Cjroen kwartsJ~exels in het hart-, )iitwikkelingsmaatschappij opent lieuwe exploitatiemogelijkheden lemeente aarzelt met deelname aan Grontex Consumentengedrag toeristen wordt onderzocht Nieuwe brievenbussen in De Koog Meisje (5) met beenbreuk naar ziekenhuis Veel bezoekers tijdens open dag Bartiméushoeve Geen voorrang: flinke blikschade Museumvereniging verhoogt contributie Voorlichtingsavond over perevuurbestrijding LTS Texel succesvol tijdens toernooi 85e JAARGANG No. 8681 DAG 13 JUNI 1972 N.V. v.b. Langeveld De RooQ bus 11 - Den BurS» Texel - Tel. 2741 tijd. T. Engel, Keesomlaan 43, Den el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dlnafagB en vrijdags [tank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. RaM. feiscnbank; Amro-bank. Postgiro 652. A boon. prys ƒ5,00 p. kw. 50 ct incasso; los 25 ct Advert. 21 ct. per mm. excl. 4% BTW jes Texelse organisaties gaan een poging ondernemen de exploitatie van reinen op het eiland, die voor de rekreatie bestemd zijn ter hand te nemen, ftrtoe wordt de oprichting van de N.V. Ontwikkelingsmaatschappij „Grontex" rbereid. De deelnemers, tot nu toe TESO, EMK, N.V. Karting, Rekreatie- ,'hting en Jonge Ondernemers, zullen gezamenlijk grond aankopen, het •ein bouwrijp maken en voorzien van basisbenodigdheden als waterleiding, ktriciteitsnet, riool etc. Men denkt echter ook aan het bouwen en exploiteren rekreatievoorzieningen. De voorlopige statuten zijn gereed. De ontwikke- van de onderneming stagneert de laatste tijd echter, omdat de gemeente geen standpunt heeft kunnen bepalen. Sommige deelnemers achten in de dige opzet de deelname van de gemeente onontbeerlijk. ver de aarzelingen bij de gemeente initiatiefnemer T. v. d. Heerik, di- teur van de Recreatiestichting: Grontex is te vergelijken met een n. We staan nu stil bi] de halte „ge inte Texel" en daar kan men niet be ien over het al of niet instappen. De n staat al vanaf 7 april (de datum het laatste overleg) stil en de pas- ers beginnen ongeduldig te wor- en' Iets verder in het gesprek zegt hij: JH gemeente blijft te lang in de start ken hangen". De heer Van de Heer- duidelijk teleurgesteld over het lijven van een beslissing. Morele steun iar zijn mening ligt de moeilijkheid de gemeente bij de vraag in hoe- ■e men zich vrij kan opstellen tegen- ander maatschappijen, met name het vasteland, als men nu deel- nt in de Grontex. De heer Van de ik wijst erop dat de deelname van jemeente op verschillende manieren geschieden: de mogelijkheden lig- tussen morele steun, een symboli- bijdrage, en volledige deelname, aanvaarding van een bestuurszetel eelname in het maatschappelijk ka il. Als de gemeente ja zegt, zal men de provinciale bestuurders om deel vragen. [De heer Van do Heerik beschrijft het punt van de gemeente als volgt: gemeente heeft te kennen gegeven belangstelling te hebben voor het itief en is zeker bereid tot begelei- en het verlenen van morele steun, wenst echter in het algemeen haar tandige en onafhankelijke positie te inden tenzij er duidelijker redenen om financieel deel te nemen in de itex". Grontex zal zich bezig houden met lereed maken van terreinen voor de iatie. Als een terrein bestemd is de recreatie koopt de Grontex het, "bij de eigenaren zoveel mogelijk [elegenheid wordt geboden deel te en in de maatschappij. De maat- >pij legt dan de basisvoorzieningen, t, licht en afvoer, aan. Voorzienin- ls toiletgebouwen die voor spe- exploitatie nodig zijn, worden ie exploitanten ter uitvoering over- en AJs het terrein klaar is kunnen ïgstellenden zich opgeven om het in te gaan exploiteren, hetzij als Jeerterrein, hetzij als bungalowter- enz. Dit voorbeeld van de werkwij- an de Grontex toont dat de maat- 7. van der Heerik initiatief Brigc week zijn