CJ AGENDA HET GEHEIM" Unkuilperiode weer begonnen LANDBOUW en VEETEELT I Waarheen met oud papier Gravenstraat en Warmoesstraat vragen meer aandacht Geslaagd Voor NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Een bank die je helpt groot te worden Burgerlijke stand sport en spel feuilleton van Tom Lodewijk rubriek voor l Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 12 mei 1972 I Wat vroeger dan de laatste jaren het leval was is weer een begin gemaakt let het inkuilen van gras. De plaats, Kie deze vorm van conservering van tias inneemt wordt steeds groter. Het jntal bedrijven, waar geen gras wordt gekuild is ook op ons eiland maar heel Uein. Er zijn twee belangrijke factoren, die toename van het inkuilen van gras n" de hand hebben gewerkt. In de eer- e plaats is er het feit van de vroegere t royale stikstofbemesting. Dat maakt let nodig om gras te gaan maaien in een tijd, waarin hooien nog moeilijk is. de tweede plaats kunnen we wijzen |op de verbeterde methoden bij het in kuilen. Dank zij deze nieuwe methoden s het mogelijk hoogwaardig en stank- i ruwvoer te winnen via inkuilen. We mogen rustig constateren, dat de Jnethoden bij de Texelse veehouders een [goede ingang hebben gevonden. Dankzij dit feit kunnen we bogen op een hoog nercentage goed kuilgras op de Texelse [veehouderijbedrijven. Welke mogelijkheden? Als we het over goede methoden heb ben, dan zijn dat er globaal genomen twee, nl. het voordrogen en het Saaikneuzen. Het ziet er naar uit, dat ook dit jaar het aantal maaikneuskuilen weer kleiner zal worden ten gunste van |de voordroogkuilen. Dat is geen gevolg [van het feit, dat de maaikneuskuilen [van minder goede kwaliteit zouden zijn. Het is naar onze mening vooral te dan- Jken aan de grotere mogelijkheden met |de voordroogkuilen, waarbij we vooral denken aan het vervangen van hooi door Ikuilgras. Als het de bedoeling is de hoe- jveelheid hooi minimaal te laten zijn, ■dan biedt voordroogkuilgras daarvoor Iraeer gelegenheid dan maaikneuskuil- |gras. Verder zal ook het feit, dat bij voor- Idroogkuilgras in de winterperiode min- Ider gewicht behoeft te worden ver- Iwerkt, een rol spelen. Tenslotte is het In de krant van 28 april schreven wij lover de enorme hoeveelheden oud pa- Ipier die mèt het overige huisvuil op de "inisbelt terecht komen. We wezen ■erop dat het zinvoller is dit papier apart 1 te houden en te bestemmen voor de ver- lenigingen die met de opbrengst ervan Ihun kas versterken. Men helpt dan niet alleen de betrokken vereniging maar le- Ivert tevens een belangrijke bijdrage aan Ide oplossing van het milieuvraagstuk. Want zo ongeveer de helft van alle |huisvuil bestaat uit papier! We hebben hierop nogal wat reakties ■gehad. Naar aanleiding daarvan noemen I wij de volledige adressen van de ver- lenigingen die zich met het verzamelen len verkopen van oud papier bezig hou- I den: Gymnastiekvereniging Oosterend, p.a. [S. Rentenaar, Peperstraat 44, telefoon [(02223) 22 7. Voetbalvereniging ZDH Den Hoorn, [pa. F. Zwanenburg, Naalrand 9, tele foon (02226) 272; A. Leijen, Noorder- haaks 2, telefoon (02226) 394 en D. |Bhimkes, Herenstraat 22. De jeugdgroep van de Doopsgezinde en Hervormde Gemeente Den Burg, p.a. R. de Vries, Kogerstraat 66, telefoon (02220) 2834. De Sint Jerocngroep te Den Burg, p.a. [N .Slijderink, Schilderend 66, telefoon i2374. Na een seintje aan een der genoemde [adressen wordt het papier afgehaald. [Alleen voor het adres Beumkes in Den [Hoorn geldt dat het hier moet worden [bezorgd. Bij ZDH houdt men zich ove- rigens ook aanbevolen voor vodden. zo, dat op bedrijven, waar men kans ziet om het inkuilen voor een groot deel zelf te verzorgen voordrogen goedkoper is dan maaikneuzen. Op bedrijven waar het arbeidsaanbod schaars is Het maaikneuzen van het gras is vooral op bedrijven, waar men aan het inkuilen weinig tijd kan