Stap eens bij ons binnen we zijn zo gemakkelijk dichtbij Raiffeisenbank BÉ Boerenleenbank Weinig publiek bij laatste uitvoeringen van UDI U kont zoveel méér doen met onze bank Gieren op t veilig nest Meidoornrooi wordt hervat Open dag Jeroengroep uitgesteld Nieuwe naam voor straatje: Kraaistraat Pupillen Texel kampioen de tand des tijds BENFICA - AJAX Vlam in de pan was oorzaak van brand Interessante de Westfries over I en zijn Binnenbrandje snel geblustl FIT-VLIEGREIZEN Plastic weerstaat mogelijkheden voor het kiezen Want waarom zoeken naar wat u vlakbij kunt vinden? U stapt eenvoudig even bij een Raiffeisenbank of Boerenleenbank binnen. Er zijn 3000 vestigingen. Dus overal gemakkelijk dicht bij u in de buurt. Om te kiezen uit wel 8 verschillende spaarvormen, met elk een aantrekkelijke rente. Zodat u kunt sparen op de manier die het beste bij uw bedoelingen en mogelijkheden past. Een deskundige adviseur helpt u graag bepalen welke spaarvorm juist voor u het' meest geschikt is. Bij de Raiffeisenbank en Boerenleenbank, de bank waar de helft van alle Nederlanders al bij spaart. de bank voor iedereen 3000 vestigingen Achteraf praten is makkelijk, maar UDI had haar laatste toneeluitvoering van dit seizoen veel eerder moeten hou den of achterwege moeten laten. „Gieren op 't veilig nest" trok vrijdag avond een iets meer dan half volle zaal en zaterdagavond bedroeg het aantal toeschouwers niet meer dan dertig. Het bezoeken van toneelavonden is een typisch winterse liefhebberij. Als het eenmaal Pasen is geweest, is het pu bliek er niet meer voor in stemming. In dit geval zal ook de televisiequiz het bezoek hebben afgeremd, terwyl som mige mensen mogelijk ook zijn thuis gebleven omdat ze het stuk al eens had den gezien. „Gieren op 't veilig nest" werd nl. in 1960 door UDI voor het eerst gebracht en in 1964 ook nog door De Vriendenkring. Het gebrek aan be langstelling heeft op de spelkwaliteit geen merkbare invloed gehad, want er werd overwegend goed geacteerd. Het gekozen stuk konden we niet erg boeiend vinden. Het element van ver rassing ontbrak vrijwel geheel en werd onvoldoende goedgemaakt door de humor en de spanning die erin ver werkt zaten. Mogelijk zou die humor beter zijn overgekomen bij een wat genuanceerder spel en door het aan brengen van pauzes op de juiste mo menten maar het is twijfelachtig of dit aan de totaalindruk veel zou hebben veranderd. Verhaal Het gegeven is simpel. Misdadigers wanen zich veilig in het hotel ,,'t Veilig nest", gelegen op een eilandje in een der Amerikaanse meren. Een hunner heeft de buit van een inbraak bij zich; de ander is naar die buit op zoek. De no dige misverstanden en verwikkelingen ontstaan omdat een hotelgast, die een voorbeeldig leven leidt toevallig spre kend op de beruchte gangster Dick Kil- linger lijkt. Mede dank zij dit feit, kan tenslotte het goede overwinnen. Stellig de beste prestatie in dit stuk werd geleverd door de heer W. Tinholt, die niet alleen uitstekend spel leverde als de stotterende, schijnbaar sullige hotelgast Jack Gable, maar ook als de keiharde gangster Killinger. Met het herhaaldelijk overschakelen naar deze uitersten leek de heer Tinholt weinig moeite te hebben. Als Tony, kok en barkeeper van het hotel, zagen we de heer G. Pansier zeer bevredigend spelen. Veel gelegenheid om uit te blinken had hij niet. Zoals gewoonlijk was mevrouw T. Agter- Zondervan weer goed op dreef, deze keer als de schilderes Odilla Ashome Goed, maar niet