Plan „Everstekoog" recht-toe-recht- aan uitspraken over vKtaucm voert tot winst! Firma A. BAKKER Azn 7////////i^r/////////z VERVOLG VAN PAG. 1 ,,'t Werkt lekker makkelijkst Is geloof ik wel het allergemakkelijkste wat er is# Ikbener zelfs voor weggeweest #Die nieuwe spray is wel een verbetering #Even kloppen en 't is heel gauw gebeurd#De nieuwe Vitafok-spray is veel ge makkelijker. Tja wat moeten we daar nog aan toevoegen?#Gewoon,Vitafok-spray bestel len en zelf ondervinden DRINKGLAZEN tilbuïP\ Derde blad Texelse Courant, vrijdag 14 april 1972 exploitanten reeds zoveel inbreng in het plan hebben dat het meer op een exploi tatieplan voor belanghebbenden is gaan lijken dan op een op grond van plano logische overwegingen opgesteld be stemmingsplan. Voor hem zou dat geen aanleiding zijn tot het nemen van over haaste beslissingen. Bedenkingen had de heer Weijdt te gen het uitgangspunt dat de vakantie gangers in het toekomstige plan zich zullen kunnen vermaken in de omrin gende bossen, duinen enz. De opvang- mogelijkheid van die natuurlijke voor zieningen is beperkt, vooral bij slecht weer. De kunstmatige voorzieningen (voor zover aanwezig) kunnen maar weinig mensen opnemen. Bovendien lig gen de meeste voorzieningen buiten de invloed van de gemeente. Als de ter reinbeheerders bij dreigende overbelas ting hun gebied zouden afsluiten en de toegang beperken is er voor de toerist niets anders. „Bij deze vorm van be stemmingsplannen die leiden naar een werkelijke toeristenindustrie zal Texel door de druk op zijn vrije gebie den, zijn grote aantrekkingskracht gaan verliezen. Het Texels eigene is don niet meer en juist het omgekeerde willen we toch voorstaan". De heer Weijdt zei geen vrede te kun nen hebben met de mogelijkheid tot de bouw van tweelaags huizen, tenzij kan worden aangetoond dat de toerist een dergelijke verblijfsvorm verkiest. Spre ker vond de argumentering van B. en W. dat een spoedige totstandkoming van het plan gewenst is in verband met de werkgelegenheid weinig streekhou- dend. De werkgelegenheid is hiermee niet op lange termijn gebaat. Het zou bovendien betekenen dat zou moeten worden doorgegaan met uitbreiding van toeristische akkommodatie totdat Texel volledig is volgebouwd. De vragen van B. en W. beantwoordend zei de heer Weijdt dat hij met de plaats waar men het Everstekoogplan wil uitvoeren wel kan instemmen als gezorgd kan worden voor vervanging van de bloembollen- grond die dan verloren gaat. Het ver graven van tweede soort bloembollen- grond tot eerste soort zoals aanwezig in dit gebied kost meer dan ƒ10.000,per hectare. Of het plan kan worden uitgevoerd zonder bosuitbrei ding vond de heer Weijdt een vraag die alleen door de deskundigen beantwoord kan worden. Hij meende dat in het plan onvoldoende algemene voorzieningen zijn opgenomen; bovendien is de aan leg ervan onvoldoende gewaarborgd. Voorts zouden de kosten van de infra structuur (elektriciteit, water, wegen enz.) moeten worden begroot en in de beschouwing opgenomen. Ook wat de grote lijnen betreft achtte de heer Weijdt het plan niet aanvaardbaar. Spontane groei Hij vond niet dat uitstel risico's zou opleveren want er is op Texel sprake van een „spontane" groei van akkom modatie. Binnen de bestaande plannen wordt de akkommodatie nog steeds uit gebreid en ook particulieren hebben een groeiend aandeel in de opvang door kamerverhuur e.d. Hij vroeg zich af of de commissie Sepers met dat aspect wel voldoende rekening heeft gehouden. Persoonlijk had hij de indruk dat het landschap al duidelijk lijdt onder de wassende toeristenstroom Er nu nog een schep bovenop doen leek hem ge vaarlijk. In het begin van zijn commen taar had de heer Weijdt eraan herin nerd dat in 1965 een getal van 32.700 toeristen als aanvaardbaar maximum was gesteld. Maar in 1971 bereikte de drukte een top van zeker 40.000, mis schien wel 45.000 mensen. Daarop wees ook de heer C. Koorn i(OHU) de volgende spreker die 't Ever- stekoog-plan hekelde. Hij stelde vast dat ook zonder dit plan de toeristische akkommodatie op Texel zal groeien. Hij voelde er niets voor dat nog verder te stimuleren en zou het be leid liever gericht zien op kwaliteits verbetering. In