FILMNIEUWS Toon de Haas in ,,'t Swarte Schaep" Berichten over dode vis overdreven w w/Air m ne&fókM iw Sportvissers omgeslagen Drankbestrijding zoekt kollektanten op Texel Hoogste bod bij openbare inschrijving Texel, let op Uw saeck! Geslaagd Onderzoek naar para-sailen bij vliegveld Tegen boom gereden Italiaanse trekkers bij Cebeco Donderdagmiddag werd in galerie ,,'t Swarte Schaep" aan de Kogerstraat een expositie van Toon de Haas geopend. De van Texel afkomstige schilder (geboren en getogen in Oosterend) exposeert on geveer 35 werken, die Texelse land schappen laten zien. Het gaat om, zoals de schilder zelf zegt „krabbels die ik in de loop van de laatste jaren maakte". De tentoonstel ling bestaat uit gouaches (schilderijen van plakkaatverf), aquarellen, tekenin gen en grafiek. Zijn werk geniet reeds een grote faam. De schilder woont nu in Amstelveen, waar hij veel landschap pen en portretten maakt, de laatste vaak in opdracht. Hij won diverse prij zen, waaronder de Therese van Duyll- Schwartse prijs (een prijs voor zijn Ministerie van Visserij Woensdag vermeldden enkele dag bladen, dat op de Waddenzee grote hoe veelheden dode vis waren gesignaleerd. Deze berichten waren afkomstig van een Engelse visser en een sportvisser. Bij navraag bleek, dat niet noemenswaardig veel dode vis was gevonden. De beschuldiging werd uitgesproken dat het Duitse bedrijf Pracla Seismos, dat onderzoekingen doet op de Wadden zee met behulp van ontploffingen naar de structuur van de bodem in verband met het speurwerk naar olie en gas, onnodig veel slachtoffers onder de vis stand veroorzaakte. Tapijt Bij het ministerie van Visserij zei men ons echter dat bij deze ontploffingen al tijd iemand van de visserijdirektie (vroeger visserij-inspektie) aanwezig is. Deze had gerapporteerd, dat van veel grotere hoeveelheden dode vis dan nor maal geen sprake was. Bij elke ontplof fing komen dode vissen (vooral sprot en spiering) bovendrijven. Het ministe rie kontroleert doorgaans streng bij der gelijke proefnemingen, om bij grote vis sterfte onmiddellijk in te kunnen grij pen. De zegsman van het ministerie wees er op, dat een op het water ge storte hoeveelheid vis uit één mand al de indruk maakt van „een tapijt van dode vis", waarvan in de pers sprake was. Vrijdag, maandag, woensdag (8 uur) en zondagmiddag (3 uur) draait in het Citf theater een film van de bekende Franse komiek Louis de ,Funès: „Le gendarme de Saint-Tropez". Het ver haal is zoals gewoonlijk bijzonder ver ward en bijna ongeloofwaardig. Als po litieman probeert Louis de Funès een geslepen schilderijendief te arresteren, die zich in Saint Tropez op zijn luxu euze jacht probeert te verschuilen. Met assistentie van zijn dorhter en een grote dosis geluk slaagt hij hier na vele, dwa ze belevenissen tenslotte ook in. De film werd al eerder op Texel vertoond, maar is voor liefhebbers van dit genre zeker een tweede keer ook de moeite waard. Toegang alle leeftijden. „In opdracht van de marine" is de ti tel van een film, vervaardigd naar een verhaal van de auteur Alistair MacLean die wereldberoemd werd met het boek „De Kanonnen van Navarone", dat eveneens verfilmd is. In zijn tweede film, die zaterdag- en zondagavond (8 uur) wordt vertoond, wordt de hoofd rol gespeeld door een geheim agent (An thony Hopkins) van de marine. Hij is belast met het opsporen van twee man nen, die op een schip, de „Nantesville", in