f- HET GEHEIM loe verstuiving voorkomen O LANDBOUW en VEETEELT Dit jaar weer (liepgrondbewerking Schoolschaken 1.438,42 voor AVO-kollektie Geslaagd Adspirantentoernooi S.V. Texel Visverkoop voor restauratie NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Een batik die vruchten afwerpt Voorlichtingsbus Staatsbosbeheer naar Texel 33 feuilleton van Tom Lodewijk Tweede blad Texelse Courant, vrijdag, 9 juni 1972 rubriek voor I De stuifschade, die in ons gebied is jroorzaakt door de storm van 25 en 26 nei heeft ons nog weer eens met de eus gedrukt op de kwetsbaarheid van eel Texelse grond. Zoals we in ons vo- ige artikeltje reeds vermeldden zijn di- erse percelen bieten geheel verstoven, ,rWijl andere gewassen flinke schade ebben opgelopen. Deze storm heeft ons ook de gelegen- leid gegeven om na te gaan welke mid- elen aangewend kunnen worden om et gevaar van verstuiving te voorko- of sterk te beperken. Het is nl. dui- êlijk, dat op dezelfde grondsoorten in et ene geval wel en in het andere ge- al geen schade is opgetreden. Dit als ■volg van bepaalde maatregelen, die oor de betreffende akkerbouwers wa- en genomen. Afdekken met drijfmest Terwijl voorheen in veel gevallen tuifgevoelige percelen in het voorjaar /erden afgedekt met stro is men de aatste jaren overgegaan tot het „afdek- en" met stalmest. Daarbij is vooral het ebruik van zgn. drijfmest (een meng- an gier en vaste mest) sterk toege- omen Deze drijfmest wordt met een acuümtank over het veld gebracht, zo- at de grond als het ware afgedekt 'ordt met een aansluitend laagje mest. We hebben de indruk, dat tot nu toe e hoeveelheid, die per bunder werd ebruikt veelal aan de lage kant is ge- reest. Voor een jaar als 1971 was deze leinere hoeveelheid wel voldoende, laar bij een stormkracht zoals die vo- ge week voorkwam kan verstuiving iermee niet geheel worden voorko en. Dat het mogelijk is een hoeveelheid rijfmest te verspuiten, die zelfs bij een :orm als we vorige week beleefd heb- en de grond vast te houden, is echter eneens gebleken. Er zijn een aantal ercelen, die zonder maatregelen vrij •ker voor 100% vernietigd zouden zijn, ;rwijl ze nu geen noemenswaardige :hade hebben opgelopen. De hoeveel- eid drijfmest zal in deze gevallen wel issen 25 en 30 m3 per bunder hebben ïlegen. Een andere mogelijkheid Het lijkt ons van belang nog op een idere mogelijkheid om stuifschade te oorkomen te wijzen. Al eerder hebben in deze rubriek een methode ge- oemd, die de laatste jaren vooral in et oosten van ons land wordt toegpast. ij deze methode wordt op percelen, die het volgende jaar bestemd zullen orden voor de verbouw van bieten of irdappelen in de 2de helft van sep- •mber winterrogge gezaaid. Bij deze roege zaai ontwikkelt de rogge zich óór de winter flink en vooral als ook :t voorjaar aan de vroege kant is kan eind februari een flink gewas op het •ld staan, Eind februari of begin maart wordt rogge met Grammoxone doodgespo- »n In de doodgespoten rogge worden m op de normale tijd bieten gezaaid of rdappelen gepoot. Het zaaien van de ieten gebeurt met een daarvoor aan- ipaste zaaimachine, waarvan er op s eiland twee aanwezig zijn. We willen er met nadruk op wijzen, t deze methode alleen een goed ef- 'kt heeft als de winterrogge op tijd, jw.z. vóór 25 september wordt gezaaid. Net als vorig jaar is deze methode ook weer op twee bedrijven toegepast. re kunnen nu vaststellen, dat mits de op tijd gezaaid wordt deze me iode om verstuiving