tegenstelling tot het plan Everstekoog dat op de zomer is afge stemd moet ervoor worden gezorgd dat de bestaande akkommodaties voor win tergebruik aantrekkelijk worden. Aan het bestaande valt nog veel te verbete ren. In het gebied rond de Pelikaan bijv. moet men het nog zonder riolering doen en dat is aan de stank wel te merken want de sloten fungeren als open riool; op tien meter afstand daarvan wordt gekampeerd! Verder woog het verlies van de bollcngrond in Everstekoog voor de heer Koorn zwaar. Hij meende dat men de moed moest hebben om een an dere koers te nemen. Volgens hem was dit de mening van vele Texelaars. Dit laatste op verzoek van mr. Spren- ger nader toelichtend zei hij veel langs de weg te zijn en daarbij zijn oren goed open te houden Niet totaal afwijzend maar toch ook critisch was de heer P. Smit (KVP), ech ter vooral ten aanzien van details van het plan. Hij achtte de plaats van het bestemmingsplan juist en vond ook dat het kon zonder voorafgaande bosaanleg. Hoewel bosuitbreiding toch wel zeer ge wenst was. Ernstig bezwaar had hij tegen de voorgenomen bouw in twee woonlagen. Eén laag was volgens hem genoeg. Dat zou het plan dan wellicht economisch onaantrekkelijk maken voor de betrokken exploitant (Leiderdorp) maar niet vergeten moest worden dat deze onderneming de grond speculatief heeft gekocht en dergelijke risico's dus bewust loopt. Bovendien verwachtte de heer Smit niet dat men er bij Leider dorp wakker van zou liggen. Spreker betreurde het overigens nog steeds dat het destijds niet mogelijk is gebleken de grond in gemeentehanden te krijgen. Hij vroeg zich bovendien af of de finan ciering van de algemene voorzieningen haalbaar was, nu slechts een gedeelte van het oorspronkelijke plan wordt uit gevoerd. Onenigheid De heer J. Zuidewind i(WD) vertelde dat binnen de commissie ruimtelijke or dening onenigheid bestaat over het Everstekoogplan. Dat de bezwaren pas recentelijk naar voren kwamen laat zich onder meer verklaren door het feit dat het interimrapport van de commissie Sepers pas onlangs (vertrouwelijk! - red.) ter kennis van de raad kwam en in dit rapport staat zeer duidelijk ver meld dat uitbreiding van de toeristische akkommodatie niet zonder meer moge lijk is. Aan de hand van een rekensom metje trachtte de heer Zuidewind aan te tonen dat het Everstekoogplan pas verwezenlijkt kan worden als eerst 120 hectare bos wordt bijgeplant. Hij vond het onverantwoord dat de recreanten van Everstekoog het zullen moeten doen met het „opengelegde" bos in de buurt en het Kerckeland. Hij stelde dat roof bouw op het natuurgebied zou worden gepleegd waarbij hij uitgaande van de stelling dat per 4 recreanten één auto naar Texel komt op een extra toevloed van 4000 auto's moet worden gerekend. Als Teso zijn vervoerscapaci teit niet vergroot betekent dat zes uur extra wachten in Den Helder nog afge zien van het feit dat wegen, parkeerter reinen e.d. niet toereikend zijn. De ge meente heeft bij haar planning te wei nig gedacht aan bijverschijnselen, zo concludeerde de heer Zuidewind die op de door B. en W. gestelde vragen afwij zend antwoordde en een bestemmings-^j plan alleen aanvaardbaar achtte als opR het terrein zelf voor recreatiemogelijk heden zou worden gezorgd. De heer M. Bakker (Texels Belang) had ook weinig goede woorden voor het plan. Met name de mogelijkheid tot de bouw van woningen met een goothoogte van zeven meter vond hij verwerpelijk. Het is onmogelijk deze met structuur- groen weg te werken. Verder wees hij erop dat in het totale plan 390 ha bol- lengrond ligt. Ook andere recreatie- plannen gaan ten koste van bollengrond zodat Texel op den duur 500 ha bollen grond kwijtraakt. Hij keurde het hele plan af en constateerde dat Texel ook zonder dergelijke plannen zijn maxi mum opname capaciteit zou bereiken. Bovendien vond hij dat de Texelaars er economisch niets wijzer van zouden worden. Want het zijn voornamelijk grote ondernemingen van elders zodat de winst naar het vasteland gaat. Achterhaald De heer Blanken (PAKT) noemde het Everstekoogplan een produkt van een achterhaalde periode. Kenmerkend lij ken de compromissen die zijn getroffen in het belang van de economische