O Stap eens bij ons binnen we zijn zo gemakkelijk dichtbij Kan profijtbeginsel eind maken aan contributieverhogingen? Raiffeisenbank Boerenleenbank Wrevelige stemming op jaarvergadering VVV U kont zoveel méér doen met onze bank Onderscheiding voor heren Lap en Beemsterboer rst VERVOLG VAN PAG. Gymnastiekuitvoerin'P veel goeds voor straks e Want waarom zoeken naar wat u vlakbij kunt vinden? U stapt eenvoudig even bij een Raiffeisenbank of Boerenleenbank binnen. Er zijn 3000 vestigingen. Dus overal gemakkelijk dicht bij u in de buurt. Om te kiezen uit wel 8 verschillende spaarvormen, met elk een aantrekkelijke rente. Zodat u kunt sparen op de manier die het beste bij uw bedoelingen en mogelijkheden past. Een deskundige adviseur helpt u graag bepalen welke spaarvorm juist voor u het meest geschikt is. Bij de Raiffeisenbank en Boerenleenbank, de bank waar de helft van alle Nederlanders al bij spaart. de bank voor iedereen 3000 vestigingen Met 34 stemmen voor, 18 stemmen tegen en 8 onthoudingen zijn de 60 le den van de VVV Texel die donderdag avond in „De Lindeboom-Texel" de jaarvergadering bijwoonden, akkoord gegaan met het voorstel tot vrij forse verhoging van de contributie. Zoals be kend was de verhoging noodzakelijk omdat de herziene begroting van het lo pende boekjaar 1971 - 1972 een tekort van ƒ46.675,vertoont. Door de contri- buticmaatregelen zullen de jaarlijkse inkomsten met ƒ28.000,tot ƒ30.000, stijgen, onvoldoende dus om het tekort te dekken maar er mag op worden gere kend dat de gemeentelijke subsidie voor de VVV binnen afzienbare tijd aanmer kelijk wordt opgetrokken. De gemeen teraad zal hiermee waarschijnlijk ak koord gaan als B. en W. met een aan vaardbaar dekkingsplan komen. Er was donderdagavond vrij veel verzet tegen de verhoging. Bij sommigen bestond ir ritatie omdat in een vorige vergadering waarin tot contributieverhoging werd besloten min of meer was beloofd dat door een zakelijker beleid verdere ver hogingen van contributie binnen de per ken zou kunnen blijven. Die belofte had men niet gestand kunnen doen en een garantie dat nu aan de rigoreuze ver hogingen wèl eon eind zou komen, kon evenmin worden gegeven. Anderen wa ren tegen omdat de nu voorgestelde contributieregcling onrechtvaardig werd geacht. De langdurige discussie (het midder nachtelijk uur was gepasseerd toen de vergadering werd besloten) eindigde pas nadat voorzitter W. A. Visser had toe gezegd dat op korte termijn serieus zal worden bekeken of het VW-roer kan worden omgegooid. Want dat in de plaatselijke WV-organisatie ingrijpen de en structurele wijzigingen nodig zijn is een feit waaraan nog maar weinig le den twijfelen. Weinig bevredigend was het dat direkteur J. W. Dekker wel be reid was het mes in zijn vereniging te zetten (zijn jaarverslag zie vorig nummer liet daarover weinig twijfel bestaan) maar dat de meerderheid van het bestuur de boot leek af te houden. Derhalve bestond geen overeenstem ming over een zaak van fundamenteel belang tussen direkteur en bestuur en dat vergrootte niet bepaald het vertrou wen, dat toch al geschokt was door het buitensporig uit de hand lopen van de begroting. Hoog bezoek Van de ruim 1000 leden waren er 61 op de vergadering. Dat is meer dan nor maal en voorzitteer W. A. Visser sprak aan het begin van de bijeenkomst dan ook van een flinke opkomst. In het bij zonder verwelkomde hij Mr D. Bree- baart en J. M. Adriani. Eerstgenoemde is voorzitter van de Federatie van WV's in Noordholland boven het Noordzeekanaal en tevens vice-voorzit- ter van de ANW. De heer Adriani is direkteur van de federatie. Vervolgens herdacht de voorzitter de recentelijk overleden heer D. van der Werf, een der oudste en ook trouwste leden van de VW die uitblonk door zijn positieve instelling en daarom node ge mist zal worden. De aanwezigen namen staande enkele ogenblikken stilte in acht. Uitgelegd werd waarom deze verga dering zo laat werd gehouden; het ac countantsrapport kwam laat beschik baar en ook pogingen om de gemeente lijke subsidie verhoogd te krijgen speel den een rol. Als gevolg van de zorgwek kende financiële situatie zal voorlopig worden afgezien van het stichten van een kantoor in Den Hoorn. De gemeen te had