te voorkomen lor 100% voldoet. Waar bij het dood- uiten voldoende gewas aanwezig was geen verstuiving opgetreden. We kunnen ons voorstellen, dat een intal akkerbouwers wat vreemd aan- ikt tegen een methode, waarbij de bieten worden gezaaid op grond, die in september van het voorgaande jaar de laatste bewerking heeft gehad. De erva ringen van twee jaar hebben ons ech ter geleerd, dat dit voor opkomst en groei geen enkel bezwaar oplevert. De onkruidbestrijding is in de meeste ge vallen gunstiger dan bij normaal be werkte percelen. Bij het bekijken van deze percelen hebben we tevens de indruk gekregen, dat bij grofzandige lichte zavelgrond bij het toepassen van deze methode de bovenlaag minder stug wordt dan bij percelen, die op de normale wijze zijn bewerkt. Het lijkt ons van belang om met de stuifschade van vorige week nog vers in het geheugen aan deze manier om verstuiving te voorkomen alle aandacht te schenken. Enige tijd geleden is aan een flink aantal Texelse boeren een circulaire toegezonden, die de bedoeling had te peilen of er op ons eiland voldoende animo zou zijn om ook dit jaar weer een oppervlakte droogtegevoelige grond een diepgrondbewerking te geven. Net als bij vorige gelegenheiden blijkt dat het aan het begin van het groeisei zoen niet meevalt om de in aanmerking komende boeren hiervoor enthousiast te maken. Het lijkt iedere keer weer nodig de gevolgen van een droogtepe riode te ondervinden vóór betrokkenen tot het besluit komen zo'n diepgrondbe werking te laten uitvoeren. Nu is daar wel enige reden voor. Zo'n besluit betekent veel meer dan de mees te andere zaken, die op een bedrijf aan de orde komen. We denken hierbij spe ciaal aan de financiële konsekwenties. De kosten van een diepgrondbewerking zullen, bij gebruik van de mengrotor van de Ned. Heidemij, komen op een be drag tussen 1.600,en ƒ2.000,per bunder. Is men tevens genoodzaakt om zo'n perceel na de diepgrondbewerking opnieuw te draineren, dan komt er nog een bedrag van zo'n ƒ1.200,- tot ƒ1.400,- per bunder bij. En toch Na de ervaringen van de laatste ja ren zijn we toch van mening, dat een uitgave als hierboven is genoemd in veel gevallen verantwoord is. De lezers van deze rubriek hebben dat zelf kun nen concluderen uit resultaten van proefrooiingen, die we in 1970 en 1971 in het gewas suikerbieten hebben uitge voerd. Daarbij bleek, dat de geldelijke meeropbrengst van het gewas op de diepbewerkte grond tussen een bedrag van ƒ700, tot ƒ2.000,per ha lag. Het Joost Hooijberg is ongeslagen kam pioen geworden van de Rijksscholenge meenschap. Jaap Dros volgde als goede tweede en de nog jeugdige Hein Goslin- ga werd derde. Van de 19 spelers bleven er na een afvalsysteem nog 4 over die in de fina lepoule speelden. Uitslagen finale: Joost Hooijberg-Jaap Dros 10 Hein Goslinga-Piet Bakker 10 Hein Goslinga-Joost Hooijberg 01 Piet Bakker-Jaap Dros 01 Joost Hooijberg-Piet Bakker 10 Jaap Dros-Hein Goslinga 10 Eindstand; Joost Hooijberg Jaap Dros Hein Goslinga Piet Bakker 3 punten 2 punten 1 punt 0 punten is onnodig om in deze gevallen de ren tabiliteit van een diepgrondbewerking uit de doeken te doen. Daarom menen we als landbouwvoor- lichter met vrijmoedigheid het advies te kunnen geven om in gevallen, waarin van een diepgrondbewerking resultaat kan worden verwacht te adviseren dit te laten doen. Het ziet er naar uit, dat ook dit jaar weer gebruik kan worden gemaakt van de voorfinancieringsregeling van de