besteden lang „in" gebleven. Het werk van het inkui len gebeurt immers grotendeels door de loonwerker. Uit dit oogpunt werd het inkuilen volgens de voordroogmethode op bedrijven met een gering arbeidsaan bod als een achteruitgang ten opzichte van het maaikneuzen beschouwd. Het komt ons voor, dat deze laatste overweging een rol gespeeld heeft bij het besluit van één van de Texelse loon werkers bij de aanschaf van een veld- hakselaar plus een tweetal zg. „doseer- wagens". Hij hoopt hiermee blijkbaar te voldoen aan het verlangen van de vee houders naar droger kuilgras en tege lijk aan de wens te voldoen om aan het inkuilen niet te veel tijd te besteden. Wat dit laatste betreft menen we wel te moeten opmerken, dat het „voor werk", dat bij het maaikneuzen hele maal ontbrak bij de veldhakselaar wel aanwezig is. Het maaien van het gras en het schudden en wiersen zal in de meeste gevallen „eigen" werk blijven. Ondertussen hebben we wel kunnen constateren, dat bij het eigenlijke in kuilen door de veehouder zelf geen ar beid behoeft te worden geleverd. Dit kan geheel door de loonwerker worden verzorgd, wat vooral te danken is aan het werk van de doseerwagen. Deze brengen het gras zo op de kuilhoop, dat geen handwerk nodig is. Waar aan gedacht moet worden We menen, dat het nodig is er op te wijzen, dat hier geen sprake is van een nieuwe methode van inkuilen. We kun nen alleen zeggen, dat we hier een an dere arbeidsmethode hebben. Ook bij de methode van de veldhak selaar blijft het nodig het gras voldoen de voor te drogen, liefst tot minimaal 50% droge stof. Verder zal de zorg tij dens het bewaren en het voeren van het kuilgras ongeveer gelijk moeten zijn als bij voordroogkuilgras, dat op een ande re wijze aan de kuil wordt gebracht. Wel menen we te mogen opmerken, dat voorgedroogd gras, dat met de opraap- wagen of doseerwagen op de kuil wordt gebracht en daarna goed vastgereden wordt minder de neiging tot broei zal vertonen dan gras, dat met de kraan op de hoop is gebracht. Mogelijk kan in gevallen, waarin het gras vrij grof is door het hakselen de broekans iets kleiner worden. Als een voordeel van het hakselen van gras kan mogelijk ook genoemd worden het uithalen van het gras uit de kuil. In de meeste gevallen zal het niet meer nodig zijn het gras met de graaf in moten te steken. Wat belangrijk blijft Voor iedere methode van inkuilen geldt, dat succes alleen verzekerd is bij serieus werken. Het feit, dat op bepaal de bedrijven het kuilgras ieder jaar goed is, terwijl er op andere bedrijven altijd een massa „afval" is, is voor prac- tisch 100% toe te schrijven aan de in stelling van de veehouder. Is de man bereid en in staat om alle mogelijke zorg aan de kuilhoop te besteden, of is' hij gewend te denken (en daarnaar ook naar te handelen); „Zo kan het wel". Tenslotte nog dit. Veehouders, die moeite hebben om vast te stellen wan neer het gras het gewenste gehalte aan droge stof heeft willen we graag door een uiterlijke beoordeling of via bepa ling van het drogestofgehalte behulp zaam zijn. „We zitten wat achteraf en moeten daarom meer doen om op te vallen", zegt winkelier J. B. Beekman die samen met de heer W. Keijzer van Artima het initiatief heeft genomen om de aandacht van het publiek wat meer op de Gra venstraat en de Warmoesstraat te vesti gen. Dat zal onder meer gebeuren door een gezamenlijke advertentiepagina, eens per maand in de Texelse Courant en door het „aankleden" van de straat met vlaggetjes zodat het er wat gezel liger en feestelijker gaat uitzien. De ini tiatiefnemers wijzen erop dat zo onge veer alle soorten zaken in de twee stra ten gevestigd zijn. Nagenoeg alle bedrij ven doen aan de aktie mee: horlogerie Leijdekkers, Kota Radja, Meubelhuis Texel, Modehuis Beekman, kapper Schaart, hotel De Zwaan, Lunter, Ran, Mosk, Artima en Maas. Gehoorapparatenservice op Texel ELECTROHUIS ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 14 mei op om 4.48 uur en gaat onder om 20.26 uur; 17 mei op om 4.43 urn en onder om 20.31 uur. Maan: 13 mei N.M.; 20 mei E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 12 mei 7.37 en 20.06; 13 mei8.33 en 20.53; 14 mei 9.25 en 21.38; 15 mei 10.12 en 22.25; 16 meilO.55 en 23.11; 17 mei 11.34 en 23.58; 18 mei 12.13 en 19 mei 0.41 en 12.50; 29 mei 1.20 en 13.30. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. Bij de op 15 en 16 maart in Arnhem gehouden PBNA-examens slaagde de heer Jn. Bruin voor het diploma „Elek trotechnisch kaarttekenen". De heer R. A. Zandstra slaagde voor het laatste gedeelte van het diploma „Bedrijfswerktuigkundige A Stoombe- drijf" bij de op 22 april gehouden exa mens te Utrecht. Beiden zijn woonachtig te Den Burg en werkzaam respectievelijk als teke naar en bedieningsmachinist bij de n.v. T.E.M. Maandag 15 mei Den Burg, le lammerenmarkt. Den Burg, 'tAsiel - Textant, 20.00 uur, sieraden maken t.b.v. aktie „Allende geen ellende". Dinsdag 16 mei Den Burg, 'tAsiel - Textant, 20.00 uur, discussie-axond. Donderdag 18 mei Den Burg, 'tAsiel - Textant, 20.00 uur, non verbale sensitivity oefening. Den Burg, café „De Graaf", 20.00 uur, postzegelruilbeurs. Maandag 22 mei De Koog, 19.00 uur, strandloop. Den Burg, 18.30 uur, voetbalwedstrijd, Texel-combinatie tegen Borussia Düs- seldorf. 15 tot 26 mei Den Burg, raadhuis, tentoonstellingszaal Frans Voskuil met eigen werk. Ope ningstijden op werkdagen van 9.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 17.00 uur. Ieder maandagavond Den Burg, gebouw Groene Kruis, 20.00 - 21.30 uur, openstelling informatiecen trum en middelendepot NVSH. Iedere woensdagmorgen Den Burg, „Casino", 11.00 uur, bejaar- dengymnastiek. Iedere woensdagmiddag Den Burg, Landbouwschool, 15.00 uur, bejaardenzang. Iedere vrijdagavond Oosterend, „De Bijenkorf", 19.30 uur, bijeenkomst modelbouwclub. Iedere vrijdag en zaterdag De Waal, Wagenmuseum, 14.00 - 17.00 uur open. iedere zaterdagmiddag De Dennen, „Dennenoord", 16.00 uur, trimmen in de Dennen. van 3 tot en met 8 mei 1972 Geboren: Jacqueline Antoinette Ma- rietje, dv. Pieter J. Kok en Aukje de Boer. Ondertrouwd: Karl A. Wilson en Jo hanna H. Kansen; Albert P. Koorn en Geertruida J. Dootjes; Robert J. Haak en Alida W. Smit in het afgelopen weekend PUPILLENTOERNOOI S.V. TEXEL Zondag 7 mei werd op de Texel-vel- den een pupillentoernooi gehouden, waaraan naast S.V.T. werd deelgeno men door J.V.C., St. Adelbert, L.S.V.V. en Succes. In totaal waren 10 elftallen, met spe lers in de leeftijd van 8-12 jaar, de hele dag in aktie. Er werd met bijzon der veel inzet en enthousiasme gevoet- beld. In groep A was St. Adelbert de uitblinker, maar Texel presteerde het toch, tegen deze geduchte tegenstander een 00 Resultaat te bereiken. Voldoen de was dit niet, omdat St. Adelbert alle overige wedstrijden had gewonnen en Texel al eerder met een gelijk spel ge noegen had moeten nemen. De eindstand was hier: 1. St. Adel bert a; 2. Texel a; 3. LSVV a. In groep B eindigden 2 elftallen met dezelfde resultaten en doelgemiddelden en moesten strafschoppen de beslissing brengen. Tenslotte werd LSW b de eerste, de tweede prijs was voor St. Adelbert b, terwijl Texel c heel goed voor de dag kwam door de derde prijs te winnen. Naast de gebruikelijke prijzen (be kers en medailles) kregen alle deelne mers ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van S.V.T. een vaantje uitge reikt. Donderdag 11 mei '(Hemelvaartsdag) gaan de pupillen b en c en een pupil- lenelftal van 7 en 8 jaar naar een toer nooi van Tex. Boys. Het afgelaste pupillentoernooi van 29 april wordt nu gehouden op zaterdag 20 mei a.s. Er volgen dan nog twee jeugdtoer- nooien, nl. op zaterdag 27 mei en zon dag 28 mei een adspirantentoernooi en op zaterdag 3 juni