Cjroen c2wartsJ~exels in het harL, roduktierecord CZ „Eendracht": ruim 100.000 kg melk per dag School ontruimd voor Texelse oefenbommen AXI 01 innen 10 jaar 173 veehouders verdwenen (02220) 3132 I Dia-avond in De Koog door mevrouw Tiessen Taxibedrijf krijgt nieuwe eigenaar AOT-bus beschadigd Sokken en schoeisel voor Jordaanse kinderen Opgave voor Postduivenclub Booreiland „Transocean 2" vertrokken Nationale aktie voor vluchtelingen Bangladesj Beere Bar Iedere dag geopend. Beere goed LiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiimnminiiiitniiiiiuiiniiHinHminnuunimiii min artien van de Wetering broeken passen elke vader XTIELHUIS ZEGEL - - AG 16 JUNI 1972 85e JAARGANG No. 8682 e N.V. v.h. Langeveld De Rooij B 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 d. T. Engel, Keesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt (tinadagv en vrijdags Bank: Nederl. Middenstands bank; Coop. Raif. feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prys ƒ5,00 p. kw. 50 ct incasso; los 25 ct Advert. 21 ct per mm. cxcl. 4% BTW 1 Coöp. Ver. Noordholland afdeling racht" heeft deze week een record Texelse melkproduktie bereikt. Op ig 4 juni werd voor het eerst meer 00.000 kg melk op één dag ontvan- om precies te zijn 100.063 kg. Dit voor ons aanleiding om eens een Ije te gaan maken met direkteur J. itra, want het record is niet alleen js van een verheugende ontwikke- in de veeteelt op ons eiland. Het is een zeer opmerkelijk resultaat, als zich realiseert, dat het aantal vee- ers in de laatste 10 jaren ongeloof snel geslonken is. In 1962 telde 400 veeteeltbedrijven, waarvan er enteel 173 zijn verdwenen. n de overgebleven 227 veehouders r 202, die de melk 2 keer per dag issen leveren en 25 bedrijven wer- let een tank. Voor de zuivelfabriek tankmelkers vooral tijdbe- ind, omdat de melk slechts één |in de 2 dagen opgehaald wordt. Uit itistieken heeft men kunnen opma- dat de produktie met het melken n tank in de wintermaanden ge- :ld iets hoger ligt dan in de zomer de bussen-boeren. Over het gehele jerekend zorgen de tankmelkers j+ 28°/o van de totale ontvangst. De Noordholland, waarbij de Texelse fabriek sinds 1 mei 1969 is aange- naast de fabrieken Opmeer, Lut- ikel, Heerhugowaard en Ursem, dan ook veel voor het het over- op tanks. Als in de toekomst nog boeren besluiten hiertoe over te en daar mag wel op gerekend n, in de komende weken zullen op Texel al 6 nieuwe tanks wor- ;eplaatst kunnen 3 van de ge- fabrieken economischer de ontvangen. Voor de 'Eendracht' is et zo noodzakelijk, omdat over men op tanks geen ingrijpende idermgen teweeg zou brengen. Subsidieregeling neemt niet weg, dat de Texelse die gaan tankmelken ook kun- rofiteren van een aantrekkelijke ieregeling en dat zij bovendien int per liter melk extra ontvangen, iconomischer bedrijfsvoering is !ens ook de verklaring voor het 'at het aantal kilogrammen gele- melk per veehouder zo sterk ge- is. In het afgelopen boekjaar 22.7 miljoen kg ontvangen; een lelde van 100.000 kg per boer. In edroeg de totaalontvangst „nog 16.6 miljoen kg, wat betekent dat tijdsbestek van 10 jaar de pro- met minder dan 36,2% is geste- 'e verwachting voor het boekjaar is een melkontvangst van min- 0,5 miljoen kg. De bedrijven wor- steeds groter. Op het grootste eebedrijf op Texel lopen momen- 10 (melk)koeien, maar het blijft mg meer het enige bedrijf dat bo- 100 koeien komt. De heer Dijk- iet het aantal grote bedrijven in komst nog veel talrijker worden, de huidige boerderijen met zo'n 20 tot 30 koeien op den duur niet meer rendabel zullen