zich bereid verklaard een perceel grond aan de Stolpweg beschikbaar te stellen maar van dit aanbod zal geen gebruik worden gemaakt. Vliegtuig minder Bij de ingekomen stukken was voorts e^h schrijven van Mr. Mok, de jurist die destijds o.m. namens de VVV in aktie kwam tegen de hinderwetvergun ning voor een schietinnchting op de Hors. Mr. Mok is nu ook in het geweer tegen de onrust veroorzakende vlieg- tuigoefeningen boven de Vliehors. Vlie land heeft hiervoor een hinderwetver gunning afgegeven, maar het lawaai wordt voornamelijk op de noordpunt van Texel gehoord Volgens Mr. Mok zouden ook de aan- en afvliegroutes van de vliegtuigen moeten worden ge rekend tot het gebied waarop de hin derwetvergunning betrekking heeft. Alleen dan zou men er op Texel wat aan kunnen doen. Meegedeeld werd dat de kaart van Texel zal worden herdrukt. De moge lijkheid zal worden geboden om op de achterzijde te adverteren. Een adver tentie moet tenminste 1/32 deel van de oppervlakte in beslag nemen. De prijs bedraagt vijf tot zeshonderd gulden per advertentie van 1/16 deel van de op pervlakte. Oplaag 30.000 exemplaren. Bij onvoldoende belangstelling gaat dit advertentieprojekt niet door. Onderscheidingen Mr. D. Breebaart had namens de ANVV enkele onderscheidingen uit te reiken. De bronzen ANW-legpenning had hij meegebracht voor de heer S. Lap Bzn die 25 jaar lang lid is geweest van het afdelingsbestuur Den Hoorn en zich als zodanig zeer verdienstelijk heeft gemaakt voor het VVV-wezen. Omdat de heer Lap niet aanwezig was, kreeg de direkteur het verzoek voor doorzending te zorgen. De heer P. Beemsterboer, zo zei Mr. Breebaart, had zich in de afgelopen kwarteeuw niet alleen voor de VW op Texel ingespannen maar sinds 1952 ook voor de Waddenfederatie en sinds 1954 voor de Federatie van Noordhollandse WV's. Hoewel 25 jaar formeel recht geeft op een bronzen legpenning had het ANW-bestuur te Den Haag beslo ten dat in dit bijzondere geval een zil veren penning op zijn plaats was. Mr. Breebaart overhandigde de penning daarop aan de heer Beemsterboer. De heer Beemsterboer toonde zich erken telijk voor dit bewijs dat men zijn ar beid waardeert, maar vergeleek zijn WV-taak als een min of meer noodza kelijk warmrijden op de binnenbaan om zijn hoofdtaak als gemeentesecreta ris (op de buitenbaan) goed te kunnen doen. Vervolgens las de heer J. W Dekker zijn jaarverslag voor, waarop wij reeds uitvoerig ingingen in de krant van vrij dag. Controlckosten Naar aanleiding van de exploitatie rekening 1970 - 1971 die vervolgens aan de orde kwam, merkte de heer W. Koo- man op dat hij de kosten van de con trole o.p de administratie (ƒ3.087,rij kelijk hoog vond. De administratie werd altijd gecontroleerd door het Bureau Standaart maar is nu overgedragen aan de Nederlandse Boekhoudcentrale waarvan het kantoor Standaart de Tex else vestiging is geworden. Penning meester M. C. de Gorter vond de ver goeding, gezien het vele werk dat de controle meebrengt, wel redelijk. De Nederlandse Boekhoudcentrale schijnt overigens wel critischer normen aan te leggen bij zijn beoordeling want het rapport was niet in alle opzichten lo vend. Aangemerkt werd dat de admini stratie door diverse personen is bijge houden waardoor de samenhang ge heel ontbrak. De uitgaven waren echter behoorlijk door bewijsstukken te ver antwoorden. Bij de controle op de ver antwoording van ontvangsten en uitga ven aan logies informatiebonnen en de gelden van de all-in reizen werden, evenals vorig jaar, enige verschillen geconstateerd. Niettemin werd de ver antwoording over het boekjaar 1970-'71 in orde bevonden. De uitgaven waren niet ongemotiveerd afgeweken van de begrotingscijfers. Kosten beperken? De heer J. Kikkert opende de discus sie over de voorgestelde contributiever hoging door te stellen dat het VW-ap- paraat niet gemist kan worden maar dat er misschien mogelijkheden zijn om be paalde kosten te beperken. Hij pleitte voor het afstoten van de kantoren in de. dorpen. Eén kantoor op een centraal punt leek hem voldoende. Direkteur Dekker zei dat deze mogelijkheid is on derzocht maar dat men tót de conclusie kwam dat sluiting van de kantoren niet zulke geweldige besparingen geeft. Bo vendien zijn de