een baai waren gestationeerd om een kostbare lading goudstaven te bewaken, maar ineens geen contact meer met de basis opnemen. De mannen worden dood aangetroffen en kort daarna wordt het goud tijdens een aanval op de Ierse zee gestolen. Aan de geheim agent is dan de taak de moordenaars en de la ding van het schip op te sporen. De film is toegankelijk voor personen van 14 jaar en ouder. Tenslotte staat voor dinsdagavond (8 uur) nog op het programma de Ameri kaanse studentenfilm „Getting Straight" toegang 18 jaar en ouder, waarvan wij in de krant van dinsdag 13 juni reeds een inhoudsbeschrijving gaven. ran laiart bvllaa 4raatkUa Toon de Haas portretwerk). Ook werd hem een reis beurs toegekend voor een reis naar „het eiland waar hij na Texel het meest van houdt": Ierland. Wellicht wordt bij een volgende tentoonstelling van Toon de Haas op Texel ook werk dat op deze reis gemaakt is, geëxposeerd. De tentoonstelling is vanaf vandaag tot 14 juli te zien. Alle geëxposeerde werken zijn te koop. Drie Haarlemse sportvissers zijn dins dagmiddag omstreeks 4 uur in moeilijk heden gekomen op de Waddenzee ter hoogte van Ceres. Hun kleine bootje sloeg om en een van de drie kon niet zwemmen. Ze werden gered door W. Barhorst die in de buurt aan het pieren- steken was. De drie vissers hadden het voor de Waddenzee veel te lichte bootje veran kerd. Toen ze wilden vertrekken bleek het anker vast te zitten. Ze trokken met z'n drieën uit alle macht, waarop het anker losschoot. Eén van de drie kwam zo hard op de rand van de boot terecht toen hij door de schok van het losraken omtuimelde, dat de boot omsloeg. De sportvissers hadden zwemvesten maar raakten toch in grote moeilijkheden. Ze konden echter worden gered door W. Barhorst. Scheveningen gealarmeerd Terwijl de drie Haarlemmers al weer hoog en droog op de veilige wal stonden signaleerde een langskomende kotter het omgeslagen bootje. Hij alarmeerde Scheveningen zodat een reddingsaktie gestart werd om de „slachtoffers" te zoeken. Het misverstand kon echter vrij snel worden opgelost. De ervaringen van de drie vissers ma ken overigens nogmaals duidelijk hoe gevaarlijk het kan zijn om met een te licht bootje en zonder noemenswaardige ervaring op zee te gaan vissen. Deze keer liep het allemaal goed af, maar vroegere ervaringen leerden dat hierbij licht slachtoffers kunnen vallen. Binnenkort gaat de Nationale Com missie tegen het Alcoholisme weer haar jaarlijkse landelijke kollektc hou den ter financiering van haar voorlich tingswerkzaamheden. Ook op Texel hoopt men dan in de week van 17 tot 24 juni weer huis-aan-huis te kunnen koliekteren. Eenvoudig is dat niet, want de ANDO (Algemene Neder landse Drankbestrijdings Organisatie) telt op Texel slechts 12 leden, wat in houdt dat men nauwelijks kollektanten beschikbaar heeft. Voor de dorpen Ou- deschild, De Waal, Den Hoorn en De Cocksdorp heeft men reeds kollektanten gevonden. Wie ervoor voelt in een van de overige dorpen voor de Nationale Kollekte ter bestrijding van Alcoholis me en (sinds vorig jaar ook) Drugver slaving te koliekteren, kan zich telefo nisch opgeven (02220-3283). Het werk van de Kommissie tegen Alcoholisme bestaat voornamelijk uit het geven van voorlichting. Men beijvert zich momenteel om in de komende win ter een voorlichtingsteam naar Texel te halen om de scholen voor middelbaar en voortgezet onderwijs te bezoeken. Naast