Cjroen ^wartrjexels in het Raad algemeen in bestemmingsplan verzet tegen Everstekoog 10 jaar VERONICA De Koog Ook zonder dit plan zal oerisme maximum bereiken Jeugd Oplettings Dienst9 helpt nieuwe actie overbodig maken Beslissing pas na gesprek met deskundigen Texel schoon 72 Aktie „Brand De Waal" opent bankrekening Fotoclub besluit seizoen Beere Bar Iedere dag geopend. Beere DE RENAULT 15 GARAGE DROS )AG 14 APRIL 1972 85e JAARGANG No. 8665 N.V. v.h. Langeveld Dc Rood |0S il - Den Burg, Texel - Tel. 2741 larry de Graaf, Kecsomlaan 43, Den tL (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middcnstandsbank; Coop. RaiL feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ5,00 p. kw. 50 ct incasso; los 25 cl Advert. 21 ct. per mm. excl. 4% BTW Het is gemakkelijker een groot scherp woord dan een goede reden te ge- uiken, maar de goede redenen blijven", aldus citeerde mr. W. H. Sprenger grote staatsman Thorbecke aan het begin van de bespreking van het be- ■mmingsplan Everstekoog, een der hoofdschotels van de dinsdagavond ge ilden raadsvergadering. Wat betreft het gevolg geven aan deze vermaning mr. Sprenger ongetwijfeld teleurgesteld zijn geweest, want er viel menig pot scherp woord en ook zal de voorzitter niet van mening zijn geweest, dat ede redenen waren aangevoerd. Het verzet tegen het plan Everstekoog was emeen. Sommige sprekers hadden bezwaren tegen de opzet van het plan, ar zelfs waren er raadsleden, die van het hele plan niets meer wilden weten. [B. en W. kregen dan ook geen positief antwoord op de vragen, die zij aan de Ipiad haden voorgelegd. Besloten werd het hele probleem nog eens samen met de deskundigen te bekijken. Jitvoerig lichtte mr. Sprenger de ge- iiedenis van het Everstekoogplan toe. sis van het beleid was het recreatie- stplan 1964 en ook het rapport Quan- i Volgens de daarin aangegeven koers ird begonnen met het ontwerpen van ireatieplannen zoals De Krim en erstekoog-Gerritsland. Nooit heeft de id laten blijken van deze koers te Hen terugkeren. Ten aanzien van het irtgelijke plan Everstekoog-Gerrits- id heeft men zioh wel beperkingen leten opleggen. Want voorzichtigheid s geboden toen was gebleken dat het het recreatiefacetplan verantwoord ichte aantal toeristen op Texel veel ?ller was toegenomen dan was ver- icht. Het getal dat men na uitvoering n de recreatieplannen dacht te kun- n opvangen werd al bereikt voordat de uitvoering was begonnen. Herzien Een commissie van deskundigen (com- ssie Sepers) kreeg opdracht de situa- opmeuw te bezien waarbij het er in eerste plaats om ging hoeveel recre- ten het eiland nog zou kunnen ver- irken zonder dat het karakter van het and overmatig zou worden aangetast, ïgens de onzekerheid werd besloten tussen pas op de plaats te maken en voorlopig te laten bij het uitwerken de zg. eerste fase van het plan, in wandeling het plan Everstekoog. Dit beurde nadat dezelfde commissie Se- rs had laten weten dat dit deel van t plan in ieder geval nog verantwoord u zijn. „Everstekoog" geeft de minste uco's omdat het 't dichtst bij de be lande druktekern (De Koog) en het grecreatieterrein Kerckeland is gele- n (en dus overeenstemt met de con- ntratiegedachte) en omdat de nieuwe ^zuiveringsinstallatie en riool lor beschikbaar zijn. Draagkracht Herhaaldelijk en met nadruk, aldus Sprenger, is uitgesproken dat het an Everstekoog de draagkracht van fxel niet zou overschrijden. Wat mo- :nteel wordt onderzocht is de vraag verdere plannen (dus o.m. de tweede >e) verantwoord zijn Daaraan wordt Iwijfeldde grens van de draagkracht inderdaad in zicht. Voorts ging de •rzitter in op de indeling en opzet het plan die in de loop van de tijd zijn gewijzigd. Oorspronkelijk s het de bedoeling dat de gemeente gronden in eigendom zou verwerven in erfpacht uitgeven. Dit bleek al edig een financieel onhaalbare kaart dat het zaak was met de eigenaars- •ploitanten tot overeenstemming te men Ook was „verdichting" van de bouwing nodig om rendabele exploi- tie mogelijk te maken. Op de exploi- nten is het beroep gedaan samen te ttken maar de reakties daarop waren 't om te juichen. Wel ontstond een ntal redelijk grote eenheden: Leider- rp, Flakkee en SW. De centrale orziemngen zullen zo goed mogelijk er het gebied verdeeld zijn zodat ze hjk met het totale plan van de grond :nnen komen. Onredelijk achtte mr. 