gezamenlijke vakcentrales ook tegen statutenwijziging De helft van alle vuilnis bestaat uit papier Ondermaatse vis moet worden teruggezet PORTPROQRAMMA J. Veldhuysen exposeert schilderijen in raadhuis Kleinschalige eilandpolitiek Meierblis van Oosterend voortijdig afgebrand Ingaand 2 mei tuinsproei- en autowasverbod Stille tocht op 4 mei afgeschaft Verontrusting Vuilnisfeest Unctad jongerendienst Diner en borreluur „volgeboekt" Derde blad Texelse Courant, vrijdag 28 april 1972 Na de Texelse bestuurdersbond NVV (eft nu ook het Overlegorgaan van de vakcentrales op Texel (een over- epelend orgaan waaronder alle vak- ganisaties op Texel ressorteren) zich [gesproken tegen de voorgenomen itutenwijziging van TESO. Het Over- [orgaan gaat in haar bezwaren ver- r dan de bestuurdersbond. Niet alleen Brdt de voorgestelde nieuwe procedu- bij de verkiezing van commissarissen roordeeld; ook de plannen om de di- litie voortaan niet meer door de aan deelhouders maar door het bestuur te laten kiezen wordt van de hand gewe- Verder hebben de samenwerkende Inden bezwaar tegen artikel 12 van de feuwe statuten waarin is bepaald: bmmissarissen kunnen niet zijn a. •sonen die in dienst van de vennoot- hap zijn; b. personen die in dienst sjn van een rechtspersoon waarvan de nootschap tenminste de helft van de hdelen rechtstreeks of onmiddellijk eigen rekening houdt; c. bestuur- |rs en personen in dienst van een Trknemersorganisatie welke pleegt be lleken te zijn bij de vaststelling van arbeidsvoorwaarden van de onder a jen b bedoelde personen". i Minder macht Ifcvenals de bestuurdersbond hanteert het Overlegorgaan het argument dat de voorgestelde maatregelen de icht van de aandeelhouders aanmer- ijk wordt ingeperkt, hetgeen nu juist ;t strookt met een modern beleid £ann naar uitbreiding van democrati- ie verhoudingen en vergroting van iraak wordt gestreefd. Het mooie een bedrijf als TESO is sinds de chting geweest de vergaande demo- jtische structuur. NW, CNV en NKV fi van mening dat deze structuur nu ll degelijk wordt aangetast. Als een irdracht voor een nieuwe commissa- uitsluitend door de zittende bestuurs- len mag worden opgesteld zal kliek- nng in de hand worden gewerkt. Het feit dat de voordracht met redenen Bkleed moet zijn en dat de voordracht Sdoor de aandeelhouders desnoods kan ■rden verworpen, doet daaraan vol- i gens de bonden weinig af. Het zijn im- rs toch weer dezelfde zittende com- ssarissen die een nieuwe voordracht itellen. Akzo )e heer B Staring, een der NW- tegenwoordigers in het Overlegor- Besluit sportvissersclub _j -De sportvissersclub Texel heeft be- "fflttld dat de bij wedstrijden gevangen ■ermaatse vis onmiddellijk moet wor den teruggezet, uiteraard nadat de haak voorzichtig mogelijk uit de bek is 'ijderd. Als minimummaten zijn (esteldbot 20 cm, schar 20 cm, wij- 23, tong 24, schol 25, paling 28, irs 22 en kabeljauw 30. Gemeten t worden van neuspunt tot staart- it. 'ij de zondag gehouden tweede kam- inswedstrijd waren 18 hengelaars lef Winnaar werd de zeer jeugdige van Tok uit Den Burg. De tweede pjs was voor de heer B. Beumkes en Bierde prijs voor J. Brouwer. Van het ■rnemen om de wedstrijd bij het jrrins Hendrikhotel te houden moest £ens de lage waterstand worden af- ien, de sportvissers gingen toen naar Kaap. Tijdens deze wedstrijd ont- id enige discussie over de vraag te vis nog als bovenmaats kan wor- aangemerkt en welke niet. Onder- 'tse vis telt nl. bij de wedstrijden mee. Daarom werd besloten de «genoemde minimummaten aan te len. eerstvolgende kampioenswedstrijd dt gehouden op zondag 7 mei van Jll uur bij het Prins Hendrikhotel. "e waterstand te laag is wordt uit keken naar de Kaap. RDAG 29 APRIL: plranten: IWiron a-Tex. Boys a, 15.15 uur I (vertrek boot 14.00 uur) |jPWOW c-Tex. Boys c, 15.15 uur (vertrek boot 14.00 uur) EN REIZEN: ■Tex. Boys a en Tex. Boys c. delingen i Boys jterdag a.s. de laatste competitie- pnjden voor de Boys. De adspiran- a en c gaan met de boot van 2 uur resp. Wiron a en DWOW c. 