Iweefvliegclub bespaart door zelf bouwen van hangar Ci Krimovereenkomst door G.S. niet goedgekeurd Onvoldoende garanties voor centrale voorzieningen m m ss m m n m m m si m m y'tï gsms [Binnenkort vliegen op afspraak Wat te doen bij sportongevallen Voorbereidingsbesluiten moeten worden vernieuwd Jeroenverkenners houden open dag Geslaagd Raadsvergadering NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Een bank waar je mee thuis kunt komen Zijn ze eigenlijk wel deskundig? Schema röntgenonderzoek Damproblemen SS S i§ M H Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 7 april 1972 ~,i U-.i VS;r A» -m Wat betreft de door de Stichting Cul- reel Werk zo gepropageerde zelfwerk- lamheid, geeft de Texelse zweef vlieg- |lub het goede voorbeeld. Met man en lacht zijn de zweefvliegers momenteel :zig met het bouwen van een hangar roor hun kostbare toestellen. Als ze dit erk door een aannemer zouden laten itvoeren zou hen dat ƒ26.000,kosten. >ccr (bijna) alles zelf te doen wordt hter ƒ8.000,bespaard. Drie weken ;eleden werd met de bouw gestart op iet links van het vliegveldhotel gelegen rrein aan de Postweg. Inmiddels is t fundering gereed en is ook de tegel- loer voltooid. Gemiddeld zijn steeds I van de 35 zweefvliegers op het werk iktief, uiteraard alleen in de vrije uren. )at laatste in aanmerking nemende kan ichter toch van een behoorlijke bouw- nelheid gesproken worden. Over een maand moet het karwei zijn eklaard. Intussen is de oude hangar, nkele jaren geleden uit bekistingsplaat pgetrokken, gesloopt. Het toeval wil at op de ledenlijst van de zweefvlieg- lub namen voorkomen als Drijver en iieze en de bekende klank van deze amen in de Texelse bouwwereld ver jaart waarom dit doe-het-zelf projekt net bepaald een amateuristische indruk laakt. De n v. Luchtvaartterrein is de weefvliegers zeer ter wille geweest. Iet benodigde bouwterrein wordt van e n.v. gehuurd, de eerste vijf jaar zon- er betaling! Het door Jaap Drijver ntworpen gebouw krijgt een opper- iakte van 24 x 10 meter en wordt voor- ien van een golfplatendak op stalen panten. Een grote schuifdeur maakt et naar binnen en buiten brengen van Ie zweefvliegtuigen tot een eenvoudig :arwei. Een extra draaideurtje is aan- ebracht om ook de hoge lier naar bin- len te kunnen rijden. Op de foto ziet men de bouwlustige zweefvliegers bezig temidden van de juist voltooide beton- fundering. Financiële zorgen Die uitgaaf van ƒ18.000,betekent voor de club toch nog een zware belas ting. Gerekend wordt op een subsidie van ƒ6.000,maar de rest (ƒ12.000, moet worden geleend. Om de kapitaals- lasten te kunnen voldoen is de contribu tie met ƒ2,50 per lid per maand ver hoogd zodat de tarieven nu bedragen 22,50 voor verdienende leden; ƒ12,50 voor niet verdienenden en ƒ10,voor scholieren. Verder zijn er plannen voor opvoering van het ledental. Met name wil men het lidmaatschap aantrekkelijk maken voor oudere, op Texel woonach tige en werkzame zweefvliegers omdat dan een betere taakverdeling mogelijk wordt. Afspraak Belangrijk in dit verband is het „vlie gen op afspraak" dat binnenkort van ZON, MAAN EN HOOG WATER Dc zon komt 9 april op om 5.57 uur en gaat onder om 19.27 uur; 12 april op om 5 50 uur en onder om 19.32 uur. Maan 7 april L.K 13 april N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 7 april 0.25 en 12.54; 8 april 1.22 en 14.09; 9 april 2.47 en 15.47; 10 april 4.28 en 17.23, 11 april 5.56 en 18 45; 12 april 7.07 en 19.46; 13 april 8 04 en 20.35; 14 april 8.54 en 21.17; 15 april 9.38 en 21.54. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. start gaat. De leden die nu willen vlie gen bivakkeren de hele dag op het veld. Met name voor gehuwden is dat op den duur bezwaarlijk. Het wordt nu moge lijk om een telefonische afspraak te maken voor een bepaalde periode van de dag. De vliegdag is daartoe in vier perioden verdeeld; men blijft dan dus niet langer dan enkele uurtjes weg. Op deze wijze hoopt men het sterke ver loop onder de oudere leden te stoppen. Gehoopt wordt dat deze maatregel ertoe zal bijdragen dat ex-leden zich opnieuw laten inschrijven. Een berichtje aan de secretaris H. de Porto, De Zes 4, tele foon (02220) 3088 is voldoende. Als het op deze manier mogelijk is de gelederen met minstens tien man uit te breiden, worden de zorgen aanmerkelijk ver licht. Minder subsidie Die zorgen zijn niet alleen door de hangar zwaar geworden. Ook het rijk zorgde voor een onaangename verras sing door de subsidie tot ƒ2.600,terug te brengen, dat scheelt de helft! Ook de drie toestellen, onlangs met behulp van een rijkslening aangeschaft bezorgen de penningmeester de nodige kopzorg. Het komt nogal eens voor dat bij voetbal en andere sporten een speler of spelertje gewond raakt. Het is dan van belang dat degenen die met de leiding van het betrokken sportevenement be last zijn, juist weten te handelen. Om die reden heeft het bestuur van de Stichting Texelse Sportraad contact op genomen met de heer A. van der Schil den (op Texel geen onbekende in ver band met zijn cursus voor jeugdleider) en hem bereid gevonden een viertal avonden te verzorgen waarop het verle nen van juiste hulp aan de orde komt. Deze cursus is bedoeld voor leiders van voetbalverenigingen, maar ook scheids rechters en leiders van andere sport- groepen (volleybal, badminton e.d.) zijn welkom. De kosten bedragen slechts ƒ5,per persoon voor vier avonden. Men kan zich opgeven bij het bestuur van de eigen vereniging of bij bestuurs leden van de Sportraad. Betreffende een drietal situaties in het ontwerp bestemmingsplan voor het buitengebied van Texel moet een voor- bereidingsbesluit worden vernieuwd. Het gaat om de camping die de heer H. de Vries bij zijn Prins Hendrikhotel wil aanleggen, de camping die de heer T. v. d Laan, „Zeeburg", naast zijn boerderij wil realiseren en de geplande ontwikke ling van een bungalowterrein nabij Oos terend door de wed. J Bakker. Het hui dige bestemmingsplan staat de uitvoe ring van deze plannen niet toe; het toe komstige bestemmingsplan buitengebied wèl. Om de realisering van de plannen mogelijk te maken door toepassing van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening was het nodig dat de gemeen teraad verklaarde dat voor genoemde situaties een bestemmingsplan in voor bereiding was. Dit zg. voorbereidings- •besluit werd door de raad op 2 februari vorig jaar genomen maar is inmiddels verlopen omdat een voorbereidingsbe- sluit maar een jaar geldig is. Omdat ook het bestemmingsplan buitengebied nog niet ter visie kan worden gelegd, is de gemeenteraad voorgesteld het voorbe- dingsbesluit van 2 februari 1971 te her nieuwen. Dit is vooral belangrijk omdat een van de drie genoemde recreatieve plannen op korte termijn lijkt te kun nen worden gerealiseerd. Zaterdagmiddag (morgen) houden de verkenners van de Sint Jeroengroep op hun terrein bij de paardenstal aan de Hollewal een open dag, tevens kamp show. Wie zin heeft in verkennertje spelen, om op deze manier van nabij kennis te maken met de boeiende prak tijk nieuwe stijl is zonder enige ver plichting welkom. Maar ook toeschou wers kunnen rekenen op gastvrijheid. Noch voor de deelnemende jongens (10 - 14 jaar) noch voor toeschouwers zijn er kosten aan verbonden. Gestart wordt om twee uur 's middags. Het program ma vermeldt onder meer een knobbel- tocht door Den Burg. Na afloop pan nenkoeken bakken. Op het terrein wordt al het tentenmateriaal opgezet en er is een tafelvuur met keuken. Aan Bakkers Culinaire Vakschool te Groningen slaagde voor het examen Restaurantkokcursus B mej. A. Kom brink te De Cocksdorp. Voor Gehoorapparatenservice op Texel ELECTROHUIS Dinsdagavond 11 april, aanvang half cht, vergadert de gemeenteraad. De genda luidt als volgt- 1. Notulen. 2 Ingekomen stukken en mededelin- en. 3. Vervallen. 4 Bespreking van het eerste gedeelte an de definitieve rapportering als ge- olg van het ingestelde organisatie- en föciëncyonderzoek en de daaruit oortvloeiende voorstellen. 5. Advisering inzake de toekomstige emeentegrens. 6. Credietverlening voor het opdragen an de opstelling van een structuurplan °°r de gemeente en verlening van een anvullend crediet voor de afronding an het recreatiebasisplan. 