CJ AGENDA „HET GEHEIM" CXpNMB Geld nodig? Binnen 'n paar dagen geregeld-met een persoonlijke lening van de NMB FILMNIFAWS rubriek voor LANDBOUW en VEETEELT Burgerlijke stand De kortste duig bepaalt de inhoud Nogmaals het 's nachts opstallen feuilleton van Tom Lodewijk ■lillllllllllllllllllllllllllllllllllM^^ Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 28 april 1972 OihIci' rciliiMit' De oudere boeren zullen wel bekend zijn met het voorbeeld van de kuip, die gemaakt was van een aantal duigen, die verschillend van lengte waren. Als zo'n kuip met water wordt gevuld bepaalt de kortste duig de inhoud van die kuip. De kuip met duigen van verschillende lengte werd en wordt mogelijk nog wel gebruikt op landbouwcursussen en landbouwscholen. Op aanschouwelijke Wijze toonde deze kuip, dat de op brengst van landbouwgewassen wordt bepaald door de kortste duig, of met andere woorden door de voedingsstof, die in het minimum verkeert. We zouden ons kunnen voorstellen, dat de trouwe lezers van deze rubriek zijn gaan denken, dat op het grasland de stikstof de kortste duig is en derhal ve de voedingsstof, die de opbrengst bepaalt. Er wordt door de redakteur van deze rubriek immers herhaaldelijk geschreven over het belang van een hoog opgevoerde stikstofbemesting. Zonder daaraan iets af te doen willen we m dit artikel een ervaring vermel den, die aantoont, dat het niet altijd de stikstof is, die de maximale opbrengst bepaalt Slechte groei van grasalnd Een Texelse vehouder vroeg ons eens te kijken naar percelen grasland, waar van de groei erg te wensen overliet. De betreffende veehouder had hiermee geen woord te veel gezegd. Op de be treffende percelen kwamen enigszins verspreid grote plekken voor, waar het gras een gele kleur had en de groei sterk achterbleef. We kunnen rustig stellen, dat van groei geen sprake was. Op het bedoelde bedrijf was in 1970 een flinke oppervlakte grasland ver nieuwd. Al dit vernieuwde grasland vertoonde de afwijkingen. In het gras land, dat niet vernieuwd was vonden we de afwijkingen niet. Ook een per ceel, dat vóór 1970 als bouwland werd gebruikt en in dat jaar werd ingezaaid vertoonde geen enkele afwijking. De bemesting was als volgt geweest. Een aantal percelen had in de herfst een bemesting met slakkenmeel gehad en dit voorjaar een flinke stikstofbe mesting. De rest was dit voorjaar be mest met de meststof 26-14-0, d.w.z. een meststof met stikstof en fosforzuur. Geen van de percelen had dus een kali- jemesting ontvangen. Eerlijk gezegd hadden we wel wat moeite met de oplossing van dit „vraag stuk". Ook landbouwvoorlichters den ken niet direkt aan kaligebrek als de groei te wensen overlaat. Er waren wel- is waar enige aanwijzingen in de vorm van verkleuring van de aanwezige klaver, maar het wou er bij ons maar slecht in, dat een tekort aan kali zo fu nest voor de groei kan zijn. Toch gaven we het advies om één van de betreffen de percelen een kalibemesting van 100 kg zuivere kali per bunder te geven. Acht dagen later Na het strooien van de kali is er heel gauw regen gevallen. Tot een week na het strooien van de kali is het voor ons een vraag gebleven of hier werkelijk sprake was van kaligebrek. Na acht da gen stond het voor ons vast, dat we hier inderdaad een zeer ernstig geval van kaligebrek hadden. Dat was heel goed te zien op één van de percelen, dat in z'n geheel een kalibemesting had ont vangen. Het was nog duidelijker vast te stellen op een perceel, waar alleen een strook de kalibemesting had gekre gen. Het was ook voor ons een openba ring, dat een tekort aan kali minstens zulke funeste gevolgen heeft als een te kort aan stikstof. 