Vaststelling gemeentegrenzen ook voor Texel belangrijk TESO-bestuur stelt van statuten voor 1' 1 1" 1 li ï1 m 1 r J wijziging B 1 M 1 B en W doen voorstellen aan raad Razende Bol bij Texel? IS VERVOLG VAN PAG. 1 Schoonmaakaktie Adjudant Winkel maakte kennis met groep Texel Geen voorrang Verkiezing commissarissen niet meer vrij Benoeming direktie door het bestuur KRUISWOORDPUZZEL b 13 24 43 O.L.S. Oosterend won binnensportdag De gemeenteraad is door B. en W. uitgenodigd zich uit te spreken inzake de gemeentegrenzen. Dit hangt samen met de wenselijkheid om tot een pro vinciale en gemeentelijke indeling van de Waddenzee en voor zover no dig van de Noordzee te komen. Wat betreft de provinciale begrenzing kun nen B. en W. zich verenigen met het voorstel van het provinciale bestuur van Noordholland, maar dit heeft niet de instemming van het provinciaal be stuur van Friesland. De door Noord holland voorgestelde grens loopt via het wantijbaken Breezen wat inhoudt dat de Schorren en de Vlakte van kerken die al van nature een eenheid vormen met Texel binnen de grenzen van de gemeente komen. Wat de ge meentelijke grens langs de Noordzee betreft hebben B. en W. al eerder te kennen gegeven het 't meest juist te achten dat deze samenvalt met de ter ritoriale rijksgrensmaar als dat niet aanvaardbaar zou blijken zou toch in ieder geval uitbreiding van de huidige begrenzing met tenmnste 500 meter uit de laagwaterlijn moeten worden over wogen. De voorstellen gaan tot dusver uit van een mogelijke gemeentelijke en provinciale grenslijn op één kilometer uit de kust, gerekend vanaf de hoogwa- terlijn. Hoewel dit op volkenrechtelijke en strafrechtelijke bezwaren blijkt te stuiten hebben niettemin de gezomen- lijke colleges van Gedeputeerde Staten van Noordholland, Zuidholland en Zee land er de voorkeur aan gegeven dat de westelijke provinciale en gemeente lijke grenzen in de Noordzee met de rijksgrens zullen samenvallen t.w. op 3 mijl (5,5 km) gerekend vanuit de laag waterlijn. Hierover zal uiteindelijk be slist moeten worden bij de wet. Marsdiep De gevoelens van de Texelse gemeen teraad werden door Gedeputeerde Sta ten echter alleen gevraagd ten aanzien het in kaart brengen van de vuilconcen- traties op Texel. Op de topografische kaart die daarbij wordt gebruikt staan al vele vlaggetjes. Alleen al in de noordkop van het eiland werden twintig concentraties gevonden. Ook zal scherper dan gewoonlijk worden gelet od het lozen van vloeibare afval in slo ten. Belt open Om het tijdig opruimen te stimuleren zal vrijdag en zaterdag (vandaag en morgen) gelegenheid worden geboden om vuil gratis op de belt te bezorgen. De Rode Zee zal daartoe geopend zijn HEDEN van 8.00 - 12.30 uur; van 13.30 - 17.00 uur en van 18.00 - 20.00 uur. ZATERDAG van 8.00 - 12.30 uur en van 13.30 - 17.00 uur. Met uitzondering van olie, gif, explosieve stoffen en wrakken van auto's en landbouwwerktuigen kan men op genoemde uren met alle soorten vuil op de belt te recht. Opvoeding De aktie .Texel school 72" zal meer omvatten dan de schoonmaakaktie op de genoemde twee dagen, het openstel len van de vuilnisbelt en het optreden tegen de grote vuilconcentraties. Meer dan vorig jaar wil men over een veel langere periode gaan doen aan voor lichting en informatie met betrekking tot het schoonhouden van ons eiland. In het kader van deze opvoedingsak- tie zullen onder meer de vijfde en zesde klassen van de lagere scholen worden benaderd. Door iemand van een speciaal team dat zich hiertoe beschikbaar heeft gesteld zal een uiteenzetting over mi lieuhygiëne worden gegeven en zal een