'eneens zaterdag doen de pupillen riet het toernooi van S.V. Texel. »l?elf0 aanwezi£ SVP- Het begint ondag spelen het eerste en tweede ri een toernooi van S.V. Texel. De wedstrijd voor het eerste is om r en voor het tweede om 11 uur. J? verhinderd zijn, worden nt dit uiterlijk vrijdag even op *en via telefoon 2988. A.W. gaan en zelf werknemer bij TESO maakte op de dinsdagavond j.l. in „De Zwaan" gehouden vergadering over dit onderwerp zelfs een vergelijking met Akzo waar de raad van bestuur besliste over de dochterondernemingen zonder dat de aandeelhouders daar wat aan konden doen. „Wie garandeert ons dat TESO vroeg of laat niet met dochter ondernemingen zal beginnen? De aan deelhouders moeten daarop een zo di- rekt mogelijke invloed hebben. Dat geldt ook voor andere beslissingen". De bonden zijn ook tegen het recht streeks kiezen van de direktie door het bestuur. Het argument dat dit gewenst is om gebeurtenissen zoals de affaire Sibinga Mulder te voorkomen vinden zij zwak. Sibinga Mulder kon destijds als direkteur worden gekozen omdat hjj op de voordracht stond die door het be stuur was opgemaakt en het is niet juist nu te laten blijken dat men de verkie zing van een direkteur bij de aandeel houders niet in veilige handen acht. Als het bestuur er voor zorgt dat op een voordracht alleen kandidaten worden geplaatst die geschikt worden geacht, is er geen enkele reden om van het be staande systeem af te stappen. Gevoelsargument De heer F. Spigt, een der NKV-verte- genwoordigers in het Overlegorgaan, bracht ook een gevoelsargument in het geding. Hij stelde: Bij de oprichting van TESO was ieders steun nodig om een aandelenkapitaal te vergaren. Aan vankelijk werden aandelen van 25, aan de man gebracht maar toen dat voor velen een te groot bedrag bleek ging men over op aandelen van ƒ5, Vele eenvoudige mensen (die in die tijd niet zoveel meer dan ƒ5,per week verdienden) hebben toen zo'n aandeel tje gekocht en maakten de oprichting van de Eigen Stoomboot Onderneming mogelijk. Ze verwierven zich daarmee unieke rechten die men ook nu nog on geschonden behoort te laten. Op de veradering werd er geen ge heim van gemaakt dat de bezwaren te gen artikel 12 (waarin bepaald is dat werknemers bij TESO geen commissaris kunnen zijn) samenhangt met het stre ven naar een zg. werknemerscommissa ris in het TESO-bestuur. Men was het er over eens dat dit best kan in de praktijk want tijdens zijn normale dag taak neemt een werknemerscommissaris geen bevoorrechte positie in; hij staat normaal onder het gezag van de kapi tein. Van 2 tot 12 mei exposeert de heer Veldhuysen (43) uit Den Burg schilde rijen in de expositieruimte van het raadhuis. Getoond worden 23 werken die allen te koop zijn via de Stichting Cultureel Werk. Tien procent van de opbrengst is bestemd voor de Stichting Folklore Texel. De heer Veldhuysen, op 8 februari 1929 geboren te Den Helder woont en werkt sedert 4 jaar op Texel (bij de Rijksscholengemeenschap); daarvoor in Baarn. Op 16-jarige leeftijd nam hij voor het eerst het tekenpapier ter hand onder leiding van de heer H. Vermeulen die nu in Canada werkt. Met schilderen begon de heer Veldhuysen op zijn 33ste jaar. Meerdere van zijn werken zijn naar het buitenland verkocht. Twee gin gen er (met de Folklore) naar West-Ber- lijn en werden daar aangeboden ter ge legenheid van de Tag der Heimat. Het meeste geëxposeerde werk dateert van de laatste drie jaar. Veldhuysen pro beert zoveel mogelijk naar de werke lijkheid te schilderen en zal daarom ongetwijfeld een breed publiek aanspre ken. De expositie is open tijdens de kan tooruren van het raadhuis. Het Waddenbulletin, orgaan van de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee, schrijft naar aanleiding van de bezwaren die de vereniging te gen de Texel-rally heeft ingediend: „Op de beide verzoeken van de ver eniging van 9 december en 4 januari om nadere inlichtingen over organisatie en motivering van de rally werd pas op 27 januari antwoord van Burgemeester en Wethouders ontvangen. Toegevoegd was de nota van B. en W. aan de raad. Helaas heeft de raad in zijn vergadering van 25 januari geen aanleiding gezien een definitieve uitspraak te doen, zodat de