AGENDA Ci Toch te nuchter? rerevuur Weer reünie van Zeevaartschool lerde plaats voor Texel in badmintontoernooi Damclub Texel Eierlandse jeugdclubs brachten geslaagde avond Speeltuintje Oosterend binnenkort gereed Kerkveiling belooft groot succes te worden Gezamenlijk concert in de Kaapsnol Dorpscommissie houdt lijstkollekte Sportvisclub Texel hield geslaagde wedstrijd SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK i i Een bank die iedere spaarder iels le bieden heeft Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 14 april 1972 Brieven van lezers dié ke eer geachte heer Visser, lecj )ok na herlezing van uw ingezonden t (geplaatst in dit blad van 7 april komt uw magie niet bij mij over. ikbaar ben ik toch te nuchter. Misschien hebt u gelegenheid, monde- verduidelijkmg te geven? Ik zal u ag ontvangen. We zouden dan samen vraag kunnen behandelen, wie de inlijke schuldige is: de motor, die ge- iloo? en schoon zou kunnen draaien, die hem laten stinken en razen? 'ot dusver lijkt me mentaliteitsver- ïring ten aanzien van het autoge- ik (zoals door de heer Oskam aange- len) nog zo gek niet. Wanneer die [aard zou gaan met mentaliteitsver ering bij de autofabrikanten, zouden een eind in de goede richting komen. )f en in hoeverre voor de toekomst ies en crossen op Texel verboden ;ten worden, zal de gemeenteraad ben uit te maken. Ik hoop dat zijn luit zal getuigen van wijsheid, er vermijding van misverstand: aan (magie van de auto tracht ik me te trekken; maar aan de deskundigheid Rachel Carson, Lewis Mumford, dr. ejè^e.a. zou ik niet graag twijfelen Met vriendelijke groet, W. H. Sprenger buiten verantwoordelijkheid van de redaktie lid k V* SCHAKEN nog enkele weken voor de boeg is tand bij de schakers, linten: Joustra L C. Bakker Hoogerheide L- Terpstra Piersma J van Daalen v d. Hoek Eljgenraam Eelman Goslinga Veltkamp Brons i, resp. gespeeld 17 16 19 15 19 15 19 15 21 12% 17 8 19 8 20 7% 15 3% 14 2% 19 2 V7 1 aterdag 15 april is het weer zover: reünie van de Texelse Zeevaart ooi wordt gehouden. Er zijn dit jaar deelnemers en deelneemsters, een ital dat weer kleiner is dan vorig Er zijn dan ook weer enkele oud- lingen overleden. Van de overgeblc- ten zijn er al verscheidene ouder dan lok dit jaar hebben de organisatoren reen uitgebreid programma gezorgd. de boot van half een worden de Inemers op het eiland verwacht, ar ze om te beginnen een lunch in Havenrestaurant gebruiken. Hierna laat er uitgebreid gelegenheid om oude plekjes op Texel weer eens te zoeken, want de reünisten wor- pas om 17.00 uur in het Strand'ho- Juliana" verwacht voor borrel en r. Na het diner zal de heer M. ïtje dia's vertonen over het vogel- in op Texel. De ongetwijfeld boeien- -oorstelling wordt besloten met mu- en dansen in de bar van het hotel, is de gelegenheid waarop ook alle else kennissen van harte welkom om hun oude vrienden en vriendin- weer eens te spreken, volgende dag, na het ontbijt, wordt excursie naar De Muy gehouden, slot is er een afscheidslunch in ho- .Juliana" n team van de Badmintonclub t t zondag meegedaan aan een ■nooi in Den Oever, waar het een 'olie 3e plaats behaalde. Aan het nooi deden 6 teams mee, uit Leeu- den. Den Helder (2), Sneek, Den Oe- en Texel Het was een spannend ïuren, dat in een uitstekende sfeer iep. Het Texelse team bestond uit rouw Rey, mej. N. Witte, mej. G. te, M. Witte en M. Warnaar. staan nog diverse ontmoetingen op programma, o.a. in Graft en Amers- t en een tegenbezoek van de vereni- uit Den Oever. itslagen 4 april: ansen-C. Dijker 02 •ooiman-J. P. Hooijberg 11 ooijberg-J. A. v. d. Slikke 1—1 choo-J. Vinke 02 Jlom-H. Bruining 02 onker-W. Stom 2—0 |ros-J. van Heerwaarden 02 luin-C. Vinke 02 van Es-A. Kikkert 02 A- v. d. Slikke raakte een stuk r, roaar kon desondanks nog net jse bereiken. P. Kooiman had wel 3 «cel. maar Joost