haal baarheid. Dat de commissie Sepers het bestaande bos toereikend acht verwon derde hem niet want het is deze com missie die aan de wieg van het plan heeft gestaan, wat ook geldt voor de PPD. Dat het bureau Hajema er ook zo over dacht verbaasde hem in hoge mate want in het interimraport staat toch duidelijk dat verdere uitbreiding onmo gelijk is. Uitganspunt is daar steeds; uitbreiding van het bos alvorens de ca paciteit te vergroten. Verder vond de heer Blanken het onjuist dat men kam peerders hun tent laat opzetten vlak bij de rumoerige Pontweg en dat de rijkere bungalowhuurders op de beste plaatsen zitten. Volgens de plannenmakkers was dat gebeurd in het belang van de open heid van het landschap maar strijdig met die openheidsgedachte is dat 30 me ter brede boomsingels langs de Pontweg zijn geprojecteerd Blijkbaar heeft men geen vertrouwen in de groei van dit bos. Maar ook de heer Blanken was bang voor de druktetoename die het plan teweeg zou brengen. De plaats van Everstekoog vond hij juist, maar er moest dan wel eerst voor bos gezorgd worden. Ook vond hij dat onvoldoende algemene voorzieningen in het plan zijn opgenomen: „een produkt van com promissen". Ook uit de antwoorden van de heer Blanken op de andere door B. en W. gestelde vragen bleek dat hij in feite alleen maar akkoord ging met de voorgestelde grenzen van Everstekoog. Hij vond dat raadsleden en ambtenaren eerst maar eens om de tafel moesten gaan zitten om tot een beter geheel te komen. Waarom niet eerder Door op te merken, dat bijna al het gras al voor haar voeten was wegge maaid, schaarde mej. Luijsterburg (CHU) zich ook bij de tegenstanders. Zij betreurde dat de raad niet eerder gelegenheid heeft gehad zich uit te spreken. Zij vroeg zich af of de Tweede Nota op de ruimtelijke ordening nu werkelijk dwingt tot het aanvaarden van dit plan. Feit is dat het aantal gas ten ook toeneemt zonder deze plannen. Spreekster vond dat reeds veel werk is verricht en geld is uitgegeven, maar dat nu toch maar eens gedacht moest worden aan de beslissing, die men eens zal moeten nemen: een punt zetten ach ter de toeristenstroom. Nadat de vergadering zeven minuten geschorst was geweest, ging het college in op de diverse aan- en opmerkingen. Wethouder Daalder vond dat de raadsleden inkonsckwent handelden. Men kan niet voor de geprojecteerde plaats zijn en toch tegen de verkeer- stromen die het plan tot gevolg zal hebben. Het zou dan beter zijn om te zeggen: we willen dit plan niet. Inkon- sekwent vond hij het ook dat de raad nu terugkwam op het recreatiefacetplan en de nadere uitwerking hiervan en het zelfde oordeel velde hij over het extra bedrag dat de raad eerder op de avond beschikbaar had gesteld voor het vol tooien van het onderzoek van de werk groep basisplannen recreatie. „Wat moe ten die mensen met dat geld doen als u geen uitbreiding meer accepteert?" Voorts hekelde de wethouder de van weinig vertrouwen getuigende houding jegens de commissie Sepers. „Als die mensen vinden dat het Everstekoog plan verantwoord is met het oog op het natuurgebied, wie ben ik dan als ik zeg dat dat niet waar is? Laten we dan maar geen commissies meer instellen". De heer Zuidewind reageerde hierop door op te merken, dat de raad oordeel de op basis van feiten, die in het afge lopen halfjaar bekend zijn geworden. In het interimrapport heeft gestaan dat het natuurgebied geen grotere toeristen stroom toestaat. Vergeten. Waarop de heer Daalder er op wees dat de betrokken passage in het rapport een vergissing was en later is gecorri geerd tijdens een nadere verklaring. Hij vond het onjuist om te doen alsof die verklaring er nooit is geweest. De heer M. Bakker: „U vergeet de spontane groei en de commissie doet dat ook!" Mr. Sprenger smalend: „Dit is een verschrikkelijke beschuldiging. De commissie heeft dat zómaar verge ten Wethouder Joustra vond de houding van de raad niet zo duidelijk. Sommige raadsleden willen van geen uitbreiding weten; anderen lijken tegen de plaats van het plan geen bezwaar te hebben. Hij vond dat de discussie bekort zou moeten worden en dat een uitspraak zou moeten worden uitgesteld, nadat gelegenheid is geweest tot nader beraad ^met