Stichting voor Verbetering van de Agrarische Structuur in Noordholland. De twee jaar, waarin van deze regeling gebruik is gemaakt werd een bedrag van ƒ1.200,per ha voorgefinancierd. De afbetaling van dit bedrag heeft in de volgende vier jaar plaats, waarbij geen rente in rekening wordt gebracht. Op korte termijn moet bekend zijn of op ons eiland voldoende animo is voor de diepgrondbewerking. Daarom raden we betrokkenen dringend aan dit zo spoedig mogelijk bekend te maken aan één van de bedrijfsvoorlichters. Binnen een dag of tien moet de beslissing van al of niet doorgaan genomen worden. Laat het dus niet „slieren". De kollekte gehouden in de periode van 15 mei tot en met 20 mei ten behoe ve van de Nederlandse Vereniging So ciale Zorg voor Mindervaliden „AVO" heeft te Texel opgebracht: Den Burg 660,40 630,17) P.H. Polder 87,33 55,86) Den Hoorn 88,42 62,24) De Dennen 16,17 17,23) De Koog 65,80 134,26) Zuid-Eierland 42,70 24,55) De Cocksdorp 160,78 Midden-Eierland 88,66 64,52) Oost 23,16 25,10) Oosterend 77,05 143,06) De Waal 34,05 ld/ 30,85) Oudeschild 93,90 121,41) ƒ1438,42 (ƒ1309,25) Tussen haakjes de bedragen in 1971. De vereniging dankt allen die hebben meegewerkt. De heer P. C. Carelse te Oudeschild slaagde voor het diploma werktuigkun de C in elektriciteitscentrales bij de in maart en juni gehouden examens, afge nomen door de Vereniging van Exploi tanten van Elektriciteitsbedrijven in Ne derland (V.E.E.N.). De heer Carelse is werkzaam bij de N.V. TEM en als pro- duktiechef betrokken bij de opbouw van de nieuwe elektriciteitscentrale en waterfabriek te Oudeschild. Programma adspirantentoernooi op zaterdag 10 juni 1972. Dit toernooi is op 27 mei uitgesteld omdat het weer te slecht was. Indeling: Groep A: Texel a, HCSC b en De Koog a. Groep B- HCSC a, Oosterend b en Cocksdorp a. Groep C; Texel c, De Koog b en Oosterend c. Groep D. Texel d, HCSC c, Breezand- boys a. In groep A en B mogen uitsluitend spelers uitkomen die op 1 september '71 nog geen 16 jaar waren. In groep C en D mogen uitsluitend spelers uitkomen die op 1 september '71 nog geen 14 jaar waren. In alle groepen wordt een halve com petitie gespeeld, duur van de wedstrij den 2 x -5 minuten zonder rust. Terrein A: 10.30 uur: Texel a-HCSC b 11.05 uur: Texel c-De Koog b 11,40 uur: Cocksdorp a-HCSC a 12.15 uur: Breezandboys a-Texel d 12.50 uur: Oosterend b-Cocksdorp a 13.25 uur: HCSC a-Breezandboys a 14.00 uur: nr. 3 A-nr. 3 B 14.35 uur: nr. 1 A-nr. 1 B 15.10 uur: nr. 1 C-nr. 1 D Terrein B: 10.30 uur: HCSC a-Oosterend b 11.05 uur: Texel d-HCSC c 11.40 uur: De Koog a-Texel a 12.15 uur: Oostefend c-Texel c 12.50 uur: HCSC b-De Koog a 13.25 uur: De Koog b-Oosterend c 14.00 uur: nr. 3 C-nr. 3 D 14.35 uur: nr. 2 A-nr. 2 B 15.10 uur: nr. 2 C-nr. 2 D Indien de wedstrijden om de le, 2e en 3e plaats in een gelijk spel eindigen worden deze met 2x5 minuten ver lengd. Is de stand dan nog gelijk dan worden er door 5 verschillende spelers van elk elftal strafschoppen genomen totdat een beslissing verkregen is. Het doel moet hierbij verdedigd worden door de doelverdediger die dit ook tij dens de wedstrijden heeft gedaan. OOSTEREND Evenals vorig jaar wordt 14 dagen vóór de eerste rommel- tjesmarkt begonnen met de verkoop van verse en gebakken vis. Morgen van af 10 uur kunt u terecht vlakbij de Ned. Herv. kerk, naast de slijterij van G. de Jong. De opbrengst van de visverkoop is bestemd voor de restauratie van de N.H. kerk in