Hooijberg bleek z° gemakkelijk te verslaan. H. mn8> Arie Kikkert en Henk Jonker en weer tot de middenmoot. C. Dij- gmg weer gedegen te werk tegen ansen. G. Dros moest twee keer toe hoe J. van Heerwaarden een dam de. Bij het terugnemen verloor hij 1 «er een stuk, waardoor J. van "waarden de zege en zijn goede po- °P de ranglijst veilig kon stellen Er wordt op Texel weer gecontroleerd op aanwezigheid van Perevuur, een ziekte in meidoorns en fruitbomen. Vo rig jaar ging het rooien van meer dan 10.000 meidoorns (zieke en gezonde) nog al rigoureus. Dit gaf aanleiding tot pro test, aktie en vragen in eerste en twee de kamer. Evenals in den beginne in Engeland, waar de ziekte het eerst optrad in 1956, rooide men intensief, voornamelijk om politieke redenen. Het belanghebbende bedrijfsleven kon zo de overheid niet verwijten, dat men niet was opgetreden. Hoewel de ziekte al een zestien tal ja ren in Engeland voorkomt heeft dit geen desastreuze gevolgen voor fruit teelt of landschap gehad. Men beperkt zioh daar sedert 1966 tot het geven van adviezen aan fruittelers o.a. geen ge voelige rassen kweken, geen meidoorn haag om de boomgaard etc. Hoewel het effekt van rooien van zieke bomen nooit duidelijk is bewezen, kunnen we geen bezwaar maken tegen verwijderen van zieke bomen. De ziekte moet echter wel duidelijk vast staan (o.a. serologisch aan te tonen) en het verwijderen van de boom moet wel dus danig geschieden dat de infectie niet verder wordt verspreid. Indien men bij particulieren zieke meidoorns wil rooien dan kan dat alleen op vrijwillige basis. Er is géén ministe riële beschikking waarmee men ge dwongen kan worden zijn meidoorns te laten rooien. Wij raden degenen waarbij men bo men wil rooien aan er op toe te zien: 1. dat slechts zieke exemplaren verwij derd worden; 2. dat het verwijderen op zodanige wij ze geschiedt, dat de bacteriële infec tie zich niet juist door de rooiaktivi- teit verspreidt (rooien met groot ma terieel bijv. is uit den boze, evenals het laten slingeren van takjes, het niet behandelen van de stronk met bacterie dodend materiaal etc.). Indien u denkt, dat er op de een of an dere wijze onverantwoord met onze landschappelijk aantrekkelijke boomsin gels en andere bossages omgesprongen wordt meldt dit dan aan: De Werkgroep Landschapszorg Texel Fonteinsweg H 91 a, Texel, telefoon {02220) 2303. EIERLAND In de kapel van Zuid- Eierland hadden de jongens- en meis jesclub zaterdag een geslaagde avond, hoofdzakelijk bestaande uit diverse voordrachten. De belangstelling was be hoorlijk en daardoor de opbrengst van de verloting eveneens: ƒ400, Prijzen zijn gevallen op de volgende nummers: oranje 806, 802, 842, 884, 712, 819, 704 en 745. Blauw 635, 537. Groen 10, 930, 148, 199. Rose 436, 487, 270. De prijzen kunnen worden afgehaald bij de heer J. van Bennekom, 's-Hertogen- boschweg 119 d, Eierland. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 16 april op om 5.42 uur en gaat onder om 19.40 uur; 19 april op om 5.35 uur en onder om 19.45 uur. Maan: 20 april E.K.; 28 april V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 14 april 8.54 en 21.17; 15 april 9.38 en 21.54; 16 apr. 10.20 en 22.30; 17 apr. 10.58 en 23.09; 18 apr. 11.39 en 23.52; 19 apr. 12.17 en 20 april 0.36 en 12.55; 21 april 1.26 en 13.52; 22 april 2 44 en 15.18. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. OOSTEREND Het speeltuintje dat bij het dorpshuis „De Bijenkorf" te Oos terend wordt aangelegd zal spoedig ge reed zijn voor gebruik. De speelwerk- tuigen zijn gekocht en zullen in de ko mende weken worden geplaatst. DE COCKSDORP De door de her vormde gemeente en de katholieke kerk van De Cocksdorp-Eierland georgani seerde kerkveiling belooft een succes te worden. De waarde van de aangeboden artikelen gaat de verwachtingen ver te boven. Er zijn kalveren, schapen, flessen wijn, kratten bier, kazen, schemerlam pen, antieke voorwerpen, zakken aard appelen, kleding, maar ook diverse kost bare diensten aangeboden. Diverse kleinere aanbiedingen zullen tot combinaties worden gemaakt. Totaal zullen zo'n vierhonderd artikelen wor den geveild ten overstaan van notaris J. R. van Wijland zoals bekend op vrijdagavond 14 april. In dorp en .polder is reeds een catalogus verspreid. Daar van zullen ook aan de zaal nog exem plaren verkrijgbaar zijn. DE KOOG De zangvereniging Ad- vendo te De Koog heeft het initiatief genomen om op zaterdagavond 29 april een muziekavond te houden in De Kaaps-nol. Naast Advendo zelf 'zullen hieraan meewerken het Kon. Texels Fanfare-DEK en het Oosterender Man nenkoor. Er hadden nog meer vereni gingen willen meedoen maar dit was -uiinj aj^jadaq op suagaAv ^CipSoui ;aiu te in de Kaaps-nol. Het programma staat nog niet defini tief vast, maar het is de bedoeling voor de pauze geestelijke liederen te brengen en na de pauze lichtere muziek. De entree bedraagt ƒ2, OOSTEREND De dorpscommissie van Oosterend gaat dezer dagen op pad voor de jaarlijkse lijstkollekte van ko ninginnedag, bejaardentocht en andere aktiviteiten in het komende jaar. Ge hoopt wordt op royale bijdragen want de boeken van de commissie vertonen een tekort van ƒ350, Vrijdag 14 april De Cocksdorp, hotel „De Hoop" t.b.v. N.H. kerk. veiling Zaterdag 15 april Den Burg, S.V. Texel-terrein, 10.30 uur, schoolvoetbaltournooi. Wandel- en fietstochten ANWB. Ver trek tussen 9.00 en 11.30 uur van Den Helder. Zondag 16 april Wandel- en fietstochten ANWB. Ver trek tussen 9.00 en 11.30 uur van Den Helder. Oosterend, kerkekamer N.H. kerk, 20.00 uur, gemeenteavond. Maandag 17 april Den Burg, hotel „De Zwaan", 20.00 uur, bijeenkomst Chr. plattelandsvrouwen. Den Burg, 'tAsiel Textant, 20.00 uur, sieraden maken t.b.v. Chili-aktie „Al- lende geen ellende". Dinsdag 18 april Den Burg, 'tAsiel Textant, 20.00 uur, inleiding door Goos Westerlaken over „IDe taal van het lichaam". Woensdag 19 april Den Burg, Doopsgezinde gemeente avond. Donderdag 20 april Den Burg, 'tAsiel Textant, 20.00 uur, „Beweging". Den Burg, kantine LTS, 20.00 uur, de monstratie fondue door Ned. Zuivel- bureau voor plattelandsvrouwen. Vrijdag 21 april Den Burg, gebouw bij Doopsgezinde kerk, 20.00 uur, bijeenkomst fotoclub „De Kiekendief". De Waal, dorpshuis De Wielewaal, 20.00 uur, sluitingsavond sier winterge sprekken. Tot 22 april Den Burg, tentoonstellingsruimte raad huis, Breughel-tentoonstelling. Ope ningstijden: maandag tot en met vrij dag van 9.00 - 12.00 en van 14.00 - 17.00 uur. Iedere woensdagmorgen Den Burg, „Casino", 11.00 uur, bejaar- dengymnastiek. Voor Gehoorapparatenservice op Texel ELECTROHUIS Iedere woensdagmiddag Den Burg, Landbouwschool, 15.00 uur, bejaardenzang. Iedere vrijdagavond Oosterend, „De Bijenkorf", 19.30 uur, bijeenkomst modelbouwclub. Iedere vrijdag en zaterdag De Waal, Wagenmuseum, 14.00 - 17.00 uur open. Iedere zaterdagmiddag De Dennen, „Dennenoord", 16.00 uur, trimmen in de Dennen. De zondag gehouden kampioenschapc- wedstrijd van de sportvissersclub Texel is dankzij het goede weer en de grote opkomst geslaagd. Er kwamen 20 leden en er werd redelijk veel vis gevangen. De meest opzienbarende vangst was een bot van 39 cm. De wedstrijd werd ge houden bij het Prins Hendrikhotel. Het was de eerste kampioenswedstrijd in een serie van zes. De volgende wedstrijd wordt gehouden op zondag 23 april van 11.00 tot 13.00 uur. De le prijs was voor J. Brouwer, de 2e voor A. de Boer en de 3e voor B. Penha. Op 11 mei (Hemelvaartsdag) doet de Sportvissersclub mee aan een wedstrijd op de Afsluitdijk, georganiseerd door de vereniging „De Snoek" uit Wierin- gen. Belangstellenden kunnen zich op geven bij J. Moens, Gasthuisstraat 19, Den Burg. TEXEL-MFC 3—1 Texel dat voor de rust