Recreatiestichting had 400.696 overnachtingen in 197] Vijf muzikale zomerevenementen in kader Tour-in regeling Loodsmansduin: forse stijging- Kogerstrand: kleine teruggang Directeur Th. v.d. Heerik: Voorzichtig zijn bij uitbreiding van bestaande kampeerakkommodatie op Texel RST-stukkeu nu openbaar De 7 Provinciën Johnny Champagner Sound Aanschaf gezamenlijke toneelverlichting bezwaarlijk Koninginnedag Oosteil Den Koninginnedag I Koninginnedag Eierlai I Koninginnedag Oudesdj De drukte op de terreinen „Koger strand" en „Loodsmansduin" was in het afgelopen jaar groter dan ooit. In to taal werden 400.696 overnachtingen ge registreerd. Het aantal kampeerover- nachtingen bedroeg 391.734 tegen 364.954 in 1970. Op „Loodsmansduin" kon een zeer sterke groei worden ge constateerd; op dit terrein nam het aan tal kampeerovernachtingen toe van 87.749 tot 117.278, een spectaculaire toe name van 29.529. Omdat het aantal ge boekte overnachtingen in vakantiehuis jes op dit terrein afnam met 1322 be droeg de toename op „Loodsmansduin" per saldo 28.207 overnachtingen. Op het terrein „Kogerstrand" daaren tegen werd een teruggang van 2749 overnachtingen gesignaleerd. Dit kan echter worden gezien als een niet van betekenis zijnde schommeling in de be- zettingscijfers van dit terrein. Het bovenstaande ontlenen wij aan het jaarverslag over 1971 van de Re creatiestichting Texel, uitgebracht door direkteur T. v. d. Heerik aan het be stuur. Meer openheid In tegenstelling tot vorige jaren maakt de stichting deze keer niet al leen het jaarverslag openbaar maar ook de balans en verlies- en wistrekening en de staten van activa, investeringen, af schrijvingen, geldleningen, aflossingen, rentebetalingen en renteverdeling. De heer v. d. Heerik vertelde ons dat deze openheid ook in de komende jaren zal worden betracht. Hoewel een stichting daartoe zeker niet verplicht is wil de RST zich houden aan de voorschriften ingevolge de nieuwe wet op het ven nootschapsrecht, omdat dit passend in de huidige tijd wordt gevonden. Open heid is vooral ook gewenst in verband met de exploitatie door de RST van het zwembad .Molenkoog" waarvan het te kort door de gemeente, dus de gemeen schap, wordt gedekt zodat openheid ten aanzien van dit onderdeel vanzelfspre kend is. Vanuit de gemeenteraad is er wel eens voor gepleit de recreatiestich ting tot n.v. te maken. De heer v. d. Heerik zei ons echter dat de openheid die nu betracht wordt geen stap is op- weg in die richting. De doelstellingen en rechtsvorm blijven ongewijzigd. Die doelstelling luidt sinds 1966: „Het zo nodig in samenwerking met anderen behartigen van de belangen van de re creatie, waaronder het sociaal toerisme, binnen de grenzen van de gemeente Texel". Veel investeringen Blijkens het jaarverslag werden in het afgelopen boekjaar weer belangrijke in vesteringen gedaan, samen voor ƒ831.380,Op „Loodsmansduin" voor ƒ31.454,op „Kogerstrand" voor ƒ465.768,ten behoeve van het zwem bad ƒ207.095,en voor bouw en in richting van het nieuwe kantoor te Den Burg voor ƒ127.063,Uit eigen midde len werd van het totale investeringsbe drag ƒ193.880,gefinancierd. De rest werd geleend De investeringen op „Loodsmansduin" bestonden uit de plaatsing van een toiletgebouw; verder werden douches en toiletgebouwen be tegeld en werden de paden om drie toi let gebouwen verbreed. Nabij het kleu terbadje werden vijf speelwerktuigjes voor kinderen geplaatst. De pachter van de kantine nam de kantineinventaris in eigendom over. Kaaps-nol De investeringen op „Kogerstrand" betroffen hoofdzakelijk de kantine „Kaaps-nol". Verder werd een hoog spanningskabel gelegd vanaf de Boodt- laan, hoofdzakelijk ten behoeve van de kantine en werden ook op het terrein enkele speelwerktuigjes geplaatst. De gemeente Texel legde in de kantine de centrale verwarming aan. Als tegen prestatie verplichtte de RST zich het gebouw ten behoeve van de schoolgym- nastiek beschikbaar te stellen. Ten behoeve van het zwembad werd ƒ207.095,geïnvesteerd, waarvan ƒ19 564,voor het paviljoen. Dit pa viljoen kan als rendabele investering worden beschouwd. De Recreatiestich ting draagt jaarlijks ƒ150.000,in het tekort van het zwembad bij onvol doende om het verschil in inkomsten en Zaterdagavond Bar - Discotheek k uitgaven (ƒ203.489,te dekken. (Zie verder ons artikel over de zwembadex ploitatie elders in dit nummer Red Het RST-jaarverslag is zeer ge detailleerd. Naast gegevens over bijv. de gemiddelde verblijfsduur van de gasten (op „Loodsmansduin" 9,8 dagen en op „Kogerstrand" 10,9 dagen) komt er een overzicht in voor van het aantal overnach tingen naar nationaliteit (240.877 Nederlandse; 121.501 Duitse, 685 Belgische, 429 Engelse, 532 Zwitser se, 339 Franse, 27 Italiaanse, 131 Amerikaanse, 84 Oostenrijkse enz.) en zelfs kan men kennis nemen van het aantal overnachtingen van hon den: 4.276. Mei gunstiger Daar in de maand mei de weersom standigheden gunstig waren zijn de be- zettingscijfers van mei in dit jaar beter dan die in het vorige jaar. De maand juni daarentegen was minder goed, het geen aan de koude en dikwijls trieste weersomstandigheden kan worden toe geschreven. Het weer in de maand juli was uitzonderlijk goed. Harde storm en regen bleven uit, zodat restituties vrij wel niet behoefden te worden verleend. In 1971 waren gedurende 5 weken een drietal recreatieassistenten op de ter reinen werkzaam met het bezighouden van de gasten. Er werden muziek- en dansavonden georganiseerd, filmvoor stellingen, bingoavonden, kinderspelen, volleybal- en voetbalwedstrijden, strandfeesten, speurtochten, vlieger wedstrijden en lampionoptochten ge houden. Voorts werd creatief gewerkt met klei, papier en verf. De gemiddelde duur van een volle be zetting was op „Kogerstrand" 50 dagen, evenals in 1970. Voor „Loodsmansduin" was dit 30 dagen; in 1970 25 dagen. De ongunstige situering van de va kanties in het Ruhrgebied, nl. vrijwel gelijktijdig met de Nederlandse vakan ties, hadden een betere bezetting van „Loodsmansduin" tot gevolg. Ook een intensieve advertentiecampagne had duidelijke resultaten. Hoewel de onvoldoende drinkwater voorziening op Texel ook dit jaar weer merkbaar was op „Loodsmansduin" kan niet gezegd worden, dat deze een sterk ongunstige invloed heeft gehad op de bezetting van het terrein Nadat op zaterdag 10 juli „Loods mansduin" vol verklaard was, werden de gasten doorgestuurd naar het ge meentelijke noodterrein te Den Burg. Reeds enkele dagen later konden echter ook deze kampeerders worden opgeno men. Als de drinkwaterpositie op „Loodsmansduin" geen zorgen had ge geven, zouden de naar het noodterrein verwezen kampeerders direkt een plaats hebben kunnen vinden op dit terrein. Voldoende campings Nieuw is dat het jaarverslag van de RST niet uitsluitend verslag is in de letterlijke zin. Er wordt door de direk teur een toekomstvisie gegeven: „Op grond van de ervaringen van de laatste jaren kan geconcludeerd worden dat de huidige opnamecapaciteit van de kampeerterreinen op Texel voldoende is om het aanbod van kampeerders op te vangen. Een