blijken. Een punt, waar op het drastisch uitbreiden van de vee stapel nogal eens afstuit zijn de hoge investeringen. Het is dan ook niet ver wonderlijk, dat veel boeren besluiten er mee op te houden. Eénmansbedrijven Coöperatieve boerderijen zijn er op Texel (nog) niet en volgens de heer Dijkstra zullen die ook op langere ter mijn niet als paddestoelen uit de grond schieten, want de boeren zijn nog steeds bijzonder gehecht aan de onafhankelij ke en zelfstandige positie, die zij in hun beroep bezitten. „De éénmansbedrijven zullen voorlopig nog niet uitsterven. Wel zal men steeds meer werk uit han den gaan geven aan loonwerkbedrijven en trachten zoveel mogelijk te mechani seren". Hoe het met de agrarische ont wikkeling op Texel ook zal lopen, het ziet er momenteel naar uit, dat de zui velfabriek er wel bij vaart. Diverse boe ren beweren al, dat ook de dag met een melkproduktie van ruim 30 miljoen kg niet ver meer af is. Waar blijven al die miljoenen kilo grammen melk? De „Eendracht" ver werkt alle melk tot kaas. Per dag wor den 7300 tot 7400 Edammer kaasjes van 2 kg per stuk geproduceerd. Voor deze soort kaas heeft men slechts 2%% vet nodig van de 4% die de onbewerkte melk ongeveer bevat. Van het overschot aan vet maakt men boter. Momenteel produceert Texel ongeveer 3 ton boter per dag. Niet alle Noordhollandse fabrieken, die in de fusie C.V. Noordholland zete len maken Edammers. In Lutjewinkel, Opmeer en Ursem worden Goudse ka zen gemaakt, waar veel meer vet voor nodig is. De kazen worden niet meer zoals vroeger (tot 1962) door de fabriek zelf verhandeld. De Texelse kaas werd altijd naar Alkmaar gebracht en hier aan enkele grote kaashandelaren ver kocht. Al 10 jaar levert de C.Z. „Een dracht" haar produkten aan de NCZ, een grote verkoopvereniging met een afdeling in Meppel en in Alkmaar. 40 fabrieken in het oosten en noord-westen van Nederland zijn bij deze vereniging aangesloten. Ieder van deze fabrieken is gespecialiseerd in het maken van één kaassoort, meestal slechts in een be paald gewicht. De NCZ koopt de kaas op en distribueert deze weer door het hele land. De opmerking, dat men op Texel niet eens de kaas van eigen bo dem kan kopen die nogal eens ge hoord wordt gaat dan ook niet op, want de NCZ levert ook aan enkele Texelse middenstandsbedrijven Kwalitcitsprodukt Overigens mag de Texelse kaas tot één van de beste worden gerekend. Bij de jaarlijkse duurzaamheidskeuring on der de 40, bij de verkoopvereniging aan gesloten, fabrieken stond de 'Eendracht' in 1971 nummer 1, evenals in 1967 en 1969. Dit leverde naast een medaille en een wisselbeker ook een meeropbrengst van ƒ4,29 per 100 kg kaas op. Een leu ke bijkomstigheid, als men weet dat de laagst geklasseerde fabriek slechts ƒ1,61 boven de vastgestelde aankoopprijs ont ving. Overproduktic Denkend aan de boterberg, waarmee Nederland enige jaren geleden in zijn maag zat, informeerden we of de heer Dijkstra niet bang is dat er met het stijgen van de produktie een kaasover schot gaat ontstaan. Daarop bestaat op het ogenblik weinig kans, meende de heer Dijkstra. „Er wordt ongeveer even veel kaas geproduceerd, als de markt vraagt. Vorig jaar was er zelfs een te kort. Een botervoorraad begint Neder land momenteel wel weer te kweken, maar het teveél is beslist nog niet on rustbarend". Melkpoeder Naast de melk van de Texelse vee teeltbedrijven verwerkt de C.Z. „Een dracht" sinds de fusie met de C.V. Noordholland ieder jaar ook een flinke hoeveelheid melkpoeder. Dit zg. low heat-poeder wordt in de maanden mei tot augustus door de zuivelfabriek „Op meer" vervaardigd van de extra hoe veelheid melk, die in deze periode wordt ontvangen en in de wintermaan den weer in melk omgezet en in de kaas verwerkt. Ook hier moeten er weer cijfers bij gehaald worden, om een dui delijk beeld te kunnen geven. Totaal werd in het afgelopen jaar 26.689.199 kg melk verwerkt, waarvan 3.078.000 kg poedermelk, 947.722 kg melk even eens van de overkant aangevoerd met tankwagens en het restant van het eiland afkomstig was. Hoewel de produktie in de afgelopen 10 jaar een enorme vlucht heeft geno men, is de personeelsbezetting van de C.Z .„Eendracht" nauwelijks gewijzigd. In vaste dienst telt het bedrijf 49 per sonen, verdeeld over fabriek en kantoor en 5 melkrijders, die niet vast in dienst zijn. 10 jaar geleden werkten er 46 men sen in de zuivelfabriek Een verkla ring hiervoor is het op tijd overscha kelen op een moderne en efficiëntere bedrijfsvoering in 1962 werd de fa briek ingrijpend verbouwd en het ver werkingssysteem volledig vernieuwd. Texel staat nog steeds bekend als het schapeneiland, maar deze betiteling is eigenlijk economisch beschouwd al lang niet meer gerechtvaardigd. De brood winning van de meeste Texelse agra riërs is niet meer de schapenteelt; in tegendeel is het houden van schapen nu een aardige nevenverdienste naast de veeteelt, terwijl de situatie nog geen eeuw geleden precies andersom lag. Een schoolreisje van een aantal kin deren van de zesde klas van de Flevo- school uit Purmerend heeft voor som migen nog andere herinneringen dan gebruikelijke. Tijdens een bezoek aan de Hors vonden ze in een van de beide meertjes achter de duinenrij een aantal oefenbommen, die daar geruime tyd on der het zand gelegen hadden, maar on langs door toeristen opgegraven zijn. Een zestal jongens wilde zo'n bom als apart souvenir meenemen. Na overleg met onder andere de beheerder van de kampboerderij besloot de leiding van het gezelschap dat dit mocht. In Purmerend toonden de jongens vol trots de meegebrachte voorwerpen uit het verre noorden. De moeder van een van de jongens stelde voor, dat hij het apparaat in de tuin zou bewaren. De buurjongen zag het voorwerp en waar schuwde zijn vader, die, ervan over tuigd dat de buurman helse machines in de tuin opsloeg, onmiddellijk de po litie waarschuwde. Deze nam het geheel in ogenschouw en vroeg een onderdeel van de Konink lijke Marine, dat met de opruiming van mijnen belast is, om advies. Men waar schuwde de politie in Purmerend dat de bommen gevaarlijk konden zijn. Ze moesten dan ook de volgende dag inge leverd worden. Hoewel iedereen over tuigd was van het gevaar, moesten ze op school gebracht worden. De hoofd onderwijzer van de school gaf zijn kin deren dan ook vrij en evacueerde le vende have van het gebouw (bestaande uit konijnen en wandelende takken, die daar bewaard werden voor het aan schouwelijk onderwijs) tot de politie de bommen meegenomen had. Ze liggen nu nog op het bureau, waar men zich al veel minder ongerust maakt na een ge ruststellende opmerking van het be treffende marine-onderdeel. Bij de Horsmeertjes worden binnen kort de overige oefenbommen door per soneel van het Amfibisch oefenkamp verwijderd. De Raad voor het Zomerwerk van de Kerken op Texel organiseert weer di verse aktiviteiten. De „Schuilhut kommissie", onderdeel van de Raad heeft mevrouw A. Tiessen-Spaans be reid gevonden vanaf 19 juni elke maan dagavond dia's te vertonen over Texels historie en Texel in de vier seizoenen. Zoals gebruikelijk zal mevrouw Tiessen hier ook het nodige bij vertellen. De aanvang is 20.30 uur; de