principetoestemming voor het hou den van de omstreden rally gehand haafd blijft. Aan de andere kant is ech ter de mogelijkheid opengehouden om de rally alsnog van de hand te wijzen. Wat dit laatste betreft zou het schrijven van de vereniging d.d. 22 februari, waarin scherp stelling wordt genomen tegen de inhoud van de nota en het door de gemeente Texel gevoerde beleid, een positieve bijdrage kunnen leveren. Het ware wenselijk als de kleinschalige ei landpolitiek, waarin louter de belangen van een kleine groep direkt geïnteres seerden aan bod komen, afgewogen werd tegen een visie waarin iets meer van het blauw-witte schild bij de veer haven, (Texel, Europese Gemeente) zou zijn terug te vinden". Een foto gemaakt in een van Texels bungalowparken. Afval ligt er soms da gen langs de weggetjes voordat het wordt opgeruimd. Onnodig te zeggen dat vuil in metalen containers of plas tic zakken thuishoort. En die plastic zakken moeten niet langer dan enkele uren buiten staan omdat ze anders door ratten of huisdieren worden aangevre ten. Wie dit en ander huisvuil onder zoekt, valt het op dat er veel papier bijzit. In vrywel elke vuilniszak die door de reinigingsdienst naar de belt wordt gebracht bevinden zich kranten, tijdschriften, folders en verpakkings materiaal allemaal papier waarvan nieuw papier zou kunnen worden ge maakt en dat dus niet moet worden weggegooid. Als iedereen op Texel zijn oude pa pier niet meer in de vuilniszak zou stoppen zou dat tal van voordelen heb ben. Het zou betekenen dat de hoeveel heid huisvuil die de reinigingsdienst te verwerken krijgt tot ongeveer de helft wordt teruggebracht. De mensen heb ben dus veel minder „dure" vuilniszak ken nodig. Bovendien kan men net plaatselijke verenigingsleven een flinke financiële injektie geven door het pa pier door hen te laten afhalen. Vereni gingen die zich daarmee bezig houden zijn de gymnastiekvereniging Oosterend, de voetbalvereniging ZDH te Den Hoorn de Sint Jeroengroep te Den Burg en de jeugdgroep van de Doopsgezinde en de Hervormde gemeente Den Burg (per adres R. de Vries, Kogerstraat 66). Door met een dezer groeperingen kontakt op te nemen kan men regelen dat het pa pier wordt afgehaald. Verwacht wordt wel dat men het papier gebundeld aan biedt: pakken kranten hebben de voor keur. Recirculatie Het zal de deelnemers aan dit systeem ongetwijfeld voldoening geven dat zij op deze wijze een bijdrage aan de oplos sing van het vuilnisvraagstuk leveren op de best denkbare manier. Het is nl. een voorbeeld van recirculatie te rugwinning Niet alleen ontvangt de betrokken vereniging voor een zak kranten van 90 centimeter hoog een be drag van ƒ1,80 tot ƒ3,maar men spaart tevens een boom en voorkomt de milieuverontreiniging die ontstaat bij de verwerking van die boom tot pulp. Voor de huisvrouw zal het snel wen nen. Tenslotte vinden velen het ook de gewoonste zaak van de wereld dat zij groenteafval apart houden voor de schillenman. OOSTEREND De kinderen in Oos terend zijn zeer verbolgen omdat ie mand de Meierblis aan de Bijenkorfweg in brand heeft gestoken. Maar ook vele ouderen betreuren deze weinig held haftige daad omdat de kinderen alle brandstof met veel moeite in de afge lopen dagen zelf hadden aangesleept en al een fraaie brandstapel hadden ge vormd. De dorpscommissie rekent er echter op dat de kinderen de moed niet hebben verloren en weer een nieuwe blis zullen bouwen. Op de ouders wordt een beroep gedaan een handje te helpen zodat er spoedig weer een „superblis" zal zijn. Bezuinigingsaktie PWN Onder het motto „Wees wijs met wa ter" zal het Provinciaal Waterleiding bedrijf Noordholland in de komende maanden trachten het overmatig ge bruik van water op Texel te beperken. Via diverse media zal propaganda wor den gemaakt voor het zuinig omsprin gen met drinkwater en met ingang van 2 mei zal het op heel Texel verboden zijn de tuin te besproeien en de auto te wassen voor zover dat gebeurt met een aan de waterleiding verbonden slang. Het verbod geldt tot nader order. Op de naleving ervan zal worden toegezien. Zoals bekend begint op 2 mei ook de aanvoer van drinkwater