2. Inmiddels zonden, aan een ander afeltje, Martha, de moeder van José, zich in de glorie die afstraalde van haar Dochter. Allen waren het erover eens, dat het nerakels was zoals die meid speelde. Jaar kon menigeen die het voor z'n bo- erham deed, een puntje aan zuigen. ..Zoals ze daar wegliep", vond een der dames, ,,'t was net een koningin". Gelukkig hoorde Martha van Vloten het wat er aan een ander tafeltje werd 'esproken. Want waar zon is, daar is chaduw. En de zon van het succes zorgt 'oor de schaduw van de afgunst. Op een stoel bij de grote kachel, zijn [oeten op de ijzeren rand, zat Freek *>ks, die voor het streekblad naar Me- endorp was gestuurd om de opvoering an Des Vaders Vloek te verslaan. En Daast hem zat mijnheer Emiel. t Is allemaal koekoek-één-zang", "leende mijnheer Emiel. „Altijd van die uis-en-tuin-stukken. Laten ze eens een tuk" ^r^er spelen, of een society- ..Het is een wijs man", vond Freek, ie niet verder springt dan zijn stok ang is". Hij had niet zoveel aandacht °°r mijnheer Emiel die hoopte dat zijn n"ek haar weerslag zou vinden in de Het is beslist niet onze bedoeling om nu iedere veehouder het advies te geven om het grasland een kalibemesting te geven. Voor heel veel oud grasland geldt, dat dit lang niet altijd nodig is. Wél menen we, dat de angst voor het optreden van kopziekte misschien wel eens te gemakkelijk tot het besluit brengt om de kalibemesting achterwege te laten. Dit geldt zeker voor nieuw in gezaaid grasland. Het kost ons nog al eens wat moeite om de veehouders er toe te brengen om na het vernieuwen van grasland een volledige bemesting te geven. Een fosfaat- en stikstofbemes ting wil er wel in, maar achter de nood zaak om ook een kalibemesting te ge ven zet men dikwijls een vraagteken. We zijn van mening, dat vooral bij het vernieuwen van grasland zonder bouwlandperiode in veel gevallen een kalibemesting nodig is. Het „verhaal", dat we hiervoor hebben verteld is een duidelijke illustratie van die noodzaak. Door enkele veehouders werd een vraag gesteld inzake de bijvoedering bij het 's nachts opstallen van melkkoeien. In ons artikel van een paar weken ge leden werd gezegd, dat in de uren waarin de dieren binnenshuis verbleven een bijvoering met een voederwaarde van 1.000 gram zetmeelwaarde moest worden \erstrekt. Als illustratie noem den we, dat hieraan voldaan werd met V/> kg krachtvoer, of V/2 kg pulp, 3 kg hooi of 6 kg aardappelen. Ook bij het volledig weiden wordt in de meeste gevallen al enige bijvoeding gegeven. Op vrijwel ieder bedrijf wordt tegenwoordig ook in de zomermaanden krachtvoer bijgevoerd. In diverse ge vallen is dit 1 kg per koe en per dag, maar de gevallen, waarin dit 2 kg per koe en per dag is, zijn niet zeld zaam. Bij het noemen van de hiervoor ge stelde hoeveelheid bijvoeding dachten we aan een aanvulling van het voeder, dat bij volledig weiden wordt gegeven. Het gaat er om, dat de dieren in de pe riode van plm. 14 tot 15 uur, waarin ze binnenshuis verblijven niet geheel „op een droogje" staan. Dat kan in ieder ge val niet goed worden gemaakt met een hoeveelheid van 1 - 2 kg krachtvoer of een zelfde hoeveelheid droge pulp per dag. Het