lezingen worden gehouden in de R.K. Kerk in De Koog en de entree bedraagt voor vol wassenen ƒ1,en voor schoolgaande jeugd ƒ0,50. De lezingen van mevrouw Tiessen genieten reeds een zekere be kendheid door de verslagen van haar reizen naar Indonesië en Zuid-Afrika. Iedereen is van harte welkom. Texe laars,die hun eiland eens willen bekij ken met behulp van fraaie dia's, worden aangeraden eens een kijkje te komen nemen. De bovengenoemde kommissie wil ook muziekavonden organiseren, zodat men op geregelde tijden in een kerk goede muziek kan beluisteren. Men zoekt echter nog naar iemand, die hiervoor de benodigde (Hi-Fi stereo) apparatuur ter beschikking wil stellen. Belangstellenden kunnen zich in ver binding stellen met ds. Waardenburg, De Koog, tel. (02228) 234. Het taxibedrijf van de heer N. Roeper zal binnenkort worden verkocht. Nieu we eigenaar wordt de heer H. Grootjen uit Oudesehild. Wat betreft de stand plaatsen en bezetting van de taxi's zal de situatie in de toekomst vrijwel onge wijzigd blijven. De heer Roeper blijft voorlopig als werknemer van de nieuwe eigenaar zijn werk voortzetten. Woensdagochtend reed een AOT-bus op de Westerweg in Waalenburg tegen een onderdeel van een op de weg stil staande machine van het bedrijf De Vries Van der Wiel. De machine wordt gebruikt om split van de weg te vegen. Hij stond nu echter op de linker helft van de weg geparkeerd. De chauf feur van de bus, P.K. manoeuvreerde er voorzichtig omheen om een van de vele uitstekende onderdelen te vermijden. Hierbij raakte hij echter een lager deel, dat de stijl van de deuren beschadigde. Hoewel het zich niet ernstig laat aan zien, is de schade, omdat de deuren niet meer functioneren, aanzienlijk. De dames, die onlangs de kleding- aktie ten bate van de stichting „mensen in nood" organiseerden en daar zo'n onverwacht groot succes mee boekten, zijn een nieuwe aktie gestart. Naar aanleiding van een brief van mevrouw Peachy, die in Jordanië les geeft aan kinderen van 4 tot 6 jaar wil men minstens 500 paar (wollen) knie kousen en 500 paar goede schoenen ver zamelen. Mevrouw Peachy is werkzaam namens een doopsgezinde organisatie. In Amman geeft ze les aan kindereri, die door de winterse koude en het gebrek aan kleding veel lessen moeten missen. Ze worden ziek en verzuimen dan het broodnodige onderwijs. De adressen waar men zijn gaven kwijt kan, zijn: mevrouw Zijm-Snik, Warmoesstraat 6, Den Burg; mevrouw Segerink, Tjakkerstraat 6, Den Burg; mevrouw Dros^Beers, Thijsselaan 79, Den Burg ('s avonds na 6 uur); huize St. Jan, Den Burg. Bij het laatste adres kan men overigens nog steeds kleding kwijt, daar de kledingaktie van het be jaardentehuis nog geruime tijd voort duurt. Ruim 3 jaar geleden deed de heer C. de Graaf uit Oudesehild pogingen om op Texel een postduivenclub op te richten, echter zonder resultaat. Slechts een 3- tal mensen reageerden. Omdat er in de laatste tijd ook door andere duiven- houders in die richting wordt gedacht, zal opnieuw getracht worden een ver eniging op te richten. Het is de bedoe ling te starten met kleine vluchten op het eiland, eventueel in wedstrijdver band. Over 1 a 2 jaar wil men dan pas aan vluchten vanaf de vaste wal en het deelnemen aan landelijke wedstrijden gaan denken. Inlichtingen en opgave voor de postduivenclub bij de heer C. de Graaf, Barendszstraat 2 te Oudesehild, tel. (02220) 3538. Woensdag is het booreiland „Trans ocean 2", dat gedurende enkele weken een vertrouwd silhouet op de Wadden zee was, vertrokken met als bestemming een nieuwe hoorplaats 80 km. NW van Den