uitbreiding, zo die nodig geacht wordt, dient met het oog op de be staanszekerheid en de rentabiliteit van de huidige kampeerbedrijven sterk te worden gefaseerd in die zin, dat jaar lijks een zeer beperkte uitbreiding dient te worden toegestaan, zulks afhankelijk van de groei van het aanbod. Daarbij mag niet uit het oog worden verloren dat uitbreiding van de opna mecapaciteit van de kampeerterreinen die nu al zo grote piek in het toeristen- bestand van Texel verder zal verhogen. Van het totaal aantal kampeer-over- nachtingen van „Loodsmaneduin" en „Kogerstrand" (391.734) werden ei 284.000 of 73°/o geboekt in de school vakantieperiode van 24 juni tot 5 au gustus, is 6 weken. Ter versteviging van de Texelse eco' nomie dient het toerisme in de breedte te worden uitgebreid. Groei aan de voet brengt toch al een groei van de piek met zich mee. De resultaten van een nauwkeurige afweging van de belangen van de toeristische bedrijven tegen de zwaar wegende belangen van land- schapszorg en natuurbehoud dienen uit eindelijk echter de koers te bepalen. Financiën Wat de financiële resultaten betreft wordt in het verslag gemeld dat de ex ploitatieresultaten „volgens goed koop- mansgebruik" met de afschrijvingen werden verminderd. Het voordelige ex ploitatiesaldo van „Kogerstrand" be draagt dan ƒ69.000,en het nadelig exploitatiesaldo van „Loodsmansduin" ƒ26.000,een voordelig saldo van bei de terreinen samen dus van ƒ43.000, Van dit bedrag is ƒ12.000,toegevoegd aan de Algemene bedrijfsreserve waar door deze tot ƒ100.000,steeg terwijl het restant van ƒ31.000,aan het Al gemeen uitbreidings- en vervangings fonds werd toegevoegd. Uit dit fonds worden toekomstige investeringen gefi nancierd. Wegens van de gasten gehe ven toeristenbelasting werd 99.926, aan de gemeente afgedragen. De speeltuin 't Groentje ktï subsidie van ƒ700,voor de van rubber tegels onder de sp tuigen. De totale kosten van dez« belopen ƒ2100,De subsidié; schiedt volgens de zg. een regeling. 4icj Op verzoek van mr. Sprengt a*e mening gepeild inzake de doi denking op 4 mei. De afgevaan bleken van mening, dat de trai; stille tocht niet langer zinvol wqj acht. De mensen, die min of nv plicht meelopen (afvaardigingen ziekkonps e.d.) overtreffen het spontane deelnemers verre. De-. Albers zei het konsekwent te i dan ook de viering van 5 mei schaffen. Er werd op gewezen, <i ring van bevrijdingsdag reeds ij gebracht tot ééns per vijf jaar.j meester Sprenger heeft inmidd! sloten de stille tocht af te schaü bericht elders in dit nummer). De heer J. Agter betreurde Is de door de Folklore te organise j aardenmaaltijd niet is doo:, Ziekte van de organisator wasj de heer W. Albers daarvan de Verder drong de heer Agter i hulp bij het geven van popp spelen in het kader van het fc programma. Wellicht is het dat de assistenten van de Creatieve Recreatie dit in de pe juli - 1 augustus doen. De heer Tot dusver heeft de Folklore z voor de kinderen moeten doen. H doenmg maakte de heer Agter e ding van dat de bejaarden gratis mogen zwemmen in het zv Molenkoog, maar hij had nog vet sen. Er moet spoedig een diea nend centrum voor bejaarden i gesticht, waarin alle bejaarde teiten (zang, dans, gymnastiek ec nen plaatsvinden). Hij hoopte, goeds zou voortkomen uit hete gestarte Bejaardenberaad. De heer A. Keizer wees cfl schreeuwende gebrek aan zaalnt I De Cocksdorp. Bij de uitvoering I gymnastiekafdeling van SVC I weer eens gebleken. „Er moetv gedaan worden, het is dringend j Op 27 en 28 mei, zo is voorlop