opvallend deed mevr. A. Bonne het als Mary, de eigenaresse van het hotel. Mevrouw I. Reitsma- Bakker toonde zich weer talentvol door de wijze, waarop zij gestalte gaf aan de rol van Patricia, dochter van de eigena resse. De heer Th. v.d. Berg lijkt zich tot een aanwinst voor de UDI-gelede- ren te ontwikkelen. Hij deed het zeer behoorlijk als de gast Frankie Lawford, maar zijn bewegingen zijn nog te wei nig ontspannen. Als Jennifer Lawford deed mevrouw G. Koom-Penha het pit tig en natuurlijk. Verdienstelijk speelde de heer J. Post als het gangstertje Linky, de rechterhand van de gevrees de Killinger. De regie was in handen van de heer H. Dros. Mevrouw G Arensman souffleerde. De grime was van mevrouw A. Rienks-Koorn en de décorschildering werd vervaardigd door de heer J. Tjonk. De vorig jaar begonnen rooi van mei doorns in het kader van de bestrijding van perevuur zal zeer binnenkort wor den hervat, zo heeft minister Lardinois van Landbouw en Visserij beslist. Staatsbosbeheer deelde ons mee dat het de bedoeling is op Texel deze week reeds met het rooien of afzagen van zieke en verdachte struiken verder te gaan. Voorts zal gedurende het gehele groeiseizoen intensieve inspectie wor den uitgeoefend om eventueel nog ach tergebleven zieke struiken op te sporen. Verwacht wordt dat men het perevuur dan zal hebben overwonnen. Aldus zul len perebomen en de nog gezonde mei doorns voor besmetting gespaard blij ven en zal ook de export van boomkwe kerijen geen hinder meer ondervinden. Gezien de grote belangen die op het spel staan, aldus de Plantenziektekundi- ge Dienst, wordt op ieders medewerking gerekend. Gerooide struiken zullen op overheidskosten worden vervangen in eerder gesubsidieerde aanplantingen. Herinplant zal zoveel mogelijk nog dit jaar gebeuren. Voor zover dat door de voortgang van het seizoen niet meer mogelijk is, gebeurt het in het komen de na- en voorjaar. De harde wind heeft de open dag met kampshow van de Jeroen verkenners onmogelijk gemaakt. Het evenement is tot nader datum uitgesteld. Als de gemeenteraad er vanavond mee akkoord gaat krijgt het verbin dingsstraatje tussen de Bernhardlaan en Burdetstraat de naam Kraaistraat. Aan vankelijk was aan de raad voorgesteld de naam Liestcrstraat te kiezen, maar door een misverstand was verzuimd een der leden van de straatnaamcommissie, de heer C. Koorn, hierin te kennen en deze had nu juist een beter idee. Hij vond dat het straatje genoemd moest worden naar een persoon die van be lang is geweest voor Texel en met name het Texelse vogel- en plantenleven: de heer H. J. Kraai. .Meester" H. J. Kraai werd geboren op 2 juli 1897 en overleed 25 juli 1941. Van 1 oktöber 1928 tot de datum van zijn overlijden was hij hoofd van de openbare lagere school te Den Burg. In zijn vrije tijd heeft hij zich intensief be zig gehouden met de Texelse natuur waaraan door hem een zodanige waarde werd toegekend dat dit heeft geleid tot oprichting van het Texels Museum waaraan hij de belangrijkste bijdrage leverde. B. en W kunnen zich voorstel len dat de klank van de naam Kraai straat voor sommigen niet fraai is, maar wanneer op het straatnaambord de om schrijving „H. J. Kraai 1897 - 1941, grondlegger van het Texels Museum" wordt geplaatst is de naam duidelijk toegelicht. De leden van de straatnaam commissie zijn het hiermee eens. Een minderheid van het college, wethouder C. Joustra, kan met dit nieuwe voorstel echter niet instemmen omdat hij vindt dat Kraaistraat naar