per schip van af het vasteland. Op deze wijze zal men het verder uitdrogen van het winnings- gebied bij Den Hoorn enigszins kunnen beperken. Het effekt van de extra wa- teraanvoer zal echter dat van een drup pel op de gloeiende plaat zijn als het publiek zich niet enigszins matigt bij het watergebruik. Dit hoeft beslist niet ten koste te gaan van de hygiëne. Het staat vast dat in normale omstandighe den veel water wordt verspild. Het PWN beoogt met haar aktie niet meer dan verstandig gebruik van drinkwater. Niet langer zinvol In Den Burg zal op donderdagavond 4 mei geen stille tocht meer worden ge houden ter herdenking van de gevalle nen van de tweede wereldoorlog. De burgemeester heeft dit besluit genomen na advies te hebben ingewonnen van het centraal bestuur van de Stichting Cultureel Werk (zie verslag elders in dit nummer) en het Texels Theologen- convent. De belangrijkste reden voor deze wijziging is het feit dat het aantal medewerkers en vertegenwoordigers in de tocht groter dreigde te worden dan het aantal mensen dat spontaan deel nam, waardoor de stille tocht zijn waarde zou verliezen. De doden kunnen nu herdacht wor den door van 18.00 uur tot zonsonder gang de vlaggen halfstok te hangen en door vanaf 20.00 uur twee minuten stil te in acht te nemen. Op ieders mede werking wordt daarbij gerekend. De horecabedrijven worden verzocht de ex ploitatie van 19.30 tot 20.30 uur zodanig te doen geschieden dat hieraan elk ver- makelijkheidsaspekt ontbreekt. Tevens wordt verzocht in de periode van 18.00 tot 21.00 uur de buitenverlichting zoals neonletters en lichtbakken te doven en geen andere muziek ten gehore te bren gen dan die van de officiële Nederland se radioprogramma's. 'tf'W V llt> WW -jjfb UÖtóSïïÈjf»-Brieven van lezers - buiten verantwoordelijkheid van de redaktie Sinds wij geabonneerd zijn op de Texelse Courant en daarin de discussies volgen over diverse nieuwe plannen zo als de rally en het plan Everstekoog, ra ken wij als toerist in toenemende mate verontrust over de neiging, die bij Texels college van B. en W. bestaat, om Texel te veranderen in een vakantie oord zoals zoveel andere. Aangezien in deze discussie de „verlangens van de toerist" over en weer als argument ge bruikt, kreeg ik als ervaren toerist en geboren Texelaar de behoefte om eens op schrift te stellen, wat werkelijk zo aantrekkelijk is op dit eiland voor ons en veel van onze vrienden, die het door ons hebben leren kennen. Wat betreft mijn ervaringen op Texel: ik heb er tot mijn 4e jaar gewoond en ben er later vaak terug geweest, met mijn ouders, met vrienden en met mijn man en kinderen. Ik heb er gekampeerd, ben hotelgast geweest, heb heel vaak gemeubileerd gehuurd en sinds een jaar zijn we in het bezit van een oud huisje in Den Hoorn. Texel heeft als vakantie-oord onge twijfeld veel nadelen. Voor een kort verblijf is de reis duur en tijdrovend. In de lente bloeit alles er later dan op het vasteland, in de zomer zijn de avonden zo koud, dat je zelden buiten kunt zit ten, in de herfst is alles weken eerder kaal dan ergens anders. Als je thuis al lang in een zomerjurk loopt is het op Texel nog zo koud, dat je in een trui en een jack loopt. Op de meeste plaatsen is het zo winderig, dat buiten zitten zel den een genoegen is. Deze nadelen worden (althans nu nog) in de schaduw gesteld door de bijzon dere aantrekkelijkheden: de ruimte van land en strand, de strook bloembollen- velden niet zo over-nadrukkelijk als de bloembollenstreek bij Lisse de vrije duinen, de stilte, waarin je nog meer vogels en schapen kunt horen dan auto's, een strand, waar je meer aan gespoelde voorwerpen dan weggegooide limonadebekertjes vindt. Terwijl in ve le plaatsen het eigen karakter verloren dreigt te gaan door identieke nieuw bouw heeft Texel zijn karakter nog gro tendeels kunnen bewaren. Er zijn al veel veranderingen, gedeeltelijk onver mijdelijk. De nieuwe haven, de Pont- weg, de veranderingen op de Groene- plaats, tonen dat de nivellering ook hier het karakteristieke gaat verdringen. Wanneer men doorgaat met het aan leggen van steeds meer bungalowpar