paald, zal de sportuitwisseling K Terschelling plaatshebben. De Te lingers komen dan naar Texel. Dt evenementen zullen een meer a stratief dan wedstrijdkarakter k: 7.nalc flpurnnn 1 liilr TO 1 lm.:. f In juni en juli zal op Texel een vijftal muzikale evenementen aan de gasten worden geboden in het kader van de Tour-in regeling. De Culturele Raad Noordholland neemt een eventueel ver lies van de reeks tot een bedrag van ƒ2000,voor zijn rekening. Tussen 19 en 23 juni zal een „eigen programma" worden gebracht, waaraan wordt mee gewerkt door Texelaars. Tussen 26 en 30 juni is een optreden gepland van het kamerorkest Musica da Camera en op 5 juli zal een 45 musici tellend kamer ensemble van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest concerteren. Een uitvoering door de Westfricse zangers volgt in de periode 10 - 15 juli en de reeks wordt besloten met een concert door de Down Town Jazz band uit Den Haag. Het programma is samengesteld in overleg met de Commissie Muziekleven Texel (waarin zitting hebben mevrouw Sprenger, ds. Mulder, de heer Arensman en mevr. v.d. Eijk-Bierens). De uit voeringen zullen worden gehouden in de N.H. kerk te Den Burg, behalve het optreden van Musica da Camera, dat in de N.H. Kerk te Den Hoorn plaatsvindt. De keuze viel op een muzikaal pro gramma, omdat wordt verwacht, dat hiervoor onder de toeristen de meeste belangstelling zal bestaan. Toneeluit voeringen hebben het nadeel dat Duit sers er weinig aan hebben. Ook uit de uitkomsten van de TEXELtoerist en quête was gebleken, dat de meeste be langstelling naar muziekevenementen uitgaat. Het centraal bestuur van de Stichting Cultureël Werk Texel ging in de vergadering van maandagavond met deze opzet akkoord. Graag zelfs, want er «wordt iets voor de gasten gedaan en het risico van een financiële strop is niet zo groot. Overigens wordt er wel rekening mee gehouden, dat de bezoe kersaantallen zo laag zouden kunnen zijn, dat toch nog een flink tekort zal ontstaan. Mocht het uit de hand lopen, dan kan het laatste evenement, het jazz-concert, drie weken voor de datum worden geannuleerd. Hangar Aan het begin van de vergadering werd door de voorzitter, mr. Sprenger, meegedeeld, dat de kosten van de han gar voor de zweefvliegclub aanmerke lijk hoger zullen uitvallen. Geen reke ning houdende met eigen werkzaam heid waren de kosten aanvankelijk be groot op ca. 25.000,nu wordt het ƒ30.895,De subsidiecommissie zal zich buigen over de vraag in hoeverre men de club in deze extra kosten tege moet kan komen. De buurtvereniging heeft plannen voor de opvoering van een Texelse mu sical, geschreven door de heer J. A. van der Vlis en spelend in „de tijd van Je neverbuurtje en Wezenputten". De uit voering dreigt echter op de hoge kosten af te stuiten. Bekeken zal worden of Cultureel Werk er iets aan kan doen, mogelijk door het toekennen van een risicogarantie. Voor het dorpshuis De Wielewaal te De Waal is een nieuw verbouwingsplan ontworpen, aanmerkelijk fraaier maar ook beduidend duurder dan het vorige. Kosten: ƒ150.000,De provincie heeft zich bereid verklaard ƒ22.500,subsi die beschikbaar te stellen, maar het staat vrijwel vast, dat het rijk de aan vankelijk toegezegde steun niet zal ver hogen. Dus zullen de gemeente en de bevolking van De Waal over de brug moeten komen. Ook werd meegedeeld dat op 23 maart het bestuur van de Stichting Creativi- teitsbevordering is geïnstalleerd, be staande uit de dames J. J. Barendregt- de Visser, B. Monen-Waldus, J. C. Stu- dulski-Veentjer, E. C. A. Mast-Sperling