in De Koog twee WWe brievenbussen geplaatst van het B.tweelingtype". Deze bussen zijn Pïien van twee kleppen: een voor die voor Texel bestemd is en een post die naar plaatsen op het vas- ■d verzonden moet worden. Met de ppen kan de PTT veel tijd besparen nat de verzenders zelf sorteren. jral in de zomer kwam men tijd t om alle post te sorteren. Het feit eze bussen in het toeristencentrum °og zijn geplaatst betekent dan ook iele verlichting voor het personeel, de andere bussen wordt de post flal gesorteerd. angs is de produktie van deze 1 stopgezet. De exemplaren, die 't postkantoor zijn geplaatst, zijn fok afkomstig uit de reservevoor- te [Van ^en Helder. Vernieuwing van lü J^sen (zoals dat in de grote steden in Hen Helder heeft plaatsgevon- an voorlopig niet verwacht wor- foorlopig tracht men met lapmid- de bussen in goede staat te hou- e laatste tijd heeft de PTT spe- indacht besteed aan de bussen op zodat vrijwel overal herstel- aamheden zijn uitgevoerd, oadruk stelde men dat het sor- fsteem bij de oude bussen gewoon *ng vindt. schappij geen speculatieve onderneming ds. Bovendien wordt duidelijk dat het hier gaat om hetzelfde wat grote onder nemingen van het vasteland al geruime tijd doen. De heer Van de Heerik beaamt dit. Hij zegt dat het om een zuiver Texelse on derneming gaat die wil voorkomen dat Texel „in de greep van de ondernemin gen van het vasteland" raakt. In decem ber 1970, toen de al langer bestaande plannen vastere vorm begonnen te krij gen sprak hij van een „op te richten NV tot behartiging van het algemene Texel se Recreaticbcleid". De maatschappij zal zich niet alleen bezighouden met het bouwrijp maken van terreinen. Er zullen ook recreatie voorzieningen aangebracht worden. Men denkt aan tennisbanen, zwembaden en slechtweeronderkomens. De heer Van de Heerik spreekt graag van een totaal plan. De zes deelnemers zijn stuk voor stuk te klein om dergelijke plannen te realiseren. Vandaar dat men de handen ineen wil slaan. Het is bij de uitvoering van to taaipro jekten vrijwel noodzake lijk om met de overheid samen te wer ken. Daarom hecht men bij de Grontex veel waarde aan 't standpunt van de ge meente. Sommige deelnemers achten in de huidige opzet de deelname van de gemeente onontbeerlijk. Doel Het doel van de vennootschap wordt als volgt omschreven: 1. De vennootschap heeft ten doel het verwerven en ontwikkelen van re- creatieobjekten of voor recreatie in aanmerking komende objekten. 2. Het tijdelijk exploiteren van genoem de terreinen en objekten, zulks in af wachting van het in exploitatie ge ven aan derden. 3. Het stichten en exploiteren van voor zieningen voor verb lij fs- en dagrecre atie als mede akkommodatie voor slecht weer. De hechte basis, waarvan T. van de Heerik spreekt, bestaat o.a. uit een overeenkomst tussen de zes deelnemers dat men wil beginnen met een kapitaal van 1 miljoen gulden. „De aandeelhou ders", zo stelt men in een opsomming waarin het bijzondere karakter van de Grontex wordt omschreven, „kunnen Met een beenbreuk moest de afgelo pen zaterdagmiddag de 5-jarige Dagmar Heuveler uit Keulen (Did.) naar het zie kenhuis te Den Helder worden ver voerd, nadat zij in de Binnenburg tegen een passerende auto was opgelopen. Het meisje kwam vanaf de Stenenplaats en stak in de richting Groeneplaats lo pende zo plotseling de straat over, dat de op dat moment met zijn Fiat personenauto voorbijkomende W.H. uit Den Burg haar niet meer kon ontwij ken. slechts inwoners van Texel en op Texel gevestigde instellingen zijn. De priori- teitsaandeelhouders kunnen alleen Ne derlandse publiekrechtelijke instellin gen zijn. De winstuitkeringen zullen worden gelimiteerd". De maatschappij wordt zoveel moge lijk Texels gehouden, want men stelt in dezelfde