Oosterend. Staatsbosbeheer, dat niet alleen een natuurbeschermende maa* ook een edu- katieve funktie heeft, gaat een voorlich tingsbus inschakelen als mobiele een heid om op verschillende plaatsen in het land een informatiestand ter beschik king te kunnen hebben. De wagen kan worden gebruikt voor informatie, be perkte ontvangst, expositie, filmverto ning enz. In en aan de bus is een demontabele expositie ingericht over het duinland schap, o.a. een aantal panelen over het ontstaan van de duinen, de duinen als kustbescherming, de zoetwaterwinning, duinflora en -fauna etc. De recreatieve mogelijkheden die een dergelijke streek biedt zijn uitgebeeld in een diorama met een (fantasie) duinlandschap. Tenslotte nog een overzicht van wat het Staats bosbeheer als eigenaar en/of beherende instantie van vele duinterreinen doet ter bescherming en instandhouding daarvan. In de kleine ontvangstruimte van de bus is de mogelijkheid aanwezig enig documentatiemateriaal na te slaan of zich met eventuele vragen tot het bege leidende personeel te wenden. Met behulp van de in de bus aanwezi ge projektieapparatuur is het mogelijk 's avonds film- en diavertoningen in de open lucht te verzorgen, bijv. op kam peerterreinen, of bij minder gunstige weersomstandigheden in kantines of an dere zalen. De wagen heeft reeds geruime tijd proefgedraaid. Voor het komende sei zoen is een programma vastgesteld waarbij de wagen diverse toeristencen tra aan de kust zal bezoeken. Na het seizoen zal de bus worden ingezet voor voorlichting op scholen en bij excursies, schoonmaakakties, boomplantdagen enz. In de toekomst zullen ook andere ex positiesets worden vervaardigd bijv. over het bos, natuurbehoud, of groen in de steden. Daardoor kan de wagen ook in andere delen van het land wor den ingezet. Het programma voor de bezoeken aan Texel is als volgt; Donderdag 13 juli overdag standplaats bij de VW in De Cocksdorp. 's Avonds standplaats met filmvoorstelling in het kampeercentrum de Sluftervallei. Aanvang 20.00 uur. Vrijdag 14 juli: overdag standplaats bij Slagerij De Kroon in Den Hoorn, 's Avonds stand plaats met filmvoorstelling op het kam peerterrein Loodsmansduin. Aanvang 20.00 uur (aanvang film 21.30 uur). Zaterdag 15 juni: overdag standplaats haven Oudeschild. 's Avonds standplaats haven Oudeschild. Zondag 16 juli: overdag standplaats Speelweide te De Koog (Staatsbosbeheer). 's Avonds standplaats Speelweide te De Koog. Aanvang filmvoorstelling 21.30 uur. Maandag 17 juli: overdag standplaats op de markt te Den Burg. 's Avonds standplaats met film voorstelling op het Kampeerterrein Woutershok. Aanvang 20.00 uur (aan vang film 21.30 uur). Dinsdag 18 juli: overdag standplaats bij de vuurtoren in De Cocksdorp. 's Avonds standplaats en filmvoorstelling bij camping Maas in De Koog. Aanvang 20.00 uur (aanvang film 21.30 uur). Woensdag 19 juli: overdag standplaats op de folklore- markt te Den Burg. Diiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii BUilüllllllllillllIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIjlllllllllllllllllllllllIjllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIjllllllllllllllllllllllllllHIIII HOOFDSTUK V Een andere wind Martha van Vloten was een zaken- ouw, met veel gezond verstand en ichterheid begiftigd. En toch was ook zij onder de indruk in de persoon van mijnheer Emiel, die totaal anders scheen te zijn dan de orsnee-Merendorper. Juist omdat jnheer Emiel niet tot de notabelen