klinkt. Hij advi seert te besluiten overeenkomstig het oorspronkelijke voorstel: Liesterstraat. VOORLAATSTE TREKKING Donderdagavond om 8 uur wordt in de kantine „De Kletskeet" van S.V. Texel de voorlaatste trekking van de loterij verricht. Onder toeziend oog van de notaris wordt één prijs van ƒ100, getrokken. De Texel c pupillen zijn in de afde ling B kampioen geworden. Het kam pioenschap werd door de jeugdige Texel-spelertjes veilig gesteld in de wedstrijd tegen Oosterend b door een 10 overwinning. Het was J. Kranen burg die Teexel kort voor de rust naar de overwinning schoot. Staande van links naar rechts: A Langeveld, H. Visser, K. Tjepkema, D. de Lugt en W. Oskam. Gehurkt van links naar rechts; S. Dob, J Kranen burg, J. Wiering, G. Rijk, P. Kruger en M. van Wilsum. (foto Jan de Waal) We rommelen maar wat met het ver. pakkingsmateriaaldat onze welvaarts staat in zulke enorme hoeveelheden levert. In de Texelse broedterrelnen vindt men tegenwoordig (veel) meer wegge worpen stukken afval dan eieren. En htt wordt steeds erger, omdat dat afval voor een groot deel uit plastic bstaat dat on- gevoelig voor weer, wind en bacteriën tand der tijds doorstaat. Limonadebekeri broodzakjes, tabaksbuidels kan men over al bij tientallen oprapen En wat te der ken van dat praktische, maar oerlelijke alumiumfoliei De oorzaken van die vuil- ellende zijn makkelijk genoeg aan te wij zen, maar de belangrijkste oorzaak is het gebrek aan zelfdiscipline bij het publiek Verordeningen, streng toezicht en proces verbalen zullen de sloddervossen met blij vend bekeren. Dat zal wel gebeuren 3/3 iedereen ernst maakt met het voornemer om zichzelf èn de ander te corrigeren ah de gelegenheid zich voordoet. Op boven staande (niet geensceneerde) foto, diewii maakten in de Bolle Kamer zie men rond een polletje helm een plastic drinkbeker- tje, een stuk van een plastic fles en een plastic broodzak. Die broodzak, oorspror kelijk afkomstig van bakker Plaatsma uit De Waal, ligt er misschien al maande, en over jaren zal hij er nog zijn, wan: plastic blijft De beste manier om plas- ticverontreiniging te voorkomen is derge lijk materiaal in afvalbak of vuilniszak deponeren, maar je zou je ook kunnenI afvragen of het nu persé nodig is or| brood in plastic te verpakken M/ssch/er I zouden Bakker Plaatsman en alle andere I bakers daar eens over na willen denker m Wat het resultaat daarvan is, hangt vooral af van de houding van het publiek. A/s e l geen m plastic verpakte artikelen meel zouden worden gekocht, schakelt de ba/vl del beslist op een ander materiaal ove-l Als om een ander voorbeeld te noe-| men de consument weer vraagt naa i flessen melk in plaats van de makkelijkm kartonnen (die na gebruik de vu//n/sbej| weer wat hoger maken) zouden de j tonnen snel van de baan zijn. In massa'j| bedrijven wordt door het personeel lege-, l woordig koffie gedronken uit plastic weg- gooibekertjes. Terugschakelen naar kopjes (die natuurlijk wèl moeten wordt1 omgevassen) is een simpele bijdrage a de oplossing van het grote probleerr, evenals het bewaren van oude kranten. vliegreizen vanaf ƒ245, RAIFFEISENBANK TEXEL DE WAAL De oorzaak van de brand in De Waal waarbij in de nacht van woensdag op donderdag een 6-jarig jongetje om het leven kwam, was het in brand vliegen van een pan frituur vet. Kort voor het naar bed ga&n heb ben de bewoners in de keuken van het huisje nog iets willen klaarmaken. De vlam moet in de pan zijn geslagen toen zich enige tijd