stencil met knipplaat worden uitgereikt. De bedoeling is dat de kinderen infor matie en materiaal gebruiken voor het samenstellen van een werkstuk dat thuis moet worden gemaakt (zodat ook de ouders er kennis van nemen) en dat op Texel betrekking moet hebben. In het werkstuk kan ook zeifverzameld materiaal (krantenknipsels e.d.) worden toegepast. Het is de bedoeling dat het gemeentebestuur de beste werkstukken beloont door per school een prijs be schikbaar te stellen. Ter ondersteuning van de aktie en voor het verzekeren van een blijvend resultaat is het gemeentebestuur inmid dels akkoord gegaan met het voorstel om een onderzoek in te stellen naar de gebruiks- en verwerkingscycli van afval of de medewerking daaraan in groter verband tot stand te brengen. Hiertoe zouden gemeentelijke en particuliere initiatieven gebundeld moeten worden. De krant is verzocht de mentaliteitsver andering bij het publiek te helpen be vorderen door meer dan vroeger publi caties te weiden aan het afvalprobleem. Wij hebben die medewerking inmiddels toegezegd. van de gemeentelijke indeling van de Waddenzee. Door B. en W. is bepleit de grens van Texel te leggen in het midden van het Marsdiep en wel volgens de lijn op 52°58'30" NB. vanaf de territoriale grens ten westen van Texel tot aan het snijpunt van de liohtenlijn van de mari nehaven van Den Helder (lichtenlijn 191°) op 4°47'30" O.L. en vandaar in een rechte lijn tot aan de gedachte nieuwe grens met de provincie Friesland op het punt waar deze wordt gesneden door een denkbeeldige lijn vanuit de toren van de Hervormde kerk van Den Burg, op 269° vanuit deze toren. B. en W. vinden dat op deze wijze de belan gen van de gemeente Texel in de Wad denzee c.q. Noordzee het best gediend zijn. De gemeentelijke indeling is onder meer van belang voor; a. de milieubescheming: uitvoering van de Hinderwet (voor bijvoorbeeld mi litaire oefenbanen), de Wet veront reiniging van oppervlaktewater, (lo zing al of niet voorgezuiverd riool water); bestrijding van lawaai (over last door vliegtuigen), de onttrekking van drinkwater aan de Waddenzee (elektriciteits- en watercentrale Ou- deschild), concessies voor olie- en gasboringen en hieruit eventueel voortvloeiende exploitatie van aan geboorde bronnen; de toepassing van de Wet gevaarlijke stoffen (o.m. toe zicht op vervoer chloorgas etc.), de bestrijding van olie-verontreiniging van de kust. b. de veiligheid van personen door het toezicht op het recreatiegebeuren te water en in het sli'kkengebied (wad lopen, pleziervaarten op de Wadden, toezicht op speedboten en de zeil- sport; op het gebruik van luchtbed den; en in verband met het gebruike lijke bad toezicht). c. de belangen van de visserij (in ver band met de historische aanspraken van de Texelse vissers op de direkt oostelijk van Texelstroom liggende visgronden), de belangen bij een mo gelijke verplaatsing van de mossel teelt en de verwatering van mossels; de sport visserij op het Wad en langs de kust; het piersteken. d. de belangen van de natuurbescher ming (handhaving van de rust in De Schorren, een belangrijk vogelreser vaat en in het zeehondenreservaat). e. de bescherming van de belangen van de verschillende wetenschappelijke onderzoekingen, uitgevoerd door het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee en het Mosselproefstation van het R.I.V.O. f. de belangen van het Amphibisch Oe fenkamp De Mok. g. de aanlanding van telefoonkabels op de Hors. Van de zijde van de gemeente Wierin- gen is geen bezwaar gemaakt tegen de door de gemeente Texel voorgestedle grens tussen de beide gemeenten Ten aanzien