Groen ^wartsJexeh in het harL, Gemiddeld bezoek aan zwembad Molen koog nog te laag Kwekerij Hin leverde eerste champignons af Tekort van f48.000voor rekening gemeente Mevrouw Janssen sprak met staatssecretaris Vonhoff Beere Bar Iedere dag geopend. Beere goed O Exploitatiekosten veel hoger dan geraamd JUMBO Spoedig tweede bedrijf op Texel? Jubileumboek G.V.T. verschijnt op 10 mei Na bezetting CRM-ministerie CARDINAL POINT Plattelandsvrouwen hadden gezellige bingo-avond VAT 69 maandag dicht Bibliotheek maandag 1 mei (Koninginnedag) hun zaken 's middags te sluiten. zuilen onze zaken 's middags gesloten zijn. iJDAG 28 APRIL 1972 85e JAARGANG No. 8669 lilgave N.V. v.h. Langcveld De Roo|j ostbus 11 f>en Burg, Texel - Tel. 2741 Har) de Graaf, Kccsoinlaan 43, Den I («1. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrUdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. RaH fcUenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prys ƒ5,00 p. k\v. -f- 50 ct incasso; los 25 ct Advert. 21 ct. per mm. cxcl. 4% BTW De exploitatie van het zwembad „Mo- lenkocg" te Den Burg is in 1971 tegen gevallen. De kosten van verwarming en zuivering zijn aanmerkelijk hoger ge bleken dan aanvankelijk was geraamd, r vooral bleven de aantallen bezoe kers beneden de verwachting en daar mee de inkomsten. Er werden 91.491 be zoekers geregistreerd. Alvorens aan verdere uitbreiding van het zwembad complex te denken (toevoeging van een erdekt bad) zal het bezoekersaantal moeten stijgen waarbij wordt gedacht aan 115.000 zwemmers per seizoen. Ge hoopt wordt dat dit aantal in het sei zoen 1972 zal worden gehaald. Het bovenstaande ontlenen wij aan het jaarverslag 1971 van de Recreatie- stichting Texel, exploitante van het zwembad. Direkteur Th. v. d. Heerik maakt melding van het feit dat van de 91.491 bezoekers er 23 op dagkaarten kwamen 68% op abonnementen en 10- baden kaarten en 9% als deelnemers aan schoolzwemmen. In 1970 waren er 25.430 baders. Het gemiddelde dagbe- zoek aan de „Molenkoog" bedroeg over het gehele seizoen per werkdag 614 (in 1970 421); per zaterdag 424 (323); per zondag 437 (350) en over de gehele week per dag 561 (397). In 1971 waren er in de maand april 3.922 baders; in mei 17526; in juni 13.934; in juli 24.140; in augustus 19 429 en in september 12.540. Topdag Het topbezoek viel op vrijdag 9 juli, toen 1931 personen kwamen zwemmen. (In 1970 waren er twee topdagen: dins dag 4 augustus en donderdag 13 augus tus, beide data 800 personen). De stilste dag van het seizoen was maandag 14 juni toen niet meer dan 71 personen kwamen zwemmen; in 1970 wat dat maandag 17 augustus met slechts 60 personen. De houders van abonnemen ten maakten 53.816 keer gebruik van het bad, dus gemiddeld 33 keer per per soon. Daaruit volgt dat de gemiddelde prijs per bad voor abonnementhouders ƒ0,48 bedroeg. Aan het schoolzwemmen werd deelge nomen door de leerlingen van de 4e, 5e en 6e klassen van het basisonderwijs. Totaal kregen 698 kinderen schoolzwcm- les gedurende 15 weken. Er konden 10.470 schoolzwemlessen worden gege ven, maar door allerlei oorzaken wer den het echter slechts 7.785. Een ver zuim derhalve van 2.685 schoolzwemles sen oftewel 25%! De schoolzwemcxa- mens van woensdag 8 september lever den 467 gediplomeerden op (321 A en 146 B). Op 18 september werden exa mens ter verkrijging van het KNZB- zwcmdiploma afgenomen. Resultaat 70 A-gediplomeerden en 179 B-gediplo meerden. Als daar ook de 45 personen bij worden geteld die op 29 september in Enkhuizen slaagden voor de KNZB- diploma's zwemvaardigheid 1 en U dan zijn in 1971 totaal 761 diploma's uitge reikt. Het energieverbruik van het zwem bad is indrukwekkend. De installaties