hoorde, die natuurlijk krachtens hun iraliteit een graadje hoger werden ge nt, maar er prijs op bleek te stellen scnouwd te worden als „ook maar 11 gewoon mens". Wie zo spreekt be- jst daarmee, dat hij in feite zichzelf als een gewoon mens beschouwt, *ar de finesse ontging de meeste Me idorpers. Mijnheer Emiel had nimmer psycho se gestudeerd, maar ze was hem aan- oren. Hij kende het verhaal niet van ^raa.f van Holland, die een hem aan oden hertogstitel had geweigerd met mededeling dat hij verkoos de eerste er de graven te zijn, liever dan de ste onder de hertogen, maar hij han- e er wel naar. Hij was handig ge- -g om zich niet moeizaam in te drin- 1 m het kleine coterietje van de Tsnotabelen. Immers oogstte hij veel er eer en aanzien door zich „net als gewoon mens" te bewegen tussen de one mensen. Daar waren er onder die hem niet helemaal vertrouwden en meenden dat hij „niet gaar gekookte" maar zelfs de zulken droegen deze ge voelens niet luidkeels uit. Vooral onder het jonge volk had mijnheer Emiel nog al wat supporters. Hij was altijd te vin den voor een spelletje biljart in De Bon te Koe, hij stond aan het lijntje op het voetbalveld en was een krachtdadig supporter vaii de V.V. Merendorpse Boys, hij zat, zeer tegen de zin van Geert Kossen, in het bsetuur van de vereniging „Merendorp Vooruit", die oranje- en andere feesten placht te or ganiseren en kwam daar soms met ori gineler plannen dan het eeuwige touw trekken en ringrijden op de fiets. En toen hij het plan lanceerde, de plaatse lijke harmonie uit te breiden met een corps majorettes, kon mijnheer Emiel geen kwaad meer doen. Martha van Vloten, die haar José in gedachten als aanvoerder van dit maagdenpeleton zaS achtte het lonend, goede relaties met mijnheer Emiel te onderhouden, en Geert Kossen moest ervaren, dat hij niet (of niet meer) het monopolie had van een kopje koffie bij de weduwe. Na tuurlijk waren er wel enkele bitse ton gen in Merendorp, die duistere toespe lingen maakten en sigarenmagazijn Su matra beschouwden als een huis van lichte zeden, maar dat waren notoire kwaadspreeksters. Martha van Vloten was, ook in het oog van het gros der Merendorpers, boven zulke laster ver heven. Trouwens, de koffiedrinkers kwamen nooit verder dan de kamer achter de winkel, waar ieder ze kon zien zitten. Geert Kossen, die juist het plan had een bakje bij Martha te gaan halen, trapte nijdig door toen hij nog net de zwarte jas en de flambard van mijn heer Emiel in de winkeldeur ontwaarde. Martha, die tot de konklusie was geko men dat haar klant maar een eenzaam en ongezellig leven had bij die stokdove huishoudster, noodde hem hartelijk op een kopje koffie. Ze moest er om lachen, zoals hij dat oakje troost savoureerde, met alle ken merken van de genieter. „Ja, ja" zei mijnheer Emiel „maar dit is koffie, weet u. En met zorg gezet". „U krijgt toch thuis ook wel koffie?" „Zeker, zeker" stemde hij toe „maar juffrouw Droog zet altijd van die boe- renkoffie en met veel melk. Meer slob ber, zogezegd". „Kunt u haar dan niet zeggen dat ze ze beter zet?" „Ik moet mijn stembanden sparen", verzuchtte mijnheer Emiel, „de goede ziel is bijna niet te beschreeuwen. En weet u.op zo'n manier waardeer je het nog eens, als je werkelijk goeie kof fie geschonken krijgt". En hij dronk zijn kopje uit met de ogen half gesloten, als in een zwijmel van genot. „Dan 4ioef ik zeker niet te vragen of u nog een kopje wilt" glimlachte Mar tha moederlijk. Mijnheer