Cjrom ^warL-Jexels in het harL> Volgens minister voorlopig geen nieuw hoofdgebouw bij NIOZ TAXI 2323 'AXI VVV ledenvergadering verliep in mineurstemming C2p DANSEN )rie onderdelen van onderzoekcentrum geopend till (0222G) 3132 J de 7 Provinciën Bartiméus opent vormingscentrum in Oosterend piknikken? broodnodig: Beere Bar Iedere dag geopend. Beere goed >f-S*,Tnh aas WILHELMINALAAN 4-6 „MAYFLOWER" BAR-DANCING „DE TOEKOMST" DAG 2 JUNI 1972 85e JAARGANG No. 8678 pn N.V. vJi. Lange veld De Roofl bus 11 Den Burg, Texel - Tel. 2741 lijd. T. Engel, Keesomlaan 43, Den lel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verochgnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Rad feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prüs ƒ5,00 p. kw. 50 ct incasso; los 25 et Advert. 21 ct. per mm. excl. 4°/0 BTW Dinsdagmiddag is van het complex I het NIOZ het ondcrzoekingsvaar- „Aurelia", het cxperimenteer- [arium en het logeergebouw offi- 1 in gebruik gesteld door minister I Brauw van Wetenschapsbeleid en ■enschappelijk Onderwijs.In zijn toe- laak zei hij later dat de bouw van hoofdgebouw en de aanschaf van onderzoeksschip voor oceanogra- 'i onderzoek om financiële redenen wel enige tijd op zich zal laten Jhten. In verband met het slechte kwam de minister niet met de (relia" maar met de TESO-boot. Hij vergezeld door de heren Pikaar (Vittel. Baggerman, voorzitster van de lerlandse Dierkundige Vereniging leen overzicht van de geschiedenis I die vereniging en beschreef hoe het fZ hieruit is voortgekomen. De NDV It dit jaar het 100-jarig bestaan en ^gericht als organisatie die zich ten 1 stelt het dierkundig onderzoek te prderen. Men begon met een eigen prift en een bibliotheek, die de ba- van de huidige uitstekende lotheek van het Nederlands Insti- I voor Onderzoek van de Zee. 1876 werd het eerste zoölogisch Ion gesticht. Men bestudeerde er |e tijd voornamelijk problemen rond ttnomische zeevisserij. Het station I verplaatsbaar en heeft ook enige [op Terschelling gestaan. Met eigen pelen bekostigde men in 1890 de van een permanent onderzoek en in Den Helder. Groeiend belang taak van de dierkundige vereni- I groeide langzaam. Het belang van ■station voor het universitaire on- fijs werd groter toen groepen bio- T-studenten op excursie konden ko- In 1932 kwam de eerste grote sub- d zodat een direkteur, de heer Ver- t aangesteld kon worden. Het zoö- |ch station onderging een naams- inuiinuiiuinmmuiauiiBuiuiiiiiflHflaiiDaiuiuiBiBuciif De minister luistert geïnteresseerd naar een uiteenzetting in het experimenteer- aquarium. verandering in 1960, toen het werd om gedoopt in NIOZ. De naamsverandering flinke taakuitbreiding had ondergaan, werd gewenst omdat het station een Naast biologische werden nu ook fy sische en chemische elementen bij het onderzoek betrokken. In 1959 werd overgegaan tot grond aankopen op Texel. De verhuizing is nog niet geheel voltooid. Het huidige logeergebouw, „De Pot vis" is het derde onderkomen dat men speciaal voor de studenten die hun praktijk in de laboratoria en op zee ko men opdoen, heeft gebouwd Het eerste onderzoekingsvaartuig werd in 1890 aangeschaft en sindsdien zijn er ongeveer 10 gevolgd. Trots Mej. Baggerman noemde de Neder landse Dierkundige Vereniging de aan zet en een stimulerende kracht van het zee-onderzoek. Zij onderstreepte het be lang van het NIOZ als onderzoekcen trum en als praktijkstadium voor de studenten. Dê vereniging stelde, aldus de voorzitster, de steun van de regering zeer