Helder. De boringen, die gingen tot een diepte van ca. 2500 meter, hebben geen succes gehad. Men stootte op een laag uit het Carboon-tijdperk, waarin en waaronder normaal geen gas wordt aangetroffen. Dit leverde voor de boor- maatschappij voldoende indikaties om de boringen stop te zetten. Om 10 voor half 4 's middags waren alle voorberei dingen voltooid en kon het slepen be ginnen; met vier sleepboten werd het 70 meter hoge gevaarte weggetrokken. De bijzonder voorzorgen, die waren getroffen om vervuiling (onder andere mogelijk door lozing van het spoelwater van de boor) te voorkomen, waren voor zover bekend, afdoende. Het afval van Transocean 2 werd geloosd in een schip, dat alles naar een plaats ver in de Noordzee bracht. 3,miljoen Het was de derde boring van de maatschappij Petroland op of in de na bijheid van Texel, die geen succ'es had. De laatste boring kostte ruim 3 miljoen. De maatschappij gaat door met het berekenen van plaatsen waar gas zou kunnen zitten. Het seismografische onderzoek, waarmee de struktuur van de bodem onderzocht wordt en waarvan de resultaten onder andere dienen voor het bepalen van de plaats, waar een nieuwe poging ondernomen zal worden, gaat onverminderd voort. Op 13 juni van het vorig jaar deed de Stichting Nederlands Comité Vluch telingenhulp 1971 een beroep op de Nederlandse bevolking om mee te wer ken aan een nationale aktie ten behoeve van naar India uitgeweken vluchtelin gen uit Bangladesj. De aktie bracht 22 miljoen op, wat grotendeels besteed werd aan het in leven houden van deze vluchtelingen en een kleiner gedeelte voor hulpverlening aan vluchtelingen, die begin 1972 naar Bangladesj repa trieerden. Met de terugkeer in hun eigen omgeving waren echter de problemen nog niet opgelost. Ongeveer de helft van de 10 miljoen vluchtelingen vond hun huis verbrand en vee geroofd. De over heid is niet bij machte hulp te bieden bij het wederopbouwen van hun be staan, zodat men afhankelijk is van de vrijgevigheid van particulieren. Reeds l1/* miljoen rampslachtoffers heeft men kunnen helpen, maar middelen om ook de overige 3V2 miljoen mensen steun te verlenen, ontbreken. Daarom wordt een nieuwe aktie voor bereid. Op 18 juni a.s. om 20.25 uur zal in een speciale t.v.-uitzending aandacht worden gewijd aan deze aktie, met als doel de gerepatrieerde vluchtelingen te helpen een nieuw onderdak en nieuwe bestaansmogelijkheden te vinden. Aan sluitend op deze uitzending zullen over al in Nederland inzamelingen worden gehouden. Op Texel zullen vanaf zondagavond half negen in de kerkgebouwen in alle dorpen kollektebussen staan, evenals in de hal van het raadhuis. Voor mensen, die niet in de gelegen heid zijn op die tijd hun eventuele gift daar te deponeren zal de bus in het raadhuis ook maandagmorgen tijdens de markturen blijven staan. Ook zal t.b.v. de aktie voor Bangladesj de reke ning van het mevrouw De Koning hulpcomité op de Coöperatieve Raiffei- senbank worden opengesteld (no. 3625. 03.591). Gehoopt wordt, dat hoewel voor de tweede maal een beroep wordt gedaan, de inspanningen van het aktiecomité succes zullen hebben. llllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|]||||||||||||||||||||||||||||||ll|lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|l Vanaf dinsdag 20 juni a.s. zijn de winkels in Den Burg DINSDAGS DE GEHELE DAG GEOPEND. WINKELIERSVERENIGING DEN BURG 5, voor ziekenfonds en verz. j ■mnMVKninniuHiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiHiiiiiiiiuiiiiiiiiiuuiiiiuiiiiiS

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1