o.a. ƒ5,en rijksdaalder en loterij Meisjesstad en tandartskaart; bruine herenportemon nee met ritssluiting inh. o.a. kontribu- tiekaart Tex. Boys; slinger (auto) R 4; klein rond model damespolshorloge zil verkleurig met metalen bandje met gaatjes; knipportemonnee, 2 vakken, bruin, inh. o.a. ƒ25,ƒ10,en ƒ5,—; portemonnee inh. o.a. betaalpas postgi ro; vulpen en ballpoint, donkerblauw, merk Parker in rood-paars etui; 1 paar kunstschaatsen (witte schoenen), witte bontmuts en 1 paar bruine suède wan ten in SRV plastic tasje; vulpen en ball point merk Parker, donkerblauw in rood etui. Gevonden: 1 sierkip; gouden trouw ring 585; soort lens fototoestel; witte knipportemonnee, inh. kleingeld ad. ƒ1,32; polsarmbandje met naamplaatje „Henny"; zwarte brede das met franjes; kinderbnl of leesbril met donkerbruin montuur met sierstukken in de hoeken; metalen ruimstok; hangslot merk Yale. (Vervolg van vorig nummer) lijke gedeelte van het plan; de drie- laagsbouw zal daar dus moeten verval len. De heer Groen van het stedebouw kundig bureau Hajema te Assen gaf vervolgens een uitgebreide beschrijving van het plan, aan de hand van geprojec teerde kaarten. Daarbij bleek dat voor de exploitanten na „aftrek" van beplan ting, wegen, waterpartijen e.d. 78 ha beschikbaar is. Wat de „dichtheid" van de akkommodatie betreft is uitgegaan van 25 huisjes per hectare (bij een op pervlakte van 45 tot 70 m2 per huis en op de campinggedeelten 50 tenten per hectare. Bij het vaststellen van de ver houding huisjes-tenten in het plan was mede uitgegaan van de door Staatsbos beheer gehouden enquête waaruit vol gens de heer Groen was gebleken dat van de Texelse toeristen 58% kampeert, terwijl 18,3 en 6,3 resp. huisjes en apartementen huurt. Volgens de heer Groen zou een derde van de recreanten op Texel uit dagjesmensen bestaan (wat niet juist kan zijn, maar niemand maakte daarover een opmerking Red.) Kostprijs De heer Winter van het gemeentelijk grondbedrijf ging in op de financiële as pecten van het plan. Hij vertelde dat de gemeente alleen de grond voor de open bare voorzieningen in eigendom zal ver werven. Kosten van aanleg wegen, straatverlichting, waterpartijen e.d. worden omgeslagen over de grondprijs die aan de exploitanten in rekening wordt gebracht. Volgens de voorlopige berekening zal een en ander resulteren in een bijdrage van ƒ6,per vier kante meter. De gemeente twijfelt er aan of bij dit bedrag een verantwoorde exploitatie mogelijk is. Als het lukt sub sidie te krijgen voor aanleg van bepaal de centrale voorzieningen zal de grond prijs ongeveer een gulden lager worden. Vervolgens werd gelegenheid geboden tot vragen stellen. Als eerste maakte hiervan de heer P. Kooiman gebruik, mede namens enkele andere belangheb benden de heren D. v. d. Werf, C. M. Witte, J. List, P. List, R. J. Verhoeve, C. van Heerwaarden en J. Kuip. Hij vroeg wat er de reden van was dat de betrokkenen tot dusver nauwelijks ge legenheid kregen om behoorlijk inzage te krijgen van het plan. Voorts infor meerde hij of het als particulier moge lijk was om zelf iets binnen het plan te ondernemen; of de kosten die met aanleg van centrale voorzieningen zijn gemoeid gelijkelijk over bebouwde en niet bebouwde percelen worden omge slagen; of aan de eigenaars van niet voor recreatie bestemde gedeelten ver goeding wordt toegekend voor benade ling door versnijding of bebossing; sinds wanneer de voorschriften toestaan dat in een recreatiegebied etagewoningen worden gebouwd; of op bepaalde voor zieningen rijkssubsidie wordt gegeven; of en in welke mate de gemeente garant wil staan voor te maken investeringen; wie er belast worden met onderhoud van beplanting, waterlopen enz.; of de geplande waterpartijen niet