voor zuivering en verwarming verwerk ten 82.719 liter olie en 28.888 Kwu elektriciteit. (Dat is per dag 507 liter olie en 29 Kwu elektriciteit!). Aan douche- en spoelwater was 796 m3 no dig (per bezoeker 8,7 liter); voor aan vulling van het badwater was 2.513 m3 nodig (per bezoeker 27,5 liter). Voor het bacterievrij houden van het water werd 26.246 kg chloor gebruikt en 560 liter zoutzuur. Onregelmatig Het bezoek aan het zwembad wordt in het jaarverslag „zeer onregelmatig" genoemd; op drukke dagen was het bad overvol maar het gemiddelde dagbezoek bleef te laag. „Het is duidelijk dat het gebruik van het zwembad verder moet uitgroeien wil de behoefte aan een overdekt zwembad met rede kunnen worden aangetoond". Gehoopt wordt dat het aantal bezoekers daarom in het zwemseizoen 1972 rond 115.000 zal be dragen. Aantrekkelijker maken Het vergroten van het diepe bassin met een duikkuil van 3,5 meter diepte en met twee springplankken zal de aan trekkelijkheid van de zweminrichting belangrijk kunnen vergroten, In de technische installaties van het zwembad kwamen nog enkele onvolko menheden voor die in de loop van het seizoen konden worden verholpen. De bacteriologische en chemische toestand van het zwemwater werd regelmatig onderzocht door het Keuringsinstituut voor de Waterleidingartikelen Kiwa n.v. en steeds goed bevonden. De personeels voorziening was moeilijk daar op het eiland niet voldoende vakbekwaam personeel beschikbaar was. Het ziet er naar uit er in het seizoen 1972 meer mogelijkheden zijn. Na de cijfers over het hoge energie gebruik en het gemiddeld nog niet zo grote aantal zwemmers zal het geen onthulling zijn dat de exploitatie van het zwembad „Molenkoog" is tegenge vallen. RST-direkteur Th. v. d. Heerik schrijft in zijn jaarverslag dat het door een effektive werkwijze mogelijk is ge weest de personeelskosten binnen de ra mingen te houden maar dit lukte niet met de kosten van de waterbehandeling (zuiveringen verwarming). Het oliever- bruik was belangrijk hoger dan werd verwacht. „Mogelijk is dat de klimato logische omstandigheden hier een rol spelen. De steeds op Texel voorkomen de wind zou wel eens een zodanige af koeling van het zwemwater kunnen veroorzaken dat met een relatief vrij hoog olieverbruik rekening moet wor den gehouden. Ook de kosten van wa terzuivering en elektriciteit vielen te gen maar de grootste tegenvaller waren de inkomsten. De aantallen verkochte losse kaarten en abonnementen bleven, hier en daar zelfs belangrijk beneden de geraamde aantallen. „Waarschijnlijk moet de Texelse bevolking eerst meer vertrouwd geraken met de aanwezig heid van het zwembad voordat van een normaal bezoek kan worden gesproken. Daar veel kinderen geoefende en gedi plomeerde zwemmers zijn geworden mag te dien aanzien de toekomst hoop vol worden tegemoet gezien. Genoemde omstandigheden hebben geleid tot een begrotingstekort van ƒ36.000,In 1970 bedroeg het tekort reeds ƒ12.000,zodat in de eerste twee exploitatiejaren ƒ48.000,verlies is ge leden. B. en \V. hebben ermee ingestemd dat deze tekorten als aanloopverlies worden beschouwd en zijn bereid het bedrag van ƒ48.000,in vier gelijke jaarlijkse termijnen als subsidie be schikbaar te stellen uit de gemeentekas. nniiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii Zaterdag en zondag vrijdag: DISCOTHEEK ^"^IIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIILIIIIIIIHIHIIINIIIIIIIIIIIIIIDIIIIIIIIIIIIIIIIIIBillllNIIIlM DEN HOORN In Texels eerste champignonkwekerij wordt op het ogen blik druk geoogst. De eerste opbreng sten van het gloednieuwe bedrijf van de firma S. Hin en Zonen aan de Witteweg zijn in alle opzichten gunstig. We wa ren er getuige