Emiel protesteerde, hij kwam niet om de winst op te drinken! En zo kwam het gesprek op de har monie '(Martha manoeuvreerde het met vaste hand die kant op) en op de majo rettes en mijnheer Emiel die, als gezegd, de menselijke natuur kende, hoopte dat ook dochter José haar medewerking zou verlenen „dan komen de anderen van zelf" Dit klonk als harmoniemuziek in Martha's oren. Martha was een gesple ten moederziel, die tegenover haar dochter de nederigheid predikte, maar eigenlijk buitensporig trots op gezegde dochter was en zoals vele ouders, hoop te dat die dochter het verder zou bren gen dan haar moeder, in de onjuiste maar veel verbreide opvatting dat hier in des mensen geluk gelegen zou zijn. Mijnheer Emiel voelde dit fijntjes aan en borduurde genoegelijk op het onder werp door, op zijn keurt het gesprek sturend in een andere richting. En zo kwam men te spreken over de toneel uitvoering en op de prestaties van José als de dochter van de hardvochtige boer. „En toch.zei mijnheer Emiel en staarde als in gedachten naar buiten. „Ze is nog niet waar ze wezen moet meende Martha te moeten aanvullen. „Tj a-maar daar zal ze op deze manier misschien nooit komen" zuchtte mijn heer Emiel. „Als ze alleen rollen van boerendochters en dientsboden speelt. Zo'n meisje heeft meer in haar mars. Ik denk wel es zo" zijn stem kreeg een peinzende klank „zo'n meisje in een hoofdrol in een sociëty-stukze heeft het, nietwaar? Ik vind het altijd maar zo zonde, als er niet uitgehaald wordt wat er in zit". En verder doorsprekend liet mijnheer Emiel doorschemeren dat hij van toneel en ook van toneelregie wel verstand had en verder gekeken had dan Merendonp en meer en grotere mogelijkheden zag voor Concordia en deszelfs leden. Maar hij wilde er geen twijfel aan laten be staan dat hij diep respect en grote waardering had voor de heer Kossen, onder wiens leiding en regie de vereni ging groot was geworden. „Kossen springt niet verder dan zijn stok lang is, en dat is heel verstandig van hem" zei mijnheer Emiel overtuigd en stond op, van mening dat hij het zaad had ge zaaid en dat het tijd moest hebben om te ontkiemen. Op straat ontmoette hij Geert Kossen op zijn fiets eft nam met een hoffelijke zwaai zijn hoed af. Geert knikte stuurs. Moeder Martha zat die avond tevre den te haken, terwijl haar dochter José met een paar jongelui van de toneelclub nog eens stuk en spelers de revue lieten passeren en elkaar wederzijds lof toe zwaaiden. •Harry Harkmans, de kappersleerling en tevens de „toneelkapper" van de club een hippe vogel, had het hoogste woord, al was het maar om indruk te maken op Mary van Houten, die de stilte in De Bonte Koe was ontvlucht. Harry was ervan overtuigd dat Mary en José de twee knapste meisjes van Merendorp waren en zag Mary als iets meer be reikbaar dan José, die ,vond hij, het wel wat hoog in 't hoofd had. „Ik zou jullie wel es als echte dames op het toneel willen zien" ijverde Harry ,stel je voor, in avondtoilet. En een so- ciety-stuk! Da's nog es wat anders dan des Vaders Vloek". „Ja, ja, dat gaat zó maar" spotte Mary. Moeder Martha, die met haar oren zat te wapperen, vond dat het tijd werd tot de conversatie bij te dragen. „Toch is het wel toevallig" zei ze „dat vanmorgen mijnheer Van Maeseijck het zelfde zei" en op de wat verwonderde gezichten van haar gehoor lettend, lichtte ze haastig toe „mijnheer Emiel, bedoel ik". (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 5