lessen over alcohol en drugs voor voortgezet onderwijs en vooral kweek scholen, worden ook documentaire films vertoond, studiedagen en -congressen gehouden en wordt propaganda ge maakt door middel van brochures, fol ders en een voorlichtingskrant. Ook wordt financiële hulp geboden aan con sultatiebureaus en sanatoria voor alco holisten. Temeer daar men zich sinds ongeveer één jaar ook met de bestrij ding van druggebruik bezighoudt, mag gesteld worden dat de inzameling, die over ruim een week van start gaat, alle belangstelling verdient. Woensdag 14 juni sloot de inschrij ving op twee door de Gemeente Texel ter openbare verkoping aangeboden woonhuizen. Voor het woonhuis met erf en tuin ahn de De Ruyterstraat 67 te Oudeschild was het hoogste bod ƒ25.000,en op het woonhuis met erf en tuin aan de De Ruyterstraat 104 werd door de hoogste bieder ingeschre ven voor ƒ18.700,Op de eerstvol gende raadsvergadering zal over de ver koop van beide woningen worden be sloten. Als niet-inwoner van het „Gouden Bolt je", doch als trouw lezer van de Texelse Courant (ik meen sinds onge veer tien jaar!), heb ik sinds jaren (mijn eerste vakantie bracht ik in 1958 op Texel door en heb ik sindsdien geen jaar overgeslagen) een uitbundige, nim mer aflatende belangstelling voor het wel en wee van dit mooie eiland. Een vorig ingezonden artikel van mijn hand (november 1971) lokte geen commentaar uit, hoewel ik er nadruk kelijk om gevraagd had. Mijn standpunt over het „cultiveren" van de rust en het natuurgenot, de gevolgen voor de „ne ringdoenden" bij toename van het aan tal vakantiegangers, enz., enz. heb ik destijds zo duidelijk mogelijk uiteen gezet, dat ik meen u begrijpt dat mijn opvatting tegen deze verstoring en deze toename is hierop niet meer terug te moeten komen. In een van de laatste nummers van de Texelse Courant las ik evenwel over vage plannen (gelukkig nog in een zeer pril stadium) van de direktie van de NV TESO over de aanschaffing van een derde veerboot van ruim 100 meter lengte, waardoor de vervoerscapaciteit van de veerdienst met 90% zou toene men. Ik mag bij dit vage plan de volgende kanttekeningen stellen: 1. Een toename van 90% vakantiegan gers betekent „zelfmoord" voor de recreatiegemeenschap Texel. 2. Ik vraag mij af doch ik ben geen econoom of de exploitatie van een dusdanige veerboot (die hooguit 8 a 10 weken per jaar zijn praktisch nut zou afwerpen), geprojecteerd tegen de bouw- en afschrijvingskosten {een slordige 20 miljoen, die in 10 jaar moet worden afgeschreven!) de TESO niet financieel ten gronde zal rich ten. 3. Zou bij het huidige beeld van de overheidsfinanciën Rij kswaterstaat ooit bereid zijn, de miljoenen kosten de voorzieningen voor twee aange paste fuik-havens te bekostigen? Het begint wel erg te lijken op het mo derne tijdsverschijnsel van „teren op de staatsruif". 4. Zelf zo vele malen naar en van Texel gekomen zijnde, heb ik nim mer de „wachttijden" als frusterend ervaren. Integendeel het accentueer de heel scherp het feit dat je met va kantie ging (of er van terugkwam). Zeker op de heenreis naar Texel geeft het een gevoel van „thuis te zijn vrtrokken" en met enige moeite en tijd je vakantiedoel te hebben be reikt. 