kantoren zeer belang rijk voor de serviceverlening. De heer Kikkert wees erop dat tegenwoordig bijne iedereen met de auto komt. Als één kantoor aan de Pontweg komt, is dat voor iedereen bereikbaar. De heer H P. Houwing was het met Kikkert eens. De heer Dekker: De besparing zou niet groter zijn dan ƒ10.000,Boven dien mag je niet verwachten dat men sen uit De Cocksdorp naar Den Burg gaan om informatie. De heer J. Venne- man vond dat het huidige hoofdkwar tier op een verkeerde plaats staat. Aan de Pontweg zou beter zijn. De heer Dek ker wees erop dat in de kop van Noord- holland vier VW-kantoren staan op een oppervlakte gelijk aan die van de Eierlandse polder. De heer Houwing: ,,Het gaat om de vraag: willen we het beleid ombuigen of niet. Het zal niet bij deze contributieverhoging blijven als we met bereid zijn ergens het mes in te zetten". De heer Dekker: „Als gastheer moet je het de gast zoveel mo gelijk naar de zin maken. Wat betekent die ƒ15.000,die de bijkantoren jaar lijks kosten ten opzichte van 2 miljoen overnachtingen?" Onbillijk De heer J. Hennink had vooral be zwaren tegen de contributieverhoging omdat de ene categorie veel zwaarder wordt belast dan de andere. De hotels pensions moeten 50% meer betalen; de campings 25%, maar de bungalowbe- drijven tot 80%. Laatstgenoemd percen tage geldt voor de heer Hennink die tot dusver ƒ27,50 per bungalow betaalde maar straks ƒ50,verschuldigd is. „Vreemd is het dat de bungalowexploi tanten het grootste deel van de last moeten opbrengen maar we zijn toch in de minderheid, dus als er gestemd wordt leggen we het loodje". De heer Hennink vond dat het beter was de ba siscontributie te verhogen tot minstens ƒ100,Ook riep hij op tot het aanbo ren van meerdere geldbronnen. „Is al eens een beroep gedaan op de Aanne mersfederatie?" De heer De Gorter zei dat het bedrijfsleven vorig jaar met suc ces is benaderd. Vele bijdragen stegen met 100%, sommige zelfs met 1000 of 2000% De heer Venneman betoogde dat ook bij het verkrijgen van hogere gemeentesubsidie nog altijd een „gat" van ƒ27 000,blijft op te vullen. Hij vond dat Teso maar wat meer aan de VW moest bijdragen. De heer De Gor ter: „Teso heeft haar bijdrage onlangs met 30% opgetrokken". Stichting In tegenstelling tot de direkteur ble ken de bestuursleden die zich hierover uitspraken weinig te voelen voor om zetting van de WV in een stichting. „Dat doen we pas als het water ons aan de lippen staat", zei de heer De Gorter. De heer Venneman vond het maar on dankbaar werk om tegen de WV oppo sitie te voeren. Gebeten hond „Ieman die hier zijn mond open doet is altijd de gebeten hond. Velen geven hem gelijk maar in de betreffende ver gadering durven die hun bijval niet te betuigen". Venneman had dit persoon lijk ondervonden na de vorige vergade ring waarin hij nogal wat critiek naar voren bracht. Hij stelde voor een commissie te vormen die de cijfers van exploitatie en begroting nog eens aan een critische beschouwing zou kunnen onderwerpen. De heer Visser: Ieder heeft het recht om de stukken in te zien Ook de details zijn niet geheim. De heer Venneman bleek argwanend en vroeg zich af of er geen posten waren waarop kon worden besnoeid. Enigszins geirn- teerd zei de heer De Gorter dit toch wel als een blijk van wantrouwen te be schouwen en liet weten dat hij zou ver trekken als een dergelijke commissie zich over de financiële stukken zou buigen. De heer Venneman liet weten dat dat zijn bedoeling niet was, maar hij meende dat er toch wel aanleiding was voor een nader onderzoek bij een kostenoverschrijding van maar liefst ƒ46.000,„Waar blijft het eind!?" De heer Beemsterboer benadrukte dat heus wel is bekeken of kantoren kunnen worden afgestoten maar het van deze service is toch wel strekkend. Bovendien is het bj van een nieuw kantoor aan de P& ook geen eenvoudige zaak. Wie wat in een kantoor als dat y Koog omgaat, besluit echt niet kelijk tot afstoten. De heer K vroeg niet in te gaan op pleitte voor ingrijpende maatrï „Want het water staat ons al j lippen. Als we lapmiddelen geb zitten we hier volgend jaar wetj heer Kootnan wees erop dat i« belang bij heeft dat de WV eec lijk en goed draaiende, gestroor> organisatie wordt. „Er ligt