van hoe de heren Hin, geassisteerd door enkele tijdelijke hul pen, bezig waren met de pluk. Een oogst heeft plaats in zes etappes, zg. vluchten. De champignons gaan in bakjes (en de bakjes weer in kisten van 100 kg) recht streeks naar grossier Kuipers in Alk maar. Deze doet veel zaken op Texcl zodat veel champignons uiteindelijk toch wel weer op Texel zullen worden geconsumeerd. Degenen die zich de reportage herin neren die wij in december over het toen nog in aanbouw zijnde bedrijf maakten, weten dat de heren Hin hun oude be roep (bollenkweker) vaarwel zegden omdat de enorme druktepieken van het bollenbedrijf hen niet langer beviel. Champignonteelt kan zodanig worden ingericht dat er het hele jaar evenveel werk is. Jan Hin deed ervaring op door een tijd te werken in een kwekerij te Blokker; Henk volgde een cursus van drie maanden. Paardenmest Champignons groeien in een mengsel van paardenmest en stro dat afkomstig is uit Limburg en daar een bepaalde bewerking heeft ondergaan. Het is de taak van de champignonkweker om de- De heren Hin bezig met de oogst in een der drie cellen van hun champignon kwekerij. ze compost door verhitten, bevochtigen etc. „selectief" te maken. Zodanige groeiomstandigheden worden geschapen dat alleen de champignonschimmel erin gedijen kan. Dat gedijen gebeurt dan ook in explosief tempo nadat de schim mel in het mengsel is gebracht. De champignons groeien in houten bakken die, vijf lagen dik, op stellingen staan in de drie cellen van het bedrijf. Nadat de schimmel zich tien dagen lang bij een temperatuur van 27 graden en een hoge vochtigheid heeft ontwikkeld wordt op het mengsel dekaarde aangebracht waardoor de vorming van knoppen, de champignons, wordt gestimuleerd. Na een dag of acht zijn de champignons dan oogstrijp. Na de oogst moet de com post worden „doodgesproten" en kan niet meer opnieuw worden gebruikt. Per jaar komen honderden tonnen com post als afvalprodukt beschikbaar. De drie cellen van het bedrijf Hin hebben mensen hebben hier een dagtaak. Het een kweekoppervlakte van 600 m2. Drie is de bedoeling op den duur uit te brei den en dan zal er personeel bij moeten komen, in de eerste plaats pluksters want het oogsten is het meest arbeids intensieve deel van de kweek. Niet de enigen De heren Hin zijn overigens niet de enigen op Texel die wat zien in cham pignonteelt. Ook de heren D. Graaf en N. Westerlaken zijn, zij het op nog zeer bescheiden schaal, bezig met deze vorm van tuinbouw. Op 10 mei 1972 verschijnt het jubi leumboek van de Gymnastiekvereniging Texcl. Tot die datum is het nog moge lijk in te tekenen voor de speciale prijs van ƒ19,75. Wie zeker wil zijn van een exemplaar doet er goed aan zich op te geven bij mevrouw N. Uitgeest-Vos, Parkstraat 18, Den Burg, telefoon 2392 of bij B. Heerschap, Wittekruislaan 33, Den Burg, telefoon 3173. Er zijn al heel wat opgaven ontvangen. Er zijn totaal 1000 genummerde exemplaren beschik baar. Nummers op volgorde van bestelling. Het boek wordt momenteel gedrukt bij de Texelse Courant. We hebben er dus al een blik in kunnen werpen en kun nen bevestigen dat het zeer de moeite waard is, zelfs voor degenen die geen direkte bindingen met de gymnastiek vereniging hebben of hadden. Vanaf 10 mei ligt het boek ter inzage en is dan te koop voor ƒ25,per stuk. Die 5,25 kan men dus snel verdienen door er een telefoontje aan te wagen. Mevrouw Janssen-van Esch uit Oude- schild heeft haar aankondiging dat zij harde aktic zou voeren om haar hand werk- en hobbyclub Athena aan betere werkruimte te helpen, gestand gedaan. Na een urenlange „bezetting" van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk te Den Haag heeft zij woensdagmiddag