op prijs en was er bovendien trots op als tussenpersoon te mogen fungeren tussen de regering en het zee-onder zoekcentrum. Minister De Brauw verricht de opening met de scheepstelegraaf. Naast hem de direkteur, prof. H. Postma. tlfart'en van Wetering voor ziekenfonds en verz. M mniiHiHiiiutiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiumiiiiiiiiiiiuiRiuuiuiiS r Discotheek rooet hem proeven SBandag grote voetbalmatch tegen Wieringen Professor H. Postma, direkteur van het NIOZ, was blij met de tot stand ge komen voorzieningen doch zei dat de nieuwbouwfase nog niet afgesloten was. De bouwplanen van het hoofdge bouw verkeren op papier in een verge vorderd stadium. Diverse faktoren waren er de oorzaak van dat de keuze voor de vestigings plaats op Texel viel. De gunstige ligging ten opzichte van de Waddenzee en de Noordzee, het betrekkelijk schone wa ter, de mogelijkheid van een eigen ha ven en voldoende ruimte voor de ge bouwen maakten het eiland aantrekke lijk. De heer Postma prees de grote mede werking van de regering, waardoor het onder andere mogelijk werd het perso neelsbestand regelmatig uit te breiden tot 103 personen. Omstreeks 1975 hoopt men 175 personeelsleden in dienst te hebben, waarvan tegen de 40 academici. Het interdiciplinaire karakter van het onderzoek (het bestrijkt tla van weten schappen) dat de laatste tijd vooral op zeeverontreiniging gericht is, maakte dat men 8 werkgroepen heeft ingesteld, waarbij per groep 5 academici inge schakeld zullen worden. Professor Postma noemde de combi natie van wetenschappelijk onderzoek en opleiding, zoals de studenten die on dergaan, prettig. Het schip voldoet, al dus de direkteur, aan de verwachtingen. Terug naar de natuur Minister De Brauw zei graag naar Texel te zijn gekomen. Niet alleen van wege het heugelijke feit van de offi ciële ingebruikstelling, maar ook omdat hij bij een reis naar Texel het gevoel had terug te gaan naar de natuur, ge zien het ongeschonden karakter van de omgeving. Hij beschouwde zijn bezoek als een rustpunt, hiermee doelend op de grote onrust waarin zijn beleid met be trekking tot het universitaire onderwijs zich voltrekt. Hij beschreef de de gebleken waarde van het onderzoekcentrum en de moge lijkheden die de zee en het onderzoek ervan voor de mensen hebben. Ook in ternationaal telt het onderzoekcentrum mee. Door de financiële toestand van de staat werd langere termijn-planning volgens de minister noodzakelijk, zodat men er niet aan ontkwam bepaalde dingen voorrang te verlenen. Deze vaststelling van prioriteiten zal waar- Woensdag 7 juni wordt door burge meester W. H. Sprenger het vormings centrum Bartiméus, Christelijk Insti tuut voor blinde, slechtziende en meer voudig gehandicapte kinderen, geopend De boerderij „Noorderbuurt" zal in de toekomst „Bartiméushoeve" heten. Na een verbouwing die vorig jaar juli begonnen is, konden per 1 april de eerste groepen kinderen ontvangen worden. De meeste groepen blijven een week. Behalve het vormingswerk in de boerderij maken ze excursies naar vo gelreservaten, Texels Museum en an dere bezienswaardigheden op het ei land. Het instituut krijgt van alle be trokkenen bijzonder veel medewerking. De opening wordt om 2 uur 's mid dags in het dorpshuis „De Bijenkorf" in Oosterend verrioht, waarna men ver trekt voor een bezichtiging van de hoe ve. Zaterdag 10 juni houdt men in het vormingscentrum een open dag. Ieder een die belangstelling heeft is dan wel kom van 11.00 tot 19.00 uur. Het instituut