en de heren G. Huisman, F. Voskuil en G. Praamstra. De stichting zal zich be zig houden met het geven van creatie ve cursussen in de diverse dorpen, maar eerst zal worden nagegaan, waaraan de meeste behoefte bestaat. Men is reeds bezig de mensen te inventariseren, die eventueel instructie zouden kunnen ge ven. Zomerwerk Ten behoeve van het zomerwerk van recreatieconsulent De Vries zullen drie of vier assistenten van de Stichting Cre atieve Recreatie worden aangeworven. Zij worden toegevoegd aan het team, waarop de heer De Vries al eerder kon rekenen. 't Asiel zal niet permanent kunnen beschikken over het huidige gebouw aan de Burgwal. Omdat het een tijde lijke akkommodatie is, kunnen er ook geen brandveiligheidseisen aan worden gesteld zoals aan een permanent ge bouw. Ook dit seizoen zal Sarasani weer draaien. De aanvraag van A. André de la Porte is door het gemeentebestuur ingewilligd. Bij het programma zal re kening worden gehouden met de tour-in evenementen, zodat geen „concurrentie" ontstaat. Gymlokaal Plannen zijn in studie om De Cocks dorp aan een gymnastieklokaal te hel pen. Gedacht wordt aan verbouw van de lagere school. De heer G. Menen liet op de vergadering echter weten dat hij hiermee niet akkoord zal gaan als het ten koste van de ruimte in de school gaat. Dit zou volgens de huidige plan nen, die voorzien in het verbouwen van het voormalige kleuterlokaal tot gym zaal, gebeuren. Loodsmanswei varen Algemeen wordt betreurd dat de naam Loodsmanswelvaren" uit Den Hoorn is verdwenen. Zoals bekend heet het café, dat deze naam sinds mensen heugenis heeft gedragen, nu De Spyker De heer A. Bakker, broer van de eige naar-exploitant, had de burgemeester voorgesteld de naam Loodsmanswelva ren aan het dorpshuis van Den Hoorn te geven. Zijn moeder, mevrouw Bak- ker-Hin, die destijds de naam Wald hoorn voor het dorpshuis bedacht, zou hiermee akkoord willen gaan. In de vergadering van maandagavond was voor dit idee weinig geestdrift. De heer Jan Beijert uit Oosterend werd benoemd tot opvolger van de heer Lussanet de la Sablonnière als leraar slagwerk aan de muziekschool. De be noeming is tijdelijk, maar er is alle re den om aan te nemen dat de heer Beijert, die al 7 jaar met succes instruc tie geeft aan de drumband Excelsior, het goed zal doen. De heer Joh. C. Roe per (die niet op de vergadering aanwe zig «was) had voorgesteld dat het cen traal bestuur zich voortaan niet meer bezig houdt met dergelijke benoemin gen. In de praktijk kent men de sollici tant niet; beter is het de keus over te laten aan het muziekschoolbestuur. Mr. Sprenger merkte op dat de muziek school onderdeel is van de stichting Cul tureel Werk en dat het bestuur daarvan dus beslissingsbevoegdheid heeft. Met het voorstel het dagelijks bestuur van de stichting te machtigen voortaan de benoemingen zelf af te doen, ging de vergadering akkoord. Lichtinstallatie Niet akkoord gingen de afgevaardig den met het voorstel om over te gaan tot aanschaf Van een mobiele licht installatie ten behoeve van de dorps huizen. De installatie zou totaal 6582,kosten en daar schrok men wel even van. Het werd niet uitgesloten geacht dat de gebruiksvergoeding zo hoog zal moeten zijn, dat in de praktijk van de lampen geen gebruik wordt ge maakt. Een nadeel van een dergelijk gezamenlijk gebruik is, dat er moeilijk heden ontstaan bij twee toneelstukken op één avond. De heer Monen veron derstelde zelfs, dat de meeste toneel gezelschappen op Texel helemaal niet blij met zoveel licht zullen