een ti rijke taak. Er is recessie en de reaus hebben minder reizen g^j dan vorig jaar We moeten zien zo groot mogelijk deel van het dat op vakantie gaat hierheen k< Doorberekenen onmogeli Direkteur Dekker zei dat gew^ drijven hun stijgende kosten b doorberekenen in hun pro<ü „De VVV levert geen produkt; gende kosten kan men niets andenl dan de leden vragen meer contribi betalen. Dat wordt op den duur houdbare toestand. We moeten dere kant uit. De hoofdinkomsten] ten komen uit vergoedingen vod richte diensten. Wie het meest \jm VVV profiteert moet ook het mes I talen. Het profijtbeginsel" Waar: heer Dekker wees op Terschelling,; land en andere plaatsen waar de allemaal stichtingen zijn geworde De heer Th. v. d. Heerik vroeg om dan aan de vergadering n*: dergelijk voorstel wordt heer Kooman: Ik heb vorig jaar al gesteld om werving en service d kaar te scheiden Er zijn heus wd] structieve mogelijkheden voor 'n'i aanpak. Waarom zou je op de boa een kantoor kunnen inrichten mensen aan onderdak worden pen?" Voorzitter Visser zei dat het vcj tot contributieverhoging is op een beleid dat door de leden jaar is goedgekeurd. Hij zou hei juist vinden als nu ineens het roer! omgegooid, maar het bestuur geopperde ideëen zeker willen ba Rijpingsproai do De heer C. de Wit: „De dir^ zegt zelf dat hij ouderwets aan heti is. Waarom wordt er dan niets daan. Ik had een voorstel vei desnoods van de direkteur alleen'.^^ De heer Dekker: ,,'t Is een rij:.» fes proces. Onder druk van de blijven: korten zullen we wat anders ra; om de boot niet te missen. Voa^_ huidige boekjaar is het echter za-rcor we de broek heelhouden". De heer v. d. Heerik: Heeft he B stuur al overwogen hoe een euu B maakt kan worden aan de ineffk toestanden bij de VW? De heer In de loop van het jaar zullen we een andere vorm gaan denken. De Beemsterboer zei dat reeds kosi sparende maatregelen zijn genome telex is weg, de boekhouding wok nachaniseerd. „Laten we met nog verder strekkende maatre^> wachten totdat de gemeenteraad de subsidieaanvraag heeft beslist" 5 slotte werd het contributievoorst stemming gebracht, met het reeds noemde resultaat. Brie! Bij de behandeling van de bega 1971-*72 werd een brief voorgé van de heer Schellinger uit Amste die een aantal critische vragen ten aanzien van begroting en ex; tierekening; Vorig jaar is meeg«| dat de eerste jaren geen contribute hogingen meer zouden volgen, age ribu dde gir en wei de 1en atei en i ook met topwerk Weer waren b4p v heren, die het publiek begeesi- ege nu met brug en rek. Voor het gn I mogelijke contrast zorgden de aa senioren, die voor ihet eerst aan et: >eei voering meewerkten, met een in! B duister uitgevoerde lampionnenda: H mysterieuze muziek. In het progr.n v, was het nummer als „fakkeloeft et aangekondigd, maar het opereren o brandende fakkels temidden van /eZ/j lissen en met haarlak verstevigde )H seis was echter toch niet verant" t e« gevonden. Uiterst vlot was het nuc H minitrampoline door jongens van atst 15 jaar en lekker gek deden debiew senioren het met allerlei oetV ed j waaronder zeer merkwaardige. D* evé ren schijnen er zich bij neergeit ars hebben, dat het blijkbaar erg ver® I lijk is om niet zo piepjonge gym de aan het werk te zien en ze willen ge ook graag een extra gek schepje >xe, venop doen. De rest van het prog! B ma was in vrouwelijke handen: combinatieoefening door meisjes 15 jaar en ouder; een paardoetel door meisjes van 12 en een aardig faa pelnummer door dames. Goed werd uitgevoerd op balk en brug lijk door zowel meisjes als dn waarna sluiting volgde. Dansen vel bleef deze keer achterwege Vo® voorzitter Schoorl moest daarvan gens te hoge kosten worden afgél maar volgend jaar zal het dubbel gebeuren ter gelegenheid van het leum. Niet alleen leider Kuiper kreeg schenken voor het goede werk, dn 0p had verricht. 'Ook de heer Jaap 1 mocht een presentje in ontvangst men nemen, evenals mevrouw Ku0 B ger, die is belast met het geven B ritmische gymnastiek en daarbij I baar resultaat boekt. Bloemen wai® I voor mevrouw Kuiper en een ges* I was er ook voor de heer Van Voow I toneelmeester van De Koninghal) B voor concierge D. Huizinga.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2