deskundigen. Zo liep het tenslotte |ook af, maar de voorzitter wilde toch nog wel even aan „het schudden der kaarten" deelnemen door nog eens na drukkelijk de gang van zaken toe te lichten, die zich tot dusver met betrek king tot het Everstekoogplan heeft voorgedaan. Hij wees daarbij nog eens op het feit, dat een brede, uit deskun digen bestaande commissie heeft uitge maakt dat het verantwoord is Everste koog uit te voeren zonder voorafgaande bosaanplant. De Tweede Nota op de ruimtelijke ordening was geen dwang matige opdracht, maar een inventari satie van wensen, o.a. de wens van Texel om de verblijfsrecreatiemogelijk- heden uit te mogen breiden. Het zou best mogelijk zijn dat de regering op een gegeven moment geen uitbreiding meer gewenst acht, maar als men daar aan nu al zou denken, zou dat gebleken zijn, want in de commissie Sepers is het rijk door meerderen vertegenwoordigd. Op de aanmerkingen, die details van het plan betroffen, wilde de voorzitter niet ingaan, wel op hetgeen de fundamenten van het plan raakte. Als de raad zou verlangen dat eerst bos wordt aange plant, betekent dat een uitstel van min stens vijf jaar. Winsten Dat winsten naar de overkant zouden vloeien, kon mr. Sprenger niet betreu ren als hij erbij bedacht wat diezelfde overkant aan geld op Texel achterliet. Dat het plan geen betekenis voor de werkgelegenheid zou hebben, bestreed hij. Er moet niet alleen voor onderhoud gezorgd worden, maar de meerdere gas ten vergroten ook de bestaansbasis voor bijv. middenstand en horeca. Tot de heer Weijdt zei Mr. Sprenger, dat steun van het rijk bitj de uitvoering van dit plan reeds is onrtvangen in de vorm van subsidiëring van riolering en zuivering, die reeds zijn aangelegd en mede voor dit plan zijn bedoeld, CRM overweegt bovendien subsidiëring van het bosbe- stand en zelfs zal Economische Zaken wellicht de onrendabele top van de in vesteringen subsiëren, hoewel wordt aangenomen, dat dit niet nodig zal zijn. Een nieuwtje was de mededeling, dat momenteel aanleg van riolering ten be hoeve van de bestaande bebouwing van Everstekoog in voorbereiding is. Het provinciaal bestuur heeft een desbe treffende aanvraag met gunstig advies doorgezonden aan het ministerie. Texelaars; niet op de hoogte Scherp reageerde mr. Sprenger op Koorn's opmerking, dat zeer veel Texe laars tegen het Everstekoogplan zouden zijn. „De meeste Texelaars weten niet waarover zij praten als zij het hebben over de problematiek van Everstekoog", daarmee doelende op het feit, dat meer waarde mag worden gehecht aan het oordeel van een commissie, die deze zaak heeft bestudeerd, dan van mensen die waarschijnlijk niet of half op de hoogte zijn en afgaan op verhalen van anderen. De door de heer Zuidewind aangekondigde „bezoekersoxplosie" en „gigantische verkeersstromen" vond hij schromelijk overdreven; hij' was niet zo ongerust. Door de heer J. Zuidewind werd tenslotte het voorstel gedaan om de discussie te staken totdat de raad met de commissie Sepers en het bureau Hajema van gedachten had gewisseld. De ruime meerderheid van de raad greep deze kans om de langdurige be sprekingen te stoppen met bei de handen aan. De heer L. J. Weijdt v/as echter duidelijk boos en wilde in de gelegen heid gesteld worden weerwoo rd te le veren aan de heer Daalder, di e de op posanten van inkonsekwentie .had be ticht. De ƒ40.000,extra voor de werkgroep basisplannen waren wél te recht toegekend, omdat men ook zonder het Everstekoogplan moet weten hoe het zit met de totale opvangcapaciteit van Texel. „Wij hebben cijfers nodig". NETTO DEN BURG OUDESCHILD Hoog model voor longdrink; laag model voor limonade; stevige uitvoering, zware voet, modern décor, per luxe doos 6 stuks normaal 7,50 lu f |dit ene weet u; moerbeek kleedt ufc+ft VERKRIJGBAAR BIJ Oudeschild H. Kuip, De Koog - 02228-225 J. Kuip, Oudeschild - 02220-2532 H. J. Wetenkamp, Oudeschild - 02220-3385 Pakhuis en kantoor - 02220-2601 W kMingiaktn lilmm voor TMury Ongedwongen jersey Soepel en ongedwongen jersey sportkolbert. De hoge knoopsluiting en de reversloze kraag creëren dat nonchalante cachet, dat alleen de zelfbewuste man kenmerkt.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 10