een juniorentoernooi. TOERNOOI TEXELSE BOYS Begunstigd door prachtig weer zijn de jeugdtoernooien op het Boysveld prima verlopen. Na dikwijls spannende wed strijden van elk 2 x 20 minuten, werden de volgende resultaten bereikt: (tussen de haakjes de uitslagen na het nemen van strafschoppen). Zaterdag: Poule A (adspiranten 12 - 13 jaar): WGW-Texel 6—0 Tex. Boys-SVO 0—0 (1—2) Om de 3e en 4e prijs: Texel-Tex. Boys 0—0 (4—2) Om de le en 2e .prijs: SVO-WGW 0—1 Poule B (pupillen 11 - 12 jaar): Texel-SVC 3—1 WGW-Tex. Boys 3—2 Om de 3e en 4e prijs: Tex. Boys-SVO 3—0 Om de le en 2e prijs: Texel-WGW 1—0 Zondag: Poule adspiranten A: Tex. Boys-SVC 0—0 (2—4) Texel-De Koog 0—0 (2—1) Om de 3e en 4e prijs: De Koog-Tex. Boys 0—3 Om de le en 2e prijs: SVC-Texel 0—3 Poule adspiranten B: Tex. Boys-De Koog 20 ZDH-Texel 1—5 Om de 3e en 4e prijs: De Koog-ZDH 5—5 (4—3) Om de le en 2e prijs: Texel-Tex. Boys 4—0 wiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïïiniiiiniiiiiiuiiiiiiiiiiuiiimiiiiiiiiiinyiiiiiiiiiiiiiiiiuitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII11IIIIIIDIIIIIIIIIIIIIIIIIIII11IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII 5. Martha's winkel lag in de onmid dellijke nabijheid van het postkantoor, van de grote zelfbedieningsfiliaalzaak en van 't gemeentehuis, dus „in de loop" Vrijwel iedere Merendorper kwam er tofostens eens per dag langs, al was het bij het bestijgen of verlaten van de autobus die ieder half uur vlak bij "ear deur stopte. Geert Kossen kwam er meerdere ma len per dag voorbij en ging lang niet al- tyd voorbij. Geert, door zijn weduw- '^arschap zielsverwant aan Martha, oud vriend van wijlen Martha's man, was Eertijd uit het dorp weggegaan, en ^as stationsambtenaar bij de Spoorwe gen geworden, waarbij hij door een on geval invalide was geworden en enigs- jns mank liep. Misschien zou hij in het dorp, waar men vlot was met bijnamen, Manke Geert geheten hebben, wanneer nJn veelvuldige aktiviteit die mankheid had doen vergeten. Geert incasseer de kwitanties, en was agent van een verzekeringsmaatschappij, wat hem een lniet onaardige bijverdienste opleverde veel vrije tijd liet. Maar hij was ook voorzitter van de oranjevreniging, de "seltuinvereniging, secretaris van de 'ningbouwvereniging en niet te ver- 'eten voorzitter en regisseur van de to neelvereniging „Concordia" die met zo veel succes „Des vaders vloek" had op gevoerd. Hij leefde in een klein huisje aan de Polderweg met zijn veel oudere zuster Anna, van wie verder niets kan worden gezegd dan dat zij zeer bekwaam was in het haken en breien en zowel haar broer als diens huis „knap en schoon" hield. Martha had de deurbel niet nodig, want vanwaar ze zat had ze een goed uitzicht op de winkeldeur en op het voorliggende stuk van de Dorpsstraat. Ze had Geert allang op zijn wat moei lijke manier van de fiets zien stappen. „Geld of de kinderen wakker" annon ceerde hij monter. „Een kwitantie van de N.V. Tabaksimp. voor zegge en schrijve honderd een en vijftig gulden en vijf en twintig hollandse centen. Bij niet-betaling gerechtelijke verkoop van de inboedel!" „En jij de zaak voor een prik opkopen zeker" lachte Martha. Geert snoof nadrukkelijk en sloeg de ogen verrukt ten hemel. „Lekkere lucht hè?" zei Martha on schuldig „dat heb je met een sigaren winkel". „Lekkere geur ja, maar niet van siga ren" verduidelijkte Geert. „Kom" zei Martha opeens zakelijk met een effen gezicht, „laat ik je even betalen, want ik ben net aan het eh. koffiezetten, zie je". „Dus dat was die heerlijke geur!" ont dekte Geert verblijd. „Kom ik effe op 't juiste ogenblik?" „En je had er helemaal niet op gere kend natuurlijk". Nee, zo ben ik niet. Néé Martha" zijn gezicht straalde eerlijke onbevangen heid uit dacht jij nou echt dat i^ zo'n doortrapte kerel was dat ik. „Precies uitgerekend had, als ik nou bij Martha