'renger het te eisen dat voorzieningen zwembaden moeten worden gereali- •rd. Het zwembad in Den Burg heeft "'geleerd hoe moeilijk het is zo'n bad stand te brengen en te exploiteren. Grondslagen Wat B. en W. nu wilden was een uit raak van de gemeenteraad over de ondslagen van het plan. In eerste in- intie wilde mr. Sprenger een ant- tord heben op de vraag of men de aats van „Everstekoog" nog aanvaard- ar a°htte en zo ja of men de mening «de dat het plan zou kunnen worden twikkeld zonder voorafgaande bos- «reiding en of er voldoende algeme- f voorzieningen in het plan zijn opge ien. De laatste tijd was nl. gebleken telijke ordening onenigheid bestaat. Zou de gemeenteraad negatief op de gestel de vragen antwoorden, dan zou verder werken aan het plan „Everstekoog" geen zin meer hebben. Overigens liet mr. Sprenger wel blijken dat ook in het college bedenkingen tegen bepaalde on derdelen van het plan bestaan maar dat was nu niet aan de orde. Het ging er nu om of de raad het met de funda menten van het plan en met de mening van de deskundigen daaromtrent eens was. Waarbij de voorzitter opmerkte dat de belanghebbenden onderhand ook wel eens willen weten waar zij aan toe zijn. Er moesten volgens hem wel zeer zwaarwichtige redenen zijn om de ont wikkeling van het plan te kunnen stop pen. Positief antwoorden op de vragen zou overigens met betekenen dat men zich met het plan akkoord verklaarde; alleen maar dat men B. en W. mach tigde om verder te gaan en het plan voor tervisielegging gereed te maken. bare huisjes en appartementen moeten worden gekozen. Afdwingen Het plan is zodanig dat de terrein voorzieningen zoals speel- en parkeer terreinen, terreingroen, dagwinkels, toi letgebouwen, manege, midgetgolfbaan e.d. afgedwongen zullen kunnen worden via de kampeerverordening of bij af zonderlijke contracten. Het „centrale groenelement" in het plan zal, zo ver wachten B. en W. voornamelijk via rijks- en provinciale subsidies worden gefinancierd. Het eventuele restant komt voor rekening van de gemeente die deze kosten weer op de grondeige naars zal verhalen. De kosten van open bare voorzieningen zoals wegen, hoofd- nool, deel van de zuivering alsmede die van het structuurgroen e.d. zullen ook worden omgeslagen over de exploitan ten via een contract of door toepassing van de exploitatieverordening Voor be staande terreinen voor zover die profijt hebben van deze voorzieningen, zal mo gelijk een baatbelasting worden inge steld. Wat de bebouwing en indeling van het terrein betreft hadden B. en W. in hun pré-advies opgemerkt dat ernaar is gestreefd het plan aan de Pontwegzij de een zo open mogelijk karakter te ge ven door de agrarische enclaves en de kampeerterreinen aan deze zijde te si tueren en de huisjes op grotere afstand van de Pontweg te plannen. „Dit grond beginsel is in nauw overleg met de ste- debouwkundige slechts op één plaats doorbroken teneinde de monotomie te doorbreken en een meer gevarieerd beeld te verkrijgen Op advies van de zijde van de provincie is besloten af te zien van de bouw in drie lagen in het deel van „Leiderdorp" en ten hoogste twee lagen toe te laten. Wethouder Dros vindt echter ook appartementen- bouw in twee lagen niet aanvaardbaar. Klopt niet De heer L. J. Weijdt (Texels Belang) was de eerste spreker die ernstige be zwaren tegen het plan naar voren bracht. Wijzende op het feit dat het plan in overeenstemming is met de Tweede Nota op de ruimtelijke ordening zei hij er weinig voor te voelen mee te werken aan de uitvoering van rege ringsbesluiten ten behoeve van niet- mgezetenen indien deze leiden tot een aanslag op de financiële positie van de gemeente zodat de beschikbare midde len aan de eigen bevolking moeten wor den onthouden. Volgens hem klopte het gestelde in de regeringsnota niet met hetgeen de mimtser enkele weken ge leden te Leeuwarden opmerkte ten aan zien van de bescherming van de Wad deneilanden. De heer Weijdt wilde dat hierover eerst maar eens opheldering moest worden gevraagd. Verder deelde •hij de opvatting van wethouder Dros die bang is dat het plan vergaande fi nanciële consequenties voor de gemeen te kan hebben. Spreker wilde zich wel met de