lijst: „Een punt dat nog in overweging en in voorbereiding is: slechts uitgifte in erfpacht van de gron den e.d. zulks onder bepaalde voorwaar den. Verlening van voorkeur aan inwo ners van Texel". De maatschappij wil eventueel ook onrendabele voorzieningen voor ver- blijfs- en dagrecreatie te stichten en exploiteren. Het was de bedoeling in het najaar te beginnen, de vaart is er echter een beetje uit. Niettemin hoopt de heer Van de Heerik dat zijn plannen binnenkort verwezenlijkt kunnen wor den. Hij zou ook graag willen dat op deze manier een eind komt aan de si tuatie dat, met name instellingen als de TESO en Rijkswaterstaat onafhankelijk een grote invloed op het toeristenbe- leid hebben. Hij ziet het kopen van een nieuwe boot of het aanleggen van een tweede fuik als zeer ingrijpende maat regelen waarvan de gevolgen Texel een volkomen ander aanzien kunnen geven. Een maatschappij als de Grontex kan in samenwerking met de overheid, volgens de heer Van de Heerik, het toeristenbe- leid meer richten op exploitatie (in- plaats van speculatie) en basisverbre ding, waardoor een evenwichtiger beeld kan worden verkregen. GESLAAGD Onlangs slaagde te Heiloo voor het examen voor voetbaltrainer D de heer M. v. d. Kerkhof uit Den Burg. De op leiding duurde 1 jaar. De heer v. d. Kerkhof zal in het voetbalseizoen 1972- 1973 het 2e klasse N.H.V.B.-elftal van Oudesluis gaan trainen en ook heeft hij de training van de A-selectie adspiran- ten en pupillen van S.V. Texel voor dit seizoen op zich genomen. Vier Texelse kandidaten voor het eindexamen van de Pedagogische Aka- demie in Den Helder (voorheen Kweek school) zijn geslaagd. Twee kandidaten zijn afgewezen en een moet herexamen doen. De geslaagden die nu hun hoofd akte hebben zijn: Andrew Albers, Ger- rie Snik, Jolanda Zuidema en Marja Hin. Ruim 150 Texelaars bezochten de af gelopen zaterdag het onlangs officieel in gebruik genomen blindenvormings- centrum Bartiméushoeve bij Oosterend. Tijdens de open dag werden rondleidin gen gegeven door de ingrijpend ver bouwde boerderij en bijgebouwen. Het vormingscentrum is overigens al enige tijd in gebruik. In de maand april wer den de eerste groepen blinde en gehan dicapte kinderen al ontvangen. Daar de groepen gewoonlijk van maandag tot vrijdag op Texel verblij ven, waren er gedurende de tijd dat Bartiméushoeve open huis hield geen kinderen aanwezig. Om een beeld te ge ven van de bezigheden van de gasten van het centrum, die in leeftijd sterk variëren, werd het (aangepaste) speel materiaal waarover men beschikt ge toond, als brailepostpapier en schaak- en damspelen. Afhankelijk van de leef tijd der bezoekertjes worden in de zo mermaanden ook excursies georgani seerd naar Texelse bedrijven en beziens waardigheden. Concert Zaterdagavond hielden het christelijk Texels Mannenkoor en de christelijke muziekvereniging Excelsior in de N.H. kerk te Oosterend het eerste van een serie van drie liefdadigheidsconcerten, ten bate van het steunfonds van de Bartiméusstichting. Het concert zou aanvankelijk in de Oosterender muziek- nis worden gegeven, maar verhuisde in verband met de weersomstandigheden naar het kerkgebouw. De belangstelling was bijzonder groot. Zowel het muziek korps als het Mannenkoor brachten werk van hoog gehalte ten gehore. De opbrengst van het concert bedraagt ruim ƒ350,Een herhaling van het concert wordt op zaterdag 24 juni a.s. gehouden in de N.H. kerk te Den Burg en op zaterdag 5 augustus in de R.K. kerk te De Koog. KINDEREN VEROORZAAKTEN STROBRANDJE Spelen met vuur is vermoedelijk de oorzaak geweest van het brandje dat zondagmiddag rond 6 uur ontstond bij de boerderij van de heer C. Breman in Spang. Hoewel de brandweer snel ge alarmeerd werd en vlot ter plaatse was, heeft