5. En als men nu met alle geweld (per soonlijk ben ik hier tegen) de ver voerscapaciteit van de veerdienst wil opvoeren, zo ware toch eerst te over wegen de huidige „rijwieldekken" van de in dienst zijnde veerboten te gaan benutten voor het vervoer van kleinere personenauto's. Indien Rijkswaterstaat hiervoor de nodige overigens geheel niet kost bare voorzieningen zou willen treffen in de beide bestaande fuikha vens, zo zou de vervoerscapaciteit van de in dienst zijnde veerboten toenemen en daardoor de „winst- en verliesrekening" vermoedelijk nog een gunstiger beeld gaan vertonen. Ik kan mij niet voorstellen dat te gen deze voorziening scheepsbouw kundig (technisch) enig bezwaar zou bestaan. Zou dit wel het geval zijn. zo beoordeel ik de stabiliteit van de huidige veerboten bij windkracht 7 reeds als geheel onvoldoende 6. En als deze opvoer van „autocapaci teit" technisch toch niet mogelijk is maar ook uit andere overwegin gen van „tevredenstellen" van de on geduldig lang-waohtenden laat dan de TESO eens een seizoen het probe ren met een soort „luxe-verbinding" (met dubbele-, driedubbele- of vier dubbele tarieven) langs „de oude rou te" van Den Helder naar Oudeschild. De laad- en losfaciliteiten in beide havens zijn nog aanwezig. Charter hiervoor voor een seizoen een veer boot, bij voorkeur type „De Dage raad" en ontwerp hiervoor tevens een systeem van plaatsbespreken. Een uitgave van ƒ37,50 of ƒ50,in plaats van ƒ12,50 speelt in een vakantiebud get van enige honderden guldens geen belangrijke rol. Ik als iemand dié zich niet ergert aan langere wachttijden (eenmaal heb ik acht uur in Oudeschild staan wachten), zal de eerste zijn die u in 1973 voor een dusdanige „reservering" opbelt of aanschrijft. De attractie is voor mij de „zee reis" van ruim anderhalf uur. En mocht tenslotte Oudeschild, i.v. m. de nieuwe havenwerkzaamheden minder geschikt zijn, zo kan de „luxe dienst" nog altijd afmeren in het Horntje op de oude plaats van „De Dageraad" en de „Koningin Wilhel- mina" (Jammer genoeg vervalt dan mijn „lange zeereis"). Jhr. J. J. G. Alting von Geusau, Israëlslaan 8 IV, Utrecht Zondagmiddag werd op last van de politie het para-sailen, dat in de nabij heid van het vliegveld beoefend werd, gestaakt. De politie van de Rijks Lucht vaart Dienst stelt een onderzoek in. Het para-sailen, waarbij een man achter een wagen met een speciale para chute als een vlieger wordt „opgelaten", is niet zozeer gevaarlijk voor de para chutist als wel voor het vliegverkeer. Het is in de wet verboden het vlieg verkeer te hinderen door het oplaten van vliegers of ballonnen. Er is echter nog niets bepaald over de nog jonge sport van het para-sailen. Bevoegdheid Men zou deze sport echter het liefst op het vliegveld laten plaatsvinden. De havenmeester kan dan bepalen, wan neer het veilig is. In de nabijheid van het vliegveld wordt het vliegverkeer evenveel gehinderd (de parachutisten kunnen, bij gunstige wind, ongeveer 200 meter hoog komen) maar de bevoegd heid van de havenmeester strekt niet tot buiten het vliegveld. Na herhaalde waarschuwingen moest het parasailen zondagmiddag gestaakt worden. Er is geen proces-verbaal op gemaakt. Woensdagochtend omstreeks half 8 reed op de Rozendijk een Ford Transit tegen een boom. De wagen week lang zaam van het rechte pad en door on achtzaamheid van de bestuurder, R. H. H. uit Delft kon hij niet meer tot stil stand worden gebracht. De wagen werd behoorlijk beschadigd en de boom ver loor heel wat schors. Er waren geen ge wonden. De gehuurde wagen was ver zekerd met een eigen risico van ƒ350, WEEKENDDIENSTEN