concentratiegedachte verenigen maar kon zich niet aan de indruk ont trekken dat de aangegeven grote urgen tie van uitvoering van dit plan meer wordt geïnspireerd door de wens van de eigenaars-exploitanten dan de door de in de Tweede Nota neergelegde op vattingen. Hij meende dat de eigenaars- (zie vervolg derde blad) Behoefte In hun pré-advies aan de raad hadden B. en W. naar voren gebracht dat het Everstekoogplan wordt ontwikkeld om in de behoefte aan uitbreiding van de overnaohtingscapaciteit van het eiland te kunnen voorzien, hetgeen in overeen stemming wordt geacht met de aanwij zing van Texel tot „Primair te ontwik kelen gebied voor de weekend en ver- blijfsrecreatie" in de Tweede Nota op de ruimtelijke ordening. In het inmid dels uitgekomen interimrapport van de werkgroep recreatiebasisplan Texel wordt gesteld dat het bos moet worden uitgebreid alvorens tot verdere recrea tieve uitbreiding wordt besloten. Het is echter nooit de bedoeling geweest, al dus schreven B. en W. in hun pré-advies het bij de instelling van de werkgroep reeds aanhangige plan Everstekoog hiervan afhankelijk te stellen. Het plan wordt in relatie gezien met de open legging van het bos Everstekoog en de uitvoering van het plan Kerckeland. B. en W. achtten het derhalve verant woord het plan Everstekoog uit te voe ren zonder eerst het bos uit te breiden. Verder was in het pré-advies naar vo ren gebracht dat bij de indeling van het plan zoveel mogelijk rekening is ge houden met de wensen van de eigenaars wat niet wil zeggen dat aan al hun wensen is tegemoet gekomen. In ver band met de haalbaarheid van het plan was van een complex centrale voorzie ningen afgezien (zwembad, sporthal e.d Daarover zal worden beslist als de fase Gerritsland aan de orde komt. In het belang van de winterrecreatie zou in het plan bij voorkeur voor verwarm- Als alles volgens plan is verlopen, is het nevenstaande plaatje vanavond his torie geworden, want dan is de grote schoonmaak van wegen, bermen en slo ten in het kader van de aktie Texel Schoon 72 achter de rug. De foto werd gemaakt in De Westen, waar de land schappelijk fraaie omgeving van het Torenhuis wekenlang verstoord werd door in de sloot liggend verpakkings materiaal van elektrische apparaten. Zo goed als zeker is het de laatste keer dat een dergelijke aktie in deze vorm wordt gehouden. Jaarlijks her halen blijkt het enorme nadeel te heb ben, dat men erop gaat rekenen en het vuil opspaart. In plaats van de rommel regelmatig naar de belt te brengen of in vuilniszakken aan te bieden, wordt het op een hoop gegooid in afwachting van de gratis stortgelegenheid. Veel meer zal het beleid erop gericht zijn het neergooien van vuil en het ontstaan van vuilconcentraties te voorkomen. In de eerste plaats wordt daarbij een be roep gedaan op de goede wil en zal voortdurend de aandacht worden geves tigd op de methoden om zich op legale wijze van het vuil te ontdoen, maar de genen die onwillig zijn zullen in de komende maanden zeker ervaren, dat de gemeente ook met harde hand kan optreden. We herinneren er nog even aan dat men vrijdag (vandaag) nog rommel gratis op de vuilnisbelt kan bezorgen en wel van 8.00- 12.30 uur; van 13.30 - 17.00 uur en van 18.00 - 20.00 uur. Za terdag van 8.00 - 12.30 en van 13.30- 17.00 uur. Gelegenheid om autowrakken gratis te bezorgen op het autokerkhof aan de Pontweg wordt geboden op de zaterda gen 15 en 22 april. Wie het wrak (waar toe ook afgedankte landbouwwerktui gen e.d. worden gerekend) niet zelf kan bezorgen, kan dit tegen een vergoeding van gemiddeld 25,laten doen door de heer J. Kaan, Loodssingel 29, tele foon (02220) 2461. (In plaats van kaarten) ledereen is welkom. Vrijdag (heden) feest gereduceerde prijzen en voor ieder kind een leuke attraktie. 