zijn. De prestaties zijn vaak zodanig dat op wat schaduw wel prijs wordt gesteld Administrateur G. A. Oskam dacht dat het met de bezwaren wel zou meeval len. Bij het uitlenen zal gelden: wie het eerst komt, die het eerst maalt. Boven dien is niet bij alle toneelstukken een dergelijke lichtinstallatie nodig. Het voordeel van een centraal beheerde in stallatie is dat ook de controle door een deskundige verzekerd is. Hij meende, dat een dergelijk hulpmiddel een be langrijke stimulans voor het Texelse amateurtoneel zou zijn. De heer Monen was het er niet mee eens. Hij meende dat veel meer behoefte is aan toneel- akkommodaties in de vorm van be hoorlijke décors en een goede ruimte. Op voorstel van Mr. Sprenger, die blijk baar ook wel wat voelde voor de be zwaren, werd besloten het bestuur nog niet tot aankoop te machtigen, maar eerst de kwestie te bespreken met de dorpshuizen, de mogelijk geïnteresseer de verenigingen en het Centrum voor Amateurtoneel. Tevens kan dan worden nagegaan welk bedrag de gebruikers bereid zijn als huur te betalen. Ug LtS I Zoals gewoonlijk zal het koni feest in Oosterend niet op maand^ a.s. zaterdag worden gevierd inn met de aanwezigheid van de k« sers. Om 2 uur 's middags wordtl nen met volksspelen op het tem de muzieknis. De organisatoren! deze spelen „ouderwets-attracfc wijzen erop dat het soms „ruig"E I gaan zodat de deelnemers met hs I te kleding moeten aantrekken. Kn In verband met het voetbalta I op zaterdag zullen de kinderspd I Oosterend wél op maandag word I houden. Om twee uur 's middagi I bij het Gebouw voor Chr. Belang I optocht van deelnemers en om I over twee wordt op het muziek: I rein begonnen. Voor de viering van koninginne Den Burg is het volgende pi vastgesteld: 8.00 uur: muziek van de tore leden van Kon. Texels Fanfare. 10.30 uur: opstellen voor de bij Jan Dirkszoord en Jonkerstr 11.00 uur: allegorische optocht! Jonkerstraat, Kogerstraat, De Za baan, Hollewal, Weststraat, straat, Keesomlaan, Elemert, Wa: straat, Weverstraat, Stenenplaati nenburg, Vismarkt, GroeneplaaU I 14.00 - 15.00 uur: wedstrijden a I derspelen op S.V. Texel terrein» I Slingerweg Prijsuitreiking 15.30:1 het zwembad. 15.00 - 16.00 uur: sportwedü I jeugd in zwembad „Molenkoog". I uitreiking na afloop. De punten I mee voor het avondspel. 18.45 uur: wijkleiders opdracht I len in het raadhuis. 19.00 uur: wijkleden verzame) I de volgende plaatsen: Rode Kn I bouw (wijk 1); ULO school, Sci I end (wijk 2); CVO school (wijk5 I faregebouw (wijk 4). 20 00 uur: wijk-wedstrijden o I Groeneplaats. De diverse wijken: I om 20.00 uur op de Groeneplaats: I meld zijn. 21.30 uur: quiz in „Casino", I gen wijk. Onderwerpen: Texels cl landelijk nieuws afgelopen weel I algemeen. Na afloop dansen me: I sementsorkest. De organisatie van de koningin* I viering in Eierland berust bij de: I vereniging van Zuid- en Middec- I land. Aanvang 10.00 uur begin# I het vliegveld de kinderspelen (voat deren van 4 tot 14 jaar). Dankf medewerking van de inwoners buurtschappen zijn weer vele f voor de winnaars beschikbaar. Het programma voor Oudeschitë' definitief als volgt vastgesteld: 9.30 uur: puzzelrit op de kinderen van 12 jaar en ouder y( plaats: schoolplein. 10 00 uur: kleuterspelletjes o| sportterrein. 13.30 - 14.00 uur: beoordeling V de optocht op het schoolplein. 14.00 uur: start versierde optock Ca. 15.45 uur: start kinderspel gere schóól-leeftijd) op het sporb* 20.00 uur: 't Skiltje. Start fak* tocht.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2