van de grens Den Hel- der-Texel is de Provinciale Planologi sche Dienst van mening, dat het Mars diep zoveel mogelijk bij de gemeente Den Helder gevoegd dient te worden zonder dat overigens wordt gezegd, waarom dit noodzakelijk is. In verband hiermee wordt van pro vinciale zijde voorgesteld dé door B. en W. geadviseerde grens in het Marsdiep ongeveer 1,5 km in noordelijke richting te verschuiven. Dit houdt uiteraard in, dat het knïkpunt in deze grenslijn vallende in het snijpunt van de lichten lijn van de marinehaven te Den Helder zoals hiervoor omschreven in oost- noordoostelijke richting zou verschui ven. B. en W.: „Tegen dit voorstel hebben wij toch wel ernstige bedenkingen. Be wust is er onzerzijds indertijd vanaf ge zien de grens van de dienstkring Texel van Rijkswoterstaat welke op 52°58' ligt als gemeentegrens voor te stellen, omdat wij meenden dat aldus aan de belangen van Den Helder onvoldoende recht gedaan zou worden. De thans door de PP.D. voorgestelde grens komt praktisch neer op 52°59'20" en betekent dat bepaalde bij laagwater droogvallende delen van de Hors binnen de gemeenegrens van Den Helder zou den komen te vallen. Zulks komt ons onaanvaardbaar voor. Als uiterste grens lijkt ons te aanvaarden een grens lig gend op 52°58'45", tenzij alsnog een ein der alternatief in beschouwing wordt genomen". Onrust In het verleden lag zuidelijk van Texel het eilandje „Onrust", dat bij be paalde lage waterstanden zelfs vanaf Texel bereikbaar was. Omstreeks 1938 verdween „Onrust" door een storm vloed grotendeels en nadien geheel. Thans heeft „De Razende Bol" min of meer de funktie van eerste buffer voor Teexl overgenomen. Het waterstaat kundig belang van deze buffer voor Texel overgenomen. Het waterstaat- dwijning van deze buffer zou maken dat de stroomsterkten op de zuid- en zuidwestkust van Texel zich in aan zienlijk sterkere mate dan nu zouden doen gevoelen. Texel heeft dan ook groot belang bij handhaving van deze buffer; vaststaat daarenboven dat „De Razende Bol" in de richting van Texel „wandelt", zodat een geleidelijke ver kleining van de afstand tot het eiland te verwachten is, terwijl in een later stadium de toestand van „min of meer natuurlijke aanhorigheid" ten opzichte van Texel bepaald niet uitgesloten moet worden geacht. Kamperen B. en W. wijzen erop dat op de Ra zende Bol al enige helmbegroeiing voorkomt. Rijkswaterstaat Texel werd zelfs al benaderd om er kamperen toe e staan. Daarom wordt het voor de hand liggend gevonden ook de Razende Bol 'binnen de Texelse begrenzing te betrek ken. Gisterochtend werd in het politiebu reau te Den Burg de nieuwe comman dant van de groep Texel van de Rijks politie officieel geïntroduceerd. Tevens werd zijn benoeming tot adjudant be kend gemaakt. Hierbij was behalve de burgemeester en de waarnemend dis trictscommandant overste Van Dijk de voltallige groep Texel aanwezig. Adjudant Winkel is nu officieel de opvolger van adjudant J. Gulmans, die zeventien jaar groepscommandant was. Waarnemend groepscommandant ws in de tussentijd opperwachtmeester Bark, die zowel door de waarnemend districts commandant als de burgemester gepre zen werd voor de uitstekende wijze waarop hij zijn taak vervulde. Onderbezetting Tijdens de introductie (nadrukkelijk werd gesteld dat het hier niet ging om een installatie), die een gezellig verloop had, wees overste Van Dijk op de moei lijkheden die in het verschiet liggen voor de nieuwe groepscommandant in verband met de altijd beperkende on derbezetting. Ook vroeg hij begrip te hebben voor het personeel dat zo lang met zijn voorganger gewerkt had. 