komt ons voor, dat we in deze gevallen, vooral als de weide van goede kwaliteit is zullen moeten denken aan een aanvulling met wat extra droge pulp, of een hoeveelheid aardappelen, of matig hooi. Nieuwe gegevens In de „Plattelandspost" vonden we een artikel van het Consulentschap voor de Rundveehouderij te Eindhoven over het 's nachts opstallen. Net als de re dakteur van deze rubriek dit in het ver leden al eens heeft gedaan is men de produktie van het melkvee op een flink aantal bedrijven, waar het 's nachts op stallen wel en niet plaats heeft gaan vergelijken. In 1970 was het aantal be drijven, waar het melkvee 's nachts op- gestald werd 45 en het aantal, waar dit niet gebeurde 39 In 1971 waren deze aantallen resp. 70 en 119. De vergelij king van de melkproduktie gebeurt op basis van de standaardkoe, een begrip, dat de meeste melkveehouders op dit moment wel kennen. In het jaar 1970 was het gemiddelde van de standaardkoe vanaf juli tot de cember bij 's nachts opstallen 27.6 kg melk. Voor de bedrijven, waar dit niet gebeurde was het gemiddelde over de zelfde periode 25.5 kg. Een verschil ten gunste van het 's nachts opstallen van 2.1 kg melk per standaardkoe. Voor het jaar 1971 heeft de vergelijking betrek king op de periode van mei tot decem- kritiek van de heer Doks, die morgen in het streekblad zou verschijnen. Maar Freek Doks luisterde slechts beleefd heidshalve en was kennelijk verstrooid. Freek, hoewel nog slechts een jeugdi ge journalist, stofte erop van niets of niemand onder de indruk te geraken. Wij journalisten, zei hij hautain, zien zóveel, en we herkennen zo vaak dat de dingen anders zijn dan ze schijnen! En zoals hij nu schijnbaar naar mijnheer Emiel zat te duisteren, hoopte hij ook de indruk te wekken van een man, die het allemaal al wist, het allemaal al es gezien had, en die zich niets wijs liet maken. Maar de fundamenten van deze cyni sche levensverhouding waren deze avond grotendeels aan 't wankelen ge bracht, en wel door de dochter Jannie van de keiharde, harteloze boer Harm- sen, in de wereld Josefina van Vloten, meer en beter bekend als José. HOOFDSTUK II Mijnheer Emiel „D'r zou veel méér van gemaakt kun nen worden", zei mijnheer Emiel. „Bet- tus, vraag es rond. rondje van mij". Hij zat aan de ronde tafel van De van 19 tot en met 25 april 1972 Geboren: Pablo José, zv. Evaart C. Tjoe-Awie en Carmen W. de Miranda, Ronald Jacobus Johannes, zv. Jacobus T. J. Hoedjes en Maria M. Witte; In- grid Marjon, dv. Cornelis M. Dros en Janna Stoepker; Peter Martin Johan, zv. Sijbrandus Zijlstra en Theodora P. Wit te; Anuska Bernadine, dv. Jacobus M van den Berg en Irene S. Teunissen; Matt, zv. Hendrik Houwen en Maria C van Beek; Mathilda, dv. Mattheus M. Visser en Rigina M. J. van Benthum; Woody Albertus Andries, zv. Ludovicus F. van Loo en Trijntje de Dood. Ondertrouwd: Hermanus H. van der Kooij en Jenny Zuidema; Johannes J. Bakker en Dieuwertje S. Stark. Overleden; Diederika J. Bas, ev. Ze gel, oud 64 jaar, wonende te Den Burg. ber. In dit seizoen was het gemiddelde van de standaardkoe bij 's nachts op stallen 28.7 kg en van de bedrijven, waar men 's nachts niet opstalde was het 27.6 kg. Het verschil in de stan daardkoe was toen derhalve 1.1 kg ten gunste van het 's nachts opstallen. Onze konklusie We kunnen heel goed begrip opbren gen voor de veehouders, die vasthouden aan de methode om het melkvee van mei tot