men vrijwel niets van het in een vijzelberg opgeslagen stro (ongeveer 8 ton) kunnen redden. De brand was bin nen korte tijd geblust, maar het reste rende stro, dat voor een groot deel over het land werd uitgereden om er zeker van te zijn dat het vuur gedoofd was, is volledig onbruikbaar geworden. Of ook de kapberg door de brand schade heeft opgelopen heeft men nog met vastge steld. De kinderen, die door het spelen met lucifers het brandje veroorzaakten, waren buren van de heer Breman. Zaterdag ging op Texel een der ge deeltes van het omvangrijke C.I.M.K.- onderzoek (Centraal Instituut voor Mid den en Kleinbedrijf) van start. De on derzoeken naar de „aanbod-zijde" (de ondernemers) en een gedeelte van de „vraag-zijde" (de Texelse consumenten) zijn afgesloten. Het eindrapport waarin de konklusies van de drie gedeelten verwerkt zijn komt aan het eind van dit jaar uit. Het onderzoek onder de toeristen wordt groot aangepakt. In juni, juli en augustus worden gedurende 3 cycli van 6 dagen totaal 1000 vraaggesprekken afgenomen. Tijdens deze 18 dagen on dervragen 2 enquêteurs 400 personen die bij de boot wachten tot ze weer van het eiland kunnen vertrekken. De ove rige 600 worden ondervraagd terwijl ze zich ergens op het eiland bevinden. Hierbij wordt gelet op de spreiding van de toeristen; op de plaats waar het het drukst is worden de meeste enquêtes gehouden. Andere onderzoeken Het C.I.M.K. maakt bij de opzet van het onderzoek veel gebruik van de re sultaten van het Staatsbosbeheer-onder- zoek (het rapport Heytze, waarover wij reeds publiceerden), de bevindingen van de commissie Seepers en de gegevens van het Economisch en Technologisch Instituut in Haarlem met betrekking tot onder andere de slaapplaatsen. De vragen die tijdens het nu gaande zijnde onderzoek worden gesteld heb ben voornamelijk betrekking op exacte gegevens over prijzen en uitgaven. Hoe liggen de bestedingen en waarom, is een van de kernvragen. Er worden ook een paar vragen gesteld naar de mening van de toerist over het winkelapparaat (spe ciaal dat van Den Burg) en de waarde ring van de horecavoorzieningen. In- tegenstelling tot het onderzoek van Staatsbosbeheer wordt hier niet ge tracht een beeld samen te stellen van de mening van de toerist over Texel. Afsluiting Weverstraat Ten aanzien van de afsluiting van de Weverstraat zei de heer Van Dissel van het Koninklijk Verbond van Onderne mers, een organisatie die bij het onder zoek betrokken is, dat de konklusies van het onderzoek nog niet voldoende vast staan om hierop een oordeel te baseren. Desondanks was hij van mening dat, ge zien de mening van het merendeel van de winkeliers, de ervaringen met andere winkelstraten en de situatie ter plaatse, een afsluiting in het hoogseizoen op zijn plaats is. Hij wees er echter op dat voor een afsluiting borden niet voldoende zijn, maar dat ook andere voorzienin gen, zoals doorbraken, parkeerruimte, speciaal plaveisel en straatmeubilair onontbeerlijk zijn voor het goed funk- tioneren van een wandelpromenade. De heer Van Dissel was van mening dat een besluit voor het hele jaar moeilijk genomen kon worden zonder daarbij de resultaten van het onderzoek te hante ren, daar hierin ook gegevens over de situatie buiten het seizoen zijn ver werkt. Aan- en afvoer Drs. J. M. Schaaff van het C.I.M.K. zei ons geen mening te willen baseren op de gegevens die naar voren zijn ge komen uit het onderzoekmateriaal. Zijn persoonlijke visie kwam vrijwel over een met die van de heer Van Dissel. Hij wees bovendien op de problemen van aan- en afvoer voor sommige bedrijven in de Weverstraat. Hij noemde de af sluiting zonder meer geen wenselijke zaak, vooral omdat de resultaten van het onderzoek nog niet bekend zijn. Zondagmorgen om kwart voor 11 vond op de splitsing Barendszstraat-Heems- kerekstraat een aanrijding plaats, waar bij een bromfiets en een auto bescha digd werden. De automobilist J.L. uit Hilversum kwam vanuit de Barendsz- straat en wilde de Heemskerckstraat in rijden, waarbij hij verzuimde voorrang te verlenen aan de van het haventerrein en van rechts komende bromfietser S.D.