langs kom is de koffie bruin. Nee Geert, voor zó slecht zie ik je niet aan. En je hebt het natuurlijk erg druk, dus laat ik je maar gauw. „Martha" zijn stem was vol verwijt. „Je hebt geen hart". „Ja, ik kom toch niet onder de in druk! Dat smartelijk gezicht vertoon je maar op Concordia, ik weet nog van wie José het geleerd heeft zo te kijken als ze haar zin niet krijgt". „José" zei Geert geestdriftig „nou, hoe dééd ze het hè? Gisteravond? Ieder een roept er over". Martha lachte. „Pas op voor de vlei ende tong" zei ze „vooral als die droog is van dorst naar koffie. Kom d'r in, smoesjesmaker, dan krijg je een bak kie". Martha haastte zich naar haar filter- pot en Geert zette zich tevreden aan de tafel met het pluchekleed en het ragfij ne virentje in een glimmend koperen potje. Martha zat goed in de spullen en gezellig had ze het ook. Stel je nou es voor dat je met je tweeën zo'n zaakje had. Maar meteen vermaande hij zich zelf. Martha was een vrouw waarmee hij graag verder door het leven zou gaan en dat had niets te maken met haar geld of haar zaak. Eigenlijk wou hij dat ze een arme weduwe was die van een karig pensioentje moest leven, dan was wat hém betreft de kogel door de kerk geweest. Nu had je alle kans dat ze hem er op aankeek, haar op de koop toe te willen nemen! Nee, peinsde Geert filosofisch, welvaart gaf alleen maar problemen! „Heb je alweer iets op 't oog voor de voorjaarsvoorstelling?" informeerde Martha, nadat de koffie-met-een-specu- laasje was gearriveerd. „Ja, weet je", legde Geert met impo nerend vertoon van deskundigheid uit „je zit met de rolverdeling, hè. We heb ben twaalf werkende leden en als het kan moeten die allemaal meedoen. In dit stuk waren tien personen, dus Rika Mulders en Jan de Wit hebben niet meegespeeld, kon niet anders en Rika zat toch met dat been. Maar dat moet niet te vaak gebeuren. Ik wil dus weer een gewoon stuk van gewone mensen, maar ik moet ze er allemaal in hebben en nu is Marietje van Houten er ook bijgekomen. Kon ik niet weigeren, de zaak is van Van Houten en het is een vlot kind met een aardig snoetje. Heb je kans dat ik een stuk krijg met één grietje en dan gaat het om José of Mary". „José heeft toch de oudste rechten, èn die heeft toneelervaring" kwam moeder voor haar telg op. „Ja juist, daar zie je het alweer. Soms maak ik er zelf een klein rolletje bij om iemand toch op 't toneel te zetten" „Je zou misschien eens een ander soort stuk kunnen opvoeren" opperde Martha schijnbaar achteloos en wijdde zich aan haar koffie. Maar Geert hief met een ruk het hoofd op. „Aha" zei hij „heeft mijnheer Emiel soms pas sigaren gekocht?" „Mijnheer Emiel is hier klant ja" zei Martha stijfjes „heb je er bezwaar te gen dat ik hem sigaren verkoop? An ders zeg ik natuurlijk. „Mens wat zit jij toch meteen boven op de kast", ergerde Geert zich. „Maar ik weet dat Emiel, sinds ie donateur ge worden is, alsmaar op dat toetertje zit te blazen. En nou kom jij er ook al mee". „Mijnheer Emiel schijnt er veel ver stand van te hebben". „Mijnheer Emiel schijnt overal ver stand van te hebben" zei Geert nijdig. „Laat ie het dan zelf doen". „Maar Geert" vroeg Martha koeltjes „je verbeeld je toch niet dat je onmis baar bent?" Dat is niemand van ons". „Ik verbeeld me niks" zei Geert, niet gans naar waarheid. Hij stond op. „Kom ik moet weer es verder Martha. Be dankt voor de koffie". „En je wou toch zeker geld?" „Natuurlijk. Honderd een en vijftig vijf en twintig". Martha keek hem na, toen hij zijn fiets besteeg. Hij stapte naast de trap per, ze zag hem nijdig mompelen en glimlachte. Geert reed de Dorpsstraat af, naar mijnheer de notaris voor wie hij ook een kwitantie had. En in zijn oren weerklonk die schijn baar onschuldige vraag van Martha van Vloten „Je verbeeldt je toch niet dat je onmisbaar bent?" (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 5