oktober ook 's nachts in de openlucht te houden. Daar kunnen al lerlei redenen voor zijn. We menen echter wel, dat het motief, dat men bij het 's nachts opstallen de topproduktie niet kan halen geen steek houdt. We konden daar maar heel be perkte gegevens voor aanvoeren. Wie echter kennis neemt van de cijfers, zoals we die hiervoor hebben gegeven uit het consulentschap Eindhoven kan met dit motief met meer uit de weg. We willen er bovendien ook nog op wijzen, dat in hetzelfde artikel als een voorbeeld voor het 's nachts opstallen ook genoemd wordt: beperking van de arbeid. Verder komt ook in dit artikel nog weer eens naar voren, dat in gevallen, waarin op een beperkte oppervlakte grasland veel melkvee moet worden ge houden de vervuiling van het grasland door het 's nachts opstallen sterk wordt tegen gegaan. Bonte Koe, die achterin het café stond. Het was een van de avonden waarop er vrijwel niets te doen was. In het kleine zaaltje vergaderde de Boerenbond en die zouden zo om een uur of half elf binnen komen voor een afzakkertje. Rond het biljart waren drie jongens ge heel verdiept in het spel. Achter het buffet stond Hendrik van Houten kaars recht en stijf als een heiligbeeld. Aan de tafel zat zijn zuster Klara met haar eeuwig-blonde pruik, mijnheer Emiel, Mary en Harry Harkmans, de hippe kappersleerling, die binnengedwaald was onder pretext van een potje te gaan biljaren, maar die terstond was bijge schoven toen hij Mary aan de tafel ont dekte. „Weet je wat het uitgangspunt is?" verklaarde mijnheer Emiel. „Merendorp is een boerendorp, jullie bent maar boe ren en je kunt dus alléén maar boeren- stukken spelen. De Boer van de Prui- menhoeve, Vaders Vloek. Etcetera". „Nou", merkte Klara op „we hebben zelfs dat stuk van Kniertje gespeeld, van de vis wordt duurbetaald. Dat is toch geen boerenstuk!" „Uit de tijd" doceerde mijnheer Emiel. „Waarom niet een thriller?" Mary begon te lachen. „Nou, en Het mysterie van hoe heet het ook weer? Ik heb me ongelukkig gelachen toen Piet het dodende schot moest lossen en het pistool niet afging. Iedereen kon 'em horen: verrek, dat rotding doet het niet! Mens wat heb ik gelachen!" „Da's een kwestie van regie" besliste mijnheer Emiel. „Bij een goeie regisseur komt zoiets niet voor. Ik weet nog wel toen ik.hij hield al verschrikt zijn woorden in, maar Mary schoot te hulp. „U wilt toch niet zeggen, dat u zelf óók Zondagmiddag om 3 uur in het City theater een vrolijke, spannende film: „Met de drie Stooges de wereld rond". Het oude verhaal „De reis om de wereld in 80 dagen" van Jules Verne wordt overgedaan door een oplichter die zich voor de advocaat Stuart uitgeeft, ach terkleinzoon van de beroemde Phileas Fogg. Opnieuw wordt een weddenschap afgesloten, maar door een truc van „Stuart" wordt Fogg voor de rover van een tas geld aangezien zodat hij over de hele werld achterna gezeten wordt door de politie. In Canada wordt Fogg ge arresteerd, maar in Londen, waar de oplichter probeert zich van Fogg te ontdoen komt alles uit en tenslotte kan Fogg nog net op tijd zijn club bereiken, zodat hij de weddenschap gewonnen heeft. Toegang alle leeftijden. Zaterdag en zondag 8 uur in het City theater de beroemde film „Kanonnen van Navarone" met Gregory Peck, David Niven, Anthony Quinn e.a., geba seerd op het boek van Alistair MacLean. Twee reusachtige kanonnen op het Griekse eilandje Navarone blokkeren een zeestraat