't Zal even moeten wennen De burgemeester wees ook op I personeelsgebrek en waarschuw^! chend voor het somtijds aparte gef van de bevolking, vooral in het vein Adjudant Winkel (53) heeft hetgl ste gedeelte van zijn loopbaan ml zuiden van het land gewerkt. De burgemeseter vroeg de groe-fi CC nieuwe commandant alle begrip en| dewerking te verlenen zodat hij J snel zou kunnen inwerken. Openheid I Opperwachtmeester Bark bood I mens de groepsleden alle goede v>v| de beste krachten aan om tot een h. samenwerking te komen. De adjujl beantwoordde alle sprekers door tel gen dat bij hem de samenwerking 1 op stond en dat hij openheid tussen J en de groepsleden onontbeerlijk j om tot een goede samenwerking tel men. len pêi: is brp' Dinsdagavond om 10 over halfs op de hoek Keesomlaan-Beatrixlaan aanrijding plaats tussen twee auto'B heer G.J.B.J., komende uit de K< laan kreeg geen voorrang van de A.H.K. die niet oplette omdat hij een passagier zat te praten. De sd; aan beide wagens was aanzienlijk. Citroën van K was er het ergst aan; km let Het bestuur van de n.v. Teso zal de aandee.lhoudersvergadering voorstellen de statuten op enkele punten te wijzi gen. Naast wijzigingen van onderge schikt belang worden belangrijke ver anderingen voorgesteld ten aanzien van de verkiezing van direktie en commis sarissen. Men wil dat de direkteur voor taan niet meer door de aandeelhouders wordt gekozen (op voordracht van de raad van commissarissen) maar recht streeks door de raad van commissaris sen. Verder zal de verkiezing van de commissarissen door de aandeelhouders niet meer vrij zyn, maar zijn gebonden aan een voordracht die door de raad van commissarissen wordt opgesteld. Dit betekent niet dat de aandeelhouders niets meer te zeggen zouden hebben in zake de benoeming van commissarissen. Zij houden het recht van veto door de voordracht te verwerpen. De statuten-wijziging zal op vrijdag 28 april in „De Lindeboom-Texel" in de dan te beleggen buitengewone aandeel houdersvergadering worden behandeld. Statutair is echter vereist dat dan ten minste driekwart van het geplaatste kapitaal vertegenwoordigd moet zijn om om een geldige stemming mogelijk te maken. Formele vergadering Verwacht wordt dat lang niet zoveel aandeelhouders van de partij zullen zijn, zodat vrijwel vast staat dat de statuten wijziging er die avond niet zal doorko men. De vergadering heeft dan ook een 2 3 4 5 7 8 9 10 11 12 13 15 16 17 21 9 25 2b 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 38 40 44 4b B 47 48 49 WgL 51 52 53 54 5b 58 Horizontaal 1. titel 4. niet laat 6. eikenschors 8. bijwoord 9. biet 11. volk 13. reeds 14. aantekening 16 familielid 18. beschadiging 20. openbare betrekking 21. soort onderwijs (afk.) 23. persbureau (afk.) |25. vlek 26. huizen 28. af 30. herkauwer 31. enzovoorts (afk 32. nobele 34. bouwmateriaal 36. oosterse titel 37. dwaas 39. reus 41. sleepanker 44. voedsel 45. munt (afk.) 46. dicht doen 50. tangens (afk.) 51. bewijs van verdriet 53. unieke 55. liefkozing 56. thee (Duits) 57. waterplantje 58. naam Verticaal 2. ijzerhoudende aarde 3. edelgas 4. geschil 5. danskoor 7. deel van het hoofd 8. graansoort 9 dierenpoot 10. békende motorraces (afk.) 11. deel van de bijbel (afk.) 12. draagvat 13. ledemaat 15. zijrivier van de Donau 17. kloostervoogd 19. niet netjes 20 rivier in Zuid-Amerika 22. schande 23. meisjesnaam 24. eenheid van kracht (afk.) 25. heilwens 27. drank 29. watering 32. larve 33. jongensnaam 34. welwillende lezer (lat. afk.) 35. vochtige 36. stuk grond 38. uitroep 40. wig 42. deel van een school 43. linnen huisje 46. soort jus 47. Verenigde Naties (Eng. afk.) 48. voorzetsel 49. klinknageltje 52. Amer. filmonderneming 54. lopend touw formeel karakter. Er zal daarom oj mei een tweede vergadering worder.j houden, tevens jaarvergadering, wal het voorstel andermaal aan de komt. Dan doet het aantal aanwerl er met toe en zal de wijziging wori L aangenomen als tenminste 2/3 vanp d' aantal aandeelhouders voor is. 1®?