met de harde wind in de rug speelde, nam direkt de aanval over en er kwamen al spoedig vele kansen. Akkie Bakker zette een maal goed voor en Hans Geus kreeg een opgele'gde kans, die hij door treuzelen verknoeide. Hij wilde z'n fout goed ma ken en met een beheerste lob over de keeper scoorde hij 10. Texel bleef drukken, er werden in de MFC-achter- hoede met kunst en vliegwerk doelpun ten voorkomen. Het duurde evenwel tot 5 minuten voor de rust toen er een af gedwaalde voorzet van Akkie Bakker in de uiterste bovenhoek in het MFC- doel verdween. Bij een botsing tussen de MFC-doelman en C. Boot, moest de doelman het veld verlaten. Tot de rust bleef het 20. Na de rust tegen de wind in speelde Texel beter dan voor de rust. MFC kon hier niet veel tegenover stellen, wel enige overtredingen die de stemming in het veld er niet erg beter op maakte Uit een voorzet van Gerard Diephuis nam Bep Vonk de bal ineens op de slof en het was 30. Een minut voor het einde bracht de MFC-midvoor met een goed doch wel houdbaar schot de stand op 31. Al met al een goed slot van de competitie Er volgen nu nog enige vriendschappelijke wedstrijden en tournooien. APOLLO '68-TEX. BOYS 0—2 De eerste helft had Apollo, dat kam- pioensadspiraties heeft, de straffe wind in de rug. De Boys-achterhoede werd dan ook onder zware druk gezet, maar de afweer was goed georganiseerd. Het resultaat was dat Apollo wel veel hoek schoppen te nemen kreeg, doch weinig reële scoringskansen wist te scheppen. In die periode kwamen de Boys dicht bij een doelpunt, de Apollo-doel- man wist echter op het nippertje een inzet van Jb. Witte onschadelijk te ma ken. Ook in de tweede helft weer een sterk aanvallend Apollo, maar de Boys konden nu, met windvoordeel, snellere tegenstoten plaatsen. Na een kwartier leverde dit het eesrte doelpunt op. M. Veeger zond met een goede pass H. Witte de ruimte in. Deze omspeelde de Apollo-doelman en had toen geen moei te de bal in het elge doel te deponeren. Een paar minuten later was het al 20. Nu werd Jb. Witte in de gelegenheid gesteld goed werk van C. Kuip met een doelpunt af te ronden. De scheidsrech ter kon in zo'n zelfde situatie niet snel genoeg meekomen om te kunnen con stateren dat Jb. Witte de Apollo-doel man voor de 2de maal had verslagen. Geen doelpunt dus. Voor de Boys een zeer goed resultaat temeer omdat ze het moesten stellen zonder P. Beerling en H. van Sambeek. Door de2e uitslag blijft de spanning nog volop aanwezig. OOSTEREND-CALLANTSOOG 2—0 In de laatste wedstrijd voor de compe titie is Oosterend erin geslaagd deze winnend af te sluiten. Gedurende de gëhele wedstrijd had Oosterend een lichte veldmeerderheid, wat voor de rust een 10 voorsprong opleverde door een doelpunt van Schaatsenberg na 15 minuten spelen. Oosterend kreeg meerdere kansen om de voorsprong te vergroten. Zo kreeg Keijser een mooie kans, maar toe hij dacht de keeper te omspelen werd hij onreglementair ge stuit. Daar dit buiten het strafschopge bied gebeurde, leverde dit slechts een vrije trap op, die onbenut bleef. Ook Van de Wetering en opnieuw Schaat senberg hadden pech en lieten mooie kansen onbenut. Callantsoog wist hier weinig tegenover te stellen, wel wisten ze tweemaal te scoren, maar dit gebeur de uit duidelijke buitenspelpositie en dit was de rustig leidende scheidsrechter niet ontgaan. Na de rust liep het bij Oosterend nog beter maar ook nu wist Callantsoog met keeper Koelemey aan het hoofd, lang stand te houden. Maar ook hij kon halverwege de tweede helft niet verfrinderen, dat opnieuw Schaat senberg het net, na een snelle rush, wist te vinden. Ondanks pogingen aan beide zijden wist geen van beide par tijen verandering in de score te bren gen, hoewel ook nu Oosterend de beste kansen kreeg, maar Koelewey wist er ger te voorkomen. JVC 5-OOSTEREND 2 0—9 Het tweede van Oosterend had