ken om in het hoogseizoen nog meer toeristen te kunnen herbergen wanneer er steeds meer niet-specifiek Texelse recreatiemogelijkheden gaan komen, loopt Texel groot gevaar een badplaats te worden zoals alle andere. Dan loopt het zelfs gevaar op grond van de boven genoemde nadelen, een minder aantrek kelijke badplaats te worden dan vele andere. Ook op Texel is de vraag al gerezen of het niet economisch gunsti ger voor de eilandbewoners is om het toerisme buiten het seizoen te stimule ren. Er is in de steden een duidelijke tendens om ook in de winter weekends en feestdagen naar buiten te trekken: ook op Texel is het met Kerstmis en Pasen jaarlijks drukker. Deze tendens kan alleen maar groter worden, aange zien in de randstad de eeuwig voort gaande verstedelijking en het steeds drukker wordende verkeer een per jaar duidelijk merkbare grotere geestelijke belasting voor de bewoners vormen.. Het lijkt mij, dat bewoonbaar maken voor de winter van de bestaande vakan tieverblijven een investering is, waar binnen afzienbare tijd de verhuurders, de Horecabedrijven, de winkeliers, de TESO en de AOT, dus de eigen bevol king van Texel, de vruchten van zullen kunnen plukken. J. Groen-Prakken, Amstelveen Met grote ontsteltenis nam ik in een vorige editie van deze krant kennis van het feit dat men hier op Texel de kin deren op pad stuurt en aan het werk zet om de enorme rotzooi, die de vol wassenen hebben laten slingeren door hun eveneens „enorme" gemakzucht, te verzamelen onder het mom van een vuilnisfeest! Dit is zonder meer een misselijk ge doe waar ondergetekende eigenlijk al veel eerder op had moeten reageren. De kinderen beklagen zich over de onheuse behandeling van de kant der ouderen. Daar hebben ze dan ook groot gelijk in en ook hebben ze het grootste gelijk van de wereld als ze zeggen dat ze het meer dan zat zijn het vuile werk van de ouderen op te knappen. De geestelijke milieuverontreiniging uit zich op diverse manieren en dit is weer zo'n voorbeeld waaraan we kun nen zien hoe diep we al gezonken zijn. Laat ik u zeggen dat ik mij diep schaam te moeten leven temidden van zulke mensen, (toeristen inbegrepen) die liever de natuur versmeren dan 45 cent uit te geven voor een vuilniszak. Dit is niet alleen Nederland op z'n smalst maar tevens op zijn vuilst. De oudere generatie, geboren in de jaren na de eeuwwisseling en de jon gere generaties, beiden zijn hieraan schuldig. We kunnen dit zogenaamde „vuilnis feest" beschouwen als een teken aan de wand en de nodige maatregelen tref fen om een verdere verslechtering van onze geestelijke volksgezondheid te voorkomen of gewoon op de oude voet voortgaan en het egoïsme aan alle kan ten terrein zien winnen met de konse- kwenties daaraan verbonden. KAN DIT ZO LANGER Aan u de keus, burgers van Texel! Ik wens u veel wijsheid bij uw be sluit. A. C. Backer, Bernhardlaan 23, Den Burg Zondagavond, 7.30 uur, zal in de Her vormde kerk te Den Burg een open jeugddienst worden gehouden, met als thema: Welvaart en Geloof. Deze dienst staat in het teken van de door de raad van kerken uitgeroepen „Unctad-zon- dag". De werkgroep Kerk en Ontwik kelingssamenwerking roept de kerken op, deze zondag bijzondere aandacht te besteden aan de zaken, die op de Unc tad III aan de orde komen. Een voor deze gelegenheid samenge steld combo zal muzikale medewerking verlenen. Voorganger is ds. De Gier uit Oosterend. Jubileum S.V. Texel Het is niet meer mogelijk zich op te geven voor het borreluur en diner op 14 mei ter gelegenheid van het 60-jarig jubileum van S.V. Texel. Er zijn thans voor dit onderdeel 200 gasten ingeschre ven en er kunnen er echt niet meer bij. Uiteraard zijn nog wel meerdere deel nemers mogelijk aan de puzzelrit en de bijeenkomst op het veld. De reünie be looft een bijzonder gezellige gebeurte nis te worden. Zoals de bedoeling was hebben zeer vele oud-leden aan de op roep gehoor gegeven. Velen zijn al jaren woonachtig op het vasteland en grijpen deze gelegenheid graag aan om de ken nismaking met hun oude sportvrienden te hernieuwen.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 9