niemand in de keuken bevond. Toen de heer Smit in de woon keuken terugkeerde was al een zo groot vuur ontstaan dat bluspogingen zonder resultaat bleven. Mevrouw J. Binsbergen rende toen naar boven om haar kinderen uit bed te halen. De heer Smit kwam even later achter haar aan maar het vuur had in middels zodanig om zich heen gegrepen dat het touw van het trapluik was door gebrand zodat de heer Smit het luik op zijn hoofd kreeg. De zolder veran derde snel in een vuurzee. Het lukte slechts één kind te pakken en mee te nemen. De zes-jarige Evert Jan rende in paniek weg en kon niet meer wor den gegrepen. Wegens de snel toene mende hitte was .oeken niet mogelijk. Voor de terugweg kon het trapluik al niet meer worden gebruikt. De heer Smit rende via een deurtje in de tus senmuur naar het andere eind van het gebouwtje en liet zich daar via een an der luik naar beneden zakken. Mevrouw Binsbergen sprong via een schuifraam aan de straatzijde naar buiten en kwam op de vlak tegen de gevel geparkeerde auto terecht. Bovenstoande toedracht werd pas in de loop van donderdag bekend en kon dus niet worden beschreven in het arti kel in de vorige krant. De heer Smit, mevrouw Binsbergen en het geredde jongetje worden momenteel nog in het ziekenhuis verpleegd. Met uitzondering van het kind dat alleen aan arm en hand is gewond, hebben zij vrij ernstige brand- en andere verwondingen opgelo pen. Het omgekomen kind is maandag middag onder grote belangstelling be graven In De Waal is voor het getrof fen gezin dat vrijwel de gehele inboedel heeft verloren een inzameling gehouden die ƒ1.800,heeft opgebracht. Van gemeentewege is ervoor gezorgd dat het gezin na terugkeer uit het zie kenhuis over woonruimte kan beschik ken. taalt De heer J. Pannekeet hield donder-l dagavond voor het R.K. Vrouwengild!|G een lezing over „de Westfries en zijip taal". In zijn inleiding vertelde hij, da: hij tijdens de oorlog in Westfrieslard ondergedoken was bij een gezin met II kinderen. In die tijd was zo'n groot gezin gewoon, het gaf veel vrolijkheid en er kon dan ook altijd nog wel iemand bij. Hij was van de Westfries gaan hou den en hij leerde er de taal kennen Del Westfries is nuchter en stug, maar ab| men hem beter kent, leert men waarderen als een prettig mens, rechtl door zee, zonder franje, aldus de hee Pannekeet, die zelfs een studie van het| Westfriese dialect heeft gemaakt. Aan de jeugd is al bijna niet meer te| merken dat ze van het platteland ke rnen. Velen gaan in Alkmaar op school en doordat ze ook het hoger onderwijs] volgen, zijn ze vaak beter ontwikkeld Zowel de streektaal als de klederdracfc!| worden steeds minder gebruikt: hel raakt er uit. Over niet al te lange tijd zijn alle streektalen verdwenen «I spreekt men nog slechts algemeen be| schaafd Nederlands. Na de pauze «werd de Westfriese humor behandeld nrt vele voorbeelden. Het was een leuke ea boeiende avond. N Vrijdagmiddag werd de brandwee'j gealarmeerd voor een brandje dat w# ontstaan in een houten zomerwoning aan het Schilderend. In het gebouwtje was een der wanden in brand geraakt oorzaak was de hete kachelpijp die zon der voldoende afscherming door hel hout was gevoerd. De brandweer doof&L de vlammen met schuimblussers. schade was aanzienlijk. Het huisje is ei-^ gendom van de heer N. Witte (het staaj achter zijn woning) en wordt bewoond] door de muziekleraar Van der Wulp£| zijn gezin. Nu ook RAIFFEISENBANK TEXEL

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2