levensge vaarlijk zijn voor kleine kinderen; op hoeveel mensen het plan is berekend; en of het voor iedere eigenaar-onderne mer mogelijk is om binnen dit plan een bedrijfswoning te bouwen. Stoeien Wat de inzage betreft merkte de heer G A. Oskam op dat de direkt belang hebbenden toch wel bij de planning be trokken zijn geweest. Maar hij gaf toe dat op het gebied van openheid en in spraak nog wordt „gestoeid". Beslissin gen over het al of niet openbaar maken van bepaalde zaken worden momenteel nog op hoog gemeentelijk-bestuursni veau genomen. Persoonlijk zei Oskam voorstander van meer openheid te zijn. Maar een feit is dat de direkt betrokke nen tot dusver twee keer in de plannen zijn gekend. Het is voor kleinere parti culieren mogelijk om binnen het plan iets te beginnen; rechten en plichten verschillen niet in vergelijking met die van de grote ondernemingen. Daarmee wil men echter niets afdoen aan de kracht waarmee nog steeds wordt ge pleit voor samenwerking tussen die kleinere particulieren. De heer J. Win ter zei dat tot dusver niet gedacht is aan een prijsverschil tussen bebouwde en onbebouwde terreinen, maar enige differentiatie is wellicht toch mogelijk. Bedrijfsschade vergoeding voor dege nen die door de uitvoering van het plan worden benadeeld is inderdaad moge lijk. Het plan Everstekoog is het eerste recreatieplan waarin bouw in drie la gen zal zijn toegestaan, althans volgens de oorspronkelijke opzet. De provincie heeft hiertegen bezwaar gemaakt. Ove rigens zijn binnen dit plan al gebouwen met meer dan twee lagen gerealiseerd. (Pelikaan). Er zijn mogelijkheden voor rijkssubsidie. Het eenvoudigst ligt dit ten aanzien van met rechtstreeks ex ploitabele voorzieningen (speelweiden e.d.) zoals ook het onlangs aangelegde Krimbos van 5 ha door een CRM-sub- sidie tot stand kon komen. Daarnaast bestaat de mogelijkheid om de rendabe le top van een exploitatie tot 90% te subsidiëren, maar daarover moet men niet optimistisch zijn. Een garantiestel ling van de gemeente bij de diverse in vesteringen ligt niet in het voornemen. Wel dwingt de gemeente bepaalde es sentiële investeringen (riool, structuur- groen, wegen) af. Het gevaar van wa terpartijen kan afdoende worden ge keerd, zoals dat eerder bij een gevaar lijke waterpartij in De Koog is gebeurd. De capaciteit van het plan bedraagt 8500 toeristen. Eigenaars-ondernemers mogen een zg. dienstwoning op het ter rein bouwen, horende bij een terreinge deelte van minstens 3 hectare; deze be paling geldt niet voor de appartemen tengedeelten. Koude rillingen Dr. J. C. Duinker toonde zich hele maal niet blij met het plan Everstekoog. Bij het zien van al die geplande huisjes, boompjes, waterpartijtjes en wegen was hij geschrokken en had zich ongerust afgevraagd of het omringende natuur gebied de extra mensentoeloop wel zou kunnen verwerken. Hij vroeg zich af wat de drijfveren voor dit plan zijn ge weest. Uitsluitend economische? Hij toonde zich beducht voor uitbreiding van de toeristische akkommodatie. „Zijn we verplicht zoveel mensen op te van gen?" Elke nieuwe toerist veroorzaakt de aanleg van 10 meter prikkeldraad, zo stelde Dr. Duinker, die aldus voorre kende dat het plan Everstekoog 8500 km prikkeldraad elders op Texel nood zakelijk zou maken. Als het plan Ever stekoog nu het allerlaatste was zou hij er nog vrede mee kunnen hebben. „Maar wat hangt ons nog meer boven het hoofd? Dit is tenslotte sledhts een onderdeel van een groot plan. Als ik dit zie, krijg ik al de koude rillingen. Het is een afschuwelijk toekomstbeeld voor het fijne karakter van Texel". Blijkbaar waren Duinkers woorden uit menig hart gegrepen want er klonk een luid applaus op.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 5