organiseert ook 3 lief dadigheidsconcerten op Texel. Hieraan wordt meegewerkt door het Oosteren- der fanfarekorps „Excelsior" en het Texels Christelijk Mannenkoor. De eer ste uitvoering wordt op 10 juni gege ven in de muzieknis te Oosterend. De aanvang is 20.15 uur, de toegang is ƒ2,-. Het tweede concert is op 24 juni in Den Burg. In de N.H. kerk begint men om 20.15 uur, toegang ook hier ƒ2,Ten slotte staat een uitvoering in De Koog op het programma op 5 augustus in de R.K. kerk. Aanvang 20.15 uur, toegang ƒ2,Alle uitvoeringen staan onder lei ding van de heer A. Kuik. Wie het werk van het Bartiméus in stituut wil ondersteunen met financiële bijdragen, hetgeen we graag toejuichen, kan hiervoor terecht op gironummer 31454 ten name van penningmeester Bartiméus - Zeist. schijnlijk leiden tot nieuwe vertragin gen bij de realisatie van de laatste fa sen van de vestiging van het onderzoek centrum. Het hoofdgebouw en het ocea- nografische onderzoekschip zullen dus nog op zich laten wachten. Volle kracht De officiële ingebruikstelling verrich te hij door een op het podium staande telegraaf op „volle kracht" te zetten, zodat de scheepshoorns van de in de haven liggende schepen begonnen te loeien. Hierna begon de rondleiding door het complex. De minister toonde veel be langstelling voor de inrichting van het schip en voor de verschillende onder zoeken die men deed in het experimen teeraquarium. Vooral het onderzoek naar de samenstelling van het zeewater en de proeven die men er mee deed hadden zijn interesse. De „Aurelia" (kwal) heeft de onder zoeksmogelijkheden behoorlijk ver groot. Het schip, dat ca ƒ2,5 miljoen kostte (ter vergelijking: een kotter van gelijke grootte kost ongeveer ƒ1 mil joen) is reeds geruime tijd in gebruik. Het is geschikt voor 4 soorten onder zoek: fysisch, chemisch, geologisch en 'biologisch. In het experimenteeraqua rium worden situaties in zee onder con troleerbare omstandigheden nagebootst en nader bestudeerd. Het reusachtige gebouw, waarvan het uiterlijk niet door iedereen evenveel wordt gewaardeerd, is op efficiënte wijze ingericht, zodat tege lijkertijd vele experimenten met zeedie ren en water kunnen worden gedaan. Voor de ingang van het logeergebouw deed zich een klein incident voor. Een aantal studenten stond opgesteld met pamfletten waarop men protesteerde tegen de voorgenomen collegegeldver hoging. Een der pamfletten was onder tekend door ongeveer 60 medewerkers van het NIOZ. Eerder had de direktie van NIOZ verboden de pamfletten in het logeergebouw op te hangen. In het fraai ingerichte logeergebouw, waar momenteel 17 personen verblijven, werd koffie gebruikt. De minister kwam al snel bij de groep studenten zitten en sprak met ze over het onderzoek dat ze deden. Natuurlijk kwam het gesprek op de collegegeld-verhoging, waarbij de minister uitgebreid zijn beleid voor de studenten beschreef. Tijdens dit gesprek bood mevrouw G. Roeper-Eelman, die sinds kort in 't Horntje woont, de mi nister een met Texelse voorwerpen ver sierde fles aan. Om 17.00 uur begaf het gezelschap zich naar de „Aurelia" waar mee men naar Den Helder voer. De VVV ledenvergadering van 23 mei toonde duidelijk hoe het met de vereni ging gaat. Het aantal opgekomen leden was bijzonder laag: 42. Het voornaamste onderwerp van gesprek was het begro tingstekort van ca ƒ20.000,Tijdens de vergadering werd de begroting '72/'73 goedgekeurd en het in omvang vermin derde nieuwe bestuur gekozen. Voorzitter W. A. Visser maakte aan het begin