7- Principe-uitspraak over het ont- irerp-bestemmingsplan Everstekoog. 8' Behandeling van het beroepschrift an de heer P. Bakker tegen de weige- ng van een bouwvergunning. 9 Behandeling van het beroepschrift an de heer J. P. Goudsblom tegen de eigering van een bouwvergunning. 10. Behandeling van het beroepschrift an de heer ,F. E. Oldeboom tegen de eigering van een bouwvergunning. 11 Behanedling van het beroepschrift an de heer T. A. Timmerman tegen de ^gering van een bouwvergunning. 12- Benaming van het verbindings- ^atje tussen de Bernhardlaan en de urdetstraat te Den Burg. Hernieuwe vaststelling va nhet I besluit van 28 september 1971, nr. tot het aangaan van een overeen- l!fv met New°mij en de N.V. t-h- inzake de ontwikkeling van het ptteatieplan De Krim. Hernieuwde vaststelling voorbe- Kungsbesluit van 2 februari 1971, nr. la. Wijziging van de gemeentebegro- ög 1971. ^Wijziging van de gemeentebegro- Gedeputeerde Staten van Noordhol land hebben de overeenkomst die de gemeente heeft aangegaan met de n.v. Exploitatiemaatschappij De Krim en de N.V. Nederlandse Woningfinancierders Maatschappij (Newomij) inzake de ont wikkeling en ontsluiting van het veel besproken bestemmingsplan De Krim niet goedgekeurd. Goedkeuring bleef uit omdat ten aanzien van het Krimplan en de overeenkomst vragen zijn gerezen met betrekking tot de wijze van ont sluiting van het wegenpatroon, de ver werking van het afvalwater en de tot standkoming van voorzieningen voor de dagrecreatie en de overige centrale voorzieningen. Met name ontbreekt de garantie dat laatstgenoemde voorzie ningen die een aanzienlijk structurerend element van het plan uitmaken, inder- daa.r tot stand zullen worden gebracht daar zulks niet in de overeenkomst is bedongen. B. en W. hebben de gemeenteraad la ten weten dat zij zich door deze motive ring van G.S. -bijzonder onaangenaam getroffen voelen. Ook de andere part ners, Newomij en EMK, vinden de af wijzende beslissing betreurenswaardig en onbegrijpelijk. B. en W. hebben tegen de afwijzing ernstig bezwaar om twee redenen: de overeenkomst is afgewezen op gronden met het bestemmingsplan verband houdende, terwijl naar aanlei ding van dit bestemmingsplan nog door G.S. moet worden beslist. Aldus, zo me nen B. en W., ontkoppelen G.S. bestem mingsplan en overeenkomst terwijl het toch de bedoeling van de gemeenteraad is geweest deze zaken nadrukkelijk in combinatie met elkaar te bezien. Ver stoord waren B. en W. ook omdat de afwijzing zodanig was geofrmuleerd dat een hernieuwe vaststelling van het be sluit formeel onmogelijk was gemaakt. De gemeente zou het risico lopen dat het volgende besluit wegens het nor maal gehanteerde beginsel „ne bis in idem" (geen tweede uitspraak over een onveranderde zaak) door G.G. „niet ont vankelijk" zou worden verklaard. Met dat laatste is het zo'n vaart echter niet gelopen, zo is inmiddels bij nader over leg met G.S. geblekep want men heeft B. en W. te kennen gegeven dat een hernieuwd raadsbesluit inzake de Krim-overeenkomst door hen wel ont vankelijk wordt geacht, zodat de moge lijkheid von een gecombineerde behan deling van bestemmingsplan en ever- eenkomst weer is geopend. B. en W. zullen daarom ook in de gelegenheid zijn hun bezwaren tegen de afwijzing in een door G.S. te houden bezwarenzit- ting toe te lichten. Garanties Intussen hebben B. en W. de n.v. Ne womij wel in overweging gegeven na te gaan in hoeverre zij voor wat betreft de realisatie van de dagrecreatie- en de overige centrale voorzieningen meer ga ranties dan de reeds gebodene zal kun nen geven. De n.v. heeft haar standpunt hieromtrent nog met bepaald maar het is te hopen dat Newomij wel meer ga ranties zal kunnen geven want de goed keuringskansen van bestemmingsplan en overeenkomst zullen er door worden bevorderd. De gemeenteraad wordt nu voorgesteld de Krim-overeenkomst on gewijzigd opnieuw vast te stellen. (Eer der gebeurde dit op 28 september 1971). Ook nu dient het voorstel te worden be schouwd als dat van het college van B. en