gedaan weten te krijgen dat staatssecretaris Vonhoff haar ontving om van haar probleem kennis te nemen. De staatssecretaris be loofde zich in de kwestie te zullen ver diepen cn haar binnen een week een persoonlijke brief te sturen. De be windsman kreeg niet alleen een tweetal exemplaren van de Texelse Courant (met het interview waarin de problemen van de Athena-huisvesting worden uit eengezet) maar ook een door de hobby club vervaardigde tuinkabouter als dank bij voorbaat. Mevrouw Janssen liet echter blijken dat als de reaktie van de staatssecretaris niet positief zou zijn, zij andermaal naar Den Haag zou komen om haar eisen kracht bij te zetten. Even na het middaguur arriveerde mevrouw Janssen met tuinkabouters, schilderijtjes en andere Athena-produk- ten in de hal van de torenflat van CRM. Ze eiste onmiddellijk de staatssecretaris te spreken maar dat ging natuurlijk niet zómaar. De hobbyclubleidster liet zich niet met een kluitje in het riet stu ren, nestelde zich in een stoel in de hal en kondigde aan niet eerder te zullen vertrekken („Desnoods ga ik hier in hongerstaking") alvorens zij haar zin had gehad. Dat gaf nogal wat tumult, A.s. zondagmiddag (in de top 10 met „Mama, Papa") Maandagmiddag Texels eerste enige echte Top Tien maarbeide avonden vooral toen de pers lucht kreeg van het gebeuren en journalisten en fotografen zich om haar verdrongen. Ieder die het horen wilde kon vernemen dat me vrouw Janssen er bij de plaatselijke overheid van Texel niet in kon slagen behoorlijke ruimte los te krgen voor de 140 kinderen die zij per week bezig houdt en dat ze het daarom hogerop had gezocht. Een zinvol gesprek had ze met de chef van de Afdeling Amateu ristische Creativiteitsbevordering, mej Drs. Kaminio die toezegde een bezoek te zullen brengen aan de tentoonstel ling die Athena binnenkort in „Casino" organiseert. Na het gesprek met de heer Vonhoff vertrok mevrouw Janssen weer naar Texel. Omdat ze onvoldoende reis geld bij zich had werd zij door de voor lichtingsambtenaar van het ministerie van een tientje voorzien. Die „subsidie" heeft ze dus in ieder geval te pakken! DE COCKSDORP De plattelands- vrouwenafdeling van De Cocksdorp-Ei- erland heeft woensdagavond het seizoen afgesloten met een geslaagde bingo avond. Het was de eerste keer dat de dames zich aan dit spel waagden. Ze hebben de ervaring opgedaan dat ook ongeoefenden er met genoegen aan kun nen deelnemen. De leiding van het spel berustte bij mevrouw De Vries-Rondé. Er werden vier rondes gespeeld en er waren dan ook vier maal tien prijsjes beschikbaar gesteld, bestaande uit luxe en huishoudelijke artikelen. Aan het begin van de vergadering bracht mevrouw Ran-Smit verslag uit van het reisje. Meegedeeld werd dat de welfare-stand tijdens de creatieve werk- avond het mooie bedrag van ƒ500, heeft opgebracht. Voorgelezen werd een brief van mevrouw Meindertsma-Ybe- ma die momenteel in Zuid-Afrika ver toeft. In de rondvraag werden de dames op geroepen zich op te geven voor de cur sus „leidster leeskring". Tot dusver zijn slechts twee aanmeldingen gedaan. Door meerdere dames werd erop aangedron gen nogmaals een reisje te organiseren naar de Floriade. Het afgelopen voor- jaarsbezoek was nl. zeer in de smaak gevallen; ongetwijfeld zullen over en kele maanden de zomerbloemen ook een lust voor het oog zijn. AS JE GOGUM BENT De openbare bibliotheek zal maandag wegens koninginnedag zijn gesloten. In navolging van de landelijke regeling adviseren wij onze leden winkeliers om op Bestuur Algemene Texelse Middenstandsvereniging Wegens viering van Koninginnedag op maandag 1 mei Winkeliersvereniging Den Burg

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1