's Avonds FEESTAVOND onder leiding van Frans en Piet, de „Humpy Dumpy's" HET WORDT GEZELLIG. Mensen in Den Burg, die huisvuil kwijt willen en niet over vervoer be schikken, kunnen het zich gemakkelijk maken door de rommel op de gemeen telijke vrachtauto te gooien, die vrijdag (heden) op verschillende plaatsen in Den Burg standplaats zal innemen vol gens onderstaande schema van 13.30-14.00 uur staat de wagen bij de hoek Bernhardlaan-Schilderend; van 14.00-14.30 uur op het parkeerterrein op de hoek Waalderstraat-Wilhelmina- laan; van 14.30-15.00 uur op Jan Dirksz- oord; van 15.30-16.00 uur bij het City theater; van 16.00-16.30 uur op de Groeneplaats en van 16.30 - 17.00 uur op het busstation Elemert. Knipplaat Aan de leerlingen van de hoogste klassen van de lagere scholen is een knipplaat uitgereikt, die in woord en beeld over de vuilnisproblematiek in formeert. Het is de bedoeling dat de kinderen het materiaal gebruiken voor het samenstellen v«an een werkstuk over het „Texelse vuilnisfeest". Voor de aardigste werkstukken heeft de ge meente prijzen uitgeloofd. De knipplaat DE WAAL Naar aanleiding van de in De Waal gehouden collecte ten bate van het door brand zo getroffen gezin hebben meerdere mensen uit andere dorpen laten blijken ook een bijdrage te willen leveren. Die mogelijkheid is nu geboden door het openen van een reke ning van de Coöp. Raiffcisenbank te Den Burg, nummer 3625.38.441. Hierop kan men zijn financiële bijdrage over maken ten name van aktie „Brand De Waal". Vrijdagavond 21 april besluit de fo toclub De Kiekendief het seizoen met een dia-avond verzogd door een verte genwoordiger van Orwo-film. De avond wordt zoals gebruikelijk gehouden in het vergaderzaaltje van de Doopsgezin de kerk te Den Burg. Ook niet-leden zijn welkom. Smit (tekst), J. P. Reijdan (tekeningen), G. J. de Haan (foto's) en bevat ook enig archiefmateriaal uit de Texelse Couanrt Vooral de tekst is bijzonder aardig en zal ongetwijfeld ook door vele ouders met genoegen zijn gelezen (wat overi gens de bedoeling was). Verteld wordt dat Texel er naast zijn Meierblis, Ouwe Sunderklaas ed. een nieuw folkloris tisch gebruik lijkt te hebben bijgekre- gen: het jaarlijks vuilnisfeest. Als een der oorzaken dat juist de laatste jaren zoveel vuil op berm, in sloot of achter de dijk terecht komt, wordt de vuilnis zak genoemd, die de „suunige" Texelaar prikkelde een paar dubbeltjes uit te sparen door deze zakken zo weinig mo gelijk te gebruiken. Maar, zo wordt in de tekst van de knipplaat aangekon digd, het gaat nu anders worden dank zij de Jeugd Oplettings Dienst. Iedere jeugdige Texelaar is van deze dienst automatisch lid en heeft derhalve de bevoegdheid om op te treden zoals het als volgt staat beschreven Als je iemand ziet die afval ergens neer gooit, zou je er op af moeten stappen en zeggen „Meneer, wat doet U nu Waarom maakt U Texel zo smerig? Weet U niet dat de vuilnisstortplaats zaterdagmiddag open is? Daar kunt U het zo heenbrengen. Als U zo doorgaat moet er weer een schoonmaakaktie ko men en dan kan ik het weer opruimen!" Als je dat allemaal heel beleefd hebt gezegd, loop je wel kans dat die meneer heel erg onbeleefd reageert. Dat komt omdat jij gelijk hebt. (Zo zijn grote mensen nou eenmaal Maar ondertussen zal hij zich toch een beetje schamen en misschien een volgende keer zijn rommel wel naar de „Rode Zee" brengen. Denk er wel om zelf altijd beleefd te blijven, dan werkt het 't best. Nee, van dit vuilnisfeest moeten we géén jaarlijks terugkerend gebruik ma ken. Het is veel beter dat iedereen er een wekelijks gebruik van te maken. Waarom moeite doen om stiekum van overtollige rommel af te komen als je het met even veel gemak naar de belt kunt brengen. Iedere zaterdagmiddag je eigen vuilnisfeest, daar moeten we naar toe Zo heb je misschien ook nog wel een oom of een buurman, waarvan je weet dat hij een hoop afval wegmoffelt. Wat zeg je?je vader ooknou dan hoef je niet eens zo ver van huis! Dan zie iik je zeker zaterdagmiddag wel, samen met je Pa op het wekelijkse vuil nisfeest op de „Rode Zee". Meer papierbakken De gemeenteraad is dinsdagavond akkoord gegaan met een begrotingswij ziging, die een aanzienlijke uitbreiding van het aantal papierbakken en papier- korven mogelijk maakt. Aan de be staande bakken zullen 70 papierbakken en 15 papierkorven worden toegevoegd, speciaal op plaatsen waar 's zomers de grootste toeristische drukte heerst. In clusief de kosten voor het ledigen van containers en bakken betekent een en ander een extra uitgaaf van 9200, luiiffliinittuumraniiiraiufli komt volgend weekend bij Let op de krant van dinsdag. hierover o.m. in de commissie ruim- werd samengesteld door de heren P.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1