W. zonder wethouder J. C. Dros. Mocht het beraad met Newomij nog tot nadere garanties leiden die alsnog in de overeenkomst zullen moeten verwerkt dan zal de raad te zijner tijd een afzon derlijk wijzigingsvoorstel aangeboden krijgen. De wereld van tovenaars en profeten lijkt achter ons te liggen en iedereen is geneigd te zeggen: gelukkig wel. Tra nen, emotionele kreten en gevoel heb ben afgedaan. Water, vuur en licht zijn niet heilig meer, maar stromen, dankzij technische foefjes, uit buizen en draden. Wij leven in een tijdperk van deskun digen. De een weet van geloof, een an dere weet van recht en wet en de derde weet van wetenschap en van elkaar we ten ze niets. En 't hippe, vrolijke, lang harige volkje, de nieuwe magiërs, die het niet zo precies weten, horen er niet meer bij. Wie er wel bij horen en er iets van wil begrijpen, moet wel deskundig zijn: stedebouwkundige, recreatiedes- kundige, kampeerdeskundige of land bouwdeskundige en wie dat niet is, be grijpt er natuurlijk allemaal niks van. Ik moest hieraan denken, toen ik vernam, dat de autorally op Texel wel door zou gaan. Ik heb mij daar toen maar bij neergelegd. Ik had begrepen, dat de burgemeester van Texel, de des kundigen gehoord hebbende en na rijp beraad, deze beslissing had genomen. Daarbij overdacht ik tevens, dat een burgemeester natuurlijk alles weet van wat wel en niet mag volgens de wet en binnen de voorlopige toekomstplanning, maar je kan van zo'n man natuurlijk niet verlangen, dat hij ook nog wat be grijpt van ecosystemen, natuurlijke evenwichten en voedselketens. Wie schetst daarop mijn opperste verbazing, wanneer ik op de voorpagina van de Texelse Courant van dinsdag 21 maart j.l. lees, dat de burgemeester heeft gezegd: „De grootste vijanden waartegen men ten strijde moet trekken zijn momenteel de vereenzaming, de overbevolking en de vervuiling. Men kan ook zeggen: Er moet gewerkt wor den aan vergroting van solidariteit, goe de geboorteregeling en herstel van de natuurlijke kringloop". Nu is het natuurlijk best mogelijk, dat de burgemeester met een autorally de solidariteit wil vergroten en de ver eenzaming wil doorbreken, maar het verband tussen het houden van een au torally en het herstel van de natuurlijke kringloop ontgaat mij helemaal. Of mag je het allemaal niet met el kaar vergelijken en heeft een autorally alles te maken met deskundigheid en het herstel van de natuurlijke kring loop meer met magie en profetie. Het lijkt er helaas wel op. Maar laten de deskundigen dan bij hun leest blijven en geen magische woorden uitspreken, want dat is dan altijd tegenstrijdig En wij profeten zonder brood, hopen maar dat het goed gaat, zoals de des kundige Oskam, die bij de verdediging van de Everstekoogplannen, hoopt op een mentaliteitsverbetering ten aanzien van het autogebruik. Nog is het niet te laat om de autorally te verbieden. Ook een burgemeester moet maar eens een beetje magisch gaan doen in zijn beleid en zich geen moer aantrekken van de deskundigen. George Visser vrijdag 7 april: 9.00 - 9.30 uur: Zuid-Eierland, bij Vliegveldpaviljoen 9.30- 10.30 uur; Zuid-Eierland, bij Vliegveldpaviljoen 11.00 - 11.30 uur: Midden-Eierland, bij Dros' smederij *11.30 - 12.30 uur: Midden-Eierland, bij Dros' smederij 14.00 - 15.15 uur: De Cocksdorp, bij hotel De Hoop *15.15 - 16.30 uur: De Cocksdorp, bij hotel De Hoop maandag 10 april: 13 30 - 14.30 uur: De Waal, bij dorpshuis *14.30 - 15.00 uur: De Waal, bij dorpshuis 15.30 - 17.00 uur; Oosterend, bij „De Bijenkorf" 18.30 - 19.00 uur: Oosterend, bij „De Bijenkorf" *19.00 - 21.00 uur: Oosterend, bij „De Bijenkorf" Oplossing van het vorige probleem: 1. 40-37, 29x49 2. 37-32, 28x37 3. 48-43, 37x48 4. 39-34, 48x30 5. 35x13, 49x21 6. 26x10, 18x 9 7. 25x 3. Een wat eenvoudiger opgave is de volgende compositie van C. Dijker. Pro beer eerst zelf de oplossing te vinden, want het is uitermate boeiend de grap pige slagdwang zelf te ontdekken. Oplossing; 1. 34-29, 22x42 (gedwongen) 2. 41-37, 23x43 3. 32x 3, 42x31 4. 3x26.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 5