waardoor 2000 Engelse soldaten op Kheros niet geëvacueerd kunnen worden. Met vijf mannen gaat kapitein Mallory, voor de oorlog berg beklimmer, naar het eiland om de ka nonnen op te blazen. Hoewel hij een lid van de groep aan de Duitsers moet prijsgeven en hoewel er in de groep een verrader blijkt te schuilen, komen Mal lory en de zijnen steeds dichter bij de kanonnen. In Duitse uniformen weten ze de vesting binnen te dringen en de ladingen te plaatsen. Het is echter zeer de vraag of ze nog op tijd zijn, of alle gebrachte offers het resultaat waard waren.Toegang 14 jaar. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 30 april op om 5.12 uur en gaat onder om 20.04 uur; 3 mei op om 5.07 uur en onder om 20 08 uur. Maan- 28 april V.M.; 6 mei L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 28 april 8.31 en 20.48; 29 april 8 59 en 21.18; 30 april 9.24 en 21.47; 1 mei 9 51 en 22.15; 2 mei 10.20 en 22.42; 3 mei 10.48 en 23.08; 4 mei 11.21 en 23.36; 5 mei 11.58 en 6 mei 0.13 en 12.46. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. „Nou ja" het was duidelijk dat mijn heer Emiel niet wilde stoffen op zijn prestaties. „Nou, stelt u net dan eens voor" sug gereerde Mary, die wel zin had in thril lers en „society". „Dan zul je Geert Kossen horen" voorspelde Harry, die als „toneelkap per" recht van meepraten had. „Nou ja, jou of mij kan je gemakke lijk overdonderen" meende Harry, „maar een deskundig iemand?" Er klonk gestommel in de gang, de Boerenbond kwam aan voor het afzak kertje. Mijnheer Emiel stond op. „Ik ga es op huis aan mensen". De positie van mijnheer Emiel werd duidelijk door het feit, dat ieder sprak van mijnheer Emiel. Niet van meneer Van Maesedijck en ook niet van Emiel. Hij stelde zichzelf voor als Emiel en wilde dat iedereen „maar gewoon Emiel" zei, maar omdat ze hem daar voor te veel heer vonden, zeiden ze mijnheer Emiel. Mijnheer Emiel kwam niet uit Meren dorp, men vermoedde ergens uit het zuiden, hij was in ieder geval geboren in Baarle Nassau. „Misschien" had op per Van Zwichem lachend gezegd „lag in de wieg zijn hoofd in Nederland en zijn voeten in België, het is daar zo half om half". Hij was onverwachts op gedoken in Merendorp en had het huis gehuurd waarin wijlen Boer Bos had „zitten leven". Dat maakte hem tot een middenstander, niet behorend tot de upper ten van dokter, notaris, burge meester en zo, maar hem verheffend boven het vulgus. Hij zei van zichzelf dat hij een oude vrijgezel was, die toen hij eindelijk wilde trouwen merkte dat alle knappe meisjes al aan de man wa ren. Wat hij deed voor de kost en waar- Voor Gehoorapparatenservice op Texel ELECTROHUIS Vrijdag 28 april Den Burg, hotel De Lindeboom-Texel, 20.00 uur, buitengewone algemene le denvergadering van aandeelhouders N.V. T.E.S.O. Den Burg, hotel 'De Oranjeboom', 20 00 uur, ledenvergadering Coöp. PTV Texel. Zaterdag 29 april De Koog, De Kaaps-nol, 20.00 uur, mu ziekavond verzorgd door Kon. Texels Fanfare, Mannenkoor Oosterend en Advendo De Koog. Den Burg, terrein S.V. Texel, pupillen- toernooi Zondag 30 april Den Burg, N.H. kerk, 11.15 uur, orgel concert door Jan Jongepier. Den Burg, terrein S.V. Texel, toernooi, georganiseerd door Texel 2 en 3. Maandag 1 mei Gehele eiland koninginnedag Den Burg, 'tAsiel - Textant, 20.00 uur, sieraden maken voor Chili t.b.v. aktie Allende geen ellende. Dinsdag 2 mei Den Burg, 'tAsiel - Textant, 20.00 