ARTSEN van zaterdagmorgen 8 uur maandagmorgen 8 uur Uitsluitend voor spoedgevall Dokter J. B. SEEGERS, Den Bu (02220) 2039. Dokter BARNARD, Oostereni (02223) 234, GROENE KRUIS van vrijdagavond 24.00 uur maandagmiddag 13.00 uur Zr. FORTGENS, Oosterend, tel 250. k Maandag worden in de hal van CE BECO op het industrieterrein trekkers van een nieuwe lijn getoond. Het gaat om machines van de Italiaanse „Same"- lijn. Ze vallen op door de minimale ge- luidsproduktie van de motoren. Belang stellenden zijn van 10.00 tot 22.00 uur welkom. Voor iedere bezoeker is er een speciale attraktie. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt zijn, worden op het bureau verwacht op de tijden, dat hun eigen huisarts zitting heeft. Deze tijden zijn als volgt Dokter Siebenga, dinsdag 20 juni, om 14 00 uur. Dokter Barnard, woensdag 21 juni om 13.30 uur. DIERENARTSEN van vrijdagmiddag 18.00 maandagmorgen 8 uur J. BEEKMAN, De Waal, telefoonl 2527. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de 17 juni tot en met 23 juni, i 2182, b.g.g. telefoon 2069. R.K. KERKDIENSTEN weekend 17 en 18 juni Den Burg: zaterdag 19.30 uur, zondag 8.30 en 10.30 uur Duitse mis: zondag 19.30 dinsdag 19.30 uur 's Zondags 10.30 uur: kind in „Witte Burcht", Molenstr De Koog zaterdag 19.30 uur, zondag 9.00 uur Duitse Mis: zondag 10.30 uu woensdag 19.30 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uu zondag: 9.00 en 10.30 uur Duitse Mis: zaterdag 18.00: Oosterend: zondag 10.00 uur Oudeschild: zondag 9.00 en 19.00 Den Hoorn: zaterdag 19.30 uur; zondag 10.30 uur Duitse Mis: zondag 9.00 uur PROTESTANTSE KERKDIENl Zondag 18 juni 1972 HERVORMDE GEMEENlfl Den Burg 10.00 uur ds. Mulder, i zondagsschoolkinderen m.m.v.Li fluitgroep Muziekschool. De Cocksdorp 10 uur Eerw. Loerakker. 19.30 uur Interkerkelijke Zanl met medewerking van zangkol Den Hoorn 11.00 uur ds. MulderJ H. Avondmaal De Koog 10.00 uur ds. Waarden! De Waal 19.30 uur ds. Waarden! Oosterend 9 30 uur ds. De GierT bediening H. Doop, collecte Buitenland. Oudeschild 11.00 uur ds. De Gii| maandcollecte kerkvoogdij GEREFORMEERDE KEIü| Den Burg 10.00 uur Dienst 19.30 uur Dienst Oosterend 10.00 uur ds. Kruithof! H. Avondmaal 19.30 uur ds. Kruithof H. Avondmaal en dankzeggin! GEREFORMEERDE GEMEEf ie !tc Oosterend 10.00 en 16.00 uur Dit GEREF. KERK (Vrijgemai in de Doopsgezinde Kerk te D« DenJ3urg 11.00 en 16.00 uur D.e DOOPSGEZINDE GEMEBl lal Den Burg 9.30 uur ds. Kuitse »-] Aansluiting rusthuizen. Kt*aj Den Hoorn. Oosterend 10.45 uur ds. Kuitse Woensdag 14 juni is Marian van der Eyk geslaagd aan de Gemeente Univer siteit van Amsterdam voor het docto raalexamen biologie. Haar specialisatie was vooral ecologie (de wetenschap, die de band van dieren met hun omgeving onderzoekt), waarbij ze onder andere onderzoek naar plankton deed. De stu die heeft 8 jaar geduurd. TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,80, elke regel meer ƒ0,60. Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te worden voldaan. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de Boekhandel) en onder nummer ƒ1,25 meer. Al les inclusief 4% BTW. Voor grasmaaien, schud den, graskuilen of hooi- persen. Tel. (02223) 334, T. Wuis, 't Noorden Piet Hein verf voor grote daden, in mooie kleuren. Roeper, War- moesstraat, tel. 2264 Alle verzek en leningen J. Dekker, Bernhardl. 