^ Het benoemen van een direkteur d B™ de raad van commissarissen in: ïooI van de aandeelhouders is in het vt'BN den meermalen bepleit, vooral zich tien jaar geleden bij een din g?0 teursbenoeming door de aandeelho tf.di ernstige moeilijkheden hadden vo(S]Bv daan die de continuïteit van het bedfl bedreigden. De nieuwe wettelijke lingen bieden de mogelijkheid om ziging in het systeem te brengen. ïj gens de nieuwe statuten is ook de noeming van meerdere direkteuren gelijk. In feite is dat een juridische galisering van het feit dat Teso ruime tijd over een tweede direk'j beschikt in de persoon van adjunkt- rekteur Th. Hoogerheide. Alleen serieuze kandidaten Wat betreft de benoeming van co: E ak missarissen zal het volgens de gewijz| de statuten met meer mogelijk zijn i de aandeelhouders in een jolige of versChillige bui hun stem uitbrengend een kandidaat die misschien wel popi lair is maar niet over de capaciteit beschikt die nodig zijn voor het left van een bedrijf als Teso. Daarom koe de commissarissen voortaan zelf een voordracht van twee of drie didaten. Deze voordracht houdt ning met het uitgangspunt dat het Te bestuur een afspiegeling moet zijn de diverse zakelijke en niet-zakelrj| groeperingen van Texel. Voorko moet worden dat bepaalde belang groeperingen zich in het Teso-bests dringen om dit tot een instruments hun niet-algemene belang te make Als de voordracht de aandeelhoudci niet bevalt kunnen ze die verwerp! waarna het bestuur met een nieui voordracht moet komen. President-commissaris C. J. de I zei ons gisteren van mening te zijnd genoemde twee maatregelen in hetk lang zijn van de stroomlijn van de« derneming en het unieke karakter r Teso beslist niet aantasten. Men slechts de continuïteit veiliger stelk hetgeen de positie van Teso ook v« sterkt jegens credietverstrekkers ei De Binnensportdag voor de hoogs I klassen van de lagere scholen is w aohter de rug. Vooraf was de oefens bekend gemaakt voor de brug, lar; p- mat, springkast, rekstok en tot slot 3 hindernisrace. Bij dit laatste onderda moest een aantal hindernissen genor worden op snelheid, want dit telde I voor het veroveren van de wisselbeke Voorheen werd ook nog het totaal de punten van de andere toestellen f waardeerd, daar is de leiding om r schillende redenen van afgestapt. De gemiddelde tijd die gemaakt wei bedroeg plm. 20 seconden, maar er vw ren er bij van 14 en 15. Uit eindelij^ winnaar werden de leerlingen van -B O.L.S. te Oosterend Zij werden op0 ft voet gevolgd door de scholen uit I eh< Hoorn, Midden-Eierland, De Cocksdo. ft en de School met den Bijbel Oosters kn De diploma's van de Texelse sp eri raad krijgen een plaatsje op de divers kamers van de kinderen en het r tas vooral de heren De Kleijn, Schneider 0 R Bursselaars geweest, die voor een ptf I fecte organisatie zorgden. Uitslagen gemiddelde ti? I O.L.S. Oosterend School m.d. Bijbel Oosterend O.L.S. Midden-Eierland O.L.S. De Cocksdorp O.L.S. Den Hoorn O.L.S. Zuid-Eierland O.L.S. De Waal O.L.S. Oudeschild O.L.S Den Burg R.K. sohool Den Burg C.V.O. school Den Burg 21.50J 2187'fe 22.951 22 9511 23.101 I 23.101 I 23.3ïif 23.5HI 23.821 24.511 25.411

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2