-S. uit Oudeschild. De bromfiets reed op het rechterportier van de auto (Opel Kadett) in. Dankzij de lage snel heid waarmee beiden de kruising nader den, liepen noch de bromfietser noch de automobilist enig letsel op. Een duo passagier van S., de heer B.J.O. uit IJmuiden moest zich wel met rugklach ten onder doktersbehandeling stellen, maar kon na onderzoek huiswaarts ke- Met ingang van 1973 zal de contribu tie voor de leden van de Texelse Mu seumvereniging voor het eerst in de ge schiedenis van de vereniging worden verhoogd. Gezinsleden zullen ƒ15, gaan betalen, gewone leden ƒ10,en jeugdleden (tot 14 jaar) ƒ5,Wie lid voor het leven wil worden betaalt ƒ250,Het sterk stijgen van de kosten is de oorzaak van de verhoging. Zo is bijvoorbeeld de verplichte bijdrage aan het Texels Museum in korte tijd geste gen van 0,75 naar ƒ2,per lid en zijn de kosten voor het vervaardigen van het verenigingsblad bijna vertienvoudigd in vergelijking met enige jaren terug. Over de wijziging van de contributie heffing en over het wel en wee van de museumvereniging kunnen de leden op 16 juni a.s. tijdens de algemene leden vergadering in hotel „De Lindeboom- Texel" meer vernemen. De vergadering begint om 20.00 uur. Onlangs is de Plantenziektekundige Dienst weer gestart met opsporingsac ties naar perevuur in meidoorstruiken en perebomen. In het kader van de maatregelen ter bestrijding van deze zeer besmettelijke bacterieziekte wordt veel waarde gehecht aan het vroegtij dig onderkennen van mogelijke haarden. In overleg met het Staatsbosbeheer heeft men dan ook besloten om een voorlichtingsbijeenkomst te organiseren waarop de ziekteverschijnselen van pe revuur aan de hand van film en dia's zullen worden getoond. Het is tevens de bedoeling op deze bijeenkomst een toelichting te geven op het te voeren beleid. De voorlichtingsbijeenkomst zal worden gehouden door het distrikts- hoofd van de Plantenziektekundige Dienst te Alkmaar, de heer J. Revalk. Belangstellenden zijn welkom op dins dag 20 juni om 20.00 uur in hotel „De Lindeboom-Texel". Zaterdag 10 juni werd in de sporthal bij de ijsbaan in Alkmaar een toernooi gehouden voor lagere technische scho len. Hiervoor hadden zes scholen uit de kop van Noordholland ingeschreven. De Texelse school eindigde in het algemeen klassement op de 2e plaats, een bijzon dere prestatie als men bedenkt dat de LTS van het eiland tot de kleinste deel nemers behoorde. Men had drie onderdelen: voetbal, volleybal en basketbal. In de afdeling voetbal eindigde men op de onderste plaats. Het volleybalteam deed het aan merkelijk beter: het bereikte de 3e plaats na een bijzonder spannende wed strijd tegen Wieringerwerf. Het basket balteam eindigde in de poule gemakke lijk als eerste. De finale moest gespeeld worden tegen de LTS uit Wieringer werf. Een 60 achterstand werd lang zaam maar zeker ingelopen en omgebogen in een 1010 voorsprong. De eerste plaats bij het basketbal, de derde plaats bij het volleybal en de zesde plaats bij het voetbal waren vol doende voor een tweede plaats in het totaalklassement. Het was nog spannend want de LTS Bergerweg had evenveel punten doch slechtere plaatsingscijfers. De spelers zijn terecht bijzonder trots op deze prestatie. De trainer, gymleraar S. Dros, heeft door vele extra trainin gen het zijne tot het resultaat bijgedra gen.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1