uur, gesprek over parapsychologie, ge spreksleider Goos Westerlaken. Donderdag 4 mei Den Burg, 'tAsiel - Textant, 20.00 uur, non verbale sensitivity oefening door Nico Klumpers. Vrijdag 5 mei Den Burg, LTS-kantine, 20.00 uur, „In Aqua Vita". Zaterdag 6 mei Den Burg, Wezenland, 14.00 uur, start 2e vogelsterrit, georganiseerd door de MAB-club. Oosterend, „De Bijenkorf", 13.30 en 19.30 uur, solistenfestival. Van 2 tot 12 mei Den Burg, raadhuis, tentoonstelling van olieverfschilderijen van Jan Veld- huijzen. Openingstijden van 9.00 - 12.00 en van 14.00 - 17.00 uur. Ieder maandagavond Den Burg, gebouw Groene Kruis, 20.00 - 21.30 uur, openstelling informatiecen trum en middelendepot NVSH. Iedere woensdagmorgen Den Burg, „Casino", 11.00 uur, bejaar- dengymnastiek. Iedere woensdagmiddag Den Burg, Landbouwschool, 15.00 uur, bejaardenzang. Iedere vrijdagavond Oosterend, „De Bijenkorf", 19.30 uur, bijeenkomst modelbouwclub. Iedere vrijdag en zaterdag De Waal, Wagenmuseum, 14.00 - 17.00 uur open. iedere zaterdagmiddag De Dennen, „Dennenoord", 16.00 uur, trimmen in de Dennen van hij leefde wist niemand, maar hij had altijd genoeg geld op zak. Hij droeg een zwart pak met een wit liggend boordje en een strikje, wat hem een min of meer artistiek voorkomen gaf, waartoe zijn zwarte flambard nog bij droeg. Nieuwsgierigen die meer wilden weten, werden niets wijzer van zijn hulp in de huishouding, Rika Droog, zo doof als een kwartel hoewel kwade ton gen beweerden, dat ze omkeek als je achter haar een dubbeltje liet vallen. Deze ware of vermeende doofheid ver oorloofde Rika, een eenzelvig mens, ie dere vraag te beantwoorden met een verwonderd staren, haar schouders op te halen en verder te gaan. Het was echter duidelijk dat mijnheer Emiel heel veel van de wereld had ge zien, van allerlei onderwerpen beter op de hoogte was dan de meeste Merendor- pers ,of in ieder geval meesterlijk die schijn wist te wekken. Hij won daardoor een wat onwillig ontzag, want ze wisten in Merendorp graag waaraan ze met ie mand toe waren en dat wist met mijn heer Emiel eigenlijk niemand. Onder degenen die hem bepaald niet mochten, al lieten ze dat niet helemaal duidelijk merken, was Geert Kossen. Maar Geert beschouwde zich soms wel een beetje teveel als de spil waarom heel Merendorp draaide, en zag mijn heer Emiel als concurrent. Dit gevoelen werd nog verscherpt toen hij merkte dat mijnheer Emiel niet alleen een vaste klant was van Sigarenmagazijn Suma tra, maar ook Martha van Vloten, de bezitster van hetzelfde magazijn, meer malen wist te boeien met verhalen, grappen en spitse opmerkingen. Geert zag een kaper op de kust.... en zijn afkeer was dus te verklaren. (wordt vervolgd) Een persoonlijke lening is tegenwoordig een gewone zaak. Het is een moderne manier om wensen of noodzakelijke voorzieningen in het privé vlak te verwezenlijken. De NMB maakt 't niet moeilijker dan 't ie. Geen onnodige formaliteiten. Een persoonlijk gesprek waarbij in overleg met u het benodigde bedrag wordt vastgesteld evenals de maandelijkse aflossingstermijnen. En bovendien gunstige voorwaarden. Een lening van ƒ2000,- kunt u bijvoorbeeld terugbetalen in 18 termijnen van 131,16. Een bedrag van 3500,- in 24 keer 173,71. Rente en kosten zijn daar al bij inbegrepen. 'Êb ^taP eens b'nnen 1 v00r meer inlichtingen. Nederlandsche Middenstandsbank

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 5