van de vergadering zijn misnoegen over het geringe aantal opgekomen leden op een sarkastische manier duidelijk door ,de in grote getalen opgekomen le den" te verwelkomen. „De belang stelling voor de belangrijke beslis singen van vanavond is bedroevend slecht". Staande herdacht men de overleden leden D. C. Drijver (ere lid) en P. van der Meer. De heer S. Lap Bzn kreeg alsnog de legpenning van de Algemene Ne derlandse Vereniging voor Vreem delingenverkeer overhandigd, om dat hij 25 jaar besturslid van de Texelse WV is geweest. Voor de begroting '72/'73 is een tekort van ƒ19.190,berekend. De voorzitter wees erop dat deze situatie drastisch kan wijzigen, doch waarschijnlijk alleen in negatieve zin, namelijk na loon- en prijsstijgingen. Een inkomstenstijging is in principe mogelijk, maar de cijfers van 't le kwartaal geven geen redenen om aan te nemen dat 't nadelig saldo klei ner uit zal vallen. De problemen rond de huidige struktuur van de VW ma ken een onderzoek noodzakelijk. Gezien de cijfers en de te verwachten proble men rust, aldus de voorzitter, een zware taak op de schouders van het nieuwe bestuur. Na een vraag van de heer P. Keijser verklaarde de heer M. C. de Gorter, penningmeester, dat deze begroting zo vroeg vastgesteld moest worden in ver band met de subsidie-aanvrage bij de gemeente. Het subsidiebedrag zoals dat in de begroting vermeld is (ƒ33.500, is voor de gemeente aanvaardbaar, zo dat men hierop kan rekenen. De heer P. Beemsterboer vertelde dat het niet uitgesloten is dat de subsidie hoger uit valt, maar dat hierover niets met ze kerheid kan worden gezegd. Bijdrage Ook vroeg men zich in de zaal af hoe het bestuur de contributieverhoging van ƒ20.000,dacht te realiseren. Het bestuur legde bij monde van de heer De Gorter uit dat dit bedrag laag geraamd was, met het oog op de eventuele opzeg gingen. De heer J. G. H. Hennink vroeg of het tekort op het kapitaal in minde ring kon worden gebracht. Hij bracht zelfs een mogelijk faillissement ter sprake, maar het bestuur zag het zo somber niet in. De heer Hennink stelde ook nog voor per lid een bijdrage van 20,te vragen, dan was de vereniging weer uit de brand, zo stelde hij. De voorzitter stelde vast dat de be groting op somige punten met een slag in de lucht was vastgesteld. Nu de boek houding wordt verzorgd door een ac countantskantoor zal het mogelijk worden een kostenbewaking per kwar taal in het leven te roepen. Voor het te kort van ƒ20.000,zag hij geen oplos sing. De heer De Gorter hoopte dat de beslissing van de gemeente niet lang meer op zich zou laten wachten. De heer P. Keijser vroeg nog naar de hoge kosten van het accountantskan toor. Het bestuur verzekerde hem dat het echt niet goedkoper kon en dat het behalve een besparing van ca ƒ3.000, ook tijdwinst opleverde Hierna werd de begroting '72/'73 aangenomen. Angst Door een nieuwe verkiezingsmethode verliep de verkiezing van het nieuwe bestuur tamelijk vlot. Er waren twee veranderingen in de vakaturelijst, doordat de heren J. van Bekkum en H. Boom niet meer beschikbaar waren. Zo als in de nieuwe statuten is vastgelegd is het bestuur bij deze verkiezing inge krompen van 16 tot 9 personen, waarbij de plaatsen voor de TESO en de ge- (zie vervolg pagina 2) i A- °eA Srnuii( len van 'n M«P'n T" T' 0(S\e' gjxde maanza^^o0^ vakbakker. .et#; t onverbetet i' i H.iIWi onverbeterlijk bokmon/chap i» De hele maand juni elke dag m.m.v. bekend van radio en tv

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1