geen medelijden met rode lantaarndrager JVC en wist in een eenzijdige wedstrijd negen maal het net te vinden. Voor de rust konden de mannen van aanvoerder Van de Wetering maar drie keer sco ren, na de rust draaide men op volle toeren. Invaller Johan de Waard nam er zes voor z'n rekening, terwijl Kees Kalis 2x scoorde en Ton Zeegers het ne- gentol volmaakte. ZDH 3-BKC 5 3—1 ZDH 3 heeft z'n laatste thuiswedstrijd met 3>1 gewonnen van BKC 5. Voor de rust was ZDH met de wind in de rug sterker en kon het een verdiende 20 voorsprong nemen. Na de rust zag het talrijke publiek een gelijk opgaande wedstrijd waarin beide ploegen nog 1 keer tot een doelpunt kwamen. Jun. OOSTEREND-HELDER 3 6—3 De junioren wisten het ook nu weer tot een zege te brengen. Hoewel ze drie tegenreffers moesten toestaan, wisten Johan de Waard (4x), Ko Timmer en Jaap Dros hier zes goals tegenover te stellen. WATERVOGELS 5-DE KOOG 2 10—1 De Koog 2 had gehoopt Watervogels 5 goede tegenstand te bieden, maar ze werden direkt na het begin zo overdon derd, dat ze na een kwartier al met 30 achterstonden. Ondanks een licht herstel voerde Watervogels de stand op tot 60 bij de rust. Technisch was Wa tervogels een stuk beter, maar de stand was wel een beetje geflatteerd. Na de rust bleek De Koog goed gerust te heb ben, want Watervogels werd behoorlijk partij gegeven, met enkele goede tegen aanvallen. Een penalty (de derde) bracht de stand op 70. Een tegenaan val van De Koog bracht 71 op het bord door Nico Witte. Watervogels sloeg hard terug en voerde de score op tot 101, waarbij enige cadeautjes van De Koger-achterhoede. Watervogels won zeer verdiend en behaalde hiermede het kampioenschap. Jun. OUDESLUIS-TEXEL 1-^ Texel won z'n laatste wedstrijd met 41 tegen htt laaggeplaatste Oudesluis. Na een kwartier spelen was het R. Cas- pers die één van de vele kansen benutte en zo 10 scoorde. Vlak voor de rust kon de Oudesluis-midvoor gelijkmaken. Na de hierop volgende aftrap ondernam A. v. d. Slikke een solo en scoorde. In de rust had Texel twee spelers ver vangen en vooral Rob Haak bracht meer vaart in de aanval. H. du Porto was het tenslotte die nog tweemaal scoorde zo dat de eindstand 41 werd. Jun. TEX. BOYS-ZAP 2 13—2 De junioren hebben er in de wedstrijd tegen ZAP een doelpuntenfestijn van gemaakt. Met de wind mee werden er zeven geproduceerd. De staffe tegen wind in de tweede helft was geen belet sel om er nog zes aan toe te voegen. In deze periode kreeg ook ZAP er twee op zijn rekening. TEVOKO BESLOOT COMPETITIE MET 2 OVERWINNINGEN Zaterdagmiddag om 2 uur speelden Tevoko-dames en Rapide uit Egmond aan Zee hun laatste wedstrijd voor de promotieklasse competitie. De Tevoko- dames waren veruit de sterksten en wonnen dan ook de eerste 2 sets met ruime voorsprong. De derde set evenwel werd verloren aan Rapide en dat was het gevolg van het feit dat Tevoko dacht „er al te zijn". Het spel werd erg rommelig en er werden veel fouten ge maakt. De vierde set was weer een fel strijdend Tevoko dat met goede smashes en geplaatste ballen de gehele set domi neerde. Toch wist Rapide nog een ach terstand van 145 in te lopen tot 10'10, maar toen vonden de dames het welletjes en maakten de set af met 1510. Een zeer verdiende 31 over winning dus en een mooie afsluiting van dit volleybalseizoen. Tevoko heren trad aan tegen Rapide en dat was een wedstrijd waaruit wel bleek dat Rapide op de onderste plaats staat. Tevoko beheerste de strijd volko men en er werd veel met verrassende aanvallen gescoord. Het was een bijzon der moeilijke wedstrijd voor de Tevoko- manen omdat de tegenstanders slecht speelden en dan wordt men vaak uit zijn concentratie gehaald en door het mindere team mee getrokken. Dat de uiteindelijke 30 overwinnig voor Te voko werd behaald is een pluspunt.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 5