89, Den Burg, (02220) 2833 Voor een goed rijon- derricht en een lesprijs van ƒ13,Vamor rij school J. P. Janse, Hun- zestraat 13, Den Helder, iel. (02230) 16130 Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon. Vamor ge dipt. tel. (02230) 13252 Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier- -and. telefoon (02225) 297 Voor gebruikte en on geregelde meubelen J. Jongedijk, Schilderend 60, tel. (02220) 2777 Voor behang naar Roeper. Tel. (02220) 2264 Rijschool T. Jansen, ge diplomeerd V.A.M.O.R. methodische rij-instructie op pedagogische basis, geeft aan ieder die zijn rijbewijs wil halen de eer ste les gratis. Lesgeld 12,per vol uur. Telef. 15749 (02230) Den Helder Tegelzetter. Fokko Mulder, Kotterstr. 9, Oos terend, tel. 666 Reparatie aan auto of motor: Doe het zelf. Za terdags bij Garage Dros, Eierland De YVieringer fotogra fen maken bruidsrepor tages in kleur goedkoper dan in zwart-wit. Telef. (02279) 1482. Postbus 12 Merkbenzine voor witte prijs. Bros' Smederij Eierland C 42 Voor Uw tegel- en mo zaïekwerk naar C. v.d. Maden, Kogerstr. 65, tel. (02220) 3320 Koop nu zonwering. Voordelige prijzen, vlotte levering, 5 jaar garantie. B. C. van Veen, Thijsse- laan 29, tel. (02220) 3304 Voor taxi en caravan- vervoer door heel Neder land. Aris van Boven, Oudeschild, telef. (02220) 2721 of 2580 Te koop aangeb. 2 creo- sootpalen (5 m. lang), 1 dekzeil en 8 kippen. J. Kooger, Zevenhuizen O 129 Te koop ged. inboedel. Slaapk. ameublement, ta fel met 6 stoelen, 16 els pluche karpet, opklapbed met matras, koelkast, elektr. fornuis, wasmachi ne -b centrifuge, naaima chine, 2-pers. elektr. de ken, radiotoestel en div. Kijkdag maandagmiddag van 2-6 uur. Mevr. Geense-Dros, De Zes. NVSH inlichtingen- CT centrum, uitleenbi- bliotheek, middelen Iedere maandagavond Groene Kruisgebouw van 8.00 - 9.30 uur Te koop z.g.a.n. an sichtkaarten molen. Voor 126 soorten 70,Telel. (02226) 258 Gevr. ouderwets houten bureau. G. Roeper Hoofd- weg E 8 A, tel. 02225-238 Gratis afhalen 2 rood- cyperse katertjes. Van Wijland, Burdetstraat 13, Den Burg, telefoon 2434 Komen aanlopen rood katertje. 6 weken oud. Wieten, Warmoesstr. 34A Wie vermist een fiets? Bij ons neergezet een he renfiets. Tegen adv. kos ten terug te bek. Schil- derend 141, Den Burg Te koop gebruikt bank stel. Beatrixlaan 60, tele foon 3010 Centrale We: „De Bolder", We 1, Den Burg, Tei Wij kunnen voc kleden en répara: strandstoelen va per stuk, incl. tuinstoelen vi per stuk incl. BI meubelen, zowel als klassiek, tegefi afgaande schr prijsopgave; -frAH ten tenten, waar voorraad ritssli t/m 3 meter; -fr nu compleet gemonte cl.. B.T.W. v.a per strekkende n* Uw opdrachten o! aanvragen kunt li nisch doorgeven Bolder, onder 3141 te Den Burg,! wij U zo spoedig! bezoekc-r en vrijl offerte ultbrengeij Wegens inruil 1 Fiat 1100 19661 500 1965; 2 V\V Austin 850; 1 me 2 2-scharige we gen; 2 acrobaten, sey Ferguson stuurbekrachtiging multi power, 12 lingen, 1 Massey son 135, 1 Massey son 30, 1 hooiper Holland, type 6S Nagy, De Koog, Te koop d. bl. 1 Thijsselaan 29, (02220) 3304 - Waarom geen cadeau? Grote k* sen ƒ10,en /50,- tiek, KaapstraatJ Te k. gevr. (f huur) stukje vny voor sta-caravan merhuisje. Liefste Koog of Den Bi Bloemendaal, Helststraat 54 sterdam, tel. na